Vele uren huisvlijt in Minerva's toneelzaal 10.000 op verkeerde rijbaan 't is weer tijd voor WETHOUDER HARMSEN IN LEIDSE RAAD: Kleingebruiker betaalt voor verbruik aardgas minder VOORDEEL VAN MINSTENS TWINTIG GULDEN PER JAAR EXTRA VIJF MILJOEN Automobilist rijdt LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER „Het is onbegrijpelijk, dat iemand per vergissing op de rij baan van het tegenliggend ver keer gaat rijden en zich niet realiseert, dat hij een levensge vaarlijke stunt uithaalt". Aldus de Leidse officier, mr. R. B. M. Berger in de zaak tegen een 50- jarige machinist uit Blokker, die in de avond van de 30ste januari j.l. op Rijksweg 4 onder Sassen- heim enkele automobilisten „de schrik van hun leven" had be- torgd. Omdat verdachte de afrit naar Warmond het doel van zijn rit voorby was gereden, keerde hy zyn auto, om vervolgens tegen het ver keer in genoemde afrit weer op te zoeken. Er volgde een botsing met een van de vele tegenliggers, die ge lukkig nog betrekkelijk goed afliep en geen persoonlijke ongelukken, maar wel de nodige materiële schade opleverde. De officier was van mening, dat het hier niet alleen een vergissing betrof, maai- ook een gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel by verdach te. Op grond hiervan eiste hy dan ook zowel een onvoorwaardelijke hechtenisstraf voor de tyd van 2 we ken, als een onvoorwaardelijke in trekking van verdachtes rijbevoegd heid voor de tyd van 2 jaar. De plv. kantonrechter liet de hech tenisstraf ditmaal nog achterwege en stelde hier f 100 boete subs. 20 da gen in de plaats. Inzake de intrek king van verdachtes rijbevoegdheid was hij van oordeel dat het algemeen belang boven verdachtes eigen belang ging en hier dus een onvoorwaarde lijke intrekking op z'n plaats was. Hy kwam verdachte in zoverre tegemoet, dat hy het termijn van intrekking op 6 maanden stelde. Tot de zeer velen, die met hun z.g. „kruipauto's" een aanzienlyk ho gere snelheid uit de niet afgestel de motor halen dan het toege stane maximum van 20 km./u., be hoorde een 52-jarige tuinder uit Oegstgeest. Dat verdachte zonder rybewys met een snelheid van circa 50 km./u. de wegen onveilig maakte kwam aan het licht op het kruis punt BalistraatR ij nsburgerweg te zijner plaats waar hy met genoemde snelheid geen voorrang verleende aan een van rechts komende auto en dus prompt een botsing veroorzaakte. Temeer daar verdachte al eens eer der was veroordeeld voor het rijden zonder rijbewijs in een „opgevoerde kruipauto" nam de officier de zaak nogal hoog op en eiste naast een boete van f 60, subs. 12 dagen voor de niet verleende voorrang, ditmaal f 100 subs. 20 dagen inzake het onbe voegd besturen van een motorvoer- tuig. De plv. kantonrechter zag geen re den om verdachte veel tegemoet te komen en vonniste met respectievelijk f 50 en f 75 boete subs. 25 dagen. Autowrak „Ik kocht hem voor f 750 en ver trouwde op de verzekering van de eigenaar, dat het wagentje nog in een onberispelijke staat verkeerde". Aldus het pleidooi van een 22-jarige timmerman uit Alphen aan den Ryn, cl e terecht stond omdat de oude auto waarmee hij rondtufte en op het Levendaal in Leiden werd aan gehouden een gevaar op de weg betekende. Dit bleek wel uit de lange lyst van gebreken, die het vehikel vertoonde, waaronder een ondeugde lijke rem, afgesleten banden, een overmatige stuurspeling en een op vele plaatsen doorgeroeste carrosse rie, waardoor onder meer de koplam pen loshingen. „Weer zo'n typisch voorbeeld van gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel", vond de officier en eiste ter correctie hiervan een totale boete van f 125 subs. 25 dagen alsmede de ver nietiging van rijkswege van het in beslaggenomen vehikel. Het vonnis werd f 75 subs. 15 dagen in totaal en de geëiste vernietiging. I BLOEMENGROET J I UIT RIJNSBURG De Stichting Rijnsburgs Bloe- V Q mencorso, met welk lichaam Leiden zulke hartelijke en ook .9, bloemrijke contacten onder- V houdt, had ook gistermiddag "9 voor de raadsleden van de Sleu- telstad voor een vriendelijke p. attentie gezorgd. Na afloop van 9 de zitting keerde ieder raadslid S met een fraaie ruiker anjers V huiswaarts. r North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica -za. 11.15 en 18.45 u.zo. 10.30 en 18.45 u. UNIVISIE GROOT SUCCES De tentoonstelling „Univisie" die Prinses Beatrix eind juni in het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft geopend, en welke de bezoekers een kijkje geeft achter de schermen van de Leidse Universiteit, is een groot succes. Eind vorige week waren er al meer dan 10.500 bezoekers genoteerd, een aantal dat men niet verwacht had, gezien het niet zo eenvoudige karakter van het geëxposeerde. Ook de filmvoorstellingen in de morgen en de middaguren vallen zeer in de smaak. Hierbij worden o.m. ethnolo- gisohe en medische films vertoond. De tentoonstelling blijft tot 20 sep tember geopend. Twintig centimeter water in woning Tijdens de hevige regenval van gis teravond is de riolering van een perceel in de Voorste Zandstraat verstopt geraakt. Het water liep de woning binnen en bereikte daar een hoogte van 20 centimeter. De brand weer verleende assistentie bij het. leegpompen van de woning. INBREKER BEKENDE VIJF INBRAKEN Vorige week heeft de politie, zoals bekend een inbreker in het filiaal van de Elmi aan de Hoge Rijndijk op Leidato hobby-show is succes Tot deze berekening kwam de wet houder van financiën, de heer P. S. Harmsen, gistermiddag in de Leidse raad toen hij de raad een college gaf over de toepassing en het voordeel van aardgas. De wethouder was hier voor uit zyn tent gelokt door het P.S.P.-raadslid, de heer Frans, die het betwijfelde, dat aardgas voor de kleinverbruiker voordeliger zou zijn. Na de toelichting van wethouder Harmsen had de heer Frans en met hem de raad geen behoefte meer aan verder commentaar. De raad ging akkoord met de vaststel ling van de tarieven voor het aard gas, waarop en ook dit maakte wethouder Harmsen duidelijk nog wel een verdere verfijning verlaging) kan volgen. Met deze discussie was gistermid dag wel het belangrijkste woord in de raad gezegd. Een mededeling, welke de raad eveneens bot geen verdere discussie noopte, was op een vraag van de heer Elsgeest (Prot. Ohr.) over een zes miljoenlening de verklaring van de wethouder van financiën, dat •Leiden boven het toegestane lening- plafond van 17 miljoen gulden nog een bedrag van vijf miljoen mag le nen". Een bedrag, dat zal worden bestemd voor de financiering van de ombouw op aardgas. Na deze mede deling ging de raad z.h.s. en dis cussie akkoord B. gen tot het aangaan van twee lenin gen van drie miljoen gulden. ..Het is beslist niet waar, dat de kleinverbruikers in de toe komst de aardgaslevering van de grootverbruikers betalen. Integendeel, berekeningen hebben uitgewezen, dat een kleinver bruiker en dat zijn er velen -bij gebruik van aardgas circa f20.— per jaar minder betaalt. Een kleinverbruiker plm. 500 kubieke meter stadsgas per jaar betaalt onder de huidige omstandigheden f94. Is deze kleinverbruiker eenmaal overge schakeld op aardgas, dan betaalt hij niet meer dan f 74.per jaar. Een voordeel van plm. twintig gulden. Bij een jaargebruik van 300 tot 600 kubieke meter aardgas en daar is men spoedig aan toe gaat dit nog meer schelen." Bouw gymzaal van Remhrandt-lyceum Hoewel de raad geen bezwaren had om een bedrag van f 217.400 beschik baar te stellen voor de bouw van een semi-permanent gymnastieklokaal voor het Rembrandt-lyceum op een terrein achter het Sted. Gymnasium, waren er toch nog wel enkele vragen. De heer Kuyt (P.v.d.A.) zag gaarne enkele noodzakelijke verbeteringen aangebracht in het huidige gym.lo- kaal van het lyceum. De heren Lij- ten (K.V.P.) en 'Zitman (V.V.D.) konden het moeilijk eens worden met de toekomstige situering van het lo kaal, waaraan de botanische tuin moet worden opgeofferd. Tenslotte pleitte mej. Van Nienes (P.v.dA.) in het nieuwe lokaal voor een toilet in de leraarskamer. Wethouder Harmsen, die by va kantie van zyn collega Sannes diens departement bezette, stelde de heer Kuyt gerust: het College zal in de toekomst extra aandacht besteden aan de vernieuwing van het huidige gymnastieklokaal van het lyceum. Dat de botanische tuin zal worden opgeofferd aan de nieuwbouw was te verwachten. Indertyd was bepaald, dat zolang er geen gymzaal kwam, de ruimte werd aangewend voor de inrichting van een dergelyke tuin. Thans zyn wy hieraan toe. Over de totale kosten door de heer Zitman uit zyn tent gelokt, deelde de wethouder mee. dat het in de bedoeling ligt, om in het ontwerp ook nog een handvaardigheidslokaal ten dienste van 't Stedelyk Gymnasium te nemen. Dit zal de bouwkosten met circa f 80.000 verhogen, waarby dan nog komen de inrichting, plantsoen- aanleg etc. T.z.t. kan de raad daar voor een voorstel tegemoet zien. Con form werd dan besloten Nieuwe exploitatie Stadsgehoorzaal Ofschoon de raad deze middag geen enkel bezwaar had om de ex ploitatie van de Stadsgehoorzaal m.Lv. 1 oktober in handen te leggen van de heer I. Milikan, de huidige gerant van het Erasmushuis in Utrecht op dat moment neemt de Amstel Brouwerij alle verplichtingen over van de Ver. Ned. Brouwerijen d'Oranjeboom waren er toch nog wel enkele vragen. De heer Van Aken (P.v.d.A.) deed de suggestie, dat de nieuwe exploi tant wegen zou aanwenden „om de Stadsgehoorzaal bij landelyke orga nisaties „verkoopbaar" te maken. Na de restauratie biedt Leiden hier een goede vergadergelegenheid". De heer Lambermont (K.V.P.) hij deed dit reeds eeiver voerde nogmaals het pleit om de achterste tien rijen van de zaal op een verho ging te plaatsen. Bezoekers van de toneelvoorstellingen zullen hiermede zeer gebaat zyn. Voor de heer Frans (P.S.P.) lagen tenslotte de financiële consequenties wel wat hoog. Wehouder Piena, die deze middag niets af wilde doen aan de kwalitei ten van de huidige pachter, zei ver trouwen te hebben in zijn opvolger Met hem kunnen wij, met inschake ling van het Bureau Voorlichting, vermoedelyk tot goede propaganda- resultaten komen. Het euvel van de achterste ryen houden B. en W. goed in het oog. Wellicht dat daarin nog eens verbetering kan worden ge bracht. De financiële consequenties van de nieuwe overeenkomst zyn door de Accountantsdienst onder de loep genomen. De nieuwe financiële regeling komt het College van B. en W. alleszins aanvaardbaar voor. Na deze toelichting wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Met alle overige door ons reeds ge-1 publiceerde voorstellen was dit even eens het geval. oude bekende van de politie was bezig een brandkast te forceren. Hel blijkt thans, dat de politie met deze arrestatie een goede vangst heeft ge daan. Nasporingen, waarbij een politie hond werd ingeschakeld, hebben uit gewezen, dat de man zioh ook heeft schuldig gemaakt aan de inbraak bij de firma Van Ulden aan de Ver damstraat, toen uit een brandkast een bedrag van f 1500 werd ont vreemd, en bij de N.V. Wemink aan de Morsweg, waar niets werd ver mist. Bovendien heeft de man in de „nacht van de Elmi" ook nog inge broken in twee percelen aan de Hoge Ryndijk. De totale buit bedroeg hier slechts f 18,-. Voor al deze inbraken legde hij een bekentenis af. Van daag is de man ter beschikking ge steld van de officier van Justitie. Prof. dr. J. Dankmeijer rector magnificus Bij K.B. is benoemd tot rector magnificus van de Leidse Uni versiteit voor het academiejaar 1965-1966. prof. dr. J. Dank meijer. Prof. Dankmeijer is se dert 1947 hoogleraar in de ana tomie en embryologie. Hoeveel uren zorgvuldige arbeid op het ogenblik in de toneel zaal van sociëteit „Minerva" in Leiden staan uitgestald, zal wel niemand precies uit kunnen rekenen. Dat het een respectabel aantal is, zal iedereen willen geloven, die een bezoek brengt aan de bij de vijfde Leidato behorende hobby-show. Want daar heeft hy (of zy) kun nen aanschouwen met hoeveel toe wijding en zorg een klein groepje hobby-beoefenaars uit Leiden en omgeving een collectie byeen heeft gebracht van pronkstukken uit hun werk. Wat daar ook duidelyk wordt Is, dat de huisvlyt ondanks alle con currentie van televisie en ander amusement niet uitgestorven is en dat er vele lange winteravonden worden doorgebracht met naald en draad, hamei en nyptang of olieverf en schildersdoek. 't Is dan ook een bonte boel geworden daar boven in de sociëteit <de ingang van de hob- bvtentoonstelling moet men overi gens niet zoeken in de Breestraat, maar in de smalle Lange Vrouwen- steeg. net even om de hoek). Ge steund door bordjes met aan moedigingen 't is een hele klim naar de bovenste verdieping is de tentoonstelling dageiyks te bezoeken van 11—5 uur en van 7 11 uur. Prof. Dr. DANKMEIJER Prof. dr. K. A. H. Hidding, hoog leraar in de geschiedenis van de godsdiensten in 't algemeen en feno menologie van de godsdienst, zal ge durende dit academiejaar als secre taris van de Senaat optreden. r Maandag 23 augustus: Zes f minuten over acht: mijlpaal f voor de vijfde middenstands- f f tentoonstelling Leidato. De f f 10.000ste bezoeker wordt geve- f t gistreerd. Het is de heer A. J t Lambooy uit Sassenheim, die f met echtgenote een bezoek aan J f de Leidse Stadsgehoorzaal J brengt. Hij werd ontvangen J f door het Leidato-comilë. Een van de blikvangers by het bin nentreden van de toneelzaal van Minerva is de collectie oorlogsattri buten van J. van Gelderen uit Lei den. By zyn uitgebreide stand ver meldt hy: „verzamelaar van mari niers emblemen", maar zyn collec tie cmvat veel meer dan alleen em blemen. Andere opvallende werk stukken zyn de molens van Koos Plasmeyer en J. IJzerman. Ook kunstnyverheid is ruim vertegen woordigd op de hobby-show. Metaal- f guren tegen een witte achtergrond blijken heel decoratief, terwyl een soort pop-art schilderij van P. Haas mot een heel plezierige indruk maakt. Zyn diepzeegezicht wint door het verwerken van materialen als hout en glas aan diepte en kleur. Heel bijzonder is ook de inzending van Ondme Gravemeyer uit Leiden, die met medewerking van het leger museum Generaal Hoefer een pop- penkamer met oude kostuums heeft samengesteld. Een secuur werkje, dat veel bewondering oogst by de hon derden bezoekers, die sinds de open stelling van show de vrij vermoeien de klim naar de toneelzaal hebben K. G. WERKT MEE AAN TAPTOE DELFT Wederom is er dit jaar een be roep gedaan op het Tambour- en Pypercorps „Kunst en Genoegen" om leden af te staan voor medewerking aan Taptoe Delft. Dit jaar zullen de leden van de piccolo-groep van het pyperkorps, de naam van K en G in Delft hoog hcuden. ■fr Een kijkje op de hobby show in de toneelzaal van stu dentensociëteit ..Minerva" (Foto LJD./Holvwt) ondernomen. Het ls ondoeniyk alle inzendingen te noemen en daarom bleef dat beperkt tot een willekeurige greep uit de inzendingen. •fr Een van de opvallende inzendingen: een boot. gebouwd door de heer P. Roelandse. Prin senstraat 34 in Leiden. (Foto L.D./Holvaetj

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3