■TWEE AMERIKANEN GAAN RUIMTE-RECORDS BREKEN ermg al te vrij beraadt zich op chartervervoer Zij zag het met eigen ogen Op zoek naar een „schoffie tijdens achtdaagse vlucht Jk I uurgevecht nabij Meer van Galilea Geen rijksgoedkeuring voor verdere bouw van liet Provinciehuis PROBLEMEN VOOR GOEDKOPE VLUCHTEN Geen muis. maar een Wereld records man: LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 VIERDE BLAD (Van onze redacteur ruimtevaart) Volgende week hopen de Amerikaanse ruim- vaarders Gordon Cooper en Charles Conrad starten voor een ruimtevlucht van op enkele inuten na 8 etmalen, waarmee zij enkele ruim- records zullen verbeteren en de Amerikanen •oorsprong geven op de Russen in man-uren •ing in de ruimte. Tot dusver staat de lang- rigste bemande ruimtevlucht op Russische aanvankelijk in april 1961 voor rekening in Gagarin, laatstelijk sinds juni 1963 voor fkening van Bikowski die in 4 etmalen, 23 uur 21 minuten 81 omwentelingen om de aarde ■IEER MAN-UREN DAN DE RUSSEN |Bo vendien zullen de Amerikanen (tot dusverre 259 uur en 42 minuten •en-ervaring in de ruimte) na de vlucht hun totaal man-uren op lm 642 hebben gebracht tegen „slechts" ruim 510 man-uren van de Rus- n. Dit laatste zou ondubbelzinnig bevestigen, dat er van een Amerikaanse hterstand in de bemande ruimtevaart geen sprake meer is, zoals uit dere gegevens reeds geruime tijd minder spectaculair was gebleken. maakte. De Amerikanen Grissom en Young maakten in juni j.l. een vlucht van 4 etmalen, 1 uur en 57 minuten, waarmee zij wel het duur- record voor meermans-vluchten van de Russen overnamen, maar het absolute duurrecord net niet evenaarden. Wanneer de Russen niet vóór don derdag (wanneer de Amerikanen starten) een nieuw bemand ruimtevaartuig lanceren, zal een geslaagde Amerikaanse vlucht voor het eerst dit absolute duurrecord voor Rusland verloren doen gaan. vlucht van de Gemini VI, die voor oktober a.s. is vastgesteld en tijdens welKe Walter Schirra en Thomas Stafford zullen trachten hun ruim teschip vast te koppelen aan een andere satelliet. Cooper eerste „echte" veteraan (oor de Amerikaan Gordon Cooper dit een bijzondere vlucht zijn. i wordt de eerste astronaut van st of oost, die voor de tweede maal anceera is voor een ruimtevlucht een baan om de aarde, en zal bij gen van de poging van volgende els houder van het absolute duur- ord van ruimte-ervaring zijn. In i 1963 maakte hij als laatste Mer- ry-piloot een vlucht van één et- al, 10 uur en 21 minuten, tijdens Ike hy 22 omwentelingen om de "de maakte. Na die vlucht werd Mercury-programma beëindigd plaats te maken voor de Gemini- .i chten met twee ruimtevaarders. Geminivlucht van volgende week M de derde met bemanning zijn ai officieel Gemini-V heten in tband met de experimentele lan- lh 'luxe kilometers angeboclen voor de ^nj>rijs van „gewone" j)dra iemand een auto aanschaft, irdt hy consument van kilometers, herti zal afwegen wat hem voor welke bu|ometerprys geboden wordt aan Imte, comfort, snelheid, enz. 1 inèel verschil zit daar doorgaans niet fo Wie een bepaalde km-prijs in ge- Aikhten heeft, kan slechts kiezen uit T» beperkt aantal wagens in een «paalde prysklasse. faH is echter één uitzondering, een Pr spectaculaire uitzondering! Wie JV1 van plan is ca. 30.000 km per jaar fil( rijden kan kiezen uit enkele be- heiden wagens van 7000 a 8000 gul- «1, maar er komt ook een grote lueuze klassewagen van de dub- ie prijs binnen Uw bereik. Dat is Mercedes-Benz Diesel, groot en •resentatief, maar met een km-prijs Uk aan die van bovengenoemde scheiden benzinewagens. ")or de ambitieuze automobilist rekenen kan, is het een uitge- .kte zaak: hy kiest de luxe-kilo- de Mercedes-Benz Diesel. c; dealer ROOYAKKERS, Oegstgeest. proefrit. Deze dealer indien gaarne uitleggen hoe U [entueel de aanschaffingsprys kunt iHffeiden. By de Mercedes-Benz Die- p gaat de cost voor de baet uit - [aar als U hem eenmaal hebt, is flfc kilometer pure wiusk! cering van twee onbemande Gemi ni-capsules. Cooper :s evenwel niet de eerste, die tweemaal in de ruimte zal zyn geweest. Virgil Grissom, die deel uit maakte van de bemanning van de eerste „echte" Geminivlucht in maart jl., was voordien in de ruimte geweest bü de tweede ballistische vlucht met een Mercurycapsule in juli 1961, welke vlucht slechts 17 mi nuten duurde. Cooper zal wel de eerste mens zyn, die tweemaal voor vluchten om de aarde wordt gelanceerd. Na de ge slaagde vlucht van volgende week zal Cooper een ruimte-ervaring hebben van ruim 226 uur tegen slechts 119 van de Russische recordhouder van dit moment Bikowski. Cooper zal dan in die 226 uur 22 omwentelingen al leen en 121 omwentelingen om de aarde in gezelschap van Conrad heb ben gemaakt, samen 143 omwentelin gen. Slaagt de vlucht van de twee Ame rikanen, dan bhjkt tevens, dat de on heilspellende uitlatingen van de Bel gische ruimtevaart-geneeskundige F lor kin onjuist waren. Hy verklaar- i de afgelopen lente, dat de mens niet j zonder fatale gevolge voor zyn li- chameUjke en geesteiyke conditie langer dan vyf etmalen in de ruim- ou kunnen verbiyven. Cooper en Conrad zullen hun ren- des-vous-satelliet met zich meene men. Hy zal verpakt worden in een speciale ruimte in de romp van de Gemini V. De satelliet heet officieel REP (Radar Evaluation Pod). Terwyl de Gemini V zyn tweede omwenteling maakt, 2 uur en zeven minuten na de lancering, zal Cooper op een knop drukken waardoor de 34.01 kilo wegende REP in een af- zonderlyke baan zal woorden ge stuwd naast de Gemini V. Daarna zal gezagvoerder Cooper de koers van de Gemini V dusdanig wijzigen dat deze geleideiyk aan een achterstand van ongeveer 83 kilome ter afstand op de satelliet krygt. ue astronaut Charles Conrad (links) en zijn collega-veteraan Gordon Cooper achtergrond tijdens een training en controle op de lanceerbasis Kaap Kenne dy. Met gebruik van een radar sys teem en een computer aan boord van de Gimini en straalaandryving zal Cooper in de ruimte een achtervob ging van d© REP inzetten. Als zich geen onverwachte moeilykheden voordoen moet hy hem tydens de vierde omwenteling inhalen en tot op zes meter benaderen. De Gemini Y zal dan bijna een uur lang naast de REP blijven cir kelen om foto's vanuit verschillende hoeken te maken. Het radar-systeem, dordelen zowel in het ruimteschip als in de REP zitten, is identiek aan dat waarmee Schirra en Staf ford hun koppelingsmanoeuvre met de Gemini VI zullen maken. Zelfde duur als maanvlucht Na de voltooiing van het rendez vous zullen Cooper en Conrad een lange tocht door de ruimte maken een vlucht die even lang zal duren als de voorgenomen eerste reis van Amerikaanse ruimtevaarders naar de maan! De vlucht zal 191 uur en 53 mi- uten duren op enkele minuten a acht dagen en zal eindigen met een landing in het westen van de Atlantische Oceaan, op ongeveer 800 kilometer ten zuidwesten van Bermuda. Cooper, die luitenant-kolonel by de luchtmacht is en marine-luite nant Conrad zullen 121 omwentelin gen orn de aarde maken. Schadevergoeding voor dragers Davidsster Wie tydens de nazi-periode een Davidster heeft gedragen of zich aan deze discriminatie door onderduiking ttrok, kan van de Duitse Bondsre publiek schadevergoeding verlangen. Dit heeft een rechter van het hoog ste gerechtshof in Karlsruhe, giste- j ren vastgesteld. Hy legde deze ver- j klaring af in verband met een uit spraak die het college vorige week deed en die veel stof deed opwaaien. Het hof kende toen een Roemeen- I se jood rechten op schadevergoeding voor een periode van slechts zeven maanden toe, omdat dit de periode j was waarin hy wezenlyk de ster had gedragen. Volgens het gerechtshof I was de toestand in Roemenië toen- j j tertyds anders. De autoriteiten aldaar zagen na korte tyd van het verplich te karakter van hun voorschrift af.- Oud-premier Ikeda (65) overleden Op 65-jarige leeftijd is vandaag in Tokio overleden Hajato Ikeda, voor malig eerste-minister van Japan. Na op 4 augustus aan een gezwel in de keel te zyn geopereerd kreeg Ikeda een longontsteking, die hij niet meer te boven is gekomen. Ikeda, die in juli 1960 eerste-mi nister was geworden, trad op 9 no vember van het vorig jaar om ge zondheidsredenen af. Ikeda was de zoon van een rijk koopman. Hy studeerde rechten aan de Kioto-universiteit en trad in 1925 iu dienst van het ministerie van Fi nanciën. Naderhand begaf hy zich in de politiek. Hy was mede verantwoordehjk voor de wonderhjke groei van de Ja panse economie in de jaren zestig en hy was minister voor Internationale Handel en Industrie toen hy werd geroepen aan het hoofd van de rege ring zyn land te dienen. Verbaasd keek mevr. AM. Frans- sen, Haansberg 36Brunssum naar haar was. Zij had altijd gedacht dat die niet witter kon. Maar nu zag zij met eigen ogen dat het Sunil- team haar was nog witter kreeg. Hoe kan datvroeg zij, "het Sunil- team wast net als ik". Het antwoord op haar vraag is: Sunil. Alleen door Sunil werd haar was witter. En üw was? Gebruik de eerstvolgende keer Sunil. Uzult 't zien: Sunil met ultra- waswerking geeft het hoogste wit. Vier doden en aantal gewonden Bij de plek waar de Jordaan in het Meer van Galilea stroomt, heb ben Syrische en Israëlische troepen elkaar gisteren beschoten. Het „representatieve" gedeelte van het nieuwe Provinciehuis in Den Haag zal tegen alle verwachting in, de eerste jaren niet zo representa tief zyn als het is bedoeld: de bouw mag niet verder gaan dan nu. Dat betekent dat er zeker drie, misschien wel vyf jaar, een betonnen souter rain ligt dat een paar meter boven de grond uitsteekt. De provincie Zuid-Holland, die re dely k vlot de eerste twee fasen van het complex verwezeniykt zag, ver wachtte in aansluiting de derde en laatste fase te kunnen bouwen. De minister van Volkshuisvesting en Ruimteiyke Ordening heeft de com missaris der Koningin in Zuid-Hol land echter te verstaan gegeven, dat zeker de eerste drie jaar geen ry ksgoedkeuring zal worden gegeven. Rekening wordt ermee gehouden, dat niet eerder dat over 5 jaar zal kunnen worden verder gebouwd. Om het onvoltooide bouwsel te be schermen tegen verval gedurende de wachttyd, zal een nooddak worden geconstrueerd. Kosten: twee ton. On danks het uitblyven van de ryks- goedkeuring van het laatste gedeelte het Provinciehuis, kon toch het souterrain worden gebouwd, dat had praktische redenen. Door het be malen van de bouwput liepen de Dierentuin en de kelder van huizen aan de Haagse Jan van Nassau- straat schade op. Het bleek daarom gewenst, in afwachting van het mi nisteriële fiat, de kelders van de laatste vleugel te bouwen. Daardoor kon het grondwater weer op nor maal peil komen, zodat het gevaar voor de aangrenzende gebouwen was bezworen. De hoop, dat nu het gebouw voor een deel klaar was, er ook wel goed keuring zou komen voor de rest, is echter door minister Bogaers in de grond geslagen door zyn mededeling aan de provincie. Het laatste deel van het gebouw zou van nog gro ter allure moeten zyn dan de werk- gedeelten, die er nu al staan. Zelfs van de zijde van de staten leden is eens de opmerking gemaakt, dat het in deze tyd, nu er zo zuinig moet worden omgesprongen met bouwcapaciteit, beter zou zyn te wachten met het representatieve ge deelte. De provincie zou het voor beeld moeten geven. Het dagelyks bestuur van de provincie bleek daar echter niets voor te voelen. Hoogterecord De Amerikanen hopen ook hun eigen hoogterecord te kunnen verbe teren en brengen op 352 kilometer, is 69 kilometer hoger dan de Amerikanen ooit zyn geweest. De Russen behouden ook dan nog hun absolute hoogterecord, nameiyk 495 kilometer, gevestigd door Beljajew Leonow in de Woschod II op 18 maart jl. ilgens de Nasa zal de ruimte vlucht a.s. donderdag om 15.00 uur Nederlandse tyd beginnen vanaf Kaap Kennedy, met een Titan II als stuwraket. De eerste omwentelin gen worden gemaakt in een baan waarvan de hoogte boven de aarde varieert van 160 tot 352 kilometer. Ontmoeting De grootste spanning en opwin ding by de komende vlucht zullen te beleven zyn in de eerste periode van de lancering, wanneer de twee ruim tevaarders een poging zullen doen om het eerste rendezvous in de ruim te te maken met een satelliet, die zy de „Little Rascal" (Schoffie) noemen. Deze ontmoeting met de Little Rascal zal een oefening zyn voor de (Van onze Haagse correspondent) Rijksluchtvaartdienst en ministerie van Verkeer en Waterstaat beraden zich op mogelijkheden om bepaalde uitwassen van het vlieg-vakantievervoer tegen te gaan. Met name bezint men zich op de vraag of men bij voortduring moet toestaan, dat reisorganisa toren, die zich bedienen van goedkope chartervluchten, met hun „alles inbegrepen"-tarieven steeds verder zakken onder de tarieven die de bonafide luchtvaartmaatschappijen alleen al voor de vlieg reis moeten berekenen. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger brak het gevecht uit toen Syriërs met machinegewe ren en tankkanonnen begonnen te schieten op een Israëlische tractor, waarmee aan de Iaraëlische kant van de Jordaan ten noordoosten van het dorp Almagor geploegd werd. De Israëliërs hadden het vuur beant woord. In Damascus werd een andere le zing van het incident gegeven. Is raëlische tractors waren de gedemili tariseerde zone binnengedrongen, waar met ploegen begonnen werd on der dekking van tanks. Via waarne mers van de VN had men de Is raëliërs laten weten dat zy zich terug moesten trekken. In plaats daarvan had de vyand het vuur geopend op Arabische boerenarbeiders, die werk ten aan het „omleidingsproject" het Syrische project voor de omlei ding van het Jordaanwater en op Syrische versterkingen aan de grens. Syrische troepen hadden toen terug geschoten. Daarna waren waarne mers van de VN tussen beide geko men. De Israëliërs hadden zich ech ter niets hiervan aangetrokken en waren biyven schieten met tanks on veldartillerie. Dit vuur was beant woord door Syrische veldartillerie en tanks. In Tel Aviv werd later meege deeld dat het artillerieduel twee uur beeft geduurd. Drie Arabische meisjes en een Arabische vrouw die in Israël woonden, waren hierby om het leven gekomen en twee Is raëlische soldaten werden zwaar ge wond. De Israëlische artillerie had drie Syrische tanks in brand gescho ten. Een woordvoerder van de Syrische regering zei in Damascus, dat vier Syrische soldaten en twee arbeiders by het gevecht gewond werden. De Syrische artillerie had de Israëlische battery en en tanks zware schade toegebracht. Deze problematiek is niet van van daag of gistéren. Al geruime tyd wordt in de „Epropean civil aviation conference", overlegsorgaan van de regeringsinstanties op luchtvaartge bied, aandacht geschonken aan dit chartervervoer voor vakantiedoelein den. Enerzyds bestaat de vrees dat onverantwoord goedkope vliegaan- biedingen de veiligheid en de goede naam van de luchtvaart zullen aan tasten, anderzyds dat zy de vliegtui gen van de IATA-luchtvaartmaat- schappyen die aan een strenge tari- fiëring onderworpen zyn, zullen leeg zuigen. Steeds meer komt het voor, dat zakenmensen bijvoorbeeld voor een dienstreis naar een land dat toe vallig ook goed in de vakantiemarkt ligt, een alles-inbegrepen reis kopen, de reisorganisator het logies-met- ontbyt cadeau doen en dan toch nog goedkoper uit zyn, dan wanneer zy een normaal vliegretour by de KLM hadden gekocht. Jaarlyks terugke rend zijn ook de berichten over reis organisatoren die hun klanten slecht verzorgen of zelfs op hun vakantie bestemming, hoe zonnig ook, ln de kou laten staan omdat er voor de terugreis een kink in de kabel is ge komen. Wat het Europees overleg over deze zaken zo bemoeilijkt is, dat elk land over deze materie weer anders denkt.1 chartermaatsehappuen In eieen land ..Ontvangende" landen als Grieken- j "Ie< was «oeeestaan. kon wel vanuit freren van vakantietrips met alleen maar logies en ontbyt, gekoppeld aan het vliegretour. Om de bovenom schreven „vluchtweg" voor zaken lieden te blokkeren, is daar vooruit betaling van eei prijs voor de verplicht. Unieke positie Nederland neemt met Luxemburg in deze zaken een unieke positie in, omdat wij volledige vryheid voor het luchtverkeer voorstaan, een stand punt dat Is voortgekomen uit onze zeevarende traditie en dat méér werd gehuldigd om landingsrechten voor de KLM te kunnen claimen dan om chartermaatschappijen aan te moe digen hun gang te gaan. Maar het boemerangeffect van deze bepaling valt niet te ontkennen: wat Engelse voorbarig nu reeds te zeggen, dat het vakantie-luchtvervoer volgend Jaar durder zal zijn. Want al komt er regeling uit de bus, dan zullen c gangsbepalingen er toch voor waken dat bestaande contracten tussen reis bureaus en chartermaatschappijen niet worden aangetast. land, Italië en Spanje zien de vakan tiegangers het liefst by drommen te< geiyk komen, op welke manier doet er minder toe. Skandinavië, Engeland en in mindere mate ook Nederland daarentegen willen toch wel enige lyn in de wanorde op toeristisch ge bied. In Engeland is het de charter maatschappijen verboden pry zen te calculeren die lager liggen dar. de of ficiële IATA-tarieven op hetzelfde traject. Skandinavië verbiedt het of- Nederland en dus brachten handige Britten hun clientèle eerst met de nachtboot naar Nederland om ze vervolgens van Zestienhoven of Schiphol goedkoop naar het zonnige zuiden te vliegen. Staatssecretaris Posthumus is na mens de Nederlandse regering belast met de deelneming in het overleg. Naar welke kant een mogelijke oplos sing zal gaan is nog niet bij benade ring te zeggen. In ieder geval is het Tydens de Engelse zwemkampioen- schappen, die in Blackpool worden gehouden, is gisteren voor de tweede maal in enkele dagen een wereldre cord verbeterd. De Canadees Dan Sherry zwom de 110 yards vlinder slag in 58,1 seconden, waarmee hy 0,9 sec. sneller was dan de Australiër Kevin Berry, die op 12 januari 1963 in Sydney tot 59 sec. kwam. Het we reldrecord op de 100 meter vlinder slag heren is met 57sec. in handen van de Argentyn Luis Nicolao. Tijdens de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen, die in Toledo (Ohio) worden gehouden, heeft Patty Ca- retto haar eigen wereldrecord op de 1500 meter vrye slag dames verbe terd en gebracht op 18 minuten en 23,7 seconden. De Amerikaanse zwemster was daarmee 6,8 sec. snel ler dan een jaar geleden, toen zy in Los Altos tot 18.30,5 kwam. Een jonge Noordwijkse schone maakte dezer dagen een angstig en vreemd avontuur mee. Toen zij zich 's avonds na een vermoeien de dag ter ruste begaf en zich net onder de dekens had neergevleid, hoorde zij geritsel op haar kamer. Daar reeds eerder een muisje in de appartementen van de wo ning gesignaleerd was, knipte zij het licht aan en speurde zij van uit het veilige bed naar het sto rend ongedierte. Wie beschrijft haar schrik, toen zij onder het ledikant keek en daar geen muis zag, maar een man, gehuld in pyjama. Te verbouwereerd om te gillen, in formeerde zij kordaat wat hij daar te maken had. De jongeman gaf echter taal noch teken en verdween ijlings door de kamer deur. Toch echter niet zo snel of de kamerbewoonster had in hem een Duitse gast herkend, die in het zelfde huis logeerde en zich die dag „krank" had gemeld. Deze moest zich over zijn escapade bij de recherche verantwoorden en werd daarna door zijn zeer ver ontwaardigde hospita prompt met zijn hebben en houden op straat gezet. De vreemde en nogal arrogante gast voerde ter verontschuldiging aan geen ervaring te hebben met meisjes en dat hij daarom op deze ivijze contact had gezocht. Inmiddels heeft hij een enkele reis gekregen naar de oostgrens. Om eerst wat meer en beter er varing op te doen

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11