Springtij en windkracht 8 in Katwijk en Noordwijk I Collectie-Lanvin tot de helft teruggebracht Strand blijkt ook bij storm in trek M. LEroSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 JULI V cel drukte en weinig problemen langs de stranden J Eens in de veertien dagen i f tijdens volle en nieuwe a f maan is er springtij. Dan a f bereikt de vloed aan de Ne- i f derlandse kust een stand 20 a a 30 centimeter hoger dan a f normaal. In combinatie met a f een harde wind uit zee, kan a dat aanleiding geven tot zor- a f gen, vooral in het vakantie- a J seizoen. Hoe het gisteren a f toen het springtij was in a f Katwijk en Noordwijk toe- i f ging is in dit artikel weer- i f gegeven. MODE UIT PARIJS (Van een speciale verslaggeefster) PARIJS Het huis Lanvin heeft de pers en de inkopers een goede dienst bewezen. Het had zijn wintercollectie, die andere jaren altijd 150 modellen telt. teruggebracht tot de helft. Dat betekende een uur korter zitten op de ongemakkelijke gouden stoeltjes en een overzichtelijker show. Dat laatste vooral is een pluspunt, want zie de bomen nog maar eens door het bos, als je dagelijks drie of vier collecties moet zien. Uiteraard had Lanvins besluit diepere gronden. De ingekrompen collecties sparen het huis jaarlijks anderhalf miljoen kramken uit. Sociale consequentie: 60 naaisters werden naar huis gestuurd. De nieuwe regeling houdt overi gens niet in. dat het Lanvin minder goed zou gaan. Er is geld genoeg dankzij de parfums, waarop het huis drijft. De vraag is alleen of. indien de hele haute couture dit voorbeeld gaat volgen, de werkneemsters niet i gevaar komen. De collectie, traditiegetrouw ont worpen door Jules Frangois Crahay, begon sportief. Een lichtbruine ruit jescape met grote splitzakken en als geestige accessoires een Jackie Coo- gan-pet en horizontaal gestreepte kousen beet 't spits af. Een „bestsel ler". die werd gevolgd door een stel mantels in enorme pied-de-cocque- n. De rechte rokken waren aan de korte kant „net op de knie" maar de ontwerper pakte zyn mannequins [warmpjes in. Bij de tailleurs werd vaak over het jasje nog een hesje ge dragen. dat uit twee losse panden be stond. Er was ook een serie tailleurs met 7 8 tuniekjasjes, waarvan de brandebourg-lussen werden vastge maakt op de knopen van de jurk. De kraag bestond uit een losse bontcol. De mantels vaak met blin de sluiting hadden een bijzonder langgerekt effect: smal op de buste en in de schouders en met rokpan- den die voor en achter vierkant door gestikt waren. Crahay hield zijn kleu ren lente-achtig vrolijk: geel, petrol, rood, blauw en bruin. Voor het cocktailuur waren er veel rode taillleurs. De jasjes waren af gerond langs de slippen, de ceintuur van de jurk was vastgestikt en be stond uit strass. Beste nummers uit de avondcollectie: een zwart-zijden cvrèpe-japon met luipaard-bolero, waaruit zwarte struisveren sprongen en een lange witte mousselinen-ja pon als een sprookje met een over- cape van tule bestikt met zilveren blaadjes. RICCHI Ook Gerard Pipart van het huis Ricchi toonde een mooie zij het niet sensationele collectie. Als lievelings kleur had hy deze keer tomaat-rood gekozen. Met een knipoog naar de jeugd opende hij zijn show met een glim mend rode plastic-jas, waaronder een mantelpakje in dezelfde kleur. Nau welijks zijn we nog maar gewend Windkracht 8 betekent op het Noordwijkse strand: zand, dat tussen de tanden knerpt; zout, dat schrijnt in de ogen en water dat hoog opge- zwiept krijgertje speelt met haastig wegspringende badgasten. Windkracht S in samenwerking met springtij betekent ook: extra zorgen voor de strandexploitanten en de eigenaars van badhuisjes, tenten, stoe len en andere strandbouivsels. Want al zegt de radio: ,,bij hoog water een halve meter verhoging'als de wind uit een beetje ongunstige hoek komt kan die halve meter wel eens wat meer blijken. Een halve meter of meer is meestal wel voldoende om een zo licht glooiend vlak als het strant blank te zetten. Daarom haalden de strandeccploit anten gistermid dag te stoelen wat dichterbij de duinen, de plankiers werden tot de helft ingekort en zeezeilers brachten hun boten wat hoger op het strand. Want om IS.12 uur was het springtij in Noordwijk (en enkele minuten daarvoor in Katwijk Maar het liep allemaal zo'n vaart niet langs de Nederlandse kust. Dat kwam vooral omdat de wind niet loodrecht op de kust stond, maar meer uit de zuidwestelijke hoek kwam. „Kants" heet dat in Noordwijkse strandtermen. Die „kantse" wind heeft het de strand exploitanten dus niet bijzonder las tig gemaakt, hoewel sommigen van hen de vloed van vannacht met wat meer ongerustheid tegemoet zagen. In het weerbericht stond name lijk dat de zuidwestelijke wind zou ruimen naar het noordwesten en dat betekenen dat de striemende vla gen het zeewater loodrecht het strand op zouden jagen. Dan reiken de begerige, zilte vingers van de zee heel wat verder dan tot op circa tien meter vanaf de voet van de duinen, zoals gistermiddag op het hoogtepunt van het springtij het ge- Daarom waren er vannacht uur heel wat mannen in >m huisjes en stoelen in vei ligheid te brengen. Daardoor kon de ichade beperkt blijven tot wat door ilkaar gespoelde zeilboten. Noordwijk Op de politiepost op het Noord wijkse strand was men niet onge- Extra maatregelen waren niet genomen. „We staan op betonnen palen" lachte de dienstdoende agent. Len die houden het wel. Nee, dan is Chet in het najaar erger. Dan is het F [maar al te vaak nodig om by spring tij het hele strand te ontruimen, wil- KINDJE SLIEP TUSSEN RAILS Het leven van een tweejarig meisje is gisteren in midden-Finland op wonderbaarlijke wijze gered. De machinist die het station v: reed merkte dat pakje leek tussei hele trein reed i passagierstrein, n Silvola binnen- r iets wat op een de rails lag. De echter overheen voordat hij kon stoppen, e mannen van de spoorwegen gin gen kijken en trofen tot hun grote verbazing een meisje van twee jaar aan, dat net wakker was ge worden van een gezonde slaap op dwarsliggers en haar .wandeling" naar huis wilde voortzetten. Het kind is ongetwijfeld gered door haar diepe slaap. Had zij getracht I op te staan toen de trein over haar I reed, dan zou zij op slag dood zijn I geweest. iMen nam haar mee in de trein naar Silvola, waar bleek dat de onge ruste ouders al vier uur naar hun I kind zochten. Het meisje dat op ongeveer een kilometer van de I spoorweg woont was verdwaald. len de strandstoelen van Zandvoort niet hier in Noordwyk aanspoelen, zoals dat vorig jaar gebeurde". Ook strand-routinier Teun Smit van het Zeebad Noordwijk is niet ongerust: „Bij deze wind komt het water echt niet te hoog", verzekert hij ons, „en ik zit hier op het laagste stukje van het strand". Hij doelt daarby op het stuk strand rechts van de po litiepost voor het Palace-hotel. Bij de zeezeilers eenzelfde geluid: geen bijzondere maatregelen, alleen de bo ten wat hoger het strand op. Katwijk In Katwijk hetzelfde strandbeeld. Hoge rollers zagen er heel vervaar lijk uit maar als ze uitgerold waren, reikten ze ook niet veel verder dan tot op een meter of tien, vijftien van de (smalle) duinenrij voor de bou levard. Wel hadden enkele strand exploitanten onder meer de fir ma J. Guyt de stoelen en huisjes helemaal aan de voet van de duinen gehaald en ze met de rug naar zee gezet, maar dat gebeurt wel vaker bU een beetje ruw weer. Nee, echte verrassingen leverde de Noordzee niet op. Dat kan in het najaar wel eens gebeuren. Dan moet er opeens met man en macht gesjouwd worden alle stoelen op tijd op het droge te krijgen. De springvloed van gis teren en van vannacht heeft het niemand erg moeilijk gemaakt, de „nachtwakers" uitgezonderd. Diezelfde windkracht 8 heeft ove rigens hoe vreemd het ook klinkt duizenden badgasten naar het strand gelokt. Het was een enorme drukte langs de Noordwijkse en Kat- wijkse stranden. Niet alleen had de wind de wolken weggeblazen en ver scheen er af en toe een waterig zonnetje (voor het eerst deze week), maar zij veroorzaakte ook een prach tige, ruwe zee, die vooral vele buiten landers kennelijk in verrukking bracht, getuige hun onophoudelijk fotograferen en filmen. En iedereen was allang blij dat het eindelyk eens droog was en dus op naar het strand. Zeeland Nee, dan ging het in Zeeland van nacht wat wilder toe. Daar hebben de storm en de zee vannacht deer lijk huisgehouden op de kust van Walcheren en hun uiterste best ge daan om het vakantieplezier van duizenden badgasten nog meer te bederven. Waarin de elementen won derwel zyn geslaagd: op de strand- strook Zoutelande - Biggekerke - Koudekerke werden bij hoog water, omstreeks drie uur- in de vroege och tend, enige honderden strandhuisjes van het strand gespoeld, waarbij vele bezittingen van de vakantieganger-s in de golven verdwenen. Tot bij Vlis- singen zijn brokstukken aangespoeld. De Rijkspolitie is nu bezig de schade op te nemen en te trachten orde te scheppen in de chaos van de op het strand achtergebleven overblijfselen. Op het strand van Koudekerke is het nog toegestaan in deze strand huisjes te overnachten, de bewoners waren echter bijtijds gewaarschuwd voor de komende catastrofe. Enige gezinnen, die het er toch op ge waagd hadden, moesten een goed heenkomen zoeken over de duinen. By Biggekerke is weer een gedeel te van de duinen weggeslagen. De tientallen campings achter de dui- Jr De boten iets hoger op het strand dan normaal: dat was de enige maatregel die de Noord wijkse zeezeilers behoefden te nemen. (Foto L.D./Holvast) nenrij hebben ook duchtig te lijden gehad van het noodweer (ock daar windkracht acht met slagregens). De kampeerders, die hier nog niet door het slechte weer van de vorige da gen waren verjaagd, blijken te beho ren tot het soort, dat van geen vvy- ken weet. Niemand ziet namelijk in de ervaringen van de afgelopen nacht een reden om weg te gaan. De laatste berichten melden, dat de campingbewoners bezig zijn dijkjes rond hun tenten op te werpen. r| fA f Ronde van Canada Mi]itair team ATLETIEK Oost-Du itsla nd klopt Finland Een dag na de indrukwekkende zegt van Jurgen May op de 1500 me ter, toen hij tijdens de landenwed- stryd Oosi-DuitslandFinland in Helsinki onder barre weersomstan digheden een snelle tijd van 3 min 28.4 sec. liep. was het een andere Oostduitser, die op de tweede dag \oor een klasseverrichting zorgdroeg. De 21-jarige Wolfgang Norwig sprong met de „katapulstok" 5.01 meter en staat meteen met deze presiatie bov:n aan op de Europese ranglyst. Hij heeft echter hard moe ten vechten want de Fin Kainlauri bleef hem tot 4.90 meter volgen. Voor het overige werden er in deze ont- I meeting, die door Oost-Duitsland j met 114.98 punten werd gewonnen i g£ei: grootste prestaties geleverd. De Eindhovenaar Ad van Keme- nade was gisteren in de vijfde etappe van de Ronde van St.-Laurent (Ca nada) de bestgeplaatste Nederlander. •Van Kemenade maakte deel uit van een kopgroep van zes man, bij wie zich ook de leider in het algemeen klassement, de Belg Rik Pauwels, be vond. De spurt van het zestal leverde een zege op voor de Spanjaard Uri- bezubia, die daarmee zijn tweede etappe-overwinning boekte. Van Ke menade werd vijfde. Precies vier mi nuten na de kopgroep kwam het pe loton, met de Zeeuw Dies Kosten en de Heemstedenaar Henk Peters, bin nen. In het algemeen klassement ver beterde Pauwels zijn positie aanmer kelijk. Peters is nu zevende en Van Kemenade sprong van de 22ste naar de 16de plaats. DUIVENSPORT De Reisduif Wedvlucht vanaf Bordeaux. In concours 46 duiven. Eerste duif 8.30.59 uur. Uitslag: 1-10 A. Prachit, 2-3-9, S. Koster, 4-6 A. S era, 5 T Passchier, 7 A. Singerling, 8 T. van Du uren. Leidse Postduiven Club Wed vlucht vanaf Bordeaux. In concours 76 duiven. Eerste duif 7.00-19 uur. Uitslag: 1-10 L. v. d. Nieuwendijk, 2 W. Bey. 3-5-6-8 Van Dijk/Van der Hoogt, 4. W. Teske, 7 A. W. Krol, 9 I J. van Alphen Sr. j De Reisduif Wedvlucht vanaf St.-Ghisla/in H. In concours 215 dui- j ven. Eerste duif 9.56.54 uur. Uitslag: 1. W. Tolboom 2-7-8-9 A. Pracht, 3- 1 5 S. Koster, 4-6 P. Mooten, 10 T. van j Duuren. aan de smalle redingotes, die in Pa rijs ons al een paar seizoenen dic teert. of Pipart doet al zijn best om ons weer in de ruime mantel te doen geloven. Hy blaast de mouwen van zijn jassen op tot raglans of ballonnen en rimpelt de rug aan. Modellen om je helemaal in te nes telen. De kragen staan bij hem vrij wel allemaal op en zijn klein. De tailleurs zijn de beste die ik tot nu toe heb gezien. De rokken zyn zowel voor als achter portefeuille. De jas jes zyn tweerijig en openen op een jerseysweater met ceintuur die over de rok wordt gedragen. Vaak werpt hij er een grote stola om van het zelfde materiaal. Aparte noot vormen de hoedjes van geschoren velours, die de vorm hebben van een achter het hoofd geknoopt hoofddoekje. De japonnen hebben bij Pipart vaak een gedrapeerde hals. Hij deelt op het cocktailuur drif tig diepe decolletés uit. De stoffen zijn luchtig: mousseline, zijden cre pe en als tegenvoeter zwaar satijn, 's Avonds is er - zoals by na overal in Parijs - veel lamé. LAPIDUS Bij Ped Lapidus zag ik hoe af schuwelijk een korte rok kan staan. Hij had de slungeligste manne quins van Parijs met armen als lu ciferhoutjes en veel te mollige be nen. De kleine meisjesmode die hy maakt, is kortweg iel. Bovendien slecht afgewerkt en vaak lelijk van coupe. Het accent ligt op de buste, als die er al is. Er viel slechts een lichtpunt te noteren. Dat waren zijn sportensembles. Die bestonden uit "n geruite smalle broek bijzonder seksie - met wijde pijpen, een lang wit ribbel truitje er over heen met ceintuur en een hoog getailleerd jas je. Daarbij ging uiteraard een Jackie Cooganpet. Leidse Postduiven Club Wed vlucht vanaf St.-Ghislain H. In con cours 365 duiven. Eerste duif 9.53.31 uur. Uitslag: 1. J. van Alphen Sr, 2 L. v. d. Nieuwendijk, 3 J. Schouten, 4 H. van Alphen 5-6 J. Koster, 7 J. Schouten, 8 J. Weber, 9 Bink-Van der IJssel, 10 H. J. Abrahams. KATWIJK, 30 juli 1965.. (Foto L.D./J. V. Duljn, Katwijk a/Zee) (Van onze correspondent) Woensdag 4 augustus zal het Ne derlandss militaire elftal in Veen- dam een wedstrijd spelen tegen de tweede divisieclub Veendam. De mi litairen komen uit met de volgende formatie: Stuy (Telstar), Mackay (Elinkwyk), Brouwer (Baronie) Jacobs (Feyenoord), Stolsenbach (Willem 2), Drost (Heracles), La- faille (Zwolse Boys)Stippent (PSV), Houwaart (ADO), Ver donk (PSV), Pas (ADO). Reserves zijn: Van der Wal (For- tuna '54) Van der Berg (DWS), en V' reekels (Helmondia) Oefenduels van Noordwijk en Quick Boys De rustperiode van de voetballers behoort, inmiddels al weer tot het verleden. De verenigingen gaan zich opmaken voor de nieuwe competitie en hebben voor hun selectieteams oefenwedstrijden vastgesteld. Morgen worden een tweetal inte ressante wedstrijden gehouden. Quick Boys speelt op Nieuw Zuid tegen het eerste team van Fortuna '54, terwijl j Noordwyk om half zeven aantreedt] tegen het Amsterdamse De Zwarte Schapen. Deze wedstrijd wordt ge-1 speeld op het terrein aan de Van Panhuysstraat. EVENARING Hongarije, dat op 14 en 15 augus tus t«»gen de Nederlandse zwemploeg uitkomt, heeft gisteren bij de na- j lionale kampioenschappen in Boeda- pest getoond nog steeds over een aantal zeer goede z zwemsters te beschikken. Het meest opvallend was de pres tatie van de 17-jarige Judith Tu- reezy. Dit meisje won de 100 meter vrye slag in 1.01.5 (evenaring van het Europees record van Christine Hagberg), zwom verder als start- zwemster op de wisselslagestafette de 100 meter rugslag in 1.12.2 en werd op de 100 meter vlinderslag in 1.10.8 tweede achter Martha Egervari. By de heren moest de sinds vijf jaar In Hongarije ongeslagen Gyula Dobay <55.8) op de 100 meter vrye slag zijn meerdere erkennen in An ton Szall (55.7). Sportsplinters Voor het eerst sinds 1961, toen de wereldkampioenschappen wielrennen in Zwitserland werden gehouden, zul len aan de komende titelstrijd van 212 september in San Sebastiaan I weer Oostduitse wielrenners deelne men. In de jaren 1962 (Italië), 1963 (België) en 1964 (Frankrijk) kregen 1 de Oostduitsers geen inreisvisa. Tot nu toe hebben 37 landen officieel in- I geschreven. In Vichy zijn gisteren de wed strijden begonnen voor de halve fi nales van het toernooi om de Coupe Galea (voor spelers beneden de 21 jjaar), Tsjecho-Slowakije nan tegen Hongarije een voorsprong van 2—0. In de andere halve finale tussen Italië en Rusland was de stand na I de eerste dag gelijk: 11. Cvetko Bilic, de 21-jarige Joego slavische coureur, won gisteren de negende etappe van de dertiendaagse Ronde van Joego-Slavië. Hij legde de I 19 km lange tijdrit af in 27 min 11 I sec. Tweede werd de Pool Polewiak en derde de Rus Alexei Etrov. Lotz Israëlisch officier De Egyptische rechtbank waarvoor de Westduitse paardenfokker Johan Lotz terecht staat wegens beschul diging vun spionage en terrorisme voor Israël, is vandaag in geheime zitting gegaan om de getulgenver- klaringen aan te horen van Lotz en agenten van de Egyptische inlichtin- gend-enst j Lotz heeft bekend voor Iraël te I hebben gespioneerd. Hy ontkend ech- ter de beschuldiging van terrorisme tegen Duitse raketdeskundigen in Egypte. j Voordat de deuren van de recht- 1 za.U dichtgingen voor de geheime zit- j ting, heeft de aanklager Samir Nagy een brief getoond uit Duitsland, I waarin staat dat Lotz Iraëlisch staatsburger was geworden en in 1948 als officier in dienst van het j Iraëhsche leger was getreden. Lotz ontkende de inhoud van de brief. Volgens de aanklager wilde de j afzender anoniem blijven en is de naam niet bekendgemaakt. De Egyptische verdediger van Lotz I heeft aangevoerd dat een anonieme brief niet kan worden aanvaard als i oewyssluk en dat de afzender als 'getuige dient te verschijnen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13