Reclame - ruzie rond Bonanza TROS HEEFT AL John Korporaal filmt actief in Amerika PEWANN.V. Automobilist tracht slagerszoon geld afhandig te maken N.K.V.Prijzen lopen thans uit de hand' en gióteren programma. LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 DERDE BLAD LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van onze Haagse correspondent) John Korporaal, de Nederlandse cineast, die op zoek naar film bedrijvigheid grote delen van de ivereld bereist, is sinds hij hier zijn derde speelfilm „De vergeten medeminnaar" afleverde weer naar Mexico vertrokkenwaar zijn Mexicaanse vrouw beter kan aarden dan in het kille Nederland. In het kantoor van de T.R.O.S. aan de Herengracht in Amsterdam is men thans druk bezig met het administreren van de duizenden deelnemers, die zich hebben aangemeld en die voldoen aan de voorschriften, welke de regering heeft gesteld. Reeds heeft men het tiendui zendste lid ingeschreven, wat door afwezigheid van de betrok kene pas morgen met enig vlag vertoon kan worden gevierd. In een week tijd werd deze mijlpaal bereikt. De TROS streeft overi gens naar 100.000 leden. Kort geding in Utrecht over Pondorosa-bouwdoos Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF HOUTWEG 7-8 DEN HAAG (bij 't Malieveld) TEL. 18.21.43 Tandarts en haard „Ik kan er gewoon niet meer tegen Het heeft hem in zijn tweede va derland niet steeds meegezeten. En kele speelt ilmscenario's ondervonden moeilijkheden by de censuur. Zo werd ..Las bueanas consciencias" (de goede gewetens) afgewezen. „Daarna sielde de oud-Hagenaar zijn hoop op „La voz de madera" (de stem van hout) maar voor hij daarmee kon beginnen kreeg hy een telefoontje uit Amerika van een Italiaanse film- procudent, die korporaal in Rome had leren kennen. De man zat met zijn han den in het haar. Zijn regisseur Igi olidoro was plotseling ziek ge worden. Polidoro, ook een oude vriend van Korporaal, maakte na het succes I tijdens het Berlijnse festival met „II 1 diavOiO", waarin Alberto Sordi ex- celleerde, een film in de Verenigde i Staten: .The American wife". Als tegenspeelsters van Ugo Tognazzi fungeerden Rhonda Fleming. Marina I Vlady en Juliet Prowse. De enorm hoge dagkosten voor de Italiaanse film, die door heel Amerika heen op locatie werd gemaakt, deed de producent vertwijfeld zoeken naar een vervanger. Een dag later stond Korporaal al in New Orleans en fun- geerde als regisseur van een super- produktie. Het bleef voor hem he laas maar bij enkele opnamen in New Orleans, want Polidoro was speoedig weer op de been. (Van onze Utrechtse corresponden)t De president van de Utrechtse rechtbank, mr. J. Pluggc, heeft zich gistermiddag gedurende anderhalf uur bezig moeten houden met de Bo nanza Ponderosa bouwdoos. Hy deed dat op verzoek van het Utrechtse re clamebureau Van den Hout, dat in een kort geding de onmiddellijke stopzetting eiste van de bouwdozen- reclameactie van de 1300 bij de Sper- Rolletje De hernieude kennismaking met korporaal", oude Italiaanse vrienden beviel zo goed, dat hij ook de rest van de produktie, bleef volgen. De- vocaat mr. J. H. Jonker uit Amster dam. Deze zei, dat de Nederlandse wet geen auteursrechten verbindt aan b.v. titels van boeken. Simon Vestdijk en uitgeverij De Bezige Bij hebben dat ondervonden in hun pro ces tegen een filmmaatschappij, die een film de Nederlandse titel „De dokter en het lichte meisje meegaf j Brandie in dakbedekking r tegenover, dat J O het dan alleen het gebruik maken van de werverbond aangesloten zelfstandige n kruideniers. Als stok achter de deur iïJ m S SS moet er volgens het reclamebureau Ponderosa is geheel in styl. Dat o rnn „„ihota 1 klopt ook wel, want de Brabantse een dwangsom ojn van 2.500 gulden per dag. Van den Hout heeft begin juni I speelgoedfabriek heeft veel geld de rechten voor Ne derland verworven van Bonanza. Het bureau verleende een licentie aan Albert Heyn, die direct bij Ponde- rosa-koffie een Bonanza-landkaart ging doen„ Het Sperwerverbond liet op de zet "an A.H. een tegenzet vol gen. In de strijd om de gunst van de kinderen van de huisvrouw bracht het zeer zwaar geschut in stelling: de Bonanza-bouwdoos, betrokken n paar jaar geleden de matrijzen rechtstreeks van de filmproduktie maatschappij gekregen. Niemand had hier in Ne derland toen nog van Bonanza ge hoord. Aan de omzet was dat goed te merken. De eerste bouwdozen, waarop de naam Ponderosa overigens niet voor kwam gingen niet vlot van de hand. Pas toen Bonanza in Nederland een begrip was geworden, werden er na men op de bouwdoos gezet. Dat ge beurde zonder Amerikaanse toestem- „Ik vind het gewoon een ver schrikkelijk gevoel aan mijn han den. En nu is het zover gekomen, dat ik er niet meer tegen kan. Tenslotte moet je iemand toch bij zijn kin of wang vasthouden als je hem helpt", zo vertelde gis- I teren de Alkmaarse tandarts J. P. Kokkes pas terug van vakan- tie die enkele toeken geleden in het nieuws kwam, omdat hij een van zijn patiënten, versierd met een baard, niet toilde helpen. i| Waarom juist nu opeens? „Ja, op een gegeven ogenblik krijg je dat gewoon. Ik heb er nu 1 al een stuk of zes weggestuurd. Alleen als zij pijn hebben help ik ze natuurlijk wel", aldus de heer KokkesAls ze tenminste I tyd geleden verkocht 1 hun tanden hebben gepoetst". I roepvereniging", aldus Sperw van de speelgoedfabriek Curver N.V. .iInderdaad. ook de spM.,80ed- ult Rijen in Noord-Brabant. (abriek een proces boven het y-v 1 hoofd", verzekerde mr. Nye de recht- „Unrecntmtaig bankpresident. die volgende week woensdagmiddag uitspraak doet. „Een onrechtmatige daad noemde mr. W. Nije, de advocaat van hec reclamebureau, de verspreiding van deze Bonanza-dozen. De Sperwerle den wilden Albert Heyn de wind uit de zeilen nemen en profiteren bo vendien van alle reclame, die A.H. reeds rond Bonanza heeft gemaakt. Mr. Nije vond, dat er over het on geoorloofde van het Sperweroptre den eigenlijk geen twijfel bestond. Geen enkele zakenman zou het toch in zijn hoofd halen de naam James Bond en de J.B.-symbolen te gebruiken zonder toestemming van de erven van Ian Fleming. Iedereen weet immers, dat 007 door rechten wordt beschermd. Rond deze rechten is een enorme commercie opgebouwd De Beatles verdienen er b.v. meer aan dan aan hun films en hun grammofoonplaten. De film Bambi wordt vrijwel nergens meer vertoond, maar Walt Disney beurt elk jaar nog grote bedragen aan Bambi-rechten. Niet aan titels De enige rechten op Bonanza kunnen volgens de Nederlandse wet geving de vertoningsrechten zyn. Maar die rechten zyn reeds een hele In donkere polder bij Ter Aar nieuwe kerk Amsterdam De Amsterdamsche brandweer is gistermiddag omstreeks kwart over vijf met groot materieel zeven auto's in totaal uitgerukt naar de eeuwenoude nieuwe kerk aan de Dam, waar men aan de kant van de N. Z. Voorburgwal vuur uit het dak had zien komen. Bij aankomst bleek er inderdaad in het houtwerk van de kap der kerk, waaraan reeds geruime tij dl uitgebreide restauratiewerk zaamheden worden verricht een brandje te hebben gewoed, dat ech ter voor de brandweer arriveerde met een paar emmers water grotendeels was geblust. De dakbedekking was over een oppervlakte van 6 m2 ver brand. De oorzaak van het brandje is vermoedelijk een achteloos wegge worpen sigarettenpeukje, aldus de politie. De cijfers van de kosten van levensonderhoud van de laatste maanden bewijzen, dat de prijsontwikkeling uit de hand loopt. Dit stelt het Nederlands Katholiek Vakverbond in zijn officiële Ruim Zicht". zelfde producent maakt ook 'n film die in diverse werelddelene speelt. Marco Ferreri regiseerde die be gin van dit jaar onder meer in New York. Deze film „the sacred family" leverde voor Korporaal een speelrol- letje op. Dat is overigens niet voor het eerst, want Vittorio de Sica duwde de magere Hagenaar bij „Fietsendieven" en „Eindstation" ook al eens in het beeld. De activiteiten van Korporaal hou den óuar nog niet mee op. hij heeft een gunstig ontvangen documentaire „De veelzijdigheid van de vrouw" op zyn naam staan en voor een komi sche filmscript „The Goofers" heeft hy zojuist een producent gevonden. Tussen het creatieve werk door heeft Korporaal dan nog de gele genheid om enkele avonden per week filmregie te doceren aan de filmhogeschool in Mexico. I NEDERLAND 1 NCRV: Nederland en de Hugenoten In Saint-Jean-du-Gard in de Franse Cevennen wordt van 15 augustus tot 8 september een ten toonstelling gehouden met als on derwerp „Nederland en de Huge- notenvluchtelingen in de Nederlan den". Verschillende instellingen, zo wel in Frankrijk als in Nederland hebben hun medewerking gegeven voor deze tentoonstelling, samenge steld door de Waalse predikant uit Middelburg, ds. Ch. Cabanis. Er is een deel van gewijd aan „Land en volk van Nederland", maar het voor naamste deel is meer historisch van karakter. Daarin worden o.a. de Hol landse Geuzen op de voorgrond ge plaatst, de voorlopers van de Franse Camisards (in de Cevennen). en ook de geschiedenis van de vluchtelin gengemeenten in Nederland. Zo zijn er ook een aantal authentieke brie ven van verschillende Hugenoten- leiders geëxposeerd. orgaan Voor de prijsstijgingen zijn, behalve het slechte weer dat hierop van grote invloed was, volgens het N.K.V. ook andere oorzaken aan te wijzen. De aardappelprijs is gestegen met ruim veertig procent, mede tengevolge van de speculatie van de detailhandel, aldus „ruim zicht", dat hieraan toe voegt, dat ook de overheid aardig met de prijsverhogingen heeft mee- In dit verband herinnert het blad aan de stijging van de tarieven x>r water, telefoon en briefport. Het verloop van de prijsontwikke ling is een wezenlijk onderdeel van het tussen regering en bedrijfsleven overeengekomen sociaal-economisch DIRECTEUR GEEFT JONGSTE BEDIENDE TIP Een oppassende jongeman die, □aar gebleken is, al lang met de wens naar een bepaald bezit rondliep, kreeg onlangs van zUn directeur een wenk die hem nog geruime tUd zal heugen. Dat was het gevolg van een voor belden wel zeer onverwachte ontmoe ting. De jongeman zwierf name lijk tijdens de lunchpauze rond op de markt. HU gaf daar zUn ogen goed de kost en hU scheen geen haast te hebben. Plotseling en tot zUn niet geringe verbazing stond hy oog in oog met een hem bekend persoon; zyn directeur, die na een kort gesprek ai gauw wist wat de jongen zocht. „Dan moetje daar zyn", klonk zyn raad, die de knaap dan ook prompt op- volgde. Dit voorval bewyst weei eens duideiyk dat mensen „van alle rangen en standen" op de markt kopen - waar marktkoop man en straathandelaar hun klan ten steeds het beste bieden vooi het minste geld, want 0P DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD beleid zo zegt het N.K.V. en het is met name de overheid, die voor wat haar deel van dit beleid betreft, op deze ontwikkeling scherp zal moeten toezien. Het vakverbond acht dit temeer van belang, waar de over heid van plan is om voor het komende jaar een zekere verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen door te voeren. Zowel de huidige prijsontwikkeling als het voornemen van de overheid met betrekking tot de verhoging van de indirecte belas tingen, zullen dan ook meespelen bij het sociaal-economisch beleid, waar aan in het najaar opnieuw gestalte moet worden gegeven. Aldus „Ruim Zicht", Vertegenwoordigers van het Indonesische Jeugdfront en an dere massa-organisaties hebben bij het hoofdbureau van politie in Djakarta een brandstapel op gericht van grammofoonplaten van Beatles. Shadows, de Blue Diamonds enz. Ook verhalen over Tarzan. thrillers en prikke lende lectuur werden op de brandstapel geworpen. Tevens is een beroep op de jeugd ge daan niet meer te luisteren naar de ..krankzinnige westerse mu ziek welke wordt uitgezonden door buitenlandse radiostations. Naar nu pas bekend is ge- i worden, heeft de slagerszoon Jan Dijkstra uit Woubrugge de vorige week een angstig avon tuur beleefd. De 20-jarige sla- r ger werd door een automobi list, die op geld uit was, achter- volgd en mishandeld. Hij had met zijn bromfiets zyn meisje naar Ter Aar gebracht en reed terug naar Woubrugge. In de polder stond bij de driesprong een auto geparkeerd. De bestuurder vroeg of de bromfietser even wilde helpen. Toen Jan informeerde, waarmee, vroeg de man of hy geld b(j zich had. De slagerszoon antwoordde be vestigend, waarop de automobilist hem gelastte dit af te geven. Jan Dykstra was hiertoe niet zon- r der meer bereid. Hy gaf de automo bilist een flinke kaakslag, die zo hard aankwam, dat de man over de grond rolde. Dykstra sprong op zyn bromfiets en reed zo hard mogelijk 1 in de richting van Woubrugge. De automobilist zette de achter volging in, reed de bromfietser klem en zei:,, Ik maak je koud". Weder om diende Jan de man echter een flink pak slaag toe en reed weer hard weg. De auto kwam weer ach- j ter hem aan, maar bij het verlichte kruispunt maakte de wagen rechts- 1 omkeert. Thuisgekomen telefoneerde Jan de vader van zyn vriendin en ver telde wat er was gebeurd. Deze stel de onmiddellijk de politie op de hoogte. De slager had het nummer van de auto opgenomen en bij in formatie bleek de wagen uit Veenen- j daal afkomstig te zijn. De vader van de automobilist was afwezig en zoon lief had hiervan gebruik gemaakt om er met de auto op uit te gaan. Het signalement dat de slagerszoon kon geven stemde overeen met de zoon van de autobezitter, die daarop werd ingerekend. 7.33 uur 8.00 uur 8.45 uur Nieuws in het kort NTS Journaal voor gehoorgestoorden Jackie Gleason show NTS-journaa! Attentie, actualiteiten De zondebok, tv-spel NTS-jo urnaal Sluiting. I NEDERLAND 2 VARA: 8.25 uur Nieuws In het kort NTS Avontuur, documentaire Theater Thuis Perry Mason, film Achter het nieuws, actualiteiten Kerkelijk programma Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 8.15 uur 10.00 uur HILVERSUM 2: Cynisch Maandag is gewoonlijk film dag. En gisteren was het een dag van de merkwaardige on dertitels. Want met alle begrip voor de moeilijkheden van film vertalers, er verschenen wel een paar vreemde dingen op het scherm tijdens de uitzendingen waarvoor de N.T.S. via Neder land 1 verantwoordelijk was. De meest cynische was die in de 20ste aflevering van de docu mentaire over de eerste wereld oorlog. Een Engelse specialist op het gebied van strijdgassen vertelt over de afschuwelijke uitwerking van „Er waren er ook wel die vonden dat het naar knofloof rook" mosterdgas. Als hij uitlegt hoe besmette militairen het onder hun eigen mensen verspreidden, wordt er tot twee keer toe vertaald: „Zo vergastten zij hun eigen kame raden". Op mosterdgas.... Onschuldig Onschuldiger ging het toe in de wat trage, maar voorname lijk door de soms héél pittige muziek toch amusante Deense vakantiefilm „Verliefd in Ko penhagen". Siw Maknkwist komt les nemen bij een orkest leider die zich noodgedwongen voor zangleraar uitgeeft. Siw speelt in deze film 2en Zweedse en spreekt met haar ouders in haar landstaal, die dus voor het Deense publiek in ondertitels is vertaald. Maar nu deze film hier wordt vertoond, moesten daar de Nederlandse aan toegevoegd worden, zodat we soms konden kiezen uit Deense en Nederlandse onder titels. Dat was teveel van het goede! Het werd er bepaald niet duidelijker op. Koorzang De AVRO had op Nederland II bijna een half uur uitgetrok ken voor „The Michigan Youth Chorale", het koor van 68 Ame rikaanse jongeren, dat acht weken door Europa reist en ge disciplineerd zingend de ban den met „De oude wereld" komt aanhalen. Voor dat lofwaardige doel van hun tocht kwamen ze graag uit in hun korte gesprek jes met presentatrice Monica Hoogstraate. (Dit koor heeft, naar bekend, ook met succes in de Pieterskerk gezongen). „Wat betekent voor jou ver broedering". De strekking van hun antwoorden daarop was bij zonder hoopvol en scheen alle vertrouwen in een toekomst zonder internationale spannin gen te rechtvaardigen. Jammer alleen dat die antwoorden zo weinig spontaan werden voor gedragen. Maar misschien is hun reeds al te dikwijls ge vraagd hoe ze denken over zich zelf en de ander. Ook enkele Nederlandse jon gelui die een jaar naar de Ver. Staten waren geweest vertelden lets van hun uitsluitend goe de ervaringen: „Als je nu Iets slechts hoort, denk je „dat zal wel meevallen, want we heb ben daar wel Anders gezien". Valkenburg i Eigenlijk is iedereen die zyn vakantie in verre oorden door brengt dom. De tocht naar Val kenburg is aanzienlijk minder vermoeiend dan die naar Bar celona of Dubrovnik. En wat daar allemaal te beleven is.... Rob Funcke en Frans van Hou- tert lieten er iets van zien. De café's tappen er elk ge middeld 1500 liter per dag. Van daar dat Sjoukje Dykstra, die er op het ogenblik met de show „Holiday on ice" werkt, het publiek zo spontaan vindt en dat het Malando opvalt dat de „Boven-Moerdijkers", die anders niet zo erg op Latijns-Ameri kaanse muziek zijn gesteld, hier aardig mee kunnen komen. Voor f. 1,95 heb je er een peper- en-zoutstel. ook al vindt de vriendelijke mevrouw uit de souvenirwinkel het zelf een onding en lang niet zo fraai als die gasaanstcker van f. 115. Wie het dansen en deinen moe is, kan er de rust van de grotten opzoeken. Bovendien moeten daar verhaaltjes in de wanden zyn gekerfd die de gids niet geschikt acht voor „kleine meisjes en de AVRO". Jazz „The Jazz Crusaders" uit Houston maakten de indruk uitstekende musici te zijn die him soepel swingende styl voor zichtig peperen met moderne harmonietjes. Geen krampach tige baanbrekers, maar een kwintet dat volkomen ontspan nen heerlijke muziek maakt. VOOR DINSDAG 17 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. KRO: 17.50-18.00 Overheidsvoor lichting: De invloed van buiten landse culturen op fie architectuur in de Ned. Antilu Raymundo Debrot Vraaggesprek licht ork. 18.50 En vragen beantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.30 Brabants orkest en solist: klass. muz. 19.50 Delfts Ma drigaalkoor. 20.15 Vliegtuig op hol, hoorspel. 21.40 Fluit en harp: amu- sementsmuz. 22.00 Geestelijke liede- 22.20 Act. of gram. 22.25 Boekbespr. 22 30 Nws. 22.40 Epiloog 22 45 Hart. hoofd en hand vragen om woord en wijs. want leven moet ie met een lied: chansons. 23.25 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 12.50 Licht instr. kwar- 13.45 Pianospel: lichte 14.00 Robertus orkest: oude 19.30 Gamelan, Indonesisch progr. 20.00 Nws. ÈM in Loosdrecht, -rubriek. 22.0 --zangsoliste: Iklass. 22 30 Nws. 22.40 Act 23 00 Hol- Festival 1965: T" uit de Goud Pianorecitalklass Nws. VOOR WOENSDAG 18 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. NCRV7.00 Dagopening. 7.10 Klass. gram. 7.30 Nws. 7.40 Radio krant. 7.55 Lichte gram. 8.15 G*>- 8.30 Nws 8.40 Lichte Nurks. jl.> 14.30 Klassiek pianotrio. 15.05 Semi-klass. muz. 15.50 Bijbelvertel- line v. d. leugd. 16.00 V. d, jeugd. 17.00 Metropole orkest. 17.50 Over heidsvoorlichting: De Radiozilver- vloot. Gepresenteerd door Herman Stok. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws., ochtendevm. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gram. 7.25 Van de voorpag. 7.30 Lichte gram. 8 00 Nws. 8.10 Lichte gr. (vervolg). 9 00 Van alle markten thuis, praatje de huisvrouw. 9.05 Klass. lische muz. T1.00 Nws. i L02~ RV.U Kleuren - hun 'taal. karakter en symboliek, door W. Maschhaupt. 11.32 Geknipt, voor herh. 12.27 Me dedelingen t.b.v land- en tuinbouw 12.30 Voor het platteland. 12.35 Lioht orgelspel 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.15 2,45ÏÏHJ1 wereld ging voorbij, lez. (2). 14 00 Grepen uit de muziekge- sotitodmte muz. lezing 14 55 Kalen der. 15 00 V. d. kind. 16.00 Nws. 16.02 Oude niuz. 16 30 V. d. zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 17.50 Act. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: KRO: 17.00-17 35 Voor NTS: 19 00 Nws. Ln het kort. i£,01*V-JL £&uters 19 06 Koningen Angkor. TV-fllm. 19.35 Nationaal Jeugdork 1965. film. 20.00 Journaal en weerovere. AVRO: 20.20 AVRO's S 0*' 2035 Harte wenseoncert. 2l.3o De verdedli De Kruisridder, Morgendienst. 11.00 Oude i tLTuisnao TV-fllm. NTS: 22.25-22.30 Journaal 11.15 j Nederland II: NTS: 20.00 Nws. Lichte gr. 1150 Twaalfuurtje: ca-I het kort KRO Mfti t? ,n bawtoroKr. 12.00 Touring Club: pro- 66 2> §22toTSSft tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Gram" I ftjaar) S^nim (belde keu-lngeu boven

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5