'^Organist Jan Welmers verrassingen bracht kalei öoscqqp IPremières bij f„Theater Belgische zangeres op Nederlandse televisie Gebarentaal LEIDSCB DAGBLAD VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 DERDE BLAD In Trinmfatorkerk Katwijk: t o, Vakmanschap en stilistisch I 1 i inzicht opnieuw bevestigd De zes zomerconcerten in de Triumfatorkerk in Katwijk zijn gis- teren afgesloten met de tweede bespeling door de eigen organist Jan Welmers. In de vroege herfst, op 30 september, zal deze jonge de" kunstenaar echter nogmaals concerteren en dan tevens Aafje Heynis begeleiden. De woorden in de propaganda-folder: ..met op) zorg gekozen programma's" maakt hij volkomen waar. En wij zeg- >rke gen 2elfs „prachtprogramma's"! Wat hij speelde valt kort te zeggen4de variatie met die schalmeiende tussen twee Buxtehude's en twee ie 1 Bach's een Suite van Du Mage. De suite gevat tussen twee koraalbewer- De omlijsting van het geheel: vooraan de Toccata en Fuga in F van Buxtehude en achteraan Bach's Prealudium en Fuga in c (Peters, 1band II). Aan dit concert werd als s)ot evenwel nog een ware verrassing £NItoegevoegd: een Improvisatie. Uit die Improvisatie weten we thans, dat Welmers in ieder geval een uitgesproken talent bezit voor de kleine vormen, waarin we dan ge- makshalve ook maar de feestelijk aanzwellende fuga begrijpen in zijn waarlijk knap geconstrueerde laatste variatie op het bekendste Valerius- y lied, dat héél Nederland fluiten kan. iD.w.z. in de oorspronkelijke kerktoon soort. Niet in de verwijde intervallen, waarin de organist het gemoderni- haiseerd exposeerde. Welmers leeft in de eeuw van Strawinski en Messiaen en maakt aldaar geen geheim van, al mogen we zelfs in de verte niet aan copiëren ^laar de sfeer van Messiaen en diens oosters klankidioom fasci- e. neert hem, we denken nu aan de woestynzang boven het baswerk. Een heel eigen suggestieve kracht bezat de „onbegeleide" eenstemmige 2de variatie, die men zioh tweevinge- rig gespeeld kan denken en die ons, m de punt naar punt verspringende alstanden, aan een abstract schilderij van Mondriaan deed herinneren, dat uitsluitend met blokjes is gevuld en waarbij alleen de plaatsbepaling van de klokjes „de muziek" inhoudt. Het ging Welmers niet om het thema als „deun" (dat kan een en kele teleurgesteld hebben), maar om elementen, om sporen daaruit: een sterk thema bevat onuitputtelijke mogelijkheden. Du Mage heten we de tweede ver rassing. een vrijwel onbekende Frans man, van wie men noch geboorte-, noch sterfjaar weet. De aanduiding .,17de eeuw" op het programma wijzi gen we liever in vroeg 18de eeuw. We vonden eens het verschijningsjaar van zijn „Livre d'Orgue": 1708. En verder is er een opvallende verwant schap met figuren als Couperin, Clé- rambault, Dandrieux, Marchand. Du Mage moet hun oeuvre gekend heb ben. Welbespraakt en welgemaakt, galant en melodieus bleken al die ze ven suite-causerieën van bevallige vormen. Ze inspireerden de concert gever, wiens orgel hem alle toepas selijke kleuren ter beschikking stelde, tot even gracieuse verklankingen. Magnifiek en in het geestelijk kli maat van hun teksten klonken ook de koralen „Herzlich" (Buxtehude) en „Liebster Jesu" (Bach). En in de reeds genoemde grotere werken van Buxtehude en Bach werden vakman schap en stilistisch inzicht van Wel mers opnieuw bevestigd. Dat Buxtehude ons niet ten volle boeide schrijven we daaraan toe, dat de organist zich het effect in de ruimte niet helemaal bewust moet zijn geweest: het hoger geplaatste pijpwerk reageert met een te vlug af brekende klankwerking op de akoes tiek, waardoor was als vloeiende doorgaande vaart bedoelt is toch eni germate stationair gaat klinken. Dit is door een wat versneld tempo goed deels te verhelpen. Die aanbeveling troffen we meermalen aan voor klei nere kerkruimten. Beveiliging aardgas gemeenten ongerust (Van onze Haagse correspondent) De „Vereniging van Nederlandse gemeenten" heeft een brief aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid aandacht gevraagd voor de toenemende ongerustheid, die er in de kring van gemeenten bestaat over de beveiliging van de aardgas distributie. Volgens de vereniging moet het aardgasdistributiesysteem de hinderwet Nieuw museum in 's Hertogenbosch 'De Brabantse poffer' (Van i Organiste Michelle IS- Leclerc concerteert chll erf De 25-jarlge Franse organiste en ^•pianiste, Michelle Leclerc. verbon- jden aan „Grande Cathedrale de Sens" bij Parijs, die in Frankrijk ritereeds vele concerten gaf, zal woens- dag 18 augustus concerten in de „Mozes en Aaronkerk, Waterlooplein, Amsterdam en donderdag 19 augus- tlngtus in de Ev. Lutherse Kerk, Luther- Burgwal, Den Haag. Zij studeerde bij Marcel Ciampi t/jen Yves Nat en reeds op 21-jarige ileeftijd werd zij winnares van de mbi,,prix d'unanimité". "rnJ Haar aantrekkelijk programma is Vtsamengesteld uit werken van Bach, t/|ciérambault, Purcell, Clarke, Jean uw]Langlais, Michelle Leclerc e.a. iks« side De toneelgroep „Theater" zal In Jhet a.s. seizoen brengen „Liefde on- 1. (jder de Olmen" van O'Neill, onder [regie van Elise Homans en met Jules Croiset in de hoofdrol. De ver- ^Italing is van Dolf Verspoor, epei Van Molière wordt opgevoerd George Dandin", onder de regie en ^•vertaling van Hans Croiset. Voorts TelBpeelt het gezelschap twee een akters van de Amerikaanse auteur igenEdward Albee, n.l. „Het verhaal de dierentuin" (reeds eerder op- gevoerd door Ensemble) onder de van Hans Tiemeyer en „De dood van Bessie Smith", de ver- agsciaarde jazz-zangeres. die in 1937 bij correspondent) Belangrijke Etrus; ische vondst bij Braccianomeer Vermoedelijk grote begraafplaats Italiaanse oudheidkundigen in overheidsdienst.hebben een diep gaand onderzoek gelast van de streek tussen Trevignano en het Braccianomeer waar een grote nieuwe Etruskische schat in de bodem vermoedt wordt. Het besluit werd genomen nadat arbeiders, die op de oevers van het meer bezig waren de fundamenten voor een villa te leggen toevallig op een Etruskisch graf stieten met drie stenen kisten, tien tallen bronzen vazen en gouden juwelen. De stukken verkeerden allen in goede toestand. De stoffelijke overschotten waren onberoerd. In het Braccianomeer, 40 km ten noorden van Rome. ligt in het centrum van de Etruskische beschaving. Tot dusverre hebben de oudheidkundigen weinig blijken van Etruskische nederzettingen rond het meer gevonden. Het besluit om de streek te onderzoeken is genomen omdat men vermoedt, dat het graf deel uitmaakt van een uitgestrekte Etrus kische begraafplaats die nog niet door grafschenners is ontdekt. Morgen wordt In Den Bosch een bfjzonder museum geopend. Bijzon der, omdat het initiatief is uitge gaan van een particulier, omdat die zelfde particulier alle benodigde attributen heeft verzameld en een passend pand op de kop heeft getikt en bijzonder, omdat een oud stukje Brabant voor het nageslacht bewaard zal blijven. De Bossenaar Frans van Asperen heeft namelijk een oude Brabantse boerderij gereconstrueerd, compleet met een platte buiskachel, lampen, meubilair en klederdrachten, zoals die op het Brabantse platteland deze eeuw nog voorkwamen. Het museum krijgt de toepasselijke naam „De Brabantse poffer". Een poffer is een iypische boerinnehoofdtooi, die op het ogenblik nog maar zeer spora disch voorkomt maar waar nog enkele decennia's geleden bijna alle Brabantse boerinnen vol trots mee ter kerke gingen. Het museum is ondergebracht in het oude histori sche pand „In den Franschen hoed" in de binnenstad van Brabants hoofdstad. Wereldkampioenschap Mondharmonieaspel Voor het eerst in ons land De „Fédération Internationale de 1'Harmonica" (F.I.H.). gevestigd in Parjjs, een organisatie van mond harmonicabonden over de gehele wereld, organiseert van 24 tot 26 september 1965 de wereldkampioen schappen voor mondharmonikasolis- ten en -groepen dit jaar in Delft in de Stadsdoelen. Daarvoor vonden dze wedstrijden in de volgende landen plaats: 1953 Duitsland, Duisburg: 1954 Frankrijk, Straatsburg: 1955 Zwitserland, Witi- terthur; 1965 Nederland, Rotterdam: 1957 Luxemburg, Luxemburg; 1958 Italië. Pallanza; 1959 Oostenrijk, Innsbruck; 1960 Spanje, Barcelona; 1962 Internationale wedstrijd op ge luidsbanden: 1963 Frankrijk, Straats burg: 1964 Internationale wedstrijd op geluidsbanden. De wedstrijden in Delft beloven een grote deelname. Er zijn reeds aanmeldingen uit 14 landen. Iedere deelnemer speelt voor een interna tionale jury een verplicht en een vrij werk. Verlies A.L.M. bijna 2 miljoen Uil Willemstad wordt gemeld, dat de Antilliaanse Luchtvaartmaat schappij, die juist één jaar bestaat, gedurende dit eerste jaar een verlies heeft geleden van ongeveer een mil joen Antilliaanse guldens, hetgeen neerkomt op circa 1.920.000 Neder landse guldens. Directeur K. J. Rupplin von Kef- fikon noemde dit aanmerkelijk min der dan he'. verlies, dat het West- mdisch bedrijf van de KLM vroeger placht te lijden. Op Schiphol wordt echter opge merkt. det een vergelijking mank gaat, aangezien de KLM er vroeger met een grotere vloot, waaronder DC-6 machines, veel meer diensten uitvoerde. De ALM beschikt over slechts drie kleine Convair-machines en een nieuwe Beachcraft Queen Air. De ALM is een dochteronderne ming van de K.L.M. die het gehele aandelenpakket in handen heeft. De Antilliaanse regering heeft tot 1969 een optie om deze aandelen over te nemen, indien de bedrijfsresultaten interessant genoeg blijken te zijn voor eigen exploitatie. een verkeersongeval gewond werd en overleed, omdat zij als negerin niet in een ziekenhuis werd opgenomen. De regie berust bij Elise Homans. Wim Kouwenhoven zal regisseren „Drie hoge hoeden", in 1932 ge schreven door de Spanjaard Muguel Mihura, vertaling Dolf Verspoor. Van Maxim Gorki wordt opgevoerd diens „Vassa Zjelnowa", in de ver taling van Karei van het Reve, regie Elise Homans. Voorts komt de pre mière van Goldoni's „Heel Chioggia op stelten", in een Nederlandse be werking van Dolf Verspoor en onder de regie van Hans Croiset, alsmede Brechts' „Heilige Johanna van de Abattoirs". L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. LIZE MARKE: •fa Iedere automobilist kent petj/iet bekende gebaar van de vin- ;en#er op het voorhoofd, wanneer gS men meent dat de mede-wegge- enibruiker een stomme fout heeft Voor deze boetelingen bestaat in Duitsland ook een teken: ge spreide. uitgestrekte duimen, wijs- en middelvinger, waarmee men "sorry" zegt. De filmster Marianne Koch demonstreert het. Vla de televisie (Nederland uur van de AVRO) kunt u morgen avond kennis maken met één van Belgisch grote zangeressen: Lize In eigen land is Lize bijzonder po pulair, zowel bij de Vlamingen als bij de Walen, maar dankzij het laatste Eurovisie-songfestival begint zij ook volop bekendheid in het buiten land te krijgen. Lize Marke woont in Vlaanderen, in een randgemeente van Brussel. Van huis uit is zij eigen lijk klassiek zangeres. Lize Marke zingt graag, Alles zo wel klassiek als het lichtere reper toire, maar tegenwoordig heeft de luchtige toets toch de boventoon. Lize is definitief overgeschakeld naar de wereld van het chanson. Door de landelijke voorronden voor de festivals in Knokke en Londen (1963) werd ze erg bekend. Londen haalde ze net niet. tot grote woede van de Belgen. De AVRO heeft Lize wel vakei als gast gehad, maar het is zaterdag toch de eerste keer dat zij een volwas sen, vijftalige „tour de chant" brengt. Er zijn enkele bekende nummers bij zoals „Hava Nagila". Lize komt graag in Nederland, ze werkt hier altijd prettig. De AVRO wil haar vaker naar Nederland halen, maar ons land is niet als enige geïnteresseerd. Italië wil van de winter enkele t.v.-opna- 20.20 men met haar maken en als alle plannen verwezenlijkt worden gaat Lize volgend jaar naar Detroit om er een tournee te houden voor de daar wonende Vlamingen. Nieuwe figuratie op Jeugdfestival Ter geiegenreid van het zevende Jeugsfestival Velp dat in het tijdvak 23 tot 28 augustus wordt georgani seerd voor leerlingen van de hoogste klassen vhmo, kweekscholen en so ciale academies, wordt onder leiding van Frank Gribling, conservator van het rijksmuseum Kröller-Müller, een speciale tentoonstelling gewüd aan de nieuwe figuratie. Er zullen werken worden tentoon gesteld van Arroyo, Juan Breyten. Lucebert, Rik van Bentum, Klaas I Gubbels, Jacob Zekveld, Marte Rö- ling, Paul de Lussanet. Verscheide ne dezer kunstenaars zullen met de jonge deelnemers discussiëren over deze jongste stroming in de beel dende kunst. Godfried Bomans zal maandag 23 augustus de openingsrede uitspreken met als onderwerp: „De plaats van de kunstenaar in onze samenleving", terwijl het jeugdfestival zaterdag wordt afgesloten met een optreden van het cabaret Pepijn. Tussen deze twee data biedt het Festival een keur van kunstzinnige manifestaties op het gebied van toneel, ballet, muziek, mime, film e.a. Kunstenaars en kunstcritici komen naar Velp om daar te discussiëren met de jongeren. Kunstschilder Ernest Fiene - 70 - overleden Ernest Fiene. bekend Ameri kaans kunstschilder en oprichter van de Famous Artists schilder cursus, is op 70-jarige leeftijd in Parijs aan een hartaanval over leden. Sinds twee maanden ver bleef hij in Parijs waar hij werk te tezamen met de Amerikaanse schilder Adolf Dehn. Fiene werd in 1894 in Duitsland geboren. In 1912 emigreerde hy naar Amerika. Sindsdien woonde hij in New York. Fiene ontving zijn oplei ding aan de National Academy of Design en het Beaux Arts Institute, beide in New York. Vervolgens be zocht hij de Arts Students League I en de „Academie de la grande chau- jmière" in Parijs. Fiene's schilderijen zijn opgeno men in 32 privé-collecties en in vele musea o.a. het Metropolitan Museum en het Museum of modern art. Er- nest Fiene is de tweede oprichter van de Famous Artists schildercur- j sus die dit jaar is overleden. Stuart Davies, eveneens een van de oprich- j ters, overleed in het voorjaar van 1965. VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. - TEL. 26670 NEDERLAND 1 NCRV: 7.00 uur Nieuws in het kort NTS 7.01 uur Voor de kleuters, Barend de Beer 7.06 uur Kris kras door Nederland, puzzelprogramma 7.35 uur De Flintstones, tekenfilm 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Attentie, actualiteiten 8.45 uur Stiefbeen en zoon. tv-spel 9.25 uur Hoe bestaat het. pop. wetensch. programma 9.50 uur Een meisje met pep. komedie 10.35 uur Dr. O. Jager 10.40 uur Toeristische tips 10.43 uur Stichting Socutera 10.48 uur NTS-journaal 10.53 uur Sluiting. NEDERLAND 2 VARA: 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 8.01 uur Fanon zingt Fanon 8.30 uur Dick Powell Theatre 9.20 uur Wie is hij, wat doet hij?, pauzefilmpje 9.25 uur Le petit theatre: Training voor 'n trombone 9.50 uur Achter het nieuws, actualiteiten 10.10 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 8.20 uur 10.45 uur HILVERSUM 2: 8.40 uur en cjióteren Goede sport Diegenen, die op de beeldbuis van hun televisie-ontvangers ook Nederland-2 kunnen ont vanger», hebben gisteravond meei oorspronkelijke waar voor hun kijkgeld gekregen dan zij, die noodgedwongen alleen op het eerste net zijn aangewezen. Waar namelijk het belangrijk ste programma-onderdeel van Nederland-1 voor de zoveelste maal een herhaling was dit maal van Ary den Her togs blij spel „Des duivels prentenboek, al in oktober 1963 onder regie van Frans 't Hoen uitgezonden kregen de kijkers naar het tweede net o.m. voortreffelijke sport en een aantrekkelijk ope rette-programma uit de eerste hand. De sportliefhebbers onder de kijkers zullen trouwens toch geen moeite hebben gehad bij het bepalen van hun keus tus sen Nederland-I en Nederland- 2. De laatstgenoemde zen der bracht hen namelijk eerst de derde aflevering van AVRO's sportvariëteiten, een door Bob Bremer en Koen Verhoeff be werkte selectie uit door de Ame rican Broadcasting Company- camera's vastgelegde reportages. Interessante rariteiten ditmaal uit de wereld van de Ameri kaanse sport, zoals snel heidswedstrijden met snelle éën-mans-sleetjes en het racen met oude personenauto's. Later op de avond volgde op dezelfde zender een uitgebreide recht streekse reportage van de atle tiekwedstrijden tussen de West- ei ui t-se en de op tournee zijnde Amerikaanse ploeg in Augsburg. Er werd goede en soms zeer spannende sport te zien gege ven, voor de Nederlandse t.v.- kijkers van deskundig commen taar voorzien door Bob Spaak. Tussen deze twee sport-uit- zendingen in was het derde deel geplaatst van operette USA, een amusementsprogramma met melodieën uit bekende Ameri kaanse musicals. Ook ditmaal weer een meeslepend uurtje ver rukkelijk in het gehoor liggen de muziek, o.m. uit de musi cals „Paint your Waggon", „On the Town", „South Pacific", „Show Boat" en „Can Can". De uitvoering van deze met zorg gekozen brokjes Amerikaanse musical was perfect, maar dat is nauwelijks verwonderlijk voor wie weet dat er o.m. gezongen werd door Roberta Peters «evengoed thuis in de Metro politan Opera in New York en het Salszburger Festspielhaus als op de grote musical-tonelen) door Lawrence Winters, door Tames King, Olive Moorefield, Bibi Johns en nog meer uitste kende vocalisten. Brandpunt g Daar tegenover stonden op Nederland 1 aan oorspronke lijke programma-onderdelen al leen Erandpunt waarin Aad van den Heuvel een interview had met Fokker-directeur Frits Diepen over Engelands weige ring Rolls Royce-motoren te leveren voor de Friendships, die voor Indonesië bestemd zijn, hetgeen de agressieve KRO-ac tualiteitenrubriek uiteraard de gelegenheid bood nog eens even fijntjes in herinnering te bren gen wat Engeland allemaal aan werkelijk oorlogstuig aan Soekarno had geleverd, toen wij nog niet zo erg goed met hem waren naar aanleiding van Nieuw-Guinea en Tom van Huystee's en Joost Tholens' „Kijk op Kunst. In deze 40ste aflevering was veel aandacht besteed aan de huidige Isaac Israëls-tentoonstelling in La ren. Ook kon men er Hans Saaltink, die eerder deze week ai Joseph Losey voor een KRO- filmprogramma had geïnter viewd, weer horen, ditmaal in gesprek met de ook nu onweer- staanbaar-echte. intelligente Monica Vitti. Een goed inter view, al had het dezelfde be zwaren als het gesprek met Lo sey: het veronderstelde teveel kennis van het behandelde on derwerp bfj de kijkers, waar door het slechts voor een be trekkelijk klein groepje intens in film geïnteresseerden werke lijk interessant zal zijn ge weest. De jonge cartoonist en politieke prenten-tekenaar Wil lem vai» Malsen kon men ten slotte in deze „Kijk op Kunst" nog „iets kwijt horen raken over die troep van Verwoerdt", na melijk de bewering „om over Zuid-Afrika te kunnen oordelen, moet je er niet geweest zijn". Welke zogenaamd-impulsieve kreet meer het karakter had van een speculatie op begrijpe lijk in ruime mate voorhanden zijnde sympathie dan van een weldoordachte en verstandige opmerking. 13 AUGUSTUS 1, 402 m. Choral Society KRO: 17.30 Coda: lichte gr.muz v de tieners. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Populaire gr.muz. 20.20 Promenade or kest.. omroepkoor en zangsolisten: ope- rettemuz. 21.10 Voordracht. 21.30 Klas. kamermuz. 22.20 Act of er.muz 22 25 Boekbespreking. 2 loog. 22.45 Lichte Hllve 1. 402 m. TUS telijke liederen. 23.55-24 00 Nw KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Klas. gr .muz. 7.30 Nws. 7.40 Gewijde 22.25 I muz. 7.55 Overweging 3.00 DJinn. ge- i Epi- varieerd progr. (8.30-8 40 Nws Plm. 9.35 Over- Waterstanden). 12 00 Angelus. 12.03 Lichte gr-rouz. 12.24 Marktber. 12.27 1 Meded t b v land- en tuinbouw. 12.30 Religieus nieuws 12.45 Over- n. De VPRO 18.00 Nws. 18 15 Van de week: Informatie en commentaren uit bin nen- en buitenland. 19.00 Ronduit mu zikaal. progr. voor de rijpere Jeugd. heidsvoorllchting: Geven familie Van Buuren praat weer over het verkeer 12 55 Licht lnstr. ensem ble afgewisseld met licht rke.-; !3 15 Voor de tieners. 14.10 Licht ensemble. 14.30 Voor de kleuters. Isverslag. VARA: 21.00 Sa- oetlngei nork. 22.30 Nws. 22.40 Viola i altviool: klas. muz. 23.10 Lichte gr.- uz. 23.45 Soc. nieuws ln Esperanto. DRAADOMROEP Georg Friedrich Handel. „Solomon" Lois Marshall, sopraan; The Beecham De mooiste Missen zijn in Long Beach Californië) bij el kaar gekomen, voor de verkie zing van het mooiste meisje op aarde. Op de foto onderhoudt Miss Holland (Elaine Bollen) zich in gebarentaal met Miss Yowa. U.S.A. VARA: 7.00 Nws.. ochtendgvmn. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gr.muz. 7.25 Van de voorpag.. praatje 7.30 Lichte gr .muz. 8.00 Nws, 8 10 Licht orkest met zangsollste. 8.20 Wcgwi|/.erti|):- voor ■f""lipperdagen. 8 30 Lichte 10.00 Z O. 135. gevar. progr. 12.27 Me ded. t.b.v. land- en tuinbouw 12 30 Act. sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 VA RA-Varia. 13.24 Licht orkest en licht vocaal ensemble met zangsollsten 13.40 Voor de twintigers. 14.15 Radio Jazz club. 14.45 Lichte grmuz TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. AVRO: 16.00 Zomer sportpanorama. (dl. 3). 16.55 Popaye, tekenfilm. 17.00-17.30 Voor de kinde ren. NTS: 19.00 Nws. In het kort. 19 01 Voor de kleuters. AVRO: 19.06 Shindig, Amerikaanse tienerparty. 19.30 Top Cat NTS: 20.00 Journaal en weer zicht. AVRO: 20.20 Lledjesprogr kort. VPRO: 20.01 Conecrt voor Jonge

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5