Van het slagveld naar de conferentietafel DUITSE BOM OPGEGRAVEN ,eidóe o4< LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 AUGUSTUS 0 Vervolg van pag. J Het is nog niet duideiyk hoe de regeringscrisis in Griekenland zich verder zal ontwikkelen. Men kent de voorgeschiedenis: pre mier Papandreoe moest half juli het veld ruimen, toen er zich een con flict met Koning Constantijn voor deed. De 77-jarige politicus eiste vol ledig toezicht op de strijdkrachten, de jonge vorst weigerde hem dat te geven. Papandreoe werd op zeer kor te termijn vervangen door Novas, maar lang heeft die het niet kun nen bolwerken: woensdagnacht leed hij in het parlement bij een stem ming over de vertrouwenskwestie met 167 tegen 131 de nederlaag. Die cijfers zijn evenwel voor Papandreoe geen garantie voor het geval hij be last zou worden met de vorming van een nieuwe regering. Bij zijn bezoek aan de koning «na de uitslag in het parlement) heeft hij wel gevraagd formateur te mogen worden hij is immers leider van de meerderheid in de Kamer maar toch ook de mogelijkheid van nieuwe verkiezin gen opengelaten. Tegen een nieuw bewind-Papandreoe bestaan ver scheidene bezwaren. Vooral de be trekkingen van de zoon van de ex- premier, Andreas Papandreoe. met de Aspida, een groep van links-ge oriënteerde officieren, hebben arg waan gewekt. Verder is het bekend, dat Andreas bevriend is met de lijf arts van president Makarios, dr. Lys- sarldes, die op zijn beurt contact man zou zijn van Makarios met pre sident Nasser en het neutralisme. Er zijn trouwens nog andere vermoe dens over contacten van Papandreoe met linkse groeperingen. Tijdens zijn premierschap heeft hij de com munisten enige ondubbelzinnige vriendelijkheden bewezen, zoals het ontslag van arrestanten wegens sa botage in Saloniki en het toestaan van de communistische Marathon- vredesmars. Papandreoe was nog maar nauwelijks aan de regering of Joego-Slavië en Bulgarije betuigden hun Instemming met zijn bewind. Tijdens zijn verblijf in de Joegosla vische hoofdstad Belgrado sprak hij over de „as AtheneBelgrado". Deze en dergelijke feiten hebben in recht se kringen en onder midden-groepe ringen het vermoeden gewekt, dat Papandreoe politiek anders gericht is dan hij zich voordoet. Het is onmo gelijk daarover een definitief oordeel uit te spreken, te minder omdat der gelijke verdenkingen afkomstig zijn uit de hoek van hen. die onvoldoen de begrip hebben voor de sociale spanningen in Griekenland. Het is immers een feit, dat het land slechts een dunne bovenlaag van weiges tel den heeft, terwijl boeren en arbei ders veelal slechts zoveel verdienen, dat zij het hoofd net boven water kunnen houden. Van een goede ver deling van het nationaal inkomen kan dus niet gesproken worden. Het is te hopen, dat de toekomstige re gering van Griekenland, welke die ook moge zijn, vooral aan dit vraag stuk aandacht zal besteden. IN Soedan blijft het onrustig. Sinds 1955, toen het Britse bewind werd vervangen door een regering van Arabische mohammedanen, bestaat er spanning met de drie provincies in het zuiden, die door negers (ten dele christelijk, ten dele animisten) worden bewoond. De zwarte bevol king acht zich achteruitgesteld. In de loop van de jaren hebben zien herhaaldelijk ernstige botsingen voorgedaan, maar militair noch langs de weg van overleg bleek een oplos sing te vinden. Er zijn besprekingen geweest tussen de regering in Kar- toem en de leiders van de zuidelijke verzetsbeweging, de Sudan African National Union (SANU), maar die hebben niet tot overeenstemming geleid. Het conflict is onoplosbaar, naar het schymt. De diepste oorzaak ligt in gebrek aan vertrouwen bij de negerbevolking, die in het verle den zwaar te lijden heeft gehad van de Arabische slavenhalers. Uit die tijd nog slechts rudm een halve eeuw geleden dateert een gevoel van haat, dat, nu beide bevolkings groepen met elkaar moeten leven binnen de grenzen van een zelfstan dig Soedan, nog altyd niet is over wonnen. Dat wantrouwen tussen Arabieren en negers doet zich niet alleen in Soedan voor, maar is in geheel Afrika, voorzover belde ras sen elkaar daar ontmoeten, duidelijk merkbaar. In Soedan zelf heeft maarschalk Abboed destijds met ge weld geprobeerd de negers tot rede te brengen. Het is hem niet gelukt. Een poging tot overleg onder zijn opvolger Ser el Khatim bleef ook vruchteloos. Thans tracht de rege- ring-Maghoeb het eveneens met ge weld. Een ultimatum aan de zuide lijke rebellen liep woensdagnacht af. maar slechts vijf opstandelingen hadden er gehoor aan gegeven. Op hun beurt hebben de zuidelijken de eis gesteld, dat de mohammedaanse Arabieren uit het noorden voor eind augustus de drie zuidelijke orovincies moeten hebben verlaten Na afloop van het ultimatum zijn de regerings troepen krachtig in actie gekomen: bij een overval on een kamo, waar oost and el ineen militair werden ge oefend, zijn er zestien gesneuveld De regeringstroepen hebben op dracht alle kampen op te ruimen en te zorgen, dat de rebellen geen hulp uit het buitenland krijgen. Of deze militaire actie tot definitief resul taat zal leiden is twijfelachtig. De zuidelijken wensen zich niet aan het Arabische gezag te onderwerpen cn willen alleen genoegen nemen met een federatieve band. Ook economi sche factoren spelen een rol in dit conflict. De door de negers bewoonde provincies zijn vruchtbaar en econo misch sterk. Voor de zuidelijken een reden zich niet te laten ringeloren, voor het noorden een motief geen genoegen te nemen met dreigende afscheiding of verzwakking van de banden. Een oplossing lijkt voorlopig nog niet in zicht. De nieuwe Amerikaanse vertegen woordiger bü de Ver. Naties, Arthur J. Goldberg, verklaarde gisteren, dat de Verenigde Staten streven naar de medewerking van de leden van de Veiligheidsraad om de crisis in Viet nam te verplaatsen van het slagveld naar de conferentietafel. HU ontken de, dat de Verenigde Staten proberen propaganda te maken door een be roep op de leden van de Raad te doen om hun standpunt ter zake van het einde van de oorlog in Vietnam wereldkundig te maken. Goldberg zei dit na een geheime conferentie van meer dan een uur met de zes niet-permanente leden van de Veiligheidsraad over de crisis in Vietnam. „Wij hadden een vruchtbare ge- dachtenwisseling over de V.N.-pro- blemen. Onder meer is aan de orde gekomen de brief die ik aan de leden van de Raad heb gezonden over de situatie in Vietnam en het standpunt van onze regering te dien aanzien", zei hij. Een week geleden zond Goldberg een brief naar alle leden van de Raad, waarin hij zei te hopen, dat zij methoden konden vinden om op doeltreffende wijze te reageren op de uitdaging, die het gevolg is van de oorlog in Vietnam. De zes niet-permanente leden heb ben informeel overleg over de brief gepleegd. Die zes leden zijn Maleisië, Jordanië, Nederland, Uruguay, Bolivia en Ivoorkust. Zij hebben Goldberg de suggestie gedaan, dat zy gaarne overleg met hem zouden ple gen en hy kwam daarop uit Wash ington naar New York om hen te ontmoeten. Geen Chinezen bij de Vietcong Naar aanleiding van berichten van Amerikaanse adviseurs te velde, dat Chinese officieren meestryden in het Vietcong leger, verklaarden Ameri kaanse militaire functionarissen in Saigon vandaag weinig geloof aan dergeiyke uitlatingen te hechten. In het verleden is herhaaldelijk beweerd dat Chinezen aan Noordvietnamese zyde meestryden, doch de enige Chi- Ced. Staten voor torenflat (140 m) in Den Haag Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land hebben de bezwaren, van ojn. de Bond Heemschut, tegen de bouw van een honderdveertig meter hoog gebouw in de Haagse binnenstad afgewezen. Het plan van de Itali aanse stedebouwkundige en archi tect piof. Pier Luigi Nervi, dat door de gemeente Den Haag enthousiast was ontvangen, is thans door het proviciaal bestuur, tegen de raad van zyn adviseurs in. goedgekeurd. Het stedebouwkundig plan is de basis geweest voor een geheel nieu we luimtelyke structuur, die pas in de centrale functies van de Haagse binnenstad. Het plan omvat een complex winkels, kantoren, bedrij- ven, een hotel en een byzonder ge bouwcomplex voor activiteiten op het gebied van cultuur, vermaak, ver enigingsleven eventueel met café restaurant. Een deel van deze projecten is reeds verwezeniykt: twee kantoorgebouwen en een nieuw busstation voor de K.L.M. De Exploitatie Maatschappy Sche ven Inge n (E.M.S.Z wolsman) nam het initiatief voor de bouw van de overige gebouwen, waarby later ook werden ontworpen de torenhoge kan torenflat met parkeergarage voor 8i0 auto's, en een schouwburg voor 930 personen. Geen socialist te vinden voor staatssecretaris bij Defensie Het blijkt, dat er in de kringen van de P.v.d.A. niemand te vinden was, die bereid was een benoeming tot staatssecretaris van defensie te aanvaarden. Naar de minister-pre sident, mr. J. M. L. Th. Cals, mede namens de minister van Defensie in antwoord op schrifteiyke vragen van het eerste-kamerlid Geuze (CHU) meedeelt, zyn er inderdaad pogingen aangewend om een van de twee toen nog open plaatsen als staatssecretaris van Defensie door een lid van de Party van de Ar beid te doen bezetten. Het kabinet betreurt het, aldus de minister-pre sident, dat deze pogingen niet zyn geslaagd. Het uitblyven van de be noeming van een lid van de P.v.d.A. tot staatssecretaris van defensie, zal, zo verzekert de heer Cals, geen afbreuk doen aan de homogeniteit, van het kabinet ten aanzien van de defenslepoltiek. De heer Geuze had er in zyn vra gen op gewezen, dat het gebruik is, dat te regeringspartyen by de be zet iing van de politieke posten by het departement van Defensie wor den betrokken. Er zyn thans drie staatssecreta rissen van Defensie. De staatssecre taris voor de Marine is een anti-re volutionair, commadeur A. van Es, te staatssecretaris voor de lucht macht is een lid van de K.V.P., kolo nel J. J F Borghouts, de derde staatssecretaris, die de Koninkiyke Landmacht onder zyn beheer heeft, is de heer G. H. J. M. Peynen- burg, die niet by een politieke par ty is aangesloten. nezen die men gevangen had weten te maken waren Vietnamezen van Chinese afkomst, van wie er alleen reeds in Cholon. by Saigon, ongeveer een miljoen wonen. De Vietcong heeft gisteravond voor het eerst openiyk een beroep gedaan op Noord-Vletnam, militaire verster kingen te sturen. „Wy doen een drin gend beroep op het Noordvietnamese volk onze troepen te versterken", zo zeiden de Vletcong-lelders In een ver- klarine die door het Noordvietnamese persbureau werd verspreid. Volgens waarnemers staat deze veklaring ge lijk met een onverbloemd verzoek om buitenlandse „vrUwilllgers", een soort- geiyk verzoek als de Noordkoreanen in de Koreaanse oorlog tot China richtten. Mariniers in actie Amerikaanse mariniers en Zuid- vietnamese troepen zyn gisteren be gonnen met een tweede grootscheeps offensief, dat is gericht op het ver nietigen van rondzwervende eenhe den van de Vietcong by Kwoeang Ngai, die buitenposten van de rege ring hebben uitgeschakeld en twee bataljons hebben vernietigd. De Amerikanen hadden gisteren tot hun voornaamste vyand de schroeiende hitte. De temperatuur stege tot 54 graden celsius. De communistische spookbataljons slaagden er weer in de strijdmacht ter grootte van een regiment te ont- wyken. De actie vindt plaats op on geveer honderd kilometer ten zuiden van Da Nang. Pools songfestival Een Canadees liedje heeft de eerste prijs gewonnen op het jaarlykse in ternationale songfestival in de Pool se stad Sopot aan de Oostzee. De Ne derlandse Conny van der Bos viel met in de prijzen. Everett Sloane overleden In Hollywood is gisteren dood aan getroffen de Amerikaanse acteur Everett Sloane. De 55-jarige vertol ker van talryke filmrollen, die „zyn carrière in 1930 begon by het beken de „Mercury theater" van Orson Wel- ies, werd al enkele dagen vermist. Hy liet een brief achter waarin hy zich beklaagde over een ernstig vermin derd gezichtsvermogen, hetgeen hem sterk deprimeerde. Sloane had zich gespecialiseerd in gruwelrollen, doch speelde met het zelfde gemak in komische films. Be kendheid verwierven „Citizen kane", .The big knife" en „Desert fox". La ter trad Sloane voornamelijk in tele visiefilms op. Gustaaf Adolf van I zalm te verschalken in de Tarna, is een enthousiast een rivier in noord-Lapland. Hier is hij bezig een Zeeslag bij Quemoy Het hoofdkwartier van de marine van nationallstisch-China heeft ver klaard, dat drie oorlogsschepen van communistisch-China tot zinken zyn gebracht in een zeeslag ten zuiden van Quemoy. De zeeslag vond gister ochtend plaats. De schepen waren op een routine-patrouille ten zuiden van Quemoy, een nationalistisch bolwerk voor het vasteland, toen ze werden aangevallen door schepen van com munistisch-China. De twee nationa listische vaartuigen schoten terug toen ze onder vuur kwamen te liggen en raakten drie van de aanvallende schepen, die in brand vlogen en zon ken, aldus het hoofdkwartier. Daarna werd het contact met de twee natio nalistische schepen verloren. Andere marineschepen en vliegtuigen zoeken nog naar de twee vermiste schepen. Het betreft hier twee in Amerika gebouwde schepen, die als duikboot jagers in dienst waren. Zy waren vol gens het persbureau Nieuw-China de visgronden by het eiland Namoa bin nengedrongen en hadden niet gerea geerd op waarschuwingssignalen. (Van onze Hilversumse correspondent) Een 900 kilo zware bom van Duit se makely is gisteren in de loop van de dag opgegraven op militair terrein by Soesterberg. Het levens- gevaarlyke stuk oorlogstuig by- na cnderhalve meter lang en met een diameter van één meter lag anderhalve meter onder de (heide) grond en is destyds toen het werd atgtworpen in 1942 niet ge ëxplodeerd. Direct na de vondst en het marechaussee-onderzoek, werd de explosieve opruimingsdienst uit Culemborg op de hoogte gesteld. Gistermiddag werden de eerste po gingen ondernomen om de zeer zwa re bom te demonteren. Hierin is men niet geslaagd. Het bleek een karwei te zijn, waartegen Mannen van de Koninkiyke marine beter zouden zyn opgewassen. Zy werden gister avond gewaarschuwd. Snelle reactie van ininder-valide Meisje (12) uit water gered (Va Door de snelle reactie van de min- der-valide en 59-jarige W. Sluikhuis uit Deventer is het 12-jarige Zwolse meisje Annie de Vries van de ver drinkingsdood gered. Zy speelde aan de kant van een vyver in één van de Deventer bultenwyken, toen ze plotseling uitgleed. De heer Sluik huis zag het meisje in het water ondergaan en dook haax na. Na twee vergeefse pogingen slaagde hy erin met behulp van nog twee om wonenden het reeds bewusteloos ge raakte meisje aan de wal te bren gen. Mond-op-mond beademing en massage brachten Annle de vries v/eer by bewustzyn. De inwoners van de Japanse hoofdstad Tokio staan bekend om hun voorliefde voor het spe len in automaten. Thans schij nen zij aangetast door een vis- koorts: er zijn al vijfhonderd in- door-visvijvers voor de liefheb bers opengesteld. Sommige bio scopen verwijderen enige rijen stoelen om een watertank te plaatsen, zodat de bezoekers, die dat wensen, gelijktijdig kunnen vissen en filmen. Deze foto's ge ven een beeld van de visrage op de tweede verdieping van een gebouw in de zakenwijk. Wat Ky met ziji uitlating over Hitier bedoelde De Vietnameseregering heeft g teren e enverklaring uitgegeven i bedeeld was om „een uitleg te gei van wat premier Ky heeft bedo toen hy over Hitier sprak. De vorige maand vestigde Ky een woordvoerder dat hy zekere kï liteiten van Hitler had geprezen een interview met een journalist oktober vorig jaar. Er is nogal commentaar uit het buitenland komen sinds de verklaring in en dit is kennelijk aanleiding gewe tot de verklaring die gisteren is i publiseerd door de persdienst van centrale uitvoerende comité in gon. „Het spreekt vanzelf", aldus de V| klaring, „dat vice-maarschalk 1 niet de dictator, oorloghitser en n Hitier bewondert maar eerder i leider die in de jaren - '30 dc energie en dynamisch optreden leen in staat was Duitsland één maken, één land dat toen verdei Vanuit dit aspect gezien, al m zeker graag zien dat Vietnam ono leiding staat van een leider, die begiftigd met de energie en de 4 namiek can de Hitler van het i gin van de wedergeboorte van Duii land opdat alle krachten in het la kunnen worden opgeroepen tot stn tegen het communisme van de u slag van deze stryd is het voort* staan van Vietnam afhankeUjk. „Als men zekere successen van e man bewondert, behoeft dat ui noodzakelijk te betekenen dat ro zyn methode overneemt", aldus 1 verklaring. Nooit, zo werd besloten, hoofd van de regering van de nazi-diktator als een willen stellen. Het volk var heeft Djem niet afgezet on dere Djem op zUn plaats te .heeft b Vletni voorbw Vletm Dr. Van V oorthu ij ze nschool (aula) Films „Traditioneel Afrika". „De 5 besl getemd". Ingeleid door dr. S. Kooljman. 3 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. DINSDAG Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Burcht: Ned. Ver. Schuttersveld: Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nm. TENTOONSTELLINGEN BoerhaavezalenTentoonstelling aquarellen, gouaches en schilderijen Kees van der Wel. Dag. 3-6 en 7-9 uur nm. (t/m 11 augustus). Burgerzaal StadhuisBloementen- (t/m 8 augustus). Lakenhal: Tentoonstelling 17de eeuwse 'ers uit Nederlands bezit. Dag. 10- zond. 1-4 uur (tot 30 augus- tenschap" „Eigen werk", „Geschiede nis der fotografie". Dag. van 10-5 u zond. 1-4 uur (tot 13 september). De Lakenhal: Dag 10-4 uur; zond uitzondert] (zondag I-4^ uur) L-O.I.-gebouw (Oosterkerkstraat); Unesco-ten toons telling „The writing". Dagelijks van 9 tot 0 uui behalve zaterdags en zondags (t/n BINNENLAND ul De stakende Pa- het Brabantse dorp Goirle bij Tilburg ningen. Muren zijn jn nauwelijks De gemeente net woningen had. De verontw dlgde bewoners willen nu actie nen Mr. F. F. M. StolwUk Na dienstverband van ruim 20 laren g mr. F. F. M. Stolwijk de „Federatie ersorganlsatlën ln het bc drukkersbedrljf" veria' noemd tot lid van de centrale raad beroep ln Utrecht Mr. Stolwijk n gemeen j j- kunstenaars jonge Nederlands MET EEN ENKEL WOORD woordenboek gereed te hebben. Kleuterleidsters Het thans be staande aantal scholen voor de oplei ding van kleuterleidsters kan groot val omgekomen De man was bezig een stilstaande betonmolen schoon te ma- plotseling door nog onopge- &n de molen vermorzeld. BUITENLAND «en De Indo- I I houden De bootjes worden nu ge bruikt door de Indonesische marine, de gevangen genomen inzittenden zijn overgedragen aan de plaatselijke auto riteiten, aldus de mededeling. Geen getuigenis tegen cipier Een ntet-blanke gedetineerde weigerde gls- kreeg als straf voor zyn weigering n< een laar erbij. De blanke cipier stond terecht op beschuldiging van diefstal van explosieven. Hoewel de man de verzekering kreeg, dat hy direct naar andere gevangenis ook zijn mond maar hy veranderde toen hem verzekerd w worden overgeplaatst. 1 In Johannesburg Internationale Fede ratie van transportarbeiders is een commissie gevormd, die de komende maanden zal beraadslagen over een ln te stellen wereldboycot van schepen 1 deze schepen Is Gangtok, hoofdstad B hoe tan gearresteerd, die beschuldigd een rol te hebben gespeeld ln de moordaanslag op de monarch toen deze eind Juli een klooster te Paro bezocht. Tot dusver zyn vyftlg personen gearresteerd l.vm met de schletparty. waarby de 36-Jarige vorst het Turkse kabinet van premier Urgu- plu hebben twee ministers ontslag ge nomen teneinde een politieke crisis voorkomen. Het zyn de minister Defensie Dineer landszaken, Ozturk. De regering van Urgupdu ls een voorlopig coalltiebe- verklezlngen kunnen worden gehouden waarop nieuwe Westdultse postzegels afgewezen Secretarls-gi en dollar (5.4 miljoen gulden) Belgen, die ln Kongo schade bezittingen hebben geleden door op- Ryksmueeum voor Vol! (Steenstraat 1): Dag. 10-17 1 Tentoonstelling Unlvlsle 1965. Geop< grocd Werkd, n van Oudheden: Te .Opgravingen ln bybtk 10-5 uur; zon- en fe UJks 10-5 uur; rond 1-5 uur Rijksmuseum voor de geechledei der natuurwetenschappen: Dag. IC BIOSCOPEN Lldo: „Incident op Cyprus". 18 Jr. Dt 2.30 7^ en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.4 Camera: „Te rijk om los te loper 2.30, 7 9.15 1 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; 'smidda 2.30 uur „Toto en de stropers". Studio: „Lieve, lieve John". 18 Jr. D* 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.4 7 en 9.16 uur. 's Morgens 10.30 1 behalve zondag) „De nieuwe avi spionage-komplot op". A.l. Da$ Rex: „De klokkenluider 1 vuurlinie". 14 Jr. Zoo Avond- en nachtdienst der apothele Zuider Apotheek. Lamm e nscha nsweg 1 waargenomen door Zuider Apotheek. 8 augustus gesloten 22 uur. Behalve de Zuider Apotheek Is 1 f Lelden op zaterdag 7 augustus 's mo gens van 8 uur tot 12 uur, ultslulter voor spoedeisende gevallen, ook g s opendApotheek van Drlesum, Ma' a 110. tel. 20406. De apotheken te Leiderdorp, Oeg» geest en Voorschoten zyn op zaterui 1 7 augustus ook 's morgens geopend. dagmiddag 12 1 34092; Van Alphen, Noordelnó plein 2a, tel. 22268; Meel, Thorbecls straat 5. tel. 22522 en Gaasbeek. K gewoerd 128, tel. 20266. Te Oegstgee9t dokter Held, tel. 5224 B(j geen gehoor van an halsarts specialist (of diens waarnemers), l HAAGSE: AGENDA danst. ZONDAG 8 AUGUSTUS Kurzaal. 11.30 uur. Daniël Waye: berg. plano. MAANDAG 9 AUGUSTUS Kurzaal. 20.15 uur. Het Resident) Orkest. DINSDAG 10 AUGUSTUS Kurzaal. 20.15 uur. International Danstheater. WOENSDAG 11 AUGUSTUS Kurzaal. 20.15 uur. International Goochelfestlval. DAGELIJKS Kurhaus Paviljoen. 20.30 uur M»

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2