DIAMANT "LOommssER Drie romans: een debuut goede en slechte lectuur In melkbussen Wijdverbreid Toeval Gespannen HOE WERKT HET Zaterdag 31 juli 1968 Pagina I WekeHJk» bijvoeg«el Uw Wereld "MmILJOENEN vrouwen Irx gewone vrouwen dragen tegenwordig diamanten of hebben een diamant. In Amerika werd het afgelopen jaar voor vierhonderd miljoen dollar aan diamanten verkocht waarvan viervijfde in de vorm van verlovingsringen. De voor spelling is. dat de vraag dit jaar nog tien procent zal rijzen. In Europa, dat nog niet de traditie van de de diamanten verlo vingsring kent. maar bezig is ..opgevoed' 'te worden, stijgt de vraag thans dubbel zo snel. Het simpele gouden verlovings bandje heeft concurrentie ge kregen van een soort dat de ju welier met genoegen ziet. En behalve de jeugd met een verlovingsdiamant aan de vinger, behalve de gezeten burgeressen met diamanten in de oren. op de lapel of in het avonddecolleté, zijn er in deze politiek onevenwichtige we reld velen (van het sterke ge slacht) die een deel van hun kapi taal in de vorm van glinsterende stenen in hun vestzak meedragen of in een kluis opbergen. Kortom, de vraag is groot, groter dan het aanbod. Er is een tekort aan diamanten. De prijzen gaan omhoog. Een goede 1-karaat ring kost vandaag meer dan anderhalf maal zoveel als vijf Jaar geleden en handelaren profeteren dat die zelfde ring in tien Jaar tijds twee maal de huidige prijs zal opbren gen. ook al verhoogt de juwelier zijn winstmarge niet en blijft hij trouw aan de gebruikelijke 100% winst. Het diamant-tekort dateert van de laatste jaren. Een goede vijfen dertig Jaar geleden, tijdens de cri sis. lagen de diamanten in Zuid- Af rika in melkbussen opgeslagen: niemand kocht, niemand kon ko pen. Vandaag overtreft de vraag het aanbod, gedeeltelijk omdat de mijnen hun onzekere voorraden niet willen uitputten. De Zuidafrikaanse De Beers mij nen. die tachtig procent van 's werelds diamanten op de markt brengen en slechts verkopen waar en wanneer het hun behaagt, heb ben verleden jaar de prijs van ru we diamanten met vijftien procent verhoogd, niettegenstaande het feit dat ze tweemaal zoveel ten verkoop aan hebben geboden als zes jaar terug. Ze hebben zelfs een oude. niet langer rendabele mijn her opend en zijn er met modern en meer economisch materieel aan het delven gegaan. Bovendien hebben ze zich financieel geinteresseerd in een gelukzoekende Amerikaan, die langs de zuidwestkust van Afrika op de zeebodem diamanten aan 't graven is. Maar zelfs de miljoenen die worden gespendeerd voor het zoeken naar nieuwe diamant bronnen, vervult geen handelaar met angst: hij is er van overtuigd dat de produktie nooit zo zal stij gen dat de prijzen er door zouden vallen of de diamant waardeloos gemeengoed zou worden. Diamanten blijven voorlopig een begeerd sieraad en zijn als geldbelegging zo goed als goud 20 niet beter. (Wat overigens evenmin een slechte geldbeleg ging is, zijn de aandelen van De Beers: met meer dan 540 mil joen gulden winst hebben ze on langs maar liefst 180 procent dividend uitbetaald maar dit terzijde). Ondanks zijn hoge prijs is de diamant een veelverbreid mineraal dat in vele landen over de gehele wereld wordt gevonden. De oud ste vindplaatsten zijn in India. Ook op Borneo, waar de stenen soms ter plaatse worden geslepen. in Australië, Rusland, de Verenigde Staten en Canada worden diaman ten gevonden, evenals in Brazilië. Zelfs iii Europa komen diamanten voor en wel in Lapland (waar heel kleine kristalletjs gevonden zijn' en Bohemen (waar in de tweede helft van de negentiende eeuw een steen werd gevonden en meer dan een halve eeuw later nog één). Diamant als edelsteen is kleur loos. Maar ook komen gekleurde diamanten voor, zoals blauwe, roze, rode en groene, die zeldzaam zijn, en diepgele die wegens hun grote lichtspiegeling hoog worden ge schat. Bruine stenen hebben min der waarde en zwarte diamanten worden niet als sieraad gebruikt. De meest bekende slijpvormen zijn de diamant (of roos) en de briljant, waarvan het achthoekige bovenvlak de „tafel" wordt ge noemd. Ook debriljant is dus dia mant alleen de slijpvorm geeft hem zyn naam. Er zijn ook nog andere slijpvormen, zoals bijvoor beeld de peervormige diamant en d» vierkant geslepen steen die niet zoveel leven geeft als de acht- of ER rallen geen rijen klanten staan voor 's werelds beste juwelierszaken, maar goede diamanten worden steeds moeilijker te vinden. Ieder die maar met dia manten te maken heeft, zal het u zeggen van Harry Oppenheimer, de baas van de machtige Zuidafrikaanse De Beers mijnen, tot de diamanthandelaren die in Londens Hatton Garden met een sjofele tas vol met dat glinsterende goedje op straat zaken doet. Nu deert het de meeste lezers waarschijnlijk niet, dat goede diamanten een exclusiever en prijziger toekomst tegemoet gaan. En evenmin deert het de juwelier. Want ondanks de prijsverhogingen stijgt de vraag. Overal: in Amerika dat meer dan de helft van 's werelds diamanten afneemt, in Europa dat diamant-minded aan nel worden is, in Japan dat zijn invoerbeperkingen betreffende luxe artikelen heeft ver licht. De gedolven diamanten worden, op on-geregelde tijden, per vlieg tuig van de mijn naar Kaapstad vervoerd. De ruw-verkoop is ge heel ln handen van de Diamond Corporation te Londen en alle Zuidafrikaanse stenen hebben de zelfde bestemming: Hatton Gar den, de diamantstraat van Londen. Het kantoorgebouw aan de voet van de straat is de Londenae uit laat van de machtige De Beers mijnen, het doorgangshuis voor het leeuwendeel van 's werelds diaman t- produktie. De diamanten komen er op ongeregelde tyden aan, maar enkele dagen na aankomst van een partij arriveren vanuit de gehele wereld de tweehonderd door De Beers geaccrediteerde handelaren (slechts drie van hen zijn in Lon den gevestigd) om de gesorteerde ruwe kristallen te bezichtigen. En zodra ze hebben gekocht, gaan de stenen Ijlings, per aangetekende luchtpost, de wereld door, naar slijperijen in Antwerpen, Israël en andere centra. Vanwaar ze, vrij van douanerechten, in handen ko men van de handelaren in geslepen stenen, zoals bijvoorbeeld de ex perts die Hatton Garden bevolken. zestienkan ter, maar de briljant is, mode of geen mode, de meest „le vendige" en meest begeerde. De prijs van de geslepen en ge zette steen is vijf a zeven maal hoger dan die van het oorspronke lijke ruwe kristal. Maar de weg die de diamant van de delverl) tot de hand van de elegante vrouw gaat is een lange. Diamanten zijn een kostelijk sieraad, een begeerde roversbuit, i Een diamanten collier is hier als diadeem in een avondkapsel i verwerkt. ontdekt door goudzoekers, die zich uiteraard best tevreden wilden stellen met de tot aller verrassing Sieraad is ook geldbelegging Hoewel diamanten zo'n beetje overal in de wereld voorkomen, zijn slechts enkele landen voldoen de voorzien van het begerenswaar dige goedje om het op commerciële schaal te kunnen delven. De dia mantmijnen van Zuid-Afrika zijn verreweg de belangrijkste en bren gen tachtig procent van de wereld- produktie op de markt. De rijkste mijn in dat deel van de wereld werd gevonden diamanten. Zelfs puur toeval heeft soms een rol gespeeld in het ontdekken van een diamant mijn zoals in het geval van de jagers die twee struisvogels scho ten en in de magen van de vogels een groot aantal diamanten aan troffen. Het delven, vervoeren en ver kopen van diamanten is aan talloze voorschriften en beper kingen onderhevig, de straffen voor overtreding zijn streng. De mijnen en de wegen die er naar toe leiden, worden streng be- ivaakt. De arbeiders die per auto naar de mijn worden ver voerd, moeten zich bij aankomst ontkleden en in voorgeschreven werkpak steken. Na het werk verkleden ze zich onder toezicht. Hun maaltijden worden in het kamp bereid: ze mogen geen eetwaar, zelfs geen rookgerei, meebrengen. Wat er aan kliekjes overblijft wordt direct na de maaitijd verbrand, om te voor komen dat er diamanten in ge smokkeld zouden kunnen wor den. Een X-stralen apparaat barricadeert de laatste smokkel- weg: het inslikken van de ste nen. De wetten op het I.D.B. Illicit Diamond Buying) zijn streng genoeg om het verduiste ren, het ongedekt vervoeren en verkopen van diamanten tot een hoogst riskante aangelegenheid te maken. Hatton Garden is uniek een soort Perzische markt, met als eni ge koopwaar: diamanten. Het is een veeltalige gemeenschap met een groot aantal mensen uit Nederland en België die indertijd voor de na zi's zijn gevlucht. Het is de enige straat in Londen waar dagelijks mannen rondlopen met een slordi ge half miljoen gulden aan dia manten in hun zak. De pakjes en de leren tassen die in Hatton Gar den worden meegedragen, zijn van binnen heel wat kostbaarder dan ze er van bulten uitzien. De handelaars van Hatton Gar den verkopen aan de juweliers, voor zover ze tenminste niet in industriële diamant handelen, en, zo zeggen ze. „je moet achter de klanten aangaan, ze komen Je niet opzoeken". Sommige Hatton Gar den figuren verlaten het trottoir dan ook niet hun koopwaar „sicty pointers" (100 point is 1 ka raat) of .stones" (naam voor de volmaakte oktaëder) in tissue papier in de zak. De meer respec tabele dealers doen hun zaken ech ter in meestal kleine, haveloze kantoortjes achter uiterst beschei den en gore winkelfacades, waar voor kapitalen aan glinsterstenen in envelopjes de koper- en tegen woordig ook de bandiet wach- De sfeer in Hatton Garden is de laatste maanden gespannen en tussen de keuvelende en mar chanderende handelaars loopt een versterking van politie-de- tectives rond. Binnen een week hadden in Londen onlangs vijf grote juwelendiefstallen plaats, waarvan twee in Hatton Gar den zelf, en versrheidene over vallen op juwelierszaken waren al voorafgegaan. „We zijn een gemakkelijke prooi", zegt een van de hande laars die arhter zijn open win- kelfacade zijn bedrijf voert, „iedereen kan naar binnen wan delen. Een klop op de deur en Het sukses is echter sterk afhankelijk van het snelle I overbrengen der kisten I van weg-op railvoertuig I en omgekeerd. Vtoor het overbrengen op de wagon wordt de kist over de weer uitgeschoven rails van het thans naar voren gekan telde bovenchassis gedrukt. n gekanteld bovenchosi: Na optrekken van de kist worden I de rails ingeschoven en wordt het bovenchassis in normale stand I gebracht. binnen een kwartier is je tafel schoongeveegd, de safe uitge ruimd en ben je een slordige zeven ton kwijt" zoals in een van de recente overvallen. Of tienmaal zoveel zoals de ju welier die in zijn auto door twee „douaneambtenaren" werd aan gehouden en zijn doos met dia man ten kwijt was voor hij aan het woord overval kon denken. bieuze figuren der maatschappij Diamanten zijn niet alleen een gewaardeerd sieraad, maar ook een internationaal ruilmid del. Ze kunnen bovendien be hoorlijk in waarde toenemen: in 1964 ging de waarde van kleine stenen een zeven procent om hoog, die van grote stenen zelfs Van delfstof tot roversbuit Het is zo moeilijk niet te zien, wie zojuist in Hatton Garden in kopen heeft gedaan. Geen wonder dus dat de sfeer in de Londense diamantstraat gespannen is, dat de deuren van de kantoortjes er van daag vergrendeld zUn en de kluis deuren gesloten. Geen wonder dat de verzekeringsmaatschappijen hun premies verhogen en hun voorwaarden herzien. Geen wonder dat de handelaars met een winkel nog meer neerkijken op de lieden die buiten rondlopen met niet meer dan een hand als toonbank en het trottoir als adres. Diamanten trek ken nu eenmaal ook de meer du- tot vyfentwintig procent. En de experts in Hatton Garden moe ten toegeven dat zij, ondanks alle naar voren gebrachte argu menten, toch niet precies weten, wat de prijsstijging bepaalt. „Je moet er een neus voor hebben", zeggen ze wetenschappelijk, en drukken ze het niet uit. Maar zolang er verschil van mening bestaat tussen twee experts over de waarde van een steen, zolang zit er voor de handelaars van Hatton Garden en hun vakbroe ders elders in de wereld meer dan een goed belegde boterham in de diamanthandel. J. Bernlef. Stukjes en Beet jes. Querido Amsterdam. De eerste roman van de jonge dichter en prozaïst J. Bernlef is de herinnering van een twaalf jarige jongen aan de oorlog. Een jongen zoals er tientallen ge weest moeten zijn. Eerst worden nog zijn amandelen geknipt op de ouderwetse manier blijkbaar, zonder verdoving. Daarna gaat hij naar het platteland om de bekende reden gebrek aan voedsel. Het is het laatste jaar van oorlog en bezetting. De Jonge Michiel zegt voor zijn vertrek dat hij niet weg wil, maar verzetten doet hU zich niét. Hij laat het heengaan over zich komen en voelt zich verbannen, de woes tijn ingestuurd zoals Ismaël in zijn boek met bijbelse verhalen, dat hl) meeneemt. Hij komt bij een gezin in een dorp bestaande uit een vader, een moeder, twee doch ters van acht en veertien ongeveer. Gerie en Alie en een oudere zoon Jan Tulp die hem met paard en wagen opgehaald heeft. Na een paar dagen gaat hij naar de dorpsschool. Ogenschijnlijk doet hij de normale ervaringen op: de kleine pestkop Gerie, de vroegrijpe Alie, de vuilbekkerij op de school. Hij leert op klompen lopen, helpt bij de stroop-uit-suikerbieten berei ding en by de verzorging van het paard en verlangt door alles heen naar huis. De gewone gang van za ken, zal men zeggen. Maar daarnaast komen oorlog en bezetting op hem af met kleinighe den die zich in hem vastzetten. Zyn herinnering aan de Duitse soldaten in Amsterdam, hun oefe ningen en hun helmen en de „rot moffen" zoals Jan zegt. Hij hoort namen noemen van lui die fout zijn, hl) moet een gewonde Ameri kaanse vlieger eten brengen met het nadrukkelijke bevel geen woord over zijn aanwezigheid los te la ten. Later ziet hij hoe de man in een ander huis gevangen genomen wordt. HIJ vindt en verzamelt de zilveren repen die de overvliegende bommenwerpers loslieten. HU hoort een meisje voor moffenhoer uit schelden en ziet hoe de Duitsers de stroopketel van vader Tulp in beslag nemen. Het treft hem als de brug, zUn enige bewuste verbin ding met „thuis" gebombardeerd wordt. Als de bevrUding, waarover hU iedereen heeft horen praten, na dert, bestaat die voor hem uit drop pings (hU UJdt geen honger), uit gedesorganiseerdheid van het da- gelUks leven en het organiseren spelletjes (hU wil alleen naar huis). HU ziet Liza, de moffenmeid, kaalgeknipt worden en Soutenbakker, de NSB'er gevan gen genomen worden. Beide dingen zeggen hem niets. Dan wordt hU naar huis teruggebracht. BU .stukjes en beetjes" inder daad. Maar dit is zuiver en juist. Zo kan een kind ervaren; althans een kind dat niet gewend is vragen te ztellen en zeker niet gewend is uitleg te krUgen van wat er om hem heen gebeurt. De dingen ge beuren naast hem en hy heeft er geen deel aan. Het is knap van de schrijver dat hU deze Jongen zo heeft kunnen weergeven zoals hy geweest moet zyn, zonder ver fraaiing en zonder bedenksels. Want de grote indruk die dit alles op de jongen gemaakt heeft des ondanks, speelt door alle woorden heen en wordt zodoende op de lezer overgebracht. Zo moet het ook. Age Scheffer. Branding Vooruit. N.V. De Arbeiders pers. Amsterdam. De ene schipbreuk na de an dere zou men kunnen zeggen, maar dat zou onbillijk zijn. Het leven van Jitze Ruig is nu een maal een leven op zee en de zee is gevaarlijk. Jitze is een wees die op zijn dertiende met de Urkervissers meegaat; hij is vijfenveertig als het verhaal eindigt. Dertig jaar ouderwets zeemansleven is vol avontuur en daarvan vertelt Age Scheffer ge loofwaardig en onderhoudend. Het is zo. dat men een boek als dit kan beschouwen als een goede reportage of als een streekroman. Het is beide, maar het heeft van geen van beide de zwakheid. Het heeft niet de langdradigheid die plusminus 25 blz. realiteit nood gedwongen zouden krijgen en het plusminus 250 blz. realiteit nood- uent dat de gemiddelde streekro man ongenietbaar maakt. Voor zover er van sentiment sprake is, is het het deugdelyke sentiment dat vriendschap is met daarnaast op het tweede plan Jitzes ongeluk kige liefde voor de vrouw van zyn vriend Arjen. Aangezien Arjen en Jitze nogal eens samen uitvaren en in moei- lyke situaties geraken, zou er gele genheid te over zyn tot allerlei dramatiek van de verkeerde soort, maar Scheffer heeft die zeer ver standig achterwege gelaten. Nu is dit boek een eenvoudig en oprecht geschreven verhaal van zeemansle ven, zonder ophef, met goede smaak, aanvaardbaar zelfs in zyn barste momenten. Als men een boek als dit onder het genre lectuur wil rangschikken, dan is dat my wel maar dan toch onder de beste soort. Lide Meyer. Vallen en staan. Van Holkema Warendorf. Amsterdam. Op- Vallen en Opstaan behoort ook tot het genre lectuur, maar zeker niet tot de beste. Vader, moeder. Toks, Elly en Tjibbe we horen het al aan de kwasi-namen. Een burgermilieu zoals we dat al duizenden malen te pruimen heb ben gekregen, waarin Joost, Toks man, met een scheef oog wordt aangezien daar hy aan kunst doet. Moeder, een zelfingenomen nor- maalvervelende dame, heeft het heft in handen en valt met een enorme plof uit haar dameshemel als ze ontdekt dat haar man Tom, de huishoudeiyke verveling moe, tedere banden heeft aangeknoopt met een zekere Heieen, toonbeeld van begrip en goedheid natuuriyk en daarby van een offervaar digheid. die in dit soort boeken on- verbrekeiyk met buitenechtelyke liefde verbonden behoort te zUn. Dezelfde Heieen wordt, via de boekhandel waai Toks werkt, overigens ook steun en toeverlaat van deze Toks en haar Joost, het innig verbonden kunstenaarspaar. Dochter Elly daarentegen, wetend waar Abraham de mosterd haalt, heeft een man om zyn geld ge trouwd. maar zy krygt de kous op de kop aangezien de rijkaard niet van plan is zich door zyn luxe- vrouwtje op de dito te laten zitten. Jaja, rijk en ongelukkig, gelukkig en arm. Het patroon is toch maar alles. Een en ander eindigt min of meer vredig met een dinertje" in de intieme familiekring". Dat laat ste staat er heus. CLARA EGGINK

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 8