Geen concrete oplossing giyze voor betalingsverkeer 1 e? DANA Meningsverschillen onder deskundigen Jan Corduwener en Cor Steyn ziek Caransa sluit Marcel na het zonnebad FELLE CAMPAGNE TEGEN ILLEGALE UITVOER Engelse pony's als slachtvee in Nederland verkocht? 9? Vertaalsysteem in Vaticaan nodig Nu drie paardendagen in Utrechts Irenehal en gisteren ITI LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1965 DERDE BLAD RAPPORT OSSOLA-COMMISSIE (Van onze Haagse correspondent) Deskundigen zijn geneigd het altijd met elkaar oneens te zijn over zaken waarop zij zich gespecialiseerd hebben. Vooral op het altijd met voetangels en klemmen bezaaide terrein van de monetaire vraagstukken valt het niet te verbazen dat de experts het niet met elkaar eens kunnen worden. Daarom is de door de tien „rijke" lan den ingestelde commissie, die belast werd te onderzoeken welke mogelijkheden er zouden bestaan om voldoende liquiditeiten te scheppen om het wereldbetalingsverkeer in goede banen te houden, niet tot eenstemmige uitspraken gekomen. De commissie, die onder leiding stond van de Italiaanse specialist Ossola, en die deswege de Ossola-commissie werd genoemd, heeft desondanks een uitvoerig rapport het licht doen zien, waarin de ver schillende kanten van het ingewikkelde vraagstuk worden belicht. Aan het slot van het rapport wordt er op gewezen, dat de bestudering van de verschillende aspecten van het voor de toekomst noodzakelijke monetaire beleid toch nuttig is ge weest, omdat daardoor de verschil lende inzichten over de vier funda mentele punten in het licht werden gesteld. Deze punten zijn, afgezien van hun betekenis, als volgt gerang schikt: 1. De kwestie van een schakel tus- valuta; hoe nauw de band tussen beide moet zijn. De invloed van een nieuwe reservevaluta op het bestaande stelsel. 2. De omvang van de aangesloten landen met het oog op de bestuur baarheid en de verdeling der activa. 3. De rol van het Internationale Monetaire Fonds ten aanzien van de behoedzaamheid bij de vnr- 4. De regels, die noodzakelijk zijn voor de besluitvorming betreffen de het scheppen van reserves. Groei wereldhandel Het onderzoek werd noodzakelijk geacht omdat door die groei van de (Van onze r.t.v.-medewerker) Twee bekende Hilversumse musici, Jan Cordewener en Cor Steyn, zijn ziek. De dirigent Jan Corduwener is voor de tweede maal binnen een half jaar door een maagbloeding getrof fen, ditmaal terwijl hij met vakantie in Italië was. Hij is overgebracht naar een Hilversums ziekenhuis. Verwacht wordt dat hij nog geruime tijd rust zal moeten houden. Ook Cor Steyn kampt met ziekte. Naast sterke haaruitval gaat de sterkte van zijn ogen de laatste tijd hard achteruit. Hij is onder genees kundige behandeling. wereldhandel en het omvangrijker wordende betalingsverkeer in de toe komst grotere behoeften aan inter nationale betaalmiddelen zou ont staan. Zij zouden kunnen worden opgevangen door verruiming van de kredietfaciliteiten, terwijl op wat langere termijn bezien behoefte zou bestaan aan een nieuwe sleutel valuta. Dit zou betekenen dat een kleine groep van landen een mone taire reserve schept waartegenover „Composite Reserve Units" (CRU) zouden worden afgegeven. Over de vorming van een der gelijke reservevaluta zijn in de loop der jaren heel wat plannen en voor stellen ter tafel gekomen. Zij zijn alle bestudeerd door de commissie. De commissie, 24 vertegenwoordigers der tien landen, benevens acht experts van internationale organisaties. On der de leden van de commissie be vonden zich drie Nederlanders: de heren S. Boonstra, D. M. N. van Wensveen en A.W.R. baron Mackay. Rol van het I.M.F. •d hoe de rol van het Internationale Monetaire Fonds door uitbreiding van de automatische trekkingsrechten kon worden ver beterd. Hiervan zouden de chronisch deficitaire landen uitgeschakeld moeten worden, doch na verbetering van hun betalingsbalanspositie zou den zij ook van de grotere facilitei ten gebruik mogen maken. Hiertegen werd aangevoerd dat een ruimer gebruik van de trekkingsrechten de disciplinaire taak van het Interna tionale Monetaire Fonds in gevaar zou brengen. Het stelsel zou onver mijdelijk worden uitgebreid tot lan den die niet in staat zouden zijn him verplichtingen na te komen. De extratrekkingen zouden alleen nodig zijn in het geval er betalingsmoei lijkheden zouden zijn. Een ander bezwaar is dat een gecompliceerd systeem van onderlinge kredietver lening in het leven zou worden ge roepen door de bij het I.M.F. aan gesloten landen. Goudtranches De voor- en tegenargumenten die tegen uitbreiding van de trekkings rechten kunnen worden aangevoerd gelden ook voor uitbreiding van de goudtranches voor het I.M.F. zonder werkelijke betaling in goud. Het rapport gaat uitvoerig in op aller lei andere mogelijkheden die tot oplossing van het vraagstuk zouden kunnen leiden. Het doel was niet een bepaald advies uit te brengen, zodat na bestudering van het rap port door de monetaire deskundigen, die verantwoordelijk zijn voor de te nemen beslissingen, de gehele a aangelegenheid nog eens tot onder werp van algemene discussie kunnen worden gemaakt. Uit de uiteenlopende standpunten en visies zou kunnen worden afgeleid dat in de gegeven omstandigheden een wereldconferentie over het inter nationale betalingsverkeer als voor gesteld door de Amerikaanse minis ter van Financiën, Henry Fowling, weinig kans van slagen zou hebben, hetgeen trouwens reeds gebleken was uit de lauwe reactie van de voor naamste landen op de desbetreffende voorstellen. verzachtend en verkoelend Glyzerona Milk verzacht zonnebrand, voedt, versterkt de huid en voorkomt vervellen! miwmmmm1 mMmmm (Van onze Londense correspondent) Volgens het Britse zondagsblad "News of the World" zouden Britse handelaren paarden en pony's uit New Forest als slachtvee naar Nederland en andere continentale landen zenden. Dit is ver boden volgens de Engelse wet. Paarden, pony's, ezels en muilezels mogen alleen worden uitgevoerd als fokdieren, rijdieren of voor tentoonstellingen. De jonge dieren, paarden, zouden in ons land als kalfsvlees worden aangeboden. Rondleiding door Rome aan hand van Sophia Loren De VARA-televisie biedt de kij kers vanavond de unieke kans, te worden rondgeleid door één van 's werelds mooiste steden, Rome, door niemand minder dan de filmster Sophia horen. Zij heeft twee gasten: de ac teur-regisseur Vittorio de Sica en de acteur Marcello Mastroianni. Sophia Loren draagt in deze uitzending speciaal voor haar ontworpen creaties van de Frans man Yves St. Laurent. Een grote verrassing voor de kijkers zal zijn, dat Sophia Loren tijdens de uitzending voor het eerst voor de televisie zingt. *Het blad haalt cijfers van deze handel aan uit het Nederlandse weekblad „Vee en vleeshandel" vol gens welke op één enkele dag 183 paarden in Utrecht voor de slacht werden verhandeld. Hiervan waren 17 paarden uit Engeland afkomstig. Op een andere dag werden 77 pony's verkocht, 61 uit Engeland en de rest uit Ierland. Bij een derde gelegen heid verhandelde de markt 225 paar den met inbegrip van 7 Engelse. Onderzoek Particuliere detectives en andere rapporteurs hebben dossiers opge steld met de namen en activiteiten van de „gewetenloze" handelaren. En details uit de Nederlandse pers zijn doorgegeven aan de Britse dierenbe scherming die een onderzoek instelt. De feiten zijn naar het Engelse de partement van Landbouw gezonden dat een officieel onderzoek over weegt. De pony's worden naar Nederland verscheept waar zij na 24 uur qua rantaine doorgezonden worden naar de paardenmarkt in Utrecht. Dit is één van de belangrijkste paard en- vleescentra van Europa, die door slagers of vertegenwoordigers van vaak honderden kilometer ver wordt bezocht. Mevrouw J. Western, secretaresse van een dierenbeschermingsorga nisatie in New-Forest, verklaarde dat er honderden ponden zijn besteed om deze handel tegen te gaan en het er nu eindelijk op lijkt dat men succes heeft. „Onze onderzoekers hebben jonge dieren zien verhandelen, zogenaamd fokkerij en sport, maar in wer kelijkheid om te worden geslacht. Duizenden toeristen zullen geschokt worden als zij horen wat er gebeurd met de dieren die zij in het New- Forest liefkozend strelen". Van de zijde van sommige Neder landse handelaren wordt ontkend (Van onze A'damse correspondent). Het café-restaurant Heck's aan het Rembrandtplein in Amsterdam gaat aan het eind van deze maand dicht. Onroerend goedmagnaat Maup Ca ransa, die de zaak vorig jaar van 2 wolsman (EMS) overnam, wil er zijn kantoren in vestigen en, het gaan gebruiken als pakhuis. Gisteren is de bovenetage van het bedrijf, dat sinds Caransa de eige naar werd „Marcel" heette, al geslo ten. Voor de oorlog was het café- restaurant als de „Mille Colonnes" één van de belangrijkste en bekend ste gelegenheden op het Rembrandts- plein. Dit plein zal door de sluiting een groot deel van zijn aantrekkelijk heid als uitgaanscentrum verliezen. „Marcel" is de laatste tijd snel ver lopen en de exploitatie heeft Caransa een verlies van drie ton opgeleverd. Ricahrd kardinaal Cushing, aart- bisschop van Boston, die maandag in de Ierse republiek is aangekomen voor bijwoning van de inwijding van een nieuwe kathedraal, heeft giste ren in een toespraak bij de opening van een school in Drogheda bij Du blin gezegd, dat hij hetgeen op het Vaticaanse concillie verhandeld werd niet kon volgen doordat er geen be hoorlijke vertaalsysteem was. „Ik been geen classicus en heb geen uni versitaire graad behaald en als ik naar het concillie ga weet ik niet wat er omgaat", zo verzuchtte hij. Er moet volgens hem een vertaal systeem komen zoals in gebruik bij de Verenigde Naties. In de Irenehal in Utrecht, die plaat biedt aan 10.000 toeschouwers, zul len op 19, 20 en 21 augustus aan staande de Utrechtse paardendagen orden gehouden, een manifestatie, ie zowel tentoonstellingen, spring- uncoursen, demonstraties als ver schillende andere show-nummers omvat. Het aantal paardendagen is dit jaar met één uitgebreid tot drie. De donderdagavond is speciaal bestemd het paardenminnend publiek uit Utrecht en omgeving. Het program- vermeldt onder meer een muzi kale show, een concours van Neder lands 24 beste jeugdspringruiters Europese jeugdkampioenschappen in Italië), een zogenaamd Parijs spring- ours en enkele pony wedstrijden. Aan het Parijs springconcours waarbij de hindernissen steeds wor den verhoogd zullen onder andere Antoon Ebben, Tjeerd Velstra en Jan Maathuis deelnemen. Op de nationale vee- en paarden- tentoonstelling (vrijdag en zaterdag) zijn fok- en handelspaarden, half- bloedpaarden, shetlar.dponys', hack ney's, runderen, varkens, schapen en geiten te zien. Medewerking hieraan verlenen het Shetland Ponystam boek, de Nederlandse Arabierenclub, het Hackneystamboek, het Stichtse varkensstamboek, het Texels scha penstamboek en de Bond van Gei- tenfokverenigingen. Deze tentoon stelling wordt gecompleteerd door een show van landbouwwerktuigen en -produkten. In de ochtenduren van de 20ste augustus worden de nationale warm bloedpaardenkeuringen gehouden en de keuringen van het Nederlands Fjordenpaardenstamboek. Bij dit stamboek, nog maar tien jaar oud, zijn nu al 2500 merries en 25 hengs ten ingeschreven, terwijl het aantal leden steeg van 45 tot 1400. De Fjor- denpaarden worden in Nederland vooral gebruikt op de kleinere ge mengde bedrijven. Middags wordt het nationaal kampioenschap aangespannen warm- bloedhengsten verreden en zijn er wedstrijden voor eenspannen nieu welingen-klasse en fokmerries in tweespan voor de boerenwagen. Dan vo4gt een défilé van de warmbloed- paarden en de fjordenpaarden, waar de landelijke ruiters van de Ko ninklijke Federatie en de Katholieke Bond aantreden voor een inter-pro- vinciaal springconcours en aflos singsspringconcours met tenslotte als typisch Utrechts nummer een wed strijd eenspannen tuigpaarden, ge reden door dames. Zaterdagmiddag begint in de Ire nehal al vroeg opnieuw een veeizü- dige paardenshow met als hoogte punt het nationaal kampioenschap tandems. Er staan ook enkele nummers voor aangespannen Hack ney's op het programma, terwijl het Nederlands Stamboek voor Arabische volbloeds en het Nederlands New Fo rest Ponystamboek een paar show nummers zullen verzorgen ter af wisseling van de tuig- en zadelru- brieken.Het Shetland Ponystamboek geeft een demonstratie van fokma- teriaal, er is een springconcours voor ponyruiters en bovendien zullen der tig rijpony's deelnemen aan de wed strijden voor het nationaal kam pioenschap bestgaande rijpony. Tot slot volgt het nummer „He den en verleden", een show met rui ters en amazones in klederdrachten uit verschillende tijden. Er rijden ook vier rijtuigen mee uit verschil lende stijlperioden en zelfs Kloris en Roosje zijn op een Tilbury van de partij. I NEDERLAND 1 VARA: I NEDERLAND 2 10.00 i 10.10 i 10.50 i Nieuws in het kort NTS Voor de kleuters. Barend de Beer De Mekong, documentaire Top of Flop. tienerprogramma NTS-journaa? Speciaal programma ter gelegenheid va twee miljoenste televisiebezitter Sophia Loren in Rome, documentaire NTS-journaal Sluiting. NCRV: Nieuws in het kort NTS Literair kijkschrift Tartuffe, de bedrieger, komedie Geloven op maandag Atletiek, reportage Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 8.00 uur 10.15 uur 1 HILVERSUM 2: Sceptisch Ook het ministerie van Landbouw in Den Haag was uiterst sceptisch over de berichten over de pony-con sumptie. „Ons is hierover niets be kend" was het antwoord, „behoudens misschien een incidenteel geval". Strafbaar is consumptie echter niet. „Als men een prijs tussen f 1000 en f 1500 wil betalen voor een pony, die geslacht zal worden, moet men dit toch zelf weten. De prijzen voor een normaal slachtpaard schomme len om en nabij de f300, dat lijkt ons voor de handel aanlokkelijker". Ook op de Utrechtse veemarkt was geen enkele bevestiging van de Brit se beschuldigingen te verkrijgen. Weer eens Brei Het wie en wat van de pro grammasamensteller wordt pas goed interessant als deze mag graaien in die grote zak van oude programma's. Degeen, die voor gisteravond het Brel-pro- gramma van ruim 2 jaar gele den tevoorschijn grabbelde moet hebben gedacht aan een zwoele zomeravond met de kij kers afgemat in een luie stoel naast een frisse drank. Voor zo'n situatie verschaft de hoog ge noteerde Brusselaar de „pep" om weer geïnteresseerd te raken. Het weer werkte niet helemaal mee, maar de hartstochtelijk zingende Belg blijft hoe dan ook de moeite waard. Vooral door de gevarieerdheid in zijn teksten, minder door zijn mu ziek, die met volledige „tour de chant" altijd opvalt als iets te monotoon. Brei verdient zijn populariteit ten volle (bij het Franse publiek achter Aznavour en Tino Rossi), dat zullen zelfs de exquise fijn proevers van het chanson graag beamen. Ook met gewone on derwerpen komt hij tot een poëtische benadering, die plat heid ontwijkt. „Les bourgeois" en „Le moribond" gaven hoog tepunten in de qua camerabe handeling en belichting niet vlekkeloze uitzending. Gisteravond waren de technici in Bussum weer eens de baas, dat wil zeggen dat er vooral ingeblikte programma's aan de zenders werden toevertrouwd. De series kwamen weer ruim aan bod. Daar was een keiharde aflevering van „De Saint" bij, goed ingestopt met pathetisch- dramatische muziek om aan de spanning geen twijfel te laten. De harde stijl van deze thriller maakt duidelijk dat de Bond- oultus geen opzichzelf staand verschijnsel is. In het tweede nieuwsbulletin kreeg de anti-royalistische ten densen in Gr: Joseph Losey j Op het tweede net bracht „Onze man in de Ver. Staten" aardig kleingoed bijeen. Zo zul len 40 Duitse herders 120 dagen op proef in Vietnam bewa kingsdiensten verrichten. Klu Klux Klan-leider Shelton ver klaarde, dat een Brandpunt reportage over Selrna de kwa lijke beweging ook in Nederland leden heeft opgeleverd. In AVRO's Televizier ging drs. Hogendijk van het „stand punt der onwetendheid" uit. wat niet erg is, maar hij beging de fout bovendien een lichtelijk ironisch toontje te willen ge bruiken bij de ondervraging van de secretaris-penningmees ter van het Nederlands Defence and Aid Fund. Die bleek zodanig gedocumenteerd dat tenslotte de ondervrager in de verdedi ging werd gedrongen. Het andere interview, dat op het tweede net Hans Saalting met Joseph Losey had, ging juist van teveel voorkennig bij de kijkers uit. De intelligente vragen, die daardoor een serie pittige antwoorden bij Losey ontlokten over zijn films, zullen voor velen niet in een totaal beeld van zijn werk te plaatsen zijn geweest. De fragmenten uit „Eva", „Kink and country" en „The servant" behoefden enige toelichting op grond van wat de samenstellers van „Film '65" terecht beschreven als een on derwaardering van deze regis seur, die uit het Amerikaanse midden-westen naar Europa is gekomen om te werken. Losey in dit t.v.-interview in zijn onafscheidelijke hemd zich ge heel ontspannen op het hoofd krabbend beschreef zijn werk als een „strijd tegen de hypo crisie". Het wezenlijke in de kunst is het „protest". „Maar tot een effectief protest is men in deze tijd, ènders dan in de dertiger jaren, niet meer in staat", zo stelde Brecht-bewon- deraar Losey. WOENSDAG 11 AUGUSTUS liederen. 18.30 R.V.U.: Louis Pasteur, door dr. M. J. Adrlanl. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Ra-ddokrant. 19.30 Muziek van het Leger des Hells. 19. pfui Wereldpanorama. 20.00 Die Sohöpfung, klankbeeld. 22.15 Licht ensemble. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Avonidoverdenking. 22.55 Oude muziek. 23.15 De dagen onzer jaren, godsdienstig klankbeeld. 23.30 Lichte gr muz. 23.55-24.00 nws. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Licht 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Promenade orkest. 20.35 Socialis- 20.50 Haar telefoon, 22.40 Nederlands De veertigste en laatste ,,Top of flop" heeft niet de grootse apotheose gekregen die de VARA dit populaire tiener tv- programma wellicht had toebe dacht. Op papier leek het allemaal zo mooi. In samenwerking met een Amsterdams dagblad had men bij de spoorwegen een extra-trein met twee rijdende dansvloeren uit Duitsland besteld en jongelui uit de Randstad in de gelegenheid gesteld een reisje naar Zwolle te maken, om daar in de buitensociëteit de laatste uitzen ding van „Top of Flop" mee te ma ken. Maar de tieners in het westen hapten niet erg, zodat gisteravond om kwart over acht een anggtig lege trein op het Zwolse perron arri veerde. Een gezelschap van nauwe lijks 200 tieners stapte in alle rust uit, na een twee uur durende reis. De opnamen voor het radiopro gramma discobal had de stemming onderweg ongetwijfeld geanimeerd, maar het leek toch allerminst op de it Tussen de rails: verzet hielp de plichtsgetrouwe conducteur niet. Hij móést en hij zou in de schuddende tienertrein twisten. Met het discobal in de trein van Amsterdam naar Zwolle heeft het amusante ,,Top of flop" zijn einde gevonden. Van avond kunnen de televisiekijkers het allemaal zien. overweldigende tienerinvasie uit de Randstad die de oren van de ooste- iijken had moeten doen tuiten. Inde grote zaal van de buitensociëteit kwam de stemming er trouwens wel in, maar dat lag niet aan het Am sterdamse legertje dat verre in de minderheid was, maar aan de Zwolse jeugd. De t.v.-kijkers kunnen vanavond om 19.35 uur Nederland I constate ren dat de zaal alle moeite heeft ge daan om Herman Stok en de jury te overstemmen, maar veel sfeer ont stond er toch niet in het uurtje dat de opname duurde. strijkkwartet: klas. ei Cello en piano: klas. mruz. 23.35 violen: mod. muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP r), The AU Star All Star Alumni Oi time (Gershwin), The Old Merry Tale Jazzband; Cherokee (Noble). The AU your II mare (Vlan), SUvia Guldl; Non l_. fellce (Vantellini), Luciano Rondlnel- Testa; Splende l'arcobaleno (di wart), Orkest. Billy Vaughn; You advantage of me (Rodgers), June Christy; Bel mlr bist du schön (Se- cunda), ld.; Body and soul (Heyman). Erroll Garner Trio; Oh. lady be good J Duke Ellington; Take the „A" train (Strayhorn)id.; Perdido (Drake), Id.: Cubano chant (Bryant), Ray Bryant Trio; C jam blues (Ellington), id. DONDERDAG 12 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Lichte gr.muz. (7.30-7.40 Nws. Plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nws. 8.40 Lichte gr.- muz. met informatie voor de vrouw en vakantie tips. (9.00 Weeroverzlcht)9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinderen. 10.00 Sextuool. gevar. muz.progr. 10.30 op het land, gesprek. 12.27 Meded. t.b.v. l\v. 12.30 Nws. 12.40 In lut: wetenswaardlghe- de den en muziek. 13.15 Lichte gr .muziek. 16.00 Bijbeloverden- recital king. 16.30 Liohte gr.muz." 17.00 Klas. 17.15 Lichte gr.n AVRO: 7.00 Nws. 7.10 >0 Nws. 7.10 Ochtendgymn. frmuz. VPRO: 7.50 bag- O: 8.00 Nws. 8.10 Lichte de kleuters. 10.10 Lichte 10.0 12.0 Metropole orkest. 12.27 Meded land- en tuinbouw. 12.30 Dansoricest en zangsolisten. 13.00 Nws. 13.10 Act. en gr.muz. 13,25 Beursberichten. 13.30 Öm- roepork.: klas. muz. 14.15 Huishoude lijke zaken. 14.30 Jeugd en rythme. 15.00 De zot die de waarheid spreekt, klankbeeld over Tljl Uylenspiegel. (her haling van 30 april 1965). 15.25 Lichte gr.muz. (Om 16.00 Nws 16.30 Holland Festival 1965: Kerkorgelconcert: oude muz. 17.00 Voor de Jeugd. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland II. NTS: 20.00 Nws. In het kort. AVRO: 20.01 Arabische heng sten, documentaire film. (herh van 27 Juni 1965). 20.11 De schone heks, TV- progr. 22.05-22.50 Atletlekwedstrikien IVest-Dultsland—U.S.A. In Augsburg.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5