LEIDSCH DAGBLAD Griekse kabinet-Novas is taaier dan werd gedacht Er zouachter de schermennog iets worden bekokstoofd HOGERE VERGOEDING KAMERLEDEN Warmer Vuurzee aan Rivièra nog niet bedwongen Lestoestel maakt buiklanding Aardgasprijs zit Belgen (te) hoog (§uci ^ïlte. Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 AUGUSTS 1963 No. 31633 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 (Van onze correspondent in Athene) In Athene verwachtte men, dat de regering-Novas vandaag £ou worden weggestemd. Maar men weet het nooit met het Griek se parlement. De ene avond loopt het onheilspellend leeg en lijkt het of het moeilijk weer bijeen te halen zal zijn, een volgende dag zijn alle plaatsen bezet, al zit de helft er slechts als waarnemers bij. Het ene uur is het een pandemonium, waarin zeven personen tegelijk door de presidentiële schel willen heenpraten, het vol gende (middernachtelijk) uur staat in het teken van een hoogst ernstige, even diepgaande als hoogstaande discussie over het be grip volkssouvereiniteit, waarin rechts, centrum en links elkaar beleefd afwisselen, als gold het een etherforum en waarin Plato en Aristoteles evenveel worden geciteerd als de Griekse grondwet! Papandreoe is onzichtbaar (Van onze parlementaire redactie) Minister Smallenbroek (Binnen landse Zaken) heeft voorgesteld de vergoedingen, die de leden van de Eerste en Tweede Kamer ontvangen voor gemaakte reis- en verblijfkosten met 25 procent te verhogen. De reis kostenvergoeding komt daardoor zo wel voor de Kamer als Senaat met ingang van 1 Januari van f. 2400 op f. 3.000 per jaar. De verhoging is het meest interes sant voor de leden van de Eerste Kamer, die anders dan de leden van de Tweede Kamer geen salaris of, zoals het officieel heet, schade loosstelling ontvangen. Voorgesteld wordt de vergoeding voor het bij wonen van een senaatsvergadering of het verrichten van werkzaamheden In commissie, die thans varieert van f. 30 tot f. 60 per dag (al naar gelang de afstand tussen huis en vergader zaal) te verhogen tot minimaal f. 37.50 en maximaal f. 75.— per dag. Minister Smallenbroek stelt verder voor de vergoeding van f. 1200 per jaar, waaruit de senatoren de ver dere kosten, die uit het lidmaatschap van de Eerste Kamer voortvloeien (zoals kosten van verblijf, telefoon, vakliteratuur, enz.) te verhogen tot f. 1500 per jaar. Voor de leden van de Tweede Kamer wil hij een soort gelijke veigoeding, die per lid varieert, met 25 pet. verhogen. Naar bekend is vorig jaar het salaris van de Tweede Kamer op f. 20.000 oer jaar gebracht. Niet kan worden ont kend, zo zegt minister Smallenbroek in zijn Memorie van Toelichting, dat de vervoerskosten de laatste jaren aanzienlijk zijn gestegen-. WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: hogere temperaturen, vooral in het zuidoosten van het land by zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Opklaringen, maar in hoofdzaak vannacht ook plaatse lijk enige regen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 AUGUSTUS Zon op: 05.07 uur; onder: 20.30 uur. Maan op: 15.16 uur; onder: 23.56 u. Hoogwater in Katwyk te 09.19 en 21.50 uur; laagwater te 04.51 en 17.12 uur. STRAND VERWACHTING Hoge druk met warmere lucht. Morgen zonnige perioden en zwakke meer zuideiyke wind. Overdag 20 tot 22 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Eindelijk weer wat Warmer en goed strandweer. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Premier Novas, gisteravond weer met 2ijn onafsclieideiyke vlinderdas je, zat er aandachtig naar te luiste ren cn haalde intussen weer een dag. De menigte voor het parlement die zich voor de derde avond aan leu zen had overgegeven in voorpret op de door de pers aangekondigde „exe cutie" van het kabinet, begon toen ook bet Grondwetsplein te on trui- ontruimen en gaf zich over aan dezelfde constatering: je weet het nooit met ons parlement. Er sloop een lichte achterdocht in de menigte buiten, die wat minder overtuigend dan de vorige dagen om Papandreoe riep. Wordt er, terwijl PapandreoCs aanhang de zittingen rekt, achter de schermen iets be kokstoofd? In elk geval heeft Markezinis, de alt yd eigenreide leider van de Vooruitstrevende party, gisteravond een welkom element van humor en vervolgens hilariteit gebracht: hy deelde mee dat zyn fractie van acht man voor Novas zal stemmen, na dat de peis wekenlang het tegendeel had aangekondigd. Daarna kwam Mitsotakis, de vi ce- premier en de sterke man van het kabinet-Novas. Hy wist zowaar enige stilte in de zaal te verwekken by zyn verslag, hoe tydens zyn mi nisterschap in Papandreoe's kabinet zyn telefoon werd afgetapt. Het was verder weer een goede avond voor de bewonderaars van Kanellepoelos, de rechtse leider, die znjn party niet alleen handig voorging in een vere delde obstructie, maar ook het ge noegen smaakte met prikkelende op merkingen centrale en linkse afge vaardigden uit hun vooraf opgezet ten tenten van zwijgzaamheid te lokken. „Kyk", zei hy, „zo mag ik her. zien. Dit is nu discussie. Par lement en stommetje spelen zyn met elkaar in tegenspraak". Intussen blijft Papandreoe de gro te onzichtbare. Wel heeft hy laten doorschemeren, dat hij na de neder laag van Novas geen nieuwe op dracht tot het vormen van een rege ring zal aanvaarden, omdat hy daarbij afhankeiyk zou zyn of van de steun van 21 „verraders" of van 22 linkse afgevaardigden. Hy zou de koning adviseren nieuwe verkiezin gen uit te schrijven onder een za kenkabinet net als in november 1963, toen hy ook over 'n meerderheid be schikte die niet groot genoeg was. Op wrak gelopen KUSTVAARDER GEZONKEN De Nederlandse kustvaarder Neu tron van Becks Scheepvaartbedrijf in Groningen is de afgelopen nacht ter hoogte van Zeebrugge in België op het wrak van de Nippon gelopen. Het schip is gezonken, ongeveer zes kilo meter uit de kust. De twaalf beman ningsleden zijn aan boord genomen van een te hulp gesneld vissersvaar tuig. Zy zijn inmiddels in een hotel in Zeebrugge ondergebracht. KRUIPAUTO'S IN 1967 VERBODEN Met ingang van 1 januari 1967 zal het verboden zyn met personenauto's op de weg to verschynen, die zijn af gesteld op een maximumsnelheid van 20 km per uur, aldus een besluit van de minister van Verkeer en Water staat. Ook de regering Novas kondigt verkiezingen aan als zy ten val wordt gebracht, meer dan volgens het eenvoudige evenredigheids systeem. Dit werkt verbrokkeling van grote partyen in de hand. In elk ge val zullen we van geluk kunnen spreken als het zo gevaarlyk lyken- de geschil kan worden teruggebracht tot een ruzie om kiessystemen, die wordt uitgevochten tydens een over gangsregering, waarin de gemoede ren kunnen bedaren. In zo'n kabi net zouden een of meer bankdirec teuren zitting kunnen nemen om te wakrn over de drachme, waarvan steeds meer Grieken wezen dat zy het eerstvolgende slachtoffer zou kunnen worden van de verwarde toestand. Irene morgen jarig Ook Prins Corel Hugo naar Italic Prins Carel Hugo is gisteren uit Madrid per vliegtuig naar Rome ver trokken, waar hij zich zal aansluiten by Prinses Irene en andere leden van de Nederlandse Koninklijke fa milie, die thans met vakantie zyn in Porte Ercole. Prinses Irene is daar al sinds 28 juli. Zij wordt morgen 26 jaar en men verwacht dat er voor deze gelegenheid een feestje zal wor den gehouden op het landgoed van de Koninklijke familie. De gemeentebesturen van Zaan dam, Koog, Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, Wormer en Oostzaan hebben besloten om morgen van ge meen telyke gebouwen geen vlaggen uit te steken. Kampeerders sliepen weer op het strand (Van Paryse correspondent) Het is aan de kust van de Middel landse zee de wind die meester is over de branden. De mistral is de grote vyand. Tweemaal meende men in de loop van dinsdag dat men het vuur meester was, maar tweemaal werd de toestand andermaal kritiek. Vanochtend was zij dat nog steeds. Het ongelukkige is dat de wind her haaldelijk van richting verandert, zo dat de veiligheidsmaatregelen die men een paar uur geleden had ge troffen, plotseling waardeloos worden en men opnieuw kan beginnen. Vanochtend breidden de branden zich uit naar het oosten en het noor den. In St. Tropez moesten de stra ten en de balkons van de huizen worden schoon geveegd vanwege de asregen. By aanwakkerende wind vreten de vlammen voort met een snelheid van 40 meter per seconde. By Cavalière hebben 4000 kam peerders de nacht opnieuw aan het strand doorgebracht, daar zy het risico niet durfden nemen in de ten tenkampen te blyven. Het vuur na derde zo snel, dat rijksweg zeven op diverse plaatsen wordt bedreigd. De vraag is gesteld of de kampeerders Een enorme ervaringzei Hazersivouder J. Koetsier (Van onze Rotterdamse correspondent) Groot alarm gisteravond op de luchthaven Rotterdam. Het lan dingsgestel van een vier persoonsvliegtuig van de vliegclub Rotter dam ging niet uit. Het vliegtuig cirkelde een klein half uur boven het vliegveld, waar alles in gereedheid werd gebracht. Vijf voer tuigen van de vliegveldbrandweer en drie ambulance-wagens ston den gereed nabij de plaats, waar het toestel een buiklanding zou maken. Maar het liep goed af. De beide inzittenden, de instructeur H. J. van Overvest uit Rotterdam, en de 27-jarige boomkweker J. Koetsier uit Hazerswoudc, konden ongedeerd uit het vliegtuig stappen, voor enkele duizenden guldens schade had opgelopen. Fijn toestel De heer Koetsier, zat niet voor het eerst in de lucht. Hij had, met ruim vlieguren by de Rotterdamse vlieg club, zyn brevet A in de zak. Wel stapte hy gisteravond voor het eerst in de Messerschmidt om „overgelest" te worden. Hij zegt van het avontuur „Het was een enorme ervaring omdat lk wist dat een buiklanding met zo'n fijn toestel by na niet fout kan gaan. Vooral niet als je landt op een gras- baan". Geen angst, maai- wel span ning by de boomkweker uit Hazers- woude, toen hy zyn eerste „en hope- iyk enige" buiklanding maakte. Grootste plezier „We hadden eigeniyk het grootste plezier boven. Het kon toch ook niet misgaan", zo vertelde de heer Van Overvest, die ruim 8.000 vlieguren heeft in 167 verschillende toestellen. „Men maakte beneden trouwens wel een enorme drukte om ons. Toch al- tyd wel plezierig zo'n comité van ont vangst. Ze kunnen je even in het schbün zetten, ale alles fout gaat", Ar Dit lesvliegtuig van de Rot terdamse vliegclub heeft gister avond een buiklanding gemaakt op Zestienhoven. Het landings gestel functioneerde niet. des ondanks zette de vlieger de kist veilig aan de grond. In de vliegclub Zestienhoven werd een fles champagne ontkurkt, spe ciaal voor de twee avonturiers, die zo gauw het mogelijk is samen met de Messerschmidt weer de lucht in zul len gaan. die schade hebben geleden door de branden recht hebben op vergoeding. De meesten zyn door hun normale verzekering niet tegen deze natuur ramp gedekt. De prefect van het de partement overweegt het gehele ge bied tot noodgebied te verklaren. In dat geval maken de kampeerders eni ge kans om iets van hun verloren bezittingen terug te krygen. Branden zyn eveneens gesignaleerd in de buurt van Cannes. In het gebied van de Bouches-du-Rhóne zijn 25 hec tare bos vernield. Rode gloed Binnen en buiten de stad Le La- vandou kan men overal auto's zien staan van binnen en van boven op het dak volgepakt met bagage, ge reed om by het minste of geringst® alarmsignaal te vertrekken. Men baadt nog steeds in zee, want het is warm weer, maar houdt intussen het oog gevestigd op de brandende heu vels aan de horizon, 's Avonds is de lucht rood gekleurd. Een hete stroom waait over de ter rassen, waar men de branden goed kan ruiken. De rode gloed is zelfs in Saint-Tropez te zien. De huizen van Cavalière zijn in het schynsel van de vlammen op een afstand van 600 meter rood verlicht. Een regen van as daalt neer op de auto's, de wegen, de tafeltjes van de terras sen en restaurants. Soms ademt men met moeite, wanneer de wind de dik ke rook naar de stad jaagt. Tot het aanbreken van de dag zag men va kantiegangers op het strand in af wachting van wat de wind zou be slissen. Vele hebben er de voorkeur aan gegeven Le Lavandou te ver laten. Gisteren verlieten lange rijen auto's en caravans het vakantieoord Le Bel Porto, toen de vlammen de kolonie op een paar honderd meter afstand waren genaderd. Een groep vakantiegangers uit Lyon zat langs de kant van de nationale weg 559. „Al onze spullen", zeiden zy, „zitten reeds in de auto's. In het kamp staan alleen onze tenten met de slaap zakken erin. Wy kunnen op elk ge wenst ogenblik vertrekken. Zo leven wij sedert maandagavond". In Tra- mousquier en Canadel ziet de zaak er voor de toeristen nóg triester uit. Toen het gevaar het grootst was werden zy naar eilanden in de buurt getransporteerd. Maar dat risico wil len zy niet voor een tweede keer lopen. Gistermiddag lag het kamp van de Touring Club de France zo goed als verlaten. De vakantiegan gers pakten hun bagage, betaalden de rekening by de hotels en de kam peerterreinen en vertrokken. Het schouwspel is inderdaad angst aanjagend. Met het blote oog kan men de vuurzee uitstekend zien. Het is werkelijk een zee van vlammen die op en neer deint, naarmate de wind gaat liggen of aanwakkert. Boete betaald SMOKKELSCfflP NAAR SPANJE (Van onze R'damse correspondent) De „Urbitarte", aan boord waar van 1.900.000 gesmokkelde Ameri kaanse sigaretten zyn gevonden, is vannacht uit Rotterdam naar Spanje vertrokken. De douane heeft een cheque van f 190.000,- gekregen, welk bedrag als eis was gesteld voor het vrijgeven van het schip. Hiermee is, wat de Nederlandse overheid betreft, deze zaak afgedaan. Scheepsramp bij Portugese Kust Het Westduitse passagiersschip „Apollo" van 1.337 ton heeft vanoch tend bij dichte mist ten noordwesten van de Portugese havenstad Oporto een Portugese treiler, de „Padre Cruz" in tweeën gevaren: 25 opvaren den van de vissersboot zijn om het le ven gekomen. Elf mannen werden door de „Apollo" gered. De „Padre Cruz" was afkomstig uit Matozinhos, dat bij Oporto ligt. Ar Prinses Beatrix die in Port Ercole geniet van de zomer- vakantie. Minister die eens mijnwerker was overleden (83) Lord Lawson of Beamish, de myn- werker die minister van het Lege* en vervolgens in de adelstand ver heven werd, is gisteravond in d« ouderdom van 83 jaar in een zieken huis overleden. Lawson is van 1919 tot 1949 lid van het Lagerhuis geweest. In 1950 werd hy onder het toenmalige La- bourbewind, in de adelstand verhe ven. Nog weer later werd hy als eerste mynwerker benoemd tot Lord Lieu tenant of Durham, een ceremoniële functie, die gewoonüjk aan officie ren b.d. met een aristocratische ach tergrond toevalt. Na de tweede wereldoorlog trad hy veertien maanden op als minister van het leger. Hy moest ten gevolge van zyn slechte gezondheid aftreden. ONDERZOEK DOOR E.E.G.-COMMISSIE Op verzoek van de Belgische regering heeft de uitvoerende commissie van de Europese Economische Gemeenschap een onderzoek ingesteld naar de vraag, of de door Nederland ge vraagde prijs voor aardgas in overeenstemming is met de be palingen van het E.E.G.-ver- drag. De commissie zal waar schijnlijk in september een uit spraak doen. De Belgische regering heeft met name gevraagd of de hogere prijs die buiten Nederland voor het aardgas wordt gevraagd, geen door 't E.E.G.- verdrag verboden discriminatie in- Afhankelijk De commissie heeft reeds vastge steld, dat ook voor de levering van 't Nederlandse aardgas aan de Duit se Bondsrepubliek een hogere prijs wordt bedongen dan in Nederland geldt. Aangezien echter Duitsland over eigen aardgas gaat beschikken, zal het Nederlandse produkt aan con currentie blootstaan, hetgeen niet het geval is in België. Na het aanleggen van leidingen zal België volledig van de Nederlandse produktie afhankeiyk zyn. In België is de afgelopen maanden meer dan eens geageerd tegen het prysverschil voor het aardgas tussen Nederland en België. eutvo f Uit het Leidsch Dagblad van f| 5 Aug. 1865: Jj Naar men verneemt is de heer Vincent van Gogh be noemd tot ridder der Adolfs- i orde, hem door den Hertog i van Nassau geschonken. De Amerikaansche bladen bevatten een lijst van perso- i! i nen die fortuin bezitten Aan J i het hoofd van die lijst staat a' i W. B. Astor, die in New York y i 1000 huizen bezit en een in- y i komen heeft van 5000 dollar y i per dag. A

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1