Circus Sarrasani biedt veel goeds Jonge mensen zijn zo aardig" Aanvoeren te groot ivoor vlotte handel bij LE1DSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD P Mevrouw E, Hageman-Brittije (78) stopt na j) 36 jaar niet een moeilijk listi y y ;wi Op de deur van het studen tenhuis aan de Leidse Pieterskerkgracht staat de naam broederlijk tussen die /an de bewoners: Hageman. Iets van de band, die er bestaat tussen die naam en al de an dere, wordt daarin misschien ge symboliseerd. Dat simpele „Ha geman" wil namelijk zeggen: mevrouw E. Hageman-Brittijn <78), hospita voor vele genera ties Leidse studenten en hospi ta op een manier zoals die niet /aak meer voorkomt. Deze week neemt mevrouw Hageman af scheid van iets dat sedert 1929 een deel van haar leven werd. Een heel belangrijk deel van haar leven zelfs, want voor haar betekende „hospita-zijn" heel wat meer dan het verhuren van kamers. Mevrouw Hageman verlaat haar huis en haar studenten aan de Pieterskerkgracht 3a maandag om haar intrek te ne men in het nieuwe Leidse be jaardencentrum Haagwijck. Daarmee gaat een brok traditie in het Leidse studentenleven voorgoed verloren, maai- degene, wie dit afscheid nog het meest aan het hart gaat, is mevrouw Hageman zelf. Als ze vertelt over de vele jaren in haar eige naardige beroep, blijkt hoe dit nauwelijks nog een „beroep" kan worden genoemd, maar dat er meer sprake is van een roe ping, een hele levenshouding. „O. jonge mensen zijn zo aar dig", verzucht mevrouw Hage man en daarop is misschien baar hele houding als mens en hospita, maar vooral ook haar populariteit bij de studenten, terug te voeren. Uitingen daar van zyn bijvoorbeeld de tien tallen bezoeken die mevrouw Hageman ontvangt van oud- studenten, die zij vroeger heeft gehuisvest. Vooral tijdens hoog tijdagen, als b.v. de diës-viering, komen de mensen vaak van heinde en ver om de hospita, waaraan zij zulke bijzondere herinneringen bewaren op te zoeken. De viering van haar 35/ jarig jubileum als hospita vorig mijn jaar vormde een hoogtepunt in haar leven, zo groot was de be langstelling die zij toen onder vond. Ze zegt: „Zo je doet, zo je ontmoet. Dat moeder altijd e waar: als je geen hartelijkheid geeft, krijg je die ook niet. En hartelijkheid en waardering zijn mij meer waard dan stof felijke zaken als geld of ge schenken". Ze aarzelt even en kykt naar buiten met in haar vriendelijke, blauwe ogen iets van weemoed. „Menselijkheid", is het woord waar ze naar zocht om een uitleg te geven aan haai' opvattingen over haar beroep. Die menselijkheid acht zij no dig voor het scheppen van een sfeer in het huis, waarin de jonge student moet kunnen werken, moet kunnen studeren. „Na de oorlog bijvoorbeeld", vertelt mevrouw Hageman, „ben ik in dit huis begonnen met *n nieuw systeem: de bewoners :ozen zelf de Dat is prachtig, dan krijg je sen vriendekring in huis en dat voorkomt alle moeilijkheden, die ergens anders kunnen voor komen. Het is hier nog een scht ouderwets systeem. Ze eten nog gezamelijk, soms op een van de kamers en als het mooi weer is op het platte dak". Tact en soepelheid: dat zijn de be langrijkste eigenschappen voor sen hospita, is het oordeel van mevrouw Hageman, die haar beroep „een heel moeilijke zaak" noemt.,, Je bereikt met rustige woorden veel meer dan met harde. Bekijk de proble men rustig en wacht de gang van zaken kalm af, dan komt het best in orde". Mevrouw Ha geman, die in de crisistijd rond 1929 kamers begon te verhuren, heeft aanvankelijk gewoond op het Rapenburg. Met haar stu denten verhuisde zij later naar de Pieterskerkgracht. Dat was in 1934. „In het begin ging het allemaal heel anders dan nu", vertelt ze. „Ik had er niet zo erg veel verstand van, van hos pita zijn". Hoewel ze er niet graag over praat, is de periode gedurende de tweede werelddor- log een heel belangrijke geweest in haar leven: in haar huis was een belangrijke post in het stu- dentenverzet gevestigd en zij heeft in die tijd grote moed aan de dag gelegd. Dat er wat kamerbewoning betreft heel wat verandert is in de 36 jaar, dat zij haar beroep uitoefent, gaat baar aan het hart. „Soms dan schaam je je er haast voor dat je dit doet" zegt ze „een beetje verontwaardigd haast, „want dan zie je hoe anderen het doen: veel geld verdienen en er zo weinig mogelijk aan doen". Ze heeft hoge opvattingen over baar taak als hospita. Zinde lijkheid en reinheid staan bij haar voorop en er zijn heel wat kleinigheidjes die zij onont beerlijk acht in haar bedrijf. «Typische byzonderheid: me vrouw Hageman is officieel bij de Horeca aangesloten). Met twee vrouwelijke hulpen weet Hageman de zaken goed draaiende te houden. Als ze vertrekt gaan de zeven be woners het zelf doen, samen met beide hulpen. „Ja, daar hebben ze om gevraagd". Me vrouw Hageman kijkt wat voor zich uit. „O, ik vind het vrese lijk", zegt ze dan, „om hiermee te stoppen. Maar mijn verstand zegt dat ik op moet houden en ik geloof wel dat ik daar goed aan doe". In het moderne bejaarden- cetrum Haagwijck gaat deze ge lukkige vrouw van haar rust ge nieten. Lezen, televisiekijken en vooral niet te veel stilzitten zijn haar plannen. Dat het haar aan bezoek en belangstelling van de zijde van „haar" stu denten en oud-studenten niet zal ontbreken, staat nu al vast. En haar afscheid dat dit week einde gevierd wordt voorzo ver er bij zoiets van „vieren" sprake is zal voor haar en haar studenten een onvergete lijk iets worden. Het Leidse echtpaar Dortgel- mans-Zwart heeft gistermiddag de burgemeester op bezoek ge had. Mr. G. C. van der Willigen kwam speciaal naar de 4e Groe- nesteeg. waar het echtpaar woont, om het te feliciteren met zijn diamanten bruiloft. Het echtpaar Dongelmans is, zoals wij reeds eerder uitvoerig meld den, op 13 augustus 1905 ge trouwd. Toen man en vrouw elkaar in het begin van deze eeuw op de Leidse (zomer) ker mis leerden kennen, zullen zij niet hebben bevroed zestig jaar later zulk ..hoog'' bezoek te krij gen. Op de foto biedt mr. Van der Willigen het diamanten paar een fruitmand aan. (Foto L.D../Holvast) Leidse veemarkt (Van een deskundige medewerker) Bij prachtig zomerweer werd gisteren de Leidse veemarkt ge houden. Er was een ruime aanvoer en er was grote belangstelling w yan vakantiegangers, die hoewel het mooi strandweer was 7ten bezoek aan de veemarkt prefereerden. Wat de zakenmensen betreft -de boeren en veehandelaren de wateroverlast komt ^meer en meer op de achtergrond en de hoop op droog weer neemt 'loe. De stemming wordt milder. Desalniettemin zijn de aanvoeren 8 Schijnbaar te groot voor een vlotte handel. Vooral op de afdelin g-hen rundvee en wolvee was er meer dan vorige week. Wol vee De Personeelstekort Le germuseum Rudolf Belli met zijn olifanten, die het circusprogramma waar dig besluiten. Veelzijdigheid en een hoog tempo kenmerken het programma van het Circus Sarrasani, dat gisteravond zijn eerste voorstelling in de Sleutelstad gaf. Voor directeur Fritz Mey is het een veelbe lovend begin geworden: de duizenden Leidenaars die voor deze première naar het Schuttersveld waren gekomen, staken hun ent housiasme niet onder de stoeltjes of banken die vrijwel tot de laatste plaats bezet waren. De voorstelling werd bijgewoond door burgemeester mr. G. C. van der Willigen en zijn echtgenote. Het cir cus blijft tot en met dinsdag. Speciaal voor kinderen zal het een extra pluspunt zyn. dat herhaaldelijk clowns optreden. Erg grappig zijn de Marciany's, die tegen het slot met een stuk gooi- en smijtwerk komen, dat zo uit een stomme film lijkt te zijn geknipt. Maar minstens zo aar- Juist door de enorme vaart die in het programam zit, krijgt men in drie uur tijd bij Sarrasani veel te zien: paarden (maar liefst drie nummers, vier zelfs als men de jongleur meerekent die staande op een paard zijn behendigheid demon streert), handen, luipaarden, tijgers leeuwen, apen en olifanten, variété- clowns en heel veel lucht- grondacrobatiek. dig zyn de „clowns" die Willy Lena in de piste brengt: een groepje chim pansees, die met een humoristisch aandoend flegma o.a. acrobaten pa rodiëren. Over acrobaten gesproken: er zijn, niet minder dan zeven grond- en luchtnummers, ondanks het aantal De hoogvliegers in figuurlijk en letter lijk zijn de Zemgannos, een trio trapezewerkers. Een deel van hun nummer voeren de Zemgannos in vrijwel volledige duisternis uit, waar bij men alleen maar hun fosforise- rende kostuums door de lucht ziet zweven. Grondacrobatiek van een op vallende perfectie en gratie brengen The Earls uit Amerika. Aanvoer: Rundvee: iets ruimer vette alveren iets meer; wolvee: een drie- londerd meer; varkens: bevredigend. Rundvee: De slachtveemarkt was te luim bezet en tegen de verwachtin gen in was de handel stug. Het 'chijnt dat de rundvlees-omzet- ien tegen vallen. Heel de week door ;Jp alle markten ruimere aanvoeren, !e oude prijzen konden moeilijk be- vlongen worden. De officiële notering tJras gisteren dan ook iets lager, zij leïet dan dat de allerbesten de prijs iogwel opbrachten. iei Notering: per kg gesla. gew. f3.40/ 1,-/4.35 slachtstieren f 3.70/4.10/ s Gebruiksveemarkt: aanvoer gelijk )oin de handel rustig en ook hier niet Qeheel prijshoudend, niettemin zijn in blijven ook deze dieren duur. sii Notering: melkkoeien fl060,/1385/ 81530; varekoeien f 625/950/1275. 0i Jongvee: kalme handel met vrij- jitel dezelfde prijzen. 7 Vette kalveren: Grotere aanvoer jgM tegenstelling met de vorige week loen er veel vraag was, gisteren een Kfalme handel. De uitvoer naar Ita- Jë is wat terug gelopen, i.v.m. de aiogeie pry zen. n] Alles werd wel verkocht, maar de 'verkopers moesten met iets minder jenoegen nemen. tot f 3.20 en f 3.40. o'J Notering: f2.9 (Advertentie) Zoekt - gouden verlovingsringen •f Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze, ill Haarlemmerstraat 181 I Zeer grote keuze Op het graveren kunt wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Wolvee: Op deze afdeling i fokschapen deden het nog het beste, mogelijk door het veel betere weer. De vette lammeren bij een veel gro ter aanbod matig en lui duur. In doorsnee toch nog wel de zelfde prij zen als de vorige week. Tegen 12.00 uur was vrijwel alles verkocht. Notering: vette schapen f90 tot f105 en f115; vette lammeren f95 tot Ï110 en f120; fokschapen f 110 tot f130 en f150. Varkens: slachtvarkensTot het midden van deze week een redelijke goede handel met een ruim prijs houdend verloop. Van Duitse zijde, was er goede vraag. De laatste dagen echter iets rustiger handel met staan de pryzen. Totaal gezien gaf het vex loop geen teleurstelling. De verwachtingen zijn gereseiweerd. De importeurs ondervinden nu reeds concurrentie van de zijde van De nemarken. Biggen cn lichte varkens: Aanvoer redelijk, zeugen handel verder goed, overwegend een stugge handel, met staande pryzen. Notering: zeugen f300/f375 en f 425biggen f 50 tot f 55 en f 60 lichte varkens f 85/f 95 en f 105. Totale aanvoer van de veemarkt: ruim 3000-stuks. Kaas: Aangevoerd 11 Goudse par tijen, 2 Leidse partyen. Notering Goudse extra kwaliteit tot 13.37 1ste kwaliteit tot f 3.33. Notering Leidse tot f3.10. Handel beide partyen lui. Houtmarktbrug /erdwijnt Binnenkort zal de noutmarktbrug m de Langegracht zijn verdwenen. De brug verkeert in slechte staat en kan niet meer als ophaalbrug worden gebruikt. Bovendien is de vaart door de Langegracht al geruime tijd niet meer mogelijk. Maandag a.s. zal worden begonnen met de sloop van de oude brug. Daar voor in de plaats komt een dam, die van een bestrating zal worden voor- De hiermee verband houdende werkzaamheden zullen ongeveer een maand in beslag nemen. Gedurende deze periode zal het verkeer door borden worden omgeleid. Verschenen is het jaarverslag over 1964 over het te Leiden gevestigde Nederlands Leger- en Wapenmu seum „Generaal Hoefer". Het is bij zonder fraai uitgevoerd met een grote en gevarieerde reeks illustraties, deels in kleuren. Het verslag meldt een bezoekers aantal van 20.425, aanzienlijk meer dan het voorgaande jaar, doch waar in tevens de tentoonstellingbezoekers zijn opgenomen. Betreurd wordt, dat door personeelstekort het museum dts zondags gesloten moet blijven, en dat het niet meer in deze tijd pas sende rondleidingssysteem gehand haafd moest worden, waardoor men niet in eigen tempo de rijkdommen van het museum kan bewonderen. Bovendien di'Ukt het ontbreken van een verpozingsruimte op het bezoek. Het jaarverslag werd bijzonder fiaai technisch uitgevoerd door de drukkerij De Bink NV. Doorvoer goederen in Beneluxgebied EENVOUDIGER OVER GRENS De landen van de Benelux zyn overeengekomen de douaneformali- teiten voor de doorvoer van goede ren uit derde landen over hun grond gebied met ingang van 1 september i965 verder te vereenvoudigen. Deze vereenvoudiging houdt in dat by doorvoer van goederen over het ge hele gebied van de Benelux onder bepaalde voorwaarden kan worden volstaan met één douanedocument: een document dat afgegeven in het ene land. ook in de beide andere landen van de Benelux kan dienen. Het document wordt afgegeven by de aangifte van goederen op de plaats waar de doorvoer begint. Kerkelijk Leven Aangenomen naar Bmmen Smit) (toez.) W. Reezigt te Franeker. GEREF. KERKEN Bedankt voor Haarlem-Z. (4e pred.- pl.) R. Strijker te Dieren. GEREF .GEMEENTEN Beroepen te Llsse A. Vergunst te Rotterdam-C. „Op de weg toont de mens het peil van zijn geweten" Het gebod „Gij zult niet doden", heeft op de weg een nieuwe en bij zondere actualiteit gekregen, zo heeft Radio-Vaticaan gisteravond in een uitzending voor automobilisten ge zegd. Na gewezen te hebben op de verkeersongelukken van het vorige jaar, een in de twee minuten, een gewonde in de twee-en-een-halve Striptease minuut en elk uur een dode op de Italiaanse wegen, werd gezegd: „Er zijn op de weg kandidaten voor zelf moord en moordenaars. Het is moei lijk hen te identificeren, want zij heb ben niet het uiterlijk en de psycho logie van de klassieke misdadiger. Meestal zijn het gewone mensen, vader van een gezin of jongeren. De mens zelf is de voornaamste verant woordelijke voor de ongelukken en niet de weg of het voertuig. Het is een natuurlijke plicht eigen leven en dat van de naaste te eerbiedigen. Het is een ernstige fout lipht te denken over het risico van het doden, ver minken of verwonden van de naaste. Op de weg toont de mens het peil van zyn technische vooruitgang en van zyn geweten. Een groter mense lijk gevoel, een authentieke moraal en een diep christelijk geweten zijn alleen in staat de wegen te voi tot blyde en beschaafde routes Een dode en vijf Ruimtevaarders krijgen rust zwaar gewonden autobotsing Op rijksweg E-9 te Meerssen in Zuid-I imburg is vannacht tegen twee uur een pei-sonenauto van de weg ge vlogen na een botsing, waarbij nog twee auto's waren betrokken. De bestuurder, de 44-jarige ver tegenwoordiger F. van Vuuren uit Maai'heeze, kon na veel inspanning uit het wrak worden gehaald. Hy bleek op slag te zijn gedood. Zyn echtgenote, twee dochters en een zoon, aismede een ander inzittend kind raakten zwaar gewond en moesten in een ziekenhuis in Maas- rden opgenomen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft meege deeld dat de kosmonauten Gordon Cooper en Charles Conrad na hun Komende ruimtetocht van acht da gen gedurende elf dagen zullen wor den afgezonderd. Dit isolement is be doeld oin de mannen goed uit te la ten rusten, een gedetailleerd verslag te laten uitbrengen en om medisch te worden getest. Volgens cle Nasa kregen de ruim tevaarders McDivitt en White, van de Gemini IV, onvoldoende gelegen heid om op verhaal te komen. Na ontvangst in Washington wer den zy met vice-president Humphrey naar Parys gezonden om tegenwoor dig te zijn by de luchtvaartsalon. i£ Een zeer apart nummer verzorgt Fred Cordon, die met een zweep heel mans is. Onder meer slaat hij zijn charmante assistente de kleren het lijf, op een paar kleinighe den na tenminste. Een wat brute i van striptease, die technisch echter bijzonder geraffineerd is. n roofdierennummer is in een goed circus onmisbaar. De mensen illen even griezelen. En dat kunnen bij dompteur Dieter Farell, die rh in een kooi waagt met twee tij- •rs en vijf leeuwen, die voortdu rend nijdig grommen en klauwen. Voor een imponerend slot zorgen de vijf olifanten van Rudolf Belli. Het balanceren op twee voorpoten is een van de staaltjes van onvermoede le nigheid, waartoe deze ogenschijnlijk logge kolossen in staat blijken. Explosieven gevonden in Den Bosch Drie gave Duitse mortiergranaten, een patroontas en tientallen geweer kogels zaten er in een munitiekist, die een arbeider uit Den Bosch met zijn houweel open spleet toen hy een sleuf groef voor een elektriciteitska bel op het Stationsplein in Brabants hoofdstad. Gelukkig ontplofte het gevaarlijke goedje niet. Het drukke plein werd gedeeltelijk afgezet tot dat militairen uit Vught de explo sieve lading onschadelijk hadden ge maakt. Voor 7.50 met 5 personen van hier naar Parijs! Ja, voor iets meer dan de piljs van een pakje sigaretten per man, kunt U per luxueuze Mercedes-Benz Diesel naar Parys zoeven. Als U alleen de brandstof telt, tenminste. Denkt U in kilometerprijs, waarin naast de brandstof ook afschrijving, verzeke ring, onderhoud enz. begrepen zijn, dan komt U aan een hoger bedrag. Maar het blijft nog altijd heel goed koop. want de km-prys van de Mer cedes-Benz Diesel is bij 30.000 km per jaar even laag als de km-prys van een benzinewagen rond f 7.500, „En de Mercedes-Benz Diesel kost by na het dubbele hoe valt dat te rijmen", zult U zeggen. Dat kan. om dat een diesel zeker twee maal zo lang meegaat als een benzinemotor geringere afschrijving) en omdat de brandstof bijna niets kost <zie bo ven). Hoe meer kilometers U rydt, hoe lager de km-prys wordt. Aange zien by aanschaf van een Mercedes- Benz Diesel de oost voor de baet gaat, wat misschien een bezwaar kan zijn is er met de dealer over gespreide betaling te spreken Bel hem op: 01710—51855, DEALER ROOYAKKERS, OEGSTGEEST Een proefrit zal U er bovendien van overtuigen, dat het geluid van ónze dieselmotor na 42 jaar perfectione ring nauwelijks meer waarneembaar

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3