Leiden krijgt voorproefje van het Rijnsburgse corso i Onderwi j sbeur s Pas op vrouw je spullen wanneer deze je woning binnenkomt FONTEIN Pracht en praal in Burgerzaal GELDBUIT BÏJ TWEE INBRAKEN BROODFABRIEK IN ZUID-WEST Vertragingen in het busverkeer Besparingen op Britse defensie Vissers vangen bot (ten) „Marsmannen gearresteerd LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 AUGUSTUS TWEEDE BLAD BURGEMEESTER VAN DER WILLIGEN OPENT EEN SPROOKJESACHTIGE BLOEMENTENTOONSTELLING De burgerzaal van het Leidse stadhuis is onherkenbaar: de door- ient( gaans nogal koel aandoende, statige marmeren zaal biedt op het ogenblik een sprookjesachtige aanblik. Duizenden met veel zorg en uBtv vakmanschap bijeengezochte bloemen hebben deze ruimte omge- eeui toverd tot een sprookjesachtige omgeving, waarin behalve de felle »ugi kleuren van de vele bloemsoorten de doordringende geuren domi neren. .Rijnsburg Bloemenpalet" is er weer en wel op een wijze, die alle voorgaande bloemententoonstellingen overtreft :hl» ■5 u Dat mag dan ook wel want de aar het Rijnsburgse bloemencorso voor- ®o afgaande bloemententoonstelling ir 't Leidse stadhuis viert een lustrum rtan jaar geleden trok het befaamde kun t het eerst naar Leiden. Daarom is ei aan de tentoonstelling, die gistermiddag officieel werd ge- opend extra aandacht besteed: di arrangementen zijn fraaier dan ooit de afwisseling in bloem- soorten is een lust voor het oog en aan vormgeving en artisticiteit zijn knul kosten nog moeite gespaard. Rijns- eop« burg en de binders uit heel Neder- l- land hebben laten zien dat de leus „Nederland-bloemenland" volkomen >ijïï terecht is a fe b*r) Kleuren D* Er is letterlijk van alles te zien op deze jubileum tentoonstelling: or chideeën in velerlei vorm, rozen in alle mogelijke variëteiten, gladiolen r D in felle kleuren, anjers in wat zach- )t' 4.i tere tinten en met zorg gekweekte gerbera's. Naast de aan de nationale op« binderijwedstrijd meedingende in- endingen is er nog een groot aan- al bijzondere werkstukken te r' D bewonderen. Zo zijn er mooi aange- 4j legde vijverpartijen, terwijl er ver- 30 «der enkele volières met vogels zijn ftVfl opgesteld. In het achterste gedeelte van de burgerzaal staat een enorm *n werkstuk, dat een beeld geeft van j' 4', 10 jaar Rijnsburgs bloemencorso: de onderwerpen van die tien jaar zijn Not uitgebeeld op kleine corsowagens, die pm tezamen een roemrijk beeld van Rijnsburgs corso-verleden geven. ndg|Ook de gevel van het Leidse stad huis en de rustieke binnenplaats zijn 7rfjdVoor deze gelegenheid met gladiolen Mdi t versierd. Vooral 's avonds in het licht van de schijnwerpers biedt dit monumentale Leidse gebouw op het ogenblik een feeërieke aanblik. Trots Het was dan ook niet zonder trots dat de voorzitter van het stichtings bestuur van het „Rijnsburgs Bloe mencorso", de heer C. Leeuwenburg, gistermiddag de tientallen genodig den voor de officiële opening van de bloemententoonstelling welkom heet te De heer Leeuwenburg zei, dat on danks het slechte weer er toch vol doende fraaie bloemen waren om een dergelijke tentoonstelling moge lijk te maken. Hij bracht in het bij zonder dank aan de heer G. Kiersch uit Noordwyk, die nu al meer dan 11 jaar zijn krachten aan het Rijns burgs bloemencorso (en de tentoon stelling) wijdt, en aan diens assis tent, de heer De Koning. „Leiden -g", zei burgemeester mr. der Willigen, die vervol gens het woord voerde. „U hoort er langzamerhand bij", vond de burgemeester, die Leiden een echte lustrumstad vond, doelend op WSL, universiteit en nu het corso. Mr. Van der Willigen betrok in zijn ope ningstoespraak ook de actieve Leidse VVV en de plantsoenendienst van Leiden, die de nodige steentjes in de organisatie van dit evenement bij droegen. Na een korte toespraak van de voorzitter van de Leidse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, de heer Harteloh, begon het gezelschap rondgang langs de werk stukken. Prestatie het bijzonder n de heren A. Hender- Vooral de heer formidabele prestatie met- zijn modern gestileer de werkstuk, waarin onder meer ver koolde balken en distels verwerkt Ook een inzending van de firma Buurman uit Oegstgeest oogst- Daarbij vielen op de inzendingen Kiersch (Noordwijk) (Den Bosch). Henderson leverde Burgemeester Van der Willi gen overhandigt de heer C. Leeuwenburg een herinnerings geschenk namens de gemeente Leiden. Op de achtergrond de bloemenmeisjes. (Foto L.D./Holvast) te veel bewondering. Het was overi gens moeilijk om in deze rijkdom van kleuren en vormen een verge lijking te maken tussen de afzonder lijke objecten en de jury, die de prijswinnaars in de nationale binde rijwedstrijd moet aanwijzen, staat nog wel het een en ander te wach ten. In de Stadsgehoorzaal in Lei den werd 's avonds een variété avond georganiseerd om de ope ning van de bloemententoonstel ling (nog) meer luister bij te zet ten. Hoewel er een bijzonder aan trekkelijk programma werd ge boden, was de belangstelling voor deze avond gering. Maar de men sen, dié gekomen zijn hebben vol op kunnen genieten van een door René van Vooren bij elkaar ge- De tentoonstelling „Rijns- burgs Bloemenpalet" is ge- a 1 opend: donderdag 5 augus- 5 1 tus, vrijdag 6 augustus en za- a 1 terdag 7 augustus van 9 tot a 1 22 uur, zondag 8 augustus j 1 van 13 tot 22 uur. Personen f 1 van 65 jaar en ouder hebben i 1 van 9 tot 11 uur 's ochtends 1 gratis toegang. j praatte aanschakeling van zang, variété en muziek. Behalve het Leedy-trio oogstte zangeres Shir ley veel succes. Daarnaast waren er nog goocheltoeren, acrobatiek en een muzikale clown te beivon- deren. Op twee plaatsen in Leiden is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. In het kantoor van een garage bedrijf aan de Zoetervtmdseweg wer den met behulp van gereedschap uit de zaak enkele stalen kasten openge broken. Uit deze kasten namen de daders een bedrag van f 59,en een aantal pakjes sigaretten. In het kantoor van een automo bielbedrijf maakten de inbrekers f 300,buit, nadat zij, eveneens met Deze maand nog wordt begonnen met de bouw van een nieuwe brood fabriek van Coöp. „Rijnland" aan de Rooseveltstraat in Zuid-West. De burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, zal op maan dag 16 augustus, 's middags om drie uur, de eerste paal slaan. 1 de firma, enkele bureauladen hadden opengebroken een oude brandkast opengescheurd. LEIDS JEUGDONTMOETINGSCENTRUM „REHOBOTH" ZOEKT NIEUWE WEGEN In het kader van het „jeugdwerk nieuwe stijl" organiseert het Jeugd- ontmoetingscentrum „Rehoboth" in Leiden een onderwijsbeurs. Deze beurs, die bestemd is voor alle werkende jongeren en hun ouders, wordt gehouden in het gebouw „Rehoboth", Rapenburg 10 in Leiden, van maandag 30 aug. tot woensdag 1 september. De beurs wordt georganiseerd in samenwerking met het ministerie van Sociale Zaken, dat op de beurs vertegenwoordigd is door een beroepenstand van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Deskundigen op voorlichtingsgebied en diverse Leidse onderwijsinstellingen zullen in lichtingen verstrekken over studiemogelijkheden. De onderwijsbeurs wordt maandag 30 augustus geopend door wethouder S. Sannes. De beurs is ge opend van 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 22.00 urn- dagelijks. Het jeugdontmoetingscentrum „Rehoboth" wil met haar jeugd werk nieuwe stijl onder meer streven naar een positieve bijdrage in de leef baarheid van het bestaan van jonge mensen in een grote stad en het scheppen van de mogelijkheid tot zelfontplooiing op allerlei gebied. OP CORSODAG In verband met Het op zater dag te houden bloemencorso is een groot aantal trajectgedeel ten van de autobusdiensten niet te berijden tussen 1.30 en 8.15 uur nam. Voor zover mogelijk zal in de diensten worden voorzien door omleiding-route's te berijden. zijn aand: Tussen 13.15 en 14.45 uur zullen de diensten KatwijkLeiden (lijn 41) RijnsburgLeiden (lijn 40) de ge meente Rijnsburg niet aandoen. Er wordt door lijn 41 via Valkenburg gereden. Tussen 14.30 en 16.00 uur worden le aan de Rijnsburgerweg en Ge versstraat en Leidsebuurt liggende halteplaatsen niet aangedaan. Tussen 15.00 en 16.30 wordt niet via j StationswegSteenstraat en Bree- straat gereden, doch via Witte Singel 1 Mors weg. Tussen 15.30 en 16.15 wordt niet via de z.g. Marktroute gereden, doch vla Witte Singel en Morsweg. Tussen 17.15 en 18.15 uur wordt de Witte Singel niet bereden. Tussen 17.30 en 19.00 uur wordt het trajectgedeelte KoninginnelaanHe renstraatVijf MeilaanZuid West BoshuizerkadeHaagweg door de lijnen 13/14 niet bereden. Tussen 18.00 en 19.00 uur wordt niet gereden naar en van het Mors- kwartier. Tussen 14.40 en 15.55 rijdt lijn 50 (HaarlemLeiden) naar resp. van de Warmonderweg en niet naar resp. van het Station. Tussen 14.30 en 16.00 uur rijdt lijn 60 (NoordwijkerhoutLeiden) naar resp. van het Station. De diensten naar en van Katwijk- Noord wijkWassenaarDen Haag VoorschotenLeidschendam zullen via omleiding-routes worden onder houden. Met vertragingen moet rekening gehouden worden. Ook tussen ca 18.30 en 19.30 uur kan op het trajectgedeelte Leiden Station—Oegstgeest Leidsebuurt nog enige vertraging ontstaan. (Van onze Londense correspondent) De Britse minister van Defensie, Healey, heeft gisteren de crisisstem ming enigszins verlicht door een op timistisch geluid. Hij maakte tegen over de pers bekend dat de regering er in negen maanden in is geslaagd 220 miljoen pond op defensie te be zuinigen, meer dan de helft van het geen men zich voor de periode eindi gende in 1969—'70 ten doel heeft gesteld. Men wil namelijk de totale defensie-uitgaven terugbrengen van meer dan 7 procent van het natio nale inkomen tot minder dan 6 pro- cent. De bedoeling is om volgend jaar honderd miljoen pond beneden de raming van deze regering en hon derdvijftig miljoen pond beneden die van de vorige regering te blijven. Hogere soldij en hogere materiaal- prijzen zijn hierbij buiten beschou wing gelaten. Men streeft thans naar nieuwe besparingen ten bedrage van 200 miljoen pond speciaal op uit rusting, maar zonder aantasting van de Britse defensie-kracht. Tevens zal de 300 miljoen pond, die dp defensie jaarlijks aan buiten landse valuta verslindt, belangrijk moeten worden ingekrompen. Engeland besteedt, behalve de Ver enigde Staten, meer dan enige Wes- rse mogendheid aan defensie. „Ma- isië" drukt het hevigst op het Brit budget. aldus Healey. Leidse huisvrouw op dievenpad Een verfijnd bloemsierstukje $van Japanse orchideeën. 0 (Foto L.D./Holvast) „Pas op je geld en je spullen, wan- ier deze vrouw je woning binnen komt", luidde de conclusie van de officier van Justitie. Het ging om een 35-jarige huisvrouw uit Leiden, die zich bij de Haagse politierechter had te verantwoorden voor haar (wal daden. De dagvaarding bleek een staal kaart van voorwerpen te bevatten, die de vrouw buit had gemaakt ter wijl zij ergens op bezoek was of werk te! Geldkistjes, bankbiljetten, pols horloges, radiotoestellen, armbanden, geldsbedragen, kortom, wat zij,, gap pen kon, gap je zij", om de termino logie van de officier aan te houden. De dagvaarding bleek nog wel een aanvulling te kunnen verdragen, want de officier deelde als „laatste nieuws" mee, dat verdachte in de af gelopen maand juni tot en met 1 juli in Leiden, Aalsmeer en Leiderdorp onder meer een fototoestel, een arm band en enkele bankbiljetten had ontvreemd. „En wat moeten we nu met u?'\ vroeg de rechter. „Ik zat zo in de schulden", luidde het verweer van verdachte. „Geen wonder als uw man een auto gaat kopen", verweet de officier. Hij noemde het een typisch voorbeeld van „ver-boven-je-stand" leven. „De auto was door mijn schoonouders be taald", antwoordde verdachte weer. „Maar je moet dan nog rijden ook", constateerde de rechter. Hoe dan ook, het was stelen en nog eens stelen wat deze Leidse huis vrouw deed. Het sterkste staalje was, dat zij kans zag bij een bezoek aan de toeziehthoudster van de reclasse ring f 130,te stelen Het radiotoestel had verdachte meegenomen uit een winkel, maar na haar vertrek miste de winkelier het toestel en rende de vrouw achterna. Ze liep ermee in haar handen „Het draait uit op ter beschikking stelling van de regering, en dat is maar het beste ook", vond de offi cier, die nu nog niet tot die maatre gel wilde overgaan. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf. Ook de verdediger, mr. De Groot, wist eigenlijk niet wat hij ervan moest zeggen. Hij wilde het met nog een deel voorwaardelijke gevangenis straf proberen. De reclassering zou volgens hem ook niet alle aandacht aan verdachte hebben besteed, om dat die het mogelijk te druk heeft. De rechter veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf. De zon schijnt en de fon- tein op de Vismarkt spuit. Zij zetten daarmee luister bij aan de Leidse bloemen- week, die op zaterdag, wan neer het Rijnsburgse corso door de stad trekt, haar be kroning zal vinden. Nóg is een spuitende fon- tein in de Sleutelstad een be zienswaardigheid. Geboren en getogen Leidenaars weten wel, dat de Vismarkt-fon tein doorgaans gedurende enkele uren in het jaar (op 3 oktober) in werking wordt gesteld. Er moet wel iets heel bijzonders aan de hand zijn, een bloemenfeest bijvoor beeld, wil het spuitapparaat buiten deze vaste uren enke le magere waterstraaltjes produceren. Met ingang van het ko mende voorjaar komt echter verandering in deze situatie. Nadat de gemeenteraad on langs een bedrag daartoe be schikbaar heeft gesteld, zal de Dienst van Gemeente lverken in september zoda nige technische voorzienin gen aan de fontein aanbren gen. dat het apparaat dag en nacht kan blijven spuiten. De Leidse Duinwater Maat schappij levert ook een bij drage door een roulatiepomp beschikbaar te stellen. Het ligt dan in de bedoeling om de fontein elk jaar tijdens de warme maanden te laten spuiten. Dat het stadsbeeld er door verlevendigd wordt staat bij voorbaat vast. (Foto LJD/.Holvaat) Voor Leids museum De afgelopen dagen vond een vrij omvangrijk mammoetbottentransport plaats van IJmuiden naar Leiden. Het Rijksinstituut voor Visserij - onderzoek in IJmuiden verleent nl. zijn medewerking aan het geologisch en mineralogisch museum in Leiden, voor de talrijke fossielenvondsten, die thans door vissersschepen op de Noordzee naar IJmuiden worden vervoerd. Genoemd museum in Lei den betaalt premies aan vinders, al naar de waarde van de opgeviste overblijfselen van dieren, die al lang niet meer op deze wereld leven. De belangrijkste vindplaats is momen teel bij de bruine bank. Ongeveer 50 mijl dwars voor IJmuiden. Daar schijnt door een stroomverandering. die mogelijk in verband zou staan met de omvangrijke werken ter uit breiding van de IJmuidense haven en de uitdieping van het water daar voor, een bodemlaag in vrij snel tem po af te schuren, waardoor een ieuwe laag bloot komt te liggen. Daarin ligt een rijke schat van overblijfselen van niet meer voorko mende dieren verborgen. De laatste tijd zijn botten en kiezen gevonden van mammoets, reuze herten en neushoorns. De Peruaanse politie heeft een drietal ..marsmannetjes" gearres teerd. Het bleken Peruanen te zijn die bijzonder klein van stuk waren. Uitgedost als buitenaardse wezens hadden zij een serie gedurfde over vallen gepleegd, aldus de geruchten over vhegende schotels handig uit buitend. Een van de mannen had als bijnaam „de dwerg". (Advertentie) ZOEKT O EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3