„Meer begrip voor China GO LD TIP Verandering van houding BIJZONDER Reorganisatie van onderwijs bepleit Samenvoeging van belastingkantoren Jong trio berooft winkelier Stationsrestauraties worden gerie felijker Sportsplinters UNIVERSIADE „Wanneer de V.S. en China binnen eikaars bereik komen en beide hun zakken vol met bommen hebben, wordt wederzijdse vijan digheid gelijk aan zelfmoord", aldus de Britse hoogleraar Arnold J. Toynbee. (Door prof. A. J. Toynbee) China s huidige strijdlust is de schuld van het Westen. Een fout erkennen is de eerste stap om hem te herstellen. En als men een veran dering in de houding van een tegenstander te- week wil brengen, kan met het beste beginnen met zijn houding tegenover hem te veranderen. t)at ligt tenslotte in ieders macht en een ver andering aan de eigen kant zou misschien een verandering aan de zijne kunnen bewerkstel ligen. China's houding is strijdlustig, maar de reden daarvoor is te billijken. China zal daarom waarschijnlijk doorgaan zich vechtlustig te ge dragen, totdat de reden ervoor is opgeheven. Gelukkig ligt het in onze macht die uit de weg te ruimen, want die reden is de Westelijke houding ten opzichte van China. De sleutel tot verbetering van onze betrekkingen met China ligt in d wrkenning dat de Chinezen onze gelijken zijn. Dit betekent dat de Ch\ mezen evenveel recht hebben om communisten te worden als wij or linze burgerlijke beginselen te bewaren. Het betekent ook, dat zij ever keel recht als wij hebben om de bom te bezitten. Volgens hetzelfde prin cipe zou een „monroe-doctrine" (Amerika voor de Amerikanen) China in oost-Azië net zo gerechtvaardigd zijn als voor de Verenigde Itoten in het Amerikaanse continent. De relatie*: van de Verenigde Sta- met China zijn steeds bijzonder eweest. Gedurende de eeuw van Jhina's vernedering, waren de Ver. taten het enige machtige land, dat ervan onthield voordeel uit Chi- zwakte te trekken. De Ameri- anen die tijdens deze beslissende iaar China gingen, waren geen ildaten of zakenlieden. Zij waren usslonarissen, doktors, en onderwij- Maar terwijl het vroeger de uropese westerlingen en de Japan waren die Chinezen behandel- als inboorlingen die niet mee lden, hebben sinds 1949 de Ameri- iner hun plaats overgenomen en g een stap verder gegaan. In aats van eenvoudige inboorlingen niet meetellen, zijn de communis- sche Chinezen voor Amerika inboor- ïgen die in de hoek moeten staan, ondeugende kinderen. Geen an- vreemd volk heeft Chinezen een behandeling gegeven die zo- hun woede heeft opgewekt. Het een paradox en een tragedie dat ïdaag de dag Amerika China's vlj- d nummer één moet zijn. Andere koers Misschien kunnen wij hier enke- mogelijkheden aanduiden, waarop i Amerikanen een nieuwe houding i in opzichte van China zou kunnen is^ren. Op het ogenblik houdt Ame lia China buiten de Verenigde Na- s es en probeert ook China's buiten- pdse handel te vernietigen. Waar- n keerc de Amerikaanse politiek jet terug naar het traditionele ga- e el van welwillendheid? Steun de ineming van China in de Verenigde Naties. Help China zijn buitenland se handel op te bouwen. En laat Amerika zich niet laten weerhouden door afwijzingen van China. Het zal natuurlijk niet mogelijk zijn de Chi nese vijandigheid, die de V.S. in de loop der jaren tegen zichzelf hebben opgebouwd, in één dag weg te tove ren Wees geduldig en volhardt, en vat dan de koe bij de horens. Tracht vrije en contructieve besprekingen met China te openen over de huidige territoriale problemen. Laat Amerika probrrei zich een beeld van te vor men hoe zijn aanwezigheid op For mosa en in Zuid-Vietnam en Zuid- Korea eruit ziet vanuit de Chinese gezichtshoek. Dan zou Amerika zich kunnen voorstellen, dat het China van het jaar 2000 Alaska, Brits-Co- lumbia en Zuid-Mexico zou bezetten en de Verenigde States van agressie zou beschuldigen, omdat zij zouden proberen de Chinezen van deze po sities te verdringen door het steunen van plaatselijke verzetsbewegingen. Zolang China zijn eenheid en on af hankelijkheid behoudt, zal het zich nooir verzoenen met de Amerikaan se aanwezigheid in Zuid-Vietnam, Zuid-Korea en op Formosa. Overeenkomst Continentaal China te onderwer pen ligt duidelijk zelfs niet in de macht van de Verenigde Staten. Daarom moet Amerika met China tot een overeenkomst kom~n. Zowel in Vietnam als in Korea, is het voor naamste belang van beide groot machten de ander te verhinderen zich er blijvend te vestigen. Een her enigd en neutraal Vietnam en Korea zou de oplossing kunnen zijn. Maar een herenigd Vietnam .en Korea zouden wijwei zeker communistisch Deze blend met geïmporteerde Schotse Malt Whisky heeft drie jaar in het vat liggen rijpen, liggen wachten op kenners zoals u. Onder de algemene titel „China en wij" heeft de 76- jarige Britse cultuurhistori- cus Arnold J. Toynbee, hoog- leraar in de moderne wereld- geschiedenis, een tweetal ar- tikelen geschreven. In het 1 eerste, .China de woeste reus' beschreef hij de oorzaak van 1 China's huidige woedende 1 houding jegens het Westen. In het tweede geeft Toyn- i bee. auteur van het tiendeli- j ge standaardwerk "A study of history", de weg aan waar- i langs mogelijk een oplossing i te vinden is. worden, kan men daartegen inbren gen. Zeker, maar zelfs als zij com munistisch werden, dan zouden zij nog altijd nationaal-communistisch zijn, en het lijkt een tamelijk veilige voorstelling, dat het voornaamste streven van het Koreaanse en Viet namese nationalisme dan zijn zou, China buiten de deur te houden. was reeds 2000 jaar lang het voornaamste doel van de Vietnamese Koreaanse buitenlandse politiek, dus al voordat Westelijke en Japan se impenalisten tussenbeide kwamen. Onder een regime als dat van presi dent Tito, zouden beide landen doel matige neutrale stootblokken kun- worden. Wait Formosa betreft, de dagen van de Kuomintangregering en het leger op het eiland, zijn geteld. Deze man zijn nu in de zeventig. Over tien jaar zal Formosa in handen zyn van de oorspronkelijke bewoners, de acht miljoen Formasanen. Waar om zou Amerika niet proberen te bereiken, in overeenstemming met I China, dat de Formosaner, wordt toegestaan over hun eigen bestem- ming te beslissen? Steeds dichterbij Laat Amerika deze punten, die een bases zouden kunnen zijn voor een nieuwe Amerikaanse politiek ten op zichte van China, eens in praktijk brengen. Laat het niet gekrenkt of ontmoedigd zijn als China ze bij de eerste poging minachtend verwerpt. Ameiika kan zich niet veroorloven ongeduldig te zijn. Het zal met Chi na moeten samenleven tot het eind van China's dagen. Bovendien is deze Chinees-Weste- lijke wereld een snel kleiner wor dende wereld. Wij zijn druk bezig afstanden te vernietigen, zodat wij, als onze betrekkingen hun weder- zUdsc vijandigheid behouden of weer welwillend zullen worden, elkaar zullen mogen of haten, vanuit steeds dichter bij elkaar komende kampen. En wanneer de twee partijen bin nen eikaars bereik komen en beide hun zakken vol met bommen heb ben, wordt wederzijdse vijandigheid gelijk aan zelfmoord. Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het nog geen tijd om het bij de N.M.B. te brengen? Sparen is er nu nóg inte ressanter geworden: beleggingsboekjes en spaarrekening met een rente van 3'j°'n, termijnboekjes nu met een rente van 4h'>. Zo blijft u tellen. Bijtellen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1 Opvarenden gered Kustvaarder na aanraring gezonken De 500-lon metende Nederlandse kustvaarder „Spolanda" is omstreeks l middernacht in de buurt van Le Ha- vre in aanvaring geweest met het 5.105 ton metende Belgische vaartuig „Bruges" en kort daarop gezonken. Alle opvarenden tien mannen, een vrouw en een kind konden door de „Bruges" worden opgepikt. Het Bel gische schip voer naar Cherbourg. Bjj de overgang van het kleuter onderwijs naar het lager onderwijs wordt onvoldoende rekening gehou den met de schoolrijpheid. waardoor voor vele leerlingen grote aanpas singsmoeilijkheden ontstaan. Aldus Geen nadeel voor ambtenaren (Van onze parlementaire redactie) Een tiental plaatselijke ontvang kantoren van de belastingdienst zal ln 1967 worden samengevoegd. Deze samenvoeging is mogelijk door de mechanisatie en de centralisatie bij de heffing van de motorrijtuigenbe lasting, welke eind volgend jaar zal worden voltooid. Het is de bedoeling, dat de administratieve werkzaamhe den voor de opheffing van de motor rijtuigenbelasting worden gecentrali seerd in een nieuw gebouw in Apel doorn. Door de reorganisaties zullen de werkzaamheden bij de plaatselijke kantoren flink verminderen. Door de samenvoeging van diverse plaatse lijke kantoren wordt voorkomen, dat Vragen aan minister IJro en contra de doodstraf Het Socialistische Tweede-Kamer-1 lid mevrouw SingerDekker, heeft in i schriftelijke vragen aan de minister van Justitie haar misnoegen uitge sproken over een interview in het dagblad „Parool", waarin een func tionaris bij het gevangeniswezen de heer M. Ch. F. A. A. Groodt zich heeft uitgesproken vóór tijdelijke wederinvoering van de doodstraf en waarin hij twee concrete voorbeel den van nog niet veroordeelden geeft j als gevallen, waarin de doodstraf zou moeten kunnen worden toegepast. Zij acht het ongepast, dat een functio naris bij het gevangeniswezen in het openbaar een oordeel geeft over ver- I dachten, over wie de rechter nog niet heeft beslist. Zij vraagt de bewinds- man bedoelde functionaris op het ongepaste van zijn handelwijze te attenderen. Ook meent zij, dat in het interview een wetenschappelijk volkomen onverantwoord beeld van de psychopatische persoonlijkheid wordt gegeven, wanneer wordt ge suggereerd, dat iemand, die bewust en met overleg handelt, geen psycho paat zou kunnen zijn. Het Kamerlid verwacht van wederinvoering van de doodstraf geen heil voor de bestrij ding van zware agressieve delicten, omdat van een afschrikwekkende werking t.a.v. deze soort van crimina liteit niets is gebleken. de reorganisaties nadelige gevolgen hebben voor de betrokken belastings ambtenaren. Zij zullen na de samen voeging deels met hetzelfde, deels met nieuw werk kunnen worden be last. De belastingsdienst heeft de amb tenarenbonden reeds ingelicht over de komende veranderingen. Daarbij is duidelijk gebleken, dat de ambte naren zich in geen enkel opzicht on gerust hoeven te maken. De perso neelsbezetting in de gehele belasting dienst is zodanig, dat ook na de mechanisatie en centralisatie van een gedeelte van deze dienst het totale personeelsbestand niet gewijzigd be hoeft te worden. Het ligt in de bedoeling, dat ook na 1967 wordt doorgegaan met de modernisering van de belastingdienst. Bij volledige invoering van moderne administratiemachines zal het aan tal ontvangkantoren dat nu on geveer 175 ln het gehele land be draagt met veertig tot vijftig kun nen worden verminderd. De Eindhovense politie heeft drie jongemannen gearresteerd, die ervan worden verdacht zondagavond in het Stadswandelpark een man van 3500 gulden te hebben beroofd. Zij waren met deze man, een winkelier uit de omgeving van Eindhoven, in een café in de binnenstad in contact geko men. Toen de winkelier op zeker mo ment te kennen gaf wel iets voor vrouwelijk gezelschap te voelen, ver zekerden de jongemannen dat zulks kon gebeuren. Zij gingen met de win kelier op stap, brachten hem ten slotte in het Stadswandelpark, waar zij hem aangrepen, tegen de grond wierpen en van zyn geld beroofden. De beroofde heeft zich daarna tot de politie gewend. Aan het vage sig nalement dat hij kon opgeven had de politie niet veel, maar het bekij ken van foto's uit het politie-archief bracht uitkomst. Nog dezelfde nacht werd een 19-jarige knaap van zijn bed gelicht, doch deze ontkende Iets met het geval te maken te hebben. Niettemin werd hij vastgehouden. Verder onderzoek leidde nog tot de aanhouding gisternacht van nog twee Jongemannen (22 en 24 jaar). Een van hen legde een bekentenis af. Zijn aandeel in de buit werd in beslag ge nomen. De drie mannen worden ter beschikking van de justitie gesteld. De bezoekers van de stationsres tauraties hebb eneen hekel aan tl- verlichting en aan een te grote, on gezellige ruimte. Ze houden niet van „in het gelid" opgestelde tafeltjes en stoelen. Ze prefereren afge schermde verlichting, beslotenheid, b.v. door het plaatsen van bakken met bloemen, en wat meer kleur in de uit het verleden als grauw en ongezellig bekend staande stations- restaurants. Op basis van deze ervaringen, op gedaan tijdens een reeds lang gele den door de Nederlandse Spoorwegen gehouden enquête, wordt thans met voortvarendheid gewerkt aan een om vangrijk restauratie- en modernise ringsplan, waarbij de centrale punten van uitgang waren en zijn: verlaging van de plafonds, betere verlichting, vrolijke kleuren, gezelliger wandver siering en vloerbedekking, Kortom: meer restaurant dan wachtkamer. „De restauratie is bepalend voor het gezicht van de NS", was daarbij de grondgedachte. Negentig voorts nog vele perronrestauraties, die ook aan de eisen van de tijd wor den aangepast. Belangrijk in deze ontwikkeling van vernieuwing en modernisering is ook de aanwas van automatieken en zelf bedieningsrestauraties. Hiermede zal v. orden voortgegaan, want de Neder landse Spoorwegen zien hierin een middel om te voorzien in het nijpen de personeelsprobleem (in de restau raties werken nu zo'n 3500 mannen en vrouwen). De perronwagentjes zullen evenwel nooit verdwijnen, om dat geen automatiek in staat is het assortiment van zo'n wagen te bie den: soms wel 400 artikelen. Drank vergunning Op het verlanglijstje van veel res taurateurs, die er naar streven van hun restauratie een stadsrestaurant te maken, staat o.m. de volledige drankvergunning. Sterke drank mag \an oudsher niet op stations worden geschonken, maar menige restaura teur hoopt nu. dat de gewijzigde drankwet binnenkort voor de stations wat meer mogelijkheden zal bieden. een conclusie van de studiecommis sie-Van Gelder, die in opdracht van het hoofdbestuur van de Neder landse Onderwijzersvereniging op dracht kreeg de problematiek rond het lager onderwijs in studie te ne- Het zojuist verschenen rapport van deze commissie, getiteld „Nieuwe onderwijsvormen voor vijf tot 13 14-jarigen" behelst o.m. voorstellen om te komen tot een reorganisatie van het kleuteronderwijs en het lager onderwijs. Zolang een dergelijke reorganisatie niet tot stand is geko men, kan naar het oordeel van de commissie niet gesproken worden van een sluitend geheel van onderwijs voorzieningen. De commissie stelt voor het onderwijs, voorafgaande aan het gedifferentieerde voortgezet onderwijs, de volgende opbouw voor: kleuteronderwijs (+5 tot +7 jaar), basisonderwijs +7 tot +11 jaar) en brugonderwijs 11 tot 13 k 14 jaar). Behalve veranderingen in de struc tuur van het onderwijs acht de com missie ook veranderingen in de pedagoglsche-didactische werkwijzen noodzakelijk. De algemene vergadering van de N.O.V. zal eind dit jaar naar aanlei ding van het rapport de beleidslijn vaststellen, die voor deze vereniging ten aanzien van de reorganisatie van het kleuter- en lager onderwijs zal gelden. Volgende maand zal de con cept-resolutie worden gepubliceerd. De Schot Jim Leitch heeft dinsdag de derde etappe van de ron de van Slowakije gewonnen. Hij legde de 159 km van Liptovsky Mikulas naar Kosice af in 4.36.38 In het alge mene klassement heeft de Schot Billy Bilsland de leiding met 11.54.31. De Nederlander Pieter Heynig is achtste met 11.56.13. Kampioen Manchester United heeft dinsdagavond in een wedstrijd voor de eerste divisie van de En gelse league een nederlaag van 4—2 geleden by Nottingham Forest. Burn ley won met 3—1 van Blackpool. Op de vijfde dag van de univer sitaire Spelen in Boedapest, tevens de laatste zwemdag, bereikten Evert Schneider en Anja Lepoutre in het gemengd dubbel de halve finales door in de kwartfinales de Fransen Fremiot en Rouchon met 6—4, 9—7 te verslaan. De Nederlandse heren estafette ploeg op de 4 x 100 meter wisselslag werd echter uitgeschakeld. De Ame rikanen wonnen de finale met een tyd van 4.03.9 vóór Rusland (4.05) en Hongarije <4.06.4; De Hongaarse dames waren het snelst op de 4 x 100 meter vrije slag in 4.21.8 voor Gr.-Brittannië met 4.27.9 en Rusland met 4.31.1. De Nederlandse dames eindigden op de vijfde plaats in 4.35.5. In de per soonlijke nummers won de 19-jarige Mike Wall uit Californië de 1500 meter vrije slag in de nieuwe uni versitaire recordtijd van 17.09.9 vóór de grote favoriet, de Rus Semen Be- licgeiman in 17.17.8. De bronzen me daille was voor de Amerikaan Mike Burton, die voor de Japanner Fus- hishima en de Hongaar Katona ein digde. De Russin Svetlana Babanina, brons op de 200 meter schoolslag in Tokio, won dit nummer in 2.52.4 vóór de Tsjechische Schmida Tova (2.56.4) en Marta Egervari (Hong) in 2.57.2. De Rus Viktor Mazanov. die in de estafetteploeg 4 x 100 meter wissel slag zwom (Rusland eindigde op de 2de plaats) evenaarde met zijn 1.00.8 het Europese record 100 meter rug- slag dat op naam staat van de Duitser Kuppers. De Nederlandse heren-volleybalploeg won met 3—1 van Tunesië. Duuk Dudok van Heel heeft dinsdag in Saltsjoebaden (Zweden) zijn leidende positie in het wereld kampioenschap zeilen in de Flying Junior klasse verstevigd door de twee de race te winnen en in de derde als tweede te eindigen. Na drie races luidt het klassement: 1. Dudok van Heel (Ned.), 2. John Johnsson (Zwe den), 3. Mats Larsson (Zweden). De gestuurde vier van Nereus tijdens de training op de We- dau-baan bij Duisburg waar morgen de Europese roeikam- pioenschappen beginnen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7