LEIDSCH DAGBLAD SPANNING IN ATHENE OPNIEUW GESTEGEN Burgemeester op dieven jacht r Werkkooi stort in de IJssel: DRIE doden Uitstel lancering Gemini H. BERENDS GEEN VOORZITTER N.V.V. Koning wenst eerst zeker te zijn van Kamermeerderheid Ook de NAVO beschuldigd van Nasser vrijdag naar Djeddali BUSBOTSING 41 DODEN GIVE A MAN A LUCKY -^Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 No. 31fr'^ jirecteur: E. A. E. van Dlshoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Athene, drs. F. G. van Hasselt) wee feiten typeren thans de toestand in Griekenland: Koning Constantijn heeft nog geen nieuwe regeringsformateur aangewezen. Hij wil blijkbaar eerst zeker zijn van een parle mentaire meerderheid; l De betogingen in Athene liepen gisteravond rustiger af dan was verwacht. Maar al vielen er geen slachtoffers, toch was er meer spanning tussen betogers en politie dan ooit tevoren. betogers van gisteravond, ver door een felle demonstratie in t stad'on, bezetten na een mars kilometer het hele Omonia- in (de Atheense „Place de la Con- de dat de politie hun vanouds domein prijsgeeft. De politie bar- id^erde alle boulevards, die van- ir naar het parlement en verder ir het koninklijke paleis leiden, e langs een omweggetje de eerste 'ieade voorbijkwam, stuitte op tweede, die nog veel zwaarder tt traangaswagens was bewapend, betogers op Omonia riepen: „Wij n niet weg" en zjj wierpen de etsa" naar de politieagenten, die en meter afstand stonden. De tetsa" is het gebaar van de hand fl vijf uitgespreide vingers, een ;en van de opperste verachting, is een van beide zijden een stap ver gegaan, dan had er een ern- treffen kunnen volgen. Maar lijkt vaak alsof er toch een soort :hte afspraak is gemaakt om bin- de perken te blijven. De menig- had bijv. gemakkelijk uit het sta- rechtstreeks naar het paleis inen marcheren langs onbewaak- wcgcn. maar gaf de voorkeur aan ar eigen aloude Omonia. 'ezeifdertijd confereerden in paleis de koning met de twee l-medewerkers van Papandreoe, zich onafhankelijk hadden ver- lard, Stephanopoelos en Tsirimo- De onafhankelijkheid werd in stadion op humoristische plak ten verbeeld als die van twee ndjes aan de ketting van het hof. bet algemeen moet worden ge ld dat de esthetische kwaliteit van plakkaten vooruitgaat. Men heeft schilders met talent voor gespan- q. Qua tekst was er een nieuwe naar links, nu niet alleen Ame- l&, maai ook de NAVO als geheel la gel ruimen in de zomer Bisteravond heeft zich boven Echt Limburg, een noodweer ontlast, t de brandweer de gehele nacht sft beziggehouden om kelders en [zen leeg te pompen. Vooral in de er gelegen gebieden tussen de ltse grens en de Koningsbosdier- rde verzamelden zich enorme jeveelheden water, vanmorgen zijn gemeente-arbei- ïs van Echt begonnen met het touimen van gevallen hagel, die op pmige plaatsen een meter hoog Kan aardappelvelden en andere te Ide staande gewassen is grote pade toegebracht. De omvang er- p is nog niet te overzien. WEERBERICHT |tANS OP REGEN Ipe Bilt verwacht van heden- tot prgenavond overdrijvende wolken- Wen, met later kans op wat lichte Ren. Meest matige zuidwestelijke Pd en lagere middag temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 19 AUGUSTUS £on op: 5.30 uur; onder: 19.56 uur. Kan op: 22.42 uur; onder: 13.18 P". Hoogwater te 7.21 en 19.46 uur; f^water te 3.13 en 15.22 uur. STRAND VERWACHTING ïgenfrontje boven Engeland lost «deels op. Morgen wisselende Iking en op de meeste plaatsen met een matige zuid-westen tod. Ook zonnige perioden. Over- 20-22 graden, zeewater 18 gra- Vooruitzichten: Wisselvallig met Wig of geen neerslag en een wis- ende bewolking. t nummer bestaat uit 11. pagina's werden beschuldigd van inmenging in de Griekse toestanden. Maar bo ven alles uit hoorde men toch de kreet: Weg met de Duitse, te weten koningin-moeder Frederika. Papandreoe heeft gisteren het hof vergeleken met Circe, de mythologi sche nimf, die iedereen, die met haar in aanraking komt, van gedaante doet veranderen. „Wie het paleis binnengaat", aldus Papandreoe, „komt er misvormd weer uit". Het woord „verrader" ont week hij omdat het ietwat zou deva lueren, toegepast op alle naaste me dewerkers die hem zo langzamer hand hpbben verlaten. Het worden Niet gemakkelijk Maar om op de audiëntie van de be'de „Kains" terug te komen: een opdracht tot formatie werd deze avond nog niet verleend. De koning wil ditmaal eerst zeker zijn van een parlementaire meerderheid, voordat hij zich aan een nieuwe opdracht I waagt. Men speculeert hier nu in tens op welke wijze een van beide onafhankelijken aan een meerder heid van 151 van de 300 kan komen, maar als men even doordenkt beseft men dat ir de hyper-individualisti sche sfeer van de Griekse politiek ook 151 niet genoeg is, omdat dan elke i51-ste, dus iedereen, almachtig zou zyn. De onafhankelijken zullen de ambitie moeten koesteren werke lijk een aanzienlijk deel van het Centrum aan hun zijde te krijgen. Daaivoor leken gisteren nog niet veel tekenen aanwezig, maar dat de wonderen de Griekse wereld niet uit z\in, weten we nu zo langza- mirhand wel. Een grote handi cap voor Stephanopoelos was de pers. waarvan een belangrijke deel even aan zijn zijde is geweest, maar daarna ijlings weer tot Papandreoe is overgegaan, toen Novas, tegen een protocollaire belofte in, aanbleef. Nu een grote menigte weer stoom heeft kunnen afblazen, zullen bepaalde Pa- pandreoe-gezinde dagbladen mis schien weer voorzichtig gaan probe ren hun koers te wijzigen. Drie personen zijn vanmorgen om het leven gekomen, toen bij de scheepswerf Van der Giessen in Krimpen aan de IJssel een ijzeren werkkooi, waarmee men bezig was om een plankier op een booreiland te bevestigen, van naar schatting 25 meter hoogte in de IJssel stortte. Twee man waren op slag dood, de derde overleed op weg naar het ziekenhuis. de IJssel, de 40-jarige elektrisch las ser F. J. van de Voorde uit Rotter dam en de 45-jarige hakker T. J. Koedood, eveneens uit Rotterdam. Bouwpolitie en arbeidsinspectie stellen op het ogenblik een uitge breid onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Het booreiland, waaraan de slachtoffers werkten, was in aanbouw voor een Amerikaanse oliemaatschappij. Over een jaar zou het gevaarte gereed moeten zijn. Vol gens het bouwschema moesten van daag het dek en het dekhuis worden aangebracht. De schade aan het boorplatform is, voor zover bekend, niet groot. Overigens wordt de toon tegen het neg in een groot deel van de pers tnet de dag scherper en gisteravond waren er voor het eerst leuzen recht streeks tegen Constantijn. Politiek bevindt de crisis zich in een hoogst onorerzicfatelijk stadium en verras singen zijn niet uitgesloten. Men weet intussen niet of men moet la chen of huilen bij alle persoonlijke beschuldigingen die de Centrumlei ders elkaar de laatste dagen naar het hooft', gooien. Zelfs een gematigd man als Stephanopoelos doet daar nu aan mee en Tsirimokos, die een paar weken geleden voor een grote menigte in Thessaloniki nog „leve Papandreoe" stond te roepen, maakt zich nu zorgen over wat er met Pa- pandreoe's ziel moeten gebeuren als hij dood gaat, wat toch niet zolang meer kan uitblijven. Tsirimokos noemt voorts de terreur, die Papan dreoe binnen zijn eigen fractie uit oefent. „ongekend in de parlemen taire geschiedenis". Het ant woord van Papandreoe op al zulke beschuldigingen is steeds: „Waarom hebben jullie dat niet eerder gezegd en waarom durf je pas zodra je het paleis uitkomt?". De lancering van de Amerikaanse ruimtevaarders Cooper en Conrad, die voor morgenmiddag 3 uur is vastgesteld, zal mogelijk worden uit gesteld tengevolge van technische moeilijkheden. In de Gemini-V is ter vervanging van batterijen een nieuw systeem (fuel cell system) voor opwekking van elektriciteit aangebracht, dat werkt op de energie die ontstaat bij de vorming van water door de che mische reactie tussen waterstofgas en zuurstof. Deze gassen worden in vloeibare toestand meegenomen. Dit systeem is onmisbaar omdat het ruimtevaartuig niet genoeg batte rijen kan meenemen voor acht dagen. Er doen zich nu moeilijk heden voor met dit nieuwe systeem. Men zal alles doen om deze op tijd verholpen te krijgen. 4 Zes 35 meter hoge en meer 4 dan een halve eeuw oude 4 schoorstenen op het terrein van 4 de Zuidergasfabriek in Amster- dam zijn gisteren opgeblazen, 4 omdat ze geen dienst meer de- i den. Het opblazen geschiedde 4 niet alle in één keer, zoals aan- 4 vankelijk de bedoeling was ge- weest, maar deels na elkaar of 4 met twee tegelijk. 4 In de middag werd met één schoorsteen geëxperimenteerd, hoe zwaar de springstoflading moest zijn. Tot twee keer toe moest nieuwe springstof wor den aangebracht in gaten, welke in de schoorsteenmantel waren geboord, voordat bet ge vaarte bij de derde explosie in stukken uiteen viel. De laatste twee, schoorstenen, waarvan een met de driekleur aan de bovenrand was getooid stortten in de vooravond in brokstukken op het terrein neer. De schoorstenen stonden rond een twee jaar geleden stilgeleg de en reeds afgebroken koolgas fabriek. Men ging destijds over tot het kraken van benzine tot gas en voorts wordt van de Hoogovens gas betrokken. Am sterdam heeft inmiddels ook be sloten tot overschakeling op aardgas. Op medisch advies In verband met een ernstige zenuwinzinking die eind juli op trad, heeft de heer H. Berends op medisch advies verzocht te mogen terugkomen op de aan vaarding van zijn kandidatuur voor het voorzitterschap van het N.V.V. Het verbondsbestuur heeft verzoek uiteraard inqewil- ligd. Het verbondsbestuur van het NVV zal zich na de vakantieperiode bera den op de thans ontstane situatie. Zoals gemeld is drs. D. Roemers kortgeleden terug op zijn aanvan kelijke besluit de voorzittershamer volgend jaar te willen overdragen. Hij gaf er de voorkeur aan nog dit jaar te vertrekken. In elk geval zal op 23 oktober tij dens een buitengewoon congres af scheid worden genomen van drs. Roemers. Of dan reeds een opvolger zal zijn gevonden, weet men nog niet. Kandidaatstelling is mogelijk tot 15 september, doch deze termijn kan eventueel worden verlengd. Na mens het N.V.V. werd nog verklaard, dat de gezondheidstoestand van de heer Berends (sinds begin 1964 secre taris- N.V.V.) niet zorgwekkend is. President Nasser van Egypte vliegt vrijdag naar Djeddah in Saoedi-Ara- bië voor een besprekeing met Koning Feisel over Jemen, zo is van be trouwbare zijde in Cairo vernomen. Eenenveertig personen, onder wie tien kinderen, zijn gisteren om het leven gekomen, toen twee bussen in Thika, Kenia in botsing kwamen. Slechts enkele passagiers ontkwa men aan de dood maar moesten met verwondingen in ziekenhuizen opge nomen worden. Koningin Anne-Marie van Griekenland bevindt zich nog steeds op het eiland Korfoe. Hier ziet men haar met haar dochtertje Alexia op het paleis balkon. Naast de koningin (die gekleed was in de regionale kle derdracht): koningin-moeder Frederika en haar broer, prins George. Melk maandag duurder (Sud Qlit Burgemeester Z. Bruins Slot van Al phen aan den Rijn. zijn echtge note en drie zoons Piet, Johan en Harm hebben in de afgelopen nacht de Alpheuse politie daad werkelijk geholpen bij de arresta tie van twee uit deze gemeente af komstige inbrekers, resp. 21 en 22 jaar oud. Dat geschiedde toen beide mannen iets van hun gading trachtten te vinden in het kassagebouw van het vogelpark „Avifauna", dat precies tegenover de woning van de eer ste burger is gelegen. Naar bij het verhoor is gebleken. hadden zij ook ingebroken in het kantoor van de NV Rijdam aan de Energieweg en in het kassagebouw van het zwembad „De Hoorn" aan de Van Foreestlaan. De inbraken leverden slechts f 31 op Piet Bruins Slot zat vannacht om half drie op zijn kamer te werken. Hij werd afgeleid door wat rumoer bjj „Avifauna, keek naar buiten en zag toen twee mannen rond het kassagebouw sluipen. Direct wekte hy zijn vader en zijn broers Jo han en Harm en vertelde hun wat er aan de hand was. Burgemeester Bruins Slot waar schuwde telefonisch de politie, kleedde zich met zyn zoons snel aan en ging yiings naar buiten. Ook mevrouw Bruins Slot had het bed niet meer kunnen houden, zy ging met haar man en haar zoons mee. Het hurgemeestersgezin vatte post rond het gebouwtje, waarby zy de uitgangen scherp in de gaten hiel den. Mevrouw Bruins Slot had de achteruitgang voor haar rekening genomen. Toen de politiemannen arriveerden konden zy de inbrekers zonder moeite in de kraag grypen. Beide mannen werden overgebracht naar het politiebureau. Tydens het ver hoor bekenden zy ook beide an dere inbraken. De buit bleek ge ring te zgn: f31. By het onderzoek constateerde de politie, dat de inbrekers in het kantoor van de NV Rijdam en in het kassagebouw van het zwembad nogal wat schade hadden aange- De Alphense politie gaat na of de 21-jarige Alphenaar ook betrokken is geweest by de vorige inbraken in het zwembad en in Avifauna. (Van onze correspondent) Consumptiemelk en karnemelk in flessen wordt met ingang van maan- |dag 1 cent per liter duurder, evenals yoghurt, vla, pap en dergelijke melk- produkten. Tot deze prijsverhoging is reeds begin van dit jaar besloten. Naar het ministerie van Economi sche Zaken meldt, is de prysverho- ging van 1 cent per 22 augustus, al eind maart van dit jaar toegestaan. Dat gebeurde om bedrijven- en de tailhandel 'n vergoeding te verstrek ken voor de gestegen venverkings- en distributiekosten, die voor door berekening in aanmerking zouden komen. leuwï Uit het Leidsch Dagblad van 4 19 Aug. 1865; 4 De heer J. D. van der Waals, directeur der burger- 4 avondschool v.h. genootsch. 4 M.S.G. heeft het diploma als 4 leraar in de Wiskunde ver- l kregen en is benoemd te De- 4 venter. i Door de komst van het J Engelsche eskader is Cher- bourg thans overvol van 4 t vreemdelingen Kamers in de 4 stad zijn slechts voor 100 4 1 francs daags te verkrijgen. 4

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1