ILEIDSCH DAGBLAD Ghanese vredespoging in Hanoi bleef vruchteloos j Ho Tsji-minh zelf 1 wel bereid tot een I gesprek met V.S. n.( Nationale regering zonder Pavandreoe? Gasmeter overbodig? Grote Nederlandse expositie in Moskou Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 No. 31636 DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Weer Aziatische en Afrikaanse vredesoproepen Het bezoek van een afgezant van president Nkroemah van Ghana, Kwesi Armah, aan de hoofdstad van Noord-Vietnam Hanoi heft geen resultaat opge- Nadat Armah verslag terjaan de president had uitgebracht hetyertrok diens minister van Bui tenlandse Zaken, Quaison- Sackey, met een brief naar Washington. Gisteren heeft hij die tijdens een zeer korte ont moeting met president Johnson overhandigd. Later werd in meegedeeld, dat de lUvVer. Staten geen perspectief zien in de boodschap van Nkroe mah aan Johnson. Er zou geen enkele aanwijzing bestaan, dat nta het Noordvietnamese bewind tijkbereid is tot een gesprek op ba- vA'sis van voor Amerika aanvaard bare voorwaarden. Een hoge Amerikaanse functio naris zei gisteravond dat de Verenig- Staten hun bombardementen op floord-Vietnam, gepaard aan mili- laire krachtsinspanningen in het zui len, net zolang zullen voortzetten ils het nodig zal zijn om Hanoi hel, ïinj r (Van onze weerkundige 922'' medewerker) lUn. Wij hebben deze zomer slechte re weekeinden gehad maar echte zomerdagen zoals donderdag met 1 temperaturen boven 25 graden jiallen tot dusver nog niet in een weekeinde. Een groot deel van =midden- en zuid-Europa ligt in warme lucht van 28. tot 35 gra den, in Spanje werd gisteren 42 graden Celcius gemeten. Aan de rand van deze warme 'ucht trekken storingen met re- jen en omveersbuien van Frank rijk over België naar Duitsland en kunnen plaatselijk ook in ons een bui veroorzaken. In Zuid-Limburg werd vanmorgen 8 millimeter regen gemeten. De zon %omt af en toe door, maar een westelijke wind gaat morgen iets el* koelere lucht van de Noordzee -aanvoeren. Hierdoor zal de tem- ggferatuur vandaag en ook zondag In de kustgebieden 17 tot 19 en in i het binnenland ongeveer 20 gra den bedragen. Geen ..slecht va- kantieiveermaar toch een iets te lage temperatuur. Ui WEERBERICHT OPKLARINGEN Volgens het weeroverzicht van het r van' 10 uur blijft de aanvoer koele lucht aanhouden bij een akke tot matige wind uit noordwest t west. Maar er zullen flinke op- [laringen voorkomen en slechts inkele locale buien. STRANDVERWACHTING Onweerstoring trekt van Noord- frankrijk naar West-Duitsland met iydelijk, ook aan het strand, een :leine onweerkans. Een depressie, die v .Van Schotland naar Denemarken "rekt, veroorzaakt morgen een koele en krachtige zeewind tussen noord sn noord-west. Overdag 16 tot 18 gra den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Ondanks enkele tonnige perioden door de koele en te sterke zeewind geen aangenaam strandweer. -doe 8 augustus reh^on op: 05.12 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 18.32 uur; onder: 01.00 uur. Hoogwater in Katwijk te 00.08 en 13.00 uur. Laagwater te 08.19 en 20.5" uur. r 1 arw Prf Dit nummer bestaut uit 14 pagina's en een bijvoegsel ervan te overtuigen dat alleen on derhandelingen 't einde van het con flict betekend. Wij zijn ervan over tuigd dat onze militaire acties in Zuid-Vietnam en de voortgezette bombardementen van het noorden, Hanoi aan de onderhandelingstafel zullen brengen, zo werd in de rege ringskringen verklaard. De premier van India en Oeganda, resp. Sjastri en Obote, hebben giste ren in een gemeenschappelijk com muniqué opgeroepen tot het beëindi gen van de vijandelijkheden in Viet nam teneinde het klimaat te schep pen voor een conferentie als die van Genève in 1954. Zij zijn het erover eens dat „in samenwerking met andere niet- verbonden landen pogingen moeten worden gedaan een vreedzame oplos sing voor de kwestie-Vietnam te vin den". In Cairo spraken gisteren de pre sidenten Nasser en Sekoe Toere van Egypte en Guinea in een com- nuniqué hun bezorgdheid uit over de verslechterende toestand in Vietnam. De Amerikaanse bombardementen op het noorden moesten worden ge staakt. Beide staatshoofden wezen op de noodzaak, „dat vrede tot stand wordt gebracht in overeenstemming met de overeenkomst van Genève van 1954 en de wettige rechten en verlangens van het Vietnamese volk". Volgens de Aziatische communisti sche leider zou de Noordvietnamese president Ho Tsji-minh persoonlijk wel bereid zijn om onderhandelingen met de Verenigde Staten aan te kno pen. Gezien de druk van pro-Chine se militante figuren in Hanoi zou hij dit echter alleen kunnen doen als de Amerikaanse luchtaan vallen op Noord-Vietnam worden ge staakt, aldus de zegsman. Van dit bericht, dat gisteravond betrouwbare kanalen in Moskou werd ontvangen, kon echter geen bevestiging worden verkregen. Ge vraagd om commentaar verklaarde een Noordvietnamese zegsman in Moskou dat het standpunt van Hanoi >r zover hem bekend ongewijzigd sedert de jongste openlijke ver klaring van april jl., die sedertdien werd herhaald. Dit standpunt is dat vrede alleen kan worden bereikt door terugtrekking van alle Amerikaanse militairen uit Vietnam, staken van de aanvallen op het noorden en in williging van een aantal voorwaar den, die Washington onaanvaard baar noemt. Rantsoenering van rijst en meel in INDIA Wegens een groeiend tekort aan voedsel zal in zeven grote steden in India rijst en meel worden gerant soeneerd. In Calcutta was dit reeds het geval. Over enige tjjd komen al le steden met meer dan drieduizend l de beurt. (Van i correspondent in Athene) Dat de Griekse koning gisteren veel kopstukken uit het centrum ontving, met inbegrip van vier „verrader-minister", zal door ex- niier Papandreoe zeker worden op gevat als een voortgaanse poging het centrum te verdelen en te beheer sen en hem te isoleren. Dat de ko ning vandaag op dezelfde wijze door gaat met ere- kopstukken, lijkt erop te wijzen, dat hy de oplossing blijft zoeken in een z.g. nationale rege ring zonder papandreoe. Ook de al tijd verrassende, vooruitstrevende leider Maekezenis duidde daarop zijn audiëntie en hij gaf zelfs wenk, dat hij voor zo'n offer be schikbaar was. Zijn voorstemmen voor Novas maakt dit hoogst w schijnlijk, maar ook deze eeu wacnter op het premierschap heeft in Athene zijn aanhangers. pandreoe zeer nastaande boerenlei der Sbaltazis het onmiddellijk hou den van verkiezingen bepleit. Dit al les heeft gemaakt dat de rechtse kranten met blije extra-avondedities zijn uitgekomen. Daarin wordt voor het weekend een derde cen trumregering voorspeld met Step- nopoelos als premier en Tsirimokos als vice-premier. Zich ook tegen deze centrumforma tie verzettend zal Papandreoe zeker een groot deel van de openbare me ning aan zijn zijde houden, maar deze zal steeds meer het cachet krij gen van persoonijlek trouw en toe wijding. Het woord „verraad" zou langzamerhand kunnen devalueren. Tsirimokos die in de burgerooor- log aan de linkerzijde vocht zou veel linkse Grieken in verwarring bren gen als hij Papandreoe zou afval len Doch al deze voorspellingen zijn speculaties bij gebrek aan zekerheid, die misschien pas in de loop van het weekend komt. Slot pag. 2 Autobotsing DRIE DODEN, 8 GEWONDEN Bü een ernstig auto-ongeluk op de kruising Rijksweg 43 en de Brugge- laan onder Terwispel (Fr.) zijn gis termiddag drie personen gedood, acht personen werden gewond. Omstreeks kwart voor vijf reed een Volkswagenbusje met arbeiders, af komstig uit Jubbena, met tamelijk grote snelheid de kruising op, waar bij de bestuurder geen voorrang ver leende aan een uit de richting Hee renveen komende personenauto. Er volgde een hevige botsing. De 57- jarige G. F. Delvigne uit Den Bosch, de eveneens 57-jarige boekhandelaar K. M. van der Heyde uit Amsterdam en de 41-jarige S. Oosterbos, grond werker uit Jubbega werden op slag gedood. Alle inzittenden van het busje moesten gewond naar het ziekenhuis in Heerenveen worden vervoerd, even als mevrouw Delvigne en mevrouw Van der Heyde, inzittenden van de personenauto. Tientallen doden door tyfoon Een tyfoon, die de naam „Jean" kreeg, heeft gisteren in Zuidwest Japan aan 26 mensen het leven ge kost. „Jean" trekt thans in noorde lijke richting weg over de Japanse Zee. Vermoedelijk zal het eiland Sachalin het eerstvolgende slacht offer zijn. De windsnelheid in de kern van de tyfoon is echter gedaald tot 135 km/u. 4 Revolutionaire(?uitvinding van twee Alkmaarse tekenaars (Van onze Alkmaarse correspondent) Een 20-jarige tekenaar bij de lichtbedrijven in Alkmaar, de heer A. Schoon, heeft in samenwerking met zjjn 25-jarige collega, J. de Boer, een instrument ontworpen waarbij gas en vloeistoffen gemeten kunnen worden. Dit zou wel eens een revolutie teweeg kunnen brengen in het wereldje van de gasmeters, die hierdoor misschien wel gaan verdwijnen. De uitvinding gaat uit van een ge heel ander principe dan de bestaan de gas- en vloeistofmeters, die met bewegende onderdelen werken. Het aandeel van elk der tekenaars in deze uitvinding is, aldus de heer Schoon elk vijftig procent. Hun uit vinding is reeds vier weken be schermd door een octrooi dat zowel in het binnen- als in het buitenland acht maanden geldig is. De directie van de lichtbedrijven heeft de em- ployé's aangeboden de kosten te ver goeden die nodig zijn om de uitvin ding ook na deze acht maanden in het buitenland te beschermen. Zij hebben dit aanbod echter afgewezen, omdat zij hun rechten nog ten volle willen behouden. De heer Schoon vertelde, dat hij op het idee van het nieuwe apparaat is gekomen, toen hij aan het experi menteren was met een bandrecorder. Hij kwam daarbij tot de ontdekking dat als trillingen van de menselijke WERELDTENTOONSTELLING Het Rijnsburgse bloemencorso rijdt vanmiddag onder het motto .Bloem en Show" van het kwe kersdorp via Oegstgeest naar Leiden en terug. Het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer D. van der Kwaak uit Leiden, heeft gistermiddag het corso geopend door het plaatsen van een vaantje met het Rijns burgse wapen op de openings auto van de bloemenstoet. waar in het bestuur van de Stichting ..Rijnsburg's Bloemencorso" zal plaatsnemen. (Foto L.D/.Holvast) Het Nederlandse bedrijfs leven zal op aanzienlijke schaal deelnemen aan de chemisch- technische wereldtentoonstelling voor industrie en landbouw, die van 11 tot 26 september in Mos kou wordt gehouden. Tijdens deze wereldexpositie in het Sokolniki-park worden tienduizend buitenlanders, voornamelijk deelne mers en hun medewerkers, maar ook veel geleerden verwacht. Dat is vijf maal zoveel als tijdens de wereldten toonstelling voor bouw- en wegen bouwtechniek in 1964. Drie Nederlandse deskundigen zul len er wetenschappelijke symposions verhandelingen houden. De Neder landse inzending in Moskou wordt ongeveer viermaal zo groot als die van 1964. Op 2.734 vierkante meter, verdeeld over twee hallen, zullen ongeveer zestig ondernemingen in 27 stands laten zien, waartoe het Neder landse bedrijfsleven op chemisch- technisch gebied in staat is. Nederlandse Ditmaal wordt nauw samengewerkt met het officiële Nederland-U.S.S.R.- instituut in Den Haag. Op 24 septem ber wordt als vrucht van deze samen werking een Nederlandse dag gehou den. Deze wordt waarschijnlijk door de Nederlandse ambassadeur in Mos kou, mr. E. Star Busmann, geopend. Behalve de Staatsmijnen, Verolme, „De Schelde", de V.M.F., de Stichting Nederlands Exportbureau voor Con structie en Machinefabrieken „Neco- ma", nemen onder andere ook het „Nederlands Verkoopkantoor voor chemische produkten N.V., de Leidse Apparatenfabriek", Niagara Filters, Scado-Archer, Eichoff, Begemann, Hunter-Douglas, Comprimo, Electro- fact, Aagrunol, Becker-Delft en Fer- ro-Enamels aan de expositie deel. Advertentie LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING stem op een band zijn vast te leggen, het op een of andere wijze mogelijk moestzijn eveneens trillingen van een onder druk passerend gas te regi streren. Nederlandse bijstand aan Zuid-Korea Nedeiland heeft gisteren aangebo den iii het kader van het program ma van technische bijstand 15 Zuid- kor ca an se ingenieurs in Nederland op te leiden. Het voorstel werd gedaan in een gesprek van de Nederlandse ambas- daseur Van Gulik met de Koreaan se minister van Buitenlandse Zaken, Lee Tong-Won. Volgens het programma zullen 9 van de 15 Koreanen waterbouwkun de studeren. KLM-employé opgesloten Een employé van de K.L.M., die gisteravond voor hij uit New York naar Amsterdam terugkeer de nog even een bezoek aan een winkel op het vliegveld bracht, kwam toen hij de zaak wilde ver laten tot de ontdekking dat de deur gesloten en het personeel vertrokken was. Men had niet ge zien dat er nog iemand aanwezig was. De K.LM.-employé, een Amsterdammer, prees zich geluk kig dat de winkel telefoon had en hij belde de politie. Voordat ech ter de eigenaar was opgespoord en deze de deur opende, waren al twee vliegtuigen richting Amster dam vertrokken. Gelukkig voor de K.L.M.-'er ging een uur later weer een vliegtuig naar Neder land. (Advertentie) tHoogeHuys iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii VOLAUTOMATISCHE IE NCO NV Telefoon 01720—2491 Een van de meest specta culaire onderdelen van de Hel der se Vlootdagen was gisteren het uitvoeren van een "raid" door veertig mariniers van het amfigisch oefenkamp Texel. De foto toont enkele rubberbootjet met buitenboordmotoren, die een aanval doen op de radarpost op het Helder se havenhoofd. VS-ambassadeur j verliet receptie De Amerikaanse ambassadeur in Moskou Foy D. Kohier is gisteren weggelopen van een receptie In heb Kremlin omdat premier Kosigin da Verenigde Staten had beschuldigd van agressie in Vietnam, waardoor een gevaarlijke situatie voor de we reldvrede was ontstaan. Kohier zei tegen een journalist dat hy de opmerkingen van Kosi gin onaanvaardbaar achtte by een gelegenheid waarbij de ambassadeur als gast is en dus niet kan ant woorden. Kohier heeft de laatste tijd veel uitnodigingen voor recep ties en dergelijke afgeslagen om te voorkomen dat hij gedwongen zon zijn te luisteren naar aanvallen op de VS. Hy had echter besloten de receptie van gisteren wel by te wo nen omdat deze werd gegeven voor Koning Mohammed van Afgani- stan. Parijs aanvaardt opvatting van Eur. Commissie Ondanks de vorige maand begon nen boycot van de Europese gemeen schappen heeft Frankrijk zich neer gelegd by een zienswijze van de Eu ropese commissie. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd antwoord van de commissie op een vraag van het Nederlandse lid van het Europese parlement, H. Vredeling, over Fran se steunmaatregelen aan de pluim veehouderij in Bretagne. In het antwoord zegt de Europese Commissie, dat de Franse regering in juli 1964 haar voornemen ken baar had gemaakt om een specifie ke en afnemende steun met regio naal karakter toe te kennen voor west-Frankrijk ten behoeve van de pluimveeteelt De commissie was echter van me ning dat een steunmaatregel in de ze vorm niet verenigbaar is met de bepalingen van het Verdrag van Ro me en deelde dit aan de Franse regering mede. De Franse regering heeft daarop de Europese Commissie medege deeld, dat is afgezien van steun in deze vorm. Er wordt thans van ge dachten gewisseld over de nieuwe vorm die aan de steun aan de pluimveehouders in Bretagne kan worden gegeven, aldus de Europese Commissie. (9ucf teuwo De bedienden in de mode- winkels te Parijs hebben bij een zeer beleefd adres aan hunne patroons verzocht dat die winkels des Zondags ge- sloten worden. De Koninklijke Biblio- 1 theek te 's-Hage is in het be- 1 zit gekomen van een exem- plaar van het even belang- 1 rijke als prachtige werk van den hoogleeraar Tisschen- dorf, den Codax Sinaïticus, geschonken door den Keizer 1 van Rusland.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1