LEIDSCH m DAGBLAD Wilde vechtpartijen in het Griekse parlement Russisch rendez-vous met nieuwe Kosmos? Dode in koffer KOFFIE &THEE Nog geen stemming KLAVERBLAD Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 No. 31652 DUecteur: E. A. E. van Dlsboeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teleluon Ouectie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer 110,70 per kwartaal. I 3.55 per maand, f 0,83 per week Wltw Singel I. Lelden Giro no. 57055 OP STRAAT WAS HET RUSTIGER DAN IN DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING Voor het eerst sinds de al anderhalve maand durende rege ringscrisis in Griekenland was het gisteravond in Athene op straat aanzienlijk rustiger dan in het parlement. Terwijl parle mentsleden elkaar met beschuldigingen en zelfs fysiek te lijf gin gen, kende het centrum van de Griekse hoofdstad een der kalmste avonden van de afgelopen weken. Er was overigens wel bijzonder veel politie op de been. ook hun stem aan Tsirimokos geven, i vijf vakbondsleiders na de ongere- De zitting werd verdaagd. geldheden van vorige week vrijdag. In de Griekse hoofdstad zyn giste- De dagbladtyprografen, die by een ren zeshonderd typografen een sta- andere vakbond zijn aangesloten, zul- king van vierentwintig uur begonnen len vanavond besluiten of zij in sta- uit protest tegen de arrestatie van king zullen gaan. Aanklager gaat in hoger beroep in Auschwitz-proces De openbare aanklager in het Auschwitz-proces is gisteren in be roep gegaan tegen acht van de twin tig ve nnissen, die de rechtbank vori ge week wees. Zij betreffen Robert Mulka, veroordeeld tot 14 jaar ge vangenisstraf. Karl Boeker (zeven jaar) Victor Capesius (negen jaar) Klaus Dylewski (vijf jaar», Pery Broad (vier jaar» Bruno Schlage (zes jaar), Hans Stark «tien jaar) en Willy Schatz vrijspraak Tegen alle acht had de officier van Justi tie levenslang geëist. Er is ook mee gedeeld dat 10 verdedigers voor hun cliënten beroep hebben aangetekend. I De 99 afgevaardigden van de r}rechtse Radicale Unie zullen pre- Tsirimokos steunen als, later deze week, wordt gestemd over het voortbestaan van de nieuwe Griekse regering. Dit deelde partijvoorzitter Kanellopoelos gisteravond mee tij dens de voortzetting van het ver- trouwensdebat. Terwijl hij het woord voerde, Iwierp Melas, de minister van Bui tenlandse Zaken in het kabinet-No- [ras, zich op Antonioe, lid van de \Unie van het Centrum, die een on vriendelijk gebaar in zijn richting zou hebben gemaakt. Antonioe zakte in elkaar en moest worden wegge dragen. De vergadering werd daar op tijdelijk geschorst. i Toen Kanellopoelos de beslissing van zijn partij bekend maakte, riep een afgevaardigde van Papandreoe's Centrumpartij„Hoe kunt u het ver trouwen geven aan Tsirimokos, die verantwoordelijk is voor het bloed dat vloeide in 1944?" Waarop Kanel lopoelos antwoordde: „Waarom wees uw party hem in het kabinet-Papan- dreoe aan als minister van Binnen- mndse Zaken?" ^^Toen de Duitsers zich in 1944 uit ^Griekenland terugtrokken, probeer- Jden de communisten de macht in het over te nemen. Tsirimokos werkte toen samen met verzetsorganisatie die schaduwregering in de bergen had noemingen van Tsirimokos (afge scheiden lid van het Centrum) onder toezicht staan van de leider van de partij (Papandreoe). Toen sprong Tsirimokos woedend overeind en riep: „Leugenaar, leugenaar". Een dozyn leden van de Unie van het Centrum raakte daarop slaags met een tiental rechtse afgevaardigden. De vechtparty duurde verscheidene minuten, waarna de voorzitter van het parlement wederom een reces van tien minuten afkondigde. De herhaaldelyk onderbroken Ka nellopoelos zei tenslotte dat zyn par ty ongerust was over het voortduren van de crisis en de steeds slechter wordende toestand. Hy verweet Pa pandreoe door zyn toespraken groe pen opgewonden jongeren tot de In Gemini verloopt alles naar wens Terwijl de vlucht van de Amerikaanse ruimtevaarders Cooper en Conrad nog steeds naar wens verloopt (vanochtend om 5 uur begonnen zij aan hun zeventigste omwenteling) trok ken de drie volgende feiten de aandacht: de lancering van een Ameri- gen zal er binnenkort, misschien lichamen als de reeds morgen, een rendez-vous plaatsvinden tussen een Rus sisch ruimteschip en de Kosmos- 79. het zaterdag door de Gemini-V afgestoten kunst maantje „Little Rascal" en diverse „objecten op aarde" te fotograferen. Onder de laatste categorie vallen steden, meren en rivieren in Ameri ka en Afrika. De andere proeven waarom door het Pentagon is ver zocht hebben betrekking op de ra- verschêidë- jdiometrie en het zicht uit de cabi- Byzonderheden over deze expe- jongste onlusten te hebben aangezet, kaans „zonbespieder" van Kaap J Als zy dit tempo volhouden, aldus H'iment'?n Monarchie .Leugenaar' eai „Anna" nadert mEons onstuimig i(Van onze weerkundige medewerker) De eerste tropische cycloon van dit seizoen, door de Amerikaanse jveersdienst gedoopt met de naam j„Anna", trekt over de Oceaan •maar de Britse eilanden Gister- PI middag passeerde het centrum 'wet windkracht 11 het weerschip Lefr" lag vanmorgen boven het mid den van de Oceaan. Reeds van- avond ivordt er al regen en een stormachtige wind bij Ierland en Schotland verwacht, veroorzaakt door „Anna", die onstuimig West- Europa nadert. Inmiddels verliest 'ij haar gevaarlijke cycloonallure en transformeert zij in een meer lormale, maar actieve oceaan- rerltMepressie. Deze laatste dagen van •ros augustus zijn weer veel te nat. In 1De Bilt viel ruim 60 millimeter in lagen tegen 22 millimeter van begin tot de 20ste van deze maand. Na vanmorgen had De Bilt nog 20 millimeter nodig en de normale hoeveelheid regen loor het hele jaar, welk cijfer voor De Bilt 756 millimeter be vraagt, zal zijn bereikt. De fractieleider van de uiterst links georiënteerde EDA-partij heeft mee gedeeld, dat de 22 stemmen van zyn fractie tegen de regering-Tsirimokos zullen stemmen. Hij viel de monar chie heftig aan en zei o.m. dat de I leiders van de politieke partijen door I president Johnson heeft de luchtmacht toestemming gegeven tot de bouw van een bemand Kennedy, de OSO-3 (orbiting solar observatory), is mislukt: de kunstmaan, die 100 miljoen dol lar heeft gekost, is vermoedelijk in de Atlantische Oceaan ge stort. De OSO was uitgerust met instrumenten om negen experi menten ter bestudering van de zon te verrichten; Tsirimokos zei later nog altyd te rekenen op 151 stemmen (van de in totaal 300) die hy nodig heeft om de meerderheid te verkrijgen. Naast de 99 stemmen van de ERE weet hy dat zeker 35 overlopers van de Unie van het Centrum achter hem staan. Hy hoopt dat dit aantal zal groeien tot 50. De acht afgevaardigden van de I progressieve partij van Kazamanlis, die anti-Papandreoe zyn, zullen nu ruimtelaboratorium. dat in hoofdzaak bestemd is voor mili taire doeleinden, maar geen kernwapens zal vervoeren. Dit MOL-project (manned orbiting laboratory) zal anderhalf mil jard dollar kosten; in de Sow jet-Unie is gisteren weer een kunstmaan van het type-Kosmos gelanceerd, de 79- ste. Volgens Deense deskundi- Cooper en Conrad hebben infus en drie van hun zeventien opdrach en geheel uitgevoerd ir andere voor meer dan de helft. --- zullen ook verder verklaarde een van de t^hnLcte door de NASA worden bekendge- vluchtleiders in Houston, kun- i maakt' aldus genoemde Amerikaanse zjj het laatste deel WEERBERICHT Vrij veel wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond half tot zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot vry krachtige, aan de kust later mogelyk harde zuidwestelyke wind. Iets hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Een restant van de cycloon .Anna" paseert morgen Schotland naar de Noordzee. Na enkele opklaringen la ter op de dag weer regen en toene mende zuidwestelyke wind. Te koel: 16 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Sterk onbestendig weertype, dat zeker nog tot het einde van de week duurt. 27 AUGUSTUS Zon op: 5.43 uur; onder: 19.39 uur. Maan op: 6.08 uur; onder 20.29 uur. Hoogwater te Katwyk te 3.21 en 15.49 uur, laagwaier te 11.38 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina'9 ruimtevlucht uitsluitend sight-seeing". De lichamelyke toestand van het duo laat niets te Zij slapen voldoende, al worden zy, tengevolge van de diepe stilte in hun cabine, spoedig wakker wanneer de ander ook maar het geringste geluid veroorzaakt. Van de langdurige toestand van ge wichtloosheid ondervinden zij geen enkele hinder. Gisteren werd de vlucht van de Gemini-V op het ogenblik van het overschrijden van de duur van 97 minuten (die van de Ge- mini-IV met McDivitt en White in juni jl.) de langste, die een bemand ruimte vaartuig ooit heeft gemaakt. Cooper is thans, zoals ge meld, de man met de meeste ruimte- ervaring en vandaag wachtte de as tronauten nog een record: dat van de langste bemande ruimtevlucht ter wereld. Dit record stond tot dusver op naam van de Rus Bikowski met een vluchtduur van 119 uur en 6 mi nuten. Voor de tweede achtereenvolgende dag zagen de ruimtevaarders giste ren de lancering van een Minute- man-raket van de basis Vandenberg in Californië. Vluchtleider Kraft zei gisteren, dat tot dusver al veel van de vlucht was geleerd, „meer dan we ooit hadden verwacht". Voor de twee ruimtevaarders ston den gisteren nog enkele radiometri- sche proeven op het programma. Zy zouden de warmte meten die uitge straald wordt door de kraters van een vulkaan op Hawaii en door de straalpyp van een zware, zich over rails in de woestyn van Nieuw-Me- xico verplaatsende raket. Ook zou den zy de hoeveelheid statische elek triciteit meten die zich in de afge lopen vier dagen aait de buitenwand van de ruimtecabine verzameld heeft en hun zicht testen aan de hand van reusachtige, in de buurt van La redo in Texas met behulp van stenen gevormde tekens. In verband met dit laatste spra ken de NASA-functionarissen met klem een Russisch bericht tegen vol gens welk de twee astronauten op verzoek van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie zes „geheime" proefnemingen zouden verrichten. Het Pentagon heeft, zo zeiden de ruimtevaartfunctionarisscn. Cooper en Conrad slechts verzocht hemel- Vervolg pagina 2 Lugubere vondst in Amsterdamse gracht Een jongetje van zeven jaar. dat gistermiddag in het water van de Jacob van Lennepkade een aluminiumkoffer zag drijven heeft de Amsterdamse politie op het spoor gebracht van een van de luguberste moorden, die de laatste jaren in ons land zijn ge pleegd. In de koffer trof de politie de romp aan van het lyk van een man. Hoofd, benen en handen wa ren eraf. Sectie door dr. J. Zelden- rust, heeft intussen aan het licht gebracht, dat de moord vyf a zes dagen geleden moet zijn gepleegd. Het enige, v dat tot nu toe over net slachtoffer bekend is. is dat het waarschijnlyk een jongeman was met donker haar en een lengte van één meter zestig. Deze laatste twee feiten zouden kunnen wijzen in de richting van een buitenlander. De poliüe tast verder volledig in het waar zy gevonden is in het water gegooid zyn. Geflankeerd door hoofd commissaris H. J. van der Molen en officier van Justitie mr. J. E. Vrieee- ma. deed hy zyn sombere relaas. Ook over de manier, waarop het slachtoffer werd vermoord, tast hy nog in het duister. Slot pag. 2 Gm ongeveer half vyf zag de jon gen. die intussen met vakantie is vertrokken, de koffer in het water. „Kyk daar dryft iets" zei hy tegen de 38-jarige heer B.P. Leussink, die met zijn woonschip „Liberty" aan d-; kade ligt gemeerd. Deze viste de koffer hieiop uit het water en alar meerde argwanend gemaakt door de geur die de koffer verspreidde, de po- llitie van het bureau Leidseplein. I Op dc binnenplaats van dit bureau werd de koffer, van het in ons land niet veel voorkomende merk Jkowa, opengebroken. Behalve de romp trof I men er een aantal verknipte stukken stof in as ken. één I eén van tien centimes. .Wij tester, volkomen in de mist", I meld, die Oorzaak ongeval r Renswoude niet te achterhalen De werkelijke oorzaak van de verkeersramp op rijksweg 12 bij Renswoude zal wel nooit bekend worden, zo deelde de Rijkspoli tie van Leusden, die de zaak in onderzoek heeft. mee. De beide chauffeurs behoren tot de zeven slachtoffers, die bij het ongeluk omkwamen en het achterhalen van de juiste gegevens is dan ook niet mogelijk. Met haar bruine hond Joris aan de lijn en met haar ver loofde, Claus von Amsberg, ach ter zich is een vrolyke Prinses Beatrix gistermiddag van haar vakantie uit Italië op Schiphol teruggekeerd. Opperstalmeester W. F. K. Bischoff van Heems- kerek en mej. M. C. C. Wynen, secretaresse van de Prinses, be groetten het verloofde paar, dat met de Koninklyke Familie een vakantie van een maand heeft doorgebracht in Porte Ercole aan de Middellandse Zee in Italië. By de even korte als vriende lijke begroeting op het platform bediende de heer Von Amsberg zich, ook tegenover zyn ver loofde, van de Engelse taaL Wel heeft de politie het vermoe den, dat de bestuurder van de Ne derlandse Mercedes, de heer Schro der uit Utrecht, vermoedelyk is ge schrokken van de voor hem ryden- de auto. Wat de oorzaak van die schrik geweest is, is niet meer te achterhalen. Het gevolg was in ie der geval, dat de heer Schroder het stuur heeft omgegooid en door de middenberm heen reed. Daarna vol- ,de de frontale botsing met de Duit- J se volkswagen met de zo noodlotti- Franse geldstuk- i afI°°P- vyf tig oude francs en Inmiddels heeft zich bij de Am sterdamse politie de automobilist ge- zyn Fiat 500 wy MAAR.... chcccladecfaan/c verklaarde hoofdinspecteur J. Vry- i verongelukte Mercedes reed. Hij reed burg, die de leiding heeft by het volgens zyn zeggen 60 kilometer, onderzoek gisteravond op een pers- toen de wagen hem met grote snel- confei entie. „Wy hebben geen enke- i heid achterop reed. Hij heeft wel le aanwyzing, wie het slachtoffer gezien, dat de Mercedes door de mid- is geweest en geen enkele aanwij-denberm reed. maar is doorgereden zing in de richting van de dader. De j omdat hij niet tegen het zien van koffer kan kilometers van de plaats, I ongelukken kan. (9ud President Johnson heeft op-1 een doorsnede van 3 meter. In dracht gegeven tot de bouw van deze gewijzigde Gemini-capsule een ruimtelaboratorium. de „MOL" (manned orbiting labo ratory). De cilinder krijgt een lengte van 8 a 10 meter en heeft tweekoppige bemanning dertig dagen kunnen verblijven. De eerste lancering wordt in 1968 verwacht. teuwö Uit het Leidsch Dagblad van t 1 28 Aug. 1865: I Uit Groningen wordt be- i I rigt, dat voor de 2e maal tot a predikant bij de Chr. Afgesch. j gemeente aldaar beroepen is J Ds. J. Donner, thans te Lei- den. i Te Moskou bevindt zich een Perzisch oogarts, die reeds een aantal blinden heeft genezen. Hij weigert alle betaling voor zijn ope- reren. Dezer dagen heeft de pre- sident der assises te Liver- I pool een lid van de jury, een kwaker, tot een geldboete van 10 veroordeeld, omdat hij I weigerde zijn hoed af te zet- I ten omdat dit voor hem een gewetensbezwaar was.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1