Bij na4000 schatgravers op Noord wij kse strand Zuid-Afrika rekent met infiltratie van „beroeps - saboteurs" Twee Leidse meisjes vinden de kist met honderd gulden LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1965 Leidse Sf. ïncentiusvereniging organiseert massaal evenement Mevr. Lawson uit liet ziekenhuis Mevrouw Shirley Ann Lawson, de moeder van de Nieuwzeelandse vyf- ling heeft vandaag twee van de vijf kinderen voor het eerst zelf met de fles gevoed en is daarna uit het ziekenhuis naar huis gegaan. Het vijftal zal voorlopig op de kinder afdeling van het vrouwenziekenhuis van Nieuw-Zeeland blijven, waar zy op 27 juli j.l. het levenslicht zagen. Mevr. Lawson gaf de twee kinde ren Deboren en Shirlene de flesvoe ding in aanwezigheid van persfoto grafen en cameramensen. Het was de eerste maal dat zij een van de kinderen had mogen aanraken, zy vertelde dat zij zeer getroffen was door deze ervaring. „Het was abso luut iets wonderbaarlijks en ik ben er helemaal ondersteboven van. De kinderen zijn zo toertjes dat ik ook wel zenuwachtig werd, maar het is iets fantastisch hen vast te houden", aldus mevr. Lawson. Volgens de geneesheer-directeur van het ziekenhuis kunnen de vijf kinderen de couveuses verlaten, maar maar het is gemakkelijker hen erin te houden gezien de speciale ver zorging die zij moeten krijgen. Een kroonraad van politieke leiders in Griekenland? De voormalige vice-premier Ste phanopoelos heeft gisteren de Griek se koning zijn opdracht teruggege ven. Deze luidde: de mogelijkheid te I onderzoeken tot vorming van »»en regering. HU is anderhalf uur bij de koning geweest. Stephanopoelos heeft Constant ij n meegedeeld, dat het hem verstrekte mandaat een poging zou hebben betekend de Unie van het Centrum PartU te splitsen. Maandag besloot de parlements- fractie van de Unie met grote meer derheid, dat Stephanopoelos de op dracht niet diende uit te voeren. Na de oud-vice-premier is de demissionaire eerste-mlnister Novas een urn* bil de koning geweest. Over het besprokene wilde hU niets zeg gen. In Athene deden gisteravond geruchten de ronde dat Constantijn i voornemens zou zijn een coalitie regering te vormen door een kroon raad van de politieke leiders van het land bUeen te roepen. „Savannah" gaat op Rotterdam varen Hoezeer het zoeken naar ver borgen schatten nog altijd tot de verbeeldingspreekt, kon men gistermiddag zien op het Noord- wijkse strand. De Leidse Sint Vincentiusvereniging organi seerde daar weer haar traditio nele schatgraverij, waarvoor een ongekend grote belangstelling bestond. Tegen half drie ver drongen om en nabij de vierdui zend gravers en graafsters zich achter de hekken om even later als een enorme bijenzwerm het graafterrein binnen te golven. Vele prijzen De andere gravers verloren de moed niet. Aangevuurd door de stem achter de microfoon dolven zjj verder, want vele andere mooie pry- zen: een wollen deken, een prachtige fiets, taarten en nog zoveel meer zitten nog in het zand. Ook de onvindbare prijzen wor den aan de man gebracht. Brigadier Vink van de strandpolitie trok num mers uit een kist en dit leverde voor menige vermoeide graver of graaf- ster nog een onverwacht geschenk op. Het zag zwart van de kinde ren op het Noordwijkse strand tijdens de schatgraverij van de Leidse St.-Vincentiusvereniging. (Foto L.D./Holvast) den van dank tot brigadier Vink en zyn collega's, die voor het slagen van dit evenement alle mogelijke r'f-sten hadden bewezen en gedu rende de avond en de nacht de po- nwepost ter beschikking van de or ganisatoren hadden gesteld. Met een driewerf hoera van het duizendkoppi ge publiek werden deze woorden van lof onderstreept. Verder sprak de heer Vlasveld dankwoorden tot het gemeentebe stuur, de dienst van gemeentewer ken, die voor de afzetting had zorg gedragen en tot de heren van de Evenementencommissie NoordwUk. Deken P. A. van de Bosch, kape laan Blaakman en andere geestelij ken gaven blijk van hun belangstel ling voor deze activiteit van de Sint Vincentiusvereniging. José Wolters en Ineke Sanders uit Leiden tonen de kist en de waardebrief. (Foto L.D./Holvast) De Zuidafrikaanse minister van Justitie Balthazar Vorster zei giste ren, dat de volgende bedreiging voor Zuid-Afrika zal bestaan uit de infil tratie van beroeps-saboteurs uit het buitenland. Intussen, voegde hü hieraan toe, is het in Zuid-Afrika rustig en vredig. De minister zei voorts, dat er geen justitieel onder zoek ingesteld zal worden naar de beweringen van brute behandeling en foltering in de Zuidafrikaanse ge vangenissen omdat „de hele zaak be handeld zal worden voor de recht banken van dit land". Vorster verklaarde tegenover de Johannesburg Star dat alle bewe ringen die gedaan zijn ln een serie dagbladartikelen zowel voor de civie le als de criminele rechtbanken be handeld zullen worden. „Dat is het beste onderzoek dat verricht kan worden", aldus Vorster. Later heeft minister Vorster tij dens een congres van de Nationa listische party in Durban er op ge zinspeeld dat de regering het „Defen- ze and aid fund" zal opheffen als het „een gevaar voor de staat verte genwoordigt". Vorster voegde er aan toe: „WU hebben nooit geprobeerd oppositie in ons land te onderdruk ken maar wij zullen altUd stryden tegen ondermUning". De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Hilgard Mul ler, zei gisteren in Durban te hopen, dat de Nederlandse regering alsnog zal afzien van de schenking. De Zuidafrikaanse regering is vastbeslo ten zich te verzetten tegen „deze vorm van voorbUgaan van het prin cipe van niet-inmenging in binnen landse aangelegenheden". De Neder landse stap was een onverwachte klap in het gezicht door een van de belangrijkste landen van herkomst van Zuidafrikaners. De organisaties der gekleurd en in Zuid-Afrika zijn zich aan het voor bereiden op een algehele burgeroor log, aldus heeft Barney Desai, de (van origine Indiase) voorzitter van het „Zuidafrikaanse congres van ge- kleurden" op een persconferentie in Stockholm gezegd. De 34-jarige ver bannen leider van het anti-apart- heids-Congres noemde de vooruit zichten op oorlog tn Zuid-Afrika thans ,,-eer reëel". De blanken heb ben volgens hem niet meer het mo nopolie van bewapening. „Onze zaak is al zeventien jaar lang bij de Verenigde Naties aan hangig en er zyn eenendertig reso luties aangenomen die alle in Ver- woerds prullemand zyn terechtgeko men", aldus Desai. „Wy kunnen niet langer wachten. Wij willen de blan ken niet uitschakelen maar hun overheersing vernietigen en een ech te democratie opbouwen, wy willen iemand de zee in dryven". Desai, die tienmaal in de gevan genis heeft gezeten, voordat hy twee jaar geleden Zuid-Afrika verliet, is uit Kopenhagen in Zweden aange komen op uitnodiging van het Zweedse comité voor Zuid-Afrika. Desai klaagde over ..onmenselyke toestanden in Zuidafdikaanse gevan genissen" waarin volgens hem steeds zo'n 77.000 mensen verblyven. In vyf jaar tyds zyn in Zuid-Afrika vyf- honderd personen opgehangen. Het tweede-kamerlid De Voogd (PvdA) verzoekt de minister van Buitelandse Zaken (in schriftelyke vragen) een VN-onderzoek te bevor deren naar de toestanden in Zuid afrikaanse gevangenissen en naar politiemethoden in Zuid-Afrika. Hij refereert in zyn vragen aan pers berichten over Zuidafrikaanse ge vangenissen, over „Gestapo-manie ren by de geheime politie in Zuid- Afrika" en aan de universele verkla ring van de rechten van de mens. Amerikaanse negers ingeschreven op kieslijsten In negen kiesdistricten in de zui delijke Amerikaanse staten Alabama, Louisiana en Mississippi hebben fe derale ambtenaren gisteren 1.144 ne gers op de kiesiysten ingeschreven. Dit is mogelyk geworden door de nieuwe wet op het kiesrecht. In de betrokken districten waren tot dus- ven. IJveraars voor opheffing van ven. Yveraars voor opheffing van de rassen scheiding brengen de ne gers met auto's en bussen naar de geïmproviseerde bureaus. De „Savannah", 's werelds eerste koopvaardijschip met kernaandrij- ving, zal door de American Export Isbrandlsen Lines worden ingezet op een geregelde dienst naar Rotter- I dam. Het byna 14.000 brt metende srhip wordt 15 september a.s. voor I zijn eerste commerciële reis in de j Maasstad verwacht. De „Savannah" zal afmeren aan de kade van de I Koninklijke Rotterdamse Lloyd met I een lading stukgoed. I Het ligt in de bedoeling dat de I „Savannah" zes reizen per jaar naar West-Europa zal maken en twee per jaar naar havens aan de Middelland se Zee. Voor de reizen naar West- Europa zc.1 het schip de volgende route varen: New-York, Bilbao, Rot terdam, Antwerpen. Bremerhaven, Le Havre, New-York. De American Export Isbrandtsen Lines nam het besluit tot het inzet ten van de „Savannah" de Rotter damse haven zal binnenlopen. By- na een jaar geleden bracht het schip op een demonstratiereis langs een aantal Europese havens, al een be zoek aan de Maasstad. De belang stelling van de Rotterdammers voor dit eerste „atoomschip" was destyds overweldigend. Ruim 50.000 mensen maakten gebruik van de gelegenheid een kykje aan boord te gaan nemen. LITTLE ROCK: 53 DODEN Het aantal doden tengevolge van de ontploffingsramp in de raketten- bunker in Little Rock, ln de Ameri kaanse staat Arkansas, is gestegen tot 53, aldus werd gisteravond be kendgemaakt. Men neemt aan, dat dit het definitieve cUfer van het aan tal slachtoffers is. Men zet het opruimingswerk in de bunker echter nog voort om er zich van te verzekeren dat er geen doden meer te bergen zyn. De luchtmacht had aanvankeiyk meegedeeld, dat er vyf tig burgers in de bunker waren. Slechts twee personen hebben de ramp overleefd. De omgekomenen waren allen ar beiders, die bezig waren de kelder te verbouwen. Kenneiyk zyn zy door verstikking om het leven gekomen, toen zij als gevolg van de vlammen de bunker niet konden verlaten, ter- wyl de ruimte zich met rook vulde. Met ongeduld wachtte deze enor me schare schatgravers, onder wie vele buitenlandse gasten, de laatste spannende minuten af voor zy kon den neerduiken op het afgebakende stukje strand van ca. 1600 vierkante meter, waarin de schatkist met de hoofdprijs van honderd harde zilve ren guldens en vele busjes met briefjes voor andere mooie geschen ken verborgen waren. Nog enkele seconden een knal uit het pistool van hoofdin specteur Merkelbach en gelyktydig veranderde het graaf stad ion voor de politiepost in een reusachtig mieren nest van schatgravers, die yverig door het vochtige zand woelden. Met de handen, want schep en spade zyn contrabande by dit graaffes- tyn. Men zag slechts deinende rug gen en ruggetjes, roosterend in de zomerzon. Geen vierkante plaats om een hand in het zand te steken, laat staan cm te graven. Al gauw worden de eerste busjes aan de pryzentent afgeleverc'.. De heer Vlasveld dirigeerde van achter de microfoon enthousiast en welsprekend het enorme gravers- konx.. Zijn bezielend betoog spoorde het tot vernieuwde yver aan, want nog steeds zat de schatkist verscho len in de schoot van het strand. De schat J Na een kwartiertje gebeurde het. Twee jeugdige Leidenaartjes, José Wolters en Ineke Sanders, beiden negen jaar, hadden een graaf- plaatsje uitgezocht aan de zuidzyde van het terrein. Zy logeren ieder jaar met vader en moeder in het kantichuis „Puik en Duin" en het is valzelfsprekend, dat zij meedoen om al wroetend naar de kist tc speuren. Nu en dan bliezen de schatgraaf- sters eens even uit om dan weer vol moed verder te delven. Stel je voor dat de zo begeerde schatkist nu eens op dit plekje verstopt zat? Plotseling krabben de vingers van José over iets hards, 't Is van hout. Nog even wat zand wegschuiven, 't Is een kist! Vast de schatkist! „Ineke kom", riep zy naar haar vriendin netje. Samen proberen zy de kist uit net zand te trekken. Hé, wat zit dat ding vast. Een paar jongen kwamen helpen. Eindeiyk kregen zy de kist naar boven. Het deksel werd geopend en daar lag de oorkonde, waarop stond, dat zij de schat, de grote schat van honderd gulden hebben gevonden. Onder een daverend applaus ston den zy even later met de heren van 'net comité op het podium. Dolgeluk kig waren de meisjes met de prach tige prys. Eerlyk zullen zy haar de len. Wat zU er mee gaan doen? Spa- ïen voor een fiets, of misschien een baoie-pop. Voor miljoenen contract naar Indonesië Vandaag gaat een delegatie van Fokker naar Indonesië om de con tracten te tekenen, die zijn aange gaan met de onderneming „Berdi- kari" voor de stichting van een na tionale Indonesische vliegtuigfabriek en de levering van Indonesische pro- dukten. Het Berdikari-project zal, ge rekend naar de huidige prijzen, een bedrag van vier tot vyf honderd mil joen gulden kosten. Een delegatie van „Die West- Haghe" vliegt aanstaande vrijdag naar Indonesië. Ze wordt gevormd door de heer R. Zwolsman van de beleggingsmaa tscha ppij „Verenigde Vorstenlandse Cultuurmaatschappij", die deelneemt in de N.V. „Die West- Haghe", een dochteronderneming van de produktenhandel N.V. „Die Oost- Haghe", de heer Ph. Verhagen en de heer J. W. A. van Seventer. Guerrilla in de Peruaanse Andes Peruaanse parachutisten spron gen gisteren neer boven beboste hel lingen van het centrale Andes-ge- bergte om 'n politiepatrouille te ont zetten, die in een hinderlaag was ge vallen van een onder communistische le'ding staande Indianen-bende. De Indianen ontkwamen echter in het oerwoud, de lichamen van twee po litiemannen en een ingeneur achter latend. Drie politiemannen werden gewond. De patrouille was op weg naar de Cuyhatia-haclenda, een vee- fokkery by Huancayo, waar onge veer 200 Cam pas-Indianen een an dere politiepatrouille van 25 man hadden ingesloten. In het departement Acombamba nam de politie 14 personen gevan gen na een hevig gevecht by de Apurhuay-hacienda, die door onge- I Vryheidsdressuur is een van de be- veer honderd Indianen werd aange- langrykste onderdelen van een vallen. De Indianen plunderden de klassiek circusprogramma. hacienda, verwondden drie arbeiders En voor een klassiek programma en namen de vlucht met medeneming j staat het (Duitse) circus Sarrasani, van de zoon van de baas en tachtig I dat overmorgen zyn tenten in Lei- souks vee. den opslaat, borg. Sarrasani biedt het „hooggeëerde pu- i over een imposant dierenpark, bliek" een echt, onvervalst c"rcus- j Behalve de prachtige circuspaarden programma met acrobatiek, clow- op deze foto telt de menagerie van nerie en veel dressuur. Sarrasani tal van andere dieren Tuist omdat het accent in de eerste olifanten, leeuwen, tijgers, luipaar- plaats op de dressuumummers den en chimpansee's. wordt gelegd, beschikt het circus Circus Sarrasani geeft voorstellingen op het Schuttersveld van 13 tot 11 augustus. De galavoorstelling i? vrijdagavond a.s., daarna kan mer dagelijks om drie en acht uur in d« grote circustent terecht. Het pro gramma duurt bijna drie uur.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4