Jo de Roo rekende zelf af met Peter Post en Arie den Hartog O CLARK WERELDKAMPIOEN Sterke Zeeuw opnieuw Nederlands profkampioen Pellenaars lachte ZOET VIJFDE VIERDE RONDE VAN STRIJD KVNB-BEKER Vliegende Schotmaakt einde aan fabeltjezege op de Nürburgring Opvallend gemak Mutsen HMUD i.4 «vGtS'l L De kopgroep in de strijd om het kampioenschap van Neder land. Van links naar rechts Peter Post. Henk Nijdam, Jo de Roo en Arie den Hartog. Jo de Roo passeert de finish. Zijn tweede kampioenschap is een feit. (door Fred Racké) Niets en niemand wilde hij zien. Nauwelijks twee, drie nieter gleed zijn fiets over de eindstreep. Bruusk keerde hij om. Eenmaal slechts keek hij op, naar de deinende massa, lut tele meters verderop. Dan reed hij de Adsteeg af, het bergje in Beek. En terwijl de massa hem passeerde, op weg naar een kampioen, gleed hij naar het dal, naar de nauwe straat, naar de stilte van de hotelkamer. E11 daar, heel alleen, heeft hij zijn ne derlaag begrepen. Hij, Peter Post, de veldheer van de verbonden troepen. Daar heeft de Amstelvener machteloos de vuisten gebald en daar heeft hij moeten bekennen dat een coalitie, een monsterver bond. niet met alles rekening kan houden. Bijvoorbeeld niet met de ongebreidelde krachten die Jo de Roo soms naar een uit bundig bewonderde triomf kunnen dragen. Want weer is Jo de Roo kampioen van Nederland bij de beroepsrenners geworden. Regeren Het verbond van Beek. Zo zal de wielergeschiedenis dit kampioenschap noemen. Beek, het kleine, Limburgse dorpje, dat maar één attractie kent: de Adsteeg. jaarlijkse klim in het ge vecht der Profs. Beek, dat al zater dag zinderde van de geruchten, de prognoses. Er waren er, die het allemaal al wisten. Die de lijnen al trokken, dwars door de deelnemerslijst heen. Van I Made was of in Dinteloord, in Ulven- En ach, eigenlek kon iedereen het vermoeden. Langzaam, maar zo heel venijnig was de situatie geschapen, na de terugkomst van de Televi- zieren uit de Tour. De groep wenste te regeren, in de Nederlandse wed strijden. Meer da nooit, omdat im mers de Tour zo succesvol was ge in Janssen naar Post, naar Den Hartog, naar Lute, naar Geldermans. Alle maal „buitenlanders". Allemaal cou reurs, die ni et hoorden bij de rood witte groep, die, pelotonsgewijs keurig in het gelid, was neergestreken in het Zuidlimburgsede Televiziere de mannen van Pellenaars. (Van onze correspondent) Voor de vierde ronde van het KNVB-bekertoernooi voor amateiirs worden zondag 15 augustus de vol gende wedstrijden gespeeld: District West 2; Bergambacht LFC; Altior—ESDO; Flakkee—HOV; Spartaan '20Transvalia en Slikker veerAlblasserdam (zondag 8 aug., 14.30 uur, terrein Alblasserdam). Vrijgeloot: Blauw Zwart. Gouda en Overmaas. Tal en Larsen iveer gelijk. De tweekamp tussen oud-wereld kampioen Michael Tal en de Deen Bent Larsen voor de halve finales van het toernooi om het wereldkam pioenschap schaken verloopt bijzon der enerverend. Na zes partijen is de 6tand opnieuw in evenwicht, (3—3). aangezien Tal zaterdag slechts 34 zetten nodig had om zijn rivaal te verslaan. De tweekamp, die in de Joegoslavische stad Bied wordt ge speeld, omvat tien partijen. De ze vende wordt vandaag gespeeld. hout of Oosterhout, overal wielerliefhebbers toestroomden, naar de rand van liet parcours, wezen ze elkaar op de rood-witten, die ge dwarsboomd moesten worden omdat al die anderen zo graag wilden bewij zen. dat ze er óók waren, dat niet al leen vijftien uniform geklede cou- Conflict Langzaam, maar venijnig groeide het conflict. Peter Post kwam terug in vorm en bewees het.. Vrijbuiter Cees Lute, ondergebracht in een Franse stal toen zijn carrière ten einde leek, rende keer op keer de Pel- lenaars-ploeg voorbij in eindelijk ver worven zelfbewustzijn. „Tot half koers moet alles bijeen blijven", had Pellenaars zjjn mannen ingeprent Een vroege ontsnapping van één van de „anderen" mocht het strjjdplan-vol-tegenzetten niet dwars bomen. Het gebeurde niet Toen Post en Den Hartog naar Nij dam toe renden, sleurden zij zeven man van Televizier mee: Van Don gen. Groeneweg, Harings, Wouters, Zoet, Haast en ook de man wiens naam boven aan de lijst van „de Pel" stond: Jo de Roo. Beulswerk Peter Post heeft in Beek beulswerk verzet. Nauwelijks tien, elf volwaar dige wegkoersen had de lange Am stelvener gereden. Op deze winderige zondag moest hij 255 kilometer lang zwoegen, leiding geven, afwachten, initiatief nemen, controleren. Post deed het, met brandende eerzucht die in hem leeft voedde hij al die taken. Janssen had de slag gemist, stapte uit een geslagen peloton na 200 kilo meter. Van der Ven en Zilverberg verdwenen, alle anderen rond hem vreesden het slot van de slijtageslag. Er bleef slechts het scherm der Tele- Vizieren in de grote kopgroep. Ha rings wipte weg. Post haalde hem. Zoet, Haast, Nijdam deden hetzelfde Post en Den Hartog haalden hem. Totdat, ongeveer dertig kilometer voor de finish. De Roo zelf in de aan val ging. Zijn uithaal kraakte de kop groep. Vier man slechts konden vol gen. Post en Den Hartog vochten zich verbeten naar zijn wiel. De wissel vallige Limburger Knops sloot aan en tenslotte ook nog de kleine Leo van Dongen. Achter de vijf brokkelde het veld in razend tempo af. Ontknoping Twintig kilometer voor het einde kwam de ontknoping weer een enor me stap dichterbij. Van Dongen, De Roo's laatste steunpilaar, zakte terug, doodmoe. De Roo was alleen nu, tegen drie „vreemden". Zou het plan van Pellenaars nu toch nog enige kans van slagen heb ben? De bel van de laatste ronde luidde een machtig wielergeveeht in. Een duel van de veldheren, de grote meesters zelfs. Post zigzagde weg, in de lange afdalingen. De Roo haalde hem terug. De laatste maal moest de Adsteeg neg werden bedwongen. En bijna doodstil wachtte de menigte op de top. Jo de Roo haalde nog eenmaal uit, aan de voet van de heuvel. Alles wat de Zeeuw in de loop der jaren heeft verzameld aan wilskracht, moed en tactisch inzicht legde hij in die de marrage. Het was voldoende. Moege streden sneuvelden Post, Den Hartog en die merkwaardige Knops, wiens belangen toch, in die laatste kilome ters, dicht bij die van TeleVizier le ken te liggen. Machtig snelde De Roo naar de eindstreep. Toen hjj zijn tweede achtereenvol gende nationale trui aantrok, reed Peter Post terug naar het dal. Maar niemand zag met hem een verliezer passeren. Zelfs de grootste veldheer kan niet met alles rekening houden Uitslag 1. en Nederlands kampioen Jo de Roo (Kruiningen) 255 km in 6.24,21; 2. Arie den Hartog (Zuidland) z.t.; 3. Leo Kops (Spekholzerheide) z.t.; 4. Peter Post (Amstelveen) 6.24,30; 5. Bart Zoet (Sassenheim) 6.25,04; 6. Piet Rentmeester (Vitoria, Spanje) z.t.; 7. Cees Haast (Rosbergen) z.t.; 8. Gerrit de Wit (Dubbeldam) z.t; 9. Dick Groeneweg (Numansdorp) 6.25.09; 10 Rik Wouters (Baarle-Her- tog) z.t.; 11. Henk Nijdam (Zundert) 6.25,13; 12. Leo van Dongen (Made) 6.25,34; 13. Huub Harings (Scheulder) 6.28,01; 14. Jos van der Vleuten (Mierio-Hout) z.t.; 15. Jef Drummen (Bemelen) z.t; 16. Martin van Gin- neken (Schijf) 6.28.12; 17. Cees Lute (Castricum) 6.33,40; 18. Bart van der Ven (Vlijmen) z.t.; 19. Gerben Kars tens (Leiden) 6.34,00; 20. Jan Huges (Amstenrade) z.t. strjjd o schap v reldkampioen) Jim Clark (Schotland) 54 pnt; 2. Graham Hill (Engeland) 32 pnt; 3. Jackie Stewart (Engeland) 25 pnt; 4. John Surtees (Engeland) 17 pnt; 5. Dan Gurney (VS) 9 pnt. Alwéér: vooraan! l' P f locomotief Lij VREDE STEIN IO DE ROO de winnende fiets! Gemonteerd met Vredestein-banden. -»<• Licht lopende Locomotief rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks gebruik I op zjjn i i gebmcht: 160,6 km per j De Schot Jim Clark is gisteren op de Duitse Nür- I burgring wereldkampioen geworden. Hij won met zijn Lotus de Grote Prijs van West-Duitsland met opvallend gemak en werd in de strijd om het we reldkampioenschap coureurs onbereikbaar voor zijn concurrenten. Ruim 200.000 toeschouwers hebben gezien hoe de Schotse coureur afrekende met het fabel tje dat hij op de ,.ring" nooit zou kunnen winnen. Jim Clark werd er tevens voor de tweede maal wereldkampioen. Op het lastige circuit, waar de „vliegende Schot" vorig jaar door een defect aan zijn Lotus zijn kan sen op de wereldtitel vrijwel ver speelde, vestigde de 29-jarige Clark ook weer een aantal records. Na 15 ronden (342,150 km), die hij aflegde in 2 uur 7 min. en 52,4 sec., had hij een nieuw recordgemdddelde snelheid Graham Hill vocht met zijn BRM een verwoed gevecht uit om de twee de plaats met de Amerikaan Dan Gurney, die aan het stuur van een Brabham reed. De Engelsman besliste dat slotte in zijn voordeel. John Surtees, de wereldkampioen van het vorig jaar moest door een defect aan zijn Ferrari al in de eerste ronde de strijd staken. De jonge Duitser Jochen Rindt, die met een Oostenrijkse licentie rijdt, legde beslag op een eervolle vierde plaats. Rindt, met een Cooper, won ook de 24 uursrit van Le Mans. De uitslag luidt: (formule 1, 15 ronden, 342,150 km)1. Jim Clark (Schotland) 2.07,54.2 (160,6 km/u.); 2. Graham Hill (Engeland) 2.08.08 8 (160,3 km/u.); 3. Dan Gurney (V.S.) 2.08.13,8 (160,2 km/u.)4. Jochen Rindt (Oostenrijk); 5. Jack Brabham (Australië) Jim Clark i duel met Graham Hill.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6