„Tijl Uilenspiegel" vlucht voor jeugd Vier baby's Zweedse vijfling overleden Psychosomatiek speelt steeds een grotere rol Cin cin.Cinzano Chaos in veiling 1 Films van deze j week in Leiden „De knuffelflat luchthartig vertier VAKANTIE Prof. dr. Bastiaans: reveille gaande in medische opleiding LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 JULI TWEEDE BLAD Voorstelling voortijdig afgebroken De voorstelling van „Tijl I Uilenspiegel", die gistermiddag in het kader van de jeugdvakan- tiebezigheden in de grote vei-1 linghal werd gegeven, is uitge lopen op een chaos. De jongens cn meisjes maakten het zelfs zó bont, dat de voorstelling vroeg- j tijdig moest worden beëindigd. Zoals in ons blad van gisteren al is gemeld, heeft de Commissie Jeugd- vakantiebezigheden ook dit jaar een feestelijk programma samengesteld om de Leidse jeugd in de grote va kantie zo veel mogelijk te amuseren. Dit programma vermeldt naast een reeks filmvoorstellingen in het Luxor- theater een aantal toneelevenemen ten in de Kikkerpolder of, bij slecht weer, in een van de veilinghallen. Zo heeft het Limburgs Jeugdtoneel gistermiddag getracht in het veiling gebouw „De avonturen van Tijl Uilenspiegel" op te voeren. Mede door de slechte accommodatie, het enorme aantal kinderen (meer dan 1200, ter wijl er maar 800 verwacht werden), de volkomen ontoereikende geluidsin stallatie en het doorlopende gevaar dat de kinderen liepen, die achteraan op metershoge op elkaar gestapelde groentekistjes zaten, was deze op goedbedoelde middag van te voren reeds gedoemd om in het honderd te j lopen. Van het begin van de voor stelling af aan was het rumoerig, herhaaldelijk moest om stilte ver zocht worden. De spelers moesten, i vlak bjj de microfoon staande, I schreeuwen om nog enigszins ver staanbaar te zyn. Toen de kinderen achterin, die toch al extra rumoerig waren, omdat ze bijna niets konden horen of zien, van de kistenstellages werden verwijderd en daarna achter in de zaal rondedansjes gingen ma ken, was voor de toneelspelers de maat vol. Na nog twee maal vergeefs waarschuwen werd de voorstelling stopgezet en de veilinghal ontruimd. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk. Beroepen te OosUerzee (toez.) A. Griffioen te Oudega (H.O.); te Leer broek H. A. v. d. Po!, kand. te Ede. Wat doet en deed een predikantsvrouw Het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse predikanten heeft aan 1566 hervormde predikantsvrouwen een uitvoerig enquêteformulier gezon den. Daarin wordt gevraagd of zij voor haar huwelijk een beroep uit oefende en welke vaste werkzaam heden zij in de gemeente van haar man verricht. Verder zijn er vragen over het huis, de huishoudelijke hulp. de besteding van de vakanties, de hobbies. Ook of en wat zij leest en of zij naar concerten, schouwburg bioscoop gaat wordt gevraagd. Ten slotte wordt het oordeel van de do mineesvrouw gevraagd over de pasto rieleven. De schuld van dit fiasco lag zeker niet bij de toneelspelers. Wanneer men moet schreeuwen om zich ver staanbaar te maken valt er bijna niet meer te spelen, bovendien protesteer den de kinderen die op de eerste rijen zaten heftig, toen men ophield met de voorsteeling. Aan de Leidse jeugd ligt het evenmin, kinderen zijn ten slotte kinderen: wanneer ze het stuk niet kunnen volgen raken ze al gauw verveeld. De oorzaak lag veel eerder aan de onvoldoende organisatie. De directeur van de toneelgroep, de heer H. J. Hensgens. zei na het sta ken van de voorstelling, dat derge lijke toestanden in de geschiedenis van het Limburgse Jeugdtoneel nog niet waren voorgekomen. Overigens zag hij hierin geen aanleiding om niet meer met zyn gezelschap voor de Leidse jeugd te komen spelen, maar dan in een behoorlyk theater met goede akoestische mogelijkheden en oplopende zitplaatsen, bijvoorbeeld in Jeugdige aandacht voor de avonturen van Tijl Uilenspiegel. Alleen vooraan waren deze avonturen goed te volgen. (Foto L.D./Holvast) het openluchttheater ln de Kikker polder. In feite is dus de barre zomer de voornaamste schuldige van het mislukken van de toneelvoorstelling „De avonturen van Tyl Uilenspiegel" voor de Leidse jeugd. Ouderwetse striptease IilPO „School voor striptease" (Mademoiselle Striptease» is een filmpje uit de jaren, dat lange rok ken en mantels nog in de mode wa ren, de rock 'n roll net in opkomst was en een bloot vrouwebeen kenne lijk als iets zeer pikants gold. De stripteasenummers. waarvan deze film het kennelijk moet hebben, dra gen duidelijk het stempel van een periode die ietwat puriteinser was dan die waarin we nu leven: zowel in aantal als qua uitvoering zijn ze aan de bescheiden kant. Bindmiddel is een verfranst Libelle-verhaaltje over een Frans meisje uit de provin cie, dat in Parijs gaat schilderen, even van het rosse leven proeft en uiteindelijk degelijk trouwt met haar semi-arts. Niettemin zal. zeker als net weer zo blijft, deze film stromen bezoekers trekken, alleen al wegens de titeL «iiriiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiniuiifiniiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiniiTiiiiiTniimmniniiiiiniiinninii Winnetou blijft Het teken van Zorro Lachfilm REX In het zoveelste Zorro- filmpje wordt weer flink gevochten, doorgaans met de degen. Zorro be wijst zijn onoverwinnelijkheid echter zo vaak en onwaarschijnlijk, dat het geheel meer een lach- dan een schermfilm is geworden. Ook nu weer: een regerend gou verneur en rebellen, die tegen hem ten strijde trekken. De taak van Zorro is niet geheel duidelijk. Eerst haalt hij de rebellen in de stad, maar later bestrijdt hij hen weer en ten slotte zet hij zelfs de rechtmatige gouverneur weer op de troon. Het is nu wel duidelijk, dat de ene Zorro-film in het geheel geen ver band houdt met de andere. De pro ducenten vinden het kennelijk geen bezwaar, Zorro soms in prehistori sche tijden, maar ook in de 18de eeuw te laten spelen. „Het teken van Zorro" is een Ita liaanse film. In Nederland draait echter de in het Engels nagesynchro niseerde versie. Officiële publikaties Wijziging verplichte halvedagslultlng j, dierenbenodigdhe- houdende wijzieint? i m "litlm laate.__>,_ 6 juli 1964 Gemeen- dat de win- kels waarin uitsluitend of in hoofdzaak dieren, dierenbenodigdheden, voeders, hengelsportartikel enen aquaria (zgn Dibevo-zaken). plegen te worden ver kocht voortaan ln plaats van op dins- maandag (Advertentie) gouden verlovingsringen Constant. Love, Anjer, Desiree Zeer grote keuze Op het graveren kunt O wachten er zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. CAMERA Een aantal jaren ge leden heeft de Amerikaanse acteur Jack Lemmon samen met de spran kelende Shirley MacLaine een bij zonder pakkende film gemaakt, ge titeld „De vrijgezellenflat". Het suc ces van die komedie-met-wrange kantjes was zo groot, dat men Lem mon opnieuw in een flat heeft gezet, ditmaal dan „De knuffelflat". Ook in dit stuk excelleert Lemmon als dat humoristische, onbeholpen mannetje. Maar zoals dat meer gaat bij films die gebaseerd zijn op een geslaagd procédé; hij haalt niet geheel het peil van de eerste creatie. Lemmon is het best op dreef als hij de luchtige komediant en terzelf- derfyd het zielige mannetje kan uit beelden. Dat deed hij voortreffelijk in „De vrUgezellenflat", daar komt hij I nu, in „De knuffelflat", niet aan toe, ofschoon ook nu de mogelijkhe- j den daarvoor aanwezig waren. Lem mon speelt dit keer de rol van Ho- gan, een rijke man, die niets anders j doet dan flats verhuren aan alleen staande, knappe meisjes. Door van alle appartementen dubbele sleutels te laten maken, is hij op elk uur van i de dag bij machte bij de dames bin nen te treden. Zijn eigen flat lijkt I door Eros zelf te zijn ingericht. De moeilijkheden voor Hogan be ginnen als een jong meisje een der j flats huurt en daar met haar vriend- je intrekt. Het meisje gaat van het idee uit, dat zij eerst met de jonge man geestelijk moet kunnen samen leven alvorens in het huwelyk te treden en de slaapkamer met hem te delen. De jongeman in kwestie ver klaart haar weliswaar voor vol slagen gek" maar gaat toch op haar voorstel in. Derhalve slapen zij in ge scheiden kamers, tot de niet te be schrijven verbazing van Hogan, die de flat van zijn merkwaardige buur tjes in- en uitloopt. Hoewel niet op het peil staand van ,De vrijgezellenflat" biedt „De knuf felflat" in deze trieste vakantiedagen uitstekend, luchthartig vertier. Elke middag draait in Camera de vakantiefilm voor de jeugd: „t Is Yogi de beer". Japan verzoekt „Vanuit Okinawa «een bombardementen" De Japanse minister van Buiten landse Zaken. Etsoeeaboero SJiina. heeft vandaag meegedeeld, dat hij de VS verzocht heeft, zich te ont houden van bombardementen op Vietnam met op Okinawa gestatio neerde vliegtuigen. De minister heeft eraan toege voegd. dat Japan juridisch niet kan protesteren president Kennedy dy heeft in 1961 erkend dat het eiland Okinawa deel uitmaakt van Japans grondgebied. De VS behou den zich evenwel alle bestuursrech ten op het eiland voor, dat een van hun voornaamste bases is ln de Stille Oceaan.» Het nieuws da4 dertig Amerikaan se B 52 bommenwerpers vanuit Oki nawa gisteren deelgenomen hadden aan een operatie tegen de Vietcong, heeft een heftige reactie teweegge bracht bfj de Japanse oppositie. Mi nister Sjiina zei nog. dat zijn beroep op de VS te laat te bestemder plaat- as ontvangen en dat de betrok- Amerikaanse toestellen reeds vertrokken. Door stroom gedood De 16-Jarige A. Kodde utt de Noordoostpolder ls vanochtend om het leven gekomen, toen hij bij een zand- en grintbedrijf een dekkleed wilde losmaken. De jongeman klom op een gebouwtje en kwam daarbij in aanraking met enkele hoogspan ningsdraden. HU was op slag dood. Ze zijn er alle drie: de zonAmor en Cinzano. Alle reden tot blijheid Cin cinFijne dag vandaag. En lekker die Cinzano on the rocks. De zonnigste drank voor zonnige mensen. Voor wie alleen échte vermouth goed genoeg is. Cinzano. Pure, sprankelende vermouth. Cin cinCinzano. Vijfling Auckland maakt het goed LUXOR „Winnetou keert terug" draait nu al voor de derde week in Luxor een bewijs dat de kleurrijke verhalen van Karl May nog sterk in trek zyn. Het edele Indianenopper- hoofd en Old Shatterhand beleven weer heerlijke avonturen en strijden voor de rechtvaardige zaak. ,Een «ekke wereld" TRIANON Deze dolle gooi- en smijtfilm, uitstekend geschikt om de vochtige narigheid van deze door weekte vakantietijd enkele uren te vergeten, blijft nog zeker tot donder dag in het theater aan de Breestraat Maar het zou ons verbazen als deze vierde week reeds de laatste zou blijken te zijn. Van de Zweedse vijfling, die gisteren in Falun ter wereld kwam, zijn in de loop van de dag en vannacht al vier baby's de jongens en een meisje over- I leden. Het overblijvende meisje is zwak. De moeder had een hormonenbehandeling onder gaan bij de artsen Thoren en Swartz. In het begin van de week schonk in Auckland (Nieuw Zeeland) een vrouw, die eveneens een hormonen behandeling had ondergaan, het le ven aan een vyfling, die de eerste, kritieke achtenveertig uur goed heeft doorstaan. Er hebben zioh geen me- div;he of voedingsmoeilijkheden voorgedaan. Volgens een communi qué van het ziekenhuis maken zy het uitstekend. Een dokter voegde er aan toe dat geen complicaties wor den verwacht. De baby's zullen on geveer acht weken in de couveuse moeten biyven. Ook de moeder, me- In de geneeskunde vrouw Lawson. maakt het goed. Het ziekenhuis in Auckland weigerde com mentaar te geven op de geruchten van de hormonenbehandeling. Preparaten Een 54-jarige Zweedse professor, Carl-Axel Gemzell, heeft de hor- niconpreparaten ontwikkeld. Een woordvoerder van het laboratorium van de professor in de universiteits kliniek van Uppsala verklaarde don derdag dat de kans op een vijfling nog altijd als ongeveer een op de 42 miljoen werd beschouwd. Zeventig Professor Gemzell begon vyftien Jaar geleden met zijn onderzoek naar de mogeiykheid van behandeling van zowel mannen als vrouwen met hormonen. Verleden jaar beviel een van zyn voorheen onvruchtbare pa tiënten voortydig van zeven baby's. die echter allen dood bleken te zyn. Professor Gemzell zei gisteren, dat het theoretisch mogelijk is dat een zevenling op de wereld komt en in leven blijft. Voor zover men weet is het echter slechts eenmaal voorge komen in 1894 dat een zeven ling werd geboren en geen van de baby's kon in leven worden gehou den. zei hy. Vier jaar geleden schonk een Zweedse huisvrouw het leven aan een vierling na een behan deling met hormonen. Een van de baby's overleed, maar de andere drie ontwikkelden zich normaal. Naar de professor nog meedeelde waren na een behandeling met zyn preparaten verscheidene malen tweelingen en drielingen geboren, waarby alles normaal was verlopen. (Advertentie) Ondergang V) weer O verkrijgbaar Het boek van dr. J. Presser „De On dergang" zal op 5 augustus weer in de boekhandel verkrygbaar zyn. De enorme belangstelling voor dit boek. dat de geschiedenis behelst van de jodenvervolging 1940-'45 heeft er toe geleid dat de oorspronkelyk vastge stelde oplage enkele malen drastisch verhoogd moest worden om alle aan vragen te kunnen voldoen. De to tale oplaag is nu 41.000 exemplaren. „Lieve John' Achtste week CAMERA „Lieve John" gaat ln het theater aan de Steenstraat de achtste week in. Het is een open hartig werk naar een al even open hartig boek, dat destyds in Zweden nogal wat stof heeft doen opwaarien. Het verhaal behandelt de intieme omgang tussen een kapitein van een kustvaarder en een jonge ongehuwde moeder. De hoofdzaak is echter de menselyke toenadering tussen deze twee „kneusjes in de liefde". In de ochtenduren draait in Stu dio: JDick Trom". Monteur redt kind De heer C. van Es. werkzaam by de N.V. Gascon, die in Boskoop bezig was met de omschakeling van toe stellen by particulieren, in verband met de overgang van stadsges op aardgas, zag dat een 2-jarige kleuter in de sloot viel by de Goudse Ryweg, ter hoogte van het kantoor van Plant Propaganda Holland. Zonder zich te bedenken sprong de heer Van Es de kleine drenkeling na en zag kans het kind behouden en wel op de wal te krijgen. Er is op het ogenblik een re veille gaande in de medische op leiding in Nederland. In meer dan veertig groepen van gemid deld acht huisartsen met een psychiater als adviseur wordt in tensief gewerkt aan een nieuwe benaderingswijze van de patiënt op grond van de psycho-soma- tiek Aan de Nederlandse uni versiteiten wordt het onderwijs in de vorm van colleges reeds in enkele gevallen aangevuld met training van studenten in een dergelijk groepsverband. De psycho-somatiek is een denk en werkrichting binnen de genees kunde. die gekenmerkt wordt door het inzicht dat in de mens. psyche 'geest» en soma (lichaam) onver- brekelyk zyn verbonden. Men richt zich vooral op een aantal veel voor komende ziektebeelden van de In terne geneeskunde zoals astma, maagzweren en het hart-infarct. Met de neurose vormen deze psy cho-somatische ziekten verreweg het grootste deel van de ziekten, waar aan men in onze cultuur lijdt en ten onder gaat. In Amerika heeft men bevekend dal 70 procent van in be- 'Jryven ontslagen of ontslagnemen de werknemers lydt onder neu rotische aanpassingsstoornissen. De bedragen, die aan deze ziekten en stoornissen jaarlijks verloren gaan overschryden in de Ver. Staten de tweali miljard dollar. In ons land zal dat naar verhouding niet anders de bewegingen van de maagwand Hp* ic HinHaliilr Hat. hu Ha V Voor het tige gespannendheid of gedrevenheid ?£9".A zijn geslaagd de heren H. B I en door een zich overmatig beheer- i stubbe A- M- Wltt<= Le'be" s-'n of contioleren. Als gevolg van j deze inwendige spanning worden j biologische functies gestoord en ont staan ziekten. Karakteristiek voor de lyder aan het hart-infarct is dat hy tydens het actief zyn te snel accelereert en te snel decellereert. Dit leidt tot ster ke overbelasting van he hart, dat zich to snel moet aanpassen aan de overgang van rust naar beweging en omgekeerd. De lyder aan een maag zweer wordt gekenmerkt door een taai, stug en verbeten hard werken maar vooral wanneer hy gedwars boomd wordt. Dit leidt tot verstoring de afscheiding van maagsap zijn. Wij ontlenen dit aan een voor dracht over de psycho-somatiek, die prof. dr. J. Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie aan de Leidse Univer siteit onlangs heeft gehouden voor een congres van Vlaamse verplegen- den in Brussel. De psycho-somatische ziekten, met name het hart-infarct, kunnen on der meer gezien worden als gevolg van de voorkeur van onze samenle ving voor de activiteit boven passivi- Grondoorzaak De grondoorzaak van de psycho- ^'att somatische zieken moet evenals by neurose het geval is, gezocht worden in een storing van het gevoelsleven waarvan de basis in de kinderjaren Ls gelegd. De aanpassingsmoeilykhe- den, die als gevolg hiervan optreden, zyn by lyders aan psycho-somati sche ziekten minde- duidehjk merk baar dan bij neurotici. Dit gaat ech ter gepaard met een grote innerhjke spanning, die zich manifesteert in een overmatig groothouden, overma- Het is duidehjk, dat by de be handeling van psycho-somatische patiënten wegnemen of verminderen van de psychische spanning een eerste vereiste is. Veranderingen in het milieu en van de leefgewoonte van de zieke kan hierby een belang rijke rol spelen. Hierbij in aanmer king nemend dat een groot statis tisch onderzoek heeft uitgewezen, dat de prognose by het ontslag uit een ztekenhuisafdeling doorgaans zeer onvoldoende werd geöteld, omdat er geen rekening gehouden was met de maatschappeiyk-geesteiyke situatie van üe patiënt, kan men het belang en de noodzaak van de verbetering van de medische opleiding op grond van de in de psycho-somatiek verwor- inzichten niet hoog genoeg JOOD KAN ALS ENKELING. NIET ALS VOLK VERLOREN CAAN Kirchentag besprak jodenprobleem (Van een speciale medewerker» Niet minder dan 25.000 mensen, waaronder 1300 buitenlanders, waren gisteren ln de reusachtige hallen van de Keulse Messe, om te luisteren naar vele sprekers over vele onder werpen, naar forumdiscussies of om zelf aan een gesprek deel te nemen op de twaalfde evangelische kirchen tag. Duizenden hielden zich gisteren en ook vandaag bezig met de ver houding tussen christenen en joden. Overdeze verhouding tot de joden zyn openhartige dingen gezegd. De kerkleiding had enkele spre kers uitgenodigd, o.a. de Berlijnse professor dr. Helmut Gollwitzer, en de voor deze Kirchentag uit Jeru zalem overgekomen joodse prof. dr. Ernst Simon, prof. Simon, die gis teren het woord voerde, ging diep in op het begrip getuige Gods te zyn. Men kan in principe objectief over iets getuigen, maar iemand kan ook zyn gehele wezen door woord en Betere training O Prof. Bastiaans besloot: „Naarma te by een verbeterde medische op leiding weerstanden tegen het in zicht in de werkingen van cultuur en psyche gaan verdwUnen kan de I aanvaarden dan de geneeskundigen, geneeskunde nog meer bereiken dan Toch lijkt ook voor hen een syste- wat totnutoe mogelijk is. De genees- j matischie mediseh psychologische kunde van vandaag zou beter be- training van belang". dreven kunnen worden, wanneer de artsen een betere training hadden gehad. De verpleegsters die vaak dichter bij de psychische noden van de patiënt staan dan de arts, kun de ps.vcho-somatiek vaak beter daad als getuige existeren. Abraham was zo'n getuige. Toen het ging over de eventuele verwoesting van Sodom kon hy met God gaan onderhande len. Het ging immers om vreemden. Toen het ging om het opofferen van zyn zoon Izaak deed Abraham niets. To,n ging hetomhem zelf. Toen hy vertrouwde op God. was hy door zyn houding een getuige. Door die houding bleef Izaak leven, bleef het jodendom bestaan. Daardoor kon den de joden door de loop der eeu wen ook het leed doorstaan, wetende dat ze als "olk. als Gods getuigen, zouden blyven voortbestaan. De jood meent te moeten lyden omdat hy schuldig staat tegen God. Als enke ling kan hy ten onder gaan, niet als volk. Want het is Gods volk. Door de eeuwen heen hebben de christenen het lyden dat over de jo den is gekomen, echter gezien als een gericht Gods over een volk. Eerst nu komt daarin enige verandering, zo meende prof. Simon. Hy dacht daarby aan hetgeen in het Vaticaans concilie is gezegd. Prof. Simon drong er bjj zyn ge hoor op aan tegenover de jood een andere houding aan te nemen. De christen moet niet tegen antisemi tisme zyn opdat de joden eens be keerd zullen mogen worden. Niet al leen als jood, maar als burger van staat Iraël, vroeg prof. Simon zyn gehoor te beseffen dat hetgeen in de tweede wereldoorlog is gebeurd, de opbouw van de het zionisme heeft versneld en daardoor ook de tegen stand van de Arabische buren heeft versterkt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3