LEIDSCH DAGBLAD Oud-minister boos op drs. Lieftinck Den Uyi Irene viert verjaardag Kabinet-Papandreoe of nieuwe verkiezingen? Verkoop aandelen Breedband twistpunt Premier Wilson: „Geen devaluatie van liet pond" VERTREK AMERIKANEN NIET NOODZAKELIJK EIS: OPNEMING IN GESTICHT ARBEIDERS WEGGESLINGERD Uitvaart mr. Helb Route van liet 13e f Rijnsburgse corso f KINDERBIJSLAG WORDT HOGER Voor van tot- honden schoot groot +S. alles Vlieland (Sue/ ^ïlteuwo Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 No. 31635 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Misverstand door subtiele details (Van onze parlementaire redactie) De directeur van de Wereldbank in Washington ,onze oud- minister van Financiën, dr. P. Lieftinck heeft zich in een telegram aan de minister van Economische Zaken sterk gekant tegen be paalde uitlatingen van drs. Den Uyl. Het gaat om uitspraken van de bewindsman tijdens het Eerste Kamer-debat over de verkoop van de aandelen Breedband aan de Hoogovens. Dr. Lieftinck kreeg indertijd het kabinet-Marijnen het verzoek neutraal en objectief de waarde de aandelen vast te stellen. Nu zegt de oud-minister diep geschokt te zijn over uitlatingen van drs. Den Uyl, die onbedoeld twijfel zouden sui wekken aan zijn eer en goede n; Hij heeft gevraagd om rechtzet ting. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, beraadde zich vanmorgen over wat de Eerste Ka mer in deze netetige kwestie te doen 6taat. In Washington schijnt dr. Lief tinck de indruk te hebben gekregen, dat minister Den Uyl in de Eerste Kamer in antwoord op vragen var de A3.-senator Zijlstra heeft ver klaard dat Lieftinck bij de prijsvast stelling rekening heeft gehouden met het feit, dat alleen Hoogovens ko per zou zijn, en met wat de Hoog ovens zouden kunnen betalen. De vraag impliceert dat de staat eer voordeliger transactie zou hebben ge daan, als de aandelen op de vrije markt gebracht waren. Bij het bewuste debat op 27 juli heeft prof. Zijlstra inderdaad ge vraagd: „Heeft de heer Lieftinck uw mening bij het bepalen van [koopprijs rekening gehouden met het feit, dat er maar één koper en met wat die koper kon betalen?" CITAAT Minister Den Uyl gaf op deze vraag geen rechtstreeks antwoord. Wel antwoordde hij met een ci taat uit het rapport van dr. Lief tinck. waarin deze oud-minister 'schrijft, dat hij slechts te maken had met het feit, dat de regering de aan delen aan de Hoogovens wilde ver kopen. Prof. Zijlstra herhaalde toen zijn vraag, maar zijn herhaling was slechts een gedeeltelijke: „Mijn vraag was: heeft naar uw mening de heer Juwelenrovers maken Brabant onveilig (Van onze Bossche correspondent) Met twee nachtelijke inbraken in juwelierszaken in Diessen en Oud- Gastel is de angst onder de Brabant se juweliers, vooral onder die in Til burg en verre omgeving, weer hoog opgelaaid. In Tilburg zelf en in Bre da, Oisterwijk, Hilvarenbeek, Loon op Zand, Gilze, Rijen, Alphen, Riel, Den Bosch en Eindhoven zijn de af gelopen twee maanden al dan niet geslaagde overvallen gepleegd op ju welierszaken. De methode is steeds hetzelfde: 'snachts wordt een eta lageruit ingeslagen met een hard voorwerp: in eer oogwenk graaien twee man alles uit een uitstalkast wat van hun gading is, en binnen de minuut kiezen ze het hazepad in een snelle wagen, waarmee een handlanger steevast enkele me ters voorbij de beroofde zaak staat te wachten. Het drietal heeft op deze manier al voor tienduizenden gul- -tiens buitgemaakt. WEERBERICHT Kans op onweer I Het K.N.M.I. verwacht van heden- tot morgenavond: veranderlijke be- iwolking met tijdelijk '•egen en kans Pp onweer. Overwegend matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit Westelijke richtingen Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRAND VERWACHTING I Iets koelere lucht met ook nog plinke zonnige perioden. Kans op pen verspreide onweersbui uit Frank rijk. Zwakke tot matige, meestal buid-westelijke wind. Overdag 18 tot po graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Licht onstabiel met buienkans, maar ook zon. 7 AUGUSTUS 1965 onder: 20.2 Zon op: 05.11 u Maan op: 17.34 Hoogwater in en Laag water: 7.04 Lieftinck bij de berekening die hij toen heeft gemaakt, rekening gehou den met het feit dat alleen Hoog ovens kon kopen?". „JA' Op deze vraag (waarin dus niet werd gesproken over wat de Hoog ovens zouden kunnen betalen) ant woordde drs. Den Uyl „ja". Prof. Zijlstra (misschien in de mening dat hij ook ten tweeden male het as pect van de betaalcapaeiteit in het geding had gebracht) antwoordde toen: „Uw antwoord op deze vraag behoort neen te zijn". Deze subtiele details hebben waar schijnlijk bij dr. Lieftinck misver standen gewekt. Minister president Cals heeft in middels aan dr Lieftinck het steno grafische verslag van de omstreden kamerzitting toegezonden. Drs. Den Uyl is niet in staat commentaar te geven. Hij is met vakantie. De geruchten, die in de Britse pers zjjn verschenen en volgens welke Lord Cromer de Gouverneur van de Bank of England voorstander zijn van een devaluatie van het pond sterling, zijn gisteren in het Britse Lagerhuis tegengesproken door de Britse premier Harold Wilson. Deze geruchten, die volgens Wilson afkomstig zijn van „zenuwzieke" geesten, zijn volkomen ongegrond en zouden bijna een blaam werpen op Lord Cromer, wiens standpunt gekant te zijn tegen elke devaluatie van het pond wel bekend is. De dis contovoet van de Bank of England is aan het slot van de vergadering van de bestuursraad van de Centrale Bank gehandhaafd op 6%. Naar i leiding van de sterke vermindering van de goud- en deviezenreserves van Groot-Brittannië werd door sommigen verwacht dat het disconto zou worden verhoogd. De „Times' maakte melding van geruchten vol gens welke het op 9% zou worden gebracht. President Johnson, leden van de Amerikaanse Nationale Veiligheids raad en andere hoge functionarissen zjjn gisteren bijeengeweest om met generaal Maxwell Taylor, de schei dende ambassadeur in Zuid-Viet- nam, de toestand aldaar te bespre- Moord uit wrok De officier van Justitie bij de ar rondissementsrechtbank in Gronin gen, jhr. mr. A. H. S. van der Wijck, heeft ontslag van rechtsvervolging, opneming in een krankzinnigenge sticht voor de tijd van een jaar en onvoorwaardelijke tor beschikking stelling van de regering geëist tegen een 24-jarige constructieschilder uit Groningen. Hij stond terecht, ver dacht van moord op zijn vroegere werkgever, de vijftigjarige wijnhan delaar F. P. A. Mak. Uit jarenlang jegens hem gekoes terde wrok wegens een in het ma gazijn van de heer Mak opgelopen stijve rechterduim, had verdachte op de morgen van 5 januari van dit jaar de heer Mak met een aantal messteken op straat om het leven gebracht. Daarna had hij zichzelf aangegeven by dc politie. Tijdens de terechtzitting maakte de verdachte de indruk alsof de hele zaal; buiten hem omging. Hy zei zich niets meer te herinneren van de moord. Bij herhaling verklaarde hy dat hy niets meer wist en gees telijk helemaal kapot was. Uitspraak 13 augustus. Premier Wilson van Engeland meent op grond van uit Hanoi ont vangen inlichtingen te kunnen zeg gen, dat terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Vietnam geen noodzakelijke voorwaarde vormt voor onderhandelingen. Wilson gaf deze mening gisteren in het Lagerhuis te kennen toen hem vragen over de kwestie-Vietnam werden gesteld. De Britse premier gaf ook te ken nen, dat de Britse regering achter Washington blijft staan wat de oor log in Vietnam betreft, ondanks de kritiek van de linkervleugel van La bour. De linkse socialisten willen dat de Britse regering zich van Washin- tons opvatting distancieert nu presi dent Johnson besloten heeft de Ame rikaanse strijdkrachten in Vietnam te versterken. Wilson zei echter wel, dat zijn regering van mening blijft dat het vraagstuk-Vietnam alleen langs vreedzame weg opgelost kan worden. De Britse oud-minister van Bui tenlandse Zaken, Walker heeft de Verenigde Staten dringend verzocht onderhandelingen met de Vietcong als zodanig te aanvaarden tijdens een vredesconferentie inzake Viet nam. Walker zei elk besluit van de Westelijke mogendheden tot erken ning van Noord-Vietnam redelijk te achten, indien China en de Sowjet- Unie Zuid-Vietnam zouden erken nen. Eens te meer verklaarde hij zich voorstander van de toelating van China tot de Verenigde Naties. Wal ker zei dit tijdens een toespraak in Worthing. Noord-Vietnam beweert, dat zijn strijdkrachten „438 Amerikaanse vilegtuigen hebben neergeschoten en vele Amerikaanse piloten gevangen hebben genomen of gedood" sinds de Verenigde Staten op 5 augustus vorig jaar hun eerste zee- en luchtaanval op Noord-Vietnam ondernamen. Volgens radio-Hanoi zijn „de neer gehaalde toestellen van twintig ver schillende typen waaronder die waarover het meest is opgeschept als zijnde de meest moderne zoals de F 105 Thunderchief, F 4 Phantom, A 4 Skyhawks en verkemningstoestel- len zonder piloot". Volgens een Amerikaanse opgave hebben gedurende de afgelopen week tien Amerikaanse militairen het le ven verloren bij de strijd in Vietnam; 45 Amerikanen liepen verwondingen op. Het Pentagon deelt verder mee, dat sinds 1 januari 1961 in totaal 506 Amerikaanse militairen in Vietnam zijn gesneuveld. Het aantal gewon den bedroeg in die periode bijna 3.000. Prinses Irene heeft gisteren haar 26ste verjaardag rustig doorgebracht in de kring van de Koninklijke fa milie in Porto Ercole. Aan het familiediner in „Felice Elephante" zaten behalve Irene, haar echtgenoot Prins Car el Hugo, Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Claus von Ams- berg aan. De enige buitenstaander aan 't diner was de burgmeester van Porto Santo Stefano, de luxe bad plaats aan de andere kant van het Schiereiland Argentario ln de Tyr- rheense Zee ten noorden van Rome. In de loop van gisteren kwamen tal van gelukstelegrammen binnen. Prins Carel Hugo is hier dinsdag aangekomen. Verwacht wordt dat hij zaterdag naar Madrid zal terugkeren. Het is niet bekend of Prinses Irene met hem meegaat of nog een paar dagen in Porto Ercole zal blijven. Twee arbeiders, die gisteravond om half negen bezig waren met het beproeven van een nieuwe aardgas leiding in Groningen, zijn daarbij ernstig gewond geraakt, toen een af- sluitplaat lossprong. De mannen wer den door de onder vijftien atmos feer druk staande lucht dertig a veer tig meter weggeslingerd. De heer K. van der Woude uit Groningen kwam er het slechtst af: hU werd tegen de muur geworpen. Samen met de heer H. Miljon, eveneens uit Groningen, werd hij met zware verwondingen in het Aca demisch Ziekenhuis in Groningen opgenomen. Het stoffelijk overschot van mr. H.A. Helb zal maandag op de be graafplaats Westduin in Den Haag worden bijgezet. Vandaag zou in Pre toria de plechtige uitvaartdienst voor de woensdag overleden ambassadeur in Zuid-Afrika zijn gehouden. Het transport van de kist naar Nederland geschiedt dit weekeind. n Show" trekt morgen van terug. De route Is als het De achtjarige uit Oestersund lijk-Zweden is e erleden week u kronen ongeve den) (Van onze correspondent in Athene) Vanochtend tussen tien en 61.000 half elf vond in het koninklijk 42.000 qui- j paleis in de Griekse hoofdstad Eva Granhag n noordweste- •n rijk meisje een voetbalpool. Vorig I een historische ontmoeting zij al eens 7.000 kronen plaats: Koning Constantijn ont- oo' haar ouders ving de oude. wat versleten en uitgebluste leider van de pro- communistische Eda-partij. Pa- salidis. Hoewel de grondwet bij een kabinetscrisis uitdrukkelijk het raadplegen van de leiders van alle erkende partijen voor schrijft, heeft 's konings vader, Paul, nooit ander contact willen hebben dan met de zogeheten nationale partijen. Is deze histo rische geste van de koning, die hem overigens door de afgetre den premier Novas is aanbevo len, een teken dat hij, na alle misleidende raadgevingen, de weg terug wil vinden naar het onberispelijk constitutionele pad? In dat geval zal hij ook met oud-premier Papandreoe nog enkele bittere drinkbekers moe ten ledigen. Papandreoe heeft de koning giste ren in een onderhoud van vijf kwartier geadviseerd hem met de op dracht tot formatie te belasten of anders nieuwe verkiezingen uit te schrijven onder een zakenkabinet. Indien koning Constant jjn het eerste j tisering er misschien enkelen, die bereid zijn de verraders te verraden en naar Pa pandreoe terug te keren. Wat dit be treft wordt vooral de naam Kosto- poelos genoemd. Maar het blijft dan toch krap regeren. Dus verkiezingen binnen 45 dagen net als in februari 1964? Maar het is zeer de vraag of de fractieleden van 't Centrum daar veel bereidheid toe vertonen. Verkiezingen ook als ze worden gewonnen, zijn toch altijd een harde dobber voor elke afge vaardigde. Sommige Grieken praten daar heel nuchter over. „Het kost een miljoen en dat haal je er pas na een jaar weer uit". Drie verkie zingen binnen twee jaar vormen dus een lelijke schadepost. Het is trou wens helemaal de vraag hoeveel aan hang Papandreoe nog zal blijken te hebben op de fractievergadering, die vandaag weer in de liberale club zou worden gehouden. De 145 heb ben hem aan zijn triomf geholpen, maar zullen zij hem ook toegewijd blijven? De loyaliteit van kopstukken als Stephanopoelos, Tsirimokos en Papapolitis komt nu weer in de waagschaal en sceptici voorzien een tweede golf van verraad. Het Pa pandreoe gezinde dagblad „To Vima" pleitte daags na de triomf voor een werkelijke consequente democra opvolgt, komt Papandreoe eilijkheid te staan, dat hij nog slechts kan beschikken over '45 van de 300 zetels. Om te regeren zal hij of afhankelijk zjjn van de Eda of van zes van de „verraders" van de regering-Novas. Tot het steunen op de Eda was hjj in november 1963 niet bereid en dat was de reden, dat de voor hem triomfantelijke verkie zingen van februari 1964 werden ge- het Centrum het bestaat uit 12 pagina's hoogst theatrale optreden leider heeft ongetwijfeld nieuw kwaad bloed gezet. Niettemin zullen de nieuwe verraders-in-spe ook reke ning moeten houden met Papan dreoe's populariteit bij het volk. die op haai topp'int staat. De meest we zenlijke vraag van alle blijft: wat zullen al diegenen doen die hebben gezworen dat Papandreoe nooit meer terugkomt, ook niet als de meerder heid dat wil? In hoe sterke mate zijn deze krachten in het leger en Ol de overstelpende sympathiebc-daarbuiten versterkt in de drie we lt uigingen van links Papandreoe nu ken dat Novas heeft geregeerd? Zijn anders doen denken, moet worden we aan het einde of nog maar aan I betwijfeld. Onder de verraders zyn I het begin? Het Rijnsburgse bloemencorso „Bloem Rijnsburg via Oegstgeest naar Leiden en volgt: RIJNSBURG 1.30 uur: Vertrek van terrein Veiling „Flora", Oegst- geesterweg, Brouwerstraat, Noordeinde, Petronella van Saksen straat, Evertsenstraat, Piet Heinstraat, De Ruyterstraat, Ka naalstraat, Katwijkerweg, Langevaart, Sandtlaan, Herenweg, Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraatbrug, Vliet Z.Z., Smidstraat, Oegstgeesterweg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijnsbur- gerweg en Rijnzichtweg. "9i OEGSTGEEST 2.30 uur: Rijnzichtweg, Van Assendelftstraat, Rhijngeesterstraatweg, Endegeesterlaan, Geversstraat, en via Leidsestraatweg en Rijnsburgerweg. LEIDEN 3.10 uur: Stationsplein, Stationsweg, Steen6traat, Blauw- b poortsbrug. Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Hoogewoerd, Breestraat (ongeveer te 3.45 uur namiddag), "O Noordeinde, Rembrandtstraat. o PAUZE in de Doelenkazerne. 5.15 uur: Noordeinde, Witte Singel, Zoeterwoudse Singel, Lammen- schansweg. Koninginnelaan, Herenstraat, Zoeterwoudseweg, Vijf-Meilaan, Boshuizerkade, Ter Haarkade, Haagweg, Rijn- i zichtbrug, Morsweg, Morssingel Stationsplein, en via de Rijns- burgerweg naar Oegstgeest, Leidsestraatweg, Geversstraat, Leidse Buurt, Rijnzichtweg, Rijnsburgerweg naar Rijnsburg. Y vondroute door Rijnsburg: Flora, Rijnsburgerweg, Oegstgeester- q weg. Herenweg, Sandtlaan, langevaart, Kanaalstraat, Burg. V; Meyboomstraat, Noordeinde, Koestraat, Vliet Z.Z., Smidstraat, Q Oegstgeesterweg, Rijnsburgerweg, Flora. De regering heeft zich verenigd met het advies van de SER om met ingang van 1 juli j.l. de kinderbij slagen te verhogen met vijf cent per dag voor het tweede tot en met het zevende kind, en met vijfentwintig cent per dag voor het achtste en volgende kind. Dit blykt uit een wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet ten, dat de regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De kosten hiervan worden geraamd op 34 miljoen gulden per jaar. Van dit bedrag komt ongeveer 22.5 mil joen voor rekening van het alge meen kinderbijslagfonds en 11.5 mil joen ten laste van het kinderbijslag- fonds voor loontrekkenden. Bij de premievaststelling voor 1966 zal met deze kostenverhoging rekening wor den gehouden. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt dat hier sprake is een incidentele verhoging in het r van het loonakkoord voor 1965. De regering wil met deze verhoging geen precedent voor de toekomst aanvaarden. Vlottere verkoop woningwetwoningen De minister van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening heeft maat regelen getroffen ter bespoediging de procedure voor de verkoop woningwetwoningen aan bewo ners daarvan. De taxatie van over te dragen woningen zal in het ver volg nog slechts geschieden door een door het Rijk er een doo: de ge meente of de woningbouwcorporatie ir. te wijzen deskundige. De voorheen geldende bepaling, dat deze twee. °en derde deskundige moesten aanwijzen, is ingetrokken waardoor een vlottere gang van za ken mogelijk is. Manden voor hond en poes, ovaal of rond. Van de eenvoudigste tot de sierlijkste, zelfs inklapbare vaa metaal (makkelijk meenemen). Kussens en dekens. A!!;s om Uw huisvriend(innetje) lekker te ver* wennen met een warm holletje. Reismandjes en fietsmandjes. Al vanaf 5.90 Nieuwe Rijn 50 Tfn 20 8 24 (0 17 10) i Uit het Leidsch Dagblad van l 8 Aug. 1865: 9 9 De gehouden verkooping, 9 ten overstaan van den nota- 9 ris Mr. L. J Klaverwijden. 9 aan den Burg alhier: o.a. Een 9 huis en erf aan de Zuidzijde 9 van de Langegracht no 558: 9 kooper P. Smit voor 1422 9 Aan de N.zijde van de Lange- 9 gracht no. 931: kooper J. J Hakkaart voor 560. f 9 Het getal leden der Ned 9 Herv. kerk in Nederland be- 9 draagt 1.926.113; het aantal 9 predikantplaatsen 1582.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1