Een dolle, dwaze film van Jerry Lewis DIENSTPLICHT VOOR GEHUWDEN Films van deze week in Leiden Held van Paulis Kongo terug naar dronken achter het stuur i vees gezellig neem er 9ii eelt te borrel Bijna 3 miljoen aan Leidse subsidies LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD LUXOR'Er is in de wereld geen gezicht zo dwaas of Jerry Lewis is in staat het te trekken. Het is een reputatie, die de lawaaierige Ameri kaanse komiek door de jaren heen dubbel en dwars heeft verdiend. Maar zo dol en dwaas als in zijn nieuwe komedie „O, moeder, wat een broeder" (The disorderly orderly) Lewis het nog nimmer gemaakt. Elk daarvoor geschikt ogenblik neemt hij te baat om tot allemerk- \vaardigste bekke-trekkerijen over te gaan. Dit gevoegt bij zijn normale bokkesprongen maken deze klucht tot een bijzonder genoeglijke bele venis. Jerry speelt in deze film de on handige, voortdurend alles in het „Eerst de vrouwtjes" Vechten met de blote vuist REXIn dit tijdperk van de automatisering drukken vele film producenten hun geesteskinderen de meest ingewikkelde wapenen in de hand. Eddie Constantine, de hoofd rolspeler in „Eerst de vrouwtjes", blijft zijn gevaarlijke karweitjes echter met de blote vuisten en af en toe met de voeten opknappen. In „Eerst de vrouwtjes" is Eddie, die nu Bonny heet, maar dat maakt weinig verschil, geheimagent van de F.B.I. Hij moet een bende in ver dovende middelen oprollen en heeft daarbij soms de hulp, maar mees tal de tegenwerking van een ijveri ge Franse politiecommissaris. Na een spannende achtervolging in Luxueuse automobielen komen politie en mis dadigers tenslotte allemaal terecht in een hotel in het zuiden van Frankrijk. Als Eddie de bendeleider wil arresteren, is dat het teken voor een grootscheepse vechtpartij, waar in zelfs de slapstick niet ontbreekt. De aanvankelijk ongeïnteresseerde hotelgasten blijven eerst rustig door eten, maar nemen daarna met suc ces aan de stryd deel. Met zijn bekende Franse charme weet Eddie tegelijkertijd vrouwen harten en ledematen van misdadi gers te breken. „Eerst de vrouwtjes" is een aardige rolprent geworden, met een tikje onwaarschijnlij ke, maar toch wel eerlijke vecht partijen. (Advertentie) honderd sturende ziekenhuisbroeder, die geen bloed kan zien en een flauwtje naby is als patiënten over hun kwalen uitweiden. Hoewel hij volgens de psychiater „een uitste kende arts" zou kunnen zijn, is het hem door deze handicaps niet mo gelijk af te studeren. Dus blijft hij de van twee linkse handen voorzie ne broeder, die op elk ogenblik van de dag de woede van het gehele zie kenhuis op zich verzamelt. Op een dag draagt men een jeugd vriendinnetje van hem het zieken huis binnen. Als de afschuwelij k- commerciële directeur haar ongene- zen op straat dreigt te zetten omdat zij geen geld heeft, laat Jerry zich van zijn beste kant zien. Hij werkt maandenlang over om aan geld te- komen. Als Jerry tenslotte op staan de voet wordt ontslagen, omdat hij o.e directeur al te zeer laat schrik ken". sleurt hij een groot gedeelte van het ziekenhuispersoneel mee in een dolle, stuntrijke rit door de stad. Slapstick van het zuiverste water, die hier en daar even herinnert aan Stanley Kramers „Het in een dolle, je wereld", maar in elk geval bijzonder onderhoudend. Gespierde Hercules wint (dies I ii LIDO - Sterke mannen zijn al heel lang een geliefkoosd onderwerp in de filmindustrie. In „Hercules in de hel van Dzjengis Khan" de kleu renfilm, die deze week in het lido- theater aan de Steenstraat draait - wordt opnieuw een ode gebracht aan de mannelijke spierkracht, in dit ge val aan de spierkracht van Hercules. Op breed doek en in massale scènes weet deze antieke krachtpatser hele maal alleen alle moeilijkheden te klaren in .de strijd tussen de wrede Mongolen van Dzjengis Khan en de Poolse legers. Het verhaal, dat om streeks het jaar 1200 speelt, berust op historische gronden, maar de ma kers hebben het met die historie niet zo heel nauw genomen. De manier waarop gespierde Hercules de voort zetting van het Koninkrijk Polen veilig stelt, levert tientallen span nende en spectaculaire momenten op. Daar moet de film het dan ook van hebben en met de goed verfilmde massa-scènes staat het geheel borg voor anderhalf uur amusement. De hoofdrollen in deze door D. Paolella geregisseerde film worden gespeeld door Mark Forest en José Grecci. Veel liefs Tiveede week TRIANON James Bond zet zijn heldendaden voort in het theater aan de Breestraat. In het beste tot j nu toe afgeleverde Bondprodukt zet de beruchte organisatie Spectre een val voor onze James op in de vorm van een jonge dame, voorzien van al die kwaliteiten waarop hij zo gesteld is. De beul van Spectre een man die bfj wijze van nek een „dijk" tussen de schouderbladen klemt krijgt dan de opdracht 007 krachtig uit de weg te ruimen. Dat lukt hem net niet, maar James moet wel weer langs de rand van de afgrond gaan om zjjn huid te redden. Eerstejaarsdagen aan Leidse Universiteit Het begin van het nieuwe acade miejaar staat zoals de traditie terecht wil in het teken van de eerstejaars. Ongeveer 1250 aanko mende studenten zullen deelnemen aan deze dagen, die georganiseerd worden door de Leidse Studentefa culteiten en plaats vinden op de eer ste dri; dagen van de komende week. Maandag 30 augustus vindt in de ochtenduren de plechtige opening plaats in de Pieterskerk. Sprekers zijn achtereenvolgens de heer C. J. M. Schuyt, praeses faculta- tum. en prof. dr. J. Dankmeyer, rec tor magnificus voor het academie jaar 1965/66. Tijdens deze dagen is er \oor de aankomede studenten ruimschoots gelegenheid kennis te maken met hoogleraren, weten schappelijke staf, studenten van de eigen studierichting, met "t vereni gingsleven, toneel, muziek enz. Een forum van de studentenpastores, studentendecanen en universiteits- ortsen zal worden gehouden. Even eens staan een bezoek aan de tentoonstelling „Univisie 65" en sportwedstryden op het programma. Spoorwegovergang Zoetervvoudseweg Mag ik de aandacht van de des-1 betreffende autoriteiten vestigen op j de situatie nabij de spoorwegovergang in de Zoeterwoudseweg? Komende van de richting Herenstraat zijn de trottois aldaar niet beveiligd, zodat de kinderen, die van 'de kleuter- school op de Herenstraat komen en die wonen in de omgeving van de j Zoeterwoudseweg aan de linkerkant blijven om niet de drukke Heren straat over te Ihoeven steken (die rechterkant wordt wèl beveiligd). Ko mende van de 5 Meilaan is de situa- tig uiteraard dezelfde. Herhaaldelijk is mij opgevallen hoe gevaarlijk dicht de kinderen bij de passerende trein staan, die bij wijze van spreken vlak voor hun neus langs rijdt. Zou het geen aanbeveling verdienen de halve bomen op deze overweg te ver vangen door hele? Met vriendelijke dank voor de plaatsing. Uw abonnee, P. W. 'S^VATg. Zoekt gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER beeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags de gehele dag GESLOTEN illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli 'Geef er de brui(d) aan' ONSTUIMIGE DORIS DAY CAMERA Een vrolijk filmpje is in Leiden teruggekeerd in het thea ter aan de Hogewoerd. De onver woestbare Doris Day dartelt er in rond als een blonde bliksemschicht. Haar verschijning gaat met heel wat gedonder gepaard. Geen wonder, want na vijf jaar te zijn doodge waand na een schipbreuk komt ze in eens als uit de hemel gevallen weer terug in haar gezin. En dat uitgerekend op de dag dat haar echtgenoot haar wettelijke dood laat verklaren om met een donkere schoonheid te kunnen trouwen. Aan de onstuimige Doris is het dan wel toevertrouwd het leven van dit twee tal heel zuur te maken. Zo zuur zelfs, dat ieder ander er aan het eind de brui aan geeft en Doris' gezinnetje weer heugelijk is ver enigd. Het is allemaal hoogst on waarschijnlijk en heerlijk overdre ven, maar desondanks is het gezel lig om naar te kijken. Al zijn de vondsten niet altijd even origineel, het filmpje is met vaart in elkaar gedraaid, de vrolijkheid is niet al te opgeschroefd en Doris Day weet heel goed, hoe je in komedie te keer kunt gaan zonder uit de toon te vallen. En dat doet ze dan ook heel ontwape nend. lllllliillllllllliiliiiiiiiliii ■fa Krakend komt de torenspits van de oude r.-k. kerk, in het Overijsselse plaatsje Brummen naar beneden. Het gebouw, dat reeds lange tijd niet meer wordt gebruikt, is in sloperhanden ge vallen. Twaalfde week Lieve, lieve John STUDIO Het Zweedse realisti sche filmwerk „Kare John" draait nu al voor de twaalfde week in de bio scoop aan de Steenstraat. Over dit succes behoeft niemand zich te ver bazen. Dit produkt van regisseur Lindgren naar het gelijknamige boek van Lansberg van vyf jaar ge leden is meer dan een pikanterie: zowel film als boek bezitten een be nijdenswaardige evenwichtigheid, waarin de toenadering tussen een Zweedse kapitein van een kustvaar der .wiens vrouw hem heeft ver laten en een jonge ongehuwde moeder op boeiende wijze is beschre ven. Het kind, dat in dergelijke situa ties vaak een belemmering blykt te zijn, is hier juist de factor, die beiden dichter tot elkaar brengt. 20.000 t f -k Het bezoek aan de Leidato 4 f gaat onverminderd door. Gister- 4 f middag omstreeks half vier werd 4 a een nieuwe mijlpaal bereikt: j) f 20.000 bezoekers. De gelukkige a was mevrouw E. J. Oomen uit 4 Alphen aan den Rijn, die met a haar vriendin en buurvrouw, f mevrouw A. C. Bakker, een f kijkje kwamen nemen op de 4 f grote middenstandstentoonstel- 4 f ling. Dat kijkje hebben ze ge- 4 f nomen met begeleiding van het 4 a Leidato-comité, dat de dames 4 a ontving en rondleidde. 4 Advertentie ABRIKOZSNBRANDEWIJN SINAS8RAN0EWIJN opwinde,,^ lekker g Coebergh sj BESSENJENEVER KERSEN BRANDEWIJN ANANASBRANDEWIJN „Sollglytt" iXciat vuren Ruim zeventig bejaarden var Leidse rust- en verpleeginrichting „Solglytt" gaan een plezierige tijd te gemoet. Evenals in voorgaande jaren gaan de bejaarden een boottocht ma ken. Dit jaar vertrekken zij met de „Rijnstroom" van de rederij Van der Linden uit Rotterdam voor een tien daagse reis over de Rijn. Het schip waarmee de tocht gemaakt wordt, is te groot om naar Leiden te va Daarom gaan de deelnemers aan de tocht met bussen en ziekenauto's naar Rotterdam, waar wordt inge scheept. (Van onze Bossche correspondent) De 35-jarige Th. Siegers beter bekend als de „held van Paulis" keert na een verblijf van negen maanden in zijn Brabants geboorte dorp Haarsteeg met zijn vrouw en hun beide kinderen terug naar Kon go. Vanavond stappen de dappere Nederlander en zijn gezin in Brussel op het vliegtuig naar Leopoldville, waar de heer Siegers weer als chef monteur gaat werken voor het Bel gische brouwerij concern „Unitas". Op 26 november van het vorige jaar reed Th. Siegers bij Paulis een wa gen vol Belgische para's dwars door de linies van de rebellen in Kongo, om 80 gijzelaars nog juist op tijd van een zekere massa-executie te redden. De Nederlander werd tijdens die rit door kogels zodanig in zijn arm gewond, dat aanvankelijk ge vreesd werd, dat hy zijn oude be roep nooit meer zou kunnen her vatten. Nu er tegen de verwachting in toch een gedeeltelijke genezing is gevolgd, heeft Th. Siegers besloten zijn werk in Kongo te hervatten. Tijdens zijn verblijf in Nederland is de „held van Paulis" enkele malen onderscheiden. Hij werd ereburger van Vlijmen, de gemeente waartoe Alg. directeur van Elisabeth-ziekenhuis Mr. J. Bergmeijer in Oegstgeest, voorzitter van de „Stichting St. Eli sabeth Ziekenhuis" in Leiden is met ingang van 1 oktober benoemd tot algemeen directeur van dit zieken huis. Zuster Felicitas blijft belast met het economisch beheer, Zr. Eu- phemia met de verpleegkundige dienst en Zr. Maria Mediatrix met de opleiding van de verpleegsters. Johnson maakt eind aan decreet van Kennedy Leidenaar Een 27-jarige groentekoopman uit Leiden had tien glazen bier gedron ken, toen hij de verhalen wor den eentonig achter het stuur van zijn aai to ging zitten. Het liep zonder ongelukken af, dank zij het feit, dat de politie door omstanders was gewaarschuwd, toen de groentekoopman achter het stuur van de auto „rolde". Vrienden had den aangeboden om de auto te be sturen, doch dat had verdachte „manmoedig" geweigerd. Nu zat ver dachte erg in de narigheid, want vanwege het ingenomen rijbewijs, zag hij zijn klantenwyk, die hij had opgebouwd, ernstig in gevaar komen. Daarom wilde de de Officier vol staan met een maand gevangenis straf voorwaardelyk. ontzegging der rijbevoegdheid gedurende 8 maanden waarvan 3 maanden voor waardelijk en aftrek van de tyd, waarin het rijbewijs werd ingeno men, benevens f 100 boete. De rechtei veroordeelde tot een maand gevangenisstraf voorwaar delyk; 8 maanden ontzegging der rybevoegdheid waarvan 6 maanden voorwaardelijk en aftrek van de tijd waarin het rijbewijs werd ongeno- men, benevens f 100 boete, de tyd waarin het rijbewijs werd ingeno men, benevens f100 boete. Volgens een gisteravond door pre sident Johnson ondertekend decreet kunnen voortaan ook weer gehuwde mannen in de leeftijd van 19 tot 26 jaar zonder kinderen voor het ver vullen van dienstplicht worden opge roepen. Daarmee is een einde gemaakt aan oen in 1963 door Kennedy aan deze categorie verleend privilege. Het decreet geldt niet voor degenen die voor de inwerkingtreding ervan, don derdag te middernacht, in het huwe lijk zijn getreden. Wanneer een wat leeftijd betreft voor dienstplicht in aanmerking komende man na het BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN J. C. Groe- -urle, d.v. R. D. Joubert. Leunt Je C.. d.v. L. van Dijk. Maria Q. .n Rijn en M. E. Enge- i C.. d.v. G. J. Hoek- H. J. Oosterveer. Yvonne, d.v. 'er Pluijm en C. Slerat. Ben- H. F. Wolslng en G. F. A W. A. Hoek A., d.v. J. T. rlngh. Elisabeth C. stra en H. J. Oost C. H. van der Pluijl de Jong. G de Leeuw s en H. A. M. Fleur. W. A. A. a en G. J. M. Schneiders. J. K. Boekhoud en L. C. Bontje. J. Otter E. de Vos. W. A. Modderkolk en H. M. G van Sohie. W. van Beelen en S. Hartevelt. GETROUWD: J. T. de Wit en A. C. M. G. M. Kohl- beck. H. Slegtenhorst en T. Kettenls. Hove. C. Hoek i J. Ruwaard en J. H. Roozendaal. G. E. Kooreman. H. Busch en S. Beekmar van kracht worden van het decreet trouwt en vader wordt voor hy wordt opgeroepen behoeft hy echter niet in dienst. President Johnson heeft de maat regel genomen in verband met de cri sis in Vietnam. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee, dat dit niet betekent dat de „voorraad" voor militaire dienst in aanmerking ko mende vrijgezellen uitgeput raakt. De president had tot de stap besloten in het licht van zyn besluit van een maand geleden om het aantal maan delijks op te roepen dienstplichtigen te verdubbelen tot 35.000 man. Vol gens de woordvoerder zouden naar verwachting in de praktyk niet veel gehuwde mannen naar Vietnam wor den gestuurd. Gebleken was echter, dat de laatste tyd het aantal huwe- lyken was gestegen, kennelyk doordat jongemannen zo aan de dienstplicht trachtten te ontkomen. Vrijgelaten De Vietcong heeft een Amerikaan vrygelaten die vier maanden geleden was verdwenen toen hy er achter trachtte te komen of zyn broer, een Amerikaanse vlieger, nog leefde. Do nald Dawson arriveerde twee dagen geleden, in gezelschap van zyn vrou- welyke tolk een Frangaise, by een regeringspost op 24 km ten noorden van Saigon. zyn broer, eerste-luitenant Daniel Dawson, keerde vorig jaar november niet terug van een verkenningsvlucht boven de gevechtszone „D". Dawson zou van de opstandelingen het bewys gekregen hebben dat zyn broer over leden is. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft met kracht tegengesproken dat China een soepeler houding zal in- remen ten aanzien van een oplossing van het Vietnamese vraagstuk. Het Chinese volk blyft trouw aan zyn vastberaden steun aan het Vietna- i mese verzet tegen de VS. zijn geboortedorp Haarsteeg behoort. Koning Boudewijn benoemde hem tot Ridder in de Belgische Kroon orde. Uit handen van minister Luns kreeg Th. Siegers de versierselen, be horend bij het Ridderschap in de Orde van Orainje Nassau en het Carnegie--heldenfonds heeft nem nog een onderscheiding in het voor uitzicht gesteld. vaderlandse! B. EN W. AAN T VERDELEN In de conceptbegroting voor het jaar 1966 is ook een lijst van subsidies opgenomen, die B. en W. in dat jaar aan Leidse ver enigingen e.a. beschikbaar denken te stellen. In totaal hebben B. en W. hier een bedrag van f 2.834.079 voor uitgetrokken. Leidse Reddingsbrigade Vereniging voor Veilig Verkeer Nieuw Leids Dierenasyl Stichting ter bev. Schooltandverzorging Ver. tot bestrijding der tuberculose Ver. Herstellingsoord Leidse Buitenschool Instellingen v. uitz, en verpl. van kinderen „Het Groene Kruis" Wit-Gele-Kruis, afdeling Leiden „Het Oranje-Groene Kruis" Kraamcentrum Het Groene Kruis R.-k. Centr. v. kraamhulp Leiden en Omstreken Kraamcentrum Oranje-Groene Kruis Leids Drankweercomité Ver. Consultatiebureau v. Alcoholisme te Den Haag Vereniging voor Veilig Verkeer Kath. Sociaal Pedagogische Schooldienst Genootschap Ars Aemula Naturae Leidsche Schouwburgvereniging Bibliotheek Reuvens R.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Blindenbibliotheken Harmonie- en Fanfarekorpsen Stichting Het Residentie-Orkest te Den Haag Amateurssymfonie-orkesten Subsidie Ned. Amateur Toneel Unie Leidse Volksuniversiteit K. en O Commissie Jeugdvoorstellingen Stichting Kunstmanifestaties B eroepsttoneelgezelsch appen Leidse Kunstkring „Voor Allen" Subsidiëring jeugdafdelingen van Sportverenigingen Leidse Ver. voor School- en Werktuinen Comité v. vakantiebezigheden van de schooljeugd Garantie Sticht. Leids Comité 400 jaar Shakespeare i de jeugdbeweging Speeltuinverenigingen Instellingen op het gebied de jeugdzorg Vereniging Koninginnedag St.-Nicolaas Intocht Commissie Comité Bevrijdingsdag Stichting Dodenherdenking Leids Volkshuis Vereniging voor Pedagogiek, afd. Leiden Ned. Mil. Bond Pro Rege Kath. Mil. Tehuis Comité voor Internationale Samenwerking Instellingen, werkzaam op het gebied van Nazorg en Avondverzorging van oud-leerlingen van het bJ.o. Instituten voor gehandicapten t.b.v. nazorgwerk Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting Stichting Medisch Opvoedkundig Bureau R.-k. Medisch Opvoedkundig Bureau Kath. Bureau voor Huwelyksaangelegenheden Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden op Humanistische grondslag Bureau buiten Leiden gevestigd Stichting Kleuterdagverblyf „Margriet" R.-k. Vereniging Meisjesbelangen H. Piersonvereniging district Leiden Zita-ver. afdeling Margerita van Cortona Vereniging ChristeUjke Jeugdhulp Stichting Interkerk. Gezinszorg Stichting Kath. Gezinszorg en Gezinshulp Kerkcommlssie voor Maatsch. Werk der Geref. Kerk R.-k. Soc. Char. Centrum t.b.v. de Sticht Kath. Centr. voor Gezinszorg Stichting Herv. Maatsch. Werk Comm. voor Maatsch. Werk der Geref. Kerk Subsidie v. byz. maatsch. gezinswerk Bejaardensociëteiten VEBO VW, afdeling Leiden Rijnlands Borgstellingsfonds Leidse Politie Sportvereniging Sportstichting, bad- en zweminrichtingen Stichting „Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van wandelparken De Leidse Hout" Comm. Esthetische vorming van de schooljeugd Plaatselyk schoolmelkcomité Stichting Leids Studiefonds Stichting Leidse Muziekschool Sportstichting, sportterreinen Gemeentelyke schoolsportcommissie I Comité internationale uitwisselingen Stichting Leidse Jeugdactie Stichting Leidse Jeugdverbiyven Alsvoren, storting, leningen en schenkingenfonds t b v de huisvesting van het jeugdwerk l Commissie Kinderfeest op 30 april 1965 1966 525,— 400,— 950,— 1.450,— 2.000,— 750,— 20.000,— 24.000,— 13.000,— 14D00,— 4.000,— 21.250,— 18.750,— 14.000,— 18.000,— 55.000,— 60.000,— 33.000,— 35.500,— 12.000,— 14.000,— 6.750,— 6.000 3.750,— 3.450,— 1.050,— 1.200,— 200,— 200,— 1.100,— 1.100,— 3.260,— 3.260,— 17.600,— 18500,— 9.994.— 11.234.— 20.000,— 47.000 200.414,— 237531,— 58.000,— 50.745,— 225,— 675,— 6.900,— 11525,— 5.200,— 5.200.— 1.320,— 2.136,— 400,— 400.— 90.725,— 101.485,— 25.200, 30.950,— 18.000, 20.000.— 16.500, 13500,— 2.000,— 2300,— 10.000,— 14.100,— 5.200,— 5500,— 8.500,— 9.000,— 31.70o! 32.800i— 246.378, 319.310,— 3.500, 3.500,— 700,— 700,— 12.000,— 2.000,— 600,— 800,— 5.244 6317,— 560,— 630,— 500,— 500,— 500,— 500,— 1.300.— 1.100,— 38.600.— 48.000.— 350,— 560.— 47.000.— 61.000.— 20.000,— 21.000,— 5.000 5.400,— memorie 2.200,— 2.300,— 2300.— 200,— 200,— 66.500, 71.250.— 1.000, 1.000,— 1300,— 2.000, 2.000 2.000,— 2.000,— 38.000,— 60.000,— 39.000.— 70.000.— 18.000.— 20.000,— 22.675.— 24 000.— 19.000,— 22500,— 2.400.— 2.500.— 34.647,— 33.964,— 9.900,— 9.900,— 5.700,— 7.400,— 43.150,— 62.734.— 3.882 3300.— 295,— 295 52.400.— 190.691,— 15.660,— 14365,— 8.500, 10500,— 20.000, 16.400.— 22.000, 25.000,— 206.000,— 234.000,— 506.803,— 532599,— 2.400.— 3500,— 5.200,— 8.000,— 25.520,— 29523,— 32.580, 67.700.— 9.600, 11.000,— 3.500, 3500,—

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3