Henri van den Berg geestdriftig alpinist j: Films van deze week in Leiden I „Oppassen dat ik in *ii kop niet stoot Leidse politie slaat een goede slag LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD fi fi fï „De bandiet van Oklahoma" Onderhoudende western HEXAl Jennings Is een drift- kep, als wU de film „De bandiet van Oklahoma" moeten geloven. Als 7.yn broer tijdens een rechtzaak wordt verweten, te vaak advocaat van kwade zaken te zyn, slaat Al de man, die deze woorden uit, in het ge zicht. Dat is de aanleiding tot een moord op deze advocaat, die door Al wordt gewroken. Al Jennings loopt daar door het risico te worden veroor deeld en vlucht daarom met een an dere broer. Ztf sluiten zich aan bij een bende, die postkoetsen en trei nen in het Wilde Westen overvalt. Op een gegeven ogenblik gaat het natuurlijk toch mis en dan worden beide broers, zij het op wat duistere wijze, gearresteerd. De commentator oeelt aan het slot van de film mee. dat het vonnis, levenslang- door de president van Amerika werd veran derd in vijf Jaar. i „De bandiet van Oklahoma" is een onderhoudende western. Alleen I de aanleiding tot de schurkenstre- ken, de klap in de rechtszaal en Al Jennings, die het recht in eigen han- den neemt, doet wat geforceerd aan. Bovendien trekt de film naar onze mening te veel partij voor een ban- i diet, die eigenlijk tenslotte een veel I te humane straf krijgt. (Advertentie) Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Deeiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt D wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags de gehele dag GESLOTEN NOTA ERFPACHT IS GEREED geo] herhaalde malen is riers) Leidse raad gevraagd de door het College nota over erfpacht. Ook in de maandag te houden zitting zal deze nota nog niet in bespreking komen. De behandeling daarvan staat niet op de agenda. De nota, zo vernemen wij, is echter wel gereed, doch zal op een destijds gedaan verzoek van de Tjraad eerst na de vakantie in bespre- J Pkomen. Dit om zoveel mogelijk leden 'gelegeneid te geven hun oordeel over ,_jg deze belangrijke kwestie te geven. DodVermoedelijk is dit nu het geval in de zitting van 13 september. TVS Dod- lur.J CRICKET Ned. jeugd- en militair XI-tal mon' (Van onze correspondent» uur, Het Nederlandse jeugd-cricketelf- noorCtal, dat op zaterdag 28 augustus op het terrein van Quick in Den Haag uitkomt tegen een KNCB-team enadj(11 uur) ajs volgt samengesteld: ïur. jTriJzelaar (VOC) aanv.. Cats (Haar- Tioonlem Flohil (Haarlem), Kramer (Quick-H), de Geer (Quick-H), Tui- rcs ninga (R. en W.). van Wel <HBS>. carlUTollenaar Sparta), Smits <HCC), ireuning (HCC) en Beyer (Hennes DVS). TUg MILITAIR ELFTAL ioor! Nederlands militair elftal, dat tegen het Rhine Army elftal speelt ur, 1(30 augustus om 11 uur. terrein Quick, Den Haag), bestaat uit: Van Arkel. Olthoff. R. Derogee, Pierha- 'gen, Van der Vegt, N. Spits. Woud- stra, van Doorn. Schiller tot Peur- sum, Mekking en Bloembergen. 'EN Advertentie Wie is 's werelds Igrootste producent van i personendieselauto's FWeet U het? Neen, die zit nu eens jbiet in het grootste autoland van de ilWereld, Amerika. Dat is Mercedes- ïBenz. Meer dan een half miljoen ïdieselpersonenwagens liepen daar in ide periode van 1949—1965 van de 'band. Hoe dat kan? Omdat diesels .20 goedkoop rijden. Omdat Mercedes- 'Benz ook met de dieselformule een jAUto ontwierp, die groter, mooier, ■luxer, comfortabeler en veiliger is dan 1 de meeste auto's in een vergelijkbare ikm-prijsklasse. Omdat er veel auto mobilisten zijn. die veel kilometers zeer goedkoop willen inkopen. En on- ,danks dat toch in een klasse-wagen pillen rijden. Diesel Mercedes- iBenz. de optelsom van economie en 1 representativiteit. Wie veel rijdt en iveel eist, maar ook goed rekent, belt vandaag nog de dealer Rooyakkers, J Oegstgeest, (telef. 01710—51855) *voor een proefrit met de Mercedes- .Benz Diesel. Roch Hudson en La Lollo als vreemde bed gezellen LUXOR Weer zo'n echt Ameri kaanse komedie, vol glamour, kleur en drukte. De lange Rock Hudson staat ditmaal tegenover de mooie Gina Lollobrigida. Hy is een nuch ter succesvol zakenman, zy een tem peramentvolle schilderes, die er al lerlei zwevende idealen op na houdt en achter elke demonstratie aanholt. Binnen een etmaal zyn zy getrouwd, maar het is logisch, dat twee zulke uiteenlopende persooniykheden in hetzelfde tempo in talryke echtelyke verwikkelingen terecht komen. Spoe dig zyn zy weer uit elkaar, zyn com merciële varrière vereist echter, dat hy in alle eer en deugd getrouwd biyft. Natuuriyk weet iedere toe schouwer, dat aan het einde van de film alles weer dik voor elkaar komt, maar tevoren moet men zich door legio ingewikkelde en lawaaiige echtehjke ruzietjes en ruzies heen- worstelen. Dat in al dat geharrewar nogal eens wordt overdreven en ge rekt, en dat de logica wat uit het oog wordt verloren, mag niet hin deren. Het is ongecompliceerde vro- ïykheid door producer-regisseurMel- vin Frank op ongecompliceerde wijze op het witte dcek gebracht. Geen spirituele komedie, maar een uurtje luchtige ontspanning. ,Veel liefs Beste Bond-film TRIANON Het is even gewaagd als moeilyk uit de drie James-Bond- films die wekenlang de Leidse thea ters in beslag hebben genomen, de meest fascinerende te kiezen: „Veel liefs uit Moskou", „Dr. No" of „Gold- finger". Van dat drietal kostte „Gold- finger" by de produktie het meest, wat dan ook af en toe al te duideiyk zichtbaar was. terwijl James er. rela tief gezien, het minste in deed. Dr No had wel vele ingrediënten voor een pakkende thriller <o.a. de mooie Ursula Andressi, maar de spanning vonkte toch niet zo hoog op als in „Veel liefs uit Moskou", die wy aan- pryzen als de beste James-Bondfilm. Het is deze Bond-produktie. die in Leiden is teruggekeerd en wie des- tyds heeft verzuimd van James in Moskou kennis te nemen, kan dat nu alsnog doen. Die geheimzinnige. achter het ijzeren gordyn operende organisatie SPECTRE zet een val voor Bond de vorm van een uiterst lieftallige jongedame. Gezien James' aanleg, gretigheid en zwakheid in dit soort affaires, heeft hy niet het minste bezwaar zich in het hol van de leeuw te wagen. Dat is het begin van aantal byzonder spectaculaire bele venissen. waaruit onze modelheld uiteraard ongekreukt tevoorscnijn komt. 26 augustus t/m 4 september (behalve zondag 29 augustus) Aanvang 21 uur Kaartverkoop bij de V.V.V.'s te Delft, Den Haag, Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Bestelkaarten verkrijgbaar bij alle V.V.V.'s. Prijzen der plaatsen: f 2.-, f 3.-, f 4.-, f 5.-, f 6.-, f 8.- en f 10.-. iüiiiiiiiiiiiiiiiiiiillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiinniiiiiiii,iiiniiinin|niii||iii,||in|,||i| ONCE A THIEF: THRILLER LIDO ..Once a thief" (vertaald met „Niemand ontkomt zyn nood lot", hoewel er een uitstekend Ne derlands equivalent van bestaat) is vakkundig gemaakte thriller met acteurs in de hoofdrollen: de jeune premier Alain Delon, Ann- Margret. wier ster snel is gestegen, de twee veteranen Van Heflin Jack Palance. Goed spel is niet enige kwaliteit van deze film, die echter ondanks alles de sfeer van authenticiteit mist: regisseur Ralph Nelson heeft zich van net iets te veel melodramatische effecten be diend. Het verhaal gaat over een jonge gangster die zyn leven heeft gebeterd, maar dan tussen twee vu ren komt te zitten: een rancuneuze politieinspecteur en een paar niets ontziende gangsters. Niet opgewas sen tegen enkele tegenslagen werkt jongeman zichzelf en zyn gezin in de nesten. De moraal van het lied: misdaad loont niet, ook al is boontje niet zo'n slechte misdadiger. GUNNING AAN LEIDS BEDRIJF Aan het Aannemingsbedrijf Gebr. Schouls alhier is ondershands door de technische dienst, kring Kesteren, namens de gemeente Dodewaard ge gund de aanleg van wegen en het leggen van een riolering in het uit breidingsplan Westereng n te Dode waard voor een bedrag van f 137.000. Elfde week „Lieve John" STUDIO John blijft maar even lief. nu al voor de elfde week. Re gisseur Lindgren heeft een boek, dat vyf jaar geleden in Zweden nogal wat stof deed opwaaien, zo getrouw mogelyk gevolgd, zonder dat dit zijn filmische visie op het verhaal tekort deed. Het thema is de toenadering tussen een Zweedse kustvaartkapi tein, die door zijn vrouw is verlaten, en een ongehuwde moeder, die dien ster is in het restaurant van een kleine havenstad. Dit gegeven is psy chologisch knap verwerkt, waardoor deze film verre uitsteekt boven de produkten. waarop op de erotiek wat al te eenzijdig de nadruk wordt ge legd. al zyn film en boek „Kare John" zeer openhartig. Een fraaie foto van de Hout- marhtbrug in volle glorie: een kijkje, dat uit het Leidse stads beeld is verdwenen. Deze week werd de Houtmarktbrug over de Langegracht gesloopt. De brug verkeerde in slechte staat, de ophaalbrug functio neerde niet meer en omdat de Langegracht niet meer voor scheepvaartverkeer geschikt is. wordt ze vervangen door een dam. De werkzaamheden aan de voormalige Houtmarktbrug zul len ongeveer een maand slag nemen. Jerry Lewis" Kluchtige humor CAMERA Een oude film van j Jerry Lewis, de Amerikaanse komiek, I die met zyn van dik-hout-zaagt-men planken humor vaak doet denken De blinde alpinist Henri van aan de humoristen van voor de <jen Bergh uit Wassenaar heeft ^In^Jerry. de schril: van het I niet "*f3ens vermoeidheid en bataljon" beeldt hij de kinderlyke, j mis^ moeten opgeven. Bij de Inwoner van Wassenaar is bijna blind stoethaspelige soldaat uit, die het zo goed bedoelt, maar op kritieke ogenblikken de onverstandigste streken uithaalt. Zo heeft hij tot toppunt van ergernis van de Ameri kaanse legerautoriteiten eens een tank zo goed gecamoufleerd, dat men het voertuig nimmer meer heeft kunnen terugvinden. De ene over plaatsing volgt de andere, want iedere commandant is Jerry liever kwyt dan rijk. Tenslotte interesseert een vrouwelijke majoor, die psycho logie heeft gestudeerd zich voor hem. Jerry krijgt een korporaal naast zich die een normaal soldaat van hem moet maken. Dat lukt op een heel vreemde manier en zo mag Jerry mee op oefening in Marokko. Hij raakt daar In de beproefde, dolle situaties verward, maar sleept er geheel volgens de verwachtingen nog een onderscheiding uit. Voor de liefhebbers van dit soort kluchtige humor zeker een film die het aan zien waard is. beklimming van de 3500 meter j hoge berg de Grepon heeft hij veertig meter van de top tegen j zijn twee metgezellen gezegd: j ..Gaan jullie maar alleen door. Ik wacht wel". Anderhalf uur heeft hij. krampachtig zittend op een smalle bergrichel van dertig centimeter breed, op hen ge wacht. ..Omdat het al zo laat was ge worden en ik niet wilde, dat het nog later werd, heb ik dat tegen hen gezegd. Met z'n tweeën kan je veel sneller opschieten. Bo vendien vond ik het aardig, dat ik al zover was gekomen". Brand in opslagplaats van lompen Gisteravond Is Henri van den Bergh uit Zwitserland naar zijn Omstreeks vijf uur brak gistermid- j woonplaats Wassenaar teruggekeerd dag brand uit in een opslagplaats I om wat le reselen lompen aan de Oude Vest. De kom€,,„ „eekeinde rit hij w brand is vermoedelijk ontstaan door het wegwerpen van een brandende sigaret. Een hoeveelheid afval, be staande uit oude banden, hout en papier, alsmede de overkapping van de opslagplaats werden een prooi iet vuur. De brandweer had het spoedig geblust. De schade be draagt circa f 1000.- Familieberichten (Overgenomen uit andere blad< Overleden: J. L. Koerp, 55 Middelharms; C. M. v. d. Veer. 81 I alpinist is, jaar. Rotterdam; H. J. M. Spieren burg. 88 jaar. Rotterdam; ir. E. I Struijk, 64 jaar, Heemstede; W. J. v. Voorst. 72 jaar, Rotterdam; F. D. Hy is e« Zinal. waar zyn chaletje „Barmet- taz" staat. Tot vorige week dinsdag was hij nog een vrij onopvallende man, een rustige zestiger, directeur van een steenkoolimportbedrijf in Wassenaar en vader van vier kinde ren. Maar toen werd hij plotseling voorpaginanieuws. De heer Van den Bergh zit in de weloverwogen ingerichte zitkamer van zyn riante villa aan de Ryks- weg. Dikke tapijten liggen op de vloer en een rustige kleur geel over heerst het interieur. Niets in de kamer geen voorwerp of foto wyst erop, dat hy zo'n verwoede Nuehter be- Vliegenthorst, 72 jaar. Utrecht. 1 met de slapen, een kaal hoofd en don kere wenkbrauwen. Bij het vertellen van zijn relaas struikelt hy soms over zijn woorden. Toch kruidt hij het relaas niet met Heroïek, maar blyft nuchter. Maandagmiddag 9 augustus om vyf uur ging de heer Van den, Bergh met een bevriende pastoor („als er iets bijzonders is, stel ik hem altijd voor: ga je mee?") en de bekwame berggids Sagnier op stap. Hun uit gangspunt voor de klim was de morene van Nantillons aan de voet van een gletsjer, waar zij die nacht bivakkeerden. „Dat was heerlijk. Je hoorde soms plotseling steentjes ritselen en dan kwamen er doodvermoeide, verlaten klimmers bij ons op bezoek. Thee of soep drinken. Dat ging tot half tien door, toen werd het stikdonker". De volgende ochtend omstreeks vier uur begonnen er drie mannen aan de be klimming. voorop de gids. in het midden Henri van den Bergh en achteraan de pastoor. Moeilijk Eerst werd de gletsjer genomen en toen begon het grote werk. „Het was moeilyk, heel moeilyk. De Grepon 'is wel de zwaarste berg die ik ooit beklommen heb. Alleen het graniet van de berg is prachtig, heel glad. Het voordeel hiervan is, dat je je handen niet zo snel openhaalt". Op veertig meter van de top toon de de heer Van den Bergh niet eer zuchtig te zijn en liet zijn metgezel len alleen verder gaan. Na anderhalf uur ging hij met de mannen weer naar beneden. Omstreeks acht uur 's avonds waren zij weer bij hun oude bivak en om PIf uur, later dan verwacht, in Montenvers. Intussen neefje, die in een ander Bovenop de top van de Dent du Géant rust de heer Henri van den Bergh middenuit tus sen twee metgezellen. Deze Al penreus heeft hij in de zomer van het vorige jaar beklommen biertjes. Toen ze my een stuk drui- vensuiker gaven, kon ik het Diet doorslikken, zo droog was mijn mond". Nadglige gevolgen van de vermoeiende tocht heeft hij niet overgehouden. „Ik ben zo getraind, dat ik de volgende dag niet stijf was. Vrijdag ben ik trouwens weer op pad geweest". Henri van den Bergh heeft in da loop der jaren een fors aantal ber gen beklommen, sommige zonder succes zoals de Mat terhom („toch is de Grepon veel moeilijker"), maar nog meer met succes. Van 1922 af pleegt hij allerlei „aanslagen" op de spitse alpentoppen. In die tijd kon hij nog goed zien. In de oorlog is zyn gezichtsvermogen achteruitge gaan en omstreeks 1947 was hij zo goed als blind. „Ik kan nu alleen nog licht en donker onderscheiden". zyn blindheid vormt bij het klim men en dalen geen enkele belem mering. „Alpinisme is. een sport, waarbij je met je gevoel moet wer ken. Het is een kwestie van handen en voeten. Ik hoef bij het klimmen weinig geholpen te worden". ..De man achter my helpt mjj heel soms met het plaatsen van een voet. Als ik voldoende training heb, ga ik praktisch net zo snel als iemand anders", zegt de heer Van den Bergh. die een chauffeur heeft om hem te leiden, als hy in het vlakke Neder land is. Terwijl de heer Van den Bergh vertelt, komt zijn zoon Marcus trots aanzetten met plakboeken, waarin de klimverrichtingen van zijn vader staan. Behalve aan alpinisme doet zijn vader ook aan paardrijden en skieën, waarbij hy altijd wordt ge leid door een gids. („Ik ga zo snel als een middelmatige skiklas"). de komende weken heeft de dorp op zijn oom Henry wachtte, de heer Van den Bergh weer een heel stuipen al op het lijf gejaagd, door klimprogramma in elkaar gezet. Hij een man, die hem zei: „Zy zijn wil eerst de Matterhorn traverseren allemaal In de bergen omgekomen", en vervolgens nog een aanval wagen op twee andere bergen („Ik moet bij het klimmen wel altijd oppassen, dat ik mijn kop niet stoot"). Begin september zal de Franse televisie opnamen van hem maken tydens een beklimming ln dP buurt van Grenoble. Dorst Het ergste was volgens Henri den Bergh de dorst. „Ik heb mijn leven nog nooit zoveel d< gehad. We hadden hallucinaties Inbreker op heterdaad betrapt In de afgelopen nacht heeft de Leidse politie een goede slag ge slagen: een oude bekende van haar ,een 42-jarige Leidse inbre ker. werd op heterdaad betrapt. Op 'n telefonische mededeling van een bewoner aan de Hoge Rijndyk. die klopgeluiden hoorde in een filiaal van de overhemdenfabriek Elml, zet te de politie de omgeving van het perceel aan de Hoge Ryndyk af en stelde zij in het bedrijfspand een on derzoek in. Het leverde al spoedig re sultaat op: de man was bezig een brandkast te forceren. By fouillering trof men in de zak van de inbreker een contactsleuteltje van een auto aan, welke even later werd aange troffen op hoek van de Dozystraat en de Hoge Ryndyk. In het dashboard van de auto bevond zich een gelds bedrag, dat afkomstig bleek te zyn uit loonzakjes van de Flmi. In het bedryf werd een aantal inbrekers- werktuigen aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3