kunst ,DE EEUW VAN RUBENS EXPOSITIE IN BRUSSEL STICHTING „DANSCONTACr Kasteel Genlioes nu schilderij emiiuseum Student drong liet Rijksmuseum binnen Philips boekte drie miljoen minder winst; LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 450 meesterwerken De tentoonstelling „De eeuw van Rubens", welke op 15 oktober a.s. wordt geopend in de Musea voor Schone Kunsten in Brussel, sluit aan op de grote tentoonstel ling van 1963 „De eeuw van Breu ghel". Zij zal een overzichtelijk beeld geven van de beroemde schilder kunst in de zuidelijke Nederlan den van de XVlIe eeuw. De grootste meesters. Rubens, Van Dijck, Jordaans, Jan Breu ghel, David Teniers le Jonge, Brouwer enz. zullen er op bre de schaal en met een voortreffe lijke selectie vertegenwoordigd zijn. Voor de andere schilders zoals d'Arthois, van Es, Francken, Van der Meulen, De Momper, Seghers. enz. werd een keuze gemaakt uit de gesignaleerde werken en uit deze, waarvan de authentici teit door documenten is bewezen. De tentoonstelling zal op zeer nauwkeurige wijze een idee geven van de verschillende genres, die ge durende de XVIIde eeuw in ere waren: het godsdienstig of mytholo gisch onderwerp, het portret, het landschap, zeegezichten, stillevens en bloemen. De merkwaardige ontwikkeling van de beeldhouwkunst, de teken- en de graveerkunst gedurende de XVIIde eeuw zal door een aantal zorgvuldig uitgekozen werken belicht worden. De tentoonstelling wordt georga niseerd door het Patrimonium der Kon. Musea voor Schone Kunsten van België, onder de auspiciën van het Internationaal Council of Mu seums (I.C.O.M.) en het Ministerie van Opvoeding en Cultuur. Het aantal tentoongestelde mees terwerken bedraagt 450. Zij worden uitgeleend door ruim 150 musea en particuliere verzamelingen uit Belgic, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Oos tenrijk, Polen, Porto Rico, Roemenië. Schotland, Spanje, Ver. Staten van Amerika, Zweden en Zwitserland. Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF PEWANN.V. HOUTWEG 7-8 DEN HAAG (bij 't Malieveld) TEL 18.21.43 Groot kerkconcert in Katwijk Het orgelcomité Katwijk organi seert tot afscheid van het zomer seizoen een groots kerkconcert, dat speciale aandacht vraagt. Meewerken het Chr. gem. koor „Sursum Corda" uit Nieuwendam (165 leden), het wersen orgel en de solisten Ank Reinders, sopraan en Watty Krap, alt. Sinds 1962 wordt „Sursum Corda" gedirigeerd door Jan van der Waart. In 1957 werd „Sursum Corda", dat ook veelvuldig met succes in het bui tenland is opgetreden, winnaar van het Nationaal Koorfestival. Het programma luidt als volgt: 1. Koor a cappella. a. O Bone Jesu, Palestrina; b. Sanctus, Lötti; c. Jesu, komm doch selbst zu mir, Brucnes. Vijftig kg goud op de vliering verborgen Met behulp van een speciaal op sporingsapparaat heeft de Hongaar se politie gisteren in Boedapest op de vliering van een eenvoudig huis een goudschat van 50 kg gevonden. In het huis woonde een ln 1959 overleden goudsmid, die zyn rijkdom zo goed voor de autoriteiten had we ten te verbergen, dat hy sinds 1949 steun had genoten. De goudschat, voornamelijk be staande uit baren en verder uit bladgoud, armbanden. medailles, gouden munten en ketttingen, is on- middelijk naar de Hongaarse Na tionale Bank overgebracht. Krach tens een staatsdecreet moeten Hon gaarse burgers alle goud, dat zij bo ven een gewicht van 1 kg in hun bezit hebben, aan de bank verko pen. Mevrouw Schiller, de vrouw van de overleden goudsmid, kwam ver leden jaar bij de politie met de ver klaring, dat haar man op zyn sterf bed had verteld een grote hoeveel heid goud te bezitten, die hij op de vliering van de woning had ver borgen en niet bij de autoriteiten walde inleveren. De oude vrouw vond een tekening van de vliering en zocht enkele ja ren. maar kon niets vinden. Nadat zij bij de politie was geweest kwam deze in actie, eveneens tevergeefs. Een politie-ambtenaar gaf de moed echter niet op en zocht de vliering systematisch af met een byzonder gevoelig opsporingsapparaat. De goudschat bleek in de dakspan ten verborgen te zyn. In Amsterdam zal worden opge richt de stichting „Danscontact". die tot doel heeft de belangstelling voor de danskunst te bevorderen. Zij is voortgekomen uit de wens de aan dacht te vestigen op en de kennis te verruimen van de danskunst. Het bestuur stelt zich voor om activitei ten te ontplooien, die aan dit doel dienstbaar kunnen z(jn, maar niet liggen op het terrein van bestaande organisaties, als balletgroepen, im press aria ten enz. Het bestuur is als volgt samenge steld: J. van Doveren, voorzitter; Hans Snoek, vice-voorzitter; drs. J. R. Wolfensberger, secretaris; J. De- fourny, penningmeester en als overige bestuursleden Paul Balma, Nel Roos, drs. M. van Loggem, drs. J. van Nieuwenhuyzen en mr. H. J. Struijk van Bergen. Zondagmiddag 12 december 1965 wil als activiteiten, een voorstelling orga niseren, waarin ohoreografen nieuw werk kunnen tonen, niet in de wed- strijdsfeer, maar eerder als presen tatie van het in Nederland aanwezige en niet voldoende gebruikte cho reografische talent. Men hoopt op bezoek van om. directies van de verschillende balletgezelschappen, die eventueel het getoonde werk aan hun repertoire zouden kunnen toe voegen. Gedacht wordt aan balletten of fragmenten daarvan met een duur van 5 tot 15 minuten en een bezet ting van maximaal 10 personen. Utrillo's weduwe - 87 - gestorven In Par(js is overleden de weduwe van de beroemde Franse schilder Maurice Utrillo, Lucie Valore. Zij werd 87 jaar. Lucie Valore, die zelf ook schilderde, heeft een boek over haar man geschreven. Zomercursus Heemschut en Monumentenzorg De Bond Heemschut zal in 1966, het 55ste jaar van het bestaan van deze bond, een zomercursus organi seren gewijd aan Heemschuit en Mo numentenzorg. Dit, aldus de bond, niet met de pretentie om een oplei ding in het restaureren te geven n-.aar wel met de bedoeling een over zicht en een verdieping te geven in zake de stand van zaken op het ge bied van de Heemschut en de Mo numentenzorg in het Nederlandse er verwante taal- en werkgebied. D( inleidingen zullen daarom niet al leen worden gehouden door Neder landers, op dit gebied werkzaam, maar ook door Belgen en Zuidafri kanen. De cursus, die tussen 5 en 16' sep tember in Amsterdam zal worden gehouden, komt tot stand in we samenwerking met de besturen van de zusterorganisaties de Belgi sche Kon. Ver. voor natuur- en ste- deschoon, in Antwerpen en de Zuid- afiikaanse Stichting Simon ran dei Stel in Pretoria en Kaapstad. De cur- wordt in de Nederlandse taal gehouden en zal om redenen praktische aard worden beperkt tot 50 deelnemers: verenigingen en le- aangesloten by de drie ge noemde organisaties en architecten, planologen, bestuurders en ambte- n wier werkzaamheid zich be weegt op het terrein van de histori sche- en natuurmonumenten, van plannmg, stads-, dorps- en land- schapsschoon. Na de cursus zal ge legenheid bestaan voor het maken excursies. Als president van de os zal optreden mr. Arn J. D'Ail- Toeristische trekpleister (Van onze correspondent) Wanneer de huidige bewo ners het verlaten hebben zal al leen nog een handtekening nodig zijn om het Valkenburgse kas teel Genhoes, dat indertijd be rucht werd door de kunstverko pen, binnen afzienbare tijd om te toveren in een schilderijen museum. De 38-jarige Haagse kunstschilder William Halewijn, die o.a. vele tientallen schilde rijen maakte van het Heilige Land en vooral in het buitenland grote bekendheid kreeg, heeft aan de Vereniging voor behoud van Natuurmonumenten, eige nares van het middeleeuwse ge bouw, te kennen gegeven graag Nachtelijk incident Hij kon er rustig ronddolen (Van onze correspondent) Met de beveiliging van de kunstschatten in het Rijksmu seum in Amsterdam is het niet al te best gesteld. Dit mag blijken uit het volgende verhaal. Terwijl alle beveiligingsmaatregelen te kortschoten heeft een dronken werkstudent vorige week in de nacht van woensdag op donder dag om ongeveer half vier, kans gezien om met behulp van een ladder die tegen de muur van het museum stond na een ruit gebro ken te hebben via een raam van het kantoor van de directeur van het Prentenkabinet naar binnen te klimmen. Zo vrij als een vogel kon hy hierna in het museum ronddolen. Daarna ging hij op een van de kapstok ge haalde regenjas slapen. Maar het „uitslapen" van zyn roes kwam er niet aan te pas. Dat moest op het politiebureau gebeuren nadat een van de bewakers hem had aange troffen en alarm had geslagen. De student had dermate veel gedronken dat hij de volgende morgen niets meer van zijn nachteiyk museum- bezoek afwist. Deze geschiedenis is, mede door dat zij niet op het dagelijkse voor de kranten bestemde politierapport werd vermeld („Wij vonden het niet be langrijk genoeg om door te geven", verklaarde een inspecteur) niet eer der in de dagbladpers verschenen. Dit tot grote verwondering van het museumpersoneel, dat donderdag morgen van de directie mocht ver en: „U zult het wel in de avond bladen lezen". Naar verluidt zou de heer Ton Koot, algemeen secretaris het Rijksmuseum, hierop gezegd hebben, dat het verhaal in overleg met de ouders en de politie uit de kranten was gehouden omdat de stu- I dent van .goede" familie was. De heer Koot weet zich hiervan niets te nneren en by de politie ontkent i dat zoiets aanleiding geweest j kunnen zyn om de zaak niet aan de kranten door te geven. De dronken student kreeg zyn kans om het museum binnen te dringen doordat mannen van de Rijksgebouwendienst, die op het ogenblik bezig zyn met restauratie werkzaamheden, een aantal ladders na gebruik niet weggezet hadden. Zes man van de bewakingsdienst die dit verzuim woensdagavond ongedaan probeerden te maken, moesten bak zeil halen omdat de ladders van boven vastgebonden bleken. Tegen het achterlaten van ladders is door de staf van het museum al herhaal- delijk bij de Ryksgebouwendienst ge protesteerd. Tot na het incident van vorige week gebeurde dit vergeefs de toekomstige bewoner van het kasteel te willen worden. Wanneer de heer Halewyn echter zyn domicilie in Valkenburg zal kunnen kiezen, hangt af van de uit slag van de ontruimingsprocedure, waarin de gebroeders Krijnen thans nog gewikkeld zyn. Zoals men zich zal herinneren hadden de heren Krijnen in het museum een uitge breide kunstcollectie byeengebracht, welke omdat de eigenaar het huur contract wenste te beëindigen, aan voornamelijk buitenlandse gegadig den werd overgedaan. Als het museum echter een feit is geworden, is Valkenburg weer een toeristische trekpleister rijker gewor den. want Halewijns collectie heeft reeds veel belangstelling in het bui tenland getrokken, waaronder Ro me, Wenen en Londen. De Haagse schilder, die een groot deel van zyn leven buitenslands heeft doorge bracht, heeft naast Indonesië, Ita lië, Parijs, België, vele jaren in by- belse landstreken gewerkt, waarvan ook vele van zyn werken getuigen. Halewyn is een schilder van uiterste precisie, die niet rust voor het beeld dat hy ziet vlekkeloos op het doek staat uitgebeeld. Hy is een liefheb ber van het schilderen van land schappen. ABRIKOZENBRAHDEWIJH SINASBRAHDEWIJM opwjndenj lekker s I Coebepgh 3 BESSENJENEVER I S KERSENBRANDEWIJN ANANASBRANDEWIJN Helemaal zonder prima donna allures verblijft de veel besproken zangeres Maria Gal las in Monte Carlo niet. Zij ge niet er van haar vakantie en ont moette op haar luchtbed in zee een peutertje dat al écht zwom, zo ongeloofwaardig als 't ook leek! Op 12 september BREUGHELFEESTEN IN WINGENE Wingene bij Brussel, is een dorp van 9000 inwoners, dat reeds in de 9de eeuw genoemd wordt. Men legt er zich toe op de traditie van het verleden met een bijzondere verering voor de Vlaamse schilder Pieter Breu- Van West-Duitsland Karl Knoke ambassadeur in Den Haag De Westduitse regering heeft de benoeming van Karl Hermann Knoke tot nieuwe ambassadeur in Nederland bekend gemaakt, als op volger van oud-ambassadeur Hans Berger, die sinds enige maanden werkzaam is als staatssecretaris op het bureau van president Lübke. De nieuwe ambassadeur, die begin september zyn functie zal aanvaar den, werd op 9 augustus 1909 in Köningsberg geboren. Hy is gehuwd heeft vier kinderen. Ambassadeur Knoke studeerde ach tereenvolgens aan de universiteiten Miinchen, Parijs, Berlyn en Göttingen in de rechtswetenschap pen. In 1950 werd hy aan het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken verbonden, zyn eerste post by de diplomatieke dienst vervulde de heer Knoke in Athene. In 1954 werd hy bevorderd tot ambassade raad eerste klas en in Bonn ge- Van 1958 tot 1960 was de heer Knoke als gevolmachtigd minister zaakgelastigde verbonden aan de Westduitse ambassade in Moskou en sinds 1960 in geiyke rang aan die in Parijs. ghel, genaamd de Vieze" en ..Pieter den Drol", omdat hij in derdaad het koddige, het boer tige naar het leven geschilderde. Daarachter gaan wreedheid, gulzigheid, gierigheid en huiche larij schuil. Jaarlyks stromen ruim 50.000 toe risten naar Wingene om er de „Breu- ghelfeesten" bij te wonen, waarvan het thema is geïnspireerd door het werk van Breughel. Zondag 12 september is er 's mid dags de Grote Vlaamse stoet met beelden naar schilderyen van Breu ghel. 's Avonds vindt het „Feest der Smulpapen" plaats, een Breughe- liaanse maaltijd in de open lucht. Ruim 1000 figuranten, uitgedost in klederdrachten uit de XVIde eeuw nemen er aan deel. Ontzaglyke hoe veelheden Vlaamse gerechten worden verorberd: 30.000 pannekoeken, 1000 meter worst, 10.000 schotels rystepap dit alles besproeid met tientallen hectoliters bier. De dag wordt besloten met een fakkeloptocht met fanfares. Sinds 1900 zonder rijbewijs... De 93-jarige Engelsman John Harris is er op betrapt, dat hij auto reed zonder in het bezit te zijn van een rij bewijs. Voor de rechtbank in Maidenhaid, die hem gelastte een rij-examen af te leggen, deelde hij mee dat hij al sinds 1900 auto's bestuurde en dat hij onder meer in de eerste wereldoorlog in vracht xoagens munitie vervoerde. „Ik heb nu echt geen zin meer om dat rijbewijs te ha len" zo zei de bejaarde Brit tegen de rechter. De politie ontdekte dat Harris geen rijbewijs had toen hij uit een zijstraat kwam en tegen een andere wagen op reed. Als excuus voerde hij aan, dat hij net een nieuwe auto had „die wat moeilijk stuurde". Het was de eerste keer sinds 1900 dat hij een aanrijding had, zo zei hij. In tweede kwartaal i Geen beroep op kapitaalmarkt De omzet van de N.V. Philips' Gloeilampen Fabrieken heeft over het tweede kwartaal 1965 bedragen f 1.653 min. tegen f 1.527 min. in 1964. De nettowinst bedroeg over de ze periode f82 min. (v.j. f85 min.). De daling van de winstmarge is niet het gevolg geweest van het prijsniveau der produkten. Dit is vrywel stabiel gebleven. De kosten factor heeft echter wel een rol ge speeld en deze moet gezocht worden in o.m. salarissen, investeringen etc. Daar staat echter een doorwerking van de efficiency tegenover. Het plan van Pnilips was over geheel 1965 voor f 500 min. te investeren. Hiervan werd in het eerste halfjaar voor f250 min. voor dit doel aange wend. De voorraden in Engeland van t.v.- toestellen zyn gestegen evenals die in Brazilië. In Nederland is deze sty ging niet hoger geweest ten op zichte van de voorgaande kwarta len. Voor enkele produkten is de voorraad wel iets toegenomen. De produktie zal worden aangepast aan de bestaande voorraden. De gevormde voorraden hebben geen enkele invloed op de liquide middelen van de maatschappy. Phi lips heeft dan ook geen enkel plan om een beroep op de kapitaalmarkt te doen. Niet in de vorm van een aandelenmissie, ook niet in de vorm van een converteerbare obligatiele ning. Wel heeft het concern tot aan tien augustus 1965 voor een bedrag van 75 min. aan onderhandse le ningen opgenomen. De ontwikkeling van computers ls in volle gang. Tot aflevering hiervan is men echter nog niet gekomen. Dit zal ook in 1966 niet het geval zyn. Philips verwacht over geheel 1965 Van het uitstaande aandelenki pi taal bevindt zich thans nog cüffl 25 tot 26 in Amerikaanse hai den, tegen 29% per 31 december 19flL aldus de Philipsleiding. Nieuwe uitgaven De brug van San Luis Rey, do T. Wilder Als een nieuw begin, door G. Sinr non d De zaak Louis Bert, door G. SiiHnc non eeJ Malgret in de verdediging, dooreV( Simenon jty De vyand voert het command door Bryan E. Wallace *je Moord alleen is niet genoeg, Bryan E. Wallace Proficat, Mr. Marlowe, door Chandler Oponthoud in Palmetto, door |yei Caldwell Loslippige spionnen, door P. No:Vai Twee afgehouwen handen, door McBain )ch| De wereld van Tim Frazer, doorad Durbridge r Handdruk en handgemeen. Lej, avonturen met Simon Vestdijk, dT Anne Wadman. Tii Atlas van de vogelwereld, dooi® v SpirhanzlDuris. Geïllustreerd iferd aquarellen van Jan Solovjev. Zwarte Beertjes. Uitg.: A. W. B0lg< na en Zoon, Utrecht. ön Het fraudeprobleem, door W. ®rm Brugge. Uitg.: Agon Elsevier, sterdam. ftn

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4