Binnen twee jaar kleurentelevisie Benzine-oorlog in Loosdrecht Bravourepiloot snel gevonden START GEMINI OP S ZATERDAGMIDDAG KIND VALT VAN ACHTSTE ETAGE Koeien mishandeld in Antwerpse haven balles ;een levensgevaar Vogelkooien Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 No. 31647 Leidsch Mrecteur: E. A. E. van Disüoeck loofdredacteur: J. Brouwer dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 110,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Duectie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Philips en N.T.S. bereiden zieli voor (Van onze Amsterdamse correspondent) ilen kunnen worden ontvangen, zy het in zwart/wit. Het zendernet voor het tweede televisieprogramma, dat de Wat Nederland betreft verwacht TT in de loop van het volgende jaar geheel gereed hoopt te I PhiliPs een pote vraag naar kleu- ___j„r. j *en t.v.-ontvangers. j •ijgen, zal zonder meer geschikt zijn voor het uitzenden leurentelevisie. Philips heeft bekend gemaakt, dat de kleurentelevisie binnen vijf mr zal kunnen iborden ingevoerd en de N.T.S. gelooft zelfsdat de '.rste experimentele kleurenprogramma's over tivee jaar in de ether men en houdt er voorts rekening mee, dat er behoefte aan een jrmaal dagelijks programma snel zal groeien. .-ontvangers. Aangenomen wordt, dat bij het voortduren van de welvaart de prijs, die ongeveer driemaal hoger zal zijn dan die van de gewone televisietoestellen, geen bezwaar wordt. Uitnodiging nog steeds van kracht Naar aanleiding van berichten vol gens welke de Sowjetrussische pre mier Kosigin in de aanstaande herfst naar Bonn zou komen, heeft rege ringswoordvoerder dr. Krüger in Bonn vandaag verklaard, dat de uit nodiging van de bondsregering aan de Sowjetrussische minister-presi dent aanvankelijk tot de toen malige premier Chroesjtsjow gericht nog steeds van kracht is. Dat was ook door de Westduitse ambassadeur in Moskou by diens kennismakings bezoek aan Kosigin bevestigd. De bondsregering had echter nog geen aan wijzigingen van de juistheid van genoemde berichten. ïoewel er achter de schermen rd wordt gewerkt aan de voorbe ding, die voor de invoering van urentelevisie nodig is, zal het pu- ek voorlopig rustig moeten af- chten. De tweejaarlijkse radio- en evisietentoonstelling „Firato", die r enkele weken in het R.A.I.-ge- ,w in Amsterdam wordt geopend, nog niets van kleurentelevisie la- zien. Het tydstip van invoering i de kleur op het beeldscherm is ral een zaak van het systeem, dat et worden gekozen, ïnkele jaren geleden werd het van de televisietoestel in ons nog als een statussymbool ge- Nu er meer dan twee miljoen stellen in gebruik zijn zal menig- het kleurentoestel als een nieuw tussymbool aangrijpen. Tegenvaller S e komst van de kleurentelevi- is niet tegen te houden. Toch onze ervaring bij het zien van urentelevisie in de Verenigde Sta- dat de beeldkwaliteit in het op gebied toch zo vooruitstrevende lerika nog niet geweldig is. De zijn hard en weinig genuan- rd. Verleden jaar waren er van zeven televisieprogramma's die men in de stad New York kon op vangen, er twee in kleur. De Ame rikaanse televisiemaatschappijen hebben in de kleurenprogramma's uiteraard een middel gevonden el kaar te beconcurreren. De kijker, die in de Verenigde Staten geen cent kijkgeld hoeft te betalen, ziet dat met genoegen aan, vooral als hy zich toch reeds een kleurenapparaat heeft aangeschaft. Prijsverschil Uitstel door slecht weer en technische moeilijkheden Een kleurentelevisietoestel in Ame rika kost ongeveer 500 dollar. Toch zijn er nog geen vier miljoen van deze toestellen gekocht. Een gering aantal, als men bedenkt, dat er 60 miljoen gewone televisietoestellen zijn. Het prijsverschil tussen een kleuren- en een gewoon toestel is waarschijnlijk mede van invloed op de langzame groei van het aantal kleurenkijkers. Toen de kleurentoe- stellen op de markt kwamen kelder den de prijzen van de gewone tele visieapparaten tot beneden de 200 dollar en men is veelal eerder ge neigd een tweede zwart/wit toestel te kopen dan het oude apparaat een kleurentelevisie in te rui- Vooral omdat de kleurenpro gramma's ook op de normale toestel- VAN TORENFLAT IN LEIDEN De bijna 3-jarige Alexandra fi Harreveld is gistermiddag fstreeks half zes van de acht- etage van de Leidse Toren- |t aan het Van Vollenhoven- fcin gevallen. Bet meisje, dat op het balcon van ouderlijke woning aan het spelen S, is door nog onbekende oorzaak Ir het hek van het balcon gevallen. I kind kwam terecht in enkele jiiken, naast een betegeld plateau, b deze beplanting heeft Alexan- 1 haar Ie^ei te danken. Hoewel het fcje vrij hevig uit haar mondje edde, heeft zij het bewustzijn niet Boren. De E.H.D. heeft het kind Dit schilderesje kreeg het er farm van toen zij in de omge- ïng van Salzburg een aantrek- flijk panorama op -■ het doek facht. WEERBERICHT Winder bestendig je Bilt verwacht van heden- tot [genavond (eranderlijke bewolking met plaat- enige regen. Aanvankelijk later aan de kust krachtige tussen west en zuidwest. Iets temperaturen, ppgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING tergen eerst zonnige perioden, jr meer bewolking gevolgd door tfifrontjes. Matige later krachtige Iwesten wind. In de middag 19 fcraden, zeewater 18 graden, teuitzichtenDepressie-activiteit kit zich naar Schotland en de Wzee uit Hierdoor geleidelijk Mer bestendig, meer wind en tere regenkans. 21 AUGUSTUS jon op: 5.33 uur; onder: 19.52 u. m op: 23.44 u.; onder: 15.58 u. 'ater in Katwyk te 9.09 en •42 uur. 'ater te 4.40 en 17.02 uur. een barstje in de schedel opliep, ,r het Acad. Ziekenhuis overge bracht. Levensgevaar is evenwel niet wezig. Stormachtig weer en moeilijk heden met de brandstoftoevoer en het telemetrische systeem hebben gisteren het vertrek van de Amerikaanse ruimtevaarders in de Gemini-V verhinderd. De lancering is nu vastgesteld op morgen om 3 uur 's middags Ned. tijd. Om 7 uur gisteravond Ned. tijd verlieten Cooper en Conrad de cabine, teleurgesteld over het uitstel maar toch ook vol goede moed omdat weer eens was gebleken, dat de Ameri kanen geen enkel risico wensen te nemen. Het altellen was gestaakt om tien minuten voor het vertrek, dat in de loop van de middag al drie uur was uitgesteld. Het besluit om het tellen te staken werd genomen, toen de radiosignalen van een telemetrisch kanaal, dat gegevens naar de aarde moet seinen uitvielen. De fout scheen te zitten in een elektronische schakelaar, waarmee van het ene kanaal naar het andere wordt over geschakeld. Er werd toen een re serve-apparaat ingeschakeld, dat goed bleek te werken. By de terug schakeling naar de hoofdapparatuur bleek ook deze verbinding goed te werken. Men besloot echter het ze kere voor het onzekere te nemen en een kwartier uit te trekken voor con trolewerkzaamheden. Intussen barst te hoven de lanceerbasis Cape Ken nedy een onweer los, gepaard gaande met zware regen. Enkele minuten later werd tot uitstel besloten. Cooper, de commandant van de tweemansploeg, heeft iets dergelijks al eens eerder meegemaakt. Op 14 mei J963 heeft hy vier uur in zyn Mercury-capsule liggen wachten op de lancering, die was uitgesteld we gens een defect aan een radarvolg- station. Daarna werd de vlucht uit gesteld. De volgende dag werd hij met vier minuten vertraging gelan ceerd voor een ruimtereis van 22 omwentelingen, de laatste vlucht van het Mercury-project. Het was thans de eerste maal dat het Gemini-pro ject weia getroffen door moeilijkhe den aan de raket of de capsule. By de Gemini-III en -IV warer. er ook moeilijkheden, maar deze betroffen de lanceermstallatie en de volgappa- ret urn- De Amerikaanse veiligheidspolitie heeft donderdagochtend op de raket basis Cape Kennedy twee jonge toe risten aangehouden, die zich op 300 meter afstand bevonden van de plaats waar de lancering van de Ge- mini V werd voorbereid. De 22-jarige Ralph Young en de 17-jarige Theo dore Balenger verklaarden dat zy de start van nabij hadden willen bij en. Ondanks de buitengewone veiligheidsmaatregelen hadden de jonge mannen kans gezien langs het strand tot de basis door te dringen. President Johnson scheen zijn inspiratie van het plafond te le zen, toen hij tijdens een persont vangst in het Witte Huis zijn mening gaf over Vietnam en an dere problemen. Haya van Someren krees; een zoon nummer bestaat aif 16 pagina's Het tweede-kamerlid mevrouw Van Someren-Downer heeft gister middag in „De Ziekenverpleging" aan de Prinsengracht in Amsterdam het leven geschonken aan een zoon. De bevalling had enkele weken eerder plaats dan was verwacht, maar ver liep uitstekend. Het is de eerste maal in de Neder landse parlementaire geschiede nis, dat een der vrouwelijke afge- vaardigen een baby krijgt. Moe der en kind maken het goed. De zoon kreeg- de namen Bart Jeroen, weegt zes pond en heeft blonde haren en blauwt, ogen. Mevrouw Gerarda Victoria van Someren werd op 5 juli 1926 in Amsterdam geboren. In 1954 trad zij in het huwelijk met mr. J. van So meren. Sinds 1959 maakt zij deel uit van de liberale fractie in de Tweede Kamer Zij werkte in de periode 1953 tot 1958 als journaliste by „De Telegraaf". ,,/m enkele maanden kapot (Van onze Hilversumse correspond.) Stationhouder G. van Altena aan de Rading in Loosdrecht heeft gisteravond zijn contract met de bezinemaatschappij Purfina gebro ken door benzine acht cent goed koper te verkopen. Hij acht zich hiertoe gedwongen door de activi teiten van Loosdrechtse „vrije"- pomphouders, die in hevige con currentie hun superbenzine thans een dubbeltje goedkoper leveren, j over om mijn pompstation te slui ten en een baan te zoeken", aldus de gedupeerde benzineverkoper. Vanmorgen is de heer Van Altena opgebeld door het hoofdkantoor van de Purfina in Den Haag. „On middellijk de borden weghalen en verkopen voor de contractueel vast gestelde pry's van 53 cent", zo luid de het bevel. „Ik weet nog niet of ik dat bevel opvolg", zegt de heer Van Altena. De borden staan er nog steeds. 43 cent. Op dit moment zyn er in Loosdrecht drie van deze zogenaamde vrije pompen. Voor de pompstationhou ders, die contractueel moeten ver kopen voor 53 cent, vormen deze „witte" pompen een spookbeeld. De heer Van Altena kwam tot zijn besluit omdat hij gisteren over de gehele dag slechts 55 liter ben zine had verkocht, die hem een winst opleverde van 55 x 4 cent, dus 220 cent. „Daar kan ik niet van leven. Ik heb niets meer te verliezen. Mijn zaak is in enkele maanden volkomen kapot gemaakt. Gisteravond heb ik twee borden gemaakt, waarop ik mijn prijsverlaging bekendmaakte. Nu verlies ik vier cent per liter. U begrijpt, dat ik ook dat niet lang kan volhouden. Ik denk er hard Wervelstorm op Formosa: 17 doden Wervelstorm „Mary", die gisteren Formosa trof, heeft 17 mensenleven! geëist. Er worden voorts zeven men sen vermist en er werden er 77 ge wond, van wie 15 ernstig. Vrouwen en kinderen waren er gisteren in Antwerpen getui ge van hoe een losgebroken koe een van een pas aangekomen zending uit Texas op straat werd afgemaakt. Tevoren was toeschouwer de klacht had ge uit, dat bij lossing van de dierien in de haven wreedheden waren gepleegd. Verslaggevers aan de kade wer den niet op het schip, dat de dieren (Advertentie) Een keuze uit 150 modellen van het kleine kanariekooitje tot een pracht van een papegaaienkooi. Tortelduif- en hamsterkooien. We hebben ze in hout, verchroomd of verkoperd. Beslist morsvrije kooi en door gesloten plastic bak en lade. (Géén roest). Kooistandaards van metaal al vanaf 13.50 of van bamboe met hangers voor bloempotjes 13.95. Vitrines met glasruit in 3 maten, al vanaf 19.75 (geen gaas, vrij zicht en geen tochtMuur hangers, badjes, voerautomaten. Teveel om allemaal op te noemen. Onmiddellijk van opleiding verwijderd (Van onze Maastrichtse correspondent) Een Nederlandse sergeant-leerling vlieger blijkt de straaljagerpiloot te zyn, die woensdag het kampeer terrein Eurocamping op de Cau- berg op stelten heeft gezet dour in totaal vijf keer heel laag over te vliegen. Hangende het onder zoek van de Koninklijke Mare chaussee is hij voorlopig geschorst, maar het is te verwachten, dat hij definitief van de opleiding, die hy reeds halverwege had voltooid, zal worden verwijderd. Bezien moet ook nog worden of hij zich aan zodanige strafbare feiten heeft schuldig gemaakt, dat hij voor de Krijgsraad zal moeten komen. De vlieger was in opleiding op de gecombineerde Belgisch- Nederlandse militaire vliegschool De Koninklijke Marechaussee be schikte bij het onderzoek over foto's van de straaljager, gemaakt door toeristen op de Valkenburgse Eurocamping op het de duikvluchten boven het dorp. Op deze foto's wa registratieletters zichtbaar. in Brusthem. Van de eerste dag af O» leerling-vlieger heeft, eer capriolen duikvluchten de politie ontboden, nadat een aangevoerd, toegelaten. Maar j een Antwerpenaar vertelde dat hy I had gezien hoe een onbekende Fran se veehandelaar de koeien met een ijzeren staaf rp gevoelige plekken had geslagen. Hy had de man voorgehouden dat dit door de Belgi sche wet was verboden. Deze had hem bedreigd, waarna de Belg de politie was gaan halen. Van de 930 koeien - bestemd voor de gemeenschappelijke markt zouder er onderweg onge veer zestig zyn gestorven. Voorts zouden op het schip negentien kal veren zyn geboren. De cijfers zyn afkostig van deskundigen by het ha- venbedryf. op de Valkenburgse Eurocamping heeft de piloot het grote kampeer terrein in Lanaken, enkele kilo meters over de Belgische grens by Maastricht, op stelten gezet. Daar waren op dat moment rond 4 000 kampeerders en badgasten. Ook hier daverde het toestel op enkele tientallen meters hoogte over de camping. De eigenaar waarschuwde onmiddellijk de Belgische milit tire politie en het NAVO-depot in Tongeren (België), Tijdens het lossen ontsnapte een koe en rende in de richting van de stad. Personeel zette de achtervol ging en vuurde twee verdovingsin jecties af. Zy vertraagden de vlucht van het dier in het geheel niet. Ten slotte werd de koe in een hoek ge dreven en gedood onder luid protest van vele toeschouwers. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Nieuwe Rijn SO Tfn 2 0824 (0 1710) (9ucf êffte, teutvo f Met Zr. Ms. stoomschip f Adolf van Nassau zijn te J Nieuwediep aangebragt 7 me- talen stukken, benevens een metalen veldstuk bij een ge vecht op de Japannezen ver overd. (Advertentie) De onderge- teekende, hoogleraar in de Geneeskunde te Utrecht ver klaart bij deze, dat bij de door den Heer Ch Duwavran bereide pomade tegen het f uitvallen der hoofdharen met J den besten uitslag heeft doen aebruikp.n Loncq

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1