Piet Bronkhorst ernstig gewond bij „populaires" Boelen en Enters stellen teleur DUINDIGT Krantenbezorger ZATERDAG 3 uur U.V.S.—Zwarl Wil '28 Poloploeg Rob Heemskerk start in de Leidse Hout Van der Hulst boekt derde overwinning V Europese roeikampioenschappen LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 VIJFDE BLAD Nationaal bezit" Tiemen Groen weer voornaamste troef voor wereldtitel 1 van vandaag 1 'V Tr'.. Een ernstig ongeval heeft een schaduw geworpen op de sterk bezette internationale wielerwedstrij den, die gisteravond in het Olympisch Stadion wer den gehouden. Tijdens het tweede onderdeel, een wedstrijd voor amateurs over onbe kende afstand, kwam de Amsterdammer Boere in de laatste ronde te vallen omdat zijn voet uit de toeclip schoot. Boere werd evenals nog drie coureurs die hij in zijn val meesleepte, slechts lichtgewond. Slechter ver ging het de andere Amsterdammer, Piet Bronkhorstdie de gevallenen niet meer kon ontwijken, over zijn stuur werd geslingerd en meters ver der met zijn hoofd op de betonnen baan belandde. Bloedend uit neus en oren werd. Bronkhorst per brancard weggedragen. In het Wïlhélmina Gasthuis, waarnaar hij onmiddellijk was or ergebracht, constateerde een arts een schedelbasisfractuur. Zijn toestand is zeer ernstig. Top ZUID-AFRIKA SCOORT 152 VOOR 5 In de donderdag begonnen derde en laatste testmatch tussen Engeland en Zuid-Afrika op de Oval nam En- gelands aanvoerder, Mike Smith, de gok Zuid-Afrika aan bat te laten be ginnen. Smith heeft goed gegokt, want zijn hoop op een levendig wicket ging in vervulling. Zuid-Afri ka verloor de helft van zijn team voor 109 runs en toen door slecht licht en regen kort na de thee de stumps werden getrokken, had Zuid- Afrika een score van 152 voor vijf. Engeland moet deze laatste wedstrijd winnen om in de serie nog een draw te bereiken. Advertentie Ml Een kleine week voordat de Neder landse baan ploeg naar de wereldkam pioenschappen in San Sebastiaan vertrekt hebben 4500 toeschouwers in het Olympisch Stadion de wielertop nog ten keer aan het werk kunnen zien. Voor één donderdagavond wa ren de wekelijkse „populaires" uitge- geroeid tot een internationaal redelijk bezette wedstrijd. Behalve de profsprinters en ach tervolgers kwamen zowat alle kandi daten in deze wapenschouw in de baan. In het kille stadion kwam tot uiting dat Tiemen Groen, het nationale „bezit" uit het Friese Fol- lega, onze voornaamste troef voor een wereldtitel is. Zonder enige tegenstand van betekenis (in een temperatuur die toptijden nauwelijks toeliet) kwam Groen tegen Gerrie Bruin tot een zeer acceptabele 4.57.9. Fout De nationale sprintkampioen bij de amateurs Jan Jansen werd het slachtoffer van een foutieve beslis sing van de jury. Gevoegd bij zijn onervarenheid leverde dat hem een onnodige nederlaag op tegen de Bel gische kampioen Roland van Vlier- berghe Bij de stayers revancheerde de Limburger Theo Nikkessen zich op fraaie wijze voor zijn tijdens de nationale kampioenschappen geleden nederlaag bij de amateurs. Hij won met grote overmacht. De nationale kampioen Edward Kroon ge plaagd door angina werd vierde. Het slotstuk leverde een zege op voor de Nederlandse prof. Jaap Oudkerk, na een spannende finish met de Belg Leo Proost. Aan de finish bedroeg Oudkerks voorsprong slechts 25 meter. De WIELRENNEN Militaire titel voor Jan Meyer Roei-interland tegen Duitsers De roeibondén van Nederland en West Duitsland zijn overeengekomen om jaarlijks tot een landenwedstrijd t« komen, te beginnen met een ont moeting op de Amsterdamse bos baan op 26 juni 1966. De volgende wedstrijd zal in 1967 ta Duisbrug of Essen worden ge houden. De wedstrijden worden ge houden in de zeven bootklassen bij de heren en vier bij de dames. Martha Randall verbetert eigen wereldrecord De zeventienjarige Amerikaan' se zwemster Martha Randall heeft te Monaco voor de tweede maal deze maand het wereldrecord op de 400 meter vrije slag scherper ge steld. Verbeterde zü op 19 augustus te Toledo het op naam van haar landgenoote Marilyn Remenofsky staande wereldrecord met 0.3 sec. tot 4.39.2, donderdag haalde zij er nog eens 1,2 sec. af en stelde daarmee het nieuwe wereldrecord vast op 4 min 38 sec. Haar tussentijden waren: 100 meter—1.06,5, 300 meter—2.15,8, 300 meter—3.27,7. WATERPOLO De Nederlandse waterpoloploeg, die woensdag 1 september in Soest- duinen tegen het Japanse studen tenteam uitkomt, bestaat uit: Joop Schmidt (De Meeuwen), Feike de Vries (Neptunus Amersfoort), Fred van Dorp (AZ en PC), Hans Wouda (de Meeuwen), Hans van Ommen (PSV), Nic. van der Voet (ZIAN), Gerard van der Kolk (ZRC), Bram Leenards (DZV), Hans Aalberts (DZV), Lou Geutjes (Neptunus Amersf.) en Wim Vriend (Y. Am sterdam). Vergeleken bij de ploeg, die ver leden week in Londen de Westeuro- pese beker won, zijn Gerrit Worm- goor en Edward van het Hoek ver vangen door Geutjes en Vriend. Sportagenda Zaterdag Zwemmen Zuidhollandse kam pioenschappen Alphen) Atletiek Internationale Mara thon (Enschede), competitie Leidse Hout: Voetbal UVS-Zwart Wit '28. Quick Boys—CW; Zondag Voetbal Roo denburgVIOS, UVS 2—ASC Juniorentoernool Lug- dunum; Zeilen Dragon Gold Cup (IJssel- meer) Autosport Internationale races. Circuit van Zandvoort; Tennis BelgiëNederland (Brussel) Roeien Europese kampioen schappen (Duisburg). Spaanse wereldkampioen Timoner pleegde op het laatste ogenblik con tractbreuk waartegen protest is aan getekend. Uitslagen Ploegachtervolging over 4 km: 1. Nederland (Gerard Koel, Piet de Wit, Leo Duyndam, Fedor den Hartogi 4 min. 48.1 sec. 2. België 4.48.2. Individuele achtervolging over 4 km: 1. Tiemen Groen (Follega) 4 min. 57.9 sec., 2. Gerrie Bruin <An- dijk) 5.10. Amateur-stayerswedstrijd over EO km: 1. Theo Nikkesen (Ned.) achter Stakenburg 40 min. 5 sec.. 2. Rinus Neesman (Ned.) achter Koch op 900 m, 3. Etiënne van der Vieren 'Belg.» achter Blancgarin op 950 m, 4. Ldward Kroon (Ned.) achter Pel ser op 1030 m, 5. Fried Liebregts (Med) achter Wiersma op 1200 m. Sprint amateurs, vier matches A trcis: 1ste rit 1. Roland van Vlier- berghe (Belg), laatste 200 m in 11.8 sec., 2. Jan Jansen (Ned.), 3. Char les Ruikers: 2de rit 1. Van Vlierber- ghe 12.4, 2. Ruikers, 3. Roger v/d Eergh (Belg)3de rit 1. Van Vlier- berghe 12.2. 2. Jansen, 3. Van den Bergh; 4de rit 1. Jansen 12, 2. Van den Bergh, 3. Ruikers. Eindstand 1. Van Vlierberghe 3 pnt., 2. Jansen 5 pnt. 8/4 Ruikers en Van den Bergh beiden 8 pnt.; Landenwed strijd 1. België 11 pnt., 2. Nederland 13 pnt.. Stayerwedstrijd voor profs: 1 Jaap Oudkerk (Ned.) achter Koch 75 km in. 1 uur 02 min. 01 sec., 2. Leo Proost (Belg.) achter De Graaf op 25 meter, 3. Jan le Grand (Ned.) achter Pelser op 70 meter, 4. Jean Peynal (Fr.) achter Blancgarin op 120 meter, 5. Ehrenfried Rudolph (Did.) achter Faltin op 210 meter, 6. Plet van der Lans (Ned.) achter Walrave op 240 meter. Europese titel Olympiajollen De Berlijner Uwe Woitee die op het Zwischenahnermeer zijn Euro- titel in de Olympiajollenklasse JAN MEYER militaire titel Jan Meyer uit Utrecht zegevierde gisteren op het circuit van Zand voort in de sprint over G. Lenskens uit Wanrooy en behaalde daarmee de Nederlandse militaire wieiertiteL De uitslag luidt: 1. J. Meyer (Utrecht) 3 uur 14 min. 05 sec.; 2. G. Lenskens (Wan rooy) z.t.; 3.B. Hendriks (Wijk Drenthe) op 4.13. Onze landgenoot Jan Hein Don- »r heeeft in de tweede ronde van ut sterk bezette internationale schaaktoernooi in Havanna een over- ning geboekt op de Cubaan Gilberto Garcia. Noordwijk oefent Noord wijk speelt morgenmiddag aan de Van Panhuyslaan een oefen wedstrijd tegen de Amstelveense (zondag) tweede kiasser RKAVIC. De strijd begint om half vijf. Laatste competitiewedstrijd WIJZIGING IN WIELERPLOEG Frans van der Ruit zal definitief geen deel uitmaken van de Neder- landse baanachtervolgingsploeg bij verdedigt, kan het kampioenschap I de komende wereldkampioenschap- nauwelüks meer ontgaan. Alle tot j pen wielrennen in San Sebastiaan. De nu toe gehouden races vijf in ge- blessures, die de Amsterdammer zon- tal heeft hij gewonnen en hij j dag opliep bij zijn val tijdens een leidt na donderdag met 600 punten baanwedstrijd in Duitsland, zijn er voorsprong op zijn stadgenoot de oorzaak van dat hij zich heeft Ucker: 6640 tegen 6041 punten. Er moeten laten vervangen door Piet resteren nog twee races. De Neder- j de Wit uit Wormerveer. Reserve van lander Van der Voort was donder- de ploeg is nu wegrenner Harry Stee dag in de vijfde race met zijn twee- vens. de plaats de beste buitenlander. De hoogst geklasseerde Nederlander in I het totaalklassement is Jansen met 3776 punten. Voor twee Nederlandse deelnemers kreeg de strijd donderdag een onge lukkig einde. Paula van Roessel werd aan boord van haar eigen boot aan het hoofd getroffen door de giek en liep een hersenschudding op. Husslage moest de strijd staken we gens een gebroken mast. Wereldkampioenschap Flying Juniorenklasse Dudok van Heel heeft leiding stevig in handen Met nog slechts één wedstrijd voor de boeg in de strijd om het wereld kampioenschap der Flying Jumors heeft de Nederlander Dudok van Heel, die vorig jaar reeds op fraaie wijze de titel wen. de leiding der mate stevig in handen genomen, dat er iets bijzonders zou moeten ge beuren wanneer hij zijn kampioen schap niet zou prolongeren. Hij zorgde er donderdag met een tweede en derde plaats voor dat zijn positie niet in gevaar werd gebracht De uitslagen van deze twee races waren: 1. Ton Schimmer (Ned.); 2 G. van Lamsvelt (Ned.); 3. Dudok van Heel (Ned.); 4. J. van Helle mond (Ned.). Tweede races: 1. Per Spill Lig (Noorwegen)2. Dudok van Heel (Ned.): 3. Dodde Broberg (Zweden); 4. L. van Hellemond (Ned.). Officieuze stand na vijf races: 1. Dudok van Heel (Ned.) 6454 pnt; 2. Per Spilling (Noorw.) 4458 pnt; 3. Mats Larsson (Zweden); 4. Jos Kersbergen (Ned.)7. Ton Schim mer (Ned.). Harry Steevens in zeer goede vorm De in zeer goede vorm verkerende Harry Steevens won donderdag een wegwedstrijd in het Belgische plaatsre Jauche, waaraan behalve de Nederlandse selectieploeg voor het wereldkampioenschap op de weg ook de Belgische geselecteerden deelna- De Limburger die finishte met een voorsprong van 15 sec op een kop groep van negen, maakte een tijd van 2 u en 52 min. over een wed strijd die officieel 110 km lang zou zijn, maar in werkelijkheid heel wat meer telde. De uitslag: 1. Steevens (Ned> 2.52: 2. Wim Schepers op 15 sec.; 3. Mallier 'Belg) z.t.; 4. Wim du Bots (Ned) z.t.; 5. Rosiern 'Belg' z.t. 6. Harry Piere (Ned) z.t De overige Nederlanders: 11. Rini Wagtmans op 30 sec.; 12, Piet Braspenninckx z.t.; 14. Daan Holst (Ned) z.t.. In Ronde van Waas-Munster Bruno Forlin, de 25-jarige doel man van het befaamde Canadese ijshockey team de Trial Smoke Eaters, zal het kamende seizoen het doel van de Haagse vereniging HIJS Hokij verdedigen. Zaterdagmiddag «os. om half vier zal de laatste competitiewedstrijd voor senioren plaatsvinden op de sin- telbaan Leidse Hout. Een zeer be langrijke ontmoeting voor de gasthe ren de „A.V. Holland", aangezien deze wedstrijd zal moeten beslissen welke zes verenigingen op 12 septem ber in Amsterdam zullen mogen aantreden om elkaar te betwisten. Momenteel staan de Leidenaars op de 5de plaats achter A AC Haarlem. VL. en Hellas, maar vóór DOS. dat in puntental vlak achter Holland staat. echter de dig aan de start komen. Maar mor gen gooien de Philips-mensen al hun kaai ten op tafel om te trachten Hol land of DOS uit de fin al eg roep te sto ten. Him grootste troef Is momenteel de rijzige Rob Heemskerk, de sprinter die dit jaar zo excelleert op de 200 meter. Zal hij in Leiden ook een Europese toptijd noteren? Maar ook atleten als Eef en Jan Kamerbeek, de Duitse International Disselhof en de verspringer Cees de Kort kunnen voor vele punten zorgen en het is de vraag of Holland hiertegen bestand zal zijn. Ook DOS (Rotterdam) en VSL De grete rune ploeg van PSV. De Eindhovenaars I (Den Haag) zullen aan deze belang- konden dit jaar nog niet geheel volle- I rijke wedstrijd deelnemen. r RENBAAN mm WASSENAAR COURSE- AGENDA zaterdag 28 augustus half vier woensdag 1 september half drie zondag 5 september half twee (Van onze wielermedewerker) Na zijn overwinnigen in Del den en Castricum heeft Cock van der Hulst gistermiddag in de Ronde van Waas-Munster (België) zijn derde zege van dit seizoen geboekt. De lange Zoe- terwoudenaar toonde zich in de eindsprint van een kopgroep van tien renners veruit de snelste. De Bosschenaar Ad Russens legde vóór de Belg Mesjes op de tweede plaats beslag. De strijd op het ongeveer 814 km lange parcours, dat door de renners dertien maal moest worden afgelegd, brandde pas na ruim 50 km los. Wel hadden enkele op avontuur beluste renners reeds direct na de start een ontsnappingspoging gewaagd, maar de vele. lastige klimmetjes had hen spoedig het hopeloze van zo'n vroege vlucht doen inzien. Bij het ingaan van de zevende ronde kwam de beslissende ontsnap ping tot stand. Met nog ruim veer tig kilometer voor de wielen demar reerden tien renners uit het langge rekte peloton en hoewel zeven ren ners daarna de achtervolging inzet ten, was de slag reeds gevallen. Onder aanvoering van de vier Ne derlanders Lute, Van der Hulst, Hul- brechts en Russens liep de kopgroep, waarin zich verder o.a. de sterke Belgen Decler, Mesjes, Vennekers en Hen ken bevonden, steeds verder uit. Jeugd toernooi LIGDUNEM Zondag a.s organiseert Lugdunum een jeugdtoernooi, waaraan wordt deelgenomen door Cromvllet. Hille- gom, RVC, Naaldwijk en Lugdunum. Aanvang 10.30 uur. L0UB0ELJ0N OVERLEDEN (Van onz correspondent) In de ouderdom van 78 jaar is dinsdag in Voorburg overleden de I basketballers heer L. Boeljon, oud-hoofdconsul van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, die vroeger jaren in de voet balwereld grote bekendheid genoot. Vele ouderen zullen zich herinneren hoe Lou Boeljon bjj thuiswedstrijden van het Nederlands elftal, bij het be treden van het terrein het Oranje team voorafging, om aan te geven. I waar de spelers zich met het oog I op het frontmaken vóór de eretribu- ne moesten opstellen. De crematie van het stoffelijk over- schot heeft vandaag in stilte plaats- I gehad op „Nieuw Eyk en Duynen" in I Den Haag. De voorsprong op de zeven achter volgers, o.w. de Benthuizenaar Piet Bregman en de Z<eeuw Busnackïe. bedroeg op de streep meer dan twee minuten. Cock van der Hulst liet het niet op een eindsprint aankomen. De slimme Zoe terwouden aar zag bij zonder goed waar zijn kans lag en demarreerde in de laatste kilometer bij het afgaan van een heuveltje. Met het „grote mes" nam Van der Hulst in de afgang een ruime voor sprong op zijn verraste medevluch ters. In het laatste kllmmetje naar de finish stond hij die voorsprong niet meer af. Ad Russens maakte het Nederlandse succes compleet door voor de snelle Belg Mesjes de tweede plaats te veroveren. De Brabander Huibrechts eindigde als vierde, ter wijl Lute als zevende over de streep ging. TENNISDUBBEL WINT 'BRONS' Een bronzen medaille, behaald door de Nederlandse tennlsmeisjes Anja Lepoutre en Adriana de Jong in het damesdubbelspel, was giste ren het enige succes van de Neder landse deelnemers aan de Universi taire Spelen in Boedapest. Zij versloegen in de strijd om de derde plaats de Tsjechische dames Slamova en Neumanova met 64 en 60, terwijl de finale door de Ita lianen Riedl en Gobbo gewonnen werd. Anja Lepoutre en Evert Schneider poogden later op de dag ook de bronzen medaille te verove ren In het gemengd dubbelspel. Onze landgenoten verloren echter met 64, 68, 36 van de Italianen Maloli en Redl. Voor het overige plaatste Fred van Herpen zich voor de finale op de 400 m met de slecht ste tijd van de acht finalisten, nL 48 6 sec. waarmee hij als vierde fi nishte in de halve finale. Tienkam per Ed de Noorlander bezet na de eerste dag van de tienkamp de acht ste plaats. Het degenteam werd uit geschakeld voor de finalepoule door een 8—5 nederlaag tegen Tsjecho- Slowakije. De Nederlandse volleybal lers zegevierden in poule o met 32 over Mongolië, en bezet met Italië de bovenste plaats in deze groep, de verloren met 84—81 van Oostenrijk. In het atletiekstadlon zorgde een sterke wind mee voor fraaie sprint tijden. Met vier meter wind in de rug zegevierde de Japanner Hide Iijima, na een snelle start, ln 10.1 sec. voor de Amerikaan Garry An derson (eveneens met 10.1 sec.) en en de Canadees Harry Jerome (10.2). Bij de dames ging de titel volgens de verwachtingen naar de Poolse Irena Kirzenstein, die 11.3 sec liet afdrukken en haar grootste rivaal de Cubaanse Miquelina Co- bian (11.5) naar de tweede plaat* GEVRAAGD. Leeftijd 1650 jaar. Aanmelden; Bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1. Leiden Nederland kan over de openingsdag van de Europese kampioenschappen waarop in de morgen de gure wind aan een kille najaarsdag deed den ken, beslist tevreden zijn. Eén over winning (van sklffeur Jan Wienese) en vier tweede plaatsen vormen een prestatie, die hoop geeft voor de her kansingen. In het bijzonder de ongestuurde twee van Willem 3 en de Nereus-vier zonder stuurman hebben grote moge lijkheden. In beide gevallen gaan n.l. naast de winnaars ook de nummers twee naar de finale van zondag. Toch is er donderdag ln Duisburg niet al leen gejuicht in het Nederlandse kamp. De verrichtingen van Boelen en Enters bleven namelijk beslist on der de maat. Een zwak begin van de tweede km maakte dat de enige To- kio-gangers in de Nederlandse forma tie de overwinning niet meer konden grijpen. De resultaten van de series (mid dagwedstrijden) waren: Twee met stuurman: 1ste serie: 1. Rusland 7.35,80; 2. Nederland 7.36.02; 3. Polen 7.46.22; tweede serie: 1. Tsjecho Slowakije 7.49.84; 2. Dene marken 7.54.70; 3. Frankrijk 754.93; derde serie: 1. Italië 8.18.35; 2. Grie kenland 8.31.66; 3. Zweden 8.50.48 Geplaatst voor de finale: Rusland. Tsjecho Slowakije en Italië. Double Scull: Ie serie: 1. Duitsland 6.36.51; 2. Oostenrijk 6.40.13; 3. Bul garije 6.42.26; 2e serie: 1. Zwitser land 6.35.97; 2. Tsjecho Slowakije 6.42 46; 3. Roemenie 6.46.80. Duits land en Zwitserland hebben zich ge plaatst voor de finale. Vier zonder stuurman: eerste serie: 1. Italië 6.37.16; 2. Nederland 6.39.63 3. Tsjecho Slowakije 6.46.63; tweedt serie: 1. Duitsland 6.20.04 2. Rusland 6.24.95; 3. Joegoslavië 6 32.47. Italië en Duitsland plaatsten zich voor de finale. Achten: le serie: 1. Rusland 5.57.41 2. Tsjecho Slowakije 6.02.04 3. Joego slavië 6.02.36; 2e serie: 1. Ver. Staten 5 56.05 2. Duitsland 5.59.34; 3. Italië 5.59.38. Rusland en Amerika plaatsten j publiceerden zich direct voor de finale. Skiffeuc Jan Wienese was de e resultaten van de series vier t stuurman, twee zonder stuurman Boelen, Enters) en skiff (Wienese) I enige van de Nederlandse deel- U reeds in de edities gisteren. nemers aan de Europese roei kampioenschappen die zich rechtstreeks van de series in de finales roeide. - ym?

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15