S I» I) II T van vandaag Lippenstift: begin van 't einde WimGuldemond kansloos Betty Stove gewipt Krantenbezorger Adrie Lasterie trekt zich terug uit de nationale landenploeg Karen Muir (12 jaar); zwemt wereldrecord Een slag voor Steevens zegeviert LEHDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1963 tl I Het Indische hockeyteam zal ir. september en oktober een reis door Europa maken. De ploeg zal bezoeken brengen aan België. Nederland, Frankrijk, Spanje, West-Duitsland, Engeland, Polen en Italië. ADRIE LASTERIE op het hoogtepunt van haar I Links van haar Ineke Tigelaar zwemcarrière in Leipzig: op de 400 meter i goud die tweede werd. (door Erica Terpstra) De eens zo bejubelde zwemkoningin Adrie Lasterie (21), heeft de KNZB laten weten dat zij zich terug trekt uit de nationale ploeg. Nog voor de Neder landse zweinkampioenschappen besloot Adrie haar oranjepak definitief in de kast te hangen en een einde te maken aan haar zwemcarrière, die niet altijd over rozen is gegaan. ZWEMKONINGIN VAN LEIPZIG Reeds in het voorjaar van 1960 stelde zij zich ernstig kandidaat voor de Olympische ploeg voor Rome door in Bremen ongekend hard te gaan op de 100 meter vrije slag. (1.03.2). Maar in het zomerseizoen presteerde zij het niet om nogmaals deze tijd te maken. Hoewel zij keihard train de en dagelijks meer kilometers aflegde dan ieder ander, kwam Judith Salome zorgt voor daverende ten niskam pioenschap verrassing in De gezapig begonnen tweede dag van de nationale tennis kampioenschappen in Scheve- ningen is geëindigd met een daverende verrassing: de uit schakeling van de als tweede geplaatste Betty Stöve door de 16-jarige Judith Salome, kam pioene bij de jongere jeugd: 9-7, 4-6, 6-3. De aanloop tot deze sensatie werd gevormd door de overwinning Haagse jeugdspeelster Ada op de als zevende geplaatste Koosje I heeft ee de Jongh 7—5 6—4. Aangezien Judith gruwen; Tom Okker, Jan Hajer en de ove rige zes heren, die voor plaatsing in aanmerking kwamen, brachten allen hun eerste partij tot een goed einde en staan in de achtste finales. Peter Scholtz (tegen Nico Welschen) en Ron van Gelder (tegen Frans de Kort) hadden daar de volle vijf sets voor nodig. Richard Kasten bereikte eveneens de derde ronde. Hij versloeg Henk Termeulen in drie sets: 75, 64. 75. Ook in het dubbel drong hij met Bakker in de derde ronde door. Gruwen Judith Salome speelde al op veer- Bakker U®"!51™?® leeftM competitie en stijl, waarvan de trainers en slappe service, waarbij in dag uit op de baan en naar men mag aannemen gehard in wed strijden tegen de allersterksten van de wereld, was hypernerveus. Als er even controle in haar spel kwam, joeg ze het Amsterdamse meisje naar alle hoeken en overklaste ze haar volkomen. Maar elke winner werd gevolgd door een erbarmelijke misser, waardoor de kansen geheel open bleven. zij de selectiewedstrijden niet door. Onder leiding van Wil Bunschoten Van Breukelen zette zij zich over de teleurstelling van de gemiste reis naar Rome heen en trainde onver vaard door. Debuut In 1961 had dit onmiddellijk resul taat. In Cardiff maakte zij haar debuut in de landenploeg en met vier starts en even zovele overwin ningen plaatste zij zich in de hoog ste regionen van de Europese top. Steeds sneller ging het dat seizoen. Voor het eerst kampioene op de 100 en 400 meter vrije slag was zij onge naakbaar voor haar landelijke riva len. Nog kwam er geen eind aan haar opmars naar de wereldtop. Van de Amerikaanse zwemsters die in Zwolle aan de start versohenen versloeg zij zelfs de drievoudige Olympische kampioene. Chris van Salzta op de 400 mieter en in Black pool rondde zij haar eerste succes volle seizoen af met een prachtig Europees record op de 200 meter vrije slag (dat pas vorige week ver beterd werd). Toen reeds werd zij de vermaarde zwempersoonlijkheid. Goedlachs, met donkere vrolijke kekers die niets ontgaan, scheen zij nauwelijks onder de indruk van haar prestaties. Hoogtepunt Gemakkelijk doorknikken en vrijwel geen aanval. Wel kan ze heel goed een dropshot spelen, maar dat wapen kon ze tegen de hardslaande Betty Stöve in het geheel niet hanteren. Rest nog haar onverstoorbaarheid in moeilijke si tuaties. Het is deze eigenschap ge weest, die haar van Betty Stöve deed nen. De stevig gebouwde Rotter damse, nu twee en een half jaar dag De overige geplaatste speelsters handhaafden zich zonder al te veel moeite. Trudy Groenman won met 62, 61 van Henrietta Laan-Rui nen en Jenny Ridderhof met 63, 62 van Cecile Pellikaan. Een beter indruk dan deze maakte echter de aanvallend spelende Els Spruyt, die 'Ria van der Hage slechts twee games liet: 6—1, 6—1. Marijke Jansen speelde opnieuw een drie setter. Nu tegen Edith Kra mer 36, 62, 63. Het Haagse meisje is nog niet hersteld van haar ziekte en mist de kracht in haar sla gen. Maar misschien werkt de tijd in haar voordeel. In het schema van het damesenkelspel is namelijk een speling van twee dagen. Nooit had ztf die nerveuze gereser veerdheid die soms de hinderlijke kenmerken zijn van een ster van allure. Het hoogtepunt uit haar zwemcarrière werden de Europese kampioenschappen van 1962. Na een maandenlange keiharde training kwam zij in Leipzig tot wereldprestatiesVer voor de ande ren, of het een clubwedstrijd tegen middelmatige zwemsters betrof, be haalde zij maar liefst driemaal goud. De internationale sportpers was lyrisch en kondigde haar aan als de grote toekomstige Olympische kam pioene. Een unieke kans werd haar ge boden om drie maanden samen met de Australische coach naar Austra lië te gaan en velen zagen hierin een voortreffelijke voorbereiding voor Tokio. Het pakte echter anders uit. In Australië, ver weg van haar ouders en vooral van haar zwem- moeder Wil van Breukelen, werd zij verteerd door heimwee volkomen kapot getraind. I Een Curagaos selectie-elftal „7 1 .1 heeft gisteravond in Willemstad een W anhopiS nederlaag met 1—3 geleden tegen de De brieven naar Holland werden steeds wanhopiger en als een scha duw van de vrolijke levenslustige kampioene keerde zij in Holland terug. Tevergeefs probeerde Wil haar weer te vormen tot wat zij voor haar reis was. Op de kampioenschap pen in 1963 behaalde zij echter on danks, of misschien juist ten^voige van een immens zware training slechts eenmaal de eerste plaats. Maar haar tijd op de 400 meter wisselslag stond in geen enkele ver houding tot die waarmee ze Europees kampioene was geworden. Deson danks maakte zij toch nog de reis naar de Olympische Spelen in Tokio mee. Daarna volbracht zij nog een maal een zeer zwaar trainingssei zoen. Dagelijks trainde zij 6 k 7 kilo meter. maar regelmatig zwom zij ook afstanden van zelfs 9 kilometer per dag. Het mocht niet lukken. Slechts op het nippertje zwom zij zich in de Olympische ploeg voor Tokio, dit maal op de 100 meter vlinderslag. In Tokio echter geen medaille, zelfs geen finaleplaats voor de zwem- kampioene van weleer. Andere 'sport' Maar het leed over deze matige prestaties was gauw vergeten toen zjj terug in Holland een nieuwe hobby vond. Alle in Tokio gelegde Internationale contacten werden on middellijk opgegeven en met veel enthousiasme begon zij zich te wijden aan een andere sport, het wielrennen. Niet als actieve deelneemster, maar als vaste begeleidster van wiel renner Cor Rutgers. Een klassieke uitspraak van haar trainster Wil van Breukelen „als ze lippenstift gaan gebruiken zijn ze voor het zwemmen verloren" kwam bii Adrie uit. Zij verloofde zich met Cor en sinds die tijd heeft ze nauwelijks serieus getraind. Haar besluit zich terug te trekken uit de landenploeg zal daar dan ook niet vreemd aan zijn. Londense eerste-divisieclub Arsenal. De Engelsen luidden bij de rust al met 21. WATERPOLO Studenten winnen van militairen Als voorbereiding voor de Univer- sade in Boedapest heeft het Neder lands studenten waterpolo-zevental gisteravond in „De Does" in Leider dorp een oefenwedstrijd gespeeld tegen de nationale militaire selectie. De studenten zegevierden met 7—4 ,2_o, 1—2, 2—1. 2—1). Simon Ouwerkerk (2), Dolf Visser (2), Bram Leenaards, Wim Hermsen cn Roelof Groenenveld scoorden voor de studenten, terwijl Wim van der Kolk (2), Hans Maas en Hans Aal- berts de doelpunten van de militai ren voor hun rekening namen. t Wilde tonelen in Blackpool Drysdale kampioen De Zuidafrikaan Cliff Drysdale heeft in Hamburg beslag gelegd op het internationale tenniskampioen schap van West-Duitsland in het heren-enkelspel door in de finale de Joegoslaviër Boro Jovanovic te ver slaan met 62, 64, 36, 6—3. De titel in het damesenkelspel ging naar de grote favoriete Margareth Smith, die in de eindstrijd de Duitse Fdda Buding met 6—2, 6—3 versloeg. Met Neale Fraser behaalde Marga reth Smith de titel in het gemengd dubbelspel. In de finale werden de Spaanse Carmen Coronado en de Braziliaan Edison Mandarino met 64. 7—5 verslagen. De spanning is gebroken. Ka ren Muir heeft het wereldrecord op de 110 yards op haar naam gebracht. Alex Bulley, de leider van de Zuidafrikaanse ploeg JAN HAfER gemakkelijke zege op H. Bitter Het was eigenlijk geen geheim j meer. De Russen hadden alles op j haren en snaren gezet om het wereldrecord 8000 meter steeple chase aan de kleine, parmantige Belg, Gaston Roelants te ontnemen. man die dat zou doen was Viktor Kudinski, nationaal record houder, die in de loop van dit sei- 'i op de lange afstand met ver bluffende tijden voor de dag kviam. Toen kwam als donderslag aan heldere hemel het bericht dat Gaston Roelants, tijdens de kam pioenschappen van zijn land het wereldrecord dat met 8 min 29.6 sec. op zijn naam stondmaar liefst I met 8,2 seconde had verbeterd en op 8 min 264 see had gebracht. De recordpoging van de Russen ging toch door. Niet Viktor Rudin- sla/ maar de 26-jarige atleet uit de Oekraïne Ivan Belyayev zegevoerde in de nieuwe Russische recordtijd j ran 8 min 29.6 sec. Dezelfde tijd als de twee dagen geleden nog als werelrecord prijkende verrichting j van Roelants. j De kleine Gaston, glimlacht in zijn vuistje. Hij was de Russen net een slag voor. Amsterdammers Van Swol en Sijne nemen de leiding in Europees Sharpiekampioenschap Leeftijd 1650 jaar. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1. Leiden (Van onze sportredactie) Wim Guldemond staarde peinzend voor zich uit. Langzaam dwaalden zijn ogen over het aan de steiger liggende jachtje Spot vogel". De witte zeilen met de rode cijfers H 128 wapperden vrolijk en onbezorgd in de wind. Toch kon dit schouwspel geen lachje toveren op het gebruinde gezicht van de Leidenaar. Hij had zorgen Het loopt nog niet...''1 Waar lag het aanHoe kwam het. dat hjj, één van de grootste kanshebbers op de Europese sharpie- titel, reeds na de eerste dag van de titelstrijd op de Westelndeplassen met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid weet, dat de hoogste eer niet voor hem is weggelegd. Ilij snapte het allemaal nog niet zo goed. „Het loopt nog ndet zo fijn," ver telde Wim Guldemond voor de start van de tweede middagweds tri) d „Er moet ergens iets zitten". De Leidse „Sharpie-veteraan" kwam met zijn uit 1928 daterende boot „Spot vogel" tot de tiende en veertiende plaats. Toch was het duo Guldemond Frouenfeld met André van Veen als favoriet aan deze titelstrijd begon nen. De Kaag-zeilers waren verleden jaar tijdens het Europeeskampioen schap in Engeland met Van Veen op de tweede plaats geëindigd achter de Brit Barnham, die zijn titel dit Jaar niet verdedigt. Resoluut van het klassement nestelde. Die eer eisten de Amsterdammers Kick van Swol en Val Sijne op. Van Swol en Sijne zegevierden 's ochtends (nadat zij in 't 2de kruis- rak resoluut de leiding hadden ge nomen) en 's middags verbeterde hij hun positie door een uiterst nuttige vierde plaats. Met een voorsprong van bijna achthonderd punten be zetten de Amsterdammers de eerste plaats in het klassement vóór André van Veen <3048 tegen 2252) en de Nederlander Duin jr. (2235 pnt). Landenwedstrijd De eerste dag van de strijd om deze Europese titel had overigens veel weg van een Nederland'West- Duitsland ontmoeting. Want van de 54 ranke bootjes, die de strijd met elkaar aanbonden waren n-iet min der dan twaalf Duitsers en dertig Nederlanders. De Engelsen in het gezelschap konden niet imponeren en hetzelfde geldt voor de Portugees Dos Santos 'in het dagelijks leven marine officier». Uitslagen De uitslagen van de eerste dag luiden: 1. Van Swol (Ned.); 2. Peters (Did); 3. Kahler (Did); 4. Döring (Did)5. Böhner (Did)14. Gulde mond (Ned.). II. 1. Van Veen (Ned.); 2. Duin jr. (Ned.); 3. Goetjes (Ned.); 4. Van Swol (Ned.); 5. Binkhorst (Ned.); 10. Guldemond (Ned.). Klassement: 1. Van Swol (Ned.) 3048 pnt; 2. Van Veen (Ned.) 2252; 3. Duin jr. (Ned.) 2235; 4. Döhring 2145 pnt; 5. Udo (Ned.) 2094. Geen geluk 1 Het massale veld Sharpies, f 1 ruim vijftig, dat gisteren aan J 1 de vierdaagse wedstrijden- f 1 reeks om het Europees kam- 1 pioenschap begon, heeft on- 1 danks de stralende zon en de 1 frisse wind, toch icat moei- 1 lijkheden opgeleverd. Er de- 1 den zich aanvaringen voor J bij de start en er waren ook f de nodige bakboord-stuur- f boord problemen bij het ron- f den van de eerste boeien. J Official-deelnemer Van der f Glas kan hierover meepra- J ten. In de morgenwedstrijd f had de actieve voorzitter van f de Nederlandse Sharpieclub f zijn boot in de haven moeten f laten om een afwezig lid van J de wedstrijdcommissie te vervangen, 's Middags wilde hij eindelijk zijn geluk be proeven. Toen werd zijn boot tot tweemaal toe aangeva ren. Het jacht liep averij op en in arremoede zocht de voorvechter van de Sharpie- f club ovnieuw het hem in middels vertrouwde start schip op lacht uitbundig, terwijl Karen op fcl haar handdoek knabbelt. p d' De 12-jarige Zuidafrikaanse Karen Muir heeft gisteren tijdens de Britse fj-j zwemkampioenschappen in Black- n pool het wereldrecord op de 110 yards p rugslag dames verbeterd en gebracht je op 1 min 8,7 sec. Het wereldrecord f stond sinds 24 juli van dit jaar met 1.09.5 op naam van de Britse Linda Ludgrove, die dit vestigde in Lon- den. De stevig uit de kluiten gewassen blonde Karen Muir (geboren 16 sep- temeber 1952) uit Kimberley vestigde het nieuwe wereldrecord in een serie. Voor zij met de Zuidafrikaanse ploeg haar land verliet, had zij de 110 yards rugslag nog niet sneller ge zwommen dan 1.12.2. Er speelden 7 zich wilde tonelen af in het zwembad toen de nieuwe wereldtijd bekend 1 werd. Zelden tevoren werd een nieuw wereldrecord in Blackpool met ®®n dergelijk groot enthousiasme begroet fe. als dit. Linda Ludgrove maakte haar recordtijd tijdens de landenwedstrijd Groot-BrittanniëWest-Duitsland in re het Londense Crystalupalace-bad. |e WIELRENNEN De Ronde van Belgisch Luxemburg g voor amateurs is voor Nederland in |1 een complete triomf geëindigd. Harry Steevens werd eerste, Eddy Beugels el tweede, Rini Wagtmans derde, Daan lel Holst vüfde, Wim du Bois zesde en fig Wim Schepers zevende. Ipi Tussen de leden van de Nederland-1 se formatie, die werd geleid doorr bondscoach Joop Middelink, klasseer- P? de zich op de vierde plaats) alleen f de Belg Herman Flabat. De laatste rit, van Vaux-lesRosie- res naar Athus, werd met meer dan B een minuut voorsprong gewonnen f door de sterke Wim du Bois. De uitslag luidt: 1. Wim du Boisfr <Ned.) 3.12.48; 2. Wilhelm (B) 3.13.53: 3. Willems <B) 3.13.65; 6. Wim Sche- pers (Ned.) z.t.; 7. Harry Steevens' 'Ned.) z.t. Eindklassement: 1. Harry Steevens 13.41.412. Eddy Beugels 13.41.43; 3. Rini Wagtmans 13.41.46: 4. Herman W Flabat (B) 13.42.00; 5. Daan Holst fa 33.43.14: 6. Wim du Bois 13.43.47; 7. e Wim Schepers 13.43.58. jto

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6