Begeleiding op de weg naar Sleutelbloem: niet aan het bloeien te krijgen Ze staan je te woord maar dat is ook alles' Vervolg van pag. 1 van Uiv Wereld Zaterdag 14 augustus 1965 Pagina 2 Wekelijks bijvoegsel Uw Werd „Doel en beeld van het vormingswerk zijn moeilijk duidelijk te maken" Lessen in make voor meisjes. up, een gewaardeerd en zeker niet overbodig onderdeel van het vormingswerk Jaarlijks verwisselen In Lei den enkele honderden jongens en meisjes beneden de achttien jaar de schoolbank voor draai- of toonbank kantoorstoel of lopende band. Van de ene dag op de andere stappen zij uit de besloten sfeer van de school in een milieu, dat weliswaar geen strafregels kent maar wel vele andere regels en dat geen re kening houdt, kan houden met de gevoeligheden van jonge ren, een milieu kortom waarin van de scholier-van-gisteren wordt verwacht dat hij als een volwassene reageert. Bliksem tem po De jongen g>f het meisje moet zich in bliksem tem po aanpassen. Dat lukt meestal wel voorzover het 't arbeidsproces betreft. Maar een kind van veertien, vijftien jaar wordt niet in een paar maanden volwassen, ook al wordt hy als dusdanig behandeld. Onder de druk van het nieuwe milieu ver ander weliswaar zijn gedrag, maar de vorming van zijn persoon lijkheid, nog in een pril stadium van ontwikkeling, komt daarbij in het gedrang. De leeftijd van 14 tot 17 jaar is een uitermate belang rijke fase voor de persoonsvorming. En juist in die periode valt dus de grote en plotselinge overgang Honderd meisjes volgen de cursussen van de stichting De Sleutelbloem, met haar veertien jaar een van de oudste vor mingsinstituten in den lande, maar inmiddels door vele jon gere Zonnebloemen ruimschoots voorbijgestreefd. Van die hon derd meisjes neemt alleen Kat wijk er al veertig voor zijn reke ning. Nauwelijks de helft komt uit Leiden zelf. Nauwelijks vijf tig werkende meisjes van 14 tot 21 jaar. „Bedroevend weinig", zegt de directrice, mevrouw H. R. M. Cramer, „we zouden er toch zeker wel vijfhonderd mo gen hebben". Die meisjes uit Katwijk („van een nieuw atelier, waarvan ik ze drie Jaar geleden meteen heb be- kregen") zijn trouwens de enigen, die van hun baas elke week een middag vrij krijgen om naar de Sleutelbloem te gaan. „Vorig jaar heb ik geprobeerd ook Leidse bedrijven te bewegen hun meisjes één middag in de week te laten deelnemen aan het vor mingswerk. Ik heb toen zestig fir ma's aangeschreven. Het resultaat was nihil Mevrouw Cramer haalt haar schouder op. „Als de een niet begint, doet de ander het ook niet. 't Is erg moeilijk." „Dit Jaar zijn weer zestig brie ven de deur uit gegaan. Daar heb ik al enkele reaties op gekregen. Endegee6t heeft vijftig folders ge vraagd voor verspreiding onder het huishoudelijk personeel. Smit-Rönt gen heeft beloofd, dat het zal pro beren zijn meisjes een middag in de week te sturen. Die bedrijfsleider daar is trouwens erg enthousiast, ook voor het Jongenswerk. Vorig Jaar heb ik daar ook de eerste kan toormeisjes voor de avond gehad. Maar soms kom ik naderhand ergens en dan merk ik, dat ze niet eens de moeite hebben genomen om mijn brief te lezen of de folders op te hangen." „In het bestuur van de Sleutel bloem zitten ondememenrs die meisjes in dienst hebben, maar er nog nooit één hebben afgestaan voor een middag vormingswerk", onthult mevrouw Cramer bitter ge stemd. Zjj vertelt, dat er plannen bestaan om het bestuur van Stich ting Vorming Werkende Jeugd Lei den te promoveren tot centraal be stuur van zowel (algemeen) jon gens- als meisjeswerk. Beperkt MEVR. CRAMER het u drotvlg De Sleutelbloem heeft betere tij den gekend. Vroeger had men een clubhuis in een van de Boerhaa- vezalen en waren er maar liefst 180 cursisten. „Nu hebben we he lemaal geen eigen ruimte meer, we zijn gewoon een afdeling van de Huishoudschool, en daardoor zijn de mogelijkheden wel erg beperkt geworden." „Toen ik er ruim twee jaar ge leden inrolde, was de Sleutelbloem er uitgesproken slecht aan toe. Er waren nog maar zo'n tachtig meis jes. Langzaam gaat het omhoog Een snelle groei zouden we trou wens in de gegeven situatie niet kunnen verwerken, want de Huis houdschool zelf krijgt ook steeds meer leerlingen. Los van n.o. „Er is ons toegezegd", vervolgt mevrouw Cramer, „dat wij volgend jaar buiten het nijverheidson derwijs komen. Nu zitten we nog Koken, het hoort^er bij en 't is gezellig, maar het is zeker niet een van de hoofdzaken bij het meisjeswerk. met handen en voeten gebonden aan het rooster en de leerkrachten van het n.o. Nu kun je geen naai les laten vervallen om een discus sie-avond te houden. Op het ogen blik gaat het er allemaal veel te schools aan toe om van echt vor mingswerk te kunnen spreken." „Er is ook toegezegd, dat wij een andere ruimte zouden krijgen, waarschijnlijk samen met het jon genswerk." Zij geeft toe jaloers te zijn op de grote vormingscentra die in andere steden bestaan: „Maar ja, daar heb je het weer, daar zijn grote bedrijven die er achter staan". „Het is toch droevig, als Je na gaat, dat van de 3200 bedrijven die Leiden telt, er geen een is die een beetje actief is met betrekking tot het vormingswerk voor meis jes. Het ene bedrijf kijkt naar het andere wat typisch Lelds kV geloof Ik - om vooral maar niet te behoeven doen dan Subsidie Het is geen erg opwekkend ver haal, dat mevrouw Cramer doet. Soms is het zelfs verbijsterend. By voorbeeld als zü vertelt er onlangs achter te zijn gekomen, dat de Sleutelbloem van de gemeente Lei den een jaarlijks subsidie krijgt, waarvan altyd maar een klein deel wordt gebruikt „Toch zou ik het geld best kunnen gebruiken. Om materiaal voor handenarbeid te ko pen, om een sportlokaal te huren en een bureauruimte, want dat heb ben we helemaal niet, of om met de meisjes excursies te maken. En komen we buiten het nijverheidson- derwüs, dan hebben we e"n hele inventaris nodig, want we hebben niets van onszelf. Maar er werd mjj altyd gezegd, dat ik zuinig aan moest doen van school naar werk. Aan zijn lot overgelaten zal het de jeugdige werknemer zwaar vallen in deze nieuwe levenssituatie een eigen houding te bepalen. Geforceerd De weg naar volwassenheid duurt jaren. Met een bruuske overgang, in de puberteit, van het op de jeugd afgestemde schoolmilieu naar de maatschappU van de vol wassenen worden lange-afstands- marsen geforceerd. De jeugdige wordt heel vaak voor problemen gesteld, die hij nog niet de baas kan. Wat de vier vormingsinstituten nu doen, is dit: de jeugdige werk nemer begeleiden op de weg naar volwassenheid. Wat die pedago gische begeleiding precies inhoudt, is moeilijk in een paar woorden te vertellen. Een negatieve defini tie is sneller gevonden: vormings werk is geen overdracht van ken nis. „Voor mensen die niet voort durend met ons werk te maken hebben, is het doel en beeld er van onduideiyk", aldus mejuf frouw M. M. van Beek, secretares se van de Stichting Vorming Wer kende Jeugd. (creatief en constructief), groeps gesprek („ze leren discussiëren en luisteren") en sport. Effect „Het effect van het vormings werk is, dat de meisjes meer inte resses krijgen en geleerd hebben meer dingen zelf te doen. Juist de hedrijfsmeisjes ontdekken vaak, dat zij veel meer mogelijkheden hebben dan ze dachten", vertelt mevrouw H. R. M. Cramer, direc trice van de Sleutelbloem. „Van de make-up-lessen leren zij ook heel wat, hoor, want je krijgt ze soms! En de medische voorlichting niet te vergeten, dat is een van de hoofdvakken, daar beginnen het eerste Jaar al mee." Mej. Van Beek beklemtoont, het wenselijk is, dat de jeugj werknemer een vormingsinsti) gaat bezoeken, zodra hy wordt i genomen in het arbeidsprq „Ideaal zou zyn, dat als jongen of meisje ergens komt i lieiteren, er geiyk zou worden zegd: je kunt zoveel verdienen je gaat op die middag naar l vormingswerk", merkt de heer Versnel, voorzitter van Vorü Werkende Jeugd, glimlachend .,Maar zover is het nog lang Eerst moeten we dezelfde good zien te kragen die by voorbj de groene kaart van K. en heeft". Doelstelling Uit een dossier diept zy niette min een formulering van de doel stelling op: de Jongeren zich zelf en de buitenwereld te leren kennen: inzicht te geven in nor men, waarden en denkbeelden: de ryping van het gevoelsleven te be vorderen en de jeugdige zover als mogelijk voor zichzelf zelfstandig en open kan ontwikkelen. „wy brengen een programma, dat door de Jongen als zinvol wordt ervaren en dat tevens een appèl doet op alle mogeiyke ontwikke- llngsfacetten van de Jongen", al dus de heer M. J. Chr. Worrell, lei der van het algemeen vormings werk voor Jongens. Hoofdpunten in dat programma zyn handenarbeid Directrice run Leidse Mater Amabilisschool: „Ze staan je te woord, ze zyn cor rect, maar dat is ook alles, je krygt geen voet aan de grond." Aldus karakteriseert mejuffrouw M. J. E. Kerckhoffs, directrice van de Mater Amabilisschool, de „medewerking" van de Leidse be drijven aan het vormingswerk voor rooms-katholieke meisjes. „Wat wy opvangen, is maar een druppel." De school heeft oir ca 180 leerlingen: dertig die de Jon gerencursus (14-16 Jaar) en byna 150 die de avondschool bezoeken. Van die 180 meisjes komt slechts veertig procent uit Leiden. Een druppel dus, maar wel één die aan betekenis wint,, als men weet onder welke omstandigheden hy uit de kraan is geperst. In andere plaatsen is het namely k gëbrullkeiyk, dat de werkgevers de meisjes voor het vormingswerk een ochtend of een middag in de week vrij geven, het loon van die halve dag doorbetalen en boven dien by dragen in de cursuskosten. Zo niet echter in Leiden. „De meisjes de onze avondschool be zoeken", zegt mej. Kerckhoffs na- drukkeiyk, „komen uit eigener be weging en in hun eigen tyd en betalen zelf hun cursuskosten, 55 gulden per jaar." Wat de meisjes van de jongerencursus betreft, „die komen weliswaar 's middags, maar die zyn meestal geen hele dagen in betrekking, terwyi het cursusgeld vrijwel altyd door de ouders wordt betaald". Het gros van de 150 avondscholieren bestaat uit kantoormeisjes, ter- wyl de rest in winkels of in de huishouding werkt. „Wy zyn de enige M.A.-school in het diocees Rotterdam zonde? fabrieksmeis jes." De directrice Is herhaaldelijk diverse bedrijven af geweest om daarin verandering te brengen, maar „ze staan Je te woord, ze zyn correct" enzovoort (zie aan hef). Mej. Kerckhoffs werkt nu vyf jaar In Leiden. „Met plezier, ondanks alle6. De jeugd hier is veel ope ner dan die in het zuiden, waar ik vandaan kom. Je weet precies, ■wat Je aan de meisjes hebt." In die vyf Jaar is wel wat gebeurd. „Toen ik kwam, had de school 78 Die matige groei meent mej. Kei hoffs niet alleen op rekening j het bedrijfsleven te moeten sob - ven. Volgens haar heeft ook 1 deeldihedd by het vormingstf zelf belemmerend gewerkt. voor kort konden M. A. en 3 telbloem niet gezamenhjk fl buiten treden. En uit ervai weet ik, dat de bedry ven het I leuk vinden om nu eens die dan weer die over de vloer te 1| gen voor een gesprek over 1 mlngswerk." Toch heeft enkele jaren geledenl zekere mate van samenwerl bestaan, „maar die werd 1 eenzijdig verbroken door hetl stuur van de Sleutelbloem. I bestuur heeft daarna een kee vyf geschreven met het vert de zaak uit te praten, maar i is nooit een reactie op gekorol Mej. KERCKHOFFS je krijgt geen voet aan de grond leerlingen. De bestuursleden zeg gen: „het is fantastisch gegroeid", omdat die Leiden kennen, maar ik rind het maar matig." Nu werken bedde instituten wea bescheiden voet samen, zy het1 ficieus en buiten de besturen! 1 „Je hebt elkaar nodig. Hoe ri we samen kunnen doen, d«g beter dit is voor het vormi< werk." Een fusie? „Daar bet enorm voor. Daar heb ik vyf JI geleden al over gepraat." Niet alleen economische overweg gen pleiten voor een dergel samensmelting. „We hebbeni katholiek instituut 25 30 J testantse meisjes, christelijk gi formeerde zelfs, met toestemnj van de ouders. Hoewel wy ze f naar de Sleutelbloem hebben i wezen, wad; we in zulke geva) 1 altyd doen, wilden zy liever e ons komen, omdat ze hier I vriendinnen hadden. Het ge! is. dat we discussie-avonden den, af en toe een dominee 1 gen, met z'n allen naar een J v testantse kerk gaan, kortom: is een zekere openheid uit vol 1 gevloeid, waarop een fusie me s leen maar een logisch vert ïykt."

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10