Gloedvolle opvoering van ,,L' histoire du soldat" kunst kalei öoscoop Gaat de haute couture op de helling? Frans Hals of Van Meegeren? Courrèges broedt plannen uit Suggestief beeld van Strawinsky - schepping LEID SCR DAGBLAD MAANDAG t AUGUSTUS Muziekfestival Aix en Provence (II) weerstaanbare ritmische vondsten en instrumentele schakeringen werd ge voed en gekleurd, om zo van dit schakelwerk tussen zijn Russische en zijn latere neo-klassieke scheppings perioden een even scherp als sugges tief beeld te geven. Naast Mozart en Monteverdi heeft ook Stravinsky zo dus zjjn eigen plaats onder de grootmeesters van de genieën-galerij van Aix veroverd. Men kan slechts hopen, dat zjjn oeuvre hier verder zal worden geëx ploreerd en geëxploiteerd, opdat ook de twintigste eeuw een omzichtige acte de présence op het Festival kan blijven geven. Van der Hoevencollectie blijft in ons land 23 schilderijen van Morandi De collectie voorwerpen uit Nieuw- Gulnea, samengesteld door de me dicus dr. J. A. van der Hoeven, blijft in ons land. De gemeente Den Haag j wil de verzameling voor een halve ton kopen voor het Museum van het Onderwijs. De Van der Hoeven-collectie omvat 420 voorwerpen, afkomstig van de gebieden: Vogelkop, Sentani, Wissel meren, Casuarinenkust, Asmat, Wil demanrivier en Lorentzrivier. De ver zameling is van grote wetenschappe lijke, esthetische en pedagogische waarde. Van buitenlandse zijde zijn reeds stappen ondernomen om de collectie aan te kopen. B en W van Den Haag menen, dat er een zeld zame en gezien de internationale markt voor deze zaken vermoedelijk nimmer terugkerende gelegenheid is om voor f 50.000 de Van der Hoe- ven-collectie aan te kopen. Dr. J. A. van der Hoeven was des tijds werkzaam in Nieuw-Guinea. Hij werkt thans in Siam. Vermoedelijk i van de 23 gestolen doeken op 120 zal hij zich blijvend in het buiten- miljoen lire (192.000 dollar), land vestigen, waarom hij zijn col- j Morandi. een vooraanstaand Ita- lectie in ons land van de hand williaans schilder uit deze tijd, is kort doen. i geleden overleden. gestolen Twee jongemannen zijn de woning van een bekend kunstverzamelaar in Rome binnengedrongen. Zij bonden hem vast op zjjn bed en maakten zich uit de voeten met 23 schilderijen van de Italiaanse meester Giorgio Mo randi. De verzamelaar, de 56-jarigi Kunstenaarsprotest inzake Vietnam Zesendertig vooraaanstaande Britse kunstenaars hebben in het openbaar geprotesteerd tegen de Amerikaanse en Britse politiek ten aanzien van Vietnam. Het protest, dat als advertentie een volle pagina van de New York Times beslaat is o.m. ondertekend door de componist Benjamin Britten, de beeldhouwer Reg But- Ier, de schrijver E. M. Forster, de Francesco Inggrao, schat de waarde toneel- en filmster Sir Alec Gui— --- ness. de schrijver Sir Compton Mackenzie, de acteur Peter O'- Toole, de toneelschrijver Harold Pinter, de schrijver J. B. Priestly, de actrice Vanessa Redgrave, de acteur Paul Schofield, de schilder Graham Sutherland, de actrice Dame Sybil Thorndike, de criticus Kenmeth Tynan en de toneel schrijver Arnold Wesker. (Van onze Parijse correspondent) HET is al vaak gezegd, en het zal nog wel eens herhaald moe ten worden, dat bij al zijn andere sublieme kwaliteiten als Festivalstad die het ideaal van klassieke, renaissancistische schoon heid zélf incarneert, Aix- en Provence toch maar zelden heeft uit gemunt door overrompelende initiatieven om de muzikale horizon zijner getrouwen nu ook eens wat decimeters te verwijden. Ook onder de huidige internationale Festiviteiten zijn standpunten, stromingen en strevingen te onderscheiden, en wanneer Donau- Eschingen, de hoofdstad der Europese ..serielen", zich op de uisterst linkse flank heeft opgesteld, dan bevindt Aix zich eer der aan de rechterzij in het kamp van het „behoud". Moment uit L'histoire du soldat' Sarrazin, leider van de regionele to neelgroep Grenier de Toulouse, de rol van verteller en regisseur uit nemend! voor zijn dekening (die bij de première, in 1918 in Lausanne door de beroemde Sac ha Pitoeff ver vuld was), terwijl men op de plaats van de acterende dirigent (waarbij Ernest Ansermet zich had opgesteld) nu Louis Auriacombe aan het hoofd van zijn Kamerorkest eveneens uit Toulouse, zag. Het is, al bij al, een voorstelling geworden, die vol gloed, esprit, bit tere ironie en leven zat en die bü voortduring door Strawinsky'! .Klassieke" Strawinsky Mozart functioneert gelijk bekend, in dat repertoire als ruggegraat en waardemeter, doel. aangezien het 'óf"collectiet"de duWel strumenten, waaronder de viool bo vendien de menselijke ziel symboli seert, terwijl voor de verdere bezet ting van de rollen slechts twee man nen (de „lezer" en de „soldaat"), een vrouw (de Prinses) en enkele dan sers of mime's nodig zyn, die indi- Engels Nationaal Jeugdorkest komt naar ons land PARIJS André Courrèges, die nog steeds zwijgt als het graf, heeft een plan uitgebroed dat de hele haute couture op de helling zet, zo vernemen we uit betrouwbare bron. Hij zou voor zijn radicale project al bij pre mier Pompidou hebben aange klopt om overheidssteun. Zijn bedoeling is de haute couture voor een veel breder publiek toe gankelijk te maken. Goedkoper dus. Er wordt al gesproken van prijzen, die variëren van 600 tot 1500 franken momenteel be taalt een klant voor een echte Courrèges rond 3000 franken. Net als in de confectie zal de ont- - j werper bij deze opzet uitgaan van J standaardmaten. De klanten krijgen dan ook maar één pasbeurt. Daar- naast zal Courrèges echter op veel I grotere schaal confectie willen ont werpen, die wat de prijzen betreft op kan tegen de Amerikaanse top conferentie. Op die manier zou hij de hem eindeloos imiterende con fectionairs willen laten kapituleren. Behalve kleding. zal Courrèges in zijn nieuwe modehuis aan de Rue Francois Premier ook zelf zijn acces als laarsjes, hoeden Het Nationale Jeugdorkest van Groot-Brittannië zal op 15 september in ons land concerteren in de Kur-den gaan maken. Hiermee is de kous i de soldaat werd 1 uitgevoerd leeftyd, had geschreven, helaas gtrawinsky q\s ^ind al door zijn zart. Bizet „slechts" een tiental opera's omvat,gouvernante voor het slapen verteld, door Ramuz tot een soort tot de voldragen meesterweken valt folk]oristische moraliteit te worden te rekenen, is 't dus onvermijdelijk, herschapen. De soldaat, die terug- burgse meester jaarlijks te herhalen. tegen al het goud ter wereld. om Niemand die zich om die verplichting dan echter al spoedig te beseffen beklagen hoeft, want op een Zauber flöte of een Cosi Fan Tutte, die dit jaar weer te voorschijn werden ge haald, raakt men nooit uitgekeken of -geluisterd, omdat een der karak teristieke eigenschappen van het meesterwerk nu juist is, dat 't zijn verborgen schoonheden pas bij her haalde ontmoetingen prijsgeeft. Doch naast Mozart, heeft de Fes tivalleiding sinds enkele jaren ook nog enige andere bronnen ter ver rijking van het speelplan aange boord: Rossini, wiens onsterfelijke Barbier dit jaar opnieuw werd opge voerd, alsmede Monteverdi en Stra winsky. Nadat vorig jaar Montever di's „Incoronazlone di poppea" een der hoogtepunten van het Festival gevormd had, heeft men nu diens Orfeo vertoond, terwijl Strawinsky, na Les Noces, dit seizoen ter hogere glorie van het feest zijn „Histoire du soldat" heeft bijgedragen. Een keuze die om meerdere redenen gelukkig kon heten. Tot de experimenten der avant- garde heeft, als gezegd, Aix zich nooit zó onweerstaanbaar aangetrok ken gevoeld al werd dit jaar voor Pierre Boulez en zijn Domaine Mu sical, als concessie, dan toch een avond gereserveerd .naar Stra winsky, althans wat betreft zijn oudere perioden, kan zo langzaam aan ook gerust bij de „klassieken" worden ingedeeld. Bovendien leent de heldere en speelse toe waarin de componist het toch niet van een bovennatuurlijk idealisme gespeelde verhaal van de soldaat verteld heeft wel bijzonder goed in het alge hele kader van dit feest. dat hij zijn eigen ziel heeft afge staan. Hij weet even later niettemin zelfs de duivel nog een ogenblikje rond de tuin te leiden, maar tenslot te zal hij, met zijn ondergang, toch het dure gelag van zijn wandaad moeten betalen. Schakelwerk De Festivai-directie had de opvoe ring van de „Soldaat" bijna geheel aan de handen van Zuid-Fransen Het ensemble is gevormd door amateurmusici. Het orkest were 1947 gesticht. De leden van het kest zijn scholieren of jeugdige ar beiders, die in de vakanties bij elkaar komen voor muziekstudies. Jaarlijks melden zich voor het orkest ongeveer j duceren. 1000 amateurmusici aan. van wie er slechts 50 kunnen worden geplaatst. Dertig procent van de orkestleden kiest uiteindelijk de muziek als loop baan. Leden, die een beurs krijgen voor volledig onderricht aan het con servatorium, verlaten het orkest. Tien jaar geleden was het orkest ook in ons land. Het concerteerde toen in Amsterdam. In de loop dei- jaren trad het Nationaal Jeugdorkest van Groot-Brittannië ook op in Pa rijs. Brussel, Hamburg, Berlijn. Hel sinki, Stockholm, Moskou, Kiew. Le- een aantal winkels te openen, waar zijn mode verkocht wordt. De Franse haute couture ma? dan een begrip zijn in de wereld, de grote winsten verdwijnen in de zak i van de Amerikaanse en Italiaanse onfectiefabrikanten. die de Parij- e modellen duizendvoudig repro- Courrèges. die van deze tactiek ook het „slachtoffer" is, heett er kennelijk schoon genoeg van. Dat de haute couture in het slop zit staat vast. Het kleine aantal vrou wen ter wereld, dat de Parijse mode kan betalen bedraagt ongeveer 3000. onder de huidige omstan- I losse capuchon al net Maurice ningrad en Zürich. In depót Groninger Museum digheden niet genoeg. Vandaar dat de lanceerde ook de knickerbocker- er dit seizoen opvallend veel huizen jurk. Dat is Twee modellen uit de Heim- recht jurkje met collectie, bewonderd door Mij- léne Demongeot. een krimpt zijn collectie in. de ander tussymbolen als mink stemt helemaal op de confectie af. j ontwerper gebruikt konijn derde gaat op de jeugdige „toer". die bedrukt zijn De PAÏOU echt het j modellen heette i „Op een koopje' Strawinsky componeerde zijn „Histoire du soldat" in 1918, toen de Russische revolutie hem, materieel en moreel gesproken, van zyn ge boorteland, en de wereldoorlog hem van Parijs had afgesneden, waar hij „Petrouschka", „Le Sacre" en „L'oiseau de feu" zjjn eerste inter nationale triomfen al had geoogst. In zijn Zwitserse vluchthaven be sloot hjj voor zichzelf de eigei con dities voor een hervatting van zijn carrière en een bestaansbasis te scheppen. De schrijver Charles Ra muz werd zijn tijdelijke associé in dit nieuwe avontuur. i koopje: uitgeleend, zoals in Amsterdam werd hoog. Wijd beweerd. „Ik moet het in depot heb- met hun raglanmouwe Museum vertelde geen Frans Hals. Ik wist helemaal ties niet dat het bedoelde schilderij Frans Hals heer Jacques vooruitgelopen op de onthullingen ook de robesmanteaux, die die gedaan zullen worden in de vol- (Van onze correspondent) Een schilderij in het Gronin ger Museum dat aan Frans Hals toegeschreven wordt, is volgens Jacques van Meegeren, zoon van de meester-vervalser Han van Meegeren, een vervalsing van wijlen zijn Vader. Jacques van Meegeren heeft dat in Amster dam verklaard, nadat hij eerst had meegedeeld dat bij Neder landse musea en bij Nederlandse kunsthandelaren nog ongeveer 10 ..17de eeuwse meesters" ver-' valsingen van dezelfde meester- i hand zijn. Om precies te zijn: j Jacques van Meegeren heeft ver klaard dat twee schilderijen in j het Groninger Museum, die vol gens hem zijn toegeschreven aan Frans Hals. cn beide een jon-1 genskopje voorstellen, vals zijn Maar de directeur van het Gri Het huis Patou, dat een bijzon- >r conservatieve naam heeft- pak- i te het bijzonder jong aan. De ont werper Michel Goma zette ons een show voor, die we nog maar zelden dezer dagen hebben gezien. Er wa ren twee stylen: een wijde en een rechte. Wijd waren de rokken boven I de knie van de mantelpakjes. Ze dansten onder korte jasjes uit. die I va n handbrede ceintuurs waren voorzien. Uit de ingeknipte kra gen staken hoge ribbeltruicollen geverfd. Alle collectie droegen schrijvers en musici. Zo caban van tijgervel Gor ki en een zwart ballonjrukje Kafka. Het hoorde allemaal bij het spel. De klassiekere mantels en tail leurs kregen van Pommarède zonder uitzondering een opgebolde tulprok mee. De lengte was hier even bo ven de knie. Ook de cocktailtoilet jes waren helemaal op de jeugd afgestemd. Wapperende mousseli ne toiletjes werden afgezet met struisveren heel erg charleston achtig of met haneveertjes. Het gewaagste nummer uit de collec tie: een zwart overgooiertje met wijdmazig netlijfje van fluweel en dito kousen. Greta Garbo geïnspireerde modellen. Dat waren eenvoudige pakjes met zwarte blouses met een grote zwarte strik er op. De mannequins droegen er verrukkelijke zwarte hoeden bij met brede randen, die van voren waren opgeslagen. Een bleek gezicht De Britse kunstenaars geven te kennen, dat zjj zich willen aansluiten bij hun Amerikaanse kunstbroeders, die op 27 juni in een verklaring heb ben betoogd, dat de politiek „elke dag duidelijker onmenselijk wordt". De Engelsen verklaren dat zij er thans op moeten aandringen, dat En geland als mede-deelnemer aan de conferentie van Genève van 1954 in zake Indochina en ondertekenaar van het daaruit voortgekomen ver drag thans zijn verplichtingen in gevolge dat verdrag nakomt. „Harer Majesteits regering moet al les doen wat in haar vermogen is om de nakoming te bewerken van de ar tikelen van de overeenkomst van Ge nève, die insluiten dat vrije verkiezin gen in Zuid-Vietnam moeten worden gehouden en dat een verkozen rege ring volledig onafhankelijk moet zijn om door onderhandelingen de terug trekking te bewerken van buitenland se strijdkrachten alsmede hereniging met het noorden. Christiaan Bor speelt morgen in Katwijk aan Zee Christiaan Bor en Feike Asma zul len morgen een concert verzorgen in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat. Christiaan Bor is Nederlands meest begaafde „wonder"-kind, een jongen van nauwelijks 15 jaar, die zich al een grote reputatie heeft verworven en reeds vele malen o.a. met het con certgebouworkest als violist Is opge treden. Christiaan Bor komt uit een muzi kaal gezin. Zijn vader Jan Bor is kunstschilder en eveneens zeer mu zikaal; ook zijn moeder is niet onbe gaafd. Zijn oudere broer bespeelde eveneens reeds op zeer jeugdige leef tijd diverse instrumenten doch de viool was wel zijn liefste instrument. Christiaan Bor. die ook in Parijs les heeft gehad krijgt thans les van Herman Krebbprs. Tallozen zullen hem morgenavond ongetwijfeld vil len beluisteren. en een mysterieuze blik in de ogen en het Garbotype is gemaakt. Bij de cocktail japonnen van Lamé. mousseline en heel vaak zwart viel het accent op de rug, die in etages was gedrapeerd. De kleine zwarte dopjes op het hoofd leken op torentjes. Aardigste hoofd bedekking uit de collectie: een kwiek pauweveertje, dat voorop het hoofcl stond. Een Dior-model uit de nieuwe collectie ook de mantels dubbel- Jos de Gruyter, de I rugstukjes als bij een trenchcoat, vorige directeur van het Groningei Stevast ging daaronder een recht Diors collectie aan het eind van ,WU hadden wit japonnetje. Als de Parijse eollee- j de dag kon weer rekenen op een n ding geleerd hebben, uitverkocht huis: salons, overlopen el, dat er in geen enke- en zelfs trappen waren overbevolkt. toegeschreven". De le garderobe deze winter een witte I Reden tot juichen was er deze keer Meegeren is dus jurk mag ontbreken. Recht waren niet. Mare Bohan kwam met doorgeknoopt ach- De hoed- gend jaar bij een Amerikaanse uit- jes wa gever te verschijnen biografie van en var zijn vader, geschreven door zijn collet"! vrouw. Het boek zal tegelijk worden ten ruggen, uitgebracht met een film over Han van Meegeren 1-1PIM het type sjaalhoedje velours. Bij Patou geen de- 's avonds, wel die*» gesple- Het schilderij is afkomstig uit de befaamde Hofstede-De Groo ollec- tie, en kwam in 1931 in bezit van het dezer dagen uit het depot werd ge haald, bleek volgens een mededeling achterop, dat het Hoe gek het ook klinken mag: het huis Jacques Heim is „in". De ont werper, Jean Pommarède, di" nota- bene mevrouw de De Gaulle kleedt, zal door alle Beatlefans op anden worden gedragen. Zijn collectie is gewoon lekker gek. Hij heeft hemdjurkjes waarvan ninger Museum de heer A. Westers toonstelling in het ge ïeentemuseum tieners zouden watertanden. Ze zijn leurstellende collectie uit de bus. die veel weg had van die van vorig jaar. Er waren veel gefronste rokken, overigens niet zo wijd als de boerin- nenmode van 1964, recht jasjes en jersey truitjes met een ceintuur er om. Ook de jassen vertoonden bij na weei het zelfde silhouet. Breed in de schouders met raglanmouwen, kraagloos en hooggesloten. Alleen de jurkjes waren deze keer veelal ge drapeerd. Soms voor, soms achter. De rokken bleven keurig in het gareel, net even boven de knie. Wel heel origineel waren de wijde gebreide vesten met haneveertjes bestikt. Er ging een capuchonnetje bij van het zelfde gevederde materiaal, wat de mannequins er uit deed zien als vo- schilderij kan in Amsterdam heeft gehangen, welke zeker tien centimeter boven de knie, i gelvrouwen, zijn, namelijk een met 2 jongenskop- j expositie de titel droeg „Vals of j van bloemetjes jersey en recht toe Mare Bohan gebruikte als kleu- jes. „Het staat allang niet meer op echt?". Op de lijst is een plaatje aan- recht aan. De beentjes zijn bij hem j *en prachtig steenrood, licht paars naam van Frans Hals",, alt'us de gebracht met de naam van Frans bekleed met kousen in hetzelfde e*> -eel grijs en beige. Een enorm heer Westers. „We laten het niet1 Hals 1580—1666. grappige dessin als de jurk en de I go greep deed 1 met zyn op

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4