LEIDSCH DAGBLAD Indiase troepen trekken over grens in Kasjmier Cooper nu 's werelds „oudste ruimtemeiis" „Om infiltratie van Pakistanen te keren Margarine goedkoper Handelaar drie dagen onschuldig in cel Tsirimokos hoopt op kleine meerderheid Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1965 No. 31651 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, I 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no. 57055 Indiase troepen zijn vandaag in Kasjmier op twee punten over de wapenstilstandslinie tot de aanval overgegaan. Daarmee heb ben zij gebied betreden, dat in handen van Pakistan is. De Indiase minister van Defensie, Tsjavan, deelde in het parlement mee, dat tot deze aanval is besloten „om verdere infiltratie tegen te gaan en om de terugtrekkingsroutes van infiltranten te kunnen contro leren". De verklaring van de minister was heel kort en hij deelde niet mee waar de actie heeft plaatsgevonden. veiligheidskwesties bij deze actie zijn betrokken. Het is echter duidelijk, dat de stryd om Kasjmier - dat, zoals be kend, verdeeld is tussen India en Pakistan een ernstige wending heeft genomen. De geregelde troepen, zowel van Indiase als van Pakis taanse zjjde, geraken hoe langer hoe meer bjj de strijd betrokken. Er be staat in Kasjmir al weken lang een toestand, die aan een oorlog grenst tengevolge van wat India een „actie van in Pakistan opgeleide guerrilla strijders" in het Indiase gedeelte van Kasjmier noemt. Van Pakistaanse zjjde is gezegd, dat het hier een spon tane actie van de rebellerende mo hammedaanse bevolking betreft, waarmee het niets heeft te maken. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, noemde gisteren de toestand in Kasjmier „een gevaar voor de vrede" Hij heeft het hoofd van zyn militaire waarnemers voor India en Pakistan met spoed naar Ernstige wending De leden van het Indiase parlement kregen na de verklaring van de mi nister geen gelegenheid vragen te itellen, daar er volgens de voorzitter Winstregeling voor Moskouse textielfabriek De textielfabriek Swemowa in tfoskou zal overgaan op een systeem raarby in beperkte mate winst ge naakt wordt. Dit wordt gedaan „om leter aan de verlangens van de con tinent tegemoet te komen", zo ver klaarde de Russische directeur gis- aan een groep Amerikaanse akenlieden die op bezoek zyn in de Dwjet-Ume in het kader van een twisselingsprogramma. De fabriek is een van de (thans Irijke) Sowjet-Russische fabrieken, de theorieën van de Russische om Liberman in praktijk ge- racht worden. De fabrieksdirecteur »ëi hierover: „Het leven brengt nieu we dingen. De theorie van Liber- is beproefd en goed bevonden. )nde bevolking vraagt om hogere walueit De nieuwe methode zal het mogelijk maken beter aan haar erlangens tegemoet te komen". Sportcommissie nam beslissing TOCH MAAND VOOR NOL (KLOOSTERMAN De sportcommissie van de KNWU eeft hedenmorgen de schorsing van Rotterdammer Eef Dolman opge- even. Nol Kloosterman zag zijn udt- oitlng tot 1 maand bekort. Dolman alsnog worden ingeschreven »or de wereldkampioenschappen in a Sebastian. Het hoofdbestuur van KNWU had gisteravond de schor- g van beide renners opgeheven, ot grote vreugde van Kloosterman, et wie een van onze verslaggevers uuiacht nog een gesprek had. de ook de sportpagina). WEERBERICHT Aanhoudend koel De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond veranderlijke bewolking et plaatselijk enkele buien. Krach je tot matige wind uit westelijke Bhtingen. Aanhoudend koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 AUGUSTUS op: 5.41 uur; onder: 19.41 uur. aan op: 4.37 uur; onder: 20.08 uur. Dogwater in Katwijk te 2.32 en ir; laagwater te 10.45 en 23.11 STRAND VERWACHTING Depressie met storm en buien trekt el weg. Brede opklaringen en een matig afnemende meer zuid- estelijke wind. Morgen latei op de geleidelijk meer bewolking, ge- lgd door een oceaanfront. Tempe- foiren 17 tot 18 graden, zeewater 17 Men. Vooruitzichten: Het blijft wissel- llig doordat stromingen van de snel naar West-Europa kun- doordringen. nummer bestaat uit 14 pagina's New York ontboden. Zijn besluit om zijn plaatsvervanger, dr. Ralph Bun- che naar Kasjmier en Nieuw Delhi te sturen heeft hij opgeschort met het oog op de voorwaarden, die de twee regeringen stellen. De Indiase pre mier Sjastri zei gisteren reeds in het parlement, dat het leger zelf zal be oordelen welke operaties nodig zijn om de invallers van over de bestands lijn te weerstaan. Drie cent (Van onze Haagse correspondent). De margarine wordt met ingang van maandag 30 augustus drie cent per pakje goedkoper. De prijsverla ging is het gevolg van een daling der grondstof fenprijzen op de wereld markt. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft uitvoerig Sverleg gepleegd met de margarinefabrikan ten over de mogelijkheden tot prijs verlaging. Minister Den Uyl, die deze week van vakantie in Den Haag Ls teruggekeerd, voert deze week ook met andere bedrijfstakken overleg over de prijzen, waaronder het ho recabedrijf. Morgenmiddag zal hij op een persconferentie in Den Haag uit de doeken doen, wat hij van plan is tegen de sterke prijsontwikkeling te ondernemen. Volgens Pakistan heeft Indiase ar tillerie een dorp in westelijk Pakistan beschoten als gevolg waarvan twintig personen om het leven kwamen en vijftien anderen verwondingen oplie pen. Dit Incident deed zich voor in Awan, een halve kilometer van de grens van India. T.R.O.S. heeft 25.000 leden De televisie- en radio-omroepstich- ting TROS heeft gistermiddag haar 25.000 ste deelnemer ingeschreven, die voldoet aan de door de regering gestelde eisen. De gelukkige is een inwoner van Amsterdam, die van middag in het kantoor van de TROS zal worden gehuldigd. Valse getuigenis van vier man »Van onze Nijmeegse correspondent). Een 54-jarige Nijmeegse autohan delaar heeft vanaf vorige week zon dag tot woensdagavond onschuldig in de cel gezeten. Een caféhouder had de man beschuldigd van poging tot zware mishandeling en vernieling. Drie klanten bevestigden het verhaal van de cafébaas, na naar later bleek het ettelijke keren met hem ie hebben gerepeteerd. De caféhouder vertelde, dat de autohandelaar vorige week zondag om kwart over vijf zyn zaak kwam t.nnenrennen met een zware moker ill de hand. De man, die kennelyk dronken was, zou naar hem hebben geslagen, en toen die slag werd afge weerd, een biljartkeu hebben gegre pen om hem daarmee te lijf te gaan. Vervolgens, nog stefeds volgens de caféhouder, was de man met de mo ker naar buiten gerend. Daar begon hy de granieten vloer voor het eta blissement aan gruizels te slaan. Tot slot had de autohandelaar zyn fiets door het café gegooid. Dit verhaal werd door drie ooggetuigen, die in het café zaten woordeiyk bevestigd, waarop de man werd ingesloten. Men bad geen enkele reden aan deze toe dracht te twyfelen. Niet geslapen cm zich te ontlasten van zyn beschul digende verklaring. Hy zei er drie nachten niet van te hebben gesla pen. Ook de 2 andere getuigen be kenden nu vlot, dat het hele verhaal van a tot z was gelogen. De waarheid was, volgens hen. dat de caféhouder en de autohandelaar ruzie hadden gehad. De cafébaas greep toen een biljartkeu en werkte de ander naar buiten, waarby hy een aantal rake klappen uitdeelde. Daardoor had de autohandelaar zyn fiets, waarop een moker was vastgebonden, laten val len. Hy greep de losgeraakte hamer en daagde de ander uit nu maar eens op te komen. Toen de caféhouder daar niet op in ging, gooide hy met zyn fiets naar hem. Ontkennen Teruggekomen in het café vertelde de eigenaar zyn verhaal aan de klan ten en repeteerde het enige malen voor men gezamenlyk naar de po litie toog om een verklaring af te leg gen. Volgens de getuigen hadden zy toen al geweten, dat de man stond te liegen. Ondanks de belastende ver klaringen van de tot inkeer gekomen getuigen blyft de caféhouder nog ontkennen. Op het doen van een valse aangifte staat een maximum gevangenisstraf 1 jaar. Kleine gebreken verholpen De Amerikaanse ruimtevaar der Leroy Gordon Cooper is vanochtend om 3 uur 47 minu ten 's werelds ..oudste ruimte mens" geworden, toen hij op dat ogenblik 119 uur en 7 minuten in de ruimte had doorgebracht en daarmede het record van de Rus Bikowski uit 1963 brak. In Coopers record is ook zijn reis in 1963 in de ..Mercury" mee geteld. Vanochtend om half zeven voltooiden Cooper en Conrad hun 55-ste baan om de aarde. Beiden verkeren in goede ge zondheid en vertonen nog geen tekenen van vermoeidheid. Cooper en Conrad meldden giste ren de lancering van een Minute- man-raket te hebben waargenomen, die werd gelanceerd van de basis Vandenberg in Califomië. De Ge mi ni-V vloog juist over het gebied van de lancering, toen daar met op zet de raket werd afgeschoten. Voorts hebben de ruimtevaarders bü het licht van vuren, die op de grond waren aangestoken, drie vliegtuigen bij Jacksonville in Florida waarge nomen, alsmede de straten van de stad. De ruimtevaarders hebben gisteren een drukke dag gehad. Cooper deelde aan het volgstation op het eiland An tigua in het westen van de Atlanti sche Oceaan mee, dat hy een repa ratie had verricht aan een elektro nisch kruisvizier in de capsule, dat wordt gebruikt om te richten op doe len, die dc astronauten willen foto graferen. Hy had het apparaat volledig ontmanteld en daarby een kortsluiting ontdekt. Daarna had Cooper het apparaat weer in elkaar gezet. Het bleek toen weer goed te werken. Voorts bleek, dat Cooper en Con rad gisterochtend na hun nachtrust wat kil waren wakker geworden. Van de grond kregen zy toen aanwyzin- gen hoe ze hun ruimtepakken wat warmer konden afstellen. Deze pak ken waren juist na vorige ruimte- tochten van een koelinstallatie voor zien, omdat de astronauten over te grote warmte hadden geklaagd. Amerikaanse ruimtevaartfunctio narissen in Houston deelden gisteren mee, dat er iets hapert aan de com puter aan boord van de „Gemini-V" Toen de ruimtecabine aan het eind van haar 49-ste omloop over de Ver enigde Staten vloog, meldde de vluchtleiding dat zich wat moeilyk- heden met de computer schenen voor te doen. Het apparaat werkte wel, maar „gaf wat vreemde uitkomsten". Men wist nog niet, of het een tyde- lyke storing betrof. Falen van de computer zal geen Invloed hebben op de duur van de vlucht, maar de ruimtevaarders wel noodzaken tot een ballistische landing zoals ook de Gemini-4 moest maken in tegen stelling tot de „bestuurde" landing van de Gemini-3. Aftellen begonnen Volgens de Franse dichter La Fontaine is de raaf een domme vogel, die een stuk kaas uit zijn bek laat vallen als een slimme vos hem vraagt o[ hij mooi zin gen kan. Maar er zijn uitzonde ringen zoals de raaf. die café ..Au bon muscadet" (In het lek kere witte wijntje) in de omge ving van Rennes pleegt binnen te vliegen en zich daar te goed doet aan een glas wijn. Maar waarschijnlijk heeft deze raaf het stuk (pittige) kaas u èl op gegeten en dan smaakt zon glaasje uitmuntend. Russische radio's op de Firato (Van onze Amsterdamse correspondent) Het Nederlandse publiek zal op de „Firato". die op 17 september in de R.A.I. begint, voor het eerst kennis kunnen maken met Russische radio- en televisietoestel Zij wore n ge ïmporteerd door een onlangs in Am sterdam opgericht technisch bureau. Dit laat wet n, dat de vormgeving van de toestellen geheel aan de Wes terse normen is aangepast. De tele visietoestellen, waarvan sommige zijn uitgerust met een draaibare beeld bui: worden geleverd met inschroef- bare poten. zodat ze als tafelmodel en als console kunnen worden ge bruikt Verder hebben zy aansluiting voor afstandsbediening, grammofoon, bandrecorder, extra luidspeaker en oorte'efoon. Een Russische nieuwig heid op radiogebied zyn de transistor- radio's. waarvan de transistoren niet vast gesoldeerd zijn. -aar in transis torvoet.les zitten. Hierdoor is het mogelijk ze te vervangen zonder dat er een soldeerbout, waa. °e veel schade aangericht kan worden, aan te pas behoeft te komen. terugkeer van de Gemini-V naar de aarde. De klok. die de seconden af tikt tot het ogenblik, waarop Cooper en Conrad hun afdaling naar de aarde zullen beginnen, is in werking gesteld. De klok is begonnen te tellen op 114 uur, 54 minuten en 15 secon den: de op dat ogenblik nog reste rende tijd van de ruimtevlucht. Belangwekkende foto Het waarnemingsstation van Oli fantsfontein. by Pretoria, in Zuid- Afrika, heeft gistermiddag voor het eerst een in de dampkring uiteenval lend „rulmtevoorwerp" gefotogra feerd. Het is een stuk van de Titan raket. die gebruikt is voor de lance ring van de Gemini-V. De rode gloed waarmee het uit elkaar spatten van het voorwerp gepaard ging, was met het blote oog te zien. Bob Nanz. voedseldeskundige van 't Amerikaanse Bureau voor ruimtevaart, demonstreert hier hoe de Gemini-austronauten eten in de ruimte. De gewichtloosheid schept namelijk problemen. Links perst hij water in voorverpakt, gedroogd voedsel. Rechts knijpt hij het zakje leeg in de mond. Sabah blijft lid van federatie Sabah blyft lid van de federatie Maleisië omdat het daarbuiten geen toekomst heeft. Zy die over afschei ding spreken doen dit met zelfzuch tige by bedoelingen. Dit verklaarde de eerste-minister van Sabah, giste ren in een commentaar op de uitla tingen van de vorige week als fede rale minister afgetreden datoek Ste phens, die herziening van de betrek kingen met Maleisië voorstaat. De datoek was eerste-minister van Sa bah voordat dit gebied tot de fede ratie toetrad. Debat over kabinet verdaagd Op voorstel van de rechtse Radi cale Unie (ERE), die over 99 van de 300 zetels in het Griekse parlement beschikt, is het debat over de rege- ring-Tsirimokos uitgesteld tot van daag. Verwacht wordt dat nog deze week de stemming over het vertrou wensvotum plaatsheeft. Terwijl de zitting van het parlement aan de gang was, waren ongekend grote aantallen politiemannen in het cen trum van Athene samengetrokken om de orde te handhaven. De crisis in Griekenland duurt al byna an derhalve maand. Tsirimokos hoopt een kleine meer derheid te zullen krygen. Hy rekent bij de stemming op de steun van de 99 leden van de ERE en van 50 leden van Papandreoe's Unie van het Centrum Zeker 35 leden van deze party zyn al van Papandreoe over gelopen naar Tsirimokos. De moge lijkheid dat Tsirimokos verslagen wordt, blyft. De 22 leden van de linkse EDA-party zyn tegen hem. Als Papandreoe er nu in slaagt om 128 aanhangers rond zyn persoon te verzamelen dan komt Tsirimokos net iets tekort. Onzeker is wat de acht lener. van de progressieve party van Karamanlis gaan doen. Poli tieke waarnemers in Athene zyn niet zeker van een meerderheid voor de premier maar zij zyn evenmin er- overtuigd, dat oud-premier Pa pandreoe Tsirimokos kan verslaan op de maruer zoals hy met Novas heeft gedaan. V rije vakbeweging Tsirimokos zou tegen medewerkers hebben gezegd, dat dit de laatste po ging van de Griekse koning is om een regering uit de Unie van het Cen trum samen te stellen. Als Tsirimo kos niet slaagt, zal Constantyn stre ven naar een coalitie-regering. Tsirimokos heeft gisteravond in het. oarlement zyn regeringsverkla ring afgelegd, zyn regering zou streven naar een waariyk vrye vak beweging. Griekenland behoort tot de 14/VG maar wenst ook betrek kingen met andere landen. De twee Jaar geleden door de NAVO-partners oeloofde economische hulp liet op zich wachten. Het bondgenootschap was ook door de kwestie-Cyprus op de proef gesteld. De regering is voor volledige onafhankelykheid van Cy prus. De nieuwe premier zei het niet uitgesloten te achten, dat er voor het einde van de huidige parlementaire zittingstermyn in 1968 nieuwe verkiezingen zullen worden gehou den. De regering zal er voorts voor zorgen, dat de strydmacht boven elke discussie komt te staan. „Het leger moet bulten de politiek blyven", al dus Tsirimokos. Evenals by het debat over de re- gering-Novas heeft de leider van de Unie van het Centrum. Papandreoe, de zitting van het kabinet Tsirimo kos niet bygewoond. Hy was wel in het gebouw aanwezig in geval van een stemming. Papandreoe wenst slechts als regeringsformateur terug te komen voor de volksvertegenwoor diging. Advertentie Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 (3uci teumo Uit het Leidsch Dagblad van j l 26 Aug. 1865: J Donderdag is te Delfsha- ven op de rivier de Maas, een schippersknecht van den f Leidschen schipper B. V. bij f het uitwerpen van een anker fj over boord gevallen en ver- f dronken. 1 Op de tentoonstelling van J 1 bloemgeioassen enz. te a 's Hage is o.a. aan onzen a 1 stadgenoot \V. C de Sain toe- a gekend een zilveren medaille a als le prijs voor 20 bloeijnde J struikrozen. 1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1