The New York City Ballet land gearriveerd m ons Klassiek en modern programma kunst kalei öoscoQp ADRIAAN BLANKENSTEIN BRENGT BACHS ORGELMIS LAATSTE ORGEL-CONCERT IN NIEUWE KERK KATWIJK „Kunst moet naar de kleine man" VIERDE Z0MER-C0NCERT 3n ndl Vrijdagavond in Pieterskerk SURSEM CORDA (NIEUWENDAM): ANKREINDERS EN WATTY KRAP KUNSTDIEFSTALLEN IN BELGIE Levendige discussies kunstenaars-jeugd -LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1965 VIERDE BLAD- NA 10 JAAR TERUG Dat blUkt ook uit zijn programma dat in Amsterdam gebracht gaat worden: na een Serenade van Tsjai- kowski, die hü zelf een bij iedereen in de smaak vallend „voorgerecht" noemt, komt hy met de moderne episode's van Anton Webera, de gees telijke vader van alle hedendaagse muziek. Het programma besluit met „Meditation" van Tsjaikowsky en een ballet in vijf delen op de Stars and stripes" van Sousa. Balanchine stond ons te woord, ge zeten tussen zijn prima ballerina's de zee*' jeugdige Suzanne Farrell en de nauwelijks oudere Patricia Mcbrlde. Op Schiphol is gistermorgen aangekomen de bijna 70 man tel lende dansgroep. The New York City Ballet. Deze groep maakt op het ogenblik voor de zesde keer een grote Europese toernee. Onder auspiciën van de Amerikaanse ambassadeur in ons land treedt zij morgenavond en vrijdagmiddag-avond in de Amster damse Stadsschouwburg op. Deze toernee begon op 28 juni. heeft de Newyorkers al gevoerd naar Parijs. Milaan. Spoleto. Venetië. i Dubrovnik. Athene, door geheel Israël en langs Salzburg. Zaterdag 11 ertrekken zij naar Engeland, eptember zullen optreden. Tien jaar geleden heeft het New Vork City Ballet ook al ons land xx bezocht onder leiding van George Balanchine, dezelfde die ook thans nog de artistieke directie voert. Zijn groep, die inmiddels al 17 jaar be staat, heeft in die 10 jaren zo vertelde hij wel een enorme ver andering ondergaan. Iedereen is langzamerhand getrouwd en de kinderen van de eerste generatie vor men thans de sterren van nu. Zelf zegt hU ervan: „Ik werk met jonge mensen, maar ik denk toch wel dat dit mijn laatste generatie jong talent zal zün, die ik heb afgeleverd". George Balanchine, Rus van ge boorte, 61 jaar oud (hy verdoezelt zijn leeftijd en zegt slechts: „Ik ben niet oud, ik leef intens en, hoop ik, 'M lang"» wordt de grootste, thans le- H vende choreograaf van de wereld ge noemd. Honderden baletten heeft hij zij in Covent Garden tot al gemaakt, tien Broadway-shows enkele films, ontelbaar veel „pas de deux" en aan honderden opera's -fa De artistieke leider van het New York City Ballet George Balanchine met zijn twee prima donna's: Patricia Mcbride en Suzanne Ferrell. na hun aan komst op Schiphol. heeft hij zijn medewerking verleend. Hij heeft eerbied voor de klassieke stromingen maar schuwt ook niet het moderne repertoire tot zijn eigendom te maken. Yehudi Menuhin: Tijdens de plechtigheid waar op de beroemde violist Yehudi Menuhin tot ereburger van Bir mingham werd uitgieroepen. heeft deze een toespraak gehou den. waarin hij bepleitte de kunst weer „naar de kleine man" te brengen. Hij zei: ,,De beoefening moet niet alleen in handen zijn van specialisten, want dan zal zij wegkwijnen op een voetstuk. Zij moet zetelen in het leven zelf. De kunst moet weer „naar de kleine man gebracht worden". „Ons dagelijks werk, zowel koken, schoonmaken, denken, praten, bouwen, als muziek ma ken, schilderen en dichten is het geboorterecht van ieder mens. Ik zou graag elk soort werk met kunst gelijk willen stellen." Lies Guntenaar werd U)lf Amsterdam geboren. Expositie Lies Guntenaar J in Voorschoten Van 1 tot en met 9 september wordt in het Cultureel Centrum in Voorschoten een tentoonstelling ge- houden van collages en wandkle- den van de kunstenares Lies Gun- k* tenaar. Schijnbaar waardeloze stukjes af- val, overgeschoten stukjes stof uit de 17l| modeateliers kunnen door talent volle vingers worden samengevoegd tot kunstwerken van hoog gehalte. 1921 te gehuwd 1 met de beeldhouwer Ben Guntenaar. zy kreeg haar opleiding aan het in- «tituut voor de Kunstnijverheid, af deling grafiek. Hoewel zjj een zeer - pérsoonlijke stijl heeft ontwikkeld, vertoont haar werk duidelijk grafi sche invloeden. Het wordt geken merkt door een tere speelsheid van kleuren, welke soms vertederend aandoet. Lies Guntenaar heeft ver- al ichillende opdrachten gekregen voor de vervaardiging van wandtapijten. De collectie van 31 werken, welke in het Cultureel Centrum zal worden ^3 geëxposeerd is samengesteld door de Ned. Kunststichting te Zeist. De tentoonstelling wordt door het gemeentebestuur van Voorschoten officieel geopend op woensdag 1 sep tember om 19.30 uur. De heer G. D. Gratama - 91 - overleden Oud-directeur van Frans Halsmuseum Op 91-Jarige leeftjjd is in Haar lem overleden de heer G. D. Grata ma, die van 1912 tot 1941, toen hem pensioen werd verleend, directeur is geweest van het Frans Halsmuseum aldaar. Daarna tot 1964 bleef hij als adviseur om leiding te geven aan het museum. Toen de heer Gratama zijn taak aanvaardde, waren de kunst schatten van Haarlem nog verspreid. In 1913 richtte hU het huidige Frans Hals-: Vrijdagavond 27 augustus a.s. zal de eigen organist van de Pieterskerk, Adriaan Blankenstein, het vierde concert verzorgen in de serie, welke K en O in samenwerking met het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk Gemeente Leiden, deze zomer weer georganiseerd heeft. De Leidse orgelconcertbezoekers zullen zeker bekend zjjn met de per sonalia van hun begaafde stadge noot. Voor de niet-Leidenaren laten wij enkele gegevens volgen: Adriaan Blankenstein, geboren in 1921 in Hilversum, genoot zijn mu zikale opleiding aan het Amsterdam se Conservatorium by de organist Jacob Bijster. Na zUn eindexamen aan die instelling (met onderschei ding voor „artistieke eigenschappen" toegekend» zette hy zyn studie nog enkele jaren voort bli An ton van der Horst. Sinds 1952 fungeert hy als organist in Leiden, eerst enkele ja ren in de Hooglandse Kerk. daarna als opvolger van Leo Mens in de Pieterskerk. Adriaan Blankenstein is tevens als hoofdleraar voor orgel verbonden aan de Leidse Muziekschool en ont wikkelt zich thans verder op het ge bied der muziektheorie onder leiding van Jan Felderhof. De heer Blankenstein heeft, zoals bekend, voor zyn concert één aanvul- Uebung", een bundel orgelkoralen in druk verschynen. die wy kennen on der de naam: „Orgelmis". In geen van zyn orgelwerken leren wy Bach zó als Lutherse Cantor ken nen, als juist in deze serie van twee maal zes koralen. Immers, in het eerste deel gaat Bach uit van het begin van iedere Lutherse Hoofddienst: de roep om erbarmen voor alle nood en de lof- pryzing: „Kyrië en Gloria". Als tegenhanger voor de drie groot ste kyrie-koralen, «waarin we in de cant us firm us het door Luther „ver- deutschte" Gregoriaanse „Kyrie fons bonitatis" herkennen) bewerkte Bach ook het Gloria-lied „Allein Gott in der Höh sei Ehr", drie maal. Voor het tweede deel gebruikt Bach de koralen die ontstonden by de vyf hoofdstukken van Luthers Catechis mus. Van deze. in Bachs tijd regel matig in de eredienst gezongen lie deren, vinden wy er enkele, <Wir glauben all': Vater unser, Aus tiefer Not) ook nu nog in de Lutherse li turgie terug. Als in- en uitleiding geeft Bach zelf zyn magistrale Es- dur Preludium en Fuga, vaak gezien •fo Het orgel in de Pieters- I als symbool van de Drieënigheid. kerk. dat vriidaqavond door de M°se d<«e „Clavler-Uetang" beluis- st Adriaan Blanken- ^oofsgetuige- Het laatste zomerconcert van het Orgelcomité Katwijk heugende belangstelling bestond bracht het Zuidhollands Orkest weer eens in de Nieuwe Kerk, echter uitsluitend in begeleidende functie. Be geleid werd het chr. gem. zangkoor Sur sum Corda" uit Nieuwendam (thans tot Amsterdam behorend), onder leiding van Jan van der Waart die de eigen dirigent van voornoemd orkest is. eigen organist stein bespeeld zal worden. lend werk van Bach gekozen, n.l. de orgelmis uit 1739 (het derde deel van de „Clavier Uebung") van de Tho mas-cantor». De indeling van dit styivolle pro gramma luidt: 1. 1. Kyrië: „Kyrië, Gott Vater in Ewigkei.", Canto fermo in Soprano, „Christe, aller Welt Trost", Canto fermo in tenore, „Kyrië, Gott Heiliger Geist", Canto fermo in Basso. Gloria: „Allein Gott in der Höh- sei Ehr", a. Trio, b. Canto fermo in Alto, c. Fughetta (manualiter) 3. De tien geboden: „Dies sind die heiligen zehn Gebot", Canto fermo in Canone. 4. De geloofsbeiydenis: „Wir glau ben all an einen Gott". In Organo pleno. 5. Het onze vader: „Vater unser in Himmelreich". Canto fermo in Ca- 6. doop: „Christ, unser Herr, zum Jordan kam", Canto fermo in Pedale. 7. De biecht: „Aus tiefer Not schrei ich zu dir", Pedale doppio, a 6 voci 8. Het avondmaal: „Jesus Christ, unser Heiland, der von uns den Zom Gottes wand". Canto fermo in Pe dale. Uitleiding: Tripelfuga in Es gr. t. i de grote Thomas-Cantor. Dit vry omvangryke koor heeft plaats moeten nemen midden in de enoime kerkruimte voor de preek stoel. Een ongunstige situatie, die zeker ook gold voor de solistische medewerksters: de sopraan Ank Reinders en de alt Watty Krap. Idealer is opstelling onder en voor het orgelfront, maar dan moet een podium getimmerd worden boven de oplopende banken. Jan v. d. Waart is een der koor leiders, die inzien dat men een ora toriumkoor soepeler houdt en zeker der in het toontreffen door mede de a cappella zang te beoefenen. Zo opende hy dan ook met werkjes van Palestrina, Lotti en Bruckner. De stemvoering tekende zich daarin al- lerduideiykst af, het pianissimo klonk voortreffeiyk en by stemuit zetting trad geen massaliteit op. Be schaving, begrip en discipline zyn vaste kenmerken. De aanwezigheid in het koor van een voldoend kwantum jeugdige stemmen verhoogt de aantrekkeiykheid van de klank, zy het ook dat de vrouwenklank daarvan het meest profiteert. De klankmenging van de register- groepen onderling is evenwel een probleem, dat voor grote koren lang niet sltyd tot een hoogste bevredi ging komt. (te meer in kerkmuziek, omdat deze voor kleine ensembles geschreven wordt). We geven toe, dat Bruckner's componeertrant een hoog geschoold zangapparaat voor opstelt. V. d. Waart bracht verder het „Laudate Dominum" uit Mozart's 2- de Vesper. Buxtehude's alom gezon gen Kantate „Alles was ihr tut" en Vivaldi's vermaarde Gloria. Vry Al gemeen kweet het koor zich daarin naar de eis van de niet altyd een voudige opgave. Het derde Vivaldi- koordeel kon echter een verdergaan de vyling van de klankafwerking verdragen, de wisselzang met de alt had ïnerypender mogen zyn en met aangepaster klankkracht. Ank Reinders, die in de drie com posities haar rol kreeg, heeft stellig, byv. in het uitspinnen van een toon naar z'n volle klankintensiteit, het meest van allen de weerstand van de akoest'ek ondervonden. Zij heeft zich bijzonder teweergesteld, maar waarschijnlyk toch niet haar vocale gaven in hun subüemste straling tea dienste kunnen stellen. Watty Krap, die party gaf la Vivaldi, overtuigde van haar vak- kunde en de fraaie kleur op haar alt, alleen is het jammer dat zy op een wat te brede basis vibreert. Bux- tehude bood nog een koorbas gelegen heid voor een solo en diens goedzit tende, ruime en sonoor-dragend# stem klonk heel best door. De orgelbegeleidingen in Buxtehu- de en Vivaldi waren toevertrouwd aan Eric Ingwersen, die zich prima wist in te voegen. Als solo-organist kon hij zich echter niet meten met zyn voorgangers in deze orgelcon certenserie. Bach's Fantasie en Fu ga in g kreeg haar afbeelding wel mee, maar niet haar uitbeelding. Bach heeft hier geweldige dingen mede te delen, avontuur voor d# speelse geest. Het werd in werkelyk- heid een „mager" Bach-je zonder olympische gedrevenheid. Weliswaar ontwaakte de toonspanning in glanzing na het helder en vaardig uitspelen van het lange, uitgespon nen fuga-thema. V. Bende dieven is op pad (Van onze correspondent) Belgische kunstenaars en de poli tie vrezen dat een bende dieven, die zich heeft toegelegd op het stelen van kunstwerken, zyn ogen op Bel gië heeft laten vallen. Zeer kort na elkaar zijn er twee diefstallen gepleegd die men met elkaar in ver band brengt. dat de houten tralideur voor de kapel gesloten hield. Bijna geiyktydig zyn uit het z.g. Schott-museum in de Brusselse bin nenstad enige sculpturen en waar- schyniyk ook andere kunstvoorwer pen verdwenen. Schott was een schilder die gedurende vele jaren- zyn huls van kelder tot zolder met antieke voorwerpen heeft vol gestouwd. Niet alles Is van gelyke goede kwaliteit, maar er zijn byzon- der mooie houten beelden by en veel belangryke kunstny verheids- voorwerpen vroeger zyn dood bleek hy alles aan de stad Brussel te hebben nagelaten met het beding dat er in zyn huis een mu seum zou worden gevestigd. Een ge luk by een ongeluk: de kostbaarste 'stukken heeft men reeds enige maanden geleden in het Brussels ste- deiyk Museum ondergebracht ter nadere bestudering. Uit de kapel te Wolvertem. niet ver van de Ryksweg Antwerpen - Brussel. is een laat-17e-eeuws Ma ria-beeld je gestolen, evenals daarby opgestelde gouden kelken en zilve ren kandelaars. Het houten beeld je was bovendien gesierd met een - I gouden kroontje en met gewaad dat Aan de daders breekt «eder men echte pareltjes was bestikt. De spoor. De bewaarder van de kapel te waarde wordt op ongeveer f 100.000 Wolvertem denkt echter dat zlgeu- geschat. De dieven hebben waar- schUnlUk 's nachts geopereerd. Zij jners' die d« buur« verbleven, de forceerden een antiek yzeren slot schuldigen zyn. (Van onze correspondent) De aula van het Rhedenis Lyceum te Velp is deze week het centrum van levendige gedachtemoisseling tussen de jeugd en vele vooraanstaande kunstenaars. De acteur Hans Tiemeyer zette als eerste zijn tanden in de culturele Festival-koek. Voor een intens luisterende schare sprak hij over het nut van het toneel. „Een toneelvoorstelling mag niet eindigen met het vallen van het doek, maar dient eigenlijk dan eerst te beginnen. Het moet het publiek aan het denken zetten". Op Festival te Velp Op het programma stonden ver der bezoeken aan het Kroller-Mil- ler museum, het atelier van de beeld houwer Piet Siegers en de expositie „De nieuwe figuratie" in het kunst centrum Epok en Velp. Naast de excursies konden de deelnemers kie zen uit een kleur van lezingen met daaraan verobnden groepsgesprek ken. In de aula hield de beeldhou wer Marius van Beek een inleiding over: „OnPrikkeling en stromingen in de hedendaagse beeldhouwkunst". Bram („dr. Finlay") van de Vlugt hield de jeugd bezig met de vraag „Waarom ga je kyken naar toneel", lichtte Mischa de Vreede enige slui ers op van de moderne literatuur en klonken atonale klanken van mo derne muziek, van kanttekeningen voorzien door Ton Hartzuiker. 's Avonds volgden de opvoering van Luigi Pirandello's: „Zes personages op zoek naar een schryver" in de Schouwburg te Arnhem. De voorzitter van het Stichtingsbe stuur. mr. J. P. Drost, opende een zeer originele expositie, n.l. ..Kunst- kyken op straat". Ruim 50 winkelier uit het centrum van Velp etaleren kunstwerken in hun uitstalkasten. Overigens wacht de deelnemers nog een byzondere verrassing. De bekende toneelspeler Henk van Ul- sen zal, na met velen gesproken te hebben over het Een-mans-toneel" alles wat hy verteld heeft, morgen ln de praktyk brengen. Hy zal dan 11400 en 1600. Jeugd legt kasteel bij Goor bloot Leden van de Ned. Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis hebben m de nabyheid van Goor d# fundamenten blootgelegd van een kasteeltje uit de 14de eeuw. Het Oly- dam of, volgens oude stukken. Olynckdamme was een van de vele thans verdwenen havezaten ln Twen te. waarvan maar weinig historische gegevens bekend zün. In 1648 werd het huis verkocht aan de bezitter van het naburige Weldam, die het liet afbreken. Drie eeuwen herinnerde slechts een tus sen grachten en wallen gelegen heu veltje aan het voormalige kasteel. Onder leiding van drs A. Huls- hoff, conservator van het Ryksmu- seum Twenthe te Enschede, hebben de 21 kamperende leden van de N.J.B.G. nu de grondvormen aan de oppervlakte gebracht van de rechthoekige woontoren van 10 by 7 '.2 m.. waaruit het gebouw voorn a- melyk bestaan moet hebben. Dulde- lyk zyn de hoekstenen (noordeiyke zwerfstenen) te onderscheiden, waartussen de van kloostermoppen gemetselde plm. 70 cm dikke muren gelegen hebben. Ook een tegelvloer ls blootgelegd en in de gracht stuitte men op een reeks zware palen. Veel aardewerk- en enige glasscherven zyn uit de gracht gebaggerd. De heer Hulshof f dateert deze tussen

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11