LEIDSCH gfe DAGBLAD PRIJSPEIL DIT JAAR 5 PROCENT OMHOOG simca1500 tourist Koffermoord nog steeds een volledig mysterie GEMINI-LANDING AL ZATERDAG? Minister Den Uyl; volgens verwachting (9uc/ Qlie, Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 No. 31653 Directeur: E. A. E. van Disüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Wltte Singel 1, Lelden Giro no. 570ÖO Maatregel tegen horecabedrijven Meer voorlichting aan consumenten Actie tegen de „vaste prijzen" Verscherping van controle (Van onze Haagse correspondent) Minister Den Uyl (Economische Zaken) is van mening, dat het prijspeil over dit jaar vijf procent hoger mag uitkomen dan in 1964. Dat is e^n half procent meer dan het Centraal Planbureau had voorzien. Dit halve procent „correctie" op de aanvankelijke ver wachting is volgens de minister echter nodig en verantwoord in verband met de invloed van het slechte weer. Hij schrijft de extra duurte uitsluitend toe aan de prijsontwikke ling van aardappelen, groenten en fruit. Buiten deze agrarische sector is de prijsontwikkeling zijns inziens tot dusver geheel volgens verwachting verlopen. ,J2r is naar mijn oordeel geen reden te spreken over uit de hand lopen van prijzen of het maken van paniekachtige opmerkingen"aldus de bewindsman. •Volgens de berekeningen van het departement van Economische Zaken rijn de eerste zeven maanden van dit jaar vijf procent duurder geweest dan de eerste zeven maanden van 1964. (De aanvankelijk steeds stijgen de prijsindex blijkt tussen half juni en half juli met een punt ofwel cir ca 0,8 procent te zijn gedaald). Op het verloop, dat tot dit gemid delde van 5 procent heeft geleid, mogen zich, aldus minister Den Uyl, in de resterende maanden van het jaar nu ook geen ongunstige afwij kingen meer voordoen. Hij vindt het al bedenkelijk genoeg, dat Nederland dan in twee jaar tijd 10,8 procent prijsverhoging zal hebben moet ver werken. Horeca Hij vil daarom een actief prijsbe leid voeren. Zijn bestraffend zwaard zal nu het hotel-, restaurant- en cafébedrijf treffen, dat zich te weinig heeft gehouden aan de prijsafspra ken met het ministerie, al had dat dan een zeer gering effect op de al gemene duurte. Logies, maaltijden en dranken zullen hooguit 4 procent duurder mogen zijn dan in oktober vorig jaar. Deze maatregel betreft 32.000 veelsoortige bedrijven van dure hotels tot broodjeszaken in het land. Een soortgelijke maatregel hangt de handel in gasgedsers boven het hoofd, als die niet voor 6 september zijn winstmarges verkleint. Met an dere branches worden nog gesprek ken gevoerd. De economische con troledienst zal prijswijzigingen scherp in de gaten houden en er ook op toezien, dat er prijsdalingen plaatshebben als dit door daling van inkoopprijzen mogelijk is. In dit verband noemt de minister de re cente prijsverlaging van margarine „geen cadeautje, maar een normale zaak", omdat de grondstoffenprijzen aanmerkelijk waren gedaald. Consumenten De minister heeft de leuze van zijn voorganger Andriessen overgenomen: de consument moet meer prijsbewust worden. Hij heeft bij de consumen ten-commissie van de SER advies aanvragen ingediend, die tot het vol gende moeten leiden: WEERBERICHT Overwegend droog De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vannacht weinig wind en plaatse lijk mist. Morgen overdag opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of vrij krachtig toe nemende zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 28 AUGUSTUS Zon op: 5.45 uur; onder. 19.37 uur. Maan op: 7.37 uur; onder: 20.47 uur. Hoogwater in Katwijk te 4.06 uur en 16.34 uur; laagwater te 0.04 uur en 12.24 uur. STRANDVERWACHTING Morgen vrij zonnig, een iets hogere temperatuur en tot de avond goed strandweer. Zwakke, later wat toenemende zuidwestenwind. In de middag 18 tot 20 graden. Tempe ratuur zeewater li graden. Vooruitzichten: Tijdelijke verbete ring maar na morgenavond weer de pressie-invloed met een storings front. m nummer bestaat «li 18 pagina'* gelijk een prijsmaatregel tegen te dure slagers nemen. Actie tegen de „vaste prijzen", die zich in feite handhaven ondanks het verbod erop. Dit geldt voor ra dio- en televisietoestellen, wasmachi nes. scheerapparaten, bandrecorders, koelkasten, enz. De minister ziet er een taak voor de consumentenorga nisaties in het publiek voor te hou den, dat geadverteerde prijzen nog geen koopprijzen hoeven te zijn. Hij wil de aanval op de uniforme winkel prijzen ook na het verstrijken van de eerste verbodsperiode voortzetten. Diensten Voorts wil de bewindsman haast maken met het standaardiseren van de prijzen van diensten en goederen. Hij wil overigens „open oog hebben" voor netelige situaties, waarin detail handel en ambacht kunnen belanden bij gebrek aan mogelijkheid tot pro- duktiviteitsverhoging. Hij vindt: „Er is een maatschappelijk belang mee gemoeid, dat de dienstverlenende be drijven niet ten gronde gaan, maar dat de aanpassingen geleidelijk gaan". Over de (forse) tariefsverhogingen van overheidsdiensten: „Die hebben plaatsgehad op grond van besluiten en regelingen van de vorige regering. Zij zijn echter strikt getoetst aan de prijs-gedragsregels". Vervolg pagina 2 Von Braun wil naar Duitsland „Wij zouden Wernher von Braun met open armen ontvangen en pro beren een passende functie voor hem te vinden". Dit gaf de Westduitse minister voor Wetenschappelijk on derzoek, Lenz, ten antwoord op een vraag van een journalist van „Bild Zeitung", welk blad vanochtend meldde, dat de vermaarde raketten- specialist in Salzburg had verklaard dat hU „in de Verenigde Staten niet gelukkig ls". Een woordvoerder van de firma Boelkow, die zich bezig houdt met de leiding over het Westduitse ruim teonderzoek, zei dat Von Braun zou kunnen worden belast met de leiding ■jr De Amsterdamse beeld houwer Jutte is nog steeds actief aan het werk om erkenning te verkrijgen voor zijn kunstbroe der Miletic. Vanochtend pos teerde hij zich, weer gehuld in een jute zak met een plakkaat op het Nationaal Monument op de Dam. De demonstratie was van korte duur. Na enkele minuten reeds kwam over het Westduitse ruimteonderzoek. I de e. die hem zonder strub Von Braun brengt op het ogenblik i- beltngen meenam naai reua Warmoesstraat. Defect aan stuurraketten De leider de Gemini- met de brandstofcel, gemakkelijk t* Koffer en merktekens blijven Japans Minister Den Uyl prijzen nog niet te hoog Prijsinformatie met betrekking tot de voor het departement moeilijk grijpbare markt voor aardappelen, groenten en fruit en die van vlees. De minister wil hierbij de consumen tenorganisaties inschakelen en ze daarvoor eventueel versterken. Hij wil ook, dat. de prijsvergelijkingen verder van de gTond komen. De mi nister erkent, dat het met de vlees- prijzen „niet honderd procent in orde is". Maar gezien de ruime sor tering aan kwaliteiten kan hij onmo- (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie is nog weinig verder gekomen met de ontraadseling van het mysterie van de „romp in de koffer". Zij is eerder wat verder van huis geraakt, want het is gisteren duidelijk geworden, dat de koffer waarin woensdagmiddag het gruwelijk verminkte lijk van een jongeman werd aangetroffen, van Japanse makelij is en niet in ons land wordt verkocht. Het terrein, waarover het onderzoek zich moet uitstrekken is hiermee zó vergroot, dat een snelle oplossing van de koffer- moord niet waarschijnlijk lijkt. offer geweest moet zijn (1.60 mtr.) en had donker haar. De Amsterdam se politie had vanmorgen echter uit Frankrijk nog geen antwoord op de vraag of Salvador Montellano een tien centimeter lang litteken in zijn rechter lies had. zoals op het lijk werd aangetroffen. „Ik kan alleen zeggen, dat hij een van de kandida ten is", zei hoofdinspecteur Vrijburg vanmorgen. Zoals bekend, heeft de politie in de koffer twee Franse geld stukken gevonden, een van 50 oude franken en een van 10 centime. Slachtoffer Fransman Het onderzoek naar de Franse auto, een Panhard met het nummer 767 EF-84, die enkele dagen onbe heerd op de Prins Hendrikkade in Amsterdam heeft gestaan, heeft in tussen wel aan het licht gebracht, dat de eigenaar hiervan een 27-jari- ge Spaanse Fransman, Salvador Montellano. is. Deze heeft ongeveer anderhalve maand geleden zijn vrouw en vier kinderen in Salon de Provence verlaten om naar Amster dam te gaan. Montellano, een met selaar. zou het slachtoffer kunnen zijn. Hij was ongeveer, volgens dr. Zeldenrust, even groot als het slacht- Stukjes stof politie een bijna geheel identieke aluminium koffer ter hand gesteld. Deze is alleen iets kleiner dan de koffer, waarin de romp aangetrof fen werd, terwijl ook de bekleding iets verschilt. Het is echter dui delijk, dat beide van hetzelfde fabri kaat zijn. In tegenstelling tot wat de politi eeerder meedeelde is het merk niet „Ikowa", maar „Kowa". De tipgever heeft zijn koffer aan geschaft in Japan, waar koffers als deze voor ongeveer 75 gulden te koop zijn. De politie heeft nog steeds geen antwoord kunnen vinden op de vraag of de koffer met de romp er in steeds gedreven heeft of niet. In verband hiermee is er gisteren niet meer ge dregd naar een mogelijke tweede koffer met de overige lichaamsdelen van de vermoorde. „WH kunnen met geen mogelijkheid zeggen, waar de koffer, die wij hebben gevonden in het water is gegooid. Afdreggen van i alle grachten heeft weinig zin", al- i dus hoofdinspecteur Vrijburg. De merktekens, die de Amsterdam se politiedeskundige, drs. D. Eskes gisteren aantrof op de stukken stof, die in de koffer werden gevonden, blüken Japans. Op een deel van een grijs truitje, dat een bruine kraag en bruine manchetten gehad moet hebben, stonden Japanse letterte kens „gegarandeerd polyester 853". Op een stuk van een sportbroekje. waarvan men eerst dacht dat het een onderbroek geweest moest zijn, stond bij een hierin gewerkte figuur van een sportman „voorwaarts" te lezen. Enkele andere lettertekens, die men op het broekje aantrof, bleken alleen een aanwijzing voor de gebruiker te behelzen: „Verwissel elastiek hier". Vijf katoenen lappen, die de politie ook in de koffer aantrof stellen haar nog steeds voor een raadsel. Zij zijn 30 bij 40 centimeter groot en enkele hebben een of meer gekartelde ran den. Uit dit laatste meent hoofd inspecteur J Vrijburg te kunnen concluderen, dat zij zijn afgeknipt met een kartelschaar. Het wonder lijke is echter, dat op alle vijf lap pen een soort wit plakkertje zit met in het Japans een cijfer erop. Een van deze cijfers is niet meer te ach terhalen, de andere zijn een 3. 5, 7 In Bergen op Zoom Twee baby's van vierling overleden De 31 jarige mevrouw Jansen- Hoedjes uit Bergen op Zoom heeft gistermiddag in het algemeen Bur gergasthuis het leven geschonken aan een vierling, twee jongens en twee meisjes. Hoewel de gezond heidstoestand van de kinderen aan vankelijk goed werd genoemd, zün beide jongetjes in de loop van de avond overleden. De toestand van de twee meisjes werd toen zorgwekkend geacht. Mevrouw Janssen is reeds moeder van een jongen en een meis je (3 en 5 jaar oud). De bevalling verliep vlot. vlucht, Kraft, zal morgen tegen 12 uur 's middags (Ned. tijd) beslissen of hij de duur van de vlucht van Cooper en Conrad al of niet met één dag zal be korten. In het eerste geval (na zeven dagen) zal het duo zater dagmiddag om 3 uur naar de aarde terugkeren, in het tweede geval zullen zij eerst zondag, zo als men van plan was, ten zui den van de Bermuda-eilanden in zee neerkomen. D.eze beslissing houdt ver band met een klein defect aan twee stuurraketten. dat overi gens meer lastig dan gevaarlijk is. Alle experimenten, waarvoor stroom nodig is, zijn thans afge last. mogelijk voor de gehele verdere duur van de vlucht. Intussen heeft de Gemini-V giste ren twee Russische ruimtevaartre cords gebroken, n.l. dat van de lang ste enkelvoudige vlucht en dat van het grootste aantal uren in de ruimte doorgebracht. Amerika heeft wat het laatste betreft thans een voorsprong op de Sowjetrussische kosmonauten, wier record tot nu toe op 507 uur en 16 minuten stond. Gisteren brachten Cooper en Conrad hun tjjd voorna- melijk door met slapen, eten en luis teren naar dixieland-muziek, waar onder he bekende „When the saints go marching in", dat door Houston naar de Gemini werd uitgezonden, waar dit intermezzo zeer werd ge waardeerd. Conrad heeft tijdens de 68-ste omloop een merkwaardig licht verschijnsel waargenomen, dat hU omschreef als „zeven miljoen ster ren, die langs het raam stroomden". Waarschijnlijk betrof het hier weg stromende zuurstof of waterstof, die buiten de capsule condenseerde en waarin het licht van de ondergaande zon werd weerkaatst. Nu zU maar beperkt gebruik mogen maken van het brandstofcelsysteem zullen de astronauten verder betrek- kelyk weinig te doen hebben, na ljjk enkele foto's nemen en proberen voorwerpen op aarde waar te nemen De rest van de vlucht zullen zU voor namelijk gewoon uitzitten. Door zo min mogelijk stroom aar boord van het ruimteschip te gebrui ken, weten de functionarissen ii Houston, die belast zijn met de leiding van de vlucht, alle problemen, die voortspruiten uit de moeilijkheden japanner De Z,uidvietname.y c Ky, die een bezoek van enkele dagen aan N ationalistisch-China (Formosa) heeft gebracht, ver- .uaioe by zijn terugkeer in Sai gon. dat zijn voornaamste doel is met economische middelen de Vietcong te bestrijden. Dr. Zeldenrust heeft intussen als zijn mening te kennen gegeven, dat het ook de romp van een Japanner zou kunnen zijn. Voor zover bij de politie en de Japanse ambassade be kend is, wordt in ons land echter geen Japanner vermist. Ook van bin nenkomende schepen met een Ja panse bemanning en uit groepen j loeristen uit het land van de Rijzen de Zon L niemand verdwenen. De politie is achter het land van oor sprong van de gruwelkoffer geko men door de hulp van een anonie me tipgever, die een foto in een krant had gezien. Da man heeft de „Situatie Kasjmier is verslechterd" Sjastri van India heeft gis teren in het parlement verklaard dat de toestand in Kasjmier moei lijker en ernstiger is dan bij het ;iu van de Pakistaanse infiltraties India. (11e afgevaardigden stelden zich achter de regeringspolitiek ten aan zien van Kasjmier. Alle politieke partijen keurden de overschrijding van de bestandslijn door Indiase troepen en de vestiging van nieuwe Tndiase stellengen goed Sjastri kondigde aan det minister van Buitenlandse Zaken Krlsjna- matsjari zich binnenkort naar de Verenigde Staten en andere landen zal begeven om de kansen op mo gelijke hulp uit deze landen te be studeren. Twee stuurmotoren 1 het ruimteschip werken nog niet de andere wel. De functionaris- •an het centrum voor ruimte vaart in Houston hebben erop gewe- dat deze stuurmotoren niet nood zakelijk zijn voor de voltooiing van de vlucht. Radioverslag AVRO, KRO en VARA zullen als de vlucht inderdaad acht dagen duurt tijdens gezamenlijke pro gramma's zondagmiddag rechtstreek se ooggetuigverslagen uitzenden van de voorgenomen landing van de Ge- mini-V-capsule. Verslaggevers in deze uitzendingen zün Eelco Schuil er en Klaas Hindriks. Tussen kwart over twee en 15,55 uur zijn de eerste re portages te beluisteren in het AVRO- programma. Op de andere zender zal het pro gramma Marathon 1 van de KRO en VARA tussen 15.00 en 16.30 uur on derbroken worden door korte mede delingen over de landing. Mocht de landing later geschieden dan verwacht, dan zal ook het KRO- programma tussen 16.30 en 17.00 uur kunnen worden onderbroken. Daarna volgen eventuele verslagen in het VAR A-programma tussen 17.00 en 17.30 uur. Vraag proefrit bij een van de 220 service punten. Universiteiten in Seoel dicht De Zuidkoreaanse hoofdstad, gis teren onder militair bevel geplaatst als gevolg van studentenbetogingen tegen de normalisering van de Ja pans - Zuidkoreaanse betrekkingen, bevindt zich in feite in staat van be leg. De regering heeft opdracht ge geven de universiteiten te sluiten en de aanstichters van de acht dagen geleden begonnen relletjes naar huis te zenden. Voorts is de president van de nationale universiteit. Sin Tai Wham, van zün funci'e ontheven Voor het eerst sinds acht daaen was het vandaag in de stad tamelük rus tig. Later werd bekend dat de minis- tor van Onderwijs is ontslagen, om dat hü verantwoordeiyk wordt ge acht voor d« onlusten. teuwo J Uit het Leidsch Dagblad van J 29 Aug. 1865: J Wij vernemen, dat Z.KH Prins Hendrik der Nederlan den het Eere-Voorzitterschap der comm. van beheer der Kweekschool voor Zeevaart alhier gevestigd heeft aange nomen. (Advertentie) Worden ge- f vraagd voor een bejaard Heer f twee gemeubileerde kamers. Prijs f 130.per jaar. Adres franco letter L. aan Gebr van f der Hoek, Boekhandelaren al- hier.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1