Goud heeft bittere bij smaal in geldelijk wereldverkeer Financieel overzicht Slinkend vertrouwen in sleutel-valuta's Keelgat Kerkdiensten Leiden en omgeving Drogisten in 1966 gebonden aan erecode LE1DSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 AUGUSTUS (Van onze financiële medewerker) ..Morgenstond heeft goud in de mond", een gezegde wat zou aanduiden of het edel metaal een ieder goed zou bekomen. Specia listen op het gebied van het geldwezen hebben echter allang er varen dat er aan het goud een nare bijsmaak zit. Daarom is al sinds jaar en dag gezocht naar een methode om de invloed van het goud op het internationale betalingsverkeer te verminderen. Tijdens de i einde oorlogsjaren heeft het overleg van de geallieerden bij een in Bret- ton Woods gehouden conferentie geleid tot oprichting van het In ternationale Monetaire Fonds dat tot taak zou krijgen de rol van het goud over te nemen. Steeds duidelijker blijkt dat de toenmalige opzet niet is geslaagd en dat naar andere wegen moet worden ge zocht om te voorkomen dat de wereldhandel vastloopt op het gebrek aan een algemeen aanvaard betaalmiddel. I te komen, zolang de experts nog niet met concrete voorstellen zyn ge komen. Drie oplossingen 'Velschillende mogelijkheden staan J daartoe open: a .verhoging van de Amerikaanse goudprijs; b. opwaar dering van de andere valuta's te genover dollar en pond sterling; het vrijgeven van de wisselkoersen. Welke van de drie methoden er zou worden gekozen, vast staat bij voorbaat dat er een ernstige ont wrichting in het wereldverkeer uit oortvloeien. Tijdens de aan het september in Washington houden jaarvergadering van het Internationale Monetaire fonds zul len de monetaire experts der aan gesloten landen volop gelegenheid hebben om in de wandelgangen van gedachten te wisselen over het haast onoplosbaar lijkende probleem. De kwestie wordt bijzonder actu eel nu het pond sterling meer en ineer aan betekenis gaat verliezen als internationaal betaalmiddel. De positie van de Britse munt komt steeds meer in de knel door de te korten op de betalingsbalans. Uit de cjjfers, die in de afgelopen week over het verlies aan goud en dollars ge durende juli werden gepubliceerd bleek wel, dat de situatie zo langza merhand benard wordt. Geen enkel land kan zich de luxe permitteren om maandelijks een dikke 500 mil joen gulden op de spaarpot in te te ren. vooral niet al het werkelijk ver hes nog haast driemaal zo groot blijkt te zijn, hetgeen gecamoufleerd werd door een Duitse bijdrage in de kosten van het Rjjnleger en valutatransac ties iuet Amerika. kapitaal daar een bedongen. Nog groter worden de moeilijkhe den naarmate het vertrouwen slinkt in de dollar, die vele jaren na de oorlog als het haast net zo begeer de betaalmiddel als goud werd be schouwd. Het vertrouwen in de dol lar werd voortdurend ondermijnd door de aanhoudende tekorten op de betalingsbalans, welke de Verenigde Staten zich vele jaren achtereen kon permitteren. Zolang die tekorten niet in goud behoefde te worden afgedekt was er niet zo'n bezwaar tegen dat er steeds meer dollars in de wereld in omloop kwamen, hoogstens hadden sommige Europese landen, o.a Ne derland bezwaar tegen de daarvan uitgaande inflationistische invloed, wegens het feit dat er (in ons ge val) guldens in omloop werden ge bracht tegenover de dollars die door de Centrale Bank werden overgeno men. Zodoende kwamen er meer gul- omloop dan de Ned. Bank iedereen weet dat de i spe- De eigenlijke betekenis van de gouden standaard was niet dat de onderlinge verrekeningen allemaal in goud geschiedden. In feite was de gouden standaard een rentestan daard. Een land dat een betalings balanstekort had, zodat er meer van z\Jn betaalmiddel werd aangeboden dan er voor het normale verkeer nodig was, hetgeen de wisselkoers cmlaag drukte, slaagde er doorgaans in door verhoging van het officiële discontotarief zoveel buitenlands kapitaal aan te trekken dat het te kort spoedig was opgeheven en de wisselkoers zich herstelde. Lukte dat niet dan kwam er pas een goud zending aan te pas. Voor de overige diende het goud ter ondersteuning van het vertrouwen. Omgekeerd deed een discontoverhoging bij een betalingsbalansoverschot het eigen Graadmeter voor het vertrouwen Nog altijd dient het goud als graadmeter Speculatie in goudmijnaandelen Intussen gaat in Londen de speculatie in goudmijnaandelen voort omdat een verandering van de Amerikaanse goudprijs de meest voor de hand liggende oplossing lijkt te zUn. De gevolgen, die daaruit in ternationaal zouden voortvloeien, worden daarbU gemakshalve over het hoofd gezien uitgaande van het standpunt dat als het in de Ameri kaanse kraam te pas zou komen de maatregelen zou worden genomen ongeacht de repercussies voor ande- Ook Nederlandse beleggers hebben met het oog hierop de aandacht ge richt op goudmijnwaarden. Het toe nemende aantal uitstaande participa tie Goldmines (nu al 16.900) is hier voor een aanduiding. Ook by de be leggingsmaatschappijen, o.a. Robeco, hebben de aandelen van Zuidafri- kaanse goudmijnen, ondanks het po litieke tintje dat er aan zit, een gulden randje. Robeco heeft 2,51% vermogen belegd in goudmijnfond sen en dat heeft in het afgelopen jaar bepaald geen windeieren ge legd. Beurs ontwricht Het nadeel van de pogingen der Ver. Staten om een einde te maken aan de goudafvloeiing is, dat de Amsterdamse effectenbeurs haast ontwricht wordt door het aanhou dende aanbod van aandelen van de internationale concerns, waarvan met name Philips in het bijzonder heeft te lijden. In juli werd de han del gedomineerd door de omzetten in Philips en dat was ook in de af gelopen week het geval. Het schoot me echt in het verkeerde keelgat! In dit geval ging het om de da gelijkse krant, 's Avonds na het eten behoort- het tot de vaste regelmaat van de dag, dat ik de tijd neem om de krant te lezen, benieuwd naar al wat er ge beurt ln de wijde wereld. Het heeft iets van een ritus, die door niets en niemand ver stoord mag worden. Die avond kwam de krant niet. Ik was vergeten. In zo'n geval moet je de klachtendienst bellen. Je hoort dan een vriendelijke me neer, het wordt genoteerd en later op de avond wordt de krant nog speciaal gebracht. Maar de volgende avond was er weer geen krant. Myn dierbare dagblad! Weer de klachten dienst gebeld en de vriendelijke stem belooft de bezorging. De derde avond wéér geen krant. en toen schoot het ln m'n ver keerde keelgat. Je pakt de tele foon; het gebaar is dan niet rustig meer; je stem is ook an ders; weer die vriendelijke me neer. En toen mijn keelgat: Ik wil die krant niet eens meer. noud haar voortaan maar, ik neem wel een andere. Maar dan de volgende mor gen. Je bent weer bekoeld. Ik neem de telefoon, gewoon om te zeggen, dat de krant toch maar moet blijven komen. „Het spijt me. maar ja, zo iets kan in je verkeerde keelgat schieten". Zo vlak voor de zondag kun je in een stil ogenblik wel eens hadenken over verdraagzaam heid. Je merkt dan, dat er maar weinig verdragen wordt en dat er geweldig veel in verkeerde keelgaten schiet. De Jongen, die me nu trouw iedere dag de krant thuis bezorgt, blijkt een WOORD VAN BEZINNING zeer jeugdig vakantie-hulpje te zijn! Wist die knaap, dat er naast dat „witte kerkje" ook nog iemand woont? Als ik dan ga doorkenken, dan merk ik, dat mijn ver keerde keelgat wel gauw versle ten zal zijn: er schiet zo vaak iets ln! De man voor de klas. Hij kan werkelijk alles hebben, alles verdragen, het gaat heel lang goed, maar dan barst de bom. Man en vrouw hebben het goed samen. Maar één verkeerd woord, één verkeerd gebaar: het keelgat komt weer aan de beurt. Je bent samen bezig aan een werkstuk. Het zal jaren duren en Je noemt elkaar collega's. Opeens betrekt de lucht en het ene woord haalt het andere uit. Zo gaan dagen voorbij, die betrokken en z.wart zijn. Zo gaan jaren. Ja, mensenlevens voorbij, vol verdriet, dat je el kander aandoet. De Heer Jezus zal wel een stukje nieuwe wereld voor zich gezien hebben, als hi) spreekt over verdraagzaamheid. Wie zijn evangelie doorleest, ziet, dat de gedachte van verdraag zaamheid telkens weer terug keert. En het gaat nooit om lijdzaamheid of om passiviteit, nooit om berusting in een be paalde werkelijkheid. Het gaat dan altijd om een werkzaam heid, een activiteit, een bezig- zijn met elkaar. Verdragen zal wel samenhan gen met „dragen". Als wij als mens elkaar verdragen, dan moet dat betekenen, dat wij el kander „dragen", verder-dra- gen, vooruit-helpen. verder- brengen. Dat moet dan ook betekenen, dat wy zuinig dienen te zijn op ons verkeerde keelgat. Let u zelf maar eens op: steeds als er iets in schiet, dan komt dat, door dat wij te weinig eerbied heb ben voor elkaar. Dan komt dat, omdat wij vergeten, dat wy al len schepsels zijn, van dezelfde Schepper. Ergens dus verwant met elkaar, gelijk, familie. Pas dan kun je iets gaan ge loven van die nieuwe wereld. Want dan dragen wij met el kaar die wereld en bouwen wij met elkaar aan een bewoonbare leefruimte. Dan hoeft er in Vietnam niets in het verkeerde keelgat te schieten: er zou respect zyn. Dan hoeft er niets in het ver keerde keelgat te schieten van een neger en ook niets in dat van de blanke: er zou menselij ke herkenning zijn. Het kan de bedoeling van schepping en Schepper niet zijn, dat de laatste regel van het geschiedenisboek der mens heid zal zijn: het schoot in mijn verkeerde keelgat en daar om gooide ik die atoombom. Pastoor J. Bergers. Oud-Katholieke Parochie, LEIDEN. Zondag 8 augustus Achterberg. ds. G. F. Callen- Bevrijdlngskerk: 1 e Twello. Konlngakerk: 10 ;er te De Bilt. Herv. Ulo-school. .30 ds. J. B. Cats ds. M. Ottevan- dat R- Steensti betaalmiddel huls)10.30 Vryz. Herv. (Leldse Volks tand kan stellen. Vandaar dat de Naarden lief Teveel van liet goede Van het goede kan men ook te veel krijgen In Europa waren op het laatst zoveel dollars voorhan den, dat zij eigenlijk alleen maar goed waren om te worden uitgeleend aan landen, waar het binnenlandse betalingsverkeer niet helemaal in or de was met het gevolg dat zij bereid waren een flinke rente te vergoeden voor de z.g. Eurodollars. Nederland heeft er altijd voor gezorgd dat er een zeker evenwicht bleef bestaan tussen het bezit aan goud en dat aan dollars. Andere landen, zoals Frankrijk, gingen er later toe over om een deel van het dollarbezit in de Ver. Staten aan te bieden ter om wisseling in goud. In de loop van een luttel aantal Jaren is de Amerikaanse goudschat daardoor geslonken van 24 miljard dollar, tol minder dan 14 miljard, een cijfer dat lager is dan sinds 1938 is voorgekomen. Daaruit blükt eigen lijk al direct de zwakheid van de dol lar als sleutelvaluta, vooral als nog in aanmerking wordt genomen dat er nu onnoemlijk veel meer dollars in omloop zjjn dan destijds. Eigen schuld Voor een deel i shet de schuld van de Amerikanen zélf dat de bezitters van dollars als het ware in de rij staan om er goed voor te kopen. Zij hebben sinds 1934 de goudprijs kost v/at het kost op hetzelfde niveau wil len handhaven. Terwijl de prijzen van alle grondstoffen tot een veel voud van het niveau van destijds zijn gestegen bleef het goud onver anderd te koop tegen 35 dollar per troy ounce fijn goud (is 31.1035 gram). Andere landen hebben sindsdien docr devaluatie de goudprijs terdege aangepast aan de gedaalde koop kracht van hun betaalmiddel. In Nederland was de officiële prijs in 1934 f. 1648 per kilo en nu wordt de goudschat tegen een dikke f.4000 per kilo omgerekend. Vandaar dat we nu voor een gouden tientje ruim f. 30 moeten neertellen. gulden, die geruggesteund wordt door een relatief grotere goudvoor raad dan tegenover enig ander be taalmiddel staat, internationaal hoog staat aangeslagen. Het goud en de daarin om te wisselen betaalmid delen 'de z.g. convertibele valuta) de spaarpot van een land. Acad. Ziekenhuis: 10 A. G. Huigen te Leiden. Dlaconessenhuis: 10.30 Nolle te Oegstgeest. Petrakerk: 10 i flink spaarbankboekje meer vertrou wen geniet dan de leukerd, die zijn verteringen niet kan betalen. Vertrouwen Is een kostbaar goed dat moeilijk te verwerven is. maar dat in een oogwenk kan worden ver speeld. Vandaar dat er internatio naal di uk overleg gaande is hoe uit de vertrouwenscrisis rond dollar en pond sterling te geraken. Het Ame rikaanse voorstel om hierover een mondiale conferentie te beleggen lijkt echter onder de tafel te vallen. De meeste landen voelen er weinig voor lot een open gedachten wisseling Gisteren heeft president Johnson in het Witte Huis de wet op het stemrecht getekend, waardoor de negers in een gunstiger posi tie zullen komen. Bij de onder tekening keken v.l.n.r.) vice- president Humphrey, de voorzit ter van het Huis van Afgevaar digden McCormick. Johnsons dochter Lucy en senator Dirksen Johnson spoort de negers aan President Johnson heeft de ne gerbevolking aangespoord zich on verwijld by de stembureaus te laten inschrijven, nu de nieuwe wet op het stemrecht is aangenomen. Hjj noem de de wet een overwinning die even belangrijk is als welke overwinning op het slagveld ook. Tot de voorstanders van de ras senscheiding zei de president dat er in het huis Amerika geen plaats is voor onrecht en dat zij door de nieu we regeling te aanvaarden, zouden ervaren dat ook van hun schouders een zware last is afgevallen. Het departement van Justitie zal dezer dagen stappen doen om in Mississippi, Texas, Alabama en Vir ginia de laatste belemmering die de overheid daar de negers in de weg legt, op te ruimen. Daar wordt namelijk, als men kei zes wenst te worden ingeschreven, een belasting geheven, die de finan ciële draagkracht van veel negers te boven gaat. De wet op het stem recht is gisteren door de president getekend. Bevrijdingskerk o u ds. Ha' Rijnsbürg. ds. Haverkamp. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 10 Doopsgez. Gem.: (zie Rem. Gem.). Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 45 en 4 u dienst (donderdag 7.45 Vrije Kath. Kerk: 10.30 1 Kath. Ke Hoogmis. G Evang. c. J. v. predikant. Gem.: (zie Vryz. Herv.). 10.15 Poelhoofd luchfcmacht- dhr. Dlkkes. Christian Science (Steenschuur 6): 0.30 u dienst. Leger des Hells: 10 u Hetllgingssa- nenkomst 6.45 uur Openluchtsamen- :omst; 7.30 u Verlossingssamenkomsrt .l.v. brlg. en mevr. Drentje Baptlstengem bidstond A. Mulder te Naarden. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u da. H. M. Boogert; 6.30 u ds. Stehou- wer te Alphen. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u dhr. C. van Baren te Schevenlngen. Chr. Geref. Kerk: geen opgave. Alphen aan den Rjjn Herv. Gem„ Adventskerk: 9.30 u d6. Wagenaar i ds. Joh. Cats te Twello. Oudshoorn - Lelmulden; 6 standlngskerk9.30 u ds. Lefeber; 6.30 Joh. Ca Wijk I - HD) Stehouwër. Martha-Stlchtlng Onderweg Wllk m: 10.30 u ds. Geref. Kerk, Speeltuin Bloemhof: geen op- "►ud-Geref. Gem.. Van Mander- geen opgave. Rem. Geref. Ge- IJsclubgebouw 9 middags ds. Cohen. Jehovah's Getui- 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 u ds. F. Harlnck. Bodegraven Herv. Gem.: 9 u ds. Van Harten; 10.30 u ds. Den Hartogh; 6.30 u ds. Balke. Bethlehemkerk, Nleu- werbrug: 9.30 u ds. Balke; 6.30 u ds. Den Hartogh. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u ds. C. J. Tissink. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 9.30 i Werkendam). Evai eredienst; 6.45 u Jb. Klein Ha- P. J. HetebrlJ te Den Dolder. Kerk: 9.30 en 5 u ds. J. Ous- Gem.: 9.30 en 6 u leesdlenst. Ver. Vryz. Herv.: 10 u ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds. G. Jonkers. Geref. Kerk: on- den RUn Herv. Gem., 0 u ds. D. Driebergen te Klaaswaal; 6 u ds. A. Baas. Kapel Nwe Duinweg10 - - Dorpskerk: 9.30 l ds. J. P. i Zee; 6 30 u dhr. J. van Leiderdorp. Gym .lokaal i ds. A. C. van Beek; schooi Narclsatr.: Geref. Kerk: 9.30 5 u ds. W. Bakker te Katwijk aan Zee Katwyk aan Zee Herv. Gem. Nwe Kerk: 8.30 u Baddlenst ds. G. Blok te Rilland Bath; 10 u ds. L. Vroeginde- wey te Delft; 6 u ds. J. J. Poldervaart te Schevenlngen. Oude Kerk; 8 u Pf. Werkle te Dusseldorf; 10 u ds. Vink; 6 u ds. W. van Tuyl te RJJssen. Ichtus- kerk: 10 u ds. G. Blok; 5 u ds. L. Vroeglndewey. Hulpkerk Hoornes: 10 u ds. W. van Tuyll; 6 u ds. Van Roon. Gr. van Pr school 10 u kand. P. H. van Harten te Woubrugge. Zeehoepltlum 6.46 u ds. W. Kool te Woerden. Geref. Kerk. Voorstr.; 8.30 i ker; 5 u ds. W. Bos te Zaandam. Piet Helnlaan: 9.30 uur ds. W. Boe; 5 u ds. (vrijgem.): 8.30 en 7 u ds. W. Borg- dorff te Baarn; 10.30 en 5 u ds. Geel hoed te Zwagerveen. Geref. Gem.: 10 en 5 u leesdlenst. Geref. Gem.ln Gem.: 10.30 en 7 Geref. Kerk: 10 t J. Th. W Quale. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 u dhr. Hengst- zaal Zyi. Broeyer te 10 u ds. H. Hardenberg; 6.30 u ds. J. van Drie. Kerkzaal Zijlkwartier: 10.30 u ds. Van Drie; 5 u ds. Van Rhijn. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 urn- de. I. de Tombe te Lelden. Geref. Kerk: 9.30 u ds. J. de Jongh te Uithoorn; 7 u ds Baayens. Llsse Herv. Gem., Grote Kerk: 10 Lugtlgheld dam. Kapel Sassenhelm. dr A. Dondorp i kand. Barnhoorn 1 Sassenhelm. Geref. Kerk: 8.45 Heemstede. Chr. Ge- Grote ingreep Aanpassing van de Amerikaanse goudpiijs zou wegens de gegroeide omstandigheden, een buitengewone ingreep zün in de internationale ver houdingen. Het wereldverkeer is in gesteld op bepaalde onderlinge ver houdingen der wisselkoersen. Ver breking daarvan zou een gelijke chaostische toestand in het leven roepen als er voor de oorlog be stond ioen het plechtanker van de gouden standaard was weggeslagen. Hel vertrouwen in de betaalmidde len was toen weggevaagd en de wis selkoersen werden een speelbal van f. Kerk: geen opgave. Geref. Gem. 10 en 4 u ds. Chr. van Dam, em. pred. te Werkendam. Geref. Kerk (Vrljgem.) 10 en 4.30 u Leesdlensten. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur Leesdlensten. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem. 9 30 u ds. De Jong te Maarsbergen: 6.30 u ds. Wapenaar te Lelmulden. Geref. Kerk: Boogert te Aarlanderveen: 6.30 u ds Klusener (jeugddienst), Geref Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Esselink te Drie bergen. NoordwUk aan Zee Herv Gem 10 u ds. A. L. Lapré (HD); 7 u ds D. Keuning. De Rank (Golfbaan) 8.30 uur dhr. Van der Hoek; 10 u Duitse dienst. Geref Kerk: 9 u ds. H. A. Bot- tenburg; 10.30 u ds. H. A. van Botten - burg: 7 u ds. De Winter te Den Haag. Herv. Ger. Evang VGLO-school. Schoolstr. 2: 10 en 3.30 u ds A Wls- gerhof te Veenendaal. Noorrtwyk-BInnen Herv. Gem.: 10 u ds De Groot te Apeldoorn: 7 u kand. Barnhoorn te Kerk: 9 30 u ds P. 7 u ds. W. Bakker Katwijk Van dei Berghstlchtlng: 11 u ds. P. Popma t Zutphen Ned, Prot Bond: geen dienst Kerk tent Lan Witte Kerkje: 9 ning van Noordwyk aan Zee Oegstgeest Herv Gem.. Groene- of Wllllbrordkerk: 10 30 uur Jeugd- mej. wlka T. Blaj - - llenbach. Paulusker nkman. Ver. v. Vrll: Zw kerk10.30 u ds W J. Hubeek te ds. Lalleman. Geref Kerk: Baart (viering HA). Chr Geref. Kerk: geen opgaveI Rynsburg Herv. Gem.. Grote 7.30 u Hoek, hulppred Kerk: 9.30 u ds. Groenewoud; 5 hout (Jeugddienst). 10 en 5 u ds. Holsrh Elburg. Geref. Kerk vrlj'g 5 u ds. J. Douma. Geref. Kerk: Petra- kerk: 9 u ds. J. van dorp; 5 u ds. van de burgkerk: 9.30 u ds. G. A. Westerveld te Alphen. Marana- thakerk: 9.30 u ds. van der Linde; 5 u Sassenhelm Herv. Gem.: 9 u d erman te Voorburg; 10.30 'Wagerman; ds. L. L. J. I Boer. Ned. Prot. Bond: 10 u dhr. M. Roos te Voorburg. Ter Aar Volle Ev. Gem. Alp hen a/d RUn, gebouw Volksbelang. 10 u de heer B. Lamm era. Valkenburg Herv. Gem 10 uur kand. Martel te Zaandam: 6.30 u ds. M. Jansen te Geref. dleru ds. A. C. van Beek te Katwyk RUn. Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u dlhr. Van Til; 7 u ds. Sa- raber. Ryndyk: 10 u ds. Saraber. Hulp Heil: ds. Van Leusden Leidschendam. Geref. Kerk: 9. ).30 Modderaar. Geref. Kerk vrij- 9.30 u dhr. J. Verboom te Culemborg; 7 u ds. J. Verwelius. Bethel: 9.30 u dr. H. Bout te Utrecht; 5 u dhr. J. Verboom; 7 u ds. P. Fader, Malelse dienst uitgaande van de Evang. Mo lukse Kerk. Immanuelkerk: 930 uur prof. dr. J. N. Bakhuizen van de Lelden; 7 u prof. dr. Berk- i ds. A. P. Verloop. Jehovah's Getuigen Kerkweg 66. zonaag 3.30 uur Openbare toespraak. 430 u Wachtto renstudie. donderdag 7.30 uur bedle- nlngsschool, 8.30 u dienstvergaderlng. Warmond Herv. Gem.: 10 u ds. Menaldiun; 7 u ds. W. Frederikse; 7 10 u dr. Kerk, Bloem- H. E. Gravemeyer. camplaan: 10 en o u as. r.. Es te Dordrecht, zyilaan: 10 i ds. D. van der Meulen. Ned Bond Lange Kerkdam: 10.3 - t te r mej. r Dorpshu Ouddorp Kerken): 8.30*1 oubrugge Herv. Gem.: 9.30 A. Kruyt te Den Haag. Johannahuis: 6.30 ds. Kempenaar. Geref. Kerkt 930 en 6.30 u ds. Dethmers Zevenhoven Herv. Gem.: 930 dhr. Goedhart te Noorden. Geref. Kerk: 9.30 dhr. Chr. Mondt te Lelden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 u (HD) en 6.30 u ds. J. van Woerden te Middelburg, Cl-ref. Kerk: 10 en 6.30 u ds. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen Drogisten die lid xyn van de „Algemene Nederlandse drogistenbond" zullen met ingang van 1 januari 1966 gebonden zUn aan een erecode, die beperkende bepalingen bevat terzake van de geneesmiddelenverkoop aan het publiek. Dit biykt uit een artikel in het laatste nummer van „Medisch Contact", het officieel orgaan van de „Koninkiyke Nederlandse maatschap pij tot bevordering der geneeskunst". De erecode verplicht de drogist: n geen geneesmiddelen af te leve- n aan kinderen, tenzdj dit op schrifteiyk verzoek geschiedt; om het afleveren van een geneesmiddel te weigeren aan ieder, die naar hy kan vermoeden, het gevraagde an ders dan op verstandige wyze zal gebruiken; om zich te onthouden van iedere medische handeling of advies (wel mag hy, waar de klant geen bepaald preparaat noemt, zich zodanig oriënteren omtrent de aard van zyn wensen, dat hy de prepa raten met de daarmee overeenko mende aangeprezen werking kan noemen; om in beginsel het genees middel te verkopen waarnaar de cliënt vraagt en geen ander; om zich by het verstrekken van het ge neesmiddel ervan te vergewissen, dan wel ervoor te zorgen, dat de ko per op de hoogte is van de gebruiks- Hert doodgestoken in Den Boseh Enkele opgeschoten Jongelui heb- yen in het Bosche Prins Hendrik park een hert zonder enige reden zo lang mishandeld, dat het dier aan vonden bezweek. Het had een aatal 5 4 6 centimeter diepe sny- steekwonden opgelopen, alsmede talrijke bloeduitstortingen. De poli tie heeft de daders nog niet gegre pen. Wel zyn tientallen jongelui ver hoord. Nieuwe uitgaven By uitgeversmaatschappü Agon Elsevier. Amsterdam, zJjn versche nen: Barend de Beer bjj de kapper en Barend de Beer en Suffie. Deze eerste twee Nederlandse boeken waarin de zo populaire Dikbeer een rol speelt, zyn geïllustreerd met grappige tekeningen in kleuren. Ba rend de Beer in boekvorm zal door de kinderen stellig met vreugde worden begroet. Tekeningen van Paul Du- rand; tekst van Claude Lay du. aanwyzing en van eventuele waar schuwingen; om by het leveren van geneesmiddelen aan en voor een zwangere voorzover hem dat be kend kan zyn de cliënt'e» erop attent te maken dat het gebruik van geneesmiddelen tydens de zwangerschap uitsluitend na over leg met een arts behoort te geschie den. Waarschuwen Voorts is de drogist door de ere code moreel verplicht om, zodra hy meent aan de hand van eigen indrukken of door de cliënt gedane mededelingen, dat deze zelfmedica tie toepast voor een ziekte, een symp- toon, of gebrek dat buiten het toe laatbare gebied valt, zyn cliënt te waarschuwen, waarby hy tevens zal trachten deze te overreden om een arts te rcadplegen. De erecode besluit met de bepa ling dat de drogist, die zich na aan vaarding van de erecode schuldig maakt aan een overtreding op de naleving van de hierin opgenomen verplichtingen, zal zich moeten on- derwerpen aan de uitspraak van een ereraad. Rode muur langs Beierse grens De Oostduitse communisten zyn begonnen met de bouw van een muur langs de Beierse grens, aldus deelde de politie van Hof gisteren mee. Een betonnen muur van drie meter hoog wordt aangelegd aan het zuideiyke einde van Hirschberg, een Oostduitse stad aan de Beierse grens. Het is niet bekend hoe lang de muur zal worden. De politie deelde verder mee. dat een grenswacht van het Oostduitse volksleger in vol uniform en een 17-jarige schooljongen naar het Westen zyn gevlucht. De soldaat gaf politieke redenen op voor zyn vlucht en de jongen zei herenigd te willen worden met zyn vader die in het Westen woont.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4