Burgemeester verhuist op 8 september FANTA Eierstruif op straat voor 6 zegels en slechts 1 gulden krijgt U 5 6 limonadeglazen met vrolijke clowns! ORANGE GEZINSFLES DrJ. J. van Rood lector immunohaematologie Leidse hofmeester sticht hrand uit wraak tegen marine Week voorwaardelijk voor getergde Judith St. Jeroensbrug een jaar lang afgesloten LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD- Van Hoofddorp naar Leiden vruchtenlimonade bereid met sinaasappelsap G. C. van der Willigen, burge- eester van Leiden, zal binnenkort Bi ambtswoning aan de Witte ngel 41 gaan betrekken. Op 8 ptember a.s. zal de „grote" ver- lizing van Hoofddorp beginnen. Is zijn benoeming per 1 maart j.l. »renste" de heer Van der Willi- n iedere dag van Hoofddorp naar iden, omdat er geen woning be- hikbaar was en de gemeente Lei- n niet over een ambtswoning be lli k te. Is bekend heeft de gemeenteraad Btüds goedkeuring verleend aan K voorstel een ambtswoning aan kopen. Het perceel Witte Singel wordt thans verbouwd. »el de werkzaamheden nog niet Iheel gereed zijn, zal het gezin in der Willigen er op 8 september rekken. wordt mede gedaan om de btswoning in Haarlemmermeer maken voor mr. F. Th. ckmeester, sinds 1 juli burge tester van Haarlemmermeer. Mr. Ickmeester logeert op het ogen- k bij zyn moeder in Den Haag reist dus elke dag naar Hoofd- rp. De achterkant van het pand Witte Singel 41, dat op het ogenblik wordt verbouwd tot ambtswoning van de Leidse burgemeester. Het plan van mr. G. C. der Willigen en zijn echtgenote is om op woensdag 8 september van Hoofddorp naar Leiden te verhuizen. (Foto LD./Holvast) (Advertentie) ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUAVELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG. Maandags de gehele dag GESLOTEN Thans werkzaam bij de bloedbank Bij K B. is dr. J. J. van Rood als wetenschappelijk hoofdamb tenaar A gedetacheerd bij de Bloedbank in Leiden, benoemd tot lector in Leiden in de facul teit der geneeskunde om onder wijs te geven in de immunohae matologie. Dr. J. J. van Rood, die in 1926 in 's-Gravenhage Is geboren, legde op 18-jarige leeftijd het eindexamen Gymnasium-B aan het Rijnlands Lyceum in Wassenaar af. Zes Jaren later slaagde hij voor het doe toraal- in de geneeskunde in Lei hij enkele maanden werkzaam was aan Columbia Uni versity. In 1952 legde de nieuwbe noemde lector het artsenexamen af. Na gedurende enige tijd huisart senpraktijken te hebben waargeno men. werd hij assistent op de afde ling interne geneeskunde in Leiden. In 1957 volgde zijn inschrijving in hpt spec lal istenregister voor interne geneeskunde. In dat jaar werd di van Rood benoemd tot hoofd van de afdeling immunohaematologie en haemocyto-kinetica van de afdeling h onze Haagse correspondent) et was een grote teleurstelling mjj dat ik afgekeurd zou wor- lk wilde niets liever dan bij de Be blijven. Ik voelde me verlie- n besloot wraak te nemen op de Be door brand te stichten. verklaarde vanmorgen voor de Den Haag een 23- I hofmeester eerste klasse uit p, die in februari van dit jaar I heeft gesticht in het onder- jtrsgebouw van de Sociaal-Me- Dienst van de Kon. Marine in >fmeester stak de gordijnen in de chef d'equipage in tend. Hij had die avond sterke f gebruikt. De brand werd ech- I ontdekt. „Het fikt lekker" I lp hofmeester uit, terwijl colle- •'Ban hem de deur intrapten en ten brandblusapparaat de vlam- gingen bestrijden. Be brandstichting uit wraak was niet het enige, dat deze be lde ten laste was gelegd. Als In van 16 jaar kwam de be lde hij de marine. Het ging goed hem totdat hij in 1962 betrokken je bij een verkeersongeluk. Zijn Ipelijke conditie was daarna pr en herhaaldelijk werd hem 0 [vergunning verleend om bij de «he op zee te dienen. In november van het vorige jaar werd opnieuw afwijzend beschikt op een desbetreffend verzoek van de hofmeester. Hij ging weer drinken en enkele dagen later kreeg hij moeilijkheden met de officier van de wacht op de H. Ms. Groningen, die in Den Helder lag. Daarbij ga-f hij deze officier een harde stomp in het gezicht. Enige tijd na deze mishandeling werd hem meegedeeld dat hij spoe dig afgekeurd zou worden. Toen be sloot hij tot brandstichting als een wraakneming. De plv. fiscaal, mr. W. J. Smits, wees erop, dat volgens twee psychia ters deze misdrijven de beklaagde niet kunnen worden toegerekend vanwege zijn geestesgesteldheid ten tijde van de misdrijven. Overeen komstig hun advies vorderde hij vrijspraak en ter beschikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. S. Nauta, wees erop dat de moeilijkheden van de hofmeester zich alleen hebben afge speeld in de kring van de marine. Terbeschikkingstelling achtte hij een veel te vergaande maatregel. Hij drong aan de vrijspraak en zo nodig voorwaardelijk terbeschik kingstelling. Na afloop van de ochtendzitting besloot de Zeekrijgsraad deze zaak aan te houden tot 26 augustus voor een deskundigenonderzoek. algemene Interne geneeskunde. In 1962 promoveerde hij met lof op een proefschrift dat gewijd was aan het bepalen van de groepen van witte bloedcellen. Behalve dit proefschrift heeft de nieuwbenoemde lector, die van oktober 1962 tot december 1963 werkzaam was in het Public Health Research Institute van de stad New York, zeer veel gepubliceerd in vak bladen. „Vlug met de handen" „U bent nogal vlug met de han den", stelde de Haagse politierechter vast en de 31-jarige Judith (uit Lei den) kon dat echt niet ontkennen. Maar de omstandigheden waren er dan ook wel naar, zo betoogde z Dikwijls werd ze uitgedaagd door haar buurtgenote Hendrika, die al Ier lei onaangename dingen tegen haar zei. Op zekere dag, om precies te zijn op 29 maart, raakte Judith zo furie, dat ze met een riem Hendrika een paar flinke meppen toediende. Hiervoor moest zij zich gisteren voor de rechter verantwoorden. Trouwens in 1963 stond zij ook al wegens mis handeling terecht. Vandaar de op merking van de politierechter. Nu bleek de echtgenoot van Judith relaties te onderhouden met Hen drika en dit leidde tot een echtschei dingsprocedure. Wat de riem betreft, daarover liepen de meningen nogal uiteen. Volgens het slachtoffer was het een soort „karwats", een getuige had het over een „honderiem" en ver dachte zei dat het ©en broekriem van haar zoontje was. ZIJ ontkende het slachtoffer te hebben geraakt. Doch Hendrika wist beter. De officier wilde rekening houden I met de moeilijke situatie en vorder de daarom f 40 boete, welke ook bij de eerste mishandeling was opge- legd, en bovendien een week gevan- I genisstraf voorwaardelijk. „Niet zo gauw meer slaan, als U beledigd wordt kunt U beter naar de politie gaan", luidde het advies van de rechter, die conform de eis ver oordeelde. Beschuldigingen herroepen Eén van de twee Italiaanse pries ters in Pavia, die vorige week. zoals bekend, waren geschorst omdat zij ten onrechte twee diocesane functio narissen van handel in verdovende middelen hadden beticht, mag weer de mis opdragen omdat hij zijn be schuldigingen heeft herroepen. De andere priester is nog in gesprek met Vaticaanse functionarissen over zijn toekomst. RECONSTRUCTIE: Op maandag 16 augustus a.s. zal worden begonnen met de to tale reconstructie van de St.- Jeroensbrug. bij de samenvoe ging Vliet-Rapenburg. en aan liggende walmuren. Tijdens de reconstructie, die ongeveer een jaar in beslag zal nemen, zal de burg voor alle verkeer worden afgesloten. Het verkeer zal door middel van borden worden geleid via de Kaiserstraat en de Witte Singel. Wachtverboden Burgemeester en Wethouders heb ben voorts de volgende verkeers maatregelen genomen: Voor de noordelijke rijbaan van de Oude Rijn, tussen de Peli kaanstraat en de Donkerstee^, wordt een wachtverbod ingesteld. Deze maatregel is genomen om de verkeersopstoppingen, die zich thans geregeld voordoen, doordat aan de zijde van het water wordt geparkeerd en aan de andere zij de van de rijbaan wordt geladen en gelost, in de toekomst te voor komen. Een wachtverbod wordt ingesteld voor het weggedeelte tussen de Havenbrug en de Zijl poort, aan de zijde van het wa- Tenslotte komt er een wachtver bod voor de westelijke rijbaan van het Stationsplein, voorzover gelegen langs het autobus-sta tion. Deze maatregel heeft ten doel de vrije doorgang van het verkeer, die thans vaak errotig wordt ge hinderd door het dubbelzijdig parkeren ter plaatse, te bevorde- Wilt U 'goedkoop' rijden in een 'dure' auto Dat kan: leest U maar Als U 30.000 km of meer per jaar rijdt, behoeft U niet te volstaan met een benzinewagen in de klasse van 7000 tot 8000 gulden. Dan kunt U voor dezelfde kosten per km. ook in een Mercedes Benz Diesel rijden. Inclusief het renteverlies en de ho gere afschrijving. Dan rijdt U voor hetzelfde geld in een wagen, die groter, mooier en veiliger is. Met de representativiteit. Mercedes-Benz eigen. Door gespreide betaling behoeft de hogere aanschaffingsprijs zelfs geen bezwaar te zijn. Mercedes-Benz weet n.l. dat bij een diesel de cost voor de baet uit gaat. Bel vandaag nog de dealer ROOYAKKERS. Oegstgeest - (Tel. 01710-51855) voor een proefrit. U zult versteld staan over wat U tot nu toe nodeloos gemist hebt. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheiden besluiten van cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: drs. J. W. Bruning, wetenschappelijk ambte naar in vaste dienst bij de faculteit der Geneeskunde (Bloedbank) tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste kl.; dr. H. W. Capel, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Theoretische Natuurkunde, tot we tenschappelijk ambtenaar 1ste klas se: drs. J. L. Dubbeldam, tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Algemene Zoologle; drs. H. J. M. Duller, tot wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst by de Culturele Anthropologic: mej. L. C. Levy, tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bU de Kindergeneeskunde; ir. van Sluis, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Fysiologische Scheikunde: dr. Y Ta- naka. tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A in tijdelijke dienst bij de Werkgroep Kosmische Straling. TSJOMBE IN BRUSSEL De Kongolese premier Moise Tsjombe is vandaag uit Leopoldstad in Brussel aangekomen voor bespre kingen met de Belgische regering J Hij zou in de loop van de dag be sprekingen voeren met de minister van Buitenlandse Zaken Paul- Henri Spaak en vanavond doorvlie- j gen naar München. Verwacht wordt dat Tsjombe nog een aantal Europe se landen zal bezoeken. Hij heeft de berichten ontkend dat hij een ontmoeting zal hebben met de ge wezen Kongolese premier Cyrille Adoela. Te weinig licht Geachte redaotie, 's Avonds op het Stationsplein last van te veel licht wij bewoners van het Utrechtse Jaagpad, gelegen achter de Watertoren, hebben met het tegenovergestelde te kampen. Sinds maanden zitten wij hier tussen Watertoren en Kettingstraat 's avonds totaal verduisterd. Her haalde telefoontjes aan het adres van de SLF hebben tot nu toe geen resultaat gehad. Er is wel een nieu we lantaarn geplaatst, doch branden doet deze niet. Het is hier des te ge vaarlijker omdat sinds de verbouwing van de Wtlhelminabrug de weg is af gesloten voor alle verkeer, hetgeen niet met waarschuwingsborden is aangegeven, met als resultaat, brom mers en automobilisten op een dood punt, komen en in het donker gaan manoevreren om via de Ketting straat op de Hoge Rijndijk te komen. Mevr. L. J. VAN EVERT Utrechtse Jaagpad 73 ORGELSPEL IN HERV. KERKEN Wanneer op donderdag 2 septem ber de nieuwe hervormde Vredeskerk aan de BurggTa venlaan ingebruik wordt genomen, zal de gemeentezang ondersteund worden door het orgel, dat thans, in afwachting van het ge reedkomen van de restauratie van het kerkorgel, tijdelijk is geplaatst in de Marekerk. Aangezien ook dan deze restauratie nog niet voltooid is, zal in de Marekerk weer tijdelijk het in middels gerestaureerde kabinetorgel, afkomstig uit het voormalige wees huis aan de Hogelandse Kerkgracht, de gemeentezang begeleiden. Zodra de restauratie van het kerkorgel ge reed ls, verhuist dit kabinetorgel naar de Koningskerk. Voor de bespeling van het opgei in de Vredeskerk zijn enkele organisten aangetrokken, die bij toerbeurt dienst zullen doen. On der hen bevindt zich de heer E. J. Bongers. die ook reeds (tijdelijk) het t 1 org«l in de Osterkerk bespeelde. VerkeerSOIlgeVttl lil Leidcil Pakjes sigaretten „wederrechterlij k" toegeëigend Een feit is. dat de (24-jarige) Leidse student medicijnen studeert en geen rechten, anders zou hij waarschijnlijk nog beter hebben be grepen wat de inhoud van artikel 311 Wetboek van Strafrecht is, nl. het wederrechterlij k wegnemen van enig goed dat aan een ander toebe hoort". Dit constateerde de Haagse politie rechter, toen de student wegens dief stal van pakjes sigaretten uit een automaat terecht stond. Met een handigheidje had de student kans gezien om aan de automaat meer pakjes sigaretten te ontfutselen, dan waarop hij voor de f 1,25 recht had. Nu bleek de student niet helemaal nuchter te zijn geweest en daarom wilde de officier aannemen, dat hij onder normale omstandigheden, niet tot een dergelijke daad zou zijn ge komen. Een vriend van verdachte, die eveneens terecht moest staan, had van een collega uit Delft de informa tie omtrent de automaat-truc ver kregen. „Dan mag u die vriend wel ernstig waarschuwen, want anders loopt hij op een of ander moment ook tegen de lamp", zei de officier. Een nacht waker had de studenten aan de auto maat zien morrelen en waarschuwde de politie. „Dus eigenlijk hebt u geen gelegen heid gehad oma deze zaak weer in orde te maken", opperde de officier. Deze wilde in dit geval volstaan, met een geldboete van f 100,voor leder van de verdachten, waartoe d» rechter veroordeelde. Eierstruif kleurde de straat geel na een botsing tussen twee vrachtauto's op de hoek van de Oosterstraat en de Evert sen- straat in Leiden. Een wagen die uit de Oosterstraat kwam be stuurd door een 23-jarige in woner van Leiden werd in de flank geramd door een vracht auto uit de Evertsenstraat. De klap was zo hevig dat de met 15000 eieren geladen wagen van de firma J. Treur kantelde en op het trottoir terecht kwam. De bestuurder evenals zijn bijrij der ongedeerd merkte tot zijn verbazing op dat een gedeelte van de lading niét gebroken was: zes dozen bleken de schok goed te hebben opgevangen. De rest stroomde glibberig over het trottoir en door de goot. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11