Minister Vrolijk opent de F.I.C.C.-rally I I» II R T van vandaag 2 die over ver fijnirig aardgastarieven Surinaamse huizen mei Nederlands kapitaal? )P.7 OOI Brand aan Rivièra Una bedwongen Sportsplinters Z the Saint verraste bijna Olivier B Ruim 1400 deelnemers LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 AUGUSTUS -v V. Nederlandse, Gasunie en de Commissie Samenwer- Xv3fVona'e Organen Gasvoorziening" (S.R.O.G.) bestuderen AI of en in hoeverre het mogelijk is door een verfijning van sstelling de concurrentiemogelijkheden van het aardgas ic^j^^jzen van huisbrandolie sterk zijn gedaald, te vergroten. Den Uyl (Econ, Zaken) neegedeeld in antwoord op :e vragen uit de Tweede 59 dit antwoord wordt voorts i, dat zeven gemeenten met 280.000 omgebouwde aan een aardgastarief hebben afwijkend van het destijds .te S.R.O.G.-advies. Deze betreft in vrijwel alle ge- ;hts een verhoging van het I Den Uyl zegt in zijn ant- jt het door het S.R.O.G. ge- tarief tot gevolg heeft, dat de levering van aard- verbruikers met een jaar- tot ongeveer 200 kubieke feds verliesgevend is. Pas bij Jf nemingen wordt de gas- Aostendekkend. Dat niette- en op dat niveau wer eld, hield verband met de deze categorie de overgang i gepaard te doen gaan met Isverlaging. Verlagi ging „Ook in de gemeenten waar de aardgasfarieven iets hoger rijn ge steld, dan door de S.R.O.G. is gead viseerd, betekent dit nieuwe tarief nog altijd een reële verlaging ten opzichte van de tarieven die vóór de overgang op aardgas golden", aldus de minis ter. Indien daartoe aanleiding be staat, zal de minister z(jn invloed aanwenden om mogelijke verdere ta riefsverlagingen te bewerkstelligen. Terug van vakantie voor dichte deur (Van onze Groningse correspondent De familie W. Vaasen in Har- lingen kwam gisteren terug van vakantie. De sleutel was aan een buurman gegeven, die voor de ■planten zou zorgen. Maar de buurman was de stad uitgegaan, en een reservesleutel had men niet. Eerst werd bij een ijzer handel een 24-tal sleutels ge leend, waarvan er geen een paste. Toen hielp de politie de gedu peerde familie aan een kistje met honderden verschillende sleutels Daar waren ze enige uren zoet mee, want ook daarvan paste er geen enkele. De familie heeft maar zolang bij kennissen intrek genomen, totdat gisteravond de buurman met de sleutel terug kwam. vesteringen nen sterk toe nze correspondent) worden de toekomstige :lijkheden door het be- dusdanig gunstig beoor- eem belangrijke uitbreiding ivesteringsactiviteiten ver wordt geacht. Verwacht de bestellingen dit jaar in 5148 miljoen zullen bedra- jaar beliep het bedrag achte bestellingen f 3943 in 1963 was het f 3214 De gerealiseerde investerin- de laatste jaren echter iven het bedrag van de ver- testellingen uitgekomen, zo- Ie tendens zich voortzet ook gerekend mag worden op k groter bedrag aan werke- esteringen dan dat van de -e bestellingen doet uitkomen. is door het C.B.S. verzamel- ens bedroegen de investerin- /aste activa door mijnbouw, i, bouwnijverheid en open- tsbedrijven in het afgelopen 181 miljoen tegen f 4007 mil- 1963 en f 3589 miljoen in lervan had een bedrag van liljoen betrekking op inves- in de mijnbouw tegen resp. f 97 miljoen. De investerin- deze sector werden verleden itimuleerd door de explicatie Groningse aardgasveld en ïg van het buizennet, ivesteringen in de industrie vorig Jaar f 3279 miljoen be tegen f 2922 miljoen in 1963 60 miljoen in 1962. De voor •wachte bestellingen kwamen sector uit op f 3238 miljoen i*2348 miljoen in 1964 en f 2147 in 1963. (Van onze A'damse correspondent De minister van Sociale Zaken en Volkswoningbouw in Suriname, J. P. S. Kraag, wil met Nederlands kapi taal gaan voorzien in een tekort van ongeveer 10.000 (volks) woningen in dit overzeese rijksdeel. Gistermiddag kwam hy voor besprekingen hier over op Schiphol aan. Dc- Surinaamse bewindsman zei goe de hoop te hebben met behulp van Nederlandse beleggers een begin te kunnen maken met een forse aan pak van de woningbouw. Tot nu toe is daar weinig aan gedaan. „Surina me heeft geen geld, dat zit in de bodem", verklaarde hy. De bouw kosten liggen in Suriname lager dan hier. 1EISJ andgemeen bij worde O J j^afé bestraft 25 inwoner van Rynsaterwoude caféhouder, die hem weiger- Hte tappen hebben mishandeld, 'erdachte zich het meest aan was. dat hy niet wist waar- niet het verlangde biertje In waarom hem de toegang I café werd geweigerd, waren altyd de beste vrien- ineens is dat veranderd", zo hy. kon de rechter hem uiter- 3k niet over inlichten. In elk toen de caféhouder -weigerde ten, werd verdachte kwaad en een stomp toe. Het één had Hgjjder tot gevolg en er vloeide was een beetje verward ver- mtrent de gebeurenissen, doch l de '°'er vont* wel duldelÜk. len rdachte vervelend was geweest het initiatief in deze had ge- De eis luidde f 50 boete, tag het oorspronkelyk als een jeval". zei de rechter, doch na eenzetting van verdachte viel IKS ZEGGEN It u °P niks van zeggen", zo luidde Tagjdvies van een vrachtauto- .'cur, toen hy in Bodegraven ijn voertuig tegen een gepar- a B auto slingerde. Dit betekende, i IV chauffeur er snel ran door Ongelukkig voor hem doch ge- n! voor de eigenaar van de be- Igde auto was het nummer van orydende auto genoteerd, zodat behooriyke chauffeur zich voor lag se politierechter moest ver- lorden. j^ens verdachte waren zyn rem- iCniet helemaal in orde geweest laakte zyn auto plotseling een l De schade zou niet groot zyn *lVst, doch dat vond de officier ninst een excuus om door te n r »t zyn altyd laffe streken", e zyn kwalificatie en hy eiste verdachte f 100 boete, bene- ief voorwaardelyk ontzeggen der froegdheid gedurende zes maan- met proeftyd van drie jaar. Melkproduktie gestegen Ondanks de slechte weersomstan digheden in het tweede kwartaal van 1965 hebben de veehouders 3 procent meer melk afgeleverd dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. De totale melkaflevering in de eerste zes maanden steeg tot 3.372.000 ton, dat is ruim 150.000 ton of 5 pro cent meer dan in het eerste halfjaar van 1965, aldus een overzicht van het Produktschap voor Zuivel. mentaar leveren op een fraude, die twee maanden gelden by een door hem uitgevoerde reorganisatie aan het licht kwam op het ministerie van Sociale Zaken. Daar werd met na me geknoeid bij de dienst „bedeling", die behoeftigen van levensmiddelen voorziet. In totaal zyn ongeveer 25 particulieren en ambtenaren, gear resteerd, onder wie de onderdirecteur van het ministerie. SCHEEPSRAMP: 28 DODEN De Portugese treiler Padre Cruz is gisteren by een aanvaring in de mist doormidden gebroken en gezonken tor hoogte van Vila de Conde 'noord-Portugal). Volgens de Portu gese autoriteiten zyn daarby 28 van de 39 bemanningsleden omgekomen. De elf overlevenden van de Padre Cruz zyn in Leixoes aan land gezet door het 1500 ton metende Duitse vrachtschip Apollo, dat by de aanva ring was betrokken. Twee vaar tuigen van de Portugese kustwacht hebben in de loop van de dag de om geving van de plaats van aanvaring afgezocht, maar hebben alleen het lichaam van de treilerkapitein kun nen bergen. De gezagvoerder van de Apollo heeft meegedeeld, dat men de Portugese treiler niet op het radar scherm had waargenomen. akantiegangers kunnen iveer ruimer ademhalen (Van onze Pary.se correspondent). De vakantiegangers aan de Ri vièra kunnen sinds gisteravond weer wat ruimer ademhalen. De brand, die zondagmiddag was uit gebroken en sindsdien twee do den, zeventien gewonden heeft veroorzaakt en daarnaast 13.000 j hectare grond verwoest, was ein detijk zo goed als bedwongen. Duizenden militairen, gendarmes, i brandweerlieden en vrijwilligers hebben vier dagen lang strijd ge- I leverd tegen het door een felle mistral aangewakkerde vuur, dat tienduizenden kampeerders op de vlucht joeg. Langs de kust staan nog geiso- leerde bossen in brand, maar de au toriteiten hebben alle hoop, dat het ergste nu toch werkelijk achter de Het strand van Le Lavandou en omstreken is al weer druk bevolkt met vakantiegangers. „De goede God is roet ons geweest", aldus de bur gemeester van het bedreigde dorp Cavalaire: „De wind is gaan liggen". De twee nationale wegen 559 en 98 zyn weer voor het. verkeer open gesteld. In plaats van dikke rook wolken. zag men in de loop van de middag neg maar dunne rookplui men. Voor alle zekerheid vliegt een Catalina heen en weer. en stort ton nen water op een brandhaard, om streeks 700 meter van de eerste woon huizen van het dorp Can ad el. Hier en daar ziet men nog militairen, brandweerlieden en vrywilligers aan het werk om te voorkomen dat het vuur zich ondergronds in de wortels voertvreet. De ingenieurs van de Bescherming voor Burgerbevolking zeggen, dat het thans tyd wordt om te gen de bosbranden serieuze maatre gelen te nemen. Volgens hen is in de eerste plaats nodig, dat alle dor pen zo spoedig mogeiyk worden uit gerust met beroepsbrandweer, die on- middelyk kan ingrypen, zodra de eerste vuurhaajji wordt gesignaleerd. Maar de meeste burgemeesters staan daar sceptisch tegenover. Brandweermateriaal, zeggen ze. zal natuuriyic welkom zyn. maar tegen bosbranden is weinig te doen. Bos- i branden zyn er al geweest sedert de tyd van de Romeien, se zullen er altyd blyven. Auto uit bocht gevlo sen Op de Oude Zeeweg in Noord» ijk ter hoogte van het Breloftpark vloog nachts een personenauto uit de bocht, waarmede waarschijnlijk met n te grote snelheid werd gereden. De wagen schoot het voetpad op, ontwortelde enkele bomen en kwam met de achterzyde in een liguster haag tot stilstand. De bestuurder verdween in het duister. Hy bleek met de auto, welke was weggenomen en Noordwyks hotel, een plezier- rit te hebben gemaakt. Op Duinrell in Wassenaar Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Claus von Amsberg. winkelend in Rome. ZUIDHOLLANDS RECORD VOOR JAN VAN HEEK Tydens de internationale militaire kampioenschappen, die van 30 juli tot en met 1 augustus in Tessalouki (Griekenland) zijn gehouden, heeft de Leidenaar Jan van Heek een nieuw Zuidhollands record gevestigd. De Holland-atleet bereikte met de speer 64.77 meter. Hij eindigde hier mee als achtste. Wielerzesdaagse De Fries Anne Koster heeft giste ren de leiding overgenomen in de Twentse Wielerzesdaagse voor ama teurs door het derde onderdeel, in Vroomshoop verreden, te winnen. Met nog dertien renners had Koster een voorsprong van een ronde op het peloton. De uitslag luidt: 1. Anne Koster (Leeuwarden) 75 km in 1.51.35: 2. Siebe Douma (Grouw); 3. Jan Ser- penti (Alkmaar)4. Harm Ottenbros (Alkmaar), allen in dezelfde tyd als de winnaar. De eerste divisieclub Velox heeft gisteravond voor ruim 2500 toeschou wers een vriendschappelyke wed strijd tegen Machane Yehouda (Israël) met 40 gewonnen. Moeilijkheden voor Amerikanen in Kongo-Brazzaville Volgens betrouw bare zegslieden in Leopoldstad zal Henry Koren, ge wezen ambassadeur van de Verenig de Staten bij Kongo-Brazzaville, in de loop van deze week „voor overleg" naar Washington worden terugge roepen. Het bericht volgt op een reeks in cidenten die de betrekkingen tussen Brazzaville en Washington hebben wrslechterd. Twee weken geleden werd verslaggever Jack Adkins, van de Voice of America teruggezonden nadat hy in Brazzaville was aange komen om de Afrikaanse Spelen te verslaan. Twee dagen geleden werd een Amerikaanse diplomatieke bode door de autoriteiten van Brazzaville aangehouden en het land uitgezet. In Brazzaville is een lnvloedryke ambassade van communistisch China gevestigd. Deze is de basis van het „comité voor nationale be vrijding" dat tegen de regering in Leopoldstad is en de Kongolese rebel lie ten zuiden van de rivier de Kongo leidt. Berichten die in Leopoldstad wer den ontvangen maken er melding van, dat de Amerikaanse burgers in toenemende mate worden lastig ge vallen sedert de aankomst van de Chinezen in Brazzaville. (A verten Ie) O n Jht O :'-7£ 0 O supralux VERF EN LAK O Met nog één race te zeilen zyn de Fransen Alexandre vrijwel verzekerd van het Europese kampioenschap zeilen in de 420 klasse. De Nederlandse ruiter Hans Brug man is gisteren op het belangrykste onderdeel van het internationaal concours hippique in Dublin twee maal zesde geworden. In Maastricht heeft MW. na de teleurstellende resultatent op d« tournee door Oost-Duitsland enkele weken geleden, de eerste overwin ning van het seizoen behaald. Giste ren wonnen de Maastrichtenaren in de Geusselt met 42 van de Belgi sche deelnemer in de Europa Cup (bekerwinnaars) competitie. Stan daard Luik. De Nijmeegse eredivisieclub NEC heeft gisteren in Duisburg met 33 geiykgespeekl tegen E in tracht Duis burg. By de rust stonden de Duitsers met 20 voor. Weinig verrassingen deden zich voor op de derde dag van de inter nationale Westduitse tenniskam pioenschappen in Hamburg. Slechte één geplaatste speler werd uitge schakeld in het herenenkelspel. De Zuidafrikaanse nummer twee Keith Diepraam was tegen de uitgekookte Australiër Ken Fletcher niet opge wassen en verloor met 36. 26, 16. Een interessant duel by de dames was dat tussen Fran^oise Durr en de Australische Gail Sherriff, final is te van Santpoort. Frankrijks nummer één won met ft—1, 3—6, 6—3. Koersen Duindigt Mr. M. Vrolijk, de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk werk, heeft gistermiddag de 26ste Internationale rally van de Federation Internationale de Cam ping en de Caravanning geopend, die tot en met 9 augustus op de camping Duinrell in Wassenaar zal worden gehouden. Hy deed dat door de vlag van de F.I.C.C. te hysen. Tegelijk met deze gingen nog 22 an dere vlaggen de lucht in. De ope ningsplechtigheid werd muzikaal op geluisterd door de harmonie Excel sior uit Wassenaar. Mr. Vroiyk, die de ruim 1400 deel- ïmers niet alleen in vier talen toe sprak, maar ook steeds wat anders zei, loofde het streven om tot een internationaal kam peercarnet te ko men. Naar aanleiding van een op merking over de korte tyd van voor bereiding, waarover de Nederlandse Federatie voor Kamperen en Cara vanning heeft beschikt, zei mr. Vro iyk. dat acht en een halve maand moch altyd nog meer ia dan de tyd, waarin hy een stuk over radio en televisie moest produceren. Wyzend naar een acheep6bestuur. dat door de organisatoren is opge steld om eventuele moeilykheden op af te reageren de beste stuurlui staan aan wal zei de minister, dat hy er prys op zou stellen, dat dit stuur na afloop van de rally in zyn departement zal worden ge plaatst. Mr. Vroiyk. zelf liefhebber van kamperen, pleitte tenslotte nog voor het zogenaamde sportief kam peren. Hy maakte een rondgang over het terrein, waar de tenten en caravans goed en ruim staan opgesteld. Even stil hield hy om bij een caravan een sateh te eten, en later nog eens voor een kort bezoek aan de oudste deelnemer, de 79-jarige Sebastlen Holzer uit Straatsburg. De deelnemers aan de Rally, die volgend Jaar in Hongarye plaats vindt, komen uit 16 landen. De 490 kampeereenheden bestaan uit 307 caravans en 183 tenten. Een gerin- j Minister Vrolijk tijdens zijn openingstoespraak van de F.I.C.C.-rally. gere belangstelling dus van de tent- kampeerder. hetwelk misschien ver klaard kan worden door het feit. dat over het algemeen de caravanner mobieler is dan de tentkampeerder. j De jongste deelnemer is een zes we ken oude Franse baby. De grootste afstand om de rally te bereiken wer- den afgelegd door A. Macohen uit Israel, die dinsdagmorgen op het terrein verscheen met als enige ba gage een tasje, een tent heeft hy ter beschikking gekregen. Het programma van de rally ziet er afwisselend en Interressant uit. Gisteravond was er een bciaardcon- cert, vandaag was er de ledenverga dering van de F.I.C.C. waarop onder meer de internationale carnet aan de orde komt. In de middaguren was er een draaiorgel wedstrijd en in de komende dagen zijn er excursies en een kampvuur. De jeugd beschikt j over de schaapskooi om te dansen en doet verder mee aan allerlei wed- I strijden. (Van onze medewerker). In de internationale dravery had Vincent Hollandia direct de kop, aan vankelijk gevold door Zanto. Kort voor de laatste bocht was Z the Saint by de leiders gekomen en deze ging in het rechte eind in een flits Vin cent voorbij. Even leek het of Glim merveen met Olivier B zich op de snelheid van Z the Saint had ver keken, want toen de Franse import zyn slotaanval inzette moest deze alles geven om naast Z the Saint te komen. Op dit moment fouteerde de koploper, die verbeten terugvocht, even en hoewel hij direct werd gezet moest Z the Saint toch buigen voor de in 1.22.4 triomferende Olivier B. De koers voor tweejarigen werd een onbedreigde zege voor De Vries met de favoriet Ellen Tinga. Ernie Rita snoepte de tweede prys op het laatst voor de neus van Evaliene weg. Bird van Hiddum triomfeerde in de J Aidaprijs op zekere wyze over een verrassende Armstrong. De foto moest uitwijzen dat Doro thea (Vergay) in de Rigolettoprys Cisca Scotch met een neusje had ge klopt. Dixy, die kort voor de finish nog op kop lag, werd uitgeschakeld. De favoriet Arturo (Kooymant had in de Foustprijs weinig moeite om Baron Hollandia in 1.25.5 te bedwin gen en in de slotkoers rekende De Visser op zekere wyze met Benno Signal en Büermann B af. In de koers voor amatrices had mevrouw Kooy man-Wagenaar met Zephyr Magowan zeer lang ae beste papieren. Toen deze ech ter halverwege het rechte eind een gaatje aan de reling liet. greep mcj. France, die met Taky Erebus 40 meter aan de koppaar- den moest geven, de kans met beide handen aan en ging naar een imposante 123.9 triomf. Yostra, die een voortdurend ge- vecht met Zephyr Magowan had geleverd werd derde. De ren voor tweejarigen werd een zekere zege voor Flagrant (v. d. Kraats) met l3i lengte verschil op Mona Lisa. Verrassend was de overwinning van Iliona (Metz» in de ren voor ama teurs en amatrices. Deze gaf de door Eddy v. Dyk gereden favoriet Amigo geen kans hem te benaderen. De Belg Sombryn werd derde met Mitzvah. Uitslagen Opera-prijs: 1. Ellen Tinga (B. de Vries) (1.31.2): 2 Ernie Rlta; 3 Eva liene. Tot.: wl. f 150. pi. 150. 150. 150. koppel 6.50, cov. 4.20. Alda-prys: 1. Bird van Hiddum (A. Siderius) (158.1); 2. Armstrong; 3. B Roi Kinley. Tot.: wl. f3.70. pl. 2. 3.70, koppel 12.90. cov. 6.80 Rigoletto-prns: 1. Dorothea (M Ver- gay) (1.32.-); 2. Cisca Scotch; 3 Char lie Chaplin Tot ai. f2.80. pl. 1.90. 2.80. 2.60. koppel 6.30, cov. 11.90 trio 396.80. Faust-prys: 1. Arturo (Th. Kooy- man) (1.25.5); 2. Baron Hollandia; 3. Arizona. Tot.: wl. f2. pl. 150. 1 50. 1.40. koppel 3.50. cov. 4.10. trio 26.80. Amatrlce Kampioenschap II: 1 Taky Erebus (mej. M. France» (1.23.9): 2. Traviata-prijs: 1 Blauwe Reiger S (E de Visser) (1.25.2); 2. Benno Signal: 3. Büemiann B. Tot.: wl f2 20 pl 1.10. 1.20. 1.50. koppel 4 10, cov 4 60. De rennen: Double Dut< J van der Kr Blizzard. Tot Beker I Metz; 2. Amigo; 3. Mitzvah. Tot.: f6 60._pl 1 50, 1 10. 1 30, koppel WIELRENNEN Belgische ploeg voor Spanje De Belgische ploeg voor de wereld kampioenschappen wielrennen in San Sebastian is als volgt samenge steld. Professionals: sprint Patrick 6er- cu, Jos de Bakker en Valere Fren- net. Achtervolging: Ferdinand Brac- ke; Stayers: Leo Proost en Romain Deloof; Weg: (voorlopige selectie, slechts acht renners zullen starten) Frans Brands. Tuur de Caabooter, Walter Godefroot, Jos Huysmans, Eddy Merckx, Ward Seis, Jos Spruyt, Julien Stevens. Roger Swerts, Ber nard Vandekerckhoven en Rik van Looy. Amateurs: Sprint Roland van Vlierberghe, Roger Vandenberghe en Jan Meersman: achtervolging: Payl Seye en Adre Froidmontploegen - achtervolging: Herman Vryders Paul Seye, Guido Haast en Julien Ver strepen. Stayers: Etienne Vandervie- ren en Paul Maes. Weg: (voorlopige selectie, slechts zes renners zullen starten) Andre de Marteleire. Eddy de Sitter. Herman Flabat, Willy in t Ven, Jean Monteyne, Femand van Rijmen ant en Andre Zwaenepoel. Cornelisse wint Op overtuigende wyze won Henk Cornelisse gisteren in een massa spurt een internationale profronde in Grobbendonk (België), waaraan niet minder dan 116 coureurs deelnamen. De rappe Amsterdammer liet zyn naaste belager, de Belg Gilbert Maes, een volle lengte achter zich. Willy Vannitsen werd derde. Twee Nederlandse Jachten heb ben gisteren in de Regatta van Cowes 'eiland Wight) overwinnin gen in hun klassen behaald. In de klasse twee werd Tonnerre de Bres- kens van Vroon winnaar, in de klasse drie won de bekende Hestia van Van Beuningen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13