Lido wacht vergeefs op Russische grootvorsten „Wat sfeer opdoen... /[Nïrï y vandaag VERGANE GLORIE een <y kater? KRO ontketend strijd om gunst luisteraars m\ LEIDSCH DAGRT.4D WOENSDAG 55 AUGUSTUS 1365 DERDE READ L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Iloiul filmfestival van Venetië LAST VAN (y?) Jaag hem weg met WITTE KRUIS poeders! (Van onze correspondent, Adriaan Luydjens) Venetië heeft een primaat, dat geen andere stad haar kan ont nemen. In de dogenstad werd voor het eerst een „internationale tentoonstelling van cinematografische kunst" gehouden. Maar dat is vele jaren geleden en het Venetiaanse voorbeeld heeft heel wat navolging gevonden. Cannes, San Paolo in Brazilië, Locamo en in de laatste jaren ook Berlijn, -proberen met meer of minder succes Venetië te overvleugelen. Natuurlijk hebben de Italianen daar rekening mee moeten houden. Te recht wil men in Venetië de nadruk leggen op de woorden „cinemato grafische kunst", maar de „tentoonstellingen" van de laatste drie, vier jaar waren juist in dit opzicht nieterg bevredigend. Dat ligt natuurlijk niet zozeer aan Venetië ook al is dit festival (het woord wordt er officëel nooit ge- oruikt) in een wat nadelige positie, omdat het aan het einde van de zomer komt maar aan de filmin dustrie. In de grote jaren van Ve netië, de jaren kort na de oorlog U)t ongeveer 1956-'57, waren er veel goede lilms dan tegenwoordig. De oorzaak is de t.v.f die in vele landen een schadelijke invloed heeft op het bioscoopwezen (niet in Italië) en een tweede oorzaak is het cerebra- lisme van de jongere regisseurs, type Jean- Luc Godard, wiens .Alphaville" een bij uitstek kunst gevoelig publiek als dat van het fes tival in Spoleto dermate verdeelde, dat meei dan de helft van de aan wezigen de zaal verliet voor de film halfweg was (en zij hadden 5000 lire entree betaald!, terwijl het klei nere deel (uit snobisme?) erg ent housiast leek. Dit jaar is Venetië gisteren be gonnen (ook al hebben we dan al een paar maanden wetenschappelij ke films, films voor kinderen, enz. achter de rug). Na heel wat opwin ding Opschudding Grote opschudding verwekte enige maanden geleden het besluit van di recteur Luigi Chiarini, dat ook niet in avondkleding gestoken personen toegang zullen hebben tot de grote zaal van het „Palazzo del cinema". (Tot nu toe was avondkleding voor de heren bfj voorkeur een witte of gekleurde zomersmoking, strikt ver eist). De hotelhouders van Venetië en vooral van het Lido waren ver ontwaardigd. Wanneer iedereen (de hoge prijs van de toegansbiljetten daargelaten) de tempel der „cine matografische kunst" mag betreden, zal het peil van hun gasten er op achteruitgaan. Daar is natuurlijk wel iets van waar, nok al valt niet te loochenen, dat men aan het Venetiaanse Lido nog altijd leeft in de waan, dat het toerisme bestaat uit Russische groot vorsten, Itilaanse prinsessen, leden van de families Rothschild en Van- derbllt. terwijl het in werkelijkheid ook steeds meer een strand wordt voor de „karavanen" van het massa toerisme. Men heeft de bittere pil moeten slikken en dit jaar zullen we dus naast de witte smokings waarschijnlijk ook truien en „shorts" zien. Als het een beetje wil, heeft men straks ook het rookverbod nog dood- Natuurlijk weten we wel, dat in Berlijn of Cannes altijd meer „de mocratische" opvattingen werden gehuldigd, maar in geheel Italië be staat nog steeds de goede gewoon te om naar een première in de schouwburg of vooral in de opera uit eerbied voor de kunst en de kunstenaar steeds in avondkleding te gaan in de opera is dit onverbid delijk voorschrift). Juist de toepas sing van die regel ook bij het Ve netiaanse festival gaf aan de „ten toonstelling van cinematografische kunst" de status van een kunst- manifestatie te zijn. De democratie heeft met die avondkleding weinig te maken. In het Italië van heden kan ieder, die niet werkloos is, zich zeer goed avondkleding veroorloven. Ook de straatveger en de taxichauf feur, die wel degelijk in hun vrije tijd op maat gesneden kostuums dra gen. Er is dus niets van demagogie in het besluit van de directie en iets van ouderwetsheid in het pro test der hotelhouders. Geruchten Geruchten zijn er in Venetië weer genoeg. Veel is er te doen geweest over het werk van Ermano Olme (zijn „II Posto"( het baantje) was één van de grote successen van drie jaar geleden „En er kwam een man", een film die het leven van Paus Jo hannes XXIII zou uitbeelden en in itaer geval „buiten mededinging" meedoet. Om vooral te laten uitko men, dat de „mostra" er niets mee te maken heeft, zou men aan Olmo's werk „de eer" willen geven van te worden vertoond in de binnenhof van het dogenpaleis in Venetië zelf, dus als het ware geheel buiten het festi val orn Ook wordt er gefluisterd, dat Luchmo Visconti als voorwaar de cm zijn zojuist voltooide film „Vaghe stelle dell 'orsa" (aanbidde lijke sterren van de grote beer"), deze titel is een versregel van de grote dichter Leopardi) in te zenden, heeft gesteld, dat dit film dan ook de eerste prijs zal krijgen. Het is, in dien het waar is, een wat vreemde manier om aan een wedstrijd deel te nemen Maar er moet wel wor den bijgezegd, dat Visconti tot nu toe in Venetië bijzonder slecht be handeld is, vooral toen zijn mooiste film „Senso" (een der grootste mees terwerken van werkelijke filmkunst) in plaats van de „gouden leeuw" te knjgen zelfs niet werd vermeld, Grote ledenwerfactie (Van onze Hilversumse correspondent) In het nieuwe omroepbestel wordt de competitie als nieuw element in gevoerd. Dit is de mening van dc K.R.O. en met competitie bedoelt men: zorgen, dat het aantal leden op peil blyft of hoger wordt, zodat men dezelfde zendtijd houdt of zelfs meer krijgt. De K.R.O. voegt de daad bij het woord en begint op korte termijn met een grote ledenwerfactie. Men heeft de heer A.M. Bergers, bekend van de S.U.S.-acties, aangezocht om de actie te leiden. Verantwoordelijkheid In een hoofdartikel in de K.R.O. - gids van de volgende week wordt ter inleiding van de actie gezegd: elke nieuwe omroep erbij betekent her verdeling van de beschikbare zend tijd. Een nieuwe, grote omroep van tenminste 400.000 leden erbij bete kent, bijvoorbeeld voor de K.R.O. een vermindering van 20 procent zendtijd in de televisie en van bijna een dag zendtijd in de radio. De ver mindering van de inkomsten uit de luister- enkijkgelden zal dan dien overeenkomstig zijn. Het genoemde hoofdartikel wijst uitvoerige aandacht aan de verant woordelijkheid bij het programma beleid, met name bij de berichtge ving. Er wordt gezegt, dat het van wezenlijk belang is wie de kraan van de informatie hanteert. Dat kan een omroep zijn met gevoel voor verantwoordelijkheid, maar dat kan ook een omroep zijn met boulevard mentaliteit. Niet alleen de katholie ke, maar de gehele Nederlandse sa menleving is ermee gediend, dat de katholieke omroep aan de vernieu wing en aan de gezamelijkheid een zo sterk mogelijke bijdrage kan le- Bij jubileum De ledenwerfactie zal ten dele een begeleiding zijn van het 40-jarig ju bileum van de K.R.O., dat zoals reeds bericht in november met een aantal kostbare evenementen gevierd wordt. Tijdens het hoogtepunt van het ju bileum een gehele dag televisie op zaterdag 27 november zal be kend worden gemaakt of men er in derdaad leden bij heeft gewonnen. Of dat men het verlies heeft goed gemaakt. Want de K.R.O. heeft in anderhalf jaar tijd een verlies van 65.000 leden moeten incasseren. Per 31 december 1963 telde deze omroep bijna 626.000 leden. Op 31 december 1964 was het ledental 595.000 en bij de huidige stand telt de K.R.O. 561.000 leden. De A.V.R.O. verloor over de zelfde periode 43.000 leden, de V.A.R.A. ruim 42.000 en de V.P.R.O. 9000. De totale achteruit gang van het ledental van deze vier omroepen gezamelijk is dus ongeveer 160.000. De N.C.R.V. daarentegen heeft se dert 31 december 1963 een ledenwinst geboekt van ongeveer 11.000. Op 1 april van het vorig jaar bedroeg het aantal leden bij deze omroep 460.970, tegen 450.518 op 31 december 1963. omdat de inhoud naar de meniog van sommigen krenkend was voor het Italiaanse patriotisme. Als gevolg van die zonderlinge eis van Visconti, zou Fellini aanvankelijk hebben ge weigerd zijn veelbesproken film „Üiulette degli spiriti" (Juliette van de geesten) een rolprent over spiri tisme en occulte zaken in te zenden. Deze wordt nu buiten mededinging vertoond Stijve deftigheid Steeds meer wordt het duidelijk, dat deze „mostra" eigenlijk op het Lido misplaatst is. Da Lido wellicht de oudste badplaats van Europa, waar men tegen het einde der vorige eeuw enorme en foeilelijke hotels be gon te bouwen 'het Excelsior in pseudo-Moorse stijl is misschien het opvallendste voorbeeld van de slechte smaak van die tijd) heeft zich niet weten aan te passen aan de veran derde omstandigheden. Het beschikt over 5000 bedden, wat voor een grote badplaats heel weinig is (het nabij gelegen Jesolo heeft er 25.000) en ook die zijn alleen maar volledig be zet in de periode van het filmvestival. Lido wil voornaam doen en wacht nog steeds op Russische grootvors ten, terwijl er precies dezelfde hor den dagjesmensen heentrekken, die men elders vindt. Omdat het er duur is en de jongeren er weinig vertier vinden, wordt de plaats steeds min der bezocht, terwfjl het nabije Jesolo zo mogelijk nog lelijker, een im mense massa asfalt en cement langs een in stukjes verdeeld strand steeds stampvol is, omdat de prijzen er lager zijn en er alles wordt ge daan om tegemoet te komen aan de smaak var de massa. Het filmfes tival kan zich niet geheel losmaken van die styfdeftige sfeer, die men kunstmatig in het Lido probeert te handhaven. Misschien zal het er aan ten onder gaan. Niet alleen in het buitenland, ook in Italië, ontstaan concurrerende festivals. Arrestatie in Zuid-Afrika I NEDERLAND 1 NCRV 9.05 i 9.40 i 10.05 i 10.30 i 10.35 i 10.40 i Nieuws in het kort, NTS Voor de kleuters, Barend de Beer Angkor, film De Beverly Hillbillies, film NTS-journaal 500 miles away from home, country t Stiefbeen en zoon, komedie Zing er eens uit Attentie, actualiteiten Ds. A. C. D. van den Bosch NTS-journaal Sluiting. I NEDERLAND 2 VARA Nieuws in het kort. NTS Avontuur in de nacht, tv-spel Genadeloze jungle, speelfilm Speurtocht door het verleden, documentaire siuiting. Harold Strachan. een van degenen die het blad Rand Daily Mail heb- ben ingelicht over de toestanden in |de Suidafrikaanse gevangenissen, is j in Durban aangehouden. Hij wordt I beschuldigd van overtreding van de gevangemswet en van meineed. Op 2 juli, na de publikatie van drie artikelen in het blad, werd de bewegingsvrijheid van Strachan voor vijf jaar beperkt op grond van de wet tot onderdrukking van het com- In mei 1962 is de 39-jarige Stra- chan. oud-oorlogsvlieger, tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, waar van drie jaar voorwaardelijk, we gens het beramen van springstof- aanslagen. Toon Hermans naar Broadway LIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 1 Windsbacher Knabenchor Drie maal vier Promenade Orkest Disco festival. ew gióteren 99 Religie Twee verschijningsvormen van het begrip religie zijn gister avond aan de orde gesteld. En merkwaardigerwijs stond in beide gevallen de relatie tot de maatschappij centraal. Twee heel verschillende programma's zijn het geworden, ook al werd het initiatief, eveneens in beide gevallen, aan rooms-katholieke zijde genomen. Eerst was daar over Neder land I „Het decor is een tempel", met de rondleiding door de sy nagoge die in Amsterdam aan de Europaboulevard wordt ge bouwd en waar Abraham Soe- tendorp, zoon van de rabbijn van de liberaal joodse gemeente in Amsterdam, de gids was. Hij stelde heel nadrukkelijk dat het uitdragen van een ge loofsovertuiging moet geschieden op een manier die in de tijd past. Zijn vader formuleerde het on geveer als: „We moeten leren spreken in Gemini-5-taal". Later bewoog het r.-k. kerk genootschap zich op eigen ter rein: in de Trappisten-abdij in Zundert werd gezocht naar een antwoord op de vraag of het kloosterlijke contemplatieve le ven in deze tijd nog wel zin heeft. Het antwoord stond na tuurlijk van te voren al vast, maar het maakte een sympa- tieke indruk dat met met ern stige argumenten kwam. Een goede vondst was de pa rallel tussen de kloosterling en de kunstenaar, in dit geval de schilder Hans van Zummeren: „Ik doe dingen die een ander niet kan, dat maakt dat ik me niet buiten de maatschappij ge plaatst voel. Maar daarvoor is ook een isolement nodig. Je bouwt een muur om je heen. De abt van het klooster haak te daarop in met zijn uitleg over het specifieke leefklimaat in de kloosters. Opvallend was ook de instel ling van de kloosterlingen: „Als je hier binnengaat, weet je dat je voortaan slechts leeft voor God en de ander". Dat maakt het de man die vroeger binnen huis-architect was mogelijk de inkopen te gaan doen op een groenten- en fruitveiling en dat een ander die een toekomst als boekhouder voor zich had uitge stippeld nu beurtelings smid of chauffeur is. Al met al wekte het programma begrip voor deze in veler ogen zo zonderlinge Tegenhanger voor deze ernst was o.m. „Zomercarrousel", een serie liedjes die in Knokke wer den opgenomen. Petula Clark is ^en aanstekelijk opgewekt zange resje voor wie van het genre houdt. Maar wie ernstig tegen viel is ex-tienerster Sacha Dis tel, die in zijn geneuriede Bossa- Nova en nog meer in Gershwins „Is is wonderful" niet eens zui ver bleek te zingen. Wonderlijk! Voor Amerikaanse one man show Nog geen open doekjes en nog geen applaus op Broadway voor het .nationale kleinkunst- bezit" Toon Hermans. ,.Een beetje sfeer opdoen, misschien wat schrijven en in ieder geval veel kijken naar de mensen", zo omschrijft Toon Hermans het doel van zijn reis naar Amerika, die gistermiddag aan boord van het H.A.L.-pas sagiersschip ..Nieuw Amster dam" begon. Het bezoek aan New York samen met zün vrouw maakt een be langrijk deel uit van zijn grondige voorbereiding op de Amerikaanse one man show, die vermoedelijk vol gend voorjaar in het Golden Theater (1.000 plaatsen) op Broadway in pre mière zal gaan. Half gereed Kort voor de „Nieuw Amsterdam" zich gistermiddag van de Wilhelmi- nakade in Rotterdam losmaakte voor haar zoveelste Atlantische reis, ver telde Toon. dat zyn Amerikaanse show nu voor ongeveer de helft gereed is. Hy heeft daar afgelopen acht weken samen met een Ame rikaanse tekstschrijver aan gewerkt. Het deel, dat nu klaar is, werd voor namelijk gecomponeerd uit de vier Jan Rijsenhout exposeert in Aalsmeer Donderdag 2 september zal in mo len „de Leeuw" in Aalsmeer, een tentoonstelling worden geopend van de kunstschilder Jan Bazuin uit Rijsenhout. De opening zal om 8 uur 's-avonds) worden verricht door de voorzitter van de Rijsenhoutse dorps raad. dr. E. Smit. De expositie (gra tis toegankelijk) is vrijdag 3 septem ber te bezichtigen van 8 tot 11 uur n.m en zaterdag 4 september van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Nederlandse one man shows, die hij de afgelopen tien jaar heeft ge bracht. Toon Hermans zal zonder iwiifei in zijn eerste klas hut van de „Nieuw Amsterdam" ijverig gaan werken aan het tweede deel van zijn Amerikaanse programma. „Ik zit boordevol ideeën. Op weg naar Rotterdam heb ik zelfs nog iets kun nen doen". Over zijn aanstaande Broadway-optreden zei Toon Her mans- „Het Nederlandse publiek zou eins moeten weten, welke enorme voorbereidingen op allerlei gebied er nodig zyn voor een dergelijke show. Wc moeten echter niet gaan juichen vcor het applaus er is. Misschien zou het goed zijn via radio of televisie de Nederlanders eens te vertellen wat er allemaal voor zo'n show in Ame rika komt kijken". Boek De negenjarige Gaby Her- Hermans doet haar ouders uit geleide. Voor het vertrek van de Nieuw-Amsterdam naar Ame rika mag zij nog wat zien van het grote schip. der geval mee bezig. Het boek zal voor een belangrijk deel fotomateri aal bevatten afkomstig van een gita rist uit Toon Hermans orkest. Het zyn foto's, die de afgelopen tien jaren gemaakt zijn en nog nooit ge- publiseerd werden. ..Er is werkelijk aardig materiaal by", vindt Toon Hermans zelf. Het is de bedoeling do foto's aan te vullen met rijmp jes en stukjes proza, die Hennans in de loop der jaren „zo maar" heeft neergeschreven. „Een beetje vaag is alles nog wel", zo zei hij gistermid dag nog. Het is zoals gemeld - niet ondenk- Hel is n baar, dat er het volgend jaar een i Hermans boek over Toon Hermans verschijnt. j Zijn vrojv Broer Fons Hermans is er in ie- I tember in iel bekend, hoe lang Toon in New Y'ork zal blijven, zal in ieder geval 16 sep- Nederland terugkomen. iVOENSDAG 25 AUGUSTUS NORV: 18.00 Het Spektrum: impres- 18.10 Klas. gew. Inzake de aarde, door Manten. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Leger des Hells. 19.50 Wereldpa- 20.00 Knapenkoor: geestelijke liederen. 21.00 Omtrek van de stilte. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Dansork. zangsolisten. 19.00 Elettotr. orgelspel: lichteSfi •-*--* 1930 20.05 Promenade-ork. 20.35 Soc. -fc Terwijl de regen bij stro men neergutste, vond gister avond de foto-generale plaats van de Taptoe in Delft, welke van 26 augustus tot en met ■i september gehouden zal wor den. Het is te hopen, dat Pluvius dan zal wegblijven, want on danks al het schoons dat er te zien zal zijn. is het toch geen pretje door-en-door nat te wor den. mentaar. 20.50 Op de vlucht, hoorspel. 21.25 Lichte grmuz. 21.55 Literair vraaggesprek. 22.25 Sport halverwege. 2230 Nws. 22.40 Holland Festival 19651 Klas. en oude mruz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e Ifjn van 18-20 uur) Sel. „La Belle Hélène" (Offenbach), Orkest oJ.v. Jules Gressier; Bahla (Mlsraki), id.; La (Cairo). Carribean Com- la bonlta (Grenet). Orkest Aimé Ba- relli; Rumba Tambah (Hernandez), id.: Muskrat ramble (Ory). The Swe Danes; After you've gone (Creamer), id.; You hit tlie spot (Gordon), Sarah Vaughn; Polka dots and moon beams (Burke), id.; All of me (Marks), Id.: The late late blues (Jackson), Milt Jackson, John Coltrane, Hank Jones, Paul Chambers, Connie Kay: I got it bad and that ain't good (Ellington). Red Garland, Larry Ridley, Frank Gant; Broadway (Wood), Gerry Mulli gan. Zoot Sims. Bob Brookmeyer, Jon Eardley, Dave Bailey, Peck Morrison. ichte grmi overweging). 830 Nws. 8.40 Lichte gr - vuz. met berichten voor de vrouw. 9.00 Weeroverzlcht)935 Waterstan en. 9.40 Voor de Jeugd. 10.00 Sex- z.progr. (1030 Weer- 1230 Nws. 12.40 In Voor de vrouw. NCRV: Lichte orkestmuz. 14.50 Omroepork.: klas. 16.30 Lichte muz. voor strijkorkesten. 17.00 Carlllonbespellng. 17.15 Lichte gr.muz. v. d. tieners. 17.50 Sportrubr. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendg' 7.20 Lichte gr .muz. VPRO: 7.50 opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichit §rmuz. "(Om 3.25 De groenteman). .45 Morgenwijd. 8.55 Klas. grmuz. 9.00 Klas. ork.muz. 935 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters 10.10 Lichte grmuz. (Om 11.00 Nws'.). 12.00 Licht ensemble. 12 27 Meded. t.b.v. land- en zang- BLn: ilchte tuinbouw. 12.30 Dansorkest solisten. 13.00 Nws 13.10 Act. 13.25 Beursbér. 13.30 Planorecl- -klas. muziek. 14.1 tal: klas. 9P4I Huishoudelijke zaken. i4 30 Licht l_. ■jÉ I"15.30 Lichte grmuz. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De Ver rekijker. internat, jeugdjournaal. 19 15 Van gewest tot gewest, regionaal Jour naal. AVRO: 19.35 De Lucy Show NTS: 20 00 Journaal AVRO: 20 20 AVRO's Televlzler NTS: 20.35 Hoe 1 ^a^t^.het,?: F 27rePortage. AVRO: 1 06 stoute!, TV-fllm (dl. I). I SOC: 22.20 Uitzend. Socutera Sport- I toto. NTS: 22.25-22.30 Journpal. 1 NTS: 20.00 Nws. In het I ^9; 20 01 Patrouillewagen 54. TV-fllm 20.26 De oude draakloos. 21.00 Beppte, film. 21 37-22.05 Atellerbezoek.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5