DICK LANGERHORST WINT Nederlandse zwak waterpolo - zege op Belgie (6-3) Eef Dolman wint vierde rit van Duitse ronde BETTY HEUKELS ONTTROONT NA BEKEKEN RACE INEKE TIGELAAR OP 1500 METER Johan Bontekoe op 70 meter tweede Davis Cup Sportsplinters Jeugdploeg wint met 10-0 ACHTERSTAND Drie wereldrecords EBERT LEIDT LEIDSCH DAGBLAD MAAND A O t AÜOÜSTCB INEKE TIGELAAR BETTY HEUKELS (door Erica Terpstra) Zelden zijn de 1500 meter zweinkampioenschap- pen zo enerverend geweest als die van dit jaar, die onder een stralend zonnetje zijn verzwomnien in het nieuwe bad „De Hoge Devel" in Zwijndrecht. Betty Heukels en Dick Langerhorst kwamen win nend uit deze wedstrijd naar voren. Enerverend Zeven zwemsters gingen met vastberaden gezichten te water, vol goede moed voor 30 lange 50 meter banen. Reeds na de eerste paar banen kwam er tekening in de strijd. Ineke Tigelaar, fel van start gegaan ,had een halve leng te voorsprong op Corry Mulder, en beiden zeker twee meter op de naast elkaar zwemmende Betty Heukels en Carla Jansen. Regie Brand, Ina Mulder en Rita Tige laar waren al duidelijk naar de achterhoede verwezen. By de 400 meter werd de tijd van Ineke (5.17.5) slechts benaderd door die van Corry, die moedig het hoge tempo had gevolgd. Carla Jansen was afgezakt naar de vierde plaats, hoe wel zij verwoede pogingen deed Betty Heukels op derde positie te bedreigen. Te hoog De gemakkelijk zwemmende PSV- zwemster gaf haar echter weinig kans. Tactisch had zij zich de eerste 800 meter iets ingehouden, onder het motto, zoals zij later zelf zij: „ze storten wel in" zij had gelyk. Ineke Tigelaar hield het hoge tempo niet vol. Centimeter voor cen timeter naderde Betty haar en aan het einde van de 800 meter lag zij bijna gelijk. Op de negenhonderd me ter keerde Betty iets eerder en toen werd de strijd beslist. Steeds soepeler maalden de armen van de Eindho- vense door het water en in een hoog tempo raasde zij door. Na 1200 meter lag zij drie lengtes voor zonder zich nog iets aan te trekken van de strijd achter zich, snelde zij, haar voor sprong nog vergrotend, op de kam pioenstitel af. Heren Bij de heren werd reeds na 500 me ter de dienst uitgemaakt. Aanvan kelijk nam Tino Jansen wel de lei ding, maar na driehonderd meter hadden Dick Langerhorst en Johan Bontekoe de EZPC-zwemmer achter haald. Langerhorst ging daarna recht iop het kampioenschap af. Met een voorsprong van maar liefst 70 meter ■tikte hij als eerste aan, vóór Johan Bontekoe en Johan Schaus. Uitslagen Dames: 1. Betty Heukels (PSV) 20 min. 22,0 sec; 2. Corry Mulder (Mer- wede) 20.27,3; 3. Ineke Tigelaar (Rob ben) 20.42,4 4. Carla Jansen (Njord •59) 20.50,3 5. Ina Mulder (OZ en PZ) 20.56,5. Heren: 1. Dick Langerhorst (HZ en PC) 18.07,6; 2. Johan Bomitekoe (HPC) 18.49.0; 3. Johan Schans (De Vechtstreek) 18.50,3; 4. Timo Jansen (EZ en PC) 18.51,9; 5. Harry RanzUn (Het IJ) 19.19.3. Dick Langerhorst wordt na I titel gefeliciteerd door zijn train- het behalen van de 1500-meter ster Cocky Gastelaars. De Spaanse tennfsploeg la sater dag in Barcelona winnaar geworden van de Europese zone van het Davis Cup-toernooi en zal nu tegen de win naar van de Amerikaanse zone (Mexico of de VS) uitkomen om uit te maken, wie het tenslotte mag op nemen tegen ouphouder Australië. De finale van de Europese zone tussen Spanje en Zuid-Afrika werd reeds op de tweede dag beslist. De Spanjaarden Manuel San tana Luis Arilla bezorgden hun land 3—0 voorsprong door in het dubbel spel met 9—7. 4-6 6—4 en 6—3 te winnen van Keith Diepraam en Cliff Drysdale. De einduitslag werd 41. Voorsprong De Mexicanen Rafael Osuna Antonio Palafox hebben in de finale van het toernooi om de Davis Cup (Amerikaanse zone) tegen Amerika het dubbelspel gewonnen en daarmee hun achterstand tot 1—2 terugge bracht. Osuna en Palafox versloegen Den nis Ralston en Hamilton Richardson met 8—6, 64 en 7—5. Op de eerste dag had de ploeg van de Verenigde Staten een voorsprong genomen. Het eerste enkelspel van de ont moeting, die in Dallas (Texas) wordt gsepeeld, verliep voor de Mexicanen uiterst teleurstellend. Rafael Osuna, favoriet tegen Arthur Ashe, verloor nameelijk kansloos met 6—2, 63, 9—7. Daarna vergrootte Dennis Ral ston volgens de verwachtingen de Amerikaanse voorsprong door met 6—2, 6—3, 6—2 te zegevieren Antonio Palafox. De Duitser Christian Kuhnke heeft gisteren het internationale toernooi van Baden Baden gewonnen. Hij versloeg in de finale de Austra liër Tony Roche met 3-6, 6-1, 6-3. Het herendubbel werd verrassend gewon nen door B ungert Elsenbroich. Deze Duitse combinatie versloeg achter eenvolgens Roche/Newcombe en in de finale Bowrey/Davidson. De cij fers van deze laatste ontmoeting wa ren 6-2, 6-3. Het dames enkelspel werd gewon nen door Margaret Smith, die haar landgenote Lesley Turner met 6-2 6-1 versloeg. De belde Australische meis jes zegevierden tenslotte in de da- mesdubbelfinale met 6-3, 6-2 over de Duits/Zuidafrikaanse combinatie Schildknecht/Van Zijl (6-3, 6-2). Horst Stenzek, de 39- Jarige Oost- duitee grasbaan kampioen, is zater dag in een ziekenhuis In Lyon over leden aan de verwondingen, die hij vorige week zondag tijdens 'n race in Miramont de Guyenne, toen hij onder zijn brandende motor raakte, had op gelopen. De Zweed Torsten Hallman was oppermachtig in de gisteren in Ky- vinkaa in Zuld-Finland gehouden motorcross in de 250 cc-klasse om de Grote Prijs van Finland, die meetelt voor het wereldkampioenschap. Hall man, die vorige week ook de Grote Prijs van Zweden won, bezette in bei de manches de eerste plaats. Het Nederlandse dames tenmls- team heeft dit weekeinde in Royan de landenwedstrijd tegen Frankrijk gewonnen met 7-6. Het vorig jaar ze gevierde het Nederlandse damesteam in dezelfde opstelling in Hilversum met 8-5. Het Franse team had echter aanzienlijk aan kracht gewonnen door het meespelen van Francoise Durr, eerste speelster van Frankrijk. De Fran?aise bracht nog onlangs de internationale kampioenschappen van Nederland op haar naam. BRAM LEENARDS tweede doelpunt Toen Roger de Wilde gistermiddag in Amersfoort al in de eerste minuten van de waterpolo-interland tussen Nederland en België de Belgische ploeg de leiding gaf, leek de start voor een nieuwe spannende strijd tussen de historische rivalen te zijn ge maakt. Maar de dekkingsfout, die Gerrit Wormgoor maakte, bleek weldra niet bepalend voor de uitslag te zijn geweest. De Nederlandse ploeg was sneller dan de Belgische en voortdurend keek doelman De Hessele tegen grote ga pingen in zijn verdediging aan en bij het eindsignaal van de voortreffelijke leidende Spaanse arbiter Manguil- lot was de score 6-3 voor Neder land BeJgie behoefde om deze cijfers niet te treuren, want het verschil in klasse was zeker groter dan deze dcelpuntenverhouding aagaf. liet was niet alleen de grotere snel heid, die de klasseverschil bepaalde, ook technisch hadden de pupillen van Driemaal Hans Joachim Klein Bij een speciale recordpoging heeft jen VVestduitse zwemploeg gisteren in Londen twee wereldrecords verbeterd. Pp de 4 x 220 yards vrije slag maak- ,en Hans Joachim Klein, Olaf von Schilling, Wolfgang Kremer en Hol- fer Kirschke een tijd van 8 min. 8,3 iec. Dat is 2,9 sec. beneden de tijd, he dezelfde Duitsers een week gele ien in Londen lieten afdrukken. Bovendien verbeterde Hans Joa- :him Klein als startzwemmer het we- fcldrecord op de 220 yarks met een lijd van 1 min. 59,7 sec. Hij bleef Jaarmee 0,2 sec. onder het oude re- ford, dat de Oostduitser Frank Wie- [and bij wedstrijden op 19 juni van ?it jaar in Leipzig bracht op 1.59,9. HANS JOACHIM KLEIN drie records De tussentijden van de overige drie zwemmers waren: Olaf van Schilling 2 02.9, Wolfgang Kremer 2.04,4, en Holger Kirschke 2.02,3. Een Westduits kwartet had zater dag in het Londense Crystal Palace het wereldrecord op de 4 x 110 yards vrije slag reeds verbeterd en gebracht op 3 min 41,8 sec. Het oude record was in handen van een Australisch team met 3 min. 43,9 sec. De Duitse zwemmers waren: Hans Joachim Klein (54,0 sec.), Heini Freitag (55,9) von Schilling (55,9) en Kirschke «56,0). Rudy van Feggelen meer in hun mars. Er werd beter geplaatst en de balbehandeling was bU de Nederlan ders ook beter verzorgd dan bij de Belgen. Het eerste Nederlandse doelpunt kwam dan ook al snel, maar moest wegens afzetten van Wim Vriend worden afgekeurd. Daarna schoot Hans Wouda nog een keer van vijf meter afstand hard tegen de paal, maar de gelijkmaker zou toch spoe dig komen. Nadat d'Oostelinck uit het water werd gezonden, kwam de bal uit een hoekworp bij Lou Geut jes, die ineens inschoot. De Beigen begonnen het oude spel van man tegen man weer te ont wikkelen en de arbiter kreeg het ver re van gemakkelijk. Wim Vriend werd het water uitgezonden, maar nog voor de Belgen dit voordeel on- den uitbuiten, werd De Wilde naar de kant verwezen, even later gevolgd door zijn teamgenoot Laurent Leiding Wielernieuws Leenards gaf Nederland de leiding een minuut later was het al 3-1 it een strafworp van Van der Kolk. Het was jammer, dat deze Rotter - I dammer de combinaties teveel afrem- - de door zijn statische 2-meterspel. Hans Aalberts bracht de stand op 4-1, toen de Belgische bewaker hem I Leve li vrijheid liet. Nog voor de der- I de speeltijd was vertreken, leidde Ne- Een zeer sterke ploeg gaat, on- derland met 5-1, dank zij het mooi- der leiding van Joop Middelink, deel- j ste doelpunt, ven de dag, dat het nemen aan de Ronde van de Provin- resultaat was van een snelle drie- ole Luxemburg in België, die van 7 hoekscombinatie tussen doelman tot en met 10 augustus zal worden JocP Schmidt, Bram Leenards en gehouden. Deze wedstrijd geldt a Is Hans Wouda. selectie voor het wereldkampioen-1 Offprwipf schap voor amateurs, dat op 4 sep- tember in San Sebastian plaatsvindt De ploeg bestaat uit Harry Steevens (Elsloo)Wim Schepers (Stein), Eddy Beugels (Sittard), Riny Wagtmans St. Willibrord)Daan Holst (Am sterdam) en Wim du Bois (Waar schoot). Op het Adsteeg-circuit in Beek is zaterdag een zeer sterk bezet/te na tionale wedstrijd voor amateurs ge houden, die als revanohe voor het amateurkampioenschap van Neder land bedoeld was. Met uitzondering het viertal dat in de Ronde van West-Duitsland rijdt, waren alle pro minente amateurs aanwezig. Winnaar i werd de jonge Hagenaar Piet Ket- j tenis, die in de spurt de sterke Am-1 sterdammer Daan Holst de baas bleef. De Bredanaar Jan van Geel heeft in de gisteren gereden dertiende etappe van de Ronde van Joego-Sla- een eervolle vierde plaats ver overd. Van Geel was met de Rus Se- pely, die de etappe zou winnen, de I Joegoslaviër Skerlj (2) en de Belg Hoskens (3) ontsnapt uit het pelo ton. Het viertal veroverde uiteinde een winst van 1.15. De twaalfde etappe, een 122 km lange rit van Kraguejevaz naar Belgrado, is zater dag gewonnen door de Rus Yuri Me- lichow in de tijd van 2 uur, 57 minu- sn 2 seconden. De Leidse nieuweling Winfred Karstens heeft in die Ronde van Ak- krum de vierde plaats veroverd. Win- werd Henk Tesselaar uit War- merhuizen. Zijn tijd over de zestig kilometer was 1.23.27. j Dj Belgen zetten de laatste spel- periode in met een fel offensief waarby zij door enkele verdedigings- fouten in de Nederlandse ploeg wer den geholpen. De Vis scoorde toen Belgie met zes en Nederland met vijf man speelde, vervolgens maakte aan voerder De Wilde er uit een straf schop tegen Hans Wouda 5 Fred aanvoerder, nam hiervoor tenslotte revanche met een prachtig ver schot op het moment, dat de Belg De Vis op de kant zat 6 - 3. Over de jeugdin ter land —België kunnen we heel kort De Nederlandse junores v nen 100 in een zeer eenzijdi ge strijd, waarbij de Belgen in alle HANS AALBERTS vierde doelpunt Motorcross in Lichtenvoorde De Brit Arthur Lampkin is win naar geworden van de gisteren in Lichtenvoorde gehouden internatio nale motorcross in de 500 cc-klasse vóór de Zweed Gunnar Johansson en diens landgenoot Over Lundell. De Nederlander Broer Dirckx plaatste plaatste zich in het totaalklassement over de drie manches vierde. Een twee manches tellende natio nale motorcross in de 250 cc.-klasse v-erd gewonnen door de Amsterdam mer Frits Selling op Greeves. die in beide manches als eerste over de eindstreep ging. Pierre Karsmakers uit Aalst en Rob Selling, die beiden 47 punten behaalden werden res pectievelijk tweede en derde. Elk werd eenmaal tweede en eenmaal derde. Karsmakers totaaltijd was zeven seconden beter dan die van Rob Selling. Kloosterman heste Nederlander in het algemeen klassement De Nederlandse ploeg heeft zich in de Ronde van Duitsland!2 Czarnowski (Did 15.47.26; 3. Lühti gedurende het weekeinde (waarin de derde en vierde etappe wer- 'Z*V 1548 11 4- Wouters (B) 15.50.01 den gereden) uitstekend hersteld van de inzinking van vrijdagJ Zaterdag bekroonde de Rotterdammer André van Middelkoop I koop (Ned. 15.59.11; 13. Dolman (Ned t het initiatief van de Nederlandse ploeg met een derde plaats en 15.58.16. gisteren op het circuit van Nürburgring toonde onze nationale] A1eemeen ploegenklassement kampioen Eef Dolman zijn macht. België 47.36.53; De sterke Rotterdammer sprong enkele kilometers voor de eindstreep naar het leidende duo, de Duitser Credo en de Leidenaar Nol Klooster man, die een aanval op het bruine leiderstricot van de Duitser Ebert Dorp, de Nederlandse deed. Dolman bekroonde zijn rush met succes en ging meteen door en werd etappewinnaar. Kloostennan werd derde. Vooral gisteren heeft de Neder landse ploeg voortdurend aangeval len. De Leidenaar Kloosterman, die zich dit seizoen al herhaaldelijk heeft onderscheiden, maar door gebrek aan een eindschot vrijwel nimmer op de ereplaats beslag legt, is daarentegen wyel een uitstekend rondekenner. Fred Stolle verslaat Rox Emerson De Australiër Fred Stolle heeft in de finale van de tenniskampioen schappen van de Amerikaanse oost kust in South Orange in New Yersey revanche genomen voor de nederlaag, die htij in de Wimbledonfinale tegen zijn landgenoot Roy Emerson leed. Stolle won nu met 6—3, 2—6, 6—4, 6—4. De titel in het dames-enkelspel kwam aan de Amerikaanse Billie Jean Moffitt door een overwinning (7—5, 6—3) op haar landgenote Jane Albert. Aanval De donkere rouleur deed op het circuit van de Nürburgring, dat vier maal afgelegd moest worden (91.240 km), halverwege een regelrechte aan val op de leiderstrui.Op een gegeven moment had de groep-Kloosterman, waarin voorts o.a. nog de Belg No taerts en de Duitsers Gottschalk, Credo en Koslar die uiteraard wei nig kop deden een voorsprong van vier minuten. Een felle krachtsinspanning van de Duitsers in het peloton bracht de achterstand tenslotte tot een minuut terug. In de slotfase bewees Dolman zUn macht door uit het peloton weg te springen en de kopgroep, die terug- vee man. m te na- Nol Kloosterman (links) en |71 Eef Dolman op het schavotje na Klassement hun successen in de vierde etap- Het algemeen klassement luidt na \Pe van de Ronde van West- vier etappes: l. Ebert (Did) 15.47 16; Duitsland

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7