Wiskundige lijn en lente-kleuren Korte huwelijksreizen zijn veel beter voor het huwelijk Liever geen avonturen Nieuwe mode in het kort Met aubergines meer mogelijkheden Zaterdag 14 augustus 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld De Parijse wintercollecties zijn begin deze week afgeslo ten. De algehele indruk is, dat de wintermode dit jaar sterk wis kundig van lijn is. maar tegen over die strakheid staan lente achtig vrolijke kleuren. U hebt de uitgebreide ver slagen al kunnen lezen, we la ten nu nog een samenvatting volgen, die u wellicht een beter overzicht geeft. ZOMEN Vallen boven de knie. Esterel en Chanel hadden respectievelijk de kortste en de langste rok: acht centimeter boven de knie en twee centimeter eronder. Zoals u hierboven kunt zien en hiernaast kunt lezen, worden de rokken nog korter, tot boven de knie zelfs. Dit avondensemble met lovertjes is van Jacques Esterel. f Moederlijke j Eenmaal kwamen we van vakantie terug met een Deuk. de eerste echte Deuk van ons leven, opgedaan tijdens een slippartij in de bergen. Het was niets onherstelbaars en de auto reed als altijd uitstekend, maar het was een spectaculaire aan blik, die Deuk, en iedereen wil de weten hoe het gebeurd was. „Gunst zeg da's erg! Waar hebben jullie dat op gedaan? In het buitenland? Hoe komt dat dan?" Het duurde drie weken eer de Deuk onzichtbaar gerepareerd was en al die drie weken moester, we het verhaal twaalf keer daags ver tellen. Dat begon ons danig te ver velen, maar omdat de belangstel lenden het kennelijk voor het eerst hoorden en het bijzonder opwin dend vonden, dikten we de gebeur tenis behoorlijk aan. zodat het op den duur klonk, alsof we met auto en al hele bergmassieven opzij ge schoven hadden, wegen openge- woeld, en bomen ontworteld, ter wijl we toch heus met een gewone wagen op reis waren geweest en niet met een bulldozer. ^overpeinzing J botsingen, een hert op de bumper, een kettingbotsing op de Autobahn en meer van die nachtmerries, meestal tydens plezierreisjes. Drie weken lang liepen de gesprekken over niets anders, toen was de Deuk onzichtbaar geworden en konden we overgaan op de politiek die uit enkel deuken Als dank voor het gebodene kre- 1 gen wij dan van de toehoorders ook enige verschrikkingen geserveerd, zoals een narrow escape, overweg- bomen die niet werkten, frontale igi De Parijse haut-coiffeur Des- fossé lanceert deze lijn bij de I nieuwe wintermode. „Als je dat zo hoort", zei vader peinzend, „zou je denken dat reisavonturen alleen nog maar bestaan in blikschade. Iedereen komt thuis met verhalen over krassen en deuken en de toe stand van de wegen en waan zinnige bepalingen in vreemde steden Maar daarvoor gaat een mens toch niet op reis!" Hij heeft gelijk, zulke narig heden zijn bijkomstig en in feite onbelangrijk. Ze kunnen je overal overkomen, ook voor de huisdeur. Je hoeft er niet eerst een dikke duizend kilometer voor af te leg gen om een paaltje te raken, tegen een boom te dreunen of een klap band te krijgen. Waarom is d&t dan toch het eerste waarover Je vakantie-avonturen informeert? Omdat het ook bijna het enige opwindende is wat je kan overko men, hier of in het buitenland. Er zijn nog twee andere mogelijkhe den: noodweer of een beroving. En daarmee heb Je het dan wel ge had. Bestolen wordt iedereen wel eens die zich in vreemde streken waagt, slecht weer ligt de ganse zomer op de loer, achter elk rots blok en boven alle wouden. Geen vakantie-reis of één van deze drie Het accent ligt op de schouders, vaak raglan of verbreed met een golvende pelerien. De aan twee kanten draagbare jas neemt deze winter een belangrijke plaats in. TAILLEURS De rokken zijn zelden wijd. Meestal recht en in dat geval van een overslag voorzien of gerend. De korte rechte Jasjes zijn double- breasted en de knopen staan a la Courrèges ver uit elkaar. De kraag van dit seizoen is de officierscol. Is er geen kraag, dan steekt er een boord van een ribbeltrui boven het jasje uit. JAPONNEN TAILLE Zijn recht en hebben dwars na den, blezen en vierkant doorgestik te lokpanden. Ook al weer onder invloed van de kosmonautenmode. Heeft geen bepaalde plaats. Zit soms hoog, dan laag. Bijna altijd geaccentueerd door een ceintuur. KLEUREN MANTELS Wit (in geen enkele garderobe mag deze winter een witte jurk ontbreken», beige, tomaatrood, ca mel en violet. STOFFEN Veel wollen ruiten en pied-de- cocque's. Andere belangrijke des sins: strepen, wybertjes en dam borden. Verder veel witte gabardine, flanel en tweed. SCHOENEN Toen ik nog een vervelend kléin meisjes was en tegen mijn vader zanikte over de saaiheid van het leven, en grimmig beloofde „later veel avonturen te zullen beleven", sprak mijn vader het wijze woord: „Kind, pas maar op. Avonturen zijn Iets verschrikkelijks. Avontu ren beleven betekent: koude, hon ger. pijn, gevaar en narigheid. Een avontuur is het ellendigste wat Je kèn overkomen!" Ik geloofde hem natuurlijk niet, maar nu weet lk dat hij gelijk had. Wie boven op een bergpas in een sneeuw- en onweersstorm be landt, beleeft een avontuur en hij mag blij zijn als hij er zonder be vroren ledematen of een longont steking weer uit komt. Wie in on herbergzame streken verdwaalt, door de duisternis wordt overval len en de nacht op een rotsrichel moet doorbrengen, vechtend tegen de slaap, verkleumd tot op zijn ge beente en zijn geduld tot aan het uiterste beproefd, heeft weliswaar achteraf een opwindend verhaal te vertellen, maar hij zou het niet graag nóg eens beleven. Want bij elk avontuur hoort ook de angst en Kat Je je later het hevigst herln- ert is die gruwelijke angst. Dit is de gemoedstoestand die ons mensen het ongelukkigst maakt. Angst doet pijn, het is iets ontzettends, wie ooit écht bang is geweest hoopt het nooit meer te hoeven worden. Reizigers doen er beter aan zich gelaten tevreden te stellen met de schaduw van het avon tuur: een klauterpartijtje zonder gevaar, een beetje ronddwalen zonder alle gevoel voor richting te verliezen, een losbrekend noodweer met een café op vijftig pas afstand, een taaimisver stand dat bij een glas wijn wordt opgelost, een beetje afzetterij van de zijde van portiers en garagehouders. Zo'n reiziger^it dan bij thuis komst welisioaar met de mond vol tanden wanneer men hem naar zijn belevenissen vraagt, maar hij heeft tenminste een prettige vakantie gehad! THEA BECKMAN. Het nieuwste van het nieuwste is d° slobkous van wlt-glimmend vinyl, die met drukknopen opzij wordt gesloten. Er onder zit een zwart lakschoentje. Hoge laarzen zijn „uit", enkellaarsjes „in". Ze hebben dezelfde sluiting als voet balschoenen. Wit en beige zijn be langrijk bij de laarzen. Voor over dag zijn er brede, laaggehakte schoenen. Vooral van krokodillen leer. Ook de Parijse haute couture kent zijn uitverkoop. Als de In kopers en particuliere klanten hun bestellingen hebben ge daan, doen de Franse modehui zen hun modellen van de hand. Net als de gewone winkeliers willen zij niet met winkeldoch ters blijven zitten. Tijdens de halfjaarlijkse opruiming voor de wintercollecties is dat eind september kan de Parlslensee, die geen hunne couture betalen dan haar slag slaan. 8potkoop jes zUn het niet, maar het scheelt toch heel behoorlijk. Een voorbeeld: bij Pierre Cardln kost een tailleur gemiddeld 3000 franken en een mantel 4000. Bi] de opruiming gaan die modellen resp. voor 700 en 1000 franken de deur uit. De naam van de ontwerper staat in het model, mooier kan het dus niet. Cooganpetten, monnikskappen met een gat erin om het hoofd door te steken en sjaalhoedjes. KAPSELS Blijven kort en koud. Ook hier een wiskundige tik. Driehoekige kapsels met toefjes krullen opztf en bol op de kruin. Of van achter met kartelvormige happen eruit ge knipt. PANTALONS Zijn er nauwelijks dit Jaar. Een enkele voor 's avonds. Wel rok- broekjes van geverfd konijnenbont en kousen in hetzelfde dessin als de jurk. BONT Eveneens van Esterel dit lange bruidstoilet van wit eekhoorn bont me royale sluier. HOEDEN Veel minder bont dan vorig Jaar als garnering voor mantels en pakjes. De ontwerpers wikkelen de hals liever in een stoffen sjaal af stola. De grote mode voor bontjas sen is konijn. (W)ETENS WAARD Op het ogenblik zien we weer de prachtige en glanzende, paarse vruchten in de groentewinkels gen, de aubergines. Dit is van oorsprong een tropische vrucht dia tegenwoordig echter ook in ons land gekweekt wordt zodat de aubergine ook hier volop ver krijgbaar is. Een sportief ensemble met driekante steek van Esterel. Volgens de heer Luois Seno, 41 jaar, vader van vier kinderen en al 20 jaar als huwelijksadviseur werkzaam, is een korte huwelijks reis veel prettiger dan een lange en zijn korte huwelijksreizen ook veel b«»ter voor een huwelijk. „Het meest verrassende is", zei- de deze heer in een gesprek, dat I bruid en bruidegom elkaar gaan »n j vervelen als een huwelijksreis lang om| duurt Hoe korte huwelijksreis hoe vo| beter en twee weken is het lang- mel st« dat ik zou aanraden, veri Voor het huwelijk laten de aan staande echtlieden zich van hun beste kant zien en dan zijn ze plot seling getrouwd. Ze denken dat ze elkaar kennen, maar dan moeten ze 24 uur per dag bij elkaar blij ven en merken dat dit niet het ge val is. „In een vreemde plaats, omringd door vreemde mensen, kan de ont dekking dat de sprookjesprins snorkt of een paar andere fout jes heeft vernietigend voor een huwelyk zijn", aldus de adviseur. „De pasgetrouwden zijn genood zaakt, elkaar voortdurend bezig te houden. Er is weinig of niets, dat verhand houdt met hun huiselijk leven". Seno vindt dat een korte huwe lijksreis een jong echtpaar ge legenheid geeft alleen te zijn en dat ue terugkeer naar huis daar na het echte begin van het geluk voor hen betekent. „Thuis, zelfs als het een spik splinternieuwe woning is, kan een bruid zich gemakkelijker over din gen heenzetten," aldus Seno. „De man staat op en gaat naar zijn werk en de vrouw kan tot zichzelf komen haar huiselijke bezigheden verrichten en de kleine zwakheden van haar man vergeten". Het gevoeligst voor een verzuur de huwelijksreis zijn volgens Seno vrouwen, die altijd bij vader en moeder thuis hebben gewoond en weinig hebben gereisd. „Hoe erger huismussen, hoe meer ze naar een reis verlangenen die te lang rekken". Seno legde er de nadruk op, dat hij de eeuwenoude traditionele hu welijksreis niet wil afschaffen. „Een huwelijksreis is noodzake lijk en zo mogelijk moeten plaat sen worden bezocht, die romantisch en voor belden nieuw zijn. Het moet alleen maar niet te lang du- Seno noemt de lange huwelijks reis een terugkeer tot een primi tieve tijd, toen de mannen hun bruiden roofden en uit de buurt moesten blijven, tot de stam van hel meisje was gekalmeerd. „Maar dat is nu geen probleem meer", deelde hij mee. Onbekend maakt onbemind en waarschijnlijk is dit reden dat deze vrucht nog maar be trekkelijk weinig gegeten wordt. Dat is jammer, want er zijn juist zoveel smakelijke toe passingsmogelijkheden. Gevuld, gebakken, in plak ken gesneden of gegratineerd met kaas zal voor velen de eer ste kennismaking met de au bergine een heel prettige zijn. Turkse aubergines Snyd de aubergines in de lengte ln dikke plakken, splits een el en meng de dooier met geraspte kaas tot een stevig mengsel is verkre gen. Leg dit tussen 2 plakken aubergines. Maak een dik beignet- beslag en haal de aubergines hier door. Bak ze daarna goud bruin en gaar in heet frituurvet. Bestrooi ze met veel fijn gehakte, verse peterselie. Risotto Milanese Fruit een fijngesneden ui in een pan. Was 2 kalfsnieren breng ze met ruim water aan de kook en giet ze af. Spoel ze af, zet ze weer met ruim water op, breng ze met zout aan de kook en kook ze gaar in 3 kwartier. Hak de nieren, fijn en doe ze bij de gefruite uien, voeg 200 gram rijst toe en bak ze even mee, tot de korrels licht gekleurd zUn. Doe er een M 1. bouillon, wat zout en peper bij en laat de rijst in 20 min. zachtjes gaar koken. Roer er van het vuur 100 gram geraspte kaas door. Aubergines a la Hollandaise Halveer 2 aubergines in de leng te en bak ze in een stukje roombo ter in 10 min. gaar. Schep het gare vruchtvlees uit de schil, hak dit fijn en vermeng dit met een paar gebakken champignons, to maat en uitje. Vul de schil van de aubergines met het op smaak af gemaakte mengsel, strooi er royaal geraspte kaas over en gratineer de aubergines ln de oven. Yoghurtvlaai Voor de voering: 250 g bloem, 150 g roomboter, 100 gr basterdsuiker, 1 eidooier, zout. Voor de vulling: 1. 1 yoghurt, 1 «4, 70 g suiker (Iets citroensap). Laat de yoghurt ln een doek uit lekken. Meng bloem, suiker en zout dooreen en snijd de boter erin fijn, doe de eidooier erbij en kneed er een deeg van. Bekleed hiermee bodem en zijkanten van een met aluminium folie gevoerde spring - Roer voor de vulling 1 eidooier met de suiker los sla het wit stijf en schep dit met de los geroerde dooier door de yoghurt. Doe de vulling ln de deeg bak en bak de vlaai in uur gaar en bruin. Kalfslapjes 8 kalfslapjes, zout, peper, paprika poeder, 2 eieren, 2 lepels melk, pa neermeel. boter, 500 gr. asperges, 3 dl. roomsaus. Wrijf de kalfslapjes in met zout. peper en paprikapoeder. Klop de eieren los met de melk. haal de kalfslapjes hierdoor en daarna door paneermeel. Bak de gepaneerde lap jes in wat boter goudbruin en gaar. Kook de schoongemaakte en ge wassen asperges gaar in water met zout. Maak van boter, bloem en melk een mooie, gladde saus. die afgemaakt wordt met room en eier dooier. Schik de kalfslapjes op een ver warmde schotel, leg de asperges er omheen, giet hierover wat roomsaus en serveer de rest van de saus er apart bij. Aardbeien-kwarkpudding Roer 1 doosje kwark met 30 gr. suiker, 1 pakj vanillesuiker en 2 eierdooiers dooreen en vermeng dit met 1 flesje vanillevla. Week 4 blaadjes gelatine in ruim koud wa ter, los deze op in Vi dl. warme melk en voeg dit bij de vla. Roer 250 gr. sohoongemaakte en gehal veerde aardbeien door de vla. laat de puddingmassa opstijven en keer de pudding op een grote schotel. Sla de 2 eiwitten met iets suiker stijf, garneer de pudding hiermee en steek wat achtergehouden aardbeien in het schuim.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11