aanwinst voor hervormd Leiden Nieuw leven in de Leidse jazzwereld Pax Vobiscum: vrede zij ulieden w VERPLEEGHUIS IN LEIDERDORP 25.000 ACHTSTE HERVORMDE KERK IN SLEUTELSTAD Kerk en wijkcentrum worden op twee september geopend EEN SIERAAD TC LEIDSE STADHUIS MASSAAL GEKIEKT Voorruiten van auto's sneuvelen door grind jLeidato op naar LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD. Hervormd Leiden hoopt volgende week donderdag zijn achtste kerk inge- bruik te nemen: het is de fraaie, royaal en in de ruimte gebouwde Vredes- kerk aan de Burggravenlaan. Het is de derde hervormde kerk, welke na de tweede wereldoorlog werd gebouwd; in 1955 werd de Maranathakerk aan de lage Morsweg en in 1962 de Koningskerk in Noord geopend. Reeds lang voordat de kerk aan de Lage Morsweg ingebruik werd genomen, dacht men aan kerkbouw in de Burgemeesters- en Rrofessorenwijk, twee wijken aan de buitenkant van de stad, die sterk in trek zijn en in de loop der jaren vrijwel zijn vol gebouwd. Ds. D. J. Vossers, de wijkpredikant van de Vredeskerk (voor heen Levendaan), werd kort na zijn komst in Leiden (in 1941) dan ook reeds spoedig met het kerkbouwprobleem geconfron teerd. Hoewel in de oorlogsjaren aan geen kerkbouw kon worden gedacht, rijpte in die jaren reeds het plan om in deze omgeving een kerk te bouwen. Gelet op deze voorgeschiedenis is het ver klaarbaar, dat juist aan deze kerk de zo zinvolle naam van Vre deskerk is gegeven. Gebouwd in vredestijd, zal ook in deze kerk het evangelie des vredes worden verkondigd. Geheel daarmee in overeenstemming is ook het randschrift, dat op de luidklok. hoog in de toren, is aangebracht „Pax Vobiscum": Vrede zij ulieden. 1 kerkganger op vernuftige wijze een ruimte uitgespaard, waarin een bij beltje en een psalm- en gezangenboek tijdens de dienst kunnen worden op geborgen. Achter in de kerk is een podium voor de speeltafel van de or ganist en het kerkkoor, dat zich tij dens de opening van de kerk voor het eerst zal laten horen. Een koor, dat zich onder leiding van de heer Bont je voor het eerste optreden in het openbaar ijverig aan de studie heeft gezet en dat op kerkelijke hoogtij dagen zijn medewerking aan de ere dienst zal verlenen. Bovendien zal dit koor zich laten horen op zondag 5 september, de eerste kerkdienst, na dat het kerkgebouw donderdag door de voorzitter van het College van Kerkvoogden, de heer M. Struy.s, aan kerk en wijkkerkeraad is overgedra gen. In deze dienst zal de wijkpredi kant, ds. D, J. Vorrers voorgaan. Zo als wij reeds hebben gemeld zal het Dereux-orgel, dat geruime tijd in de De Vredeskerk aan de Burg gravenlaan. met vóór de kerk ruimte (550 zitplaatsen) het ont vangst- en wijkcentrum. (Foto LD. Holvast) Marekerk de gemeentezang onder steunde. thans in deze kerk een plaats vinden. De heren E. J. Bon- gers, H. J. Betke, J. de Leeuw en H. J. Mattheus jr zullen bij toerbeurt als organist in de Vredeskerk dienst doen. Langs de uit roomkleurige hand vormsteen opgetrokken kerkruimte, ligt aan de zijde van de Lorentz- kade het wijkcentrum, onderver deeld in een grote zaal (met toneel- accomodatiewaarin 's zondags kin- derkerk wordt gehouden, een kamer voor de predikant, een catechisatie lokaal en een knutselruimte. welke op zondag ook gebruikt zal worden als kindercrèche. Aan de achterzijde van het kerkgebouw bevindt zich, met uit zicht op de Nieuwe Vaart, de wo ning van de koster, in welke functie de heer Moorman onlangs is be noemd. Dat ook vele bergruimten, garderobes en een ruime rijwielstal ling in de plannen waren opgenomen, ligt bij de vormgeving van zulk een modern gebouw voor de hand. Voor de akoestiek is men afgegaan op de adviezen van T.N.O. te Delft, terwijl men daarnaast, o.a. voor de inrich ting van het liturgisch centrum, voorlichting ontving van de daartoe bevoegde kerkelijke instanties. Ruim een miljoen Met het ingebruiknemen van kerk en wijkgebouw, waarvan de totale kosten het miljoen overschrijden, heeft Hervormd Leiden in deze dicht bevolkte omgeving de beschikking over een modern pastoraal centrum, waarin straks ook plaats zal zijn voor een consultatiebureau van „Het Groene Kruis" en een doktersspreek uur, zodat in deze wijk ook op het terrein van de volksgezondheid van enige verruiming kan worden gespro ken. Nog eenmaal a.s. zondag komt men voor het houden van een kerkdienst in de aula van de her vormde u.l.o.-sehool in de Asserstraat bijeen om dan deze aula, waarin sinds 1956 diensten werden gehouden, de rug toe te keren om samen te komen in een „echte kerk", van waaruit het „Pax Vobiscum" allen dan vriendelijk toeklinkt. Voor ds. Vossers, die nog juist voor zijn naderend afscheid (oktober a.s.) deze hoogtijdag in zijn pastorale le ven als dienstdoend predikant mag meemaken, moet het grote voldoening schenken, dat hij zulk een sieraad van een kerk voor zijn opvolger mag achterlaten. Met zijn wijkkerkeraad heeft hij er steeds voor geijverd om tot zulk een resultaat te komen. Dat hij daarbij de volledige medewerking van het College van Kerkvoogden on dervond, komt dit resultaat mede ten goede. „Een sieraad", heeft het Arnhemse architectenbureau G. Hamerpagt en J. de Gruyter er inderdaad van ge maakt. Het bureau verkeerde echter in de gelukkige omstandigheid, dat ook de planologische dienst van de gemeente op deze plaats en in deze omgeving een gebouw in dit geval een kerk wenste te zien, dat vol komen in de omgeving harmonieerde. Het resultaat mag er dan ook we zen: de wijk is bijzonder verfraaid met deze schepping van het Arnhem se architectenbureau, terwijl Her vormd Leiden er een kerk bij heeft, welke qua vormgeving en indeling er onder de hedendaagse architectuur mag zijn. Kerkvoogden gingen dan ook met een hen niet onbekende ar chitect in zee. Het was dan ook dit bureau, dat enkele jaren geleden de Koningskerk ontwierp, al was dan thans de opzet van bredere allure: het ontwerpen van een kerkgebouw, met tenminste 550 zitplaatsen, een royaal ontvangst- en wijkcentrum en een kosterswoning. Bovendien moest het gehele complex het aanzien ge ven van een kerk, waarvan de toren (met luidklok) een voornaam onder deel moest uitmaken. In 1958 aan het ontwerpen gesla gen, kwam eerst in 1962 het huidige plan uit de bus, waarvoor op 20 maart 1964 de eerste paal de grond in ging. Een paal, welke nog door 77 palen werd gevolgd. Het waren de Gebr. Den Ouden in Alphen a. d. Rijn, die, met de vele onderaan nemers. thans tot zulk een gelukkig en voor de capaciteiten van de archi tect zo waarderend resultaat wisten te komen. Indeling van gebouw Blijft de kerkruimte, met het litur gisch centnim en de geheel in steen uitgevoerde aandachtswand het meest tot de verbeelding spreken. men moet bij daglicht ook eens letten op de zeer bijzondere lichtval van een royale opzet getuigt ook het ont vangstcentrum, waarin in één dei- wanden plaats is ingeruimd voor een buffet met aangrenzende keuken. Een ontvangstcentrum, dat zich in de toekomst o.a. uitstekend leent voor felicitatieruimte na de bevestiging van een huwelijk. Hoewel de kerkruimte, zoals gezegd, plaats biedt voor 550 kerkgangers (sters), kan dit aantal opgevoerd worden tot 650. Gebroken is ook bij de inrichting van deze kerk met het traditionele bankensysteem. Beweegbaar meubi lair (in de vorm van stoelen) vond ook hier een geslaagde toepassing. Onder de zitting van iedere stoel is voor de achter deze stoel zittende BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Vanuit het ontvangstcentrum rijst de slanke, wit geschilderde betonnen toren twintig meter omhoog. In de toren bevindt zich een luidklok. welke het onder- schrift ..Pax Vobiscum'' draagt. Linda M.. d.v. F. N. Lod Starrenburg. Askold E. G.. Voor langdurige lichamelijke zieken W. M. Vinike C. J. Nleuwen- W. J. Kleiin en P.. z.v. J. C. van W. M. Eikelboom en N. J. Brink. Helena M., d.v. J. Dusoswa en H. Gres- W. M. K. F. J. L. S. Ver- GETROUWD: W. A. Seller en H. P. Uphoff. OVERLEDEN P. A. van den Berg, 87 jr.. e.v. P. A. ie Vette. S. Ramcvk. 76 jr., man. B. ■an Zwol. 76 jr.. man. M. J. Wijnbeek. Het verpleeghuis van de Interkerke lijke stichting tot verzorging en ver pleging van langdurige lichamelijke zieken te Leiden komt in Leider dorp. Dat blijkt uit een voorstel van B. en W. aan de Leiderdorpse raad om een perceel grond van 29.215 m2, gelegen nabij de kruising van de Hoogmadeseweg en de Mun- nikenweg voor de prijs van f 45, per m2 te verkopen aan deze stich ting. Er is met deze grondverkoop een bedrag van f 3.000.000.ge- (Advertentie) SSWAgS. ZOEKT O EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook In briljant. ALTIJD VOORDELIG. ïn deze stichting werken 36 hervorm de en 24 gereformeerde diaconiën samen. Voorzitter is de geneesheer directeur van de Willem v. d. Berg stichting in Noordwijk, dr. C. Ste- ketee. Uit het aantal medewerkende diaco niën valt af te leiden, dat het ver pleeghuis een sfcreekfunctie zal krij gen. Het verzorgingsgebied zal on geveer gelijk zijn aan dat van de Leidse Diaconessenhuis. Aan de hand van een gehouden en quête is het bestuur van de stich ting er van overtuigd, dat het in Leiderdorp te stichten tehuis een opnemingscapaciteit zal moeten hebben van 160 bedden. Het zal nog wel anderhalf jaar duren voor de eerste paal de grond in gaat. De gemeente Leiderdorp zal het ge hele terrein bouwrijp laten maken en zal twee inritten maken tot aan de grens van het terrein vanaf de Hoogmadeseweg nabij de begraaf- -fr Ze stonden er al om half ien: tientallen foto-amateurs, iet camera's variërend van sim pele boxjes tot ingewikkelde deinbeeldtoestellen. Zorgvuldig richtten ze hun grote en kleine lenzen op de achtergevel van hét moment: tien uur. Dan zouden namelijk tientallen flits lampen tegelijk licht geven en voor een ogenblik zou het Stad huisplein baden in een zee van licht. Van dat ogenblikje moes ten de foto-amateurs gebruik maken. Het kwam aan op snel reageren en knippen, want de gene die de beste foto wist te maken wordt beloond. Deze wedstrijd werd georganiseerd door de Leidse fotohandelaren in samenwerking met de Fotowacht in het kader van de Leidato. Tachtig miljoen kaars was de lichtsterkte, die de Fotowacht had opgegeven en het was dan ook een felle flits om tien uur. Om tien uur begon het ook te egenen. maar de meeste foto grafen stonden droog op de Koornbeursbrug iFoto L.D./Hoivast) Enige dagen geleden Ls men begon nen Rijksweg 12, tussen Zoeterwoude en Hazerswoude, van een asfaltlaag te voorzien. Wanneer het asfalt op het wegdek is aangebracht strooit men er grint op. Dit blijkt voor de automobilisten niet aangenaam te zijn, want vele voorruiten sneuvelen door het opspattende grint. Dat valt waar te nemen uit de res tanten glas bij de parkeerstroken. Een garagebedrijf in Hazerswoude heeft de afgelopen twee dagen vijf voorrui ten ingezet en een Leids bedrijf maar liefst negen. En dan zijn er waar- ACADEMISCHE RAAD Met ingang van 1 september zijn voor een periode van vier jaren we derom benoemd tot leden van de Academische Raad prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. prof. dr. C. J. Gorter, prof. dr. H. W. Ju lius. mr. J. M Kan. mej dr. M A M Klompé. mr G E Langemeyer, J. Meynen en drs. J. de Vries. SVB-kamp in Korte Vliet' Onder auspiciën van de afdeling Leiden van de Studenten Vakbewe ging wordt van 20-25 september in het jeugdcentrum „De Korte Vliet" een kamp gehouden waarvan het programma zich richt op een volle dige conceptie van het student zijn. Zo zullen lezingen gehouden worden over „leren studeren", financiële as pecten van het studentenleven, sek- suele en medische voorlichting, ge schiedenis en organisatie van het studentenleven en zal in het kader van het maatschappelijk engagement een forum gehouden worden door j student-leden van verschillende po- i litieke partijen. Daarnaast is het I programma erop gericht, dat de j deelnemers in een ongedwongen sfeer j met elkaar kennismaken, welke sfeer bere;kt wordt, doordat het kamp geen i \erplichting is. die men moet onder gaan om tot een bepaalde groep te I worden toegelaten. schijnlijk nog automobilisten, die doorgereden zijn naar hun eigen ga ragehouder. Door deze verbetering van het weg dek ondervindt het verkeer, vooral tussen vijf en zes uur 's middags grote vertraging. Gistermiddag rond vijf uur stond er op de Hoge Rijndijk een file auto's van ongeveer een kilo meter lengte te wachten. f j i Het gaat snel. Maandag- J (I avond 10.000en gisteravond (I 15.000 bezoekers aan de Lei- 4 dato. Die 15.000ste was 4 vrouw Bakker uit Leiden, die 4 met haar gezin een bezoek 1 4 aan de Leidato bracht. Ook f zij werd weer ontvangen door 1 4 het Leidato-comité, dat zich j nu al voorbereidt op de ont- 4 vangst van de 25.000ste be- t 4 zoeker. Die zal als het be- J f zoek zo groot blijft als de af- J J gelopen dagen niet lang J meer op zich laten wachten. ,.Jazz Society Folk Beat 14'' opgericht Leiden heeft na een juar non-activiteit op jazzgebied weer een jazz-sociëteit. Een groep enthousiaste jongelui heeft de schouders gezet onder een activiteit, die voor de tientallen jaszbeoefenaars en jazzlief hebbers. die Leiden telt, van groot belang is. Onder de naam „Jazz So ciety Folk Beat 11," gaat een stichtingsbestuur onder leiding van Erik F. R. Faber fex-voorzitter van de ter ziele gegane Leidse Jazzclub „The Beat") proberen wat meer leven te brengen in de rustige Leidse jazz wereld. Daartoe zijn de nodige plannen gemaakt, waarvan één de bij zondere aandacht trekt: op zaterdag 25 september organiseert de „Folk Beat 1haar eerste grote jazzconcert. In de grote zaal van het Leidse Volkshuis zal op die datum voor het eerst na het verdwijnen van „The Beat" weer een Leids jazzconcert worden gegeven. Het programma Louis van Dijk en trio Kees Nix het laatste vooral in Leiden goed Lekend. „We willen een goede start maken", vertelt Erik Faber, die dat onder tracht te verwezenlijken door het eerste jazzconcert zonder al te groot financieel risico te organise ren. Daartoe is een bijzonder ple zierige vorm van samenwerking ge vonden met de werkgroep „De Ra tel" van het Leidse Volkshuis. De leider van deze werkgroep de heer A. C. A. Zirkzee is nauw betrokken by de voorbereidingen voor het eerste jazzconcert. De con tacten voor deze samenwerking wer den gelegd in 1964 toen de werk groep de Ratel plannen maakte voor de viering van het 15-jarig bestaan in 1965. Daarbij kwam ook de jazz tei sprake en uit de plannen, die toen werden gemaakt, is uiteindelijk <op 3 augustus» de „Jazz Society Folk Beat 14" ontstaan. „Folk" duidt op de ban met het Volkshuis „Beat" hennntrf aan de oude jazzclub, en „14" :s het 14de levensjaar van „De Ratel", toen de plannen werden ge smeed. Erik F. R. Faber is een optimist. „Ik reken op de steun van de oude leden van „The Beat", vertelt hij. „Verder gaan we (financiële) steun zoeken bij het bedrijfsleven. Op die manier hopen we het geld op te brengen voor het organiseren van drie k vier grote jazzconcerten per jaar. Onze activiteiten bestaan dan verder uit het houden van drieweke lijkse jazz-avonden. Dan worden er lezingen gehouden, platen gedraaid, er komen jam-sessions, kortom, alle middelen om in Leiden tot een bloeiend jazz-leven te komen gaan we gebruiken". De Folk Beat 14 wil financieel sterk staan niet alleen door een groot aantal leden (f 10 contributie per jaar), maar ook on der meer door het instellen van het donateurschap en het uitgeven van een maandelijks jazzblad. De driwekelijkse jazz-avonden worden voorlopig in het Volkshuis op de Apothekersdijk gehouden, maar het bestuur van de Folk Beat 14 ziet uit naar een geschikte ruimte cm als definitief onderkomen te die nen voor dit voor Leiden en de L-idse jazzwereld zo plezierig initia tief. Fen andere manier om het bedrijfs leven te interisseren. in de activitei ten van de jonge jazz-sociëteit hopen de bestuursleden te vinden in een nieuwe vorm: het verlenen van be middelende diensten bU het organi seren van personeelsavonden. Derge lijke activiteiten staan uiteraard ge heel buiten het eigenlijke doel van de jazzclub, maar zijn noodzakelijk om aan de benodigde financiën te komen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3