„Alleen de centen tellen" Laurens Bodaan. „IK BEN NATUURLIJK (GEEN ECHTE ZANGER" de zingende dominee De ene Piet v. Egmond en..de andere en c/ióteren LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 AUGUSTUS DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van onze r.t.v.-medewerkster) ..Met Bodaan". zegt een sonore mannenstem in antwoord op ons dringend getelefoneer. En dan: „fa. graag, komt u maar naar mijn kantoor Het kantoor van de „Hervormde zeemansraad" ligt aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade, recht tegenover de plek waar het begin van de IJ-tunnel wordt gemaakt. De raamkozijnen zijn net lijsten om een steeds bewegende schilderij: zware Holland se wolkendaaronder het profiel van hijskranen, masten en schoor stenen van boten en driftig golvend water. „Het uitzicht interesseert my niet, het kantoor des te meer: daar ben ik belachelijk trots op", zegt Laurens A. Bodaan, Nederlands enige zingende dominee. „De kerk heeft me de op dracht gegeven om de Hei-vormde zeemansraad". afdeling Amsterdam op poten te zetten, zonder enige mid delen. En kijk: nu staat dit er toch. Mag ik dan trots zijn of niet? Vraag niet hoe ik alle centen bij elkaar heb gescharreld. Ik ben berucht wegens mijn praten en bedelen .Ik verkoop na afloop van een kerkdienst prent briefkaarten, boekjes die ik uitgeef en plaatjes die ik maak. En zo komen de centen binnen. De haven weet dat ik hier zit en het hele zaakje loopt". Zeeeomplex i Deze onwereldse, niet-zakenman, die er inmiddels al 25 dienstjaren heeft op zitten, is ondanks zijn 55 jaren nog één stuk activiteit. Hij heeft een zeecomplex, zegt hij zelf: het zeemansbestaan ligt hem, hij vindt het een door-en-door manne- lijk bestaan in de beste zin van het woord. Zelf is hij ook een stoere ver schijning: grijzend haai-, heldere blauwe ogen, fors van stuk, breed in de schouders, een man die zo te zien 1 beter op de brug van een schip dan op de preekstoel past. „Ik wilde ook i helemaal geen predikant worden, maar ja, ik voelde dat ik toch moest, ondanks al mijn tegensputteren." Ook Laurens Bodaan is ontdekt. Omdat hij zo gezellig kan praten (en „ze denken van een dominee al tijd dat hij zichzelf graag hoort, maar eigenlijk zwijg ik veel liever") kwam hij in Jan Koopmans „Palet", het programma voor de zieken, te recht om er een bemoedigend woord te spreken. „In die paletten heb ik I veel artiesten ontmoet, o.a. mijn gro te vriend Ad van der Geyn. Hij zei tegen me dat ik moest gaan zingen. Dat heb ik toen maar gedaan: een beetje meer geld voor mijn „Her vormde zeemansraad" kan ik altijd gebruiken. Het werd "I am dreaming of a white Christmas" en 7 weken later kwam „De loodsboot". hier iets doet dat aangeslagen is. Dat ik dat nou toevallig doe is bijzaak. Soms heb ik van al dat gebedel en van al dat rennen en draven meer dan genoeg. Dan denk ik: geef mij maar een fijne baan public rela tions bijvoorbeeld, dat betaalt ook beter. Maar goed, je bent predikant of je bent het niet: je kunt toch niet anders, al ben ik dan een cosmopo- liet en al kan niet tegen onwaarach tig gezanik. Daarom is, sinds ik hier zit, mijn hele leven één voortduren de de publiciteitscampagne, alleen maar om dit belangrijke werk door gang te laten vinden. Daarom zing ik ook, niet omdat ik mezelf zo graag hoor, of verkocht zie. Veel supporters Gelukkig heb ik veel supporters, zakenlui, alles van hoog tot laag, en fotograaf Rotgans geeft me voor mijn boekjes „Plaatpraat" en voor mijn tijdschriftje „Roer en radar" gratis foto's, en dat zijn me dan ook foto's. Ook de pers is op mijn hand. Als u mij nou zou willen helpen, zet dan in uw krant dat die boekjes schitterend hoor! voor 3 gulden bij mij te bestellen zijn via giro 375541 t.n.v. Bodaan. Soms geloof ik dat ik veel te hard van stapel loop, de dokter heeft me al gezegd dat ik het wat kalmer aan moet doen. Maar hoe zou het kun nen? De mensen hebben je nodig, dan kun toch niet stil gaan zitten?" Fij II Geinig hè, dat er naast alle zin gende paters nu ook een zingende dominee rondloopt. Ja, ik ben na tuurlijk geen echte zanger, dat weten ze bij Phonogram ook wel. De wereld van het chanson, daar heb je ande ren voor voor mij tellen alleen de centen. Niet voor mijzelf, begrijp me goed, maar voor het werk. Ik zit hier op dit moeilijke punt als getuige van Christus op te treden. Ik vind het ge woon fijn om te merken dat de kerk ir -De maagd van de sneeuw een beeld, gemaakt door de Spaanse beeldhouwer Lopez Burgos, zal geplaatst worden op Orgelconcert Noordwijk Voor een vrij groot getal toehoorders heeft de Stichting „Het Orgelcentrum" Piet van Egmond laten optreden in de Grote Kerk van Noordwijk-Binnen. Het eigenlijke concertprogramma vond een vertolking, die op een kleine uitzondering na zich gelijkblijvend op eenzelfde onaan tastbaar niveau voortbewoog. De uitzondering is het gebruik van een tremulant in Reger's meesterlijk kor aalvoor spel op Jerusalem du hochgebaute Stadt". 3473 meter hoogte op de berg Veleta bij Granada. Hierbo ^n het drie meter hoge beeld. Daaraan waren voorafgegaan Toc cata, Adagio en Fuga in C van Bach, de welbekende Aria van Loeillet, Stanleys Voluntary in a, César Franck's Prélude, Fugue et Varia tion en nog een voorspel van Reger. Onmiddellijk al in Bach's Toccata en Fuga kwam Van Egmond's ver mogen klaar voor de dag om de din gen niet als „arbeid", maar als „spel" weer te geven (toccata betekent „speel"-stuk>, om de in de geschre ven muziek ingebouwde fantasie vrij te maken van alle materiële weer standen en haar als mededeling of bij wijze van een vertelling aan de luisteraar te presenteren. Zo'n Aria van Loeillet (clavecim-1 belstuk met eenvoudig door Flor Pee- i ters toegevoegd pedaaldie zich haast geheel in versieringen oplost, zo'n tweede deel van die Volutary, zo'n Variation van Franck: we wa ren buiten staat, dit kantwerk, deze verfijnde weefsels en verrukkelijke tekeningen volmaakter te denken. Er mag ook aan de intonaties niets fouts zitten. Van Egmond heeft daar alles voor over en gaat uren van te voren zelf de pijpen stemmen, opdat al de stemmen van zijn instrumen taal koor op de reinste wijzen zullen klinken. In de Improvisatie kwam een an dere Piet van Egmond te voorschün. Er zijn er twee. De ene, die op de no belste wijze volgens de ere-code klas siek concerteert, de ander die in zijn Improvisatie zich in zijn onmacht tot vormgeving ditmaal by wijlen ver laagde tot een avonturier op bio scoop-orgel. En liefst op dit om zijn gave persoonlijkheid zo geprezen Noordwijkse kerkorgel. Deze improvisatie was de bedenke- lijkste, die we op concerten van hem hoorden. Een componist bouwt, ook improviserend. Van Egmond naait aan een lappendeken. Een lappen deken van plagiaatjes, lege effecten, zoetekoek, drakerig sentimentele bib- beraties en watervalletjes, goed voor een music-hall met koraal toe. Een lappendeken kan kilometers lengte krijgen en dat kwellende gevoel had den we ook. Twee wezens draagt Van Egmond in zijn borst. Kan hij „het" besluit van zijn leven niet nemen en zich van een der twee bevrijden? Orgelconcert van Dik van Rijn Dik van Rijn, organist van de Nieu we Kerk, zal dinsdag a.s. in de Nieu we Kerk aan de Voorstraat in Kat wijk aan Zee een orgelconcert ver zorgen en graag gehoorde werken vertolken. Dik van Rijn, die aan het Haags Conservatorium studeert, heeft o.a. les van de bekende organist Adriaan Engels. Zijn programma luidt als volgt: -. Variaties op „Den Hogen God al leen zij d'eer", J. P. Sweelinck 1562- 1621; 2. Trio in F dur, J. S. Bach 1685-1750; 3. Preludium en Fuga in g moll, D. Buntehude 1637—1707 4. Concertto in d. moll no. X, G. F. Handel 1685-1759; 5. Aria, S. Wesley 1766-1837; 6. Deux Chorals: a. Ecou- ter, bien veillant Createur, M. Dupré 1886; b. Avant la fin du four; 7. Toccata, H. Andriessen 1892-8. Be werking over: „Want u is het konink rijk o Heer", Dik van Rijn 1946-. Het concert vangt aan om 8 uur. Kerkelijk Leven NED. HERVi KERK Beroepen te Uitwijk c.a. G. J. E. Ti chelaar. kand. te Utrecht te Ge- Genemuiden. Bedankt voor 's-Gra/veland J. Horst te Twijzel. BAPTISTEN GEMEENTEN .angenomen de benoeming WOITZIK HAD GEEN STEEN De officier van Justitie, in Bam berg, Josef Ostheimer heeft (zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage gepubliceerd) bekendgemaakt, dat de 20-jarige tandtechnicus Woit- zik heeft bekend verantwoordelijk te zijn voor de recente antisemitische incidenten te Bamberg. Ostheimer deelde gisteren mede, dat Woitzik (wegens het verstrekken van valse referenties) was ontsla gen door een tandarts, die hij ver keerdelijk voor een jood hield en dat hy sindsdien bezeten was ge weest aoor een fanatieke haat te gen de joden. In de zes weken, voorafgaande aan zijn arrestatie, waren op ge bouwen en op grafstenen op een joods kerhof te Bamberg anti-jood se leuzen gekalkt. Ostheimer deelde mede, dat Woit zik in tegenwoordigheid van getui gen heeft bekend, dat hij dit alles alleen heeft gedaan zonder de steun van een of andere groep. Zijn eigen „Duitse Nationale Volks partij", welke hij in zijn fantasie opbouwde, had hij op papier tot in de kleinste afdelingen georganiseerd, met partij-rechtbanken, radio-zen- der en studio's en al. „Hij liet ook papieren voor die partij en voor zijn „Studio-Rewoton" drukken en verval ste studentenpassen. Zelf was hij ove rigens het enige lid van zyn partij en bij de toespraken op de geluids band produceerde hij zelf het ap- Kees van der Wel exposeert in de Boerhaavezaal Kees van der Wel (33), werk zaam als drukker in Sassenheim, thans exposerend in de Boer haavezaal zijn expositie werd gisteravond door drs. A. J. van der Meer geopend heeft door een achtjarig verblijf in Canada zijn blik stellig verruimd. Deze sterk kleurgevoelige autodidact gaat met vaart te werk. Hij doet dit door middel van speciale technieken, waarbij o.a. drukinkt met oliebasis en wit met water basis een dominerende rol spe len, Van der Wel experimen teert graag en dikwijls met suc ces met zijn verven en bereikt veelal gewaagde resultaten, ter wijl de goede smaak toch steeds prevaleert. NEDERLAND 1 VPRO: De intense felheid van zijn con trastrijk coloriet treft steeds weer en wat hij aan natuur-impressies neer legt, bijv. van de „Woeste natuur in Canada" of een „Wildernis met lichtvallen" geeft de indruk, dat hfj daar zijn ogen uitstekend de kost ge geven heeft. De gedurfdheid van zijn werkwijze uit zich o.a. in zijn vele .Abstracten". Ook zoekt hij naar hulpmiddelen, oa. kippegaas om de schubben van een vis te imiteren (22) ;en beeld als „Levende zee", met schelpen, steen, cement en zelfs een éénmaal levende zeester, gaat in de richting van de „popart", hoewel dit bij hem toch niet opzettelijk in de bedoeling heeft gelegen. In de keuze van zijn ongeveer 70 werkstukken is Van der Wel niet al- even selectief geweest, maar wij er zeker van dat hij bij het rij pen der jaren een kritischer instel ling tegenover zijn werk zal aanne- en zich dan zal bepalen tot het geen werkelijk van belang is. Een „Dans" (17) riekt naar het tachisme en zo is er veel dat op ande- geinspireerd is. Maar toch ont dekken wij in Van der Wel een indi viduele toon en zeker een zeer per soonlijk zoeken naar eigen uitdruk kingsmiddelen. waaruit nog van alles groeien kan. Zo is bijv. de met gou- acheverf en Japans krijt vervaar digde „Compositie" een gelukkig voorbeeld van Van der Wels origina liteit, welke wij met vreugde begroet hebben. Zijn expositie duurt tot en met 11 augustus. 7.00 uur 10.12 i 10.40 i 10.45 i Sportprogramma Voetangels en klemmen Kinderprogramma Sluiting in het kort NTS Voor de kleuters. Barend de Beer Patrouillewagen 54, film Hollywood and the stars NTS-journaal Pepin en de grote mannen, film De oude draaidoos Eartha Kitt zingt NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND II NCRV: 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 8.01 uur Millie in Jamaica 8.40 uur Hoe heten onze kinderen? 9.00 uur Parelduikers 9.50 uur Tussen hemel en aarde 10.10 uur Sluiting. LIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM I: 7.30 uur Muziek van Wright en Berr 9.30 uur Reisoogst 1 HILVERSUM II: 7.30 uur Promenadeconcert in Lond 10.45 uur Chansonprogramma. NEDERLAND I KRO: Mis uit Bussum Sluiting Zwemmen, reportage Sluiting Het biezen korfje, kerkelijk programma Kentucky Jones Franciscus van Assissië, kerkelijk program NTS-journaal Sport in beeld Zomercaroussel, amusementsprogramma Vrouwenlevens, monoloog Concertgebouworkest NTS-journaal Sluiting. 1 NEDERLAND II: NTS: 8.05 uur Kapitein Zeppos, NTS-journaal Margie, film Binnen 50 dagen i Gevangenissen var Sport in beeld Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM I: 8.45 uur Orgelconoer 10.50 uur Midnightch HILVERSUM II: „Nieuwe oogst Eerst een terugblik op „Nieu we oogst", waarmee de talenten jacht weer is heropend. Vorig seizoen heeft „Nieuwe oogst" enige deining veroorzaakt, om dat men meende dat sommige juryleden de aankomende zan geresjes en messetrekkers voor hun joelend publiek te genade loos behandelde. Dit viel giste ren nogal mee, al bleek het even dat Lou van Rees roet in het eten wilde gooien. De publiek- jury van twee mannen en twee vrouwen bleek bijzonder ingeno men te zijn met het duo Scott- Neuberg dat een Oostenrijks volksliedje op klassieke wijze zong, een waardering die te recht door de jury werd gecor rigeerd door de laagste jury- waardering. De meeste punten van zowel de ene als de andere jury kreeg het 15-jarige zange resje Jeanette van Zutfen, met wier zegepraal men het van harte eens kon zijn. Ook de tweede plaats van „Les gars du nord", de derde van Maaike de Wilde en de vierde van Satani Demon leken wel goed terecht te zijn gekomen. Overigens was het jury-lid de heer T. M. Joos- ten de waardevolste ontdekking een ideale televisie-persoonlijk heid, die men op de een of an dere manier in Bussum zou moeten zien te benutten. Op Nederland II kregen we de tweede aflevering van „Reis door China" te zien. We kwamen in Sjanghai (10 miljoen inwoners en Hang Chow (volgens Marco Polo de mooiste stad van de we reld). Documentaires over com munistisch China, gefilmd in communistisch China, zijn nog steeds schaars, maar men zou kunnen veronderstellen dat dit Italiaanse produkt toch weinig zou verschillen van soortgelijke documentaires over Vietnam, Cambodja en dergelijke landen. Toch verschilde deze aflevering meer, niet alleen doordat erin China toch weer andere dingen te zien zijn dan in Korea en Thailand, maar ook doordat de Italianen him onderwerpen bij zonder goed gefilmd hadden, en bij de samenstelling van hun do cumentaires blijkbaar selectief te werk waren gegaan, want het bleef aan één stuk door belang wekkend. Wat leerden we uit dit werkstuk? Bijv. dat de populair ste film in China vorig jaar ge regisseerd werd door een vrouw, dat er in China één bioscoop op één miljoen inwoners is („Sa men naar de film, ja gezellig!") en dat de Chinezen hun thee zonder suiker, melk, of citroen drinken, maar bij voorkeur ge trokken van groene, ongedroog- de blaadjes en dus niet van de ingedroogde theeblaadjes, zoals wij die kennen. Ook bleek duide lijk dat „Piste", als het behoef te heeft aan fris bloed, het beste in communistisch China terecht kan. 19.00 Nws. 19.10 20.30 Drie van Elck wat wils muz.progr. 21.30 Reisoogst: zwi door gedroomde en werkelijke 1 22.55 Nwe klass. gram. 23.55-24.00 Hilversum n, ."ix m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 V. d. kind. 19.30 Promenadeconcert in Londen: Londens symf.-ork.: klassieke muz. 20.30 Nws. 20.35 Graag of niet, hoorspel. 20.50 Promenadeconcert in Londen (verv.). 22.00 Het schilderij. 22.30 Nws. 22.40 Sport op ;rdag. 22 45 Cha: 23.15 Lichte 23.55-24 00 Nws. VOOR ZONDAG 8 AUGUSTUS I, 402 :n. wijding. 9.00 Geestelijke liederen. 9.45 gram. 12.10 Boekbespr. 12.20 Gitaar spel: lichte muz. 12 30 Nws. 12.35 Bui tenlands comm. 12.45 Daar zijn wij gek op: gram. 14.00 Kamermuz. 14.35 Brabants ork. en solisten: klass. Negro spirituals. 18.10 Koorzang. 18.30 De weg. de waarheid en het leven, reportage van het 6de wereldcongres van de Internationale Raad van Chris telijke Kerken. 18.45 Bas-bariton en orgel: Geestelijke liederen. 19.15 Het Christendom in het wereldgebeuren, lezing (4). 19 30 Geestelijke liederen 20.00 Nws. 20.07 Reflex: een wekelijkse bespiegeling over lev Epiloog. 22.50 Lichte gram. 23.55-f Nws. VARA: 8 00 Nws., postdulvenberich- ten, sportmeded. en soc. strijdlied 8.18 Weer of geen weer. gevar. progr. 9 45 Geestelijk leven, toespr EKOR 10 00 Geloof ^en^ natuurwetenschap, gesprek 0.30 Ned. herv. kerkdienst. 11.30 11.40 Gram. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers 12.00 Het Geladen Schip, de rubriek ln_het raakvlak van kerk en cultuur. AVRO: 12.30 Muzikaal onthaal, gevar Sportrevue. 17.00 Muzikaal onthaal, ge- 15 00 Marathon: lichte gram. 18 30 Roemeens ork 19 00 Klas gram. en sport. 16.30 Licht orkest koren. Convent van kerken: 17.30 Ge reformeerde kerkdienst. NCRV: 18.00 korte vorm). 22.30 Nws. Klass. gram. 23.55-24 00 Nws Radio Bloemendaal 9.30 u ds. J Eindhoven. M Bloemkolk •ening. 7.10 Klas- gasten. 12.22 Voor boer Rijzende Zon, documen taire. ïz.ou Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 13.10 Klassiek pia- (gr.) 13.40 Nederlandse solisten- klassieke liederen. 16 50 Klassieke gr - muziek. 17.00 Voor de kleuters 17.15 i.muz. 17.30 Lichte gram- 17.50 Overheidsvoorlich- solist: seml-klass. muziek. 21.10 ting: Spaai I In het Caraïblsch gebied. Spreker Portugese invloeden Hilversum II (298 m.). AVRO.: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Beiaardconcert 7 30 Lichte gramm.muz. 8 00 Nieuws 8 10 Lichte gramm.muz. (8.25 De groente man. praatje voor de vrouw), u 45 Morgenwijding. 8.55 Oude muziek (gr 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Kinderkoren (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte gramm.muz. 12.00 Licht orkest.. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- tuinbouw. 1230 Actualiteiten nintr^innd. 1237 Licht orkes,. 13.10 Actualiteiten en gr beursberichten. 13.3U St Klassieke gramm.muz. 14 50 Ik hoor. Beursberichten. 13.30 Stereo: „ke gramm.muz. 14 50 Ik hoor. Ik hoor wat U niet niet hoort, lezing met gramm.platen. 15.30 Lichte gr- muz. (Om 16.00 Nieuws). 16 30 De Jo- han Willem Friso Kapel. 17.00 De wel vaart en wij. lezing. (V). 17.15 Licht ensemble en solisten. 17.35 Lichte gr .muziek. lepro •■.-■>|/i«(,iuninia s .xcurriund I NTS: 19.00 Nieuws in het kort 19 01 Voor de kleuters. 19.06 De man van Stratford, documentaire film over het leven van Shakespeare. 19.35 Huckle berry Hound, tekenfilm 20.00 Jour drie .speelfiim. (Beide^ keurlngen°^4 Jaar) 22.00 De geschiedenis van de atoombom, documentaire. 23.00—23.05 Journaal. TelevMeprc Avontuur - De Hobolos. TV-fi Side Een film. 21 45-22J0 UAchter° het

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5