Aix hoofd - is station op Europese Festival - route kunst kadeiöoscQQP „Deur op een kier voor categorale vakbonden" Van heinde en ver stroomt men toe! ENORME VIRTUOSITEIT VAN ORGANIST AKKERHUIS wees gezellig neem 9n eelt te vaderlandse borrel Ter dood veroordeelde mag niet met Zweedse vrouw corresponderen LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG SO JULI Muziekfestival Aix en Provence (I) (Van onze Parijse correspondent) Terwijl de ruime meerderheid der Fransen met een forse minderheid van de rest der mensheid deze weken van het jaar de huisdeuren achter zich hebben afgesloten om de wijde wereld in te trekken, hebben de muzikale Festivalgangers onder die vakantievierders hun eigen routes uitgestippeld. Als die mu zikale feestganger 't Europees opzet, dan vormen Bayreuth (Wagner). Soltzburg (Boris Godoenow 'door' Karajan), Spolete (Menotti) en Aix-en-provincie (Mozart) wel de hoofdhalteplaat sen met zijlijntjes naar: München (Hindemith's Cardillac), Men ton (kamermuziek) of prades Pablo Casals). Men kan de zaak nóg breder en wijder opzetten door Griekenland, Baakbeck (Li banon) Edinburg (Messiaen en Boulez), Helsinki (Sibelius) of Leningrad in de reisplannen op te nemen. De Amerikaanse reis bureaus hebben voor deze nieuwe categorie toeristen zelfs inter nationale muzikale tours ontworpen met als voornaamste etappe Europa, onder het motto: ..Doing europe in music". Na-oorlogs verschijnsel Het Internationale Muziekfestival Is vooral een naoorlogs verschijnsel dat zich nog altijd verder uitbreidt en vermenigvuldigt. Bordeaux dat ten fraai theater en, in de per soon van Jacques Chaban-Delmas, invloedrijk Gaullist en president der Nationale Vergadering in Parijs, een burgemeester met een hele arm be zit, boekte dit jaar, met 30.000 be zoekers, een kwart méér publiek dan in het begin, 20 jaar geleden, en Besa<?on. dat een eigen dirigen ten concours aan het feest verbond, Straatsburg dat het oudste Franse Festival in jaren is en tenslotte A'.x- en-Provence geven op het punt van Nieuwe uitgaven Vergeten straat, door Louis Paul Boon. Reislust, door Alfred Kossmann. De Chinese muur, door Frane Kafka. De rots der struikeling, door Boeli van Leeuwen Salamanders. Uitg.: Em. Querido, Amsterdam. Laat Europa kiezen, door Tijmen Knecht. Uitg.: J. H. Kok, Kampen. Ik ben maar een neger, door Jef Geeraerts. Het leven dat wij droomden, door Maurice Roelants. De madonna met de buil, door Ward Ruyslinck. Kasteel in Zweden, door Francoise Sagan. Vert.: Remco Campert. Mar- nix-pockets. Uitg.: Manteau, Brussel/ Den Haag. In de greep van de kreeft, door B. J. Kleymens. Verschenen in de serie Zodiac Mysteries, onder redactie van Ab Visser. Uitg.: W. van Hoeve. Den Haag. Spanje zou a-bom kunnen maken Een woordvoerder van de Spaanse Raad voor Kernenergie heeft gisteren verklaard, dat Spanje geen atoom bom zal maken, hoewel het wel over de technische kennis daarvoor be schikt. De woordvoerder verklaarde dit naar aanleiding van een recente uit lating van de voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie dat Spanje en elf an dere landen in staat zijn atoombom men te vervaardigen. De kennis, die Spanje heeft ver gaard bij het onderzoek over het vreedzaam gebruik van atoom energie, is voldoende voor de ont wikkeling binnen een kort tijdsbe stek van een atoombom, aldus de woordvoerder, daaraan toevoegend dat hij niet meende dat deze moge lijkheid is ovenvogen of in de on middellijke toekomst zal worden overwogen. toeloop een dezelfde florrissant beeld In Aix-enProvence ls het budget in die jaren van 5 tot 200 miljoen de regering nu echter geen cent meer bijdraagt) en dit jaar moest, niet ver van het aartsbisschoppelijk paleis, in een park een tweede openluchtpodi um worden opgericht dat zich ook goed voor balletvoorstellingen kan ienen. Op de avond van mijn aan komst werd hier onder het zware lo ver der platanen dat een akostiek verzekert waar weinig concertzalen mee kunnen wedijveren. Strawinski's opera-mime-in-zakformaat" l'His- Ar Robert Kerns als Papageno en Christiane Eda-Pierre Koningin van de nacht in Mo- zarts „Zauberflöte", to're du soldat" door een groepje Le Gvenier de Toulouse uitgevoerd, waarbij van de 2500 plaatsen 1 geen stoei onbezet was gebleven. Mozart en roulette Aix neemt onder de Franse zeifs Europese Festivalsteden altijd een bijzondere plaats in. Met Divon en-les bains en Enghien, in de stad het gelukkige bezit van een officieel erkend Casino waar onder grof geld het kansspel mag worden beoefend. En het profiteert zo tevens wettelijke bepaling dat de winsten van dc onderneming deel van belastingplicht worden be vrijd, indien de directie part, in de kas storten. Mozart bij de gratie de rou lette. Bovendien heeft Aix in 1964 al het geluk gehad, een drietal muzi kale leiders te vinden 'van wie thans alleen Roger Dussurget nog in func tie is), dat een eigen koers wist uit te zetten, om het Festival zijn eigen karakter te geven. Het stempel der modelvcorstellengen van opera's van Mozart - en enkele andere meesters onder wie dit jaar ook weer Monte verdi en Rossini - waardoor 's we relds schoonste stemmen worden ge- engageerd. Geen muziekfeest derhal ve <x>or „nieuwlichters," maar een Festival dat zich richt tot een pu bliek dat de hoogste vorm van mu- kale schoonheid zoekt temidden van een natuur, een architectuur en een klimaat die op diezelfde golflengte zijn afgestet. Genezen door muziek Sinds het begin van het Festival, heeft de stad Aix haar bevolking zien verdubbelen - nu bijna 100.000 zielen - en wanneer die groei misschien niet uitsluitend aan de muziek valt toe te schrijven, dan heeft Mozart zijn deel aan de toename van het internationale prestige toch zeker wel iets van een muzikaal Kurort. Van heinde en verre stroomt men e om een acute „Mozarttose" of een urgente,, Rossinitis" te laten behan delen, door zich aan de eigen bron- te komen laven. Zoals andere jnlen aan gezwollen levers of overbelaste embonpoints hun gene zing komen zoeken, bij bronwater dat hier midden op de Cours Mirabeau zó maar van tussen de kinderhoofd jes de lucht in spuit. Die zwerm van lijdens aan beide kwalen, de Kur- de Festivalgasten, heeft zich dus wéér op Aix neergelaten. DEN BOSCH KOOPT SCHOUWBURG (Van onze correspondent) Tussen het bestuur van de vereni ging Sociteit Casino en het gemeen tebestuur van Den Bosch zou over eenstemming zijn bereikt over de ver koop van de Casino-schouwburg in Brabants hoofdstad aan de gemeen te. Na bijna tien jaar onderhandelen zou de gemeente hierdoor de handen vrij krijgen voor het organiseren van culturele evenementen naar eigen inzicht en bovendien zouden hier voor in Den Bosch eindelijk de no dige financien beschikbaar kunnen worden gesteld. Het beleid van het huidige bestuur van de enige parti culiere schouwburg in Nederland heeft de laatste jaren steeds meer kritiek ondervonden, een kritiek, die steeds groter werd toen de moderne schouwburgen van Tilburg en Eind- n „zieltjes" begonnen te winnen in gebieden, die vroeger altijd op het culturele centrum Den Bosch waren georienteerd. Japanse schrijver Tanizaki overleden Junichiro Tanizaki, een van de be langrijkste hedendaagse Japanse schrijvers, is na een hartaanval over zee werken van hem zijn „De sleutel" en „Sommigen geven de voorkeur aan brandnetels". „Een goede jongen" De Japanse politie heeft vandaag een Jongen van 18 jaar gearresteerd na een Jacht van acht uur, waarbij twee helicopters, 200 patrouillewa gens en 5000 politiemannen betrok ken waren. De politie beschuligd de jongen wiens moeder zei „dat hij een goede Jongen was die gek was op schie ten" van het doodschieten van een politieagent, het verwonden van twee andere agenten, van wie een ernstig en elf omstanders. De Jongen joeg op spreeuwen in de westelijke buitenwijk van de stad toen een politieman hem naderde en vroeg of hij een jachtvergunning had. De jongen, kwaad, schoot en vluchtte in een gestolen auto. De politie Joeg achter hem aan, toen hij van de ene gestolen auto ln een andere stapte. Ten slotte rende hij een wapenwinkel binnen waar hij twee bedienden als gijzelaars hield. HU greep ge weren uit de rekken en schoot ge durende anderhalf uur op 100 poli tieagenten. Forensentreinen in de nabijheid ston den een uur lang stil uit vrees voor verdwaalde kogels. Ten slotte slaagde de politie er in hem met traangas te bedwelmen en arreste- Lijkje gevonden op het strand Het stoffelijk overschot van een pasgeboren kindje is gistermiddag gevonden op het strand in 'sGra- venzande. Het was ongekleed. De arts L.G. van Rijn uit 'a Gravenzande, die een onderzoek verrichtte, vermoedt, dat het lijkje ongeveer drie weken ln zee heeft gedreven. In Triumfatorkerk vertolking kreeg, kon men respect krijgen voor het welgeplaatste voe- tenspel van de concertgever. Vervol gens liet Akkerhuis van Bach senior nog een voorspel klinken op het ko- Kennismaking met sonate van Emanuel Bacil De orgelserie „Pro Organo" van de Katwijkse Triumfatorkerk solv eerde de adviseur van het jonge eerstejaars-orgel: Gerard Akkerhuis. Dus was bij voortduring het trekken van de meest aangewezen registers het Festival wil I verzekerd. O.m. in twee prachtige programmanummers is het orgel dien tengevolge in bijzondere mate zowel welsprekend als welluidend, gewor den in Variaties over Psalm 116 van Anthoni van Noordt Amsterdamse kleinmeesterna Sweelinek) en Sonate 1 in D van C. Ph. Emanuel Bach (een van de vier belangrijke componerende zonen van Sebastian Bach). Concertorganisten maken zich nog al eens schuldig aan verdoezeling van de koraalstem in voorspelen en va riaties. Niet Akkerhuis, die in Van Noordt zyn aandacht niet beperkte tot de speelse waarden. Overigens kan op dit orgel niet zo erg veel ver vagen. Van Noordt gaat in zijn Psalm (uit Tabulatuurboeck 1659) haast even kuhstvaardig om met zijn schit terende wisselende figuraties op een z:ch zelf gelijkblijvende, zij het ver schuivende cantus firmus als Swee linek. En Akkerhuis getuigde ervan, zo'n werk in volledige geestelijk eigendom te hebben verworven. Evenals Emanuels Sonate, waar naar onze belangstelling sterk uit ging, omdat we deze Bachzoon nog nooit op een orgelprogramma aan troffen. Zijn voor klavier geschreven sonatereeksen richten zich immers als van nature naar cembaal en piano, waarover het gespeelde Allegro (3de deel) weinig twijfel liet: dit kon wel in een sonate van Haydn staan. Emanuel heeft „een slechte pers": vrolijke frans, verkwister, lichtvaar dig ten aanzien van zijns vaders mu zikaal erfgoed. De moderne onderzoe kers weerspreken dit evenwel. In zijn autobiografie zegt Emanuel zelf. dat „Sebastian de enige leraar was die hij ooit had „en dat was in de se- quensbouw in het eers*e deel ai af doende hoorbaar, terwijl het „Adagio e mesto" (met Marcello en Sebas tian's Italiaans concert op de achter grond) niet voor de vader onderdoet, al klinkt alles harmonisch vrijer. Al door bewonderde we Emanuels be weeglijke geest. raai ..Christum wir sollen loben schon". Een Voluntary in G van William Walund (18de eeuw) bleek een uitnemend openingsstuk. Franck's lyrisch-contemplatieve „Cantabile", dat na de Bachs verscheen, kan op dit orgel feitelijk niet aan z'n ge wenste pastelkleur komen. Een fees telijk uitluiden met sluizen open, evenwel niet met ontoelaatbaar ge druis werd Vieme's „Final" uit de lste Symfonie, waarin alles melo disch wordt, ook de pedaal. De man van het „Carillon de Westminster" was er niet moeilijk in te herkennen en Akkerhuls bewees er nogmaals zijn vakkunde ln en ruime virtuosi teit. OUDE GENEVER JONGE JENEVER™ BRANDEWIJN CITROEN Incident aan grens van Israël Een tiental Israëlische soldatenW zijn gesneuveld of gewond toen d« patrouille waarvan zij deel uitmaak ten, op de weg van Birsjeba in het Israëlische deel van de Negeb-woes tijn op mijnen stootte, die daar door Arabische commando's van de „As- sifa" waren gelegd. Dit staat in een communiqué, gisteren door de Liba nese pers gepubliceerd. Nadat de patrouille het mijnenge- bied was binnengedrongen, ont stond er een gevecht tussen de Is raëliërs en de Arabische do's. Aan Arabische zijde werden drie man gewond. Pleidooi K.V.P. - commissie (Van oinze parlementaire redactie) Indien de categorale vakbonden een vierde vakcentrale zouden willen vormen, zouden ook zij vertegenwoordigers in de Sociaal Economische Raad kunnen aanwijzen. Dit is de mening van een K.V.P.-commissie, neergelegd in een rapport over de democratisering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het partijbestuur van de K.V.P. onderschrijft de conclusies van het rapport. We gewaagcen van „sequenzen", omdat die in het voorafgegane en zeer gemakkelijk volgbare Preludium in de stralende D groot toonaard van Bach senior zo naar voren traden. In de fuga, die een zeer substantiële De beroemde violist Jehudi Menuhin, die gisteravond in het Kurhaus optrad met het Residentie-Orkest onder leiding van de jonge Italiaanse dingent Olaudio Abbado, bekeek gistermiddag bij zijn aankomst op Schip hol enige heerlijke strandfoto's, die hem in ons regenland tvel bijzonder vreemd voorkwamen Hij speelde met enorm succes op meesterlijke wijze en grote bezonken heid het vioolconcert van Beethoven, dat omlijst werd door de Ouverture Prometheus en de Zevende Symfonie van Beethoven. Het Residentie-Orkest betoonde zich onder de leiding van Clauifo Ab bado van zijn beste zijde. Als toegift gaf Menuhin de prélude uit de derde solo-partita van Bach. Heeft wurger van Boston bekend De verdediger van een patient, die in een inrichting voor geesteszieken in Boston wordt verpleegd, heeft gis teren erop aangedrongen dat zijn cliënt in staat van beschuldiging moet worden gesteld ln verband met sommige van de elf wurgmoorden, die in Boston werden gepleegd. De advocaat heeft dit gedaan in een poging om zijn cliënt te kunnen verJedigen op grond van ontoereke- nings\ atbaarheid. De naam van de wordt geheim gehouden. Wel is bekend dat een rechtbank hem enige tijd geleden twee bewakers heeft toegewezen. Er zijn berichten gepubliceerd dat de man reeds heeft bekend elf vrouwen te hebben ge wurgd in de periode tussen juni 1962 en Januari 1964. De officier van Justitie van de staat Massachusetts heeft echter verklaard dat de man slechts een be langrijke verdachte is. Sommigen van degenen, die belast zijn met het onderzoek, weigeren de verklaringen van de man te aanvaarden. In p.b..o andere normen nodig Rechten De het i moeilijkheid, dat men onder de be staande regeling bij een representa tieve organisatie moet zijn aange sloten om enige stem in het p.b.o- kapittel te kunnen hebben. Algeme ne verkiezingen voor de samenstel ling van p.b.o.-organen zijn volgens de KVP-commissie vanwege o.a. technische en praktische bezwaren hoogstens incidenteel mogelijk, bij voorbeeld in bedrijfstakken, die ta melijk uniform zijn en vele bedrijfs- genoten tellen. Hoge eisen vast commissie houdt dan ook n het bestaande stelsel: nl. dat het recht om bestuursleden van schappen aan te wijze berust bij de organisaties, die voldoen aan de ge stelde normen van representativiteit. Wel kan het volgens de commissie noodzakelijk blijken deze nonnen nader te bezien. De huidige eisen liggen tamelijk hoog, zodat het on waarschijnlijk is, dat nieuwe orga nisaties kunnen worden toegelaten. De commissie pleit voor nieuwe nor men, waardoor „een aantasting van gevestigde posities niet bij voorbaat is uitgesloten". ZU denkt in dit ge val aan mogelijkheden voor erken ning van de categorale organisaties, die thans samen 240.000 leden tellen. Over de wijze, waarop de erkende organisaties hun recht tot benoe ming van bestuursleden voor de p.b.o.-organen uitoefenen is de com missie niet geheel tevreden. Zij vindt, dat deze rechten bij voorkeur moeten worden uitgeoefend door de algemene ledenvergadering van deze organisaties en niet door de be sturen. Bovendien moet het beleid van het betrokken bedrijfslichaam geregeld in deze ledenvergadering worden besproken. Een bedrijf spar lement, dat het be leid van het schapsbestuur beoor deelt, ziet de commissie niet als al gemeen toepasbaar middel om de de mocratische functionering van de p.b.o te bevorderen. Onder bepaalde omstandigheden kan het nuttig zijn. Ten slotte wordt in daarvoor in aan merking komende gevallen ver plichte raadpleging van consumen tenvertegenwoordigers aanbevolen. Rechter in Louisana bepaalt Een federale rechter in Baton Rouge (Louisiana) heeft bepaald dat een staatsgevangenis h'recht heeft de correspondentie te verbieden tus sen een ter dood veroordeelde neger en een blanke Zweedse huisvrouw als het verbod maar niet op rassen - overwegingen steunt. Edgar La bat (41), die reeds 12 jaar op zijn terechtstelling wacht, had een gerechtelijke uitspraak gevraagd om zijn briefwisseling met mevr. Solvelg Johansson (39) in Stockholm te mogen voortzetten. Indien de staat het recht heeft hem het leven te ontnemen wegens halsmisdaad, zo bepaalde de Amerikaanse arrondissementsrechter, dan heeft hij ook zeker h-1 recht als onderdeel van de hoogste straf hem andere privileges te ontnemen. Labat en Clifton Poret, een andere neger, zijn in 1953 ter doodveroor- deeld wegens aanranding van een blanke vrouw. Hun terechtstelling werd negen maal uitgesteld en zij verblijven nog steeds in de gevange nis Angola, in de omgeving van Ba ton Rouge. In januari 1964 verbood de gevangenis de correspondentie welke Labat reeds drie jaar met mevr. Johansson voerde. Aanvankelijk werd gezegd dat geen correspondentie tus sen verschillende rassen was toege staan, maar later werd deze verkla ring een vergissing genoemo Men be toogde toen dat he* contact met ver oordeelde gevangenen beperkt moest blyven tot de naaste familie de ad vocaat, dokter en aalmoezenier en dat dit ook voor de post gold. Mevrouw Johansson zei gisteren in Stockholm dat zij zal proberen con tact met haar correspondentievriend op te nemen via zijn vijftienjarige dochter Mercedes die in Minneapolis woont en die Labat nooit heeft ge zien. Voorts verklaarde zij brieven te zullen schrijven naar president Johnson en het Amerikaanse opper ste gerechtshof met het verzoek toe stemming te verlenen om de corres pondentie voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4