Mentaliteit van autorijder oorzaak veel ongevallen ilile Montgomery maakte in 1944 fonten bij Arnhem Johnson tevreden over acties boven N. Vietnam word Gemis aan ervaring inzicht Bonn tegen inkrimpen van Britse Rijnleger LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 Elke dag opnieuw zeven doden in het verkeer /an onze speciale verslaggever) Het verkeersongeluk op de rijksweg bij Veenendaal waarbij Ja 7 mensen om het leven zijn ge komen, heeft ons op schrijnende ijze opnieuw geconfronteerd iet het gevaar langs de weg. Het drama, dat een gezin uit het raileven wegrukte en een ander gezin zeer zwaar heeft getrof- en, is onderwerp van gesprek geweest in kantoren en fabrie- bij de kapper en de sigaren winkelier. Er is daarbij bijna al- Ntijd gesproken over de schuld- )et vraag. De bestuurder van de Mercedes zal aagjwel te hard hebben gereden. Het autootje, dat door de Merce- worden ingehaald, reed ge lijk langzaam. Als Rykswater- ,t op deze plaats de aanleg van middenbermbeveiliging niet had iderbroken, zou een ongeval meteen zijn afgelopen. De weg is ter .tse door een verandering van het idschap, misleidend voor de auto- >ilist. Met het oplossen van de schuld- kunnen de slachtoffers niet tot worden gebracht. Het heeft ;ns weinig zin om zich in die luldvraag te verdiepen. Het is im- en enkel gevalletje uit huiveringwekkende reeks onge- Zeven doden bij een autobotsing nieuws, dat met grote opmaak in krenten is te vinden en waaraan radio en televisie extra aan- ïht wordt besteed. Een bericht .slechts" één verkeersdode t aangekondigd, vermag nauwe- indruk te maken. Toch dient te beseffen, dat er iedere dag lieuw 7 mensen de dood vinden de weg. Het aantal verkeers- iktolfers in ons land is gestegen 2400 per jaar. Het laatste en 'eekeinde gaven elk een leste balans van 20 doden te zien. Zondagrijders "^Hei aantal auto's in ons land is de afgelopen 4 jaren verdubbeld. 1970 en wellicht eerder zal het bidige aantal motorrijtuigen weer jet twee zijn vermenigvuldigd. Het scnuilt minder in die enorme [enennng van het aantal auto's dan i de toeneming van het aantal n, dat achter het stuur plaats De ANWB heeft aan de hand van M CbS-cUfers berekend, dat de ge- rij iddeJde Nederlandse auto 18.400 ki- nerer per jaar aflegt. Dit gemid- 1de is samengesteld uit de circa .000 kilometer, die de zakenman en de 7.000 kilometer, die de ierryder jaarlijks maakt. Het is verwachten, dat steeds meer men- i een auto zullen kopen, om zich hun vrije tijd te verplaatsen. Dat •aftekent, dat er steeds meer automo- listen komen, die jaarlijks te wei- kilometers rijden om de ry-er- Ijf rjng on te doen, die hen tot een autobestuurder kan maken. Naar aanleiding van het ongeluk Veenendaal vernamen wij van Verbond voor Veilig Verkeer: aijVij vinden het heel belangrijk, dat politie heeft gezegd, dat de be- wellicht gespaard hadden ]innen worden als er op deze weg minimum snelheid was voorge- Men kan geen 30 kilome- ur rijden op een snelweg, aar dat is een bevestiging van stelling, dat hoe goed de weg k is en hoe goed de conditie van auto ook mag zijn, de man achter stuur steeds de onberekenbare "Tkctor blijft". llll - tuf TPi Kleuter dood AUTO SCHIET TROTTOIR OP Van t Groningse correspondent) Een auto, die gisteren na een bot sing op de kruising van de Coen- j dersweg en de Helperbrink in Gro ningen de stoep opschoot heeft drie vierjarige kinderen van de stoep aangereden. Jannie Kappinga werd j daarbij gedood. Johannes Tichelaar en Johanna Siekman werden ern stig gewond. De auto werd bestuurd door 'n 19-jarige jongeman uit Sint- Michielsgestel. Hy botste tegen de van rechtskomende auto. Beide be stuurders werden niet gewond. De jonge bestuurder werd opgesloten in I het politiebureau voor een onderzoek. j Ik neem Wajang omdat het ongezouten margarine is, en...puur plantaardig! wajang* PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur piantaardig-licht verteerbaar-dus gezond. j Dit standpunt wordt onderstreept door de ervaringen van de politie. Uit. een statistiek van verkeersonge vallen, die de Rotterdamse politie over het laatste kwartaal van 1964 heeft gemaakt, blijkt dat de oorzaak van de ongevallen voor slechts 1.8 procent te wijten is aan de toestand van de weg. maar voor ruim 92 pro cent aan de bestuurder zelf. Geprikkeld Te langzaam rijden op een snel weg kan fatale gevolgen hebben. Te snel rijden, waar de omstandigheden dit niet toelaten is niet minder erg. De chef van de Amsterdamse ver keerspolitie, hoofdinspecteur H. Vos, spreekt over zijn ervaring met het verkeer in de bebouwde kom: „Snel rijden behoeft niet gevaarlijk te zijn, maar tal van factoren, zoals de weersomstandigheden, de toestand van het wegdek en de mentale en fysieke omstandigheden, waarin de nestuurder verkeert, oefenen belang rijke invloeden uit. En als politie man kan ik uit eigen praktijk ver klaren, dat zeer vele automobilisten nooit snel zouden mogen rijden". Misschien is het wel zo en in gesprekken met verkeersdeskundigen klinkt dit ook door dat vele auto mobilisten vaak helemaal niet zou den mogen rijden. Iedereen is im mers in staat op den duur met goed gevolg rijexamen te doen. Maar uit het rijbewijs blijkt niets van de ge schiktheid als automobilist. Het hangt van het karakter van de man af, of nij na een ruzie thuis toch nog een beheerste weggebruiker is. Er zijn dagelijks duizenden automobilisten op de weg, die niet in de goede con ditie zijn om hun wagen naar be horen te besturen: omdat zij heb ben g<-dronken, omdat zij doodmoe zijn, omdat gepieker over allerlei problemen hun aandacht doet ver slappen, omdat hun gezichtsvermo gen eigenlijk niet toestaat bij duis ternis te rijden, omdat zij te geprik keld zijn en vooral omdat zij zich niet steeds bewust zijn van het feit, dat die auto met zijn 100 paarde- krachten, behalve een nuttig ge bruiksvoorwerp, ook een moordend wapen is. Fouten opvangen Na zevenenhalve eeuw Geertruidenberg sarmzoen af (Van onze Bossche correspondent) Als de compagnie bewakingstroe pen van het Regiment van Heutsz zaterdag naar de Seeligkazerne in Breda is verhuisd, is de 4800 inwo ners tellende Brabantse gemeente een garnizoensstad. Geeitruidenberg, dat in 1213 stads rechter kreeg van de Graaf van Holland, heeft sinds dat jaar altijd militairen in garnizoens gehad. Dit aanvankelijk Hollandse bolwerk met een versterkte omwalling, waarvan nog een gedeelte te zien is, viel in de 80-jarige oorlog in handen van de Spanjaarden, die het vooral op de bloeiende handel in het tegenover Geertruidenberg gelegen Dordrecht hadden gemunt. In 1593 slaagde prins Maurits erin het bolwerk Geertruidenberg in te nemen. Later werd het bij de pro vincie Noord-Brabant „ingelijfd", maar het bleef, zoals meerdere plaat sen aan de rivieren in Brabants noorden, een typisch Hollands stadje. Aanvankelijk lagen er ook ponton niers m Geertruidenberg, maar deze zijn enkele jaren geleden naar het naburige Keizersveer verhuisd. Met het vertrek van de laatste militairen lesten het oude vestingsstadje nog slechts enkele historische militaire gebouwen, die binnenkort door het ministerie van Defensie zullen wor den verkocht. De inwoners van het stadje hopen, dat de gemeente de gebouwen zal kopen en zal laten restaureren, om zo tenminste nog een stukje historie voor het nageslacht te bewaren. autosnelweg in ons land zijn er thans 150 kilometer van een vang rail voorzien. Er wordt hard aan ge werkt om deze beveiliging binnen enkele jaren geheel gereed te krij gen. Het blijft de plicht van de over heid om door het treffen van der gelijke maatregelen en het verbete ren van het wegennet de verkeers veiligheid te bevorderen. Maar het Verbond voor Veilig Ver keer zegt: „In het streven naar vei liger verkeer mogen dergelijke maat regelen niet achterwege blyven. Maar er blijft toch als voornaamste opga ve het verbeteren van de mentaliteit van de weggebruiker. Er zijn te veel mensen die zo van de fiets op de auto overstappen. Zij missen het in zicht en dat is erger dan gebrek aan ervaring. Een automobilist moet niet aileen goed weten wat hij zelf doet, hij moet ook vooral de fouten van fa Opnieuw stond gisteren het portier van een ziekenauto wijd open voor slachtoffers van een middenberm-ongeluk. Ditmaal ging op Rijksweg 13 (Haag— Rotterdam) een trekker met op legger door de middenstrook. De gevolgen waren vrij ernstig. Drie personenauto's kwamen met de vrachtwagen in botsing. Drie mensen liepen zware verwon dingen op een ander zien op te vangen. De eigen fouten kun je meestal zelf cor rigeren, maar als een ander een ver keerde handeling doet, is het nodig om in een onderdeel van een secon de de situatie te redden. Dat vereist routine en inzicht". Ondanks waarschuwing Prins Bernhard Van i Amsterdamse correspondent) De Engelse veldmaarschalk Montgomery heeft in 1944 bij de luchtlandingsoperatie bij Arnhem fouten gemaakt. Tegen een ad vies van Prins Bernhard en luitenant-generaal P. Doorman in heeft hij tanks gebruikt in het hiervoor te drassige terrein in de omgeving van Arnhem en Nijmegen en hij heeft de tanks niet laten begeleiden door infanterie om ze direct te kunnen opruimen, als er een kapot geschoten werd. Verder heeft Montgomery een opmerking van Prins Bernhard in de wind geslagen, dat de lan dingen te ver van de Gelderse hoofdstad zouden worden gemaakt. Dit blijkt uit een interview over de gingen. Daarom zeiden wtj, dat de oorlog, dat de hoofdredacteur I Infanterie met de tanks mee moest het weekblad „Vrij Nederland", gaan om ze direct op te lijk, omdat wij een beroepsofficier hadden, die deze studie had ge maakt". Teveel tijd Matthieu Smedts, heeft gehad de Prins. Het is gepubliceerd in het deze week verschenen jubileum nummer ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het weekblad, dat in de oorlog als verzetsblad begon nen is. De Prins zegt in het inter view o.m.: „Toen de datum voor de landingen vaststond, heb ik Mont gomery bezocht met generaal Doorman. Die had voor de oorlog proeven met tanks in de terreinen bij Arnhem en Nijmegen genomen. De grond was zacht en de tanks zakten weg als ze van de weg af- Nieuwe defensiebegroting van bijna 47 miljard dollar goedgekeurd President Johnson heeft giste ren op zijn persconferentie ten aanzien van Vietnam verklaard, dat de bombardementen op het noorden van liet land aan de verwachtingen hebben beant woord. De kwestie van oorlog of vrede daar is belangrijker dan persoonlij ke of partij-kwesties, zei hy naar aanleiding van het gemelde verschij nen van het Republikeinse „witboek" over Vietnam. Johnson zei nog altyd bereid te zijn met Noord-Vletnam te onderhandelen. Voorts deelde Johnson mee, dat de Amerikaanse delegatie bij de Ver enigde Naties met vier man zal wor den uitgebreid. Een van hen is James Roosevelt, zoon van de oud president, die in de Sociale en Eco nomische Raad van de VN zitting krijgt. De anderen zijn Charles Yost, de neger James Nabrit, nu rector magnificus aan de universiteit van Howard en mevr. Eugenie Anderson, thans gezant in Bulgarije. De Amerikaanse Senaat heeft gis teren de nieuwe defensiebegroting ter hoogte van bijna 47 miljard dol lar goedgekeurd. In dit bedrag is de 1.7 miljard dollar begrepen, die president Johnson onlangs heeft ge vraagd ter versterking van de stryd- macht in Vietnam. Het ontwerp gaat nu terug naar het Huis van Afge vaardigden, dat al een iets andere versie had goedgekeurd. Ontkenning Nadat dinsdag reeds de Noordviet- namese ambassade in Moskou ont kend had dat de ambassadeur aan lord Brockway voorzitter van de Britse „Raad voor vrede in Viet nam" gezegd zou hebben dat Ha noi nimmer op een algeheel Ame rikaans terugtrekken uit Vietnam zou hebben gestaan als voorwaarde voor het beginnen van onderhande lingen, heeft gisteren^ het Zuidviet- namese „Nationale Bevrijdings front", de politieke organisatie van de Vietcong, opnieuw ontkend dat het over vrede zou willen praten zo lang er nog Amerikaanse troepen in Vietnam zyn. China De Chinese leiders zün bereid be spreking van de kwestie-Vietnam in de Verenigde Naties te overwegen indien China het volledige lidmaat schap van de Veiligheidsraad zou verkrijgen, aldus het Franse week blad Nou vel Observateur. Volgens het blad zou dit zijn i Culturele Zaken, Malraux, die deze ma«tnd in Peking besprekingen met verscheidene Chinese staatslieden heeft gevoerd. President De Gaulle, nog steeds volgens Nouvel Observateur, zou de mogelijkheid van samenwerking met China overwegen teneinde de heer schappij van Rusland en Amerika te breken. Hij zond Malraux naar China om poolshoogte te nemen al vorens. op 9 september a.s., zyn volgende persconferentie te houden, aldus het blad dat hier nog aan toe voegt dat de stryd om de Chinese Vragen aan ministers over terugzending van P C Italiaanse vrouwen en kinderen Het Tweede -Kamerlid Berkhou wer (VVD) heeft tot de ministers van Sociale Zaken en Volksgezond heid en van Justitie, enige vragen ge richt naar aanleiding van de recente terugzending van de gezinsleden van twee in Hauwert (NH) werkzame Italiaanse arbeiders. toelating tot de Verenigde Naties ty- dens de komende zitting van de Al gemene Vergadering zal beginnen en dat Peking tegenover Malraux zou hebben laten doorschemeren daarby prys te stellen op Frankryks steun. Deserteurs? Radio-Hanoi meldt dat 1130 man Zuid Vietnamese regeringstroepen de afgelopen maand in het centrale bergland van Zuid-Vietnam zyn overgelopen naar de Vietcong. Het station ontleent dit aan de pers dienst van de Vietcong. Volgens Radio-Hanoi is het totaal aantal Zuidvietnamese deserteurs daarmee gestegen tot 14.582 in de eerste zeven maanden van dit jaar. kapot werd geschoten. Dan kon men toch vooruit. Montgomery dankte ons, maar wist beter en ging zyn gang. Dat nam ik hem wel kwa- Over de tweede fout van Mont gomery merkte Prins Bernhard op, dat de Duitsers hierdoor de tyd kre gen zich te reorganiseren. Volgens Prins Bernhard heeft Montgomery ook geweigerd te geloven, dat de Duitsers rond Arnhem zeer sterk wa ren. Hierover had de staf van Prins Bernhard inlichtingen uit Neder land. „Montgomery probeerde altyd te winnen met een minimum aan verliezen. Dat was typisch voor hem, maar in dit. geval verloren zy min stens te veel tyd", aldus Prins Bern- hard. Expositie moderne Britse vormgeving Op grafisch gebied Op 2 september zal de chargé d'affaires a,i van de Britse ambas sade In Den Haag, de heer R. A. Burrows, In „Artl et Amlcitiae" In Amsterdam de „Designers and arts directors 1965 exhibition" openen. Na Amsterdam zal de expositie tot voorjaar 1966 in Milaan, Wenen, Miinchen, Frankfurt, Praag en Oslo te zien zyn. De tentoonstelling, waarop meer dan 400 voorbeelden van de beste ontwerpen op het gebied van de gra fische kunsten te zien zyn, waaron der advertenties, verpakkingsmate riaal, drukwerk, boekomslagen, af fiches, briefpapier en filmtitels, kan worden gezien als vervolg op de Britse week, die in mei van dit jaar werd gehouden om de hoofdstad een indruk te geven van het moderne Groot-Britannië en wat het de we reld op het gebied van verbruiks- gooderen te bieden heeft. Deze ten toonstelling, de derde die de „Desig ners and art directors association" heeft voorbereid, is ontworpen door Ian Bradbery, omvat alle in 1965 be kroonde ontwerpen, die uit ruim 3000 inzendingen zyn geselecteerd. Het doel is om het peil van het adverteren en de grafische ontwer pen te verhogen, de beste prestaties op dit gebied jaariyks onder de aan dacht van het publiek te brengen en op deze wyze bekendheid te geven aan het werk van Britse ontwerpers. .Waardeloos' Straks beneden 50.000 man Monty heeft biykens een com mentaar in de Londense Daily Tele graph al gereageerd: „De mening Prins Bernhard over het ver loop van de tweede wereldoorlog laat koud. Het is toch een waardeloze mening „Vry Nederland" viert het ju bileum met een extra dik nummer, waarin kwistig is gestrooid met Oranje. Rond 31 augustus 1940 kwam in bezet Nederland het eerste illegale nummer van het blad uit. Een van de oprichters was de Am sterdamse onderwyzer C. Troost, die ook nu in het herdenkingsnummer schryft. Verder werken o.a. mee oud-hoofdredacteur H. M. van Randwyk en de Leidse hoogleraar prof. Nagel (schryversnaam J. B. Charles) Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nunspeet pred. pl A. Romein te Nooraeloos; te RIJswyk Voorhout M. Jansen, >U He kand (Van onze correspondent in Bonn) De Bondsregering zal de recente plannen van de Britten voor Inkrim ping van het RUnleger in de NAVO ter sprake brengen. De Duitse rege ring is tegen een eenzijdige vermin dering van het Westelijk „afschrik- Met name vraagt de heer Berk- kingswapen". zoals een woordvoerder houwer of dit voorval niet ernstige gisteren in Bonn meedeelde. twtir.1 doet rusen aan het gerecht- De BrlUfn Iu„en blnnenkort twee artillerieregimenten, die op het ogen blik nog met „Corpora! "-raketten vaardlgd karakter der maatregelen volgens welke buitenlandse arbeids krachten, die de schaarste op de ar beidsmarkt in Nederland komen ver lichten, hun gezinsleden eerste by zich mogen laten voegen nadat zy zekere tyd ln ons land werkzaam zyn geweest, ook ln het geval zy erin geslaagd zyn voor zich en hun gezindsleden een passend onderko men te vinden voor het verstryken van de termyn na verloop waarvan de overheid aan vreemde arbeiders toestaat hun gezinsleden te laten uitkomen. Is deze uitzetting niet ln stryd met de geest der EEG-integratie, zo vraagt de heer Berkhouwerd o.m. en getuigt zy niet van een nogal schrynend en star aandoend forma lisme? Tenslotte vraagt hy of de minis ters bereid zijn zich te beraden op zodanige herziening en versoepeling der geldende regelen, dat herhaling gevallen als het onderhavi- gedeeïd aan de Franse minister voor ge kan worden voorkomen. zijn uitgerust, naar Engeland terug roepen. Daar zullen zy een herscho ling krygen wat het gebruik van „klassieke" artillerie-bewapening be treft. Van begin volgend jaar af zal het Britse Rynleger op het gebied van atoomdragende wapenen alleen nog maar over een uiterst klein aantal „Honest John"-raketten beschikken. De Britten zyn ook van plan een bataljon van het Rynleger in sep tember naar Aden over te brengen. Hierover heeft de Britse regering met de NAVO overleg gepleegd. Het Is de bedoeling dat het bataljon na enige maanden weer op haar oor- spronkeiyke basis ln Iserlohn zal te rugkeren. Tydens de afwezigheid van deze eenheid zal het aantal Britse man schappen ln de Bondsrepubliek onder de 50.000 zyn gezakt. Bij het verdrag van Brussel was overeengekomen, dat de Britten aan de NAVO-verdediging ln de Bondsrepubliek 55.0000 zouden bydragen. Opportuun Als reden voor dit alles geeft de regering in Londen op. dat een ge- deelteiyke ..ontmanteling van kern wapenen binnen Europa strategisch en politiek opportuun is geworden". De Britse strategen zien niets in een oorlog die met kleine tactische atoomwapens moet worden gevoerd. Als enig doeltreffend wapen beschou wen de Britten het atoom-arsenaal van de Amerikanen. Ze zouden dan ook niets liever doen dan zich geheel onder deze Amerikaanse atoom-para plu te verschuilen. Als aan plaatse- lyke schermutselingen het hoofd Britten, zyn daartoe de conventionele wapenen ruim voldoende. Maar een andere en veel belang rijke- reden voor de Britse stappen is echtei* Engelands chronisch geldge brek. De nu terzyde geschoven „Cor- poral"-raketten hadden toch binnen afzienbare tyd moeten worden ver nieuwd, zoals het Duitse leger kort geleden over is gegaan tot de aan koop van de Amerikaanse „Sergeant" raketten. Maar in Londen beschouwt men de aankoop van nieuwe atoom- dragende wapenen niet als dringend. De minister van Verdediging, Healy, mag niet over zyn budget van 20 mil jard gulden heen, en er is eenvoudig geen geld voor de aanschaf van nieuwe wapens. BLANCO PAGINA Schrijfverbod voor pater Van Kilsdonk? Door een blanco pagina, ondertekend met de naam J. van Kilsdonk s.J. wordt in het juli-augustusnummer van het door de Haagse interconfes sionele Sjaloomgroep uitgegeven blad „Sjaloom" de aandacht gevestigd op het feit, dat de Amsterdamse studen tenmoderator geen bydrage aan het blad heeft mogen leveren over het onderwerp „Hedendaagse katholieke stromingen", waarover hy wel on- Unr, In Den lUa, een lezinf heeft gehouden. In een hoofdartikel merkte de re dactie van „Sjaloom" op dat de pa gina bedrukt zou zyn, als pater Van Kilsdonk geen „nee" had moeten zeggen wegens een „schryfverbod". Op een verzoek voor Sjaloom een ar tikel over hedendaagse katholiek* stromingen te schryven zou de pater gezegd hebben dit niet te mogen. Daar pater Van Kilsdonk op het ogenblik in het buitenland verbiyft, was van zyn zyde geen commentaar te krygen. De provinciaal van de Jeeuiten, pater J. P. Terpstra, heeft ondertus sen in verband met de blanco pagina in Sjaloom verklaard, dat pater Van Kilsdonk heeft niets aangeboden voor bepalingen van de kerkeiyke censuur zyn voor hem zo geregeld, dat hy voor al zyn publikatles rechtstreeks onder zyn provinciaal valt. Pater Van Kilsdonk heeft niet aangeboden voor publikatle in Sjaloom, aldus pater Terpstra, die verder opmerkt dat de censuurbepallngen, die een interne aangelegenheid van de orde zyn, steeds soepel gehanteerd zyn. PAUS NAAR V.S.? Paus Paulus VI zal. ais hy dit najaar of het voorjaar van 1966 vol doet aan de uitnodiging van secre tarisgeneraal Oe Thant het hoofd kwartier van de Verenigde Naties te bezoeken zyn bezoek vrywel ze ker beperken tot New York, zo heb ben zegslieden van het Vaticaan verklaard. Dat hy ook bezoeken zou brengen aan de kardinalen in Bal timore en Montreal wenj zeer on- waarschyniyk geacht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13