België heeft nu een bezadigdkabinet Twee gewonden bij explosie in Den Haag Tram boort zich in bus: 15 gewonden Auto Foreholte N.V. DAFFODILS 1962-1963 UEID9CH DAGBLAD TMJDAO 90 JULI (Van onze correspondent in Brussel) Na de langste regeringscrisis In België sinds mensenheugenis twee maanden en twee dagen presenteerde de nieuwe pre mier, Pierre Harmei, gisteren zijn regering aan het Belgische parlement, dat daaraan volgende week zijn vertrouwen moet, en ongetwijfeld ook zal schenken. De nieuwe bewindsploeg van vijf tien katholieken en twaalf socialis ten is niet alleen een club van „zware Jongens", maar ook van „oude rot ten". Zelfs letterlijk. Slechts vier van de 27 ministers zijn beneden de 50 Jaar. Het is niet toevallig. De zelf 54- Jarige premier Harmei, die geldt als een bezadigde en gematigde figuur, heeft vooral gezocht naar excellen ties met dezelfde kwaliteiten. Zestien ministers van zijn regering hebben dan ook vroeger al een porte feuille beheerd, zij het ook niet allen in de regering-Lefèvre, wier ontslag de aftredende premier gisteren te leurgesteld tekende. De energieke, maar niet altijd even diplomatieke Lefèvre had immers nog wel een por tefeuille geambieerd, maar hij heeft de rol van zondebok moetenvervullen voor het verlies van zijn rooms-rode regeringscoalitie op 23 mei heeft ge leden. In zijn streven naar ervaring en bezadigdheid tracht premier Harmei vooral de steeds groeiende Vlaamse— Waalse tegenstellingen te verzachten, die in sterke mate de verkiezingen van 23 mei hebben beïnvloed. De taalpolitiek van het voorafgaande rooms-rode kabinet bleek evenmin de Vlamingen als de Walen en de Brusselse frans talig en te hebben be vredigd. De Vlaamse federalisten maakten Immers een forse winst, omdat deze taalpolitiek volgens hen niet vergenoeg ging, terwijl de libe rale stemmenwinst vooral uit Frans sprekende kringen kwam, waar men diezelfde taalpolitiek veel te kras vond. Het is overrlgens de grote vraag of men met alle beschikbare bezadigdheid de Vlaams—Waalse concurrentie zal verminderen. Daar toe zal zelfs niet de benoeming hel pen van de eerste vrouwelijke minis ter, de nieuwe Belgische excellentie voorgezinszorg en huisvesting, me vrouw De RiemaeokerLegot. Gevaarlijk De Zweedse artsen Thoren en I den geboren Jwartz. die verklaard hebben de i hormonen-f moeder van de gisteren in Zwe- I behandeld. De premier heeft dit bezadigde ge zelschap bovendien omringd met een groep van speciale wijzen, een kern kabinet. dat de hoofdlijnen van de politiek zal uitmaken, en dat bestaat uit de „coördinerende ministers" Splnoy, Spaak, Segers, Eyskens en Leburton. Daarnaast heeft hij gewone minis ters, terwijl hü bovendien nog een derde groep heeft van ministers- staatssecretarissen. Deze laatste ze ven dragen een ingewikkelde titula tuur, omdat de Belgische grondwet nog steeds het instituut van gewone staatssecretarissen niet kent. Dit is een van de punten uit het algemene wijzigings-project van de Belgische grondwet, dat vooral door de taal kundige punten hiervan zeer omstre den is geworden in de recente verkie zingen en daardoor ook weinig kans maakt. De premier, die zelf een der wei nige Walen is met voldoende interes- Vlaanderen om zelf Neder lands geleerd te hebben, heeft geen vertegenwoordiger van de Waalse so cialistische linkervleugel mee kunnen krygen in het kabinet. Dit lijkt ge vaarlijk voor de toekomst van zijn bewindsploeg, omdat de Waalse so cialisten deze roomsrode coalitie zon dag hebben verworpen op het con gres van de Belgische Socialistische Partij. Alleen de algemene partij discipline en de meerderheid van de Vlaamse en Brusselse socialisten, die dit samengaan wel goedkeurde, heb ben de toestand toen gered. Men vraagt, zich echter wel af voor hoe lang. De vorige regering had een wel bepaald programma voor een be windstermijn van de normale vier Het kabinet-Harmei bepaalt I zich in zijn programma tot enkele al gemene verbintenissen. Men acht het daarom ook aller minst uitgesloten, dat zowel de ka tholieken als de socialisten niet rou wig zullen blijken als deze ontevrede nen hen binnen een jaar een kans bieden op een regeringscrisis. Dat zou immers tevens de kans bieden om de stem busver liezen in te halen, 'ijfling met een die aan socialstische kant twintig en ONTWAPENINGS Harwichboot CONFERENTIE BEGONNEN De ontwapeningsconferentie is gis terochtend in Genève 50 minuten bijeen geweest. Er waren twee spre kers, de Britse minister van Ontwa pening, Lord Chalfont en de Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken, FanfanL De eerste zei dat de kwestie-Vietnam geen invloed op de conferentie mag hebben. Zij moest elders worden opgelost. De Italiaan zei, dat de landen die bijna een kernwapen kunnen maken, zouden moeten afspreken hun pogin gen gedurende een nader te bepalen periode te staken. Zij zouden nadien hun vrijheid van handelen kunnen hernemen als men er niet in slaag de tot een internationale afspraak te komen, zoals een verdrag dat ver dere verspreiding van kernwapens tegengaat. Lord Chalfont overhandigde een boodschap van premier Wilson, waarin deze een verdrag ter voor koming van een verdere verspreiding van kernwapens het dringendste pro bleem van de conferentie noemt. Voorts zou men moeten overeen komen in het geheel geen atoom- proeven meer te nemen. Kernwa pens en dragers daarvan zouden moeten worden beperkt en zo mo gelijk gedeeltelijk afgeschaft. Het militaire evenwicht zou echter niet mogen worden verstoord. Het hoofd van de Russische dele gatie, Tsarapkin, heeft tegenover de pers als zijn mening gegeven, dat de verklaring van eergisteren van pre sident Johnson „vanzelfsprekend geen bijdrage tot het welslagen van de conferentie" is. Hij vindt de terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Zuid-Vietnam belangrij ker dan een verdrag tegen een ver dere verspreiding van kernwapens. keerde terug De Avalon, één van de schepen van de Britse spoorwegen op de dienst tussen Harwich en Hoek van Holland is vannacht halverwege de ries teruggekeerd. Het schip, dat om zee uur van ochtend in Hoek van Holland zou aankomen, had 649 passagiers aan boord. Het diende als versterkings schip. De andere boot is wel in ons land gearriveerd. De aansluitende treinen zijn op de normale tijd uit Hoek van Holland vertrokken. De Avalon had lichte stuurmachi- n esc hade. De boot is inmiddels al weer terug In Harwich en zal van avond weer kunnen varen. De Arn hem nam in Harwich de 649 passa giers over en vertrok om tien uur naar Hoek van Holland waar het schip vanmiddag om vier uur aan kwam. De spoorwegen zouden voor deze verlate passagiers een extra boot trein naar Amsterdam inleggen. Lesauto rijp voor de sloop 'Van onze Amsterdamse correspondent) De ongevallendienst van de Am sterdamse verkeerspolitie heeft een lesauto gevonden, waaraan zoveel mankeerde, dat de wagen waar schijnlijk gesloopt zal moeten wor den. Dit gebeurde tijdens een tweede controle die binnen een maand op .esauto's gehouden werd. Van 23 wa gens, die men aan een onderzoek on derwierp vertoonden behalve het vehikel dat rijp voor de sloop is: één gladde banden en hadden drie geen goede handrem. Evenals bij de vo rige controle bleek, dat de meeste Instructeurs (16) het vak uitoefen den om wat bij te verdienen. (Van onze Haagse correspondent). Een ontploffing, die met een gewel dige knal gepaard ging, schrikte van morgen om ongeveer kwart over ne gen het personeel van het ijkkantoor aan de Varkenmarkt in Den Haag op. Twee Amsterdamse slopers die met £en snijbrander bezig waren een oud gasmeteronderzoektoestei uit elkaar te halen, werden gewond naar het ziekenhuis aan het Westeinde over gebracht. Zevenentwintig ruiten van het ijkkantoor en de omringende ge bouwen werden vernield. De directeur van het ijkkantoor vertelde, dat de slopers het oude toe stel hadden gekocht. Gisteren hadden fcij het toestel uit het lokaal gehaald en het naar buiten gebracht om het te slopen. Na dit karwei vandaag eerst met voorhamers te hebben aan gepakt, een methode, die niet genoeg Door nog onbekende oorzaak vloog de zaak in de lucht, waardoor een grote ravage ontstond. Behalve de gesneuvelde ruiten werd een bakfiets van de slopers over enige geparkeerde auto's heen door de ruiten van het ijkkantoor geworpen en geheel ver nield. De auto's werden opgelicht en weer neergekwakt, waardoor er één werd beschadigd. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in. Na behandeling kon één der slo pers naar huis gaan. De andere moest worden opgenomen. Beiden hadden verwondingen aan gezicht en armen. Een trainstel van lijn 2 en een bus van Maarse en Kroon zijn gister avond op het kruispunt Overtoom- lste Const. Huygensstraat in Amster dam met elkaar in botsing gekomen, waarbij vijftien passagiers - hoofd zakelijk van de bus - snij en vlees wonden opliepen. De buschauffeur klaagde over een piinlijke knie. De trambestuurder kwam met de schrik vrij. Allen kon den na behandeling in het Wilhel- mina Gasthuis, hun weg vervolgen. Het ongeluk gebeurde op het mo ment, dat de tram linksaf de Const. Huygenstraat insloeg. Hij boorde zich met een hevige klap in de lin ker oorzijde van de tegemoetkomen de dus, waarbij de voorruiten van beide voertuigen braken en de scher ven in het rond vlogen. De oorzaak van de botsing staat nog niet vast. By onderzoek bleken de van de voertuigen in orde. RIJ-OPLEIDING in betere banen Door een nauwe samenwerking tussen het „Verbond voor Veilig Ver keer" en de „Commissie overleg autorijscholen" (COA) is een moder ne, didactische opleiding voor rU-in structeurs tot stand gekomen. De eerste cursussen, waarvoor adviezen werden gegeven door het „Neder lands pedagogisch instituut voor het bedrijfsleven" <NTI>. zullen begin volgend jaar regionaal worden gege ven. Tijdens de opleidingen zal o.a. bijzondere aandacht worden besteed aan de vorming van de aspirant- automobilist tot een goede wegge bruiker. Bi) de COA zijn ongeveer 2000 autorijschoolhouders aangeslo ten, die meer dan de helft van de rij-examen kandidaten afleveren. Een tweede initiatief van het ver bond en de COA is de vervaardiging ,Wat is een auto waard?' De Bovag heeft by de officier van Justitie in Arnhem een aanklacht wegens belediging ingediend tegen de automobiel-expert A. M. den Haan uit De Steeg. Deze heeft in een boekje „Wat is uw auto waard?" zeer scherpe kritiek geleverd op de volgens hem ontoelaatbare prakty- ken op de markt voor tweedehands motorvoertuigen. De klacht van de organisatie van automobiel- en mo torenhandelaren is echter gebaseerd op een dagblad-interview, waarin de heer Den Haan een aantal autohan delaren „inbrekers" noemde. /an modern instructiemateriaal voor theorie-avonden van autoryschool- houders. Verwacht wordt, dat deze nieuwe vodm van dienstverlening nog dit jaar zal zijn verwezenlijkt. Aan de initiatieven van COA en verbond wordt actief meegewerkt door KNAC en ANWB. Onze telefoniste gaat trouwen. Op haar plaats vragen wy nn een charmante SYmrafhfeke jonge vrouw die zelfstandg en besluitvaardig de onmisbare schakel t wil zyn van het drukke telefoonverkeer in om i bedryf. By voorkeur mondelinge sollicitatie na een telefo nische afspraak. (51940), de heer Van Dam. KAMSTEEG'S AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. GEVERSSTRAAT 30 - OEGSTGEEST American Petroleum Manager and family seeking unfurnished (twee onder een kap) type or free standing HOUSE with minimum three large bedrooms, large living room and dining room preferred size I approximately 5.8 x 3.8 meters in Wassenacn or similar area. Contact no. 42542 of this paper. HERENSTRAAT 54—56 - VOORHOUT - TEL. 02532—7341 Off. DAF-dealer heeft nog enkele Te bezichtigen zaterdag a.s. van 10—17 uur. HOOGST MODEM wy kochten een grote party VIERKANTE BUIS POTEN met stalen plaat, voor tafeltjes en siermeubelen. 15 25 35 40 50 lang 1.70 2.10 2.45 2.75 3.25 per stuk Dat is goedkoop, by H. JANSE Haarlemmerstraat 129 - Leiden - Telefoon 30553 Verkoop zaterdagmiddag. SLEUTELTJES j Wegens vertrek 2 rg. Brugpleln 3. Leiderdorp enverkoop de Gouden .ïuiftafels, dressoirs, schemerlampen, r^okstoelen. Hooigracht 51. .cl. 25955-21266. Dames houdt u niet van een j.»r manent? Neem dan een modeling. Kracht en volume Yamaha" buitenboordmoto- plassen. Braas6emermeer omg. NV Jachthaven Cicuu, Burg Ketelaarstraat 3. War mond. tel. 01711-461 Naaimachinekoopjes Singer elektr. In koffer f85.-. Rlng- spoelmachlne op modern sa lonmeubel f85. Z.g.a.n. Lelden Lewensteln. Maarsmansst. 8. Lewensteln elektr. naal- f 150,-. Regln Ingeb. naalllcht, ln koffer, f125.- stein, Maarsmanssteeg 8, Lel den. tel. 20685. Aangeboden 2-pers .ledikant met spiraal, f 12,50. Vlvaldlstr. 34. Z-W. Tel. 30758. Te koop Philips platenspe ler f60,-. Nieuwe tekentafel met tekenhaak enz. f76.-. Zeylmans, Mozartstraat 209. Havenkade 13. Badnilnton-rackets f2.98 per stel van 2 stuks. Compleet met shuttle. Luxe uitvoering wedstrijd badminton rackets. 2 stuks, compl. met net en shuttle ln draagtas f 4.98. I.V.A., Haarlemmerstraat 48. f 17.50. Dres soirs f 35. 5 stalen stoelen f 45. Solexbromflets f 75. Clubfau teuils f 15. Ronde tafels, enz. Nleuwenburg. Hooigracht 55 kapokbedstellen f 35, f 19. Ledikanten f 11. Vloer kleden f 17,50. Deurmatten. Ganglopers. Kinderstoel. Auto peds. Tafels. Stoelen. TV-tafels. Kloostertafels. Dekens. Kan- telbedden. Kinderledikanten, Nleuwenburg, Hooigracht 55 (geen winkel) Kinderwagen. Mut- .isje. Niet nieuw te onderscheiden, slechts f 47.50 Tevens transformator f 7.50. Koningsstraat 37. Lelden lr huur een ruime 4-pers. bungalowtent met toebehoren Corn. Schuytstraat 56. Lelden T e.a.b. Verdlstraat 227, Lelden (Z-W). Kano's. Geregeld voorradig 1- en 2-pers kano's ln diverse uitvoeringen en prijsklasse 1 -- Juffermans. Oegst- geest. tel. 52786. Verkoop. Haarlemmertrekvaar 19 (hoek Ëvenrude, Crescentmarln Dealer Heska buitenboordmo toren 4 pk. f430: 5 p.k. luxe f495.-; 6 pk. f480.-. Zater dagsdemonstratie by Jacht werf C A. Juffermans. Oegst- geest. tel. 52786 Verkoop Haarlemmertrekvaart 19. Klapstoelen. klaptafels, gro te pannen, gastoestellen. slaap zakken en luchtbedden ver huren wij. Breedeveld, Haven 11. Lelden, tel. 31340. Weekeindetassen. koffers, fietstassen, plunjezakken, rug zakken enz. A. Verhoog. Haar lemmerstraat 57-61 t/o Blo- scoop. Tel. 20578. Reparatie-Inrichting voor lederen bekleding, koffers, tas sen enz. Alles vakkundig. Ook r werk. A. Verhoog. Haar- tolen, Haarl straat 57-61, t/o bio scoop. Aangeboden UTS-studleboe- ken. lste en 2de klas, plus re- kenllneaal.. ValerlusBtraat 178. GEVRAAGD VERKOOPSTER voor baby- en kleuterzaak en AANK. VERKOOPSTER. Mondelinge of schrifteiyke sollicitaties P. VAN DER HEIDEN NIEUWE RIJN 35 - Na 6 uur BREESTRAAT 171A. De grootste sortering re- i genkleding. regenbroeken, fletscapes, zuidwesters enz. ln diverse kleuren. ^A Verhoog. scoop. Tel. 20578. Aangeboden goed onderhou- den Engels-rietsalon (ruime 3- j zltsbank. 2 fauteuils). Rhyn- geesterstraatweg 4. Oegstgeest. j Prijs f300.-. Park straat 4. Lelden. Broekenpaleis, Haarl.str. 54 by de REX-bloscoop. Heren colberts. Ook ln grote maten. Voordeelprys herenpantalons f21.95. Spijkerbroeken f 14.95. Broekenpalels, Haarl.straat 54 bij de REX-bloscoop. pantalons f21.95. Jongene pantalons f 16,90. Te koop aangeb. 'n Etna gasfornuis voor butagas. Punt- Cobetstr. 10. Tel. 32781 •r houten bad- cm. Oude prys f4.50. Profiteer ervan bil H Hanze. Haarl.str. 129, Lelden, tel. 30553. Fotokoopjes! Pracht occa sion Agfa Optima i. volauto matisch f 125. Fotohandel De Klaproos, Morsweg 5. Fotokoopjes! Zware proflel- panoramakop, van f 79,75 voor voor f59,75. Fotohandel De Klaproos, Morsweg 5. Leiden. Fotokoopjes! Werra kleln- slechts enkele stuks, handel De Klaproos. Morsweg Aangeb. gryze haard Selec ta. Noorthorn. Fred. v. Eeden laan 13. Aangeb. tafel met 4 stoelen dressoir, theemeubel. Leeuwe rikstraat 31 boven. Lelden. hlnes. Speciale aan naaimachines tegen aantrek- keiyke pryzen. Met volle ga rantie en gratis les. P. J. v. Steyn, Nieuwe Ryn 46b, Lelden keert ln l. 34226 na 18.30 uur. Fotokoopjes! Pracht MOTOREN: DUCATI 250 c.c JAWA 175 c.c PUCH 250 S.G VELOCET 350 c.c. TRIUMPH 650 c.c. PUCH 150 c.c SPARTA 200 c.c. SCOOTERS: PUCH D.S. 60 R VESPA G.S. 150 c.c. LAMBRETTA 175 c.c en diverse scooters oi knappen. MOTORHANDEL VALK 1964 1963 1960 1959 1953 1952 i 1951 1965 1962 i 1963 I te 1 Dagbladreclame doet klanten behouden, verloren klanten terug winnen, nieuwe klanten maken, goodwill kweken. ADVERTEER regelmatig in het LEIDSCH DAGBLAD Russische Prlsmakijkers 7 x 50 met ronde prima's e" filters in luxe tas .Dit is de I meest scherpe kyker welke - ooit zag en toch maar f 135. j Fotohandel De Klaproos, Mors- 1 weg 5. Zaterdag - maandag - dinsdag a.s. bontmantels Lamb-leg mantel zwarte en bruine Cabrito 375.— Zobeifeh Koppen 498.— *i Persianer Pattes met gryze nerts kraag 598.— zwarte Kidskin 375.- Persianer Pattes mantel met nerts kraag 598.- 'h Moiré Kalfs- mantel 798.- Solide Lamb-Leg 395, Lange Persianer Pattes mantel 598 Lange Nerts- Chrev. mantel 795 Lange Persianer Piecemantel 1090.- Lange Bisam rug mantel 1495. 1295 U kunt thans een klein ge deelte aanbetalen en het res tant by aflevering. Wy be waren dan uw mantel gratis in onze speciale kluis.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6