Leidse begroting (62 miljoen) klopt na een week al niet meer Wat niet in 1966 mogelijk mogelijk en is ERNSTIGE TEGENVALLER VOOR CEMEENTE Ministeriele nota stelt consequenties VERHOGING VAN BELASTINGEN Sport- en jeugdwerk B. EN W. STREVEN NAAR VLOTTE BEHANDELING VAN BEGROTING OMSCHAKELING OP AARDGAS LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD In liet begin van deze maand heeft liet Leidse college van B. en W. dat juist gereed was gekomen met de samenstelling van de conceptbegroting voor bet jaar 1966, een ernstige tegenvaller te incasseren gekregen, waar door het evenwicht in inkomsten en uitgaven op losse schroeven is komen te staan en nu rekening moet worden gehouden met een tekort op de be groting van f 1.210.368. Het is voor het eerst in vele jaren dat Leiden thans rekening moet houden met een niet sluitende begroting. Een grote tegenvaller voor het College, dat op 27 juli j.l. bij de aanbieding van de conceptbegroting aan de raad, in een bege leidend schrijven o.a. opmerkte, dat wij erin zijn geslaagd ook voor het komende jaar weer een begroting te bieden, waarin de inkomsten met de uitgaven in evenwicht zijn, moet worden ver klaard doordat de regering tot ons genoegen een aantal maat regelen heeft getroffen, welke daartoe in beginsel de mogelijkheid hebben geboden". „Tot ons genoec Dit heeft maar enkele dagen geduurd, want op 6 augustus j.l. laten B. en W. in een schrijven de raad weten, dat zij op 2 augustus een circulaire van de minister van Binnen landse Zaken hebben ontvangen inzake de gemeentefondsuitke ring voor 1966, welke voor Leiden „wel bijzonder onaangename consequenties heeft". „Een ernstige tegenvaller, waardoor het evenwicht in de begroting voor 1966 thans is verbroken". Deze financiële moeilijkheden zijn veroorzaakt doordat de minister in zijn' circulaire van 30 juli j.l. voor schrijft, dat de vermenigvuldigings factor sociale zorg voor 1966 voor Lei den dient gesteld te worden op 1.29. By het opstellen van de conceptbe groting waren B. en W. uitgegaan van een vermenigvuldigingsfactor van 1,78, waarbij de jaren 1961, 1962 en 1963 als uitgangspunt waren ge kozen. B. en W. hadden dit overigens niet op losse schroeven gedaan, doch Meer ruimte voor Cultureel Werk Op het gebied van het gemeente lijk cultuurbeleid, zo schrijven B. en W. in hun nota kan binnenkort een advies worden venvacht van de Com missie van advies in culturele zaken. In dit advies zal de commissie een voorstel doen tot omzetting van de commissie in een Culturele Raad Leiden, die in grote trekken op de zelfde leest zal zijn geschoeid als de Sportstichting. Met de instelling van de Culturele Raad is in de ontwerp-gemeentebe- grot.ing 1966 reeds rekening gehou den. Onder meer werd een bedrag opgenomen voor de exploitatie en het beheer van voor culturele doel einden bestemde gebouwen. Deze ge bouwen of delen ervan zullen om. kunnen zijn de complexen Zaalberg en Van Wjjk (Vestestraat). het pand „IJdo", het schoolgebouw Breestraat 66, het Caeclliagasthuis etc. Door de bestemming van al deze gebouwen of delen ervan voor de sport, het jeugdwerk en het culturele leven, is een grote stap gezet in de richting van de oplossing van de huisvrstingsmoeilijkheden der Leidse verenigingen. Ook de Leidse kun stenaarswereld is inzake haar woon- en A^crkruinite intensief bij deze pianncn betrokken. Thans wordt bezien, hoe de moge lijkheden voor de eventuele gebrui kers van de verschillende gebouwen liggen en welke voorzieningen aan de gebouwen dienen te worden ge- A trollen. De plannen voor de bouw van een cultureel centrum annex de nieuw bouw voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" komen thans op gang Enkele weken geleden heeft «I de ingestelde bouwcommissie een eerste bespreking met de architect Qi gehad; B. en W. verwachten binnen J afzienbare tijd de schetsontwerpen J te ontvangen. I Wat .betreft de r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek kan worden gezegd, dat de restauratie en verbou- i wing van het pand aan de Steen- i/fl schuur binnenkort een aanvang zul- zich laten leiden door een circulaire van dezelfde minister van 30 juni j.l. De verlaging van deze factor bete kent, dat Leiden een mindere uitke ring van f798.268 zal ontvangen. Toen deze tegenvaller bekend werd, hebben B. en W. nog overwogen om de raad bij suppletoire begroting een voorstel te doen om hetzij door verla ging van uitgaven of door verhoging van inkomsten als nog opnieuw tot een sluitende begroting te komen. Zij hebben hier echter van afgezien. Putten uit saldi-reserve Waar de minister van Binnenland se Zaken in zijn circulaire van 30 juli j.l. tweemaal het woord „voor lopig" gebruikt, menen B. en W. deze tegenvaller „voorlopig" te mogen I dekken door te putten uit de saldi- I reserve, welke op dit moment nog ruim twee miljoen gulden bedraagt. Reeds eerder bij de samenstel ling van het sluitend maken van de conceptbegroting was door B. en W. uit deze saldi-reserve geput. Doch toen slechts voor een bedrag van f 412.100. Nu komt daar nog eens een bedrag van f798.268 bij, zodat in to taal een bedrag van f 1.210.368 (in feite het reële tekort op de begroting) uit deze reserve wordt genomen. Er resteert dan nog een bedrag van f 887.948. Verhoging kasgeldnorm Een klein lichtpuntje bij deze te genvaller is het bericht, dat bij het college van B. en W. binnenkwam over de verhoging (met 5 miljoen) van de kasgeldnorm. Aangezien deze norm tot nu toe f 13 miljoen bedroeg, betekent dit een verhoging tot f 18 miljoen. De mogelijkheid doet zich nu voor om een groter aantal noodzake lijke investeringen te financieren met kort geld. Stijgi «in» rentevoet Dank zij de uitkomsten, welke over voorgaande jaren zijn verkregen, is het B. en W. mogelijk gebleken ook voor 1966 nog het algemene omslag percentage van de rente van door het gemeentelijke financieringsfonds aan ae algemene dienst verstrekte vaste geldleningen te handhaven op 4,/ï*. De voortdurende stijging van de ren tevoet op de kapitaalmarkt zal even wel ongetwijfeld tot gevolg hebben, dat aan een verhoging van het om- siagpercentage in de nabije toekomst niet zal kunnen worden ontkomen. Op dit ogenblik heeft de effectieve rentevoet voor geldleningen op lange termijn aan de gemeenten, met een percentage van circa 6V4, het hoogste punt na de oorlog bereikt. Hoewel een hoge rentestand in de jaren na 1945 reeds verschillende malen vrij spoedig door een aanzienlijke daling is gevolgd, houden B. en W. er reke ning mede, dat een dergelijke daling thans nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten. AFHALEN HUISVUIL WORDT DUURDER Teneinde de „touwtjes aan elkaar te knopen" en op deze wijze een even wicht te brengen in de inkomsten en uitgaven zullen B. en AV. de raad binnenkort voorstellen om over te gaan tot verhoging van de tarieven voor het ophalen van huisvuil en tot verhoging van de straat- en riool belasting. Nu het in de bedoeling van B. en W. ligt om in de toekomst de burgerij in de gelegenheid te stel len om -periodiek grofvuil aan de ophaaldienst aan te bieden een proef, ivelke korte tijd geleden uitstekend slaagde komt het het College verantwoord voor om de tarieven van het ophalen van huisvuil met 50% te verhogen. Indien deze verhoging doorgaat wordt het tarief van het ophalen van één emmer huisvuil (thans meente een meeropbrengst van f250.000 per jaar. De straat- en rioolbelasting wensen B. en W. met circa 20 rü te verhogen, hetgeen een hogere opbrengst van in totaal f454.440 geeft. Aan de conceptbegroting voor het jaar 1966 in uitgaven en inkomsten geraamd op een bedrag van ruim 62 miljoen gulden hebben B. en VV. een nota (men zie elders op deze pagina) gepaard laten gaan, II per maand2.50 per hel~ college" de m0Kelijk- moeilijk maand. Het invoeren van dit heden vnor het komende jaa verhoogdetarief, geeft de ge-1 geeft. Heersende kapitaalschaarste is oorzaak, dat B. en Win overleg met G.S. een andere oplossing moesten vinden om het Elisa- i te richten als ver- voor chronisch zieke B. en W. doen een „boekje" open Teneinde de raad reeds vóór de schriftelijke- (sectie-verslag) en mondelinge behandeling van de begroting een inzicht te geven van hetgeen, gelet op de beperkte financiën, mogelijk en niet mogelijk is, hebben B. en W. aan de conceptbegroting voor 1966 een informatieve nota toege voegd. In deze nota doen B. en W. „een boekje open" over hetgeen naar het oordeel van het College, in het komende jaar tot uitvoering dient te komen. Anderzijds wordt aandacht ge schonken aan zaken, die door welke omstandigheden dan ook in 1966 niet kunnen worden gerealiseerd, of waarvan in het geheel moet worden afgezien. voorbereiding, aldus delen B. V. in hun nota mee, zijn de plan- voor aanleg van sportvelden in het tweede deel van de Kikkerpol der en van een tennispark in de Fortuinwijk. Met het ontwerpen van het schetsplan voor de sporthal met instructiebad in Zuid-West zijn goe de voideringen gemaakt, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat voor de binnensporten speelgelegenheid zal worden geboden in de militaire sportzaal dir. dit jaar gereed komt. Do aanvang van de bouw van de i 0ïer de om5Chake]ing van atada_ veemarkt-sporthal zal de binnen- Mrdgag 2tec,„ B. en W„ dat voor sporten verder uitzicht op speel- ,.a, hr, Ia.ids, verzorgingsgebied be- gelegenheid bieden, terwijl het ter- treft verwacht mag worden, dat de rein om bedoelde hal heen wellicht ombouw op 3ardgas ln het eerste ook de wielrenners een oetenmoge- kwartier van 1967 volledig zal zijn lükhcid zal kunnen geven. Het door voltooid. Vermoedelijk zal deze om- de Sportstichting samen te stellen bouw binntn dr ertnIen van de eigen B. en W. hopen met deze informatieve nota te bereiken, dat vele bij de behandeling van een begroting voor de hand liggende vragen achterwege zullen blijven, hetgeen een vlotte behandeling ten goede kan komen. Het is de eerste maal, dat de aanbieding van een begroting met een dergelijke nota gepaard gaat. de behoefte gemeente reeds de binnensporten kwam nog 1%6 haar bes|ag krygen Van 127 naar 220 volt Onderzocht wordt de mogelijkheid om het water van het zwembad „De Vliet" door een verwarmingsinstalla tie zodanig te verwarmen, dat de ex ploitatie in voor- en naseizoen gun stig worden beïnvloed. In A-oorbereiding is een plan de aan de Stinksloot gelegen voormali ge baggerstalen in te rjchten als jachthaven De aanleg van het jeugddorp aan de Voorschoterweg vordert goed, ter wijl de plannen voor de bouw van een nieuw jeugdbuitencentrum aan de Vlietweg te Zoeterwoude. ter ver vanging van het huidige centrum aan de Korte Vliet, zich in een ver gevorderd stadium van voorbereiding bevinden. De Stichting Leidse Jeugd Actie neeft een rapport uitgebracht om- j De aan het lenigen van de wo- trent de huisvesting van het jeugd- ningnood verbonden problemen heb- werk in Leiden-zuidwest. Voor Lei- den-ncorrl wordt momenteel onder-1 zocht welke voorzieningen wenselijk zyn naast het centrale servicege- jn je kleuterschool Het bouw aan de Bernhardkade. j In voorbereiding zijn plannen ontbreken van urgentie-i erkla- voor speeltuinen in de Fortuinwijk ringen maakt de voorbereiding en aan de Sumatrastraat. verdere bouwplannen van kleu- Hoewel B. en W. in de thans be staande omstandigheden de prakti sche moeilijkheden, waarvoor de S.L.F. zich bij de omschakeling van de netspanning van 127 op 220 volt zich geplaatst ziet, niet onderschat ten. ligt het in hun voornemen een begin te maken met deze omschake ling. Een voorstel tot het verlenen van een krediet voor de hieraan verbonden werkzaamheden zal de raad binnenkort bereiken. Tekort aan grond voor woningbouw terscholen nogelijk. ioekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS. KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. ben de dagelijkse aandacht van het College van B. en W. De moeilijk heden spitsen zich echter steeds toe als gevolg van het tekort bouwgrond. Slechts verruiming het gemeentelijk grondgebied zal te zijner tijd een oplossing kun- bieden voor het huisvestings- vraagstuk. Met de gemeente Leiderdorp is in middels een regeling getroffen, waarbij in een verhouding 40 wo ningwetwoningen 40 premiewo ningen 20 vrije sectorwoningen in die gemeente Leidse contingenten ten behoeve van Leidse woningzoe kenden zullen worden gerealiseerd. De woningbouw zal na de grenswij ziging in de eerste plaats moeten worden verwezenlijkt in de Meren- wijk, welk gebied naar Leiden zal overgaan; voorts zal kunnen worden gebouwd in het gebied, dat van Voor schoten zal worden verkregen, ter wijl tenslotte nog enige ruimte voor uitbreiding van de bestaande woon wijk in het Morskwartier beschik baar komt. Nu met de bouw van de 336 gale rijwoningen in zes woonlagen in zuid-west IX is begonnen, is nog slechte grond beschikbaar v plan van 88 woningen in vier la gen in Leiden-Noord, waarvoor met de aannemer een aanvaardbare prijs is overeengekomen. Het contingent van 128 premie woningen zal dit jaar hoofdzakelijk worden gebruikt voor een plan 120 etagewoningen in het westelijk deel van het Morskwartier. Het contingent van 144 woningen in de vrije sector wordt voor voort zetting van de woningbouw in zuid west aangewend. Extra contingenten van 64 woningen in zuid-west woningen ten behoeve van Estecper soneel zijn ok komen binnenkort in uitvoering. De vooruitzichten voor de woning bouw in 1966 zijn thans zo, dat vooi de premiebouw nog enkele verspreid gelegen terreinen in verschillende stadsdelen beschikbaar zijn. Voor de ongesubsidieerde bouw is alle grond reeds verkocht en voor ve lijking van de schaarse toewijzingen nog voor een of twee jaar toerei kend. Voor de woningwetbouw zal Leiden voorhands grotendeels zjjn aangewezen op Leiderdorp en op de Meren wijk. De verbetering en modernisering van oude woningwetcomplexen gaat geleidelijk voort. In dit verband is onlangs een regeling met de Fede- i ratie van W.B.V. getroffen inzake het aanbrengen van centrale anten nesystemen in na 1945 gebouwde complexen. Een geringe verruiming rijksgoedkeuringsbeleid heeft langs toe geleid, dat kleine bouw- aanvragen in sommige gevallen iets sneller zullen kunnen worden af gehandeld. Overigens blijft het sy steem voor rijksgoedkeuringen sterke rem leggen op de vaak gen te plannen van zowel particu- lieren als de gemeente. Doorbraken oor het verkeer De reconstructie van de Lammen- schansweg is gereedgekomen. De verwerving van panden ten behoeve van de doorbraak St.-Jorissteeg vor- jdert gestaag. Aan de noordzijde is voorlopig het meest urgent de door braak via de Pelikaanstraat naar de Oude Vest/Oude SingeL Helaas is echter nog geen schot gekomen in de verplaatsing van de aldaar ge legen r.k.-schooI. Getracht zal worden de demping van de Langegracht, evenals die van de Korte Mare, zo spoedig mogelijk te voltooien. Vermoedelijk zal hier aan volgend jaar een begin worden gemaakt. Een werkelijke grote verbetering vn de verkeerssituatie in de bin nenstad kan echter eerst tot stand komen na het omleggen van de hui dige vaarweg door de binnenstad. Uit het overleg met de Provincie over de aanleg van het scheepvaartka naal bij de Korte Vliet blijkt, dat ive vaarweg naar ver wacht wordt in 1969 gereed zal komen. De verbreding van de Wil- helminabrug komt nog dit jaar ge- In oktober heien \oor veemarkthal Het ligt in de bedoeling dat in oktober van dit jaar met heien voor de veemarkthal zal worden begon- dat begin 1966 met de ei genlijke vouw van de hal een aan vang wordt gemaakt. De bouw van de vuilverbrandings inrichting vordert volgens het daar- gesteld tijdschema. Het overleg omliggende gemeenten over me degebruik van de installatie zal bin nenkort worden voortgezet. Het ge bruik van de vuilstortplaats onder de gemeente Zoeterwoude ondervindt geen bijzondere moeilijkheden. Elisabethshof en het Hof van Zessen De financiering van de plannen in de Stichting tot behartiging de belangen van minder-valide verzorging behoevende bejaarden het Elisabethshof en het Hof Zessen te transformeren in een - pleegtehuis voor chronisch zieke be jaarden ondervindt helaas moeilijk heden als gevolg van de heersende kapitaalschaarste. Ged. Staten heb ben B. en AV. medegedeeld bereid te zijn te bevorderen, dat door de pro vincie Zuid-Holland een garantie wordt verstrekt tot 1/3 gedeelte van de stichtingskosten, mits de gemeen te Leiden het resterende 2/3 deel garandeert. Aangezien dit laatste on der de gegeven omstandigheden op ernstige financiële bezwaren stuitte, hebben B. en AV. in overleg met Ged. Staten een andere oplossing ge vonden, zodat de bouw en inrich ting van dit verpleegtehuis niet in gevaar komen. Voorts is de indertijd door B. en W. in samenwerking met het college van Curatoren der Leidse Universiteit (Medische Faculteit en Academisch Ziekenhuis), ingestelde werkcommis- sie met voortvarendheid doende plan nen uit te werken voor de stichting van een niet op confessionele grond slag berustend verpleegtehuis voor chronisch ziek bejaarden. Bedoelde commissie heeft zich reeds tot het College gewend met het verzoek om het nodige krediet beschikbaar te stellen voor het doen opstellen van schetsplan voor een gebouw. Nog geen bouw van gezondheidscentrum de directeur der Gemeentewerken in gezonden rapport, dat de stichtings kosten meer dan het dubbele van het oorspronkelijk geraamte bedrag zul len belopen. Gelet op de moeilijk heden in verband met het lenings plafond der gemeente zal hierdoor vertraging moeten optreden in de re alisering met de plannen. Het laat zich dan ook aanzien, dat dit jaar uog niet met de bouw zal kunnen worden begonnen. B. en AA', blijven aan de totstandkoming van dit pro ject de hoogste prioriteit toekennen. Lakenhal en gebouw Archief Teneinde aan het nijpende gebrek m ruimte in ..De Lakenhal" het hoofd te kunnen bieden over te gaan W de mogelijkheid over te gaan tot splitsing van de Harteveltzaal, Hoewel het College verschillende stappen heeft ondernomen tot het spoedig verkrijgen van rijksgoedkeu ring voor de uitbreiding van het ge meente-Archief is het echter zo goed als zeker, dat in 1965 op deze goedkeuring niet meer behoeft te worden gerekend. In verband met het nypende ruimtegebrek zal thans ook de benedenverdieping van het pand Vliet 43 voor het Archief worden in gericht. Wegens de moeilijke om standigheden, waaronder als gevolg het ruimtegebrek op het Ar chief gewerkt moet worden, hebben tn AV. besloten na te gaan of het mogelijk is hierin tussentijds eni ge verlichting te brengen door bij wfj- an noodoplossing bepaalde voor zieningen te treffen, welke eventueel cck op een of andere wijze bruik baar zullen blijven wanneer het ar chiefgebouw eenmaal is uitgebreid. Het verkeer in de Sleutelstad In de loop van dit jaar zijn diver se verkeersmaatregelen en -voorzie ningen getroffen, noodzakelijk ge worden door de toename van het ver keer. Voorts zijn enkele door sloop vrijgekomen terreinen als parkeerter rein ingericht. B. en W. streven er naar om aan de hand van een opge steld plan de uitbreiding van de parkeergelegenheid en een doelmati ge verdeling van de beschikbare par keergelegenheid zoveel mogelijk te bevorderen, waarbij met name ook de financiële aspecten worden beke ken. In 1960 stelde de Raad het nodige krediet beschikbaar voor de stich ting van een gezondheidscentrum in Leiden-Noord. Nadat aanvankelijk de rijksgoedkeuring voor de bouw van dit object zeer lang op zich had laten wachten, blijkt thans uit een door In een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeren de plannen tot het aanbrengen van verkeersin- stallaties op de kruispunten Haar lemmerweg - Rijnsburgersingel - Ma- resingel - AVarmonderbrug en AVas- senaarseweg - Rijnsburgerw. - Hout laan. Aan de hand van gehouden proefnemingen wordt thans de moge lijkheid onderzocht tot automatLse- ringvan de verkeersinstallatie bü de Gijselaarsbank. In het Noordeinde zullen naar het oordcel van B. en AV. verdere ver keersmaatregelen nodig zijn. De door trekking van de Vondellaan naar het Plesmanviaduct zal een aanzienlijke ontlasting betekenen voor de Mors- weg. De bestrating van de Morsweg is uitgevoerd De hier vrijgekomen stenen zijn gebruikt voor de bestra ting van het nieuwe parkeerterrein op de Garenmarkt. Verbeteringen in woonwagenkamp In het regionaal woonwagenkamp aan de Haarlemmertrekvaart is on langs een aanvang gemaakt met de bouw var een 2e toiletgebouw; de verbouwing van het oude waslokaal annex paardestal tot een goed ge outilleerde bad- en wasgelegenheid, en ae aanleg van de installatie voor de elektriciteitsvoorzieningen ten be hoeve van de woonwagens. B. en W. verwachten dat deze werkzaamheden in de loop van dit jaar geheel gereed zullen komen. Op het werkprogramma voor dit Woonwagenkamp staan voorts nog de inrichting van een sloop- en par keerplaats, alsmede van een speel tuin op het naast het kamp gelegen terrein, dat thans nog als puin op slagplaats in gebruik is.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3