DAGBLAD Geen meerderheid voor de Griekse regering-Novas Winst P.T.T. 15 miljoen iVerslagen premier blijft op verzoek van de koning aan Vluchtelingenhulp vaak mensenhandelv' Rustig per NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS NAAR VIETNAM? vergaderen telefoon (due/ Qïteuwo "Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 No. 31634 Wecteur: E. A. K van Dlshoeclt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21501 f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week ïeur: E. A. E. van Dishoeck ïoofdredacteur: J. Brouwer Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De Griekse regering is er vannacht niet in geslaagd het vertrou wen van het parlement te verwerven. Het verwierp tijdens een itormachtige zitting met 167 tegen 131 stemmen een motie van vertrouwen in de pas drie weken bestaande regering-Novas. On middellijk na de uitslag verklaarde Novas dat zijn regering aftrad. iConing Constantijn heeft vanochtend aan Novas gevraagd aan te ilijven, hangende een oplossing van de ernstige politieke crisis in ariekenland. Chaos in Kamer Novas vormde z^n omstreden ka- jnet eenentwintig dagen geleden ladat zijn voorganger, Papandreoe, P 15 juli was afgezet als gevolg van en conflict met Koning Constantijn iver het ontslag van de minister van ïefensie. Tijdens de stemming arriveerde —Papandreoe in het parlementsge- touw. Hij werd door zijn aanhan gers in de „Unie van het centrum" Bet luide toejuichingen begroet. De tomst van Papandreoe had tot ge- [olg dat aanhangers en tegenstan ders van de oud-premier gingen plukharen. Het stemmen moest on derbroken worden ,toen de zittings- e taal tot een chaos werd met schreeu wende en zelfs stompende afgevaar- Igden. Dit geschiedde toen oud-pre- lier Papandreoe de Kamer binnen- >ra zijn stem uit te brengen. Ijj had de debatten over het ver- rouwensvotum in hun geheel ge- Papandreoe stak zijn hand op en ee" toen de voorzitter hem oeg ol hij de regering van Novas lijn vertrouwen gaf. Zijn fractiege noten onderstreepten zijn antwoord net het gescandeerd roepen van Pa- pandreoe's naam. De leider van de Nationaal-radi- ialen, Cannelopoelos, een tegenstan der van Papandreoe, sprong over eind en schreeuwde: „Wie is die man In ons midden? Dit is belediging van het parlement" Daarop begonnen Bijn partijgenoten te roepen dat het stemmen moest worden gestaakt, ter- irii1 de fractieleden van Papandreoe's Centrum unie riepen: „Doorgaan, doorgaan". Eindelijk weer weerkundige medewerker). (Van Eindelijk we vandaag voor het eerst na 20 juli zen dag met fraai strand- en va- kantieweerEr is morgen een ver sterkte aanvoer van warme lucht uit Frankrijk te verwachten, waarbij het kwik boven 25 graden kan komen. Voor de Bilt zou dit Ie derde maal worden in deze zo mer, hetgeen normaal al 16 dagen had moeten gebeuren. Via west- Vrankrijk nadert een zwak kou- frontje dat morgen tegen de avond de onweerkans doet toene men. Een warm en zomers week- zinde is daardoor nog allerminst zeker. Sinds 1959 is augustus steeds te koel, nat en te somber geweest. WEERBERICHT Iets minder warm Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met kans op een bul en over het algemeen Iets minder warm. Matige wind uit zui delijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING Aanvoer van warme lucht uit Frankrijk. Morgen in de loop van de dag mogelijk een onweersbui, daarna wat frisser door zeewind. Overdag 23 tot 25 graden, later iets koeler. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Minder warm, maar overigens vrij goed strandweer met opnieuw zonnige perioden. 6 AUGUSTUS Zon op: 05.09 u.; onder: 20.22 uur. Maan op: 16.27 uur. Hoogwater In Katwijk te 16.26 en 23 uur. Laagwater te 05.50 en 18.23 uur. bestaat uit 16 pagina's Daarop stroomden de banken van beide partijen leeg. De tegenstanders renden op elkander in en de stem ming moest worden opgeschort tot dat een zekere mate van rust was weergekeerd. Het debat over de vertrouwens- motie heeft drie dagen geduurd. Toen de uitslag van de stemming bekend was zei Papandreoe: „Ik hoop dat het verdwijnen van het kabinet-No- vas het begin van een algeheel her stel van de constitutionele orde zal betekenen". Ongeveer duizend jongeren, die buiten het parlementsgebouw de uit slag hadden afgewacht, hielden na het bekend worden ervan een beto ging in de verlaten straten van athe- ne. De politie, die in groten getale aanwezig was. greep niet in en de betogers verspreidden zich na korte tUd. Doodstraf geëist tegen Lotz In het proces in Cairo tegen drie Westduitsers, beschuldigdvan spio nage voor Israël, is gisteren de dood straf geëist tegen de paardenfokker Wolfgang Lotz en diens echtgenote Clara. De aanklager noemde de 44- jarige Lotz „een god van misdaad" en diens 30-jarige echtgenote „een slang". In het verleden heeft Egypte de doodstraf waar het buitenlanders betrof, nooit ten uitvoer gebracht. De vertegenwoordiger van het Mannes- mann-concern, Franz Kiesow, zou vandaag aan de beurt komen. De ver dedigers zullen maandag hun plei dooi houden. Westduitsers terug uit Oostduitsc gevangenis tVan onze correspondent in Bonn) Kwalijke praktijken bij de hulp aan vluchtelingen uit Oost-BerHjn zijn aan het licht gekomen bij de terugkeer van 4 zogenaamde „vlucht- helpers" uit Oostduitse gevangenis sen De vier verklaarden dat som mige organisatoren van de vlucht- heipers een ware mensenhandel heb ben opgezet en tot 6.000 gulden per vluchteling incasseren, ook als de vlucht niet gelukt. Eerst vragen zij de Wesldultse familie van de toekomsti ge vluchteling tot 4500 gulden als aanbetaling, de rest moet na de vlucht worden voldaan. MR. H. A. HELB OVERLEDEN Mr. H. A. Helb, Nederlands ambas sadeur in Pretoria, is gisteren in het ziekenhuis in Pretoria overleden. De heer Helb was 56 jaar oud. De heer Kelb overleed ongeveer 24 uur nadat hij een hersenoperatie had onder gaan. Hij werd twee weken geleden met een hersenbloeding in het zie kenhuis opgenomen. De heer Helb werd op 23 januari 1S09 in Lawang. Java, geboren. In 1932 trad hij in dienst van het minis terie van Buitenlandse Zaken De standplaatsen, waar mr. Helb gedu- lende zijn werkzaamheden bij de bui tenlandse dienst was gevestigd, waren Washintong, Bonn, Belgrado, Nieuw L»elhi en Moskou. In oktober 1961 werd het verdere verblijf van ambassadeur Helb in de Sowjet-Unie door de Sow jet-regering niet langer mogelijk geacht, nadat de Nederlandse regering zich genood zaakt had gezien twee functionaris sen van de Russische ambassade in Den Haag verder verblijf in Neder land te ontzeggen en Sow jet-ambas sadeur Ponomarenko tot persona non grata had verklaard. Dit laatste als gevolg van een geruchtmakend inci dent op Schiphol, toen de Russische ingenieur Goloeb om asiel in Neder land verzocht. In 1963 ving mr. Helb zijn werk zaamheden als ambassadeur in de Zuidafrikaanse hoofdstad aan. Van dit geld zien degenen, die daar werkelijk voor de vluchtelingen de kastanjes uit het vuur moeten ha len maar heel weinig terug. Dikwijls zijn het studenten die in geldnood zitien en die voor een bedrag van 400 tot 700 gulden in opdracht van de organisatoren naar Oost-Berlyn gaan. om de vluchtelingen af te ha len. Zij moeten deze dan hun per soonlijke papieren overhandigen, waaronder natuurlijk in de eerste plaats hun pas. De Oostduitsers sla gen er met deze papieren herhaal delijk in over de grens te komen. De van hun papieren ontda ne Westberlyners hebben het daarna moeilijker. De zojuist uit Oostduitse gevangenschap teruggekeerde West duitsers hadden opdracht zich te bedrinken en dan bij de grensover gang de Oostduitse Vopo's te zeg gen dat zij hun papieren hadden verloren. Ze werden alle vier prompt gearresteerd. Twee van hen hadden in geval van nood valse papieren bij zich gestoken, maar in het geval van de 30-jarige Günter Mtfcke hadden de Oostduitse ondervragers er na 2b uu'- ononderbroken onder vragen uit dat hij niet uit Augsburg, maar uit West-Berlijn afkomstig was. Aan een van de arrestanten kon den de Oostduitsers zelfs vertellen welke arts hij in West-Berlijn had. Op het ogenblik zouden zich 150 Westduitsers in Oostduitse gevan genissen bevinden, die in opdracht van „de organisatoren" in West-Ber lijn zich voor "n klein handgeld heb ben laten verleiden naar het oosten te gaan. De straffen tegen de nu vroegtijdig vrijgelaten helpers waren echter opzienbarend kort. Ze varieer den van 21 maanden tuchthuis tot vrijspraak. Een van hen zal het echter wagen nogmaals naar Oost- Berlijn te gaan voor het redden van vluchtelingen. Het openbaar ministe rie in West-Berlijn onderzoekt al enige maanden het geval van een man die had aangegeven vluchtelin gen te willen helpen en het ontvan gen Jtanbetalingsbedrag er door had gelaagd. Burgemeester onder de voet gelopen Aan het slot van een overigens zeer geslaagde paardenkeuringsdag, die gisteren in Ommen is gehouden, werd burgemeester A. J. Ganzeboom van Raalte op het concoursterrem door een galopperend tweespan onder de voet gelopen. De heer Ganzeboom werd tegen de grond gesmakt en bleef gewond liggen. Na in het ziekenhuis behandeld te zijn kon hij naar huis worden gebracht. Ontsnapping per locomotief Een Hongaarse spoorwegmachi nist. is gisteren met zijn locomotief door het ijzeren gordijn naar Oos tenrijk gereden. De 27-jarige Kom- la:i heeft aan de Oostenrijkse auto riteiten gezegd dat hij reeds twee jaar lang plannen voor een ont snapping had. HiJ zag zijn kans toen hij onlangs werd overgeplaatst naar de omgeving van d? Oostenrijkse grens. Hij be stuurde een locomotief voor een groep bouwvakarbeiders. Gisterochtend kreeg hij opdracht bouwmateriaal naar het dorp Mexi- copoezsta aan de Oostenrijks-Hon gaarse grens te vervoeren. Nadat de twee vrachtwagons waren ontkop peld zei hij tot de andere spoorweg arbeiders dat hij naar de Oosten rijkse grens zou rijden om te kunnen rangeren. De schildwachten wuifden hem vriendelijk toe toen hij de grens overstak. De vluchteling reed toen door naar het dichtsbijgelegen Oos tenrijkse station. Hij heeft politiek asiel gevraagd. ■fr Ten noorden van de Oos-\watertoevloed van de laatste da-over enige honderden meters tenrykse stad Graz bij het gen de internationale spoorlijn volkomen verwoest: de rails ein- plaatsje Peggau heeft de grote* van Wenen naar foego-Slaviëldigen ter plaatse in het water De PTT heeft over 1964 een winst behaald van f 15 miljoen. t In 1963 werd een winst van J f 23.2 miljoen geboekt De ge- 4 zamenlijke bedrijfsonderdelen leverden een verlies van f 49.4 miljoen op, het saldo van de ove rige baten en lasten bedroeg echter f 34.4 miljoen. In verge lijking met het voorafgaande jaar is het exploitatieverlies met 14 miljoen gestegen, terwijl het voordelig saldo van de overige baten en lasten, met f 5,8 mil joen toenam. Verbetering Wat de personeelssituatie van het bedrijf betreft is in het verslagjaar sprake van een verbetering. In de grote steden in het westen van het land moest echter nog steeds een be roep worden gedaan op personeel, dat (Van onze Arnhemse correspondent) ,,lk ben ervan overtuigd, dat er een Nederlands en zelfs Europees Vietnamkorps gevormd moet worden, maar of ik dat zal doen, is een andere zaak", aldus de heer J. H. C. Ulrici (44), oud-verzetsstrijder en oud-K.N.I.L.-kapitein. Wel is de heer Ulrici, die nu het golfslagblad „De Branding" exploiteert in Doorwerth, uit officierskringen aangezocht om zijn i gedachten te laten gaan over een dergelijk vrijwilligerskorps, dat de strijd in Zuid-Vietnam. Stakende bemanning van Nederlands s hip: „WIJ WILLEN NAAR HUIS" De stakende Pakistaanse beman ning van 40 koppen van het Neder landse vrachtschip Friesland heeft oelnften van. betere voeding en be tere arbeidsvoorwaarden van de hand gewezen en eist naar huis ge zonden te worden. „Wij hebben genoeg van dit schip. Maar wy zijn bang op de zwarte lijst gezet te worden," aldus de sta kende hofmeester. De bemanning stemde in de ha ven van San Francisco tegen terug keer op het schip, na een besloten bijeenkomst van drie uur. De con sul-generaal van Pakistan in San Francisco, verklaarde te geloven dat de staking tot een oplossing zal worden gebracht en dat de mannnen naar het schip zullen terugkeren. deel zal moeten nemen Wat hier achter zit? „Het kon wel eens een poging van de regering zijn om de opinie over deze zaak te peilen", aldus kapitein Ulruci. „Maar er is geen kwestie van, dat ik erin vlieg, zeker niet met deze regering, die over twee jaar wel weer kan vallen", zo meent hij. Want het is een enorme verant woordelijkheid om een Vietnam korps te vormen en aan te voeren. „Dat is nog iets heel anders dan Korea. Nu staan we tegenover communisten, die de tijd hebben gehad om zich door en door te trainen. En de regering zal dan ook heel wat garanties moeten geven vooral ook financieel voor de le- het korps en hun familie-1 „Het vergaderen per telefoon is een vorm van contact, behoefte bestaat, wanneer het om bepaalde redenen niet mogelijk is de deelnemers bijeen te brengen. Vooral met het oog op het toe nemende verkeer, voorzien wij dat de behoefte aan een dergelijke dienstverlening die reeds een aantal jaren tot de mogelijkheden behoort, in de toekomst sterk zal groeien". Dit staat in het jaar verslag van de P.T.T. Het systeem is zodanig, dat, indien één der aangeslotenen spreekt, bij anderen de spreekrichting is geblokkeerd en de luisterrichting geopend. Deze beperking geldt echter niet voor de „voorzitter", die bij machte is te „interrumperen" en aldus de plaats krijgt die hem toekomt. uit andere delen van het land tijde lijk ter beschikking kon worden ge steld. Het exploitatieresultaat van de postdienst, f 50,8 miljoen in rode cij fers, was iets minder ongunstig dan in het voorafgaande jaar. Een be langrijke bijdrage daartoe leverden der per 1 januari en pa- 1 juli 1964 ingevoerde tariefswijzigingen. Van de f 73 miljoen, waarmee de op brengsten stegen, zijn f 48 miljoen te beschouwen als gevolg van de tarief maatregelen. Het exploitatiesaldo van de tele grafie vertoont voor het eerst sinds 1958 wederom een verlies van ruim een miljoen gulden ondanks de ver hoging van de tarieven op 1 juli. Ook de winst van de telex daalde voor het eerst sinds jaren. De winst die op de telefonie werd behaald liep terug van f 64 miljoen in 1963 tot f 37,2 miljoen in 1964. Mede als gevolg van de tariefsver hogingen medio 1964 namen de op brengsten in deze sector met f 69 miljoen toe. De draadomroep leverde minder verlies op dan in het voor gaande Jaar nl. f 3,3 miljoen tegen f 9,2 miljoen. Telefoon De achterstand in de aanleg van telefoonaansluitingen groeide minder snel, dan in het jaar 1963. De kapi taalversterking was nagenoeg in overeenstemming met hetgeen het PTT-bedryf kon verwerken en de produktie van telefoonaansluitingen was aanzienlijk hoger dan in het voorafgaande jaar. Het aantal tele foonaansluitingen bedroeg 183.000, 24.000 meer dan in 1963. Amerikanen helpen Hij vindt zichzelf niet helemaal de aangewezen man om een eventueel korps in Vietnam te leiden. „Het is niet meer aan mij om dat te doen", zo meent hij. „Ik ben al 44 en heb een gezin en drie kinderen. Ik ge. loof het wel". Maar jongerere mem sen in West-Europa moeten derge lijke korpsen volgens hem vormen. Want naar zijn mening moet de communistische expansie direct tot staan worden gebracht. Europa moet de Amerikanen helpen, vindt hij. leden - wil het kunnen doorgum j "T"1® ,a"ang w t aar om hem stappen daartoe moeten ondeme- men. zo meent hij. Het overleg tus- I sen hem en de officieren, die hem benaderen, is trouwens nog hele maal in het beginstadium. Maar dat. er iets gedaan moet worden, daarvan zijn hy én, zoals hij zegt, vele andere officieren overtuigd. Onrust in Soedan Hij begrijpt overigens niet goed waar om men hem heeft benaderd. Vol- gens hem zijn er genoeg officieren in actieve dienst, die ook overtuigd i zijn van de noodzaak van een Viet- j namkorps. Toch heeft kapitein Ul rici genoeg ervaring, vooral op het gebied van gurrillaoorlog, hetgeen j volgens hem de taak van het korps in Vietnam zou worden. Hij was in In de stad Rania, in het Soedanese de tweede wereldoorlog in Neder- gebied van Bahr el Ghaza zijn giste land leider van de verzetsgroep ren hevige gevechten uitgebroken „Erica", liet een seinhuis met telex-1 tussen het leger en opstandelingen apparaten van de Gestapo en S.D. I die ln het zuiden van Soedan voor in de lucht vliegen, werd in Enge- zelfbeschikking stryden. Dit is he iand opgeleid tot commando-para- kendgemaakt door de Soedanese chutist en ging naar het voormalig I Radio-Omdoerman. Zestien opstan- Nederlands-Indië. I delingen zyn gesneuveld terwijl het Uit zf]n Engeland-tyd dateren zijn leger een niet nader bekendgemaakte relaties met Prins Bern hard Hij hoeveelheid wapens en munitie in kreeg de „Bronzen Leeuw" en later beslag heeft genomen, aldus de het „Bronzen Kruis". bo^ncLjn rr.d Westduits gerechtshof „Géén jodenster, dan ook gcén uitkering"... VERLOVINGSRINGEN 9 (Van correspondent in Bonn) Er zijn protesten te horen tegen het besluit van het federale gerechts hof in Karlsruhe (de hoogste West- duitse gerechtelijke instantie) joden die tydens het Derde Rijk de jodenster niet hebben gedragen, geen recht hebben op uitkering volgens de zogenaamde „wet op de schadeloos stelling". Het hof was van mening dat „alleen zy aanspraken kunnen doen gelden die de jodenster hebben gedragen, omdat zy onder menson waardige omstandigheden in de ille galiteit zyn geweest. vooraanstaande Süddeutsche Zeitung haalde in verband met deze uitspraak een woord van Maarten Luther aan: ,^]en jurist die niet méér dan een jurist is. is een arm ding". Het blad schryft ondermeer nog: „Wie dit embleem van de uitgestote nen niet droeg, wordt er nu als het fare voor gestraft dat hij onder het grootst mogelijk persoonlijk gevaar, en onder vreselijke angsten voort- vegeterend. zich aan het onmense gebod van de machtheb bers onttrok, met alle risico's die daaraan verbonden waren: arresta ties, mishandeling, dood. Wanneer het gerecht met deze dieper liggende gezichtspunten rekening had gehou den, zou het tot een andere uit spraak zyn gekomen. Uit het Leidsch Dagblad van i J 7 Aug. 1865: J 4 In een circus te Weenen 4 4 wilde een aldaar aanwezige 4 4 Engelschman één der kleine 4 kunstenmakers adopteren in- 4 dien hij eindigde met zijn t loopbaan. Deze weigerde ech- f ter, doch ontving als herin- f nering aan dit uur van de t Engelschman een banknoot t 4 van 1000 pond. 4 Het Bijbelgenootschap te 4 4 Stuttgart heeft een Hoog- 4 4 duitsche bijbel voor blinden 4 4 uitgegevenvervaardigd door 4 4 een man, die zelf blind is, de 4 4 heer Köchlin uit den Elzas. 4

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1