Collectie van meesters uit de zeventiende eeuw kunst kalei öoscoqp Exclusief bezit van Sydney van den Bergh Willemstad boos over ongebruikte pet LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 AUGUSTUS VIERDE BLAD In museum De Lakenhal": (Advertentie) VREEMD GELD IS BiJ ONS BEKEND! wat visie, ambachtelijk kunnen, als compositorisch vervlogen betrefI. Vanzelfsprekend komt hier de lief hebber van moderne of ultra-moder ne stromingen niet aan zijn trekken. Hij zal de levende actualiteit" mis sen, doch tevens tot de conclusie komen, dat deze schilders een wel zeer grondige leerschool doorlopen hebben, om het zó ver te mogen brengen. Iets, waaraan het onze huidige kunstenaars veelal te zeer ontbreekt. Een zich verdiepen in hetgeen de 17de eeuwse kunstenaars in grote j veelzijdigheid tot stand brachten, kan voor de beschouwer een enorme verrijking betekenen en hem doen j concluderen, dat deze kunst in me-1 nig opzicht „voor alle eeuwenI geldt. De expositie duurt tot en met 30 augustus. H. Hoge prijzen voor rommel, geheten „nieuw antiek" De belangstelling voor het verleden en dan nog wel het niet al te verre j verleden jaagt ook in Engeland de prijzen van wat vroeger werd be- i schouwd als „rommel uit de tijd van i koningin Victoria" omhoog. De Drachme, de Yen, de Dinar, de Escudo, de Peseta... vreemd geld? Niet voor de N.M.B. Daar kennen ze de waarde van élk geld. Als u dus te maken hebt of krijgt met vreemde valuta: de N.M.B. is uw adres. Ze helpen u deskundig en graag! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1 In Ootmarsum Havenmeester capituleert EEN expositie van ongetwijfeld exclusieve klasse is van gister avond af te zien in het museum „De Lakenhal", namelijk die van werken van oude meesters 17de eeuw) uit de kostbare collec tie van de heer en mevrouw Sidney J. van den Bergh-Bendix uit Wassenaar. Voor hen die van „oude kunst" houden is deze ten toonstelling er een om van te watertanden. Er zijn bekende schilderijen, er zijn andere, slechts zeer zelden getoond: in totaal een vijftigtal, waarbij de Leidenaar met gerecht vaardigde trots kan vaststellen, dat een zestal „voorvaderen" re presentatief naar voren komt, n.l. Rembrandt, Van Goyen, Metsu Van Mieris, Steen en Van Slingelandt. Vanzelfsprekend is niet al het geëxposeerde van gelijkwaardig niveau, maar toch mogen wij constateren, dat de samensteller met selectief gevoel voor hoge waarden te tuerk is gegaan. Dat deze collectie nu in een museumzaal te zien is, verhoogt onge twijfeld het visuele genot in sterke mate. Als Leidenaar wordt men allereerst getroffen door Jan van Goyens' „Ri vierlandschap met gezicht op Leiden", waarop zoveel herkenbaar is, dat ook nu nog het oog boeit. Ook in zijn kleinere stukken als „Riviergezicht", „Wintergezicht" „Zomergezicht", doch bij uitnemendheid „Oude schuur in landschap", boeit Van Goyens' zuiver kunstenaarschap. Van Rembrandt is er diens „Hen- drickje Stoffels", dat volgens de nieuwste bronnen evenwel wordt toe geschreven aan Carel Fabritius en een imponerend „Mansportret". Ga briel Metsu is vertegenwoordigd door zijn verwonderlijk teder „Jonge vrouw voor de spiegel" (hierbij afgebeeld) en Frans van Mieris met een klein pa neeltje, een portret van Kniertje van der Cock. Van Jan Steen zal zeker diens „Doktersbezoek aan ziek meis je" (uit diens laatste jaren) de aan dacht trekken. Pieter Cornelisz van Slingelandt dient met zijn „Dames- portret" en „Herenportret" eveneens hoog aangeslagen. Naast deze zijn er andere kunste naars van grote faamwij denken aan de fijnschilder Hendrik Avercamp, die zo minutieus (en ook geestig!) tewerk ging in zijn „IJsgezicht", Frans Hals. van wie de portretten van een jonge man en een jonge vrouw sublieme kwaliteiten bezitten, waarvoor even wel een Samuel van Hoogstraten met zijn „Jeugdportret van de schilder" geenszins behoeft onder te doen, ja, hem wellicht zelfs nog overtreft. Van Gerard Terborch frappeert o.a. in hoge mate diens „Damesportret", van Harmen Fransz Hals ziet men een waardevol „Jongensportret", Ja cob Ruisdael tekende „De sluis" en Salomon Ruisdael een „Rivierland schap met veerpont". Aan een der wanden zijn bij elkaar gehangen enige fijnzinnige bloemstil- levens, zo van Balthasar van der Ast (Bloemen in Chinese vaas), Ambro- sius de Oude (Bloemen in een nis), Dirk de Bray (Bloemen in een glazen vaas), Jan Breughel de Oude (Bloe men in glas), Rachel Ruysch (Bloe men in vaas). Vele andere namen sieren deze ex positie: wij noemen Peter van An- raadt („Stilleven met pijpen"), Ba- rent Avercamp (IJsgezicht), Adriaan Brouwer (Boerenherberg), Jan van Capelle (Schepen voor de kust), Pie ter Claesz (Stilleven met pijpen), Karei Dujardin (Paard, ezel en koe in landschap), Barerit Fabritius (Ge bed voor de maaltijd). Jan Davidsz de Heem (Vaas met bloemen en Stil leven van citroenen, druiven, vlinder enz.). Jan van der Heyden (Stads gezicht in Amsterdam), Meindert Hobbema (Rivier bü een bos en Landschap), Willem Kalff (Keuken- interieur), Aert van der Meer (Win terlandschap en IJsgezicht met GABRIEL METSU ..Jonge vrouw voor de spiegel schaatsenrijders)Adriaen vanOstade (Man in venster met rode muts), Godfried Schalcken (Kinderportret), Adriaen van de Velde (Herder met schaap), Jan Jansz. van de Velde (Stilleven met granaatappel en Stil leven met oesters), Lieve Verschuer (Riviergezicht met fort Pampus), Ja cobus Vrel (Sint Ologssteeg in Am sterdam) en Emanuel de Witte (Kerk- interireur in Amsterdam). Vele grote en kleinere meesters, die ieder hun talent op eigen wijze en in eigen genre demonstreren, zijn op deze expositie verenigd. Men er vaart opnieuw indringend, tot welk een hoogte de schilderkunst in de 17de eeuw was uitgegroeid. Zowel Men noemt deze rommel „nieuw antiek". De hoge prijzen van „oud antiek" heeft er natuurlijk toe bij gedragen. dat er een markt is ont staan voor voorwerpen van niet al te lang geleden. Zo zijn b.v. deze zomer in Londen de volgende spul len aangeboden: een Victoriaanse koffiemolen voor 14 dollar, een ko peren petroleumkachel, 44.80 dollar, een autotoeter. 42 dollar, een Vic toriaanse waskom, 56 dollar, een zandloper. 112 dollar, een telefoon toestel uit de eerste tijd, 66.40 dol lar. een ouderwetse fietspomp, 19.60 dollar. Een handelaar in „nieuw antiek" zei: „De wijze slaat geen wijn meer op om ze te laten rijpen. Hij slaat alle oude spullen op en Iaat ze rijpen. Als ik ze te pakken kon krijgen zou ik zo'n 20 ouderwetse waskommen opslaan. Over tien jaar zou ik ze kunnen verkopen voor 140 dollar per Concert zonder solist (Van onze correspondent» Wethouder G.F. Hulsink van het 2750 inwoners tellende toeristenstad je Ootmarsum heeft tijdens de raads- \ergadering 'n orginele oplossing ter j tafel gebracht voor de financiële moeilijkheden waarin het Overijssels I Philharmonisch Orkest is geraakt, na slechtbezocht concert in Oost- Behalve een aantal toeristen waren er slechts 40 Ootmarsummers komen opdagen, waardoor een tekort van f. 500 was ontstaan. Nadat zijn col lega. wethouder J.G.M. Bloemen, had betoogd dat de Ootmarsumse kunst liefhebbers voortaan maar naar een schouwburg elders moesten gaan voor concerten op niveau, kwam wethou der Hulsink met een voorstel het O. P.O. te verzoeken voortaan de solist maar thuis te laten. Dat scheelt f. 400. had hij uitgerekend. „Een concert van het O.P.O. zonder solist is voor Ootmarsum goed genoeg", al dus de wethouder, wiens voorstel overigens niet werd gesteund. Internationale expositie oude boeken en prenten (Van onze correspondent) Havenmeester G. B. den Hollander van het aan het Hollandsch Diep gelegen plaatsje Willemstad, heeft gisteren van het ge meentebestuur een brief ontvangen waarin hem kort en bondig wordt meegedeeld, dat hij uit gemeentedienst zal worden ontslagen als hij langer weigert zijn uniformpet te dragen. Dinsdag zei de heer Den Hollander nog ..dan neem ik zelf wel ontslag". Van 5 tot 9 oktober 1965 zal in d« zalen van het gebouw „Arti et Ami- citiae", in Amsterdam de eerste in- Vliegers en opera De Metropolitan Opera in New York dingt in verband met de zo- merconcerten die zij in de open lucht geeft, naar de gunst van Luchtvaartpiloten. De opera heeft gratis toegangs biljetten voor de concerten in Manhattan aangeboden aan le den van de Vereniging van ver keersvliegers. het personeel van de verkeers-toren van La Guardia en van de Federale Luchtvaart dienst. Bezoekers van de concerten hebben reeds geconstateerd dat het lawaai van de vliegtuigen nu veel verminderd is. Bij de piloten schijnt het ver zoek de juiste snaar te hebben geraakt. „Velen van ons houden van opera", zo zei een ivoordvoer- der van de Vereniging van ver keersvliegers. „Wij vliegen steeds vaar Rome en daar ivorden wij in deze richting wat opgevoed! nN «•r Hierboven de 39-jarige ac trice Patricia Neal. o.a. winnares van een "Academy Award", waarover wij dezer dagen schre ven. Zij heeft gisteren in het Nuffiled-ziekenhuis in Oxford het leven geschonken aan een dochtertje, haar vijfde kind. Het kind weegt bijna zes porjd. De actrice herstelde opmerke lijk snel van enige hartaanvallen en een beroerte. Met recht kan zij een ..moe dige" vrouw genoemd worden. ternationale verkooptentoonstelling van oude boeken, prenten en teke ningen worden gehouden. De officiële opening vindt plaats op 4 oktober. De verkooptentoonstelling wordt georganiseerd door de Ned. Ver. van Antiquaren onder auspiciën van de Internationale league of booksel lers", waarbij verenigingen uit 15 landen zijn aangesloten. Tenminste 60 deelnemers uit 15 ver schillende landen zullen aan deze verkooptentoonstelling deelnemen. De organisatoren verwachten dat de deelnemers gezamenlijk voor een waarde van vele miljoenen guldens j aan antieke boeken, prenten en teke ningen tentoon zullen stellen. Nieuwe watersnood in zuid-Oostenrijk (Van onze Weense correspondent I Nieuwe zware regens van de laat- Iste dagen hebben vooral in de Oos- I terijkse provincie Stiermarken grote j schade bezorgd. De stad Radkersburg vlak bij de Joegoslavische grens is I geheel door water ingesloten. In de omgeving zijn een jongetje van vier i en een meisje van negen in het wa- 1 ter omgekomen. Ook drie volwasse nen. die nog wat huisraad in veilig heid wilde brengen, werden door het kolkende water meegesleurd. De ze tel van het districtbestuur. het be lastingkantoor en het ziekenhuis van Radkersburg zijn geheel geisoleerd. Voor de nodige verbindingen zorgen de soldaten van het Oosterijkse le ger met hun bootjes. Gelukkig valt er in de toevoer van water van be ken en riviertjes een langzame ver traging te bespeuren en is vooral de bovenloop van de rivier de Mur rus tiger geworden. De schade is groot, zodat de vorige watersnood van juni en juli door deze nieuwe catastrofe een nationale ramp is geworden. In Oosterijk is de toeloop van toeris ten voor een derde teruggelopen. Maar zijn vrouw kan nog niet ge loven dat de gemeenteraad van de pet een prestigekwestie heeft ge maakt. Zij zal proberen of zfj meer overwicht op haar man heeft dan de burgemeester, de wethouders en alle gemeenteraadsleden bij elkaar. Want de petten-kwestie van Willem stad zit de bestuurderen hoog. Het is een ernstige zaak. Burgemeester P. B. Bouman zegt er dit van: „In dertijd heeft de gemeenteraad de havenmeester aangesteld en daarbij het beding gemaakt, dat hij een pet moest dragen, opdat hij duidelijk kenbaar zou zijn voor de schippers van naderende jachten. De man heeft de boot echter steeds weten af te houden. We hebben toen gezegd: je krijgt een mooie pet. Maar het ding bleef in de kast". De zaak werd opnieuw besproken in de vergadering van burgemeester en wethouders. De heer Den Hollan der werd op het gemeentehuis ont- boden. „Doe die pet nou op. doe niet zo vervelend", werd hem gezegd. En de burgemeester benaderde hem la ter nog eens. maar de havenmees ter bleef blootshoofd weigeren. Zo kon het gebeuren dat tijdens de gemeenteraadsvergadering van eergis teren een raadslid het woord vroeg en zei: „Mijnheer de voorzit ter. die man draagt nog steeds zijn pet niet". Burgemeester Bouman antwoordde wanhopig: „Ik wil einde lijk eens van die ellendige pet-kwes tie afkomen. Jullie hebben de man aangesteld en jullie kunnen hem ontslaan. Het beste is dat de raad hem officieel gebiedt de pet te dra gen en de ontslagmogelijkheid als sanctie gebruikt". Zo is het gebeurd. De raad van Willemstad heeft unaniem besloten, dat de heer Den Hollander zijn pet draagt of heengaat. De „dure" havenmeesterspet in het Brabantse plaatsje Willemstad heeft uiteindelijk toch een hoofdgevonden: dat waarvoor het was bestemd. Do havenmeester heeft gisteravond eie ren voor zijn geld gekozen. „Dan moet het maar" heeft hij besloten. Echtpaar vermist Sedert anderhalve maand is er niets meer vernomen van het echt» paar Nunninga uit Arnhem, dat om streeks medio juni is vertrokken om een trektocht door Nederland te ma ken. Het laatst heeft men de heer Nunninga (33) en zijn vrouw (42» in Sneek gezien, toen zy daar ge» huuiae boot terugbrachten. Het echt» paar is in het bezit van kampeer» benodigdheden en een rubberboot.^ Men vreest i ongeluk. De Amsterdamse kunstenaar Marten ran der Wal heeft, in opdracht van de gemeente, een reliëf van 1.50 x 1.20 meter in teak hout vervaardigd onder het motto: ..De synthese van het voetbal- veld

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7