LEIDSCH DAGBLAD Chaotische tonelen in het Griekse parlement DIT JAAR VRIJERE LOONVORMING? HMCOny Novas blijft aan DE VRIES CENTRAMARKT Door zee verrast Koop je9 Dode bij botsing T.v. bij slecht weer Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 31 JULI 1965 No. 31630 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Te weinig afgevaardigden om over regering-Novas te debatteren De weergoden, die de deel nemers aan de Vierdaagse drie dagen lang hebben gekweld met het slechtst denkbare weer. hiel den ook gisteren tijdens de laat ste dag nog voor enige surprises gezorgd. Het ..hoogtepunt'' hier van was de zondvloed in klein formaat, die 72 wandelaars tot opgave dwongen. De overige 11.801 wandelaars (in totaal staakten 611 de strijd) werden als helden in Nijmegen inge haald. Ook in Apeldoorn legden de deelnemers aan de twaalfde Vierdaagse hun laatste kilome ters af met grote boeketten bloe men. Hier bereikten alle op de laatste dag vertrokken wande laars de eindstreep. Van de 1377 deelnemers, die dinsdag vertrok ken. vielen er slechts 17 uit. Op de foto wordt een militair verwelkomd door zijn dochtertje na het volbrengen van de Vier- Advertentie Telefoon 01720—2491 waar kwaliteit voordelig is. Haarlemmerstraat 164 - Leiden MAANDAG weer GEOPEND. Lees elders in dit blad onze Levensonderhoud iets duurder Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals het „Cen traal bureau voor de statistiek" dat maandelijks samenstelt op basis 1959/ 60 100, steeg van medio mei tot medio juni van 122 tot 123. dat het kabinet als gevallen moest worden beschouwd. „De zitting wordt verdaagd tot een oplossing voor de regeringscrisis is gevonden", zo zei Verklaring Het kabmet-Novas trok zich na verdaging van de zitting terug om zich over de toestand te beraden. Later op de avond werd een verkla ring uitgegeven volgens welke Bak- Op de speciale zitting van het Griekse parlement, waarop over het lot van het nieuwe kabinet-Novas zou worden beslist, heeft de waarnemend voorzitter van de kamer, Baklatzis, gisteravond na grote verwarring meegedeeld, dat de regering er niet in was geslaagd een quorum bijeen te krijgen en daarom ,,als gevallen" moest worden beschouwd. De regering Novas heeft echter laten weten, dat zij NIET zal aftreden. Zij heeft Baklatzis beschuldigd van machtsmisbruik. Vuisten op tafels De bijeenkomst van het parlement was kort en bijzonder chaotisch. Tot twee keer toe moest Baklatzis de zit ting schorsen, omdat de weinige aanwezige parlementariërs met de vuisten op de tafels sloegen en woe den papieren door de zaal smeten. Toen de kamervoorzitter de speciale zitting verdaagde, waren slechts 47 van de 300 afgevaardigden aanwe zig, terwijl het quorum 100 bedraagt. De vergaderingdie in totaal slechts enkele minuten duurde, werd daar op verdaagd. Onmiddellijk na de verdaging begaf Baklatzis zich naar het koninklijk paleis om Koning Constantijn verslag uit te brengen. Duizenden Buiten het parlementsgebouw be tuigden intussen ongeveer tiendui zend mensen hun steun aan oud premier Papandreoe, die in eerste instantie verantwoordelijk was voor het cntoreken van het vereiste aan tal parlementsleden. Hij immers had zijn aanhangers (143) in de fractie van zijn Unie van het Centrumpar tij opgeroepen, niet aan het debat, dat aan de stemming over een ver trouwensvotum vooraf zou gaan, deel te nemen. De leider van de grootste oppositiepartij, de (rechtse) Natio nale Radicale Unie, besloot daarop uit protest tegen de afwezigheid van Papandreoe met zijn fractie de zaal te verlaten. Intensief overleg in het parlementsgebouw tussen de diverse fractieleiders leverde geen resultaat op, zodat de bijeenkomst niet kon doorgaan. De waarnemend voorzitter van de kamer (de functie van voorzitter werd voorheen bekleed door Novas zelf, de nieuwe premier) verklaarde dat ae in de grondwet vastgestelde termijn van twee weken waarbinnen de regering zich aan het parlement it voorstellen was verstreken, zo- la tzis zich schuldig had gemaakt aan machtsmisbruik" door te ver klaren dat de regering „als geval len" moest worden beschouwd. „Het kabinet is voor het parlement ver schenen de kamer is in staking ge gaan. dus het kabinet zal aanblij ven". aidus een woordvoerder voor de regering-Novas. „Er zijn geen af gevaardigden om het kabinet goed te keuren of om het naar huis te stu ren". De verklaring besluit met: „De regering, trouw aan het parle mentaire stelsel en zich even duide lijk bewust van haar politieke ver plichtingen als van de kritieke na tionale omstandigheden, zal met alle middelen orde en rust verzekeren tot het soevereine lichaam, het parle ment. over haar lot beslist". Niet het recht Waarnemers in Athene wijzen er op, dat de voorzitter van het parle ment niet het recht heeft, een rege ring „gevallen" te verklaren. Dat kan alleen als gevolg van een stem ming gebeuren, waaraan dan boven dien nog een debat vooraf moet zijn gegaan. Hoe het ook zij, de regering- Novas bevindt zich nu in een uit zonderlijk vreemde positie en zal de strijd spoedig op moeten geven, ai- dus waarnemers. Welke regering daarvoor in de plaats zal komen is volmaakt onzeker. Er is sprake van een compleet „politiek De minister van Economische Coördinatie, Mitzotakis, heeft tegen over de pers verklaard, dat het par lement maandag weer bijeen zal ko men. „De voorzitter van de raad van state, en de president van het hof van cassatie vinden dat er wat het parlement betreft geen problemen zijn: aangezien de vice-voorzitter van de kamer geen nieuwe datum voor een bijeenkomst heeft vastge steld. zal de kamer maandag weer bijeenkomen, na het vrye weekein de" zo zei de minister. Globale toetsing van c.a.o. s (Van on:e parlemeutaire redactie) De regering wil reeds in het komende jaar, wanneer opnieuw loononderhandelingen zullen moeten worden gevoerd, het bedrijfs leven grotere vrijheid geven bij de afsluiting van nieuwe c.a.o.'s Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft de S.E.R. gevraagd op kote temijn te adviseren over een ombuiging van de loonpolitiek, zoals wij gisteren in een groot deel van onze oplage reeds meldden. WEERBERICHT VER BENEDEN NORMAAL het overzicht van het K.NM.I. van 10 uur blijft het weer veranderlijk, met opklaringen. De temperatuur zal ook dit weekeinde ver beneden normaal zijn. Plaatselijk buien. 1 AUGUSTUS Zon op: 05.01 uur; onder: 20.30 uur Maan op: 10.06 uur; onder: 22.44 Hoogwater in Katwijk te 05.58 18.27 uur; laagwater te 01.50 14.11 uur. 2 AUGUSTUS Zon op: 05.03 uur; onder: 20.29 Maan op: 11.27 uur -.onder: 22.59 Hoogwater in Katwijk te 06.43 19.10 uur. Laagwater te 02.37 14.56 uur. STRANDVERW ACHTING Depressie bij Noord-Schotland trekt met buien in de richting van de Wad den. Morgen af en toe buien, afge wisseld door opklaringen. Vrij krach tige wind tussen west en noordwest. Te koel. 15 tot 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: De eerste augus tusdagen brengen nog ie koel en on bestendig strandweer. De regering wil, bijzonder con juncturele omstandigheden voorbe houden volstaan met een zeer glo bale toetsing van de contracten door de Stichting van de Arbeid. De loon ontwikkeling in enkele centrale be drijfstakken en ondernemingen zal maatgevend worden voor de loon- orniing in het algemeen. Minister Veldkamp blijkt een sys teem voor te staan, dat in tijden n conjuncturele rust de verant- ordelijkheid voor de loonvorming or het grootste deel bij het be drijfsleven zelf ligt. Het systeem laat eb ter uitdrukkelijk de ruimte open im in tijden van overbesteding of ecessie de banden weer strakker aan halen. Gesprek Minister Veldkamp wil de loon stijging ophangen aan bepaalde con tracten die in de metaal, de bouw en bij Philip worden afgesloten. Die contracten moeten tot stand komen na een loonpolitiek gesprek op basis var. jaarlijkse economische rappor ten van de SER. waarvoor de rege ring beleidsgegevens beschikbaar stelt. Aan een dergelijk gesprek, te voeren tussen regering en de Stich ting van de Arbeid, moeten ook par tijen ui de centrale bedrijfstakken kunnen deelnemen. In het kader van het gesprek zal ook aandacht moeten worden ge- <n uit Rotterdam, zijn 7- jarig zoontje en de 17-jarige Roe lof A' ilder uit Apeldoorn zijn gistermiddag omstreeks 3 uur op de Noorderpier in Hoek van Holland door de wassende zee verrast. Toen het water al hoger meer naar de wal konden, klom men ze in het tweede baken op de pier. Twee van hen zijn door een en één van hen bereikte om half zeven over de toen drooggeval len pier de vaste wal. O pui Cll NV buien De zon scheen vanmorgen, maar lang zal dit helaas niet duren. Bij noord-Schotland heeft zich iceer een kleine depressie met buien ontwikkeld, die de komende nacht naar onze omgeving trekt. Mor gen, de eerste augustusdag, zal op tal van plaatsen weer enkele bui en brengen en een te koele noord westenwind. Nóg een weekeinde zonder zo- merallure, die daardoor nog ge heel past in het slechte weertype var. de laatste weken. Slechts 6 van de 31 juli-dagen werden iets mer dan normaal. In De Bilt bedroeg het tekort aan uren zon neschijn ruim 60. In het hele land is juli zeer nat geworden. In De Bilt en Den Helder kwamen de laatste 100 jaar slechts 3 nattere julimaanden voor. De kroon spande oost-Nederland met ruim 230 millimeter, en daar was het met 1956 de natste juli van de laatste eeuw. 3chonken aan enkele centrale loon politieke elementen, die bij het ver kennen van de ruimte niet kunnen worden gemist. Minister Veldkamp noemt in zijn brief aan de SER on der meer: de vaststelling van het minimumloon, de gelijke beloning van mannen en vrouwen, de arbeids tijdverkorting. compensaties voor stijgende sociale lasten, voorgeno men huurverhogingen en dergelijke factoren. Heel belangrijk vindt minister Veldkamp dat er langlopende con tracten komen. De reeds in die rich ting endemomen pogingen (metaal en Philips) acht hij toe te Juichen. Aan de SER wordt ook gevraagd hoc over een verder verkorting eventueel in fasen van de ar beidstijd wordt gedacht. De vraag is Zegge en schrijve 25 cent moest een 17-jarige klassificeerder uit Rotterdam betalen voor een op het oog perfecte scooter. Het was een koopje dat de klassificeerder na urenlang wachten ten deel viel tijdens een openingsstunt van een Rotterdamse automobielbedrijf De scooter heeft de jongeman en de verkoper echter weinig ge luk gebracht. De klassificeerder had namelijk nog maar enkele ki lometers op zijn aanwinst gere den toen hij door een politiepa trouille werd aangehouden voor een routinecontrole. Na een kort onderzoek bleek dat het vehikel in een buitengewoon slechte rij- technische staat verkeerde. Al leen het zadel was eigenlijk in or de", aldus de politiemannen, die de scooter onmiddellijk i7i beslag namen. Toen ook nog bleek dat de klassificeerder niet in bezit was van een geldig rijbewijs en de bij de scooter behorende papieren niet in orde waren, was het koop je vlot in een dure koop veran derd wegens het forse proces-ver baal dat de jongeman ontving. Het automobielbedrijf dat het vehikel leverde verklaarde later: Toen het ding in de shoivroom stond ivas alles nog in orde" de regering niet ingegeven door be paalde plannen in die richting, maai is meer als oriëntatie bedoeld. In najaar tweede Auschwitz-proces Het mammoet-proces in Frankfort tegen twintig voormalige artsen en bewakers van het concentratiekamp Auschwitz zal het komende najaar worden gevolgd door een tweede Auschwitz-proces, te houden in de zelfde stad. Het „grote'' proces na dert nu zijn einde. In augustus wor den de vonnissen verwacht. Procureur-generaal Grossmann deelde gisteren mee, dat nog enige voormalige SS'ers wegens misdaden In het vernietigingskamp terecht zul len moeten staan. Van hen is de hoogste in rang de voormalige SS- sturmöannfuehrer Wilhelm Burger (52), die als hoofd van de kampad ministratie zorgde voor het gifgas „zyklin b", dat voor de massavemie- tiging werd gebruikt. Moord in een onbepaald groot aantal gevallen wordt de 57-jarige voormalige SS- oberscharfuhrer Josef Erber ten laste gelegd. Ook wordt hy ervan beschul digd. aan selecties voor de gaskamers te hebben deelgenomen. Ook de der de beklaagde, de vroegere kampdok ter Gerhard Neubert (56), zou selec ties hebben toegepast. In het najaar zal in Frankfort ook de voormalige SS-Oberstrum- fuhrer Adolf Harnischmacher (54) terechtstaan wegens het vermoorden van joden. Premier NOVAS REBELLIE VAN LAB0URLID De tot de linkervleugel van Labour behorende afgevaardigde in het Britse Lagerhuis. William Warbey, eist het aftreden van premier Wilson als leider van de party. In een verklaring voor de pers zei Warbey gisteren dat Wilson drie ver kiezingsbeloften had gebroken. Hy zal. als Wilson aan zyn eis geen ge volg geeft, maandag niet stemmen wanneer het Lagerhuis zich moet uitspreken over een conservatieve motie van wantrouwen. De regering beschikt slechts over een meerder heid van drie stemmen. Warbey zei ervan overtuigd te zyn dat een aan tal vooraanstaande party functiona rissen en kamerleden er net zo over denken. De verkiezingsbeloften die Wilson niet was nagekomen lagen volgens hem op het gebied van de financiële voorzieningen voor ouden van dagen, goedkopere hypotheken en een nieuw initiatief voor de we reldvrede.. Warbey. die op uitnodiging van de communistische regering Noord- Vietnam heeft bezocht, heeft hard nekkig kritiek geleverd op de Ame rikaanse politiek in Vietnam en op het feit dat Wilson die openiyk steunt. ZOMERPRIJZEN In Wassenaar Een personenauto met twee mili tairen is gisteravond op de Buurtweg in Wassenaar uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Door de botsing werd de 25-jarige dienst plichtige korporaal J. G. van Eek uit Amsterdam, die naast de chauf feur zat, uit de wagen geslingerd. Hy was op slag dood. De bestuurder. een 18-jarige dienstplichtige korporaal uit Wasse naar moest met onbekend letsel in het militair hospitaal in Den Haag worden opgenomen. Wegens het uitzonderlyk slechte weer heeft de N.T.S. besloten om in de resterende vakantieweken speciale programma's uit te zenden op die mid dagen. waarop geen uitzendingen plaats hebben, maar het weer volgens verwachting slecht zal zijn. Dit zullen dan gezameniyke programma's van de vüf omroeporganisaties zUn. Telkens als zo'n vakantieprogramma wordt uitgezonden, zal dit de avond tevoren via het beeldscherm bekend worden gemaakt. (f)uc/ Qlit teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 2 Augustus 1865: Woensdag 1.1. zijn in het Firth of Forth drie walvis- schen verschenen, een van i welke de lengte van meer dan 50 voet had. Duizenden men- schen konden al hun wendin gen gadeslaan. (Advertentie) Er wordt ge vraagd, om zoo mogelijk da delijk in dienst te treden, j eene eerlijke, zindelijke, vlug- ge dienstmeid Adres franco i brieven onder letter Z. bij i boekhandel Schreuder.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1