KATWIJKS TIENDE CORSO FRAAIE BLOEMENSTOET HUNTER echt een lekkere Amerikaan! ZONDER A-BOM GEEN OVERGAVE Agenf-bezorger Warmond Vele tienduizenden stonden langs de wegen Toeschouwers zeer enthousiast Chirurgen redden ooievaar LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 16 AUGUSTUS 1965 ,,'t Is nog nooit zo druk geweest in Katwijk. Je kunt over de hoofden lopen". Dat zei zaterdagmiddag een oude visser, die op de Boulevard getuige was van het voorbijtrekken van het bloe mencorso en van de demonstraties van de Katwijkse Reddings brigade, die op zee voor het Vuurbaakplein werden gegeven. En hij was niet de enige, die deze mening verkondigde. Ook de politie had in het seizoen nog nooit zo'n invasie meegemaakt. Rijen dik stonden de mensen aan weerszijden van de Boulevard. Vele. vele tienduizenden de schattingen lopen uiteen van vijf tig tot vijf en zeventig duizend zagen het corso „Flora's bloe menpracht aan zee" door de straten van de vissers- en badplaats rijden: badgasten, dagjesmensen uit de verre omgeving en in- Zee, Modern, Katwijk aan Zee, ^de prijzen Korevaargarage, Leiden en Roskam, Noordwyk. Luxe wagens met reclame: ere- en eerste prijs ACS, Zoeterwoude, 1ste prijs: Horlogerie L. van Duijn, Kat wijk aan Zee. 2de prijzen: ass. kand. H, Beek, Wassenaar, Boekhandel J. v. d. Lee. Katwijk aan Zee, 3de prijs Piet Oudshoorn, Katwijk aan Zee, 4de prijzen Foto Jaap van Duijn, Kat wijk aan Zee en schoenhandel C. v. d. Berg, Katwijk aan Zee, 5de prij zen P. Zuyderduyn, Katwijk aan Zee en kledingmag. J. Haasnoot en Zoon, Katwijk aan Zee, 6de prijzen Ass. Kant. Verhaar, Rijnsburg en M. Guyt, Katwijk aan Zee. Bedrijfsauto's: ere- en eerste prijs en mooiste lure wagen Grimsbergen en Noordermeer, Katwijk aan den Rijn, 2de prijs J. T. Remmers- waal en Zn., Katwijk aan den Rijn, 3de prijs Pepsi Cola, Den Haag, 4de prijs N. van Maren, Katwijk aan den Rijn, 6de prijzen Radio Caspers, Noordwijk, Schoenhandel Haasnoot, Katwijk aan Zee en firma Ouds- hoorn en Arends, Katwijk aan den Rijn. Charmante figur'antjes op eeh oude nettenwagen. getooid met bloemen en oud-hollandse voor- Visserij werd ij-bridgedrive «root succes De bridgeclub „De Brug" organi seerde in samenwerking met V.V.V. een visserij-bridgedrive, waaraan 80 paren deelnamen. De voorzitter de heer C. den Duik Jzn bracht in zijn openingswoord naar voren, dat het de eerste maal is dat in Katwijk een dergelijk groot aantal mensen voor het mooie bridgespel bijeen was. De uitslagen van de diverse groe pen waren als volgt: Groep rood A: 1. de heer en mevr. B. M. Drijver Utrecht. 2. de heer en mevrouw Kapteyn, Noordwij kerhout. Groep rood B: 1. de heer en mevr. Good- child, Den Haag. 2. de heren Boon Goorle. Groep groen A: 1. de heren Bronstring, Haarlem, 2. W. G. Mey- boom en de heer Van Oosterhout, IJ muiden. Groep groen B: 1. de heer en mevrouw C. Duyndam. Noord- wijk. 2. Mevr. P. den Dulk-Slot en de heer J. Parlevliet, Katwijk. Groep geel A: 1. mevr. Lodder en de heer Haarlemmer, Wassenaar. 2. T. Dom burg en M. Walraven, Alphen aan den Rijn. Groep geel B: 1. mevr. Scholten en de heer Hegger, Den Haag. 2. de dames De Bruyn-van Duyn, Katwijk. Groep wit A: 1. dames Van Doorninck-Simons, Am sterdam. 2. E. van Leeuwen en H. de Booy, Katwijk. Groep Wit B: 1. de heer en mevrouw A. de Lange, Kat wijk. 2. de heer en mevr. Heeren, Alphen aan den Rijn. Groep zwart A: 1. de heren Sijpesteyn-Eling, Leiden. 2. de heren Ooms Leiden. Groep zwart B: 1. de heren Arleman en Van Wanrooy, Alphen. 2. mevr. Hageman en de heer F. de Leest, Alphen. Er werd nog een extra prijs uitge reikt van de ver. Alphen wegens de deelname met 19 paren, terwijl nog enkele haring- en visprijzen gingen naar de paren met de hoogste en laagste scores. tne Jhfi&fM Snavel van aluminium Advertentie U proeft het bij elk trekje: dit is pure, Amerikaanse tabak van opperbeste kwaliteit. Steek eens op! Hunter is een koninklijk genoegen in een koninklijk formaat. Officieren tegen capitulatie Dit tiende corso, dat altijd hét hoogtepunt van het b adseizoen is, is bijzonder geslaagd. Dat is in de eerste plaats te danken aan het co mité „Bloemencorso V.V.V. Katwijk" en vervolgens ook aan de deelnemers, voor het overgrote deel zakenmensen uit de badplaats zelf. Er was bijzon der veel werk gemaakt van het op sieren van de wagens. Bekwame ar rangeurs en binders (sters) waren daarmede van vrijdagavond af bezig geweest. Men had kosten noch moeite ge spaard om de tienduizenden een bloemnsprookje, enig in zijn spprt te tonen. Het corso is mooier dan ooit", ver telde het jurylid de heer C. de Ko ning. „Men proeft precies de sfeer aan, want een corso, dat als attrac tie voor de badgasten en strandbe zoekers bedoeld is, moet speels zijn en het is begrijpelijk, dat men daar bij het reclame-element niet kan ontberen. Zonder medewerking van de zakenwereld zou men nooit in de gelegenheid zijn zo'n bloemenstoet te laten rijden. Hoe het ook zij het is niet alleen een attractie, maar ook een goede reclame voor ons bloem en- vak." Bloemenweelde De juri, waarin bekwame arran geurs als de heren W. Buurman, H. Eradus, B. de Mooy en C. de Koning zitting hasden, heeft het niet gemak kelijk gehad om de deelnemende wa gens te beoordelen. Dankbaar hed- den de arranguers gebruik gemaakt van de overvloedige bloemenweelde in deze tijd van het jaar: heel veel gladiolen in allerlei kleuren, anjers, rozen, dahlia's etc. De toeven waren kunstig geschikt op de wagens en Een jong bruidspaartje in een opblaasbare reddingsboot boven op een personenauto. (Foto LD./J. van Duijn, Katwijk a/Z.) I daardoor juist werd zo'n fraai ge heel verkregen. Zo'n veertig wagens waaronder vier prallwagens reden in het cor so mee. Dat de veilingvereniging „Katwijk en Omstreken" met haar wagen vol met bloemen en groenten niet alleen de ere- en eerste prijs won maar ook werd aangewezen als de mooiste praal wagen is begrijpe lijk. De prijs voor de meest orginele wagen ging naar het automobielbe drijf Van der Velde uit Wassenaar, die achter een sierlijk met bloemen getooiden wagen een eend liet wag gelen. En de mooiste luxe wagen, bekroond met een ere- en eerste prijs, was van de firma Grimsber gen en Noordermeer uit Katwijk aan den Rijn. Deze bedrijfsauto met bloe men mocht er beslist zijn. Leuk en geheel in de sfeer van de vissers plaats was de nettewagen met ver schillende oud-Hollandse artikelen van 't Kleine Winkeltje" uit Katwijk aan Zee en die van het jeugdige bruidspaar in een rubberboot op de auto van Jaap van Duijn, eveneens uit de badplaats. Zij werden resp. bekroond met een tweede en vier de prijs. De Katwijkse Watersprot- vereniging „Shuytevaert" was na tuurlijk ook present. Hoe kan het anders dan met een boot voorzien van bloementoeven en daarin leden in zeiltenue. Attractief Een bijzonder attractieve praalwa gen was die van de V.V.V. Boven op een grote trom zat een Zweedse gaste, de 14-jarige Brigitta Nord- land. Zy werd omgeven door jeugdi ge hoornblazers. Deze wagen was heel fraai opgemaakt. In het Rynsburgse corso reed zü, in zeer gewijzigde vorm, mee onder de titel „Bloem en Show". V.V.V.-directeur Chr. Ver- plancke heeft eer van zijn schep ping." Dit is de fraaie praalwagen van de V.V.V. Katwijk met hoog op de trom de 14-jarige Brigitta Nordland uit Zweden. (Foto LD./J. van Duijn, Katwijk a/Z.) Overal waar de stoet van de Sandtlaan in Katwijk aan den Rijn af doortrok stonden vele belangstel lenden langs de wegen. De grootste drukte concentreerde zich wel in de omgeving van de Boulevard. Daar zag het zwart van de mensen, die meermalen de handen enthousiast op elkaar braerten voor de bloemen weelde, die zij voorbij zagen rijden en voor de pittige muziekkorpsen en drumbands, die voor vrolijke muziek zorgden. Katwijks eerste burger, de heer H. Duiker, liet zich ook niet onbe tuigd. Hij aanschouwde het corso nu eens niet van een „ereplaats", maar in de Rynstraat, waar hij met de fotocamera in de hand tientallen plaatjes maakte. Ook voor het avondcorso bestond meer dan gewone belangstelling. De bloemenstoet was toen verlicht en dat gaf aan het geheel een wel zeer spectaculair karakter. Vier tot vijf rijen dik stonden de toeschouwers langs de gehele Boulevard. Men schatte, dat daar zo'n veertig a vijf tigduizend mensen bijeen waren. Zeker kan gezegd worden, dat deze tiende aflevering van „Flora's kleu renpracht aan zee" in alle opzichten geslaagd is en dat het corso de negen vorige in schoonheid en originaliteit heeft overtroffen. Een van de mensen, die het be langrijkste deel van de organisatie op zich had genomen, de heer Jan van Rijn, mocht daarom welverdien de woorden van dank in ontvangst nemen van het bestuur van de VVV. Deze bloemenstoet is een goede propaganda geweest voor de bad plaats, want onder de tienduizenden waren veie buitenlanders: Duitsers, Zweden, Noren, Engelsen en Zwit sers, die heel erg genoten hebben van de kleurenpracht op de meerij dende wagens en van de originele voorstellingen, die werden uitgebeeld. Uitslagen De uitslagen waren: Praalwagens: ere- en eerste prys en mooiste wagen Veilingvereniging „Katwijk en Omstreken, 1ste prijs Melkfabriek „De Hoop", Katwijk aan den Rijn, 2de prijs VW Kat wijk, 4de prijs „Skuytevaert", Kat wijk. Boerenwagen met paarden: 2de prijs 't Kleine Winkeltje, Katwijk aan Zee. Luxe wagens zonder reclame: lste priis Aannemersbedrijf G. van Duijn, Katwijk aan Zee, 2de prys B. Beekhuis, Katwijk aan den Rijn, 3de prijs Zuidhollandse Loonbedrij ven, Valkenburg. Garagebedry venlste prijs en ori gineelste wagen van het corso Van der Velde, Wassenaar, lste prijs Dijksman, Katwyk aan Zee, 2de prijzen Van der Plas, Katwyk aan Zee en Kamsteeg, Katwijk aan Zee, 3de prijzen Bierman, Katwyk aan Kraus verbetert Saari's record op 1500 meter Op de laatste dag van de Ameri kaanse zwemkampioenschappen in Toledo verbeterde de 16-jarige Steve Kraus gisteren het wereldrecord op de 1500 meter vrije slag met een tyd van 16 min. 58.6 sec. Hij bleef daarmee eentiende sec. onder het record van zUn landgenoot Roy Saari, die tydens de kwalifi catiewedstrijden voor de Olympische Spelen van Tokio 16 min. 58.7 sec. had gezwommen. (Dezt pagina ls ongecorrigeerd) Broodnijd zou deze ooievaar noodlottig geworden zijn, als de moderne plastische chirurgie tenslotte geen uitkomst zou heb ben gebracht. Vermoedelijk is zij thans de enige in haar soort, die een snavel van aluminium draagt De jonge ooievaar, als hulpe loos vogeltje uit het nest geval len, leeft al sinds lange tijd aan de rand van Hamburg. Zij is de huisgenoot van boer Wilhelm Schwen, die door zijn liefde voor deze in Duitsland steeds zeldza mer wordende grote vogels, de bijnaam, „vader der ooievaars" draagt. Hier voelt zij zich zo op haar gemak, dat zij na elke vlucht steeds bij de boerderij te rugkeert. Ook trekt zij In de herfst niet met haar soortgeno ten naar het zuiden, maar heeft reeds tweemaal in het koude Noord-Duitsland overwintert. Huisgenoot bij Wilhelm Schwen is ook een marter. Toen deze op een dag een lekker visje kreeg toegeworpen, stak de ooievaar haar snavel door het gaas van de marterkooi, om zich het heerlijke hapje toe te eigenen. De marter I beet echter en scheurde bij de ooievaar bijna het hele bovenste deel van de snavel af. Pogingen deze te spalken mislukten. Toen vervaardigden de doktoren ten slotte een prothese van alumi nium en bevestigden deze aan de snavelstomp. De ooievaar heeft de operatie goed doorstaan. Sedert enige tijd gaat zij reeds met haar zilverach tig glinsterende aluminiumsnavel op zoek naar voedsel, zonder dat zij er ook maar enige last van heeft. Deze zomer trad zij zelfs in het huwelijk en heeft voor de eerste maal gebroed. Ook bij het voederen van de jongen hindert de prothese haar in het geheel niet. Daar ooievaars meestal mono gaam leven, is men zeer benieuwd hoe het huwelijksprobleem ko mende herfst wordt opgelost: zal het vrouivtje haar heer en ge bieder kunnen overhalen bij haar in Duitsland te blijven, of zal zij met haar gemaal naar Afrika rei zen? Met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid zal het I wel op een echtscheiding uit- I draaien. De Japanse pers heeft zondag aan dacht geschonken aan het feit, dat twintig jaar geleden, op de vyftiende augustus 1945, de Japanse capitula tie een feit werd. De „Asahi" brengt in dit verband onthullingen over wanhopige pogin gen, die een aantal Japanse opper - officieren toen heeft gedaan om Kei zer Hirohito ervan terug te houden de overgave van Japan een feit te doen worden. Het blad laat daartoe een zekere Iwata, destyds luitenant kolonel en thans leider van een groot Japans publiciteitsagentschap, aan het woerd. Uit 1 wata's verhaal blijkt dat de samenzwering dezer officieren des tijds het leven heeft gekost aan de bevelhebber der keizerlyke garde, ge neraal Mori. De samenzweerders zelf hebben, na het mislukken van hun komplot, op de Japanse manier zelf moord („harakiri") gepleegd. Iwa ta verbaaltr dat de Japanse minister van Oorlog, generaal Anami, op eigen gelegenheid de capitulatie heeft trachten te verhinderen. Toen hij vernam dat de keizer deze toch zou afkondigen, huilde hy, om ver volgens de hand aan zichzelf te slaan. Iwata besluit: „Een Japanse capitulatie zou nimmer mogelijk zijn geweest, indien de atoombommen oj Hlrosjima en Nagasaki niet warer afgeworpen". De Amerikanen hadden, by voort zetting van de oorlog in Azië, lan dingen in Japan verricht, om dil land cp deze wyze tot overgave U dwingen. Het aantal militair* slachtoffers, dat deze landingen zou den vergen, was door de Amerikanen op een miljoen Amerikanen en m Japanners geschat. Ook zoudeölw vele tienduizenden krygsgevangenen tri en door de Japanners wederrechtei lyk in kampen gevangen gezette burija gers by een langere duur van de oöm10i log het leven hebben gelaten. Lw do -4c In het Rotterdamse openija. luchttheater Dijkzigt werd zater'f dagmiddag een hondenshouiro voor de jeugd verzorgd. De 12-ge jarige Eric van Rodenburg kwam met de best verzorgd hond (Yelle) op de proppen. Hond en baasje poseerder, trots voor de fotograaf. dei Direct gevraagd voor Goede verdiensten. Ook scholieren komen In aan merking. Aanbiedingen aan Bureau LEIDSCH DABLAD, afdeling Abonnementen of bij mej. v. Winsen, Dekkersgaard 10.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4