SLEUTELTJE; In Cattolica mag niet meer op zangvogeltjes worden geschoten Negen oud-SS-ers schamen zich nu Nasser en Feisal zijn liet eens over Jemen Scholenbouw vraagt grote aandacht Stijlvol, beschaafd en persoonlijk Salon Pijnacker EEN GARAGE VenkeJk. cafetaria of café verlof A toffees AUTO-DRAGLINE MONTEUR Van der Kuy Ijzerhandel VERZUIM NIET U ALLROUND SLAGERSBEDIENDE YLEESWARENBEDRIJF v. RIET WERKSTERS en SCHOONMAKERS Centrale verwarming Adverteert in nel Leidsch Dagblad NET MEISJE PROTEST HAD SUCCES LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1965 (Van onze correspondent in Rome) rijke bron Een paar weken geleden hebben wij de aandacht gevestigd op een heel vreemd initiatief van de Ver eniging van de Italiaanse badplaats Catto lica, aan de kust van de Adriatische Zee. Om de badgasten een pret tige afleiding" te geven, weid daar op zangvogeltjes geschoten. Ver scheidene Italiaanse bladen hébben dat in de Nederlandse pers ci lerende bericht met volledige stemming overgenomen. Het pro test is niet zonder succes gebleven. De burgemeester van d' de badplaats, één der mooiste de Italiaanse kust, heeft maatrege len genomen. Wij lezen hierover bericht uit Cattolica in het dag blad „Paese Sera": „Enige tijd ge leden heeft de Nederlandse pers Cat tolica er van beschuldigd bij wijze van „sport" zangvogeltjes te laten doodschieten. In de betrokken den werd toeristen opgewekt bij hun vakantieplannen Cattolica te mijden. Gevoelig voor dit protest heeft de burgemeester, de heer Castelvetro, een schrijven gericht aan de sport vereniging, die pachteres is terrein, waar de „tiro a volo" zich bevindt. In dat schrijven er op, dat er klachten zijn gekomen over wedstrijden, waarbij grote hoe veelheden vogels worden neergescho ten. De burgemeester acht deze klachten ten volle gerechtvaardigd en meent tevens, dat een plaats waar het toerisme zulk een belang- inkomsten is, Bestudering van Kierkegaard literatuur Kart geleden verscheen een han delseditie van de dissertatie, waarop dr. F. van Raai ten aan de universi teit van Amsterdam tot doctor in de theologie is gepromoveerd. Dit proef schrift draagt de titel van „schaamte naar de plaats en de werking van de schaamte in de menselijke exis tentie in het bijzonder met betrek king tot het werk van Soren Kier kegaard". Voor de totstandkoming van deze studie heeft dr. Van Ra al ten tijdens een reisbeurs van de Nederlandse Organisatie voor Z.W.O. mogen ontvangen. Deze stelde hem in staat om twee maanden op de Koninklijke bibliotheek in Kopenha gen de nieuwe kierkegaard-litera- tuur te bestuderen en voorts om met Deense Kier k egaar d - kenn ers ge sprekken te voeren, zoals met ds. Niels Thulsturp en met zijn vriend ds. Johs Langhoff, die hem ter zijde stond bij de vertaling en de lin- quistische interpretatie van bepaalde Kierkeg aard-teksten. Dr. Van Raai ten is van 1953 tot 1958 hervormd predikant in Veghel geweest, van 1958 tot 1960 was hij gosdienstleraar predikant by de Evangelische Kirsche in Wupperthal. Sinds 1960 is hij leraar in de gods dienstkennis aan het Huygens- lyceum in Voorburg. handelingen dient te vermijden die ergernis wekken by een groot aan tal buitenlandse bezoekers". De sportvereniging heeft daarop onmiddeliyk maatregelen genomen. Ook het duivenschieten zal, hoewel wetteiyk toegestaan, achterwege worden gelaten. Communique De burgemeester heeft nu aan de plaatseiyke pers een communiqué doen toekomen, waarin hy zegt, dat de reden tot ergernis is weggenomen, zodat er geen verdere aanleiding be staat tot klachten van de zyde der buitenlandse badgasten. De redactie van „Paese Sera" pu bliceerde by het bericht het volgen de commentaar: „Wat in Cattolica naar aanleiding van dit protest is geschied, ver heugt ons ten zeerste. Wy hopen van ganser harte, dat dergeiyke barbaarse gebruiken overal in ons land zullen worden afgeschaft. Het is ons bekend, dat er in het parle ment reeds over de kwestie van het duivenschieten is gesproken, doch zonder dat men tot het ge wenste resultaat kwam. De „sport" om op onschuldige vogeltjes te schieten, ïykt ons niet alleen een aanvechtbaar soort vermaak, maar daarenboven ook een verre van be schaafde handelwyze". Vonnissen spreken boekdelen De officier van Justitie by de Haagse politierechter constateerde, dat de vonnissen, welke een 25- jarige metselaar uit Leiden op zyn naam heeft staan, boekdelen spreken. Mishandeling en vooral dronken schap komen er veelvuldig in voor. En zo was het ook nu weer. In de nacht van 29-30 november 1964 ver oorzaakte de metselaar in Leiden op de Rynsburgersingel moeilijkheden. Een hoofdagent van de politie zag dat de metselaar ruzie maakte en scheidde de vechtenden. Doch toen schoot de metselaar naar de andere kant van de singel en ging een an dere man te lijf. By de pogingen om verdachte in de politieauto te kry- gen, schopte deze achteruit en raak te de hoofdagent. Als gevolg daar- stond de metselaar wegens mis handeling terecht. „Als de agent het zegt, zal het zo wel zyn", bekende verdachte. De officier constateerde, dat ver dachte meer sterke drank gebruikt dan goed voor hem is, maar ook dan moet hy in elk geval met zyn han en benen van de politie bUjven. Gezien het verleden van verdachte, luidde de eis twee weken gevangenis straf, waartoe de rechter hem veroor deelde. „En ik zou maar eens met een dokter gaan praten over dat drank misbruik", gaf de rechter als advies HET TREBLINKA-PROCES In het proces wegens de moord op 700.000 joodse mensen in het nazi kamp Treblinka (by Warschau) ty- dens de oorlog hebben negen voor malige SS-ers gisteren hun schaam- rer de bedreven misdaden geuit. De hoofdbeschuldigde Kurt Franz, bleef als enige zyn onschuld volhou den. Hy beweert dat hy het slachtof- ir van een persoonsverwisseling is. De voormalige plaatsvervangen de commandant van het kamp noem de hierby voor het eerst de naam degene, met wie men hem zou hebben verwisseld nl. de voormalige kampcommandant en arts dr. Ebel, ruim 7 jaar geleden zelfmoord heeft gepleegd en door de getuigen sadistische jodenkweller was af geschilderd. De negen eerder genoem den vroegen om een gerechte straf, Franz eiste vryiating. Tegen Franz is anderen is levenslang geelst, teger de overige drie tuchthuisstraf fen van drie k vier jaar. De von- n in dit proces worden 3 sep tember uitgesproken. Wegens moord op joden in de oor log zyn gisteren de 55-jarige kin derarts Werner Scheu uit Borkum en de 63-jarige paardryieraar Karl Struve uit Bad Homburg door het Westberiynse hof van beroep ver oordeeld tot levenslang. Verder werden hun de burgerrechten voor het leven ontnomen. In mei 1961 had een rechtbank van gezwo renen in Aurich de beklaagden tot 6 en 5Mi jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zy in 1941 als SS- ers in het grensgebied tussen Duits land en Litauen samen met ande ren aan de moord van 220 joden hadden meegewerkt. De openbare aanklager ging tegen het vonnis in beroep, omdat volgens hem duideiyk was gebleken dat de beklaagden niet alleen maar hadden geholpen, maar ook daadwerkeiyk hadden meege daan. In juni 1964 kwam de zaak opnieuw voor de rechtbank in Aurich in behandeling, nadat het. vori ge vonnis nietig was verklaard. Nu werden straffen van tien en negen jaar uitgesproken, weer we gens hulpverlening, niet deelneming aan de moorden. Daarop belastte het hof van beroep in West-BerUjn zichzelf met de zaak.- Na overleg in Djedda Saoedi-Arabië en Egypte zyn het eens geworden over een vredes formule voor Jemen. Koning Feisal en president Nasser ondertekenden gisteren na driedaags overleg in de Saoedi-Arabische havenstad Djedda een overeenkomst, waarin wordt be paald dat ln Jemen onmiddeliyk een staakt-het-vuren moest worden afgekondigd, waarmee een einde kwam aan drie jaar strijd. De Jemenitische bevolking zal in de gelegenheid worden gesteld, zich uit te spreken over de toekomstige staatsvorm. 3aoedi-Arabië zal onmiddeliyk al le militaire hulp aan de royalisten in Jemen staken en Egypte zal ge rekend van 23 november af binnen maanden zyn in Jemen gele gerde troepen, waarvan de sterkte op 50 000 man wordt geschat, terug trekken. Een gemengde Saoedi-ara- blsch-Egyptische vredescommissie zal toezicht houden op de naleving het bestand en er ook op let ten, dat geen militaire hulp meer wordt geleverd aan een van beide partyen. Een uit vyftig afgevaardigden van alle „nationale groeperingen van het Jemenitische volk" bestaande over- gangsraad zal met hulp van Egypte Saoedi-Arabië worden gevormd, de regeringsvorm te bepalen voor de periode tot de volksstemming, die op 23 november van het volgend jaar zal worden gehouden. De raad zal een voorlopige regering aanwy- en aard en vorm van het refe rendum bepalen. Egypte en Saoedi- Arabië verplichten zich de besluiten m de raad te erkennen. Troepenmacht Saoedi-Arabië en Egypte zullen in troepenmacht vormen die zo no dig op verzoek van de vredescom missie kan worden ingeschakeld om de uitvoering van het vredesakkoord waarborgen. Koning Feisal president Nasser zullen er per soon hjk op toezien dat de in Djed da overeengekomen bepalingen wor- BALDADIGHEID KOST f60.000 De door baldadigheid toege- brachte schade aan gemeente- ïyke eigendommen beliep in het jaar 1964 een bedrag van circa j f60.660,-. De aangerichte i nielingen betroffen: straatver- lichting f 11.600, gebouwen bedrag van f 13.200, bestratingen f 14.540, verkeersborden f3.100, bruggen f 1.200 en open- baar groen f17.020. Maatregelen om te komen tot f een doelmatiger betryding der i baldadigheid onder de Jeugd zyn thans in voorbereiding. den nageleefd en, om de samen werking tussen hun landen weer te normaliseren, rechtstreeks met el kaar in contact biyven. Uit de bewoordingen van het com muniqué valt op te maken dat Feisal is gezwicht voor de eis van Nasser dat het republikeinse regime moet blijven bestaan. De burgeroorlog in Jemen brak in 1962 uit, toen de imam (koning) werd verjaagd en een republikeins bewind werd gevestigd. Voor de re volutie van 1962 was Jemen elf éeuwen lang een imemmaat. De royalisten, voor een groot deel berg stammen die de imam trouw waren gebleven, voerden voorn amelyk een guerrilla-strijd. Twee weken voor Leidse chauffeur „Ik zeg niks, ik ben een ïyk". Deze wat vreemde verklaring gaf chauffeur uit Leiden, toen hy jn Leidschenaam verbaliseerd werd gevaarlijke capriolen met zyn auto te hebben uitgehaald. De (dronken) chauffeur reed slingerend, ging over het voetpad en botste tegen een boom. Dat gebeurde op 26 juni en gisteren diende zyn zaak voor de Haagse rechtbank. De chauffeur liet daar overigens verstek gaan. Een po litieman in burger was getuige ge weest van het ongeluk en hy ver klaarde, dat de verdachte en dreigen de houding aannam en nogal lastig was geweest. Omdat de Leidse chauf feur al eerder voor een dergelyk feit werd veroordeeld luidde de eis twee weken gevangenisstraf en ont zegging der rijbevoegdheid geduren- weo jaar, met aftrek van de tyd waarin het rybewys is ingetrokken, vonnis luidde conform. Geen urgentieverklaringen voor bouw kleuterscholen Hoewel er in de sector van de scholenbouw in de laatste tyd enige ruimte is gekomen o.m. de bouw van een serie lagere scholen blyft deze bouw nog zeer urgent. Onderzocht wordt of door samen werking met andere gemeenten in de Inspectie Leiden van het lager onderwys wellicht tot de bouw van m serie uniforme gymnastiekloka- n kan worden gekomen. Plannen bestaan het oude gymnas- tiekgebouw van de Pieterskerkgracht te vervangen door een dubbele gym nastiekzaal, die speciaal bestemd zal zyn voor de neutrale en de r.k. Vak school voor meisjes. Verschillende andere bouwplan nen op het gebied van scholenbouw zyn nog in voorbereiding. Wy noe- hier het plan voor in Leiden- noord op te richten lokalen voor de imbeciele leerlingen van de dr. Voorthuysenschool en van de St. Cuneraschool. Wat het kleuteronderwys betreft, merken B. en W. op, dat het ont breken van urgentie-verklaringen de voorbereiding van verdere bouwplan- niet mogeiyk maakt. In zake u.l.o. en v.g.l.o. -onderwys zyn evenmin urgentie-verklaringen aanwezig. Betreffende het G.L.O. zyn urgentie-verklaringen beschikbaar een school van de gereformeer de schoolvereniging in het Morskwar- en voor een r.k. school in zuid west. Voor het buitengewoon lager on derwys zyn, behalve voor de imbe cielenafdeling van de Dr. van Voort huysenschool, geen verdere urgentie- verklaringen afgegeven. De bestu- van de Chr. school voor slecht horenden en spraakgebrekkigen en fan de Chr. L.O.M.-school ver wachten een urgentie-verklaring, tegen het einde van het volgend jaar. sake het nyverheidsonderwys is de medewerking van het Ryk voor een nieuw gebouw voor de Be- dry fstechnische school nog niet ver kregen. Gepoogd wordt voor dit onderwys le komen tot een compromis Lt.o. school waarin naast het gemeen tebestuur ook de besturen van prot. chr. en r.k. scholen voor technisch onderwys zullen zyn vertegenwoor digd. Voor het avond-u.l.o. wordt het overnemen door de gemeente van de neutrale school voorbereid alsme de een subsidieregeling voor by- zonder avond-u.l.o. Het middelbaar onderwys komt per 1 september 1968 onder de wer king van de Wet op het voortgezet onderwys. Vooruitlopend daarop is aan ae Kroon verzocht de Louise de Ooligny-H.B.S. per 1 september 1966 aan het H.A.V.O.-experiment te doen deelnemen. NIEUWBOUW REMBRANDT-LYCEUM Het huidige gebouw van het Rem brand t-Lyceum biedt onvoldoende ruimte en voldoet op vele punten niet meer aan de eisen, die aan het gebouw dienen te worden gesteld. Door verbouwingen kan geen af doende oplossing worden verkregen zodat gestreefd dient te worden naar een geheel nieuw gebouw, dat te zij ner tyd behalve voor het Gymnasium en de atheneumafdeling ook voldoen de ruimte zal bieden voor een H.A.V O.-afdeling, die B. en W. zich voorstellen aan deze school te ver binden. Binnenkort instituut voor brandpreventie De brandpreventie moet veel meer aandacht krijgen. Niet alleen van de brandweerkorpsen, maar van het hele Nederlandse volk. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer J. Smal- lenbroek, zei dat gisteren in Heerlen waar hy een nieuwe moderne brand weerkazerne voor de hele Limburgse oostelyke mynstreek in gebruik stel de. De 6chadecyfers liegen er niet om, zei de bewindsman. Over de eer ste zeven maanden van dit jaar is het schadecyfer alweer 15 procent hoger dan over hetzelfde tydvak van 1964. En dat was het jaar, waarin 1 procent van de nationale produktie door brand verloren ging. De bewinds man kondigde aan, dat binnenkort een Nationaal Brandpreventie Insti tuut zal worden gevormd, dat de brandpreventie in Nederland tot een algemeen begrip zal trachten te ma- Dronken vissers gevaar op de weg Een 31-jarige glazenwasser uit Bleiswyk was met vrienden een dagje in de buurt van Alphen aan den RJjn gaan vissen. Van al dat water kreeg het viertal kenneiyk dorst, die met j behulp van sterke drank werd gelest. Toen in het late middaguur de gla- I zenwasser huiswaarts toog, was hij een gevaar op de weg geworden. In de Boetzelaarstraat in Alphen a/d Ryn reed hy niet alleen met veel te grote snelheid, doch bracht de si- tuatie by een oversteekplaats in ge- j vaar. Toen de politie controleerde, j bleek het hele gezelschap in het busje onder invloed van drank te verkeren. De bestuurder deed hiervoor niet on der. „Juist die busjes zyn een groot gevaar op de weg. Meestal wordt er woest mee gereden en als de bestuur der dan ook nog dronken is, is het helemaal mis, vond de officier van Justitie, die tegen de glazenwasser een week gevangenisstraf en ontzeg ging der rijbevoegdheid gedurende een jaar eiste. De rechter wilde re kening houden met het werk van verdachte en veroordeelde tot een week gevangenisstraf en ontzegging der rijbevoegdheid gedurende een jaar, waarvan echter 4 maanden voorwaardeiyk en aftrek van de tyd, waarin het rybewys reeds is inge houden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Peter P., z.v. P. I. de Vogel en M. M. Donker. Madeion, d.v G. W. Marten» en M. Kloosterman. Sophia J.. d.v. A. van der Kwaak en J. Verateegt. Maria J„ d.v. A. J. van Zeyi en C. J. Oxo>- nendijk. Cornelia A. A., d.v. P. A. van der Slot en J. M. Heemskerk. Abraham C.. z.v. J. H. Lardée en C. M. van Zoest. Pleter, z.v. W. van Rijm en M. Hijman Edwin F. L.. z.v. P. van Hecke en A. H. Warmerdam. Antje J., d.v. G. N. Ammeraal. John L." van Duljn. Dirk J„ J. Zwaan en N. Plokiker. Jacoba, d.v. O, 1 D. C. Bouwaard. Fran- GETROUWDt ka J. A. Dletz en E. J. Vertioef. J. Spies es j Leeuwen. J. W. i. C. W. Simonie, 78 Jr, man- zijn onze coiffures DAMES- EN HERENKAPPER RAPENBURG 17 naast Kantongerecht TELEFOON 24760 cafetaria restaurant GEVRAAGD: SERVEERSTER MEISJE de afwas en buffet. WERKMEISJE voor wisselende dienst i 9—3 en 3—9 i TE KOOP OF TE HUUR Psychiatrische Kliniek van het psychiatrisch ziekenhuis „Hulp en Heil" en „Schakenbosch" te Leidschendam. Spreekuur voor verzekerden en particulierenmaandag en vrijdag van 14-15 uur, doch bij voorkeur na tele fonisch afspraak, eventueel voor andere dagen. Tele foon (01761) 3931. Voor ons hoofdbedrijf te Oegstgeest roepen wy gegadigden op voor de functie ASSISTENT v. d. debiteurenboekhouder Wy denken hierby aan een actieve jongeman die de mil. dienst heef vervuld en zich vanuit deze functie verder wil ontplooien. Sollicitaties worden graag schrifteiyk inge wacht by en discreet behandeld door de directie van KAMSTEEG'S AUTOMOBIELBEDRIJF N.V GEVERSSTR. 30 - OEGSTGEEST I TE HUUR OF TE KOOP GEVRAAGD niHe Zachtromige Verkade toffees, die de harten hebben veroverd van alle kenners Prijs per 100 gram 37 cent en in leuke zakjes 60 cent. Er zijn 10 heerlijke Verkade tofTeesmaken. rrukkelijk... het is Verkade! dit blad onder TRANSPORTBEDRIJF VOLLEBREGT TE KOOP AANGEBODEN: Groot WOONHUIS met winkel en werkplaats en grote tuin. Direct leeg te aanvaarden. Eventueel 2 woon huizen van te maken. Prijs nader overeen te komen. Omgeving Leiden. TELEFOON 22408. Voorschoten is donderdag 26 augustus GESLOTEN wegens sterfgeval. vanavond tussen 7 en 9 uur TE LATEN INSCHRIJVEN BIJ: GEVRAAGD wegens uitbreiding van werkzaamheden IE A B FLATS - HUIZEN - KERKEN - SCHOLEN - BEDRIJVEN A. E. van der Voet Zoon Technisch Bureau Centrale Verwarming OLIE - GAS - KOLEN Ook onderhoud en reparatie. Boommarkt 2021 Leiden Tel. 01710—33260 O.l.v. M. VAN DER HORST Herengracht 4 - Leiden - Telefoon 01710—30660—34784 (Door het IMO officieel erkende en gesubsidieerde Middenstandsopleiding) Reeds duizenden malen is daadwerkeiyk bewezen: Wie zeker zijn wil van succes, de neme bij de „M.E.A.B" les! U kunt zich vanavond ook laten Inschrijven te Katwyk aan Zee, by de firma Van Rijn, Princestraat 27, telefoon 01718 3819. N.B. De lessen beginnen in de eerste helft van september a.s. boven 18 jaar, als hulp l de huishouding gevraag 5-daagse werkweek. HOOG LOON. Aanmelden mevr. Wynands, Haarlemmerstraat 8, Leiden, telefoon 20422 (liefst 's avonds na 7 uur empire plat bureau tafel. Telef. 01710 - 500771 Gezocht garage voor kif auto. Omgeving Lage Rijnl Willem de Zwijgerlaan. Brli bur. van dit blad no. 108» Te koop gevraagd gaskacl liefst een oude. Tel. 34755 Middenstandsdiploma, sept. start onze 1-jarlge denstandsopleldlng. Inst ving en Inlichtingen voor diverse diploma's zonder examend boog Engels M C 18. Lelden. Tel. Balletschool Hendrlchs Aanvang der lessen 1 sepl Inschrijving nieuwe lei gen voor dames en kln< vanaf 6 Jaar, zowel b nend als meer gevorderd lbke condities. Hoogli Kerkgracht 42. Tel. 30256 RPrlvélessen Engels, ook glnners. f5.— per uur.. Mevr. Stlpdonk, Steenscl 7. Tel. 33701. Weggelopen klein hoi iets krullend lang zwart- haar. Roepnaam ..Beertje" „mooi" als hij bedelt. 1 gedupeerd. Vinder wordt loond. Prins Hendrikstraat MeJ. J.P, flets, lichten tel. rood hoedje, bust Plantage. Brief pas maat ontvangen Geef adres

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6