FELISOL PANDA EN DE YINX ONRUST IN INDONESIË DOE MEE AAN DE GROTE KLEURWEDSTRIJD O—S? ZJuust, dat is 'ne vos, zunne •nen vlezen apostel. Weet ge dat 'ir door de politie gezocht wordt? Ik schrok op van dat bericht. Ik zelf had nu gelukkig wel niets r met die vent te maken, maar gedachte alleen, dat ik indertijd met zo'n galgenaas zaken had gedaan en blijkbaar verkeerde zaken verontrustte me. Ik vroeg: Wat het 'm op z'ne kerfstok? Dat weet lk niet recht, zei Peer- ke, maar nou moet ik deze kant uit. De groeten is aan Lo en ge moet 't zeggen, zunne, van dien vent, het zal 'm deugd doen. Vrouw Van Driel, die me al 1 de steenweg had zien aankomen, kwam me bij het hek tegemoet. Amaj, ge komt zekers voor m neer Lo. Spijtig, dat ge voor niks komt. Meneer Lo is op reis, zo gor ze. Maar komt toch seffens bin nen, zunne. Heb-de goesting in 'n tas koffie? ZeZ ging me voor de keuken in, waar Neel, de oudste dochter, koffie zette. Vat 'ne stoel, zei vrouw Van Driel en ging tegenover ne zitten. Ze boog zich over de tafel en zei vertrou welij ke flu istertoon Meneer Lo zijn vader is dood. O! zei ik, met gepaste meewa righeid in mijn stem, o zo. Ja, voegde Neel er aan toe, ter wijl ze koffie inschonk en helemaal ginder wijd in Holland en ons neer Lo zit hier gemoedereerd en weet van niks. Is 't geen zonde? Wel, wel, zei ik, en had hij geen bericht gekregen, dat zyn vader ziek was? Moeder Van Driel schudde zachtjes het hoofd en weer overgaande haar vertrouwelijke fluistertoon: Vader en zoon waren om zo zeggen gebrouilleerd, amaj, onder 't groot volk botert het ook niet altyd. Na een korte pauze ging ze voort: 'kHeb 'm gewaarschouwd. Me neer Lo, zeg Tc, oe vader is nen' ouwe mens en iedere dag die God geeft, kan z'n laatste zijn, peis daar 's op, zunne. Maar ja, ge kunt 1 neer Lo, 't is 'ne vrohjke klant, maar 'ne stroeskop, wat 'm in z'ne kop het, dat het 'm niet enfin, ge be- grypt me. Meer Lo keek me dan aan, z'nen 'ant op m'ne schouder Mlekemoei, zei 'm, ge zyt 'ne mo< der en 'tis schoon van oe dat de peist, maar ge kunt nou eenmaal Hoe is het ontstaan? Dit woord: WAAG Vele steden kennen een ge- bouw dat Waag genoemd wordt. Het is duideiyk dat daar iets op de waagschaal of weegschaal werd gelegd om te worden ge- wogen. De eigeniyke betekenis van het woord waag is: het heen en weer slingerende en waaruit ontstond die van: weeg- school en ook die van gewicht: Het Engels kent weigh. wy hebben hier te maken met twee werkwoorden wagen: het i ene betekent wegen, het andere: op het spel zetten, durven. Deze betekenissen lopen door elkaar, zoals biykt uit de zegswijze: zyn i leven in de waagschaal stellen, 4 waarin wy duideiyk verwant schap voelen met wagen: dur- ven, terwyi wagen zich hier t houdt tot wegen als spraak tot spreken. water en vuur niet by mekaar doen en m'ne vader en ik nou Ja, we praten er niet meer over, fini, basta. Och, bracht ik in het midden, het was misschien ook wel een lastige oude heer. Meneer Vermaule, zei ze bestraf fend, zo meugde niet praten, 'nen ouwer is 'nen ouwer. Nou zal 'm spyt hebben, meneer Lo. Is 't niet hard om de doodstyding van oe va der van een vreemd te moeten ver nemen? Wie kwam het hem zeggen? vroeg ik. Dat weet ik niet. Gisteravond laat nog draait er 'nen automobiel den erft op. De hond sloeg aan van de lichten, 'n Hoop drukte en ambras op t atelier En nou, van den och tend, ik zal zjuust seffens gaan ho ren wat er was Meneer Lo is weg, zyn koffer weg. het bed niet besla pen Sjene Maraante, wat schrok ik. Op zyn tafel lag een brief ke. Toe Neel, geef 'teffe, 't ligt daar op de schouw. Lees maar, zei Neel, en gaf het In haast, groeten. Louis." Ik herinner me niet dat hy ooit over zyn familie heeft gespro ken, zei ik. Waar woont zyn vader eigeniyk? Nou met Gods genade in den hemel, mogen we hopen, maar by zyn leven het 'm gewoond op 'n groot kasteel in Holland. Ze boog zich weer tot me over. Kun-de zwygen? Dat is te zeggenaarzelde ik. Het was niet myn bedoeling haar geheimen te ontfutselen, maar het brandde haar blykbaar op de tong zonder myn antwoord af te wach ten ging ze voort: 't Zal nou ieverans toch he lemaal aan het licht komen. Ons eer Lo is nog van hoge komaf. Gullie noemt 'm den Bax. Hawel, zo liiet 'm niet. Dat is maar zo'nen schildersnaam. Meer z'n effectieve lam is Jonker van Beukenstein. Wat Wat zegt ge? Ze herhaalde: Jonker van Beu kenstein. Op het horen van deze naam, die ik nog geen half uur geleden ver en had uit het sensationele re- van Ethel Andrews, was ik recht overeind gesprongen van ver bazing, een uitwerking, die ze van haar opzienbarende onthulling niet eens verwacht had. Ze zette dan ook met een triomfantelyk gebaar de handen in de zy en zei: Hawel: daar zie-de van op, wat? Maar ge moet er niet over klappen. Ik beloofde het haar, nam afscheid en vertrok. Ik wist genoeg, de ver moorde ouwe jonker in Rohdrecht was zyn vader en hy was de „thans nog onbekende erfgenaam, van wie men vooralsng niet weet of hy nog leeft en zo ja, waar In de bere gende grond van het erf zag ik nog duideiyk het autospoor. Wie mag dat toch geweest zyn? Die heeft natuur - ïyk het radiobericht gehoord of de oproep gelezen in de krant en is ylings hierheen getuft. Dat zal dieën geluksvogel ook geen windeieren leg gen Verdulleme, dat ik nou die vrijage var. Hermine heb tegenge werkt, Jonkvrouw Hermine van Beu- kenstein-Vermaele. Oei oei! Of zou het toch nog niet te laat zyn? Hy zal toch nog terugkomen. (Wordt vervolgd). Elke jongen of meisje die het FELISOL etiket geheel goed heeft ingekleurd, ontvangt gratis een mooi FELISOL speldje In vrijwel alle winkels die textiel ver kopen - bijvoorbeeld winkels voor gordijnen, schorten, gekleurde over hemden, vakkleding, tuinstoelen, zon neschermen, kampeertenten, breika toen, stoffen, regenkleding enz. - kun je gratis een „Felisol" kleurplaat krijgen, die tevens dienst doet als wedstrijdformulier. De kans is groot dat deze winkels ook een vrolijk gekleurd „Felisol" biljet voor de ramen hebben-, anders vind Je dat binnen. Let er goed op, want daarop kun je zien hoe het „Felisol" etiket gekleurd isl Hoofdprijs: luxe model GAZELLE jongens- of meisjesfiets. Eèrste prijs: standaardmodel GAZELLE jongens- of meisjesfiets. Twee 2e prijzen: Kodak-lnstamatic fototoestel met filmpje, geleverd door VAN EMBDEN, Kalverstraat 4, Amsterdam. Negen 3e prijzen: CARAN D'ACHE gouache verfdozen. En als troostprijzen: 99 dozen CARAN D'ACHE kleurpot loden. De Inzending sluit op 4 oktober a.s. Bekendmaking uitslag op vrijdag 3 december in dit en vele andere bladen. Niet alleen in West-Irian maar ook ln andere delen van Indonesië is de laatste tijd rebellie geconsta teerd, zo meldt het Indonesische persbureau Antara die in 1957 op Sumatra een opstand organiseerden, hebben daar onlangs getracht een revolu tionaire regering te vormen. Het komplot werd echter ontdekt en alle schuldigen zyn aangehouden, aldus het persbureau. Onder hen zijn leden van de verboden islamitische Ma- sjoemi-party. De leider van het komplot had iemand naar Singapore gestuurd om contact te zoeken met de opstandeling Soemitro en om fi nanciële hulp aan Maleisië te vra- igen. Een andere rebellenleider was be last met de werving op Sumatra van Jongelui, die in Singapore een spe ciale opleiding zouden moeten volgen Hy is ook aangehouden, evenals vyf Jongelui met wie hy uit Singapore kwam. Tenslotte, zo gaat Antara voort, is onlangs op Java een samenzwering ontdekt. Daar is een Sumatraanse opstandelingenleider met een aantal medeplichtigen. 2085. Mo had zijn belagers van zich af geschud. Zij lagen over de vloer, zwaaide aan lampen en hingen aan de gordijnen. Hij was juist bezig een laatste wetsdienaar in een judoknoop te leggen, toen de inspecteur van politie tussenbeide kwam. ..Laat hem los. Hendrikse". zei hij tegen de agent. ..Er schijnt hier een misverstand te zijn. Deze Oosterling hoort niet tot de buitenlandse indringers, die we hebben moeten". Daarna wendde hij zich tot Panda en vervolgde geprikkeld: ..En waar zijn dan nu wèl de buitenlanders, voor wie jullie de politie hebben gehaald?" ..Die eh zijn er niet. meneer de inspecteur", antwoord de Panda benauwd. ..Ik bedoel eh ze zijn er wel. maar /e kunt ze niet zien. Het zijn Yinx. weet u? Yinxherhaalde de hoge politiebeambte. ..Nooit van ge hoord! Wat zijti dat dan?" ..Een soort plaaggeestjes", legde Panda uit. ..Ze komen, als je een spiegel breekt ,of onder een ladder doorloopt, of iets niet af klopt enne Maar de inspecteur had al genoeg gehoord. ..Wat?!" riep hij. ..En voor die bijgelovige onzin heb je de politie laten komen?!" ECHTER TIE EN HET LEVENDE LIJK" door Robert van Gulik DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 301. In een enkel moment was de goede Kokanje van zeil schip tot luchtschip geworden! Hoog in de wolken zweefde de Kokanje verder. Een beetje benauwd keek Bram over de reling. Want op zee was hij nergens bang voor, maar van vliegen kreeg hij toch een tikje wee gevoel in de maag. Tutu vertrouwde het nog niets. ..Eigen krrracht". krijste hij en hij fladderde met de Kokanje mee. tot vermaak en verbazing van allerlei vogels, die hier op de luchtstroom dartelden. Lang duurde het niet of Tutu voelde, dat hij het niet lang zou volhouden. ..Daar doe je verstandig aan", zei Bram toen Tutu weer aan boord kwam en uitgeput op de voorplecht neerstreek. ,Jk heb zo'ri idee. dat het nog een hele tocht gaat worden Nu. daar kreeg Bram wel gelijk in. Af en toe leek het. alsof zij altijd als een ruimteschip in de lucht zouden moeten blijven zwe ven. Maar eindelijk dan toch begon het goede schip Kokanje dui delijk vaart te minderen. ..Land", zei Tutu opgelucht. ..We gaan naar beneden", meende Karo. ..Maar er is hier geen water?" steunde Brammet je en dit was de anderen eigenlijk nog niet eens opgevallen. Waar zij zouden landen was zand. zand. zand. zover het oog reikte. En in dat zand stonden geheimzinnige beelden en torenhoge piramiden. Posities Nederlandse schepen Dagelijks vervolgverhaal

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17