Tweemiljoenste t.v. - bezitter rond 10 augustus op komst p@l S P I) II T V3n vanc'aa9 Nervositeit in omroepwereld vandaag FEESTELIJK COIFFURE 007 Kenners Kopen Kodak Film Flop voor Rob D.A.F. GAAT DAFFODIL VERBETEREN Jongeren nodig voor ontwikkelingshulp Jan Janssen heeft zeer druk. het Eindstanden Loosd reelit Sportsplinters LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 39 JULI DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van onze Amsterdamse correspondent) Rond 10 augustus zullen de t.v.-kijkers plotseling worden ge confronteerd met een feestelijk programma, waaover de NTS vooralsnog het stilzwijgen bewaart en dat in geen enkel program mablad is aangekondigd. Op 10, 11 of 12 augustus wordt n.l. de registratie van de twee miljoenste telvisiebezitter verwacht. Bij de centrale directie van de P.T.T. in Den Haag, wordt op koorts achtige wijze gewerkt om met de registratie bij te blijven. Niettemin i de verwerking van de administratieve gegevens zo tijdrovend, dat. e tegen de 10de augustus toch enigszins de hand zal moeten worden gelicht met de betrouwbaarheid. De man of vrouw, die als de twee miljoenste wordt aangewezen, dankt dit dan ook wel een beetje aan het lot. VOOR SPRANKELENDE ZWART-WIT FOTO'S feestavond op onze schermen brengt te Iaat. In feite is de tweemiljoenste t.v.-bezitter er al lang. Er zijn immers naar schatting van de PTT meer dan 200.000 t.v.- toestellen niet geregistreerd, omdat de eigenaars er de voorkeur aan heb ben gegeven klandestien te kijken. Twee miljartl gulden Statistici zijn alweer druk bezig de cijfers over de groei van het aantal t.v.-toestellen te verwerken. Het blijft echter moeilijk de toekomst te voor spellen. In 1958 gaven deskundigen van het „Centraal bureau voor de statistiek" als hun verwachting, dat in Nederland in 1970 bij 3'_> miljoen gezinnen er 21 -j miljoen t.v.-toestellen zouden zijn. Nu de 2 miljoenste in zicht is zal het geen vijf jaar meer duren eer de 2'; miljoen is bereikt. Toen op 2 oktober 1951 vanuit Bus- sum de experimentele t.v.uitzendin- gen begonnen, kon de grootste opti- Rob de Nys en zyn Lords keken maandagavond maar vreemd op, toen er in de Endhovense stadsschouw burg zegge en schrijve 30 betalende bezoekers de moeite hadden geno men het optreden van de tienerster ren te komen beluisteren. Het Eindhovens vakantiecomité vond de matige belangstelling ook maar zo-zo en besloot de kleine Globe-zaal in gebruik te nemen i.p.v. de afgehuurde grote schouwburgzaal. Uit die kleine zaal werden ook nog de overbodige stoelen verwijderd, zo dat het nog een beetje vol leek. Voor de volgende voorstelling van Rob en zijn Lords waren de progno ses nog somberder: het vakantieco mité, dat een hele week voile zalen heeft getrokken met zijn diverse j voorstellingen, had met Rob de Nijs j kennelyk verkeerd gegokt. Het stelde Kob de Nijs en zijn lords voor om de i tweede voorstelling af te gelasten, op voorwaarde, dat het gezelschap een deel van de gage liet vallen. De I artiesten gingen op dit voorstel niet j in. Reden waarom Rob en zijn lords i gisteren ten tweede male ten tonele i verschenen. Dit keer waren er 60 be- j talende bezoekers, opnieuw een flop dus jaren meer dan 2 miljard gulden 2 investeren in de kijkkastjes. Meer dan de helft van de Nederlandse gezinnen bezat op 1 januari 1965 t.v.-apparaat. Er waren op die datum 150 tóestellen per duizend Hoogtepunt voorbij Het verzadigingspunt lijkt inmid dels bereikt. In het binnenkort te verschijnen jaarverslag over 1964 merkt de centrale directie van PTT op, dat de groei van het aantal t.v.-toestellen kennelijk over hoogtepunt heen is. Zij leidt dit af uit het feit dat de toeneming van aantal toestellen in 1964 ruim 35.000 minder was dan in het jaar 1963. In datzelfde jaarverslag wordt ge steld. dat het aantal „zwartkijkers" op tien procent wordt geschat en vafl de geregistreerde kykers er procent niet tijdig heeft voldaan 1 de betalingsverplichtingen. Niet m der dan 12.000 „zwartkijkers" werden in 1964 betrapt en kregen een proces verbaal. (In 1963 was dit aantal i 7000). In 1956 begon de PTT met de re gistratie en op 1 januari gaf de ad ministratie de aanwezigheid van 99.000 t.v.-toestellen aan. De meeste kijkers waren uiteraard te vinden in de Randstad Holland, waar niet al leen de meeste mensen wonen maar waar ook de ontvangst het beste was. Rotterdam telde de meeste toestellen 14.365. De Maasstad heeft tot op de dag van vandaag de grootste t.v.- dichtheid behouden: Er zijn nu 145.000 t.v.-toestellen, oftewel 1 toe stel op iedere vijf Rotterdammers. Het C.B.S. meldde in 1958, dat de j laagste t.v.-dichtheid in gereformeer de kringen te zien was en de hoogste j in die van buitenkerkelijken. Meer Haags geld kunstaankopen Het investeringsplan van de ge- I meente Den Haag vertoont voor de komende tien jaar een vrij drastische uitbreiding van het bedrag voor kunstaankopen. Van de 250.000 gul- den ln dit jaar is een verhoging ge programmeerd, die ln 1969 het bedrag j van 600.000 gulden zal hebben bereikt en daarna voorlopig constant zal I blijven. Met die verhoging komt men niet alleen tegemoet aan de steeds hogere prijzen op de internationale kunst markt, maar worden de middelen van het Gemeentemuseum en andere musea, die onder de dienst voor Schone Kunsten ressorteren in rede lijke verhouding gebracht met de be dragen, die in Amsterdam en Rotter dam worden uitgetrokken voor kunstaankopen. NEDERLAND 1 AVRO 7.00 uur Nieuws in het kort, NTS 7.01 uur Barend de Beer, voor de kleuters 7.06 uur De verrekijker, jeugdprogramma 7.15 uur Van gewest tot gewest, regionaal programma 7.35 uur De Lucy Show 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Achter de schermen 8.50 uur De dertig seconden, tv-spel 10.05 uur AVRO's Televizier, actualiteiten 10.15 uur Stichting Socutera 10.20 uur NTS-journaal 10.25 uur Sluiting H NEDERLAND 2 KRO 8.55 i 9.45 1 10.10 1 ir Nieuws in het kort, NTS Zuid-West-Afrika, reisimpressie Beeldende kunst '65 Het grote avontuur, documentaire 's Is zonde, cabaretprogramma Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 1 6.40 uur Halte, programma voor twintigers I M Hilversum 2 8.05 1 nnifflBniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii: Leo Duyndam wint wielerronde van Alblasserdam Orgelconcours Haarlem 1965 (4) Kerk- klass. en geïmproviseerde werken. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22 40 Avondoverd. 23.00 Boekbespr. 23.05 Pla- tennws. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Orkest, mannenkoor 1.10 Licht lnstr. (20.35-20.55 Voordr.). De Daffodil, de veel gevraagde lichte personenwagen van DAF, zal in de naaste toekomst wijzigingen ondergaan. Op de automobielten toonstelling van Frankfort van 16 tot 16 september zal de vernieuwde wa gen voor het eerst te zien zijn. De motor van het huidigeg "type zomede de variomatic-transmissie zullen niet worden veranderd, maar in- en exterieur van de Daffodil (de naam blijft behouden) zullen op ver scheidene punten worden verbeterd en verfraaid. De auto zal net als nu verkrijgbaar zijn in 3 uitvoeringen, de prijzen zullen waarschijnlijk niet worden veranderd. Van het huidige type zijn sinds september 1963 ongeveer 60.000 exem plaren gefabriceerd. Vcor de plannen om binnen af zienbare tijd met een D.A.F. met j.waardere motor en aangepaste va- riomatic uit te komen, is nog niets naders bekend. Natuurlijk wordt er wel voortdurend aangewerkt. NIEUWE STICHTING OPGERICHT (Van onze parlementaire redactie) Grote aantallen jongens en meisjes zijn nodig voor het werk van de nieuwe ..Stichting Nederlandse Vrijwilligers". (S.N.V.). Dit zei de minister zonder portefeuille beslast met zaken betreffende de ontwikkelingshulp, mr. Th. H. Bot, gisteren in Den Haag tij dens een persconferentie die was gewijd aan de oprichting van de nieuwe stichting. Deze stichting is ontstaan uit samenwerking van de overheid met het ..Jongeren Vrijwilligers Corps" (particulier initiatief) Tienervocaliste Trea Dobbs is door de Haagse kapper Willij Hallman gekapt in de „lijn-007" De fames Bondrage werkt dus tot zelfs in de kapsalons door. Leo Duyndam heeft zich gister middag in de Ronde van Alblasser dam onbetwist de sterkste getoond. De jeugdige Westlander, die enige weken geleden de stap van de nieu welingen naar de amateurs deed, be heerste de strijd met opvallend ge mak. Piet Bregman, Ton van der Valk en de weer herstelde Hans Sol- leveld gingen resp. als 8e, 9e en 13e over de streep. Harrie Janssen uit Amsterdam ze gevierde bij de nieuwelingen. De Voorschotenaar Jan Zoons veroverde de leidersprijs. UZ. 14.30 Licht ork. 15.00 VPRO: 16.00 Nws, Daar- zlng. 16.15 Klank en ruimte: geluid en akoestiek toegelicht met muz. illustra ties. 16.45 Nieuwsdienst voor nieuws gierige kinderen. 16.49 V. d. Jeugd. 17.30 Jazz rondo. 17.50 Kiosk: bespre king van artikelen uit de weekbladen. TELEVISIEPROGRAMM.VS Nederland I: NTS: 15.00-16.00 Rep. wegeninformatie en lichte gram. (7.30-7.40 Nws.; plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. met be richten voor de vrouw. (9.00 Weer- 12.50 Lichte gram. 13.45 Musiëst var. muz.progr. 15.10 Pianorecital: mo- 1 derne muz. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Franse chansons. 17.00 V. d. Jeugd. Hilversum II. 298 m. ochtendgvm. en lchte gram. 7.25 Van de "voorpag., praatje 7.30 Lichte am. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram 8.50 d. kind. 9.00 Te land en te water: iformatief progr. voor weg- en water- eggebruikers. VPRO: 9.40 Mor gen wij - kenfilm. NTS: 20.09 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.45 Jazz festival te Antibes Mille. Hollywoods documentaire. NTS: 22.45 Toeristische tips ANVV. 22.48-22.53 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO: 20.01 Medische kro niek. 20.32 Hollywood and the stars. d. BBC-TV) Tot nu toe werd het vrijwilligers werk verricht onder auspiciën van het jongeren vrijwilligersprogramma van de regering. In het kader hier van zijn 120 vrijwilligers uitgezon den Dit jaar worden 79 vrijwilligers opgeleid. Meer «loen De nieuwe voorzitter van de „Stich ting Nederlandse Vrijwilligers," oud st, p.atssecretaris drs. L.J.M. van der Laar. zei de oprichting van de stich ting als een nieuw begin te zien. „Wij hopen meer te doen dan het jonge ren vrijwilligersprogramma deed, zo wel in kwalitatief als in kwantita tief opzicht." De kosten van de nieu we stichting worden door de staa-t gedragen. Voor het vrijwilligerswerk was op de begroting voor 1965 een bedrag van 5% miljoen gulden uit- gclrokken Volgend jaar zal dat meer zijn. Het particuliere „Jongeren Vrijwilligers Corps," waarin 48 orga nisaties samenwerken, benoemt in de nieuwe stichting zes bestuursleden, de minister vier. Twee andere be stuursleden worden door de minister SPION ONTVING 300.000 GULDEN De YVcstduitse paardenfokker Wolf gang Lot/, die in Cairo terechtstaat op beschuldiging van spionage voor Lsracl. heeft gisteren voor het Egyp tische hooggerechtshof meegedeeld dat hij in de vier jaar dat hij voor Iraëlisehc organisaties werkte 300.000 gulden plus vergoeding ont ving. Lotz heeft zich, naar gemeld, schul dig verklaard aan spionage, maar ontkend dat hij postpakketjes met explosieven aan Westduitse raket specialisten die voor Egypte werken had gezonden. Hij verklaarde giste ren dat hy zijn vrouw, die met hem terecht staat, had verteld dat hij een geheime opdracht voor de NAVO uitvoerde Zij was naar zijn zeggen nimmer bij zijn activiteit betrokken geweest Hy gaf toe, in opdracht van Israëlische agenten dreigbrieven aan Duitse rake^-hnhtvaartspecialisten in Egvote te hebben gestuurd. Nadat he -voces verdaagd was deelde de ad"-caat van Lotz mee dat benoemd in overleg met het J.V.C. De minister draagt de uiteindelyke I verantwoordelijkheid voor het vrij willigerswerk. Hij beslist over de i keuze van de projecten en van de j uit te zenden vrijwilligers en heeft j controle op de opleiding die wordt gegeven aan het „Koninklijk insti tuut \oor de tropen" in Amsterdam. De nieuwe stichting is gevestigd aan de Bezuidenhoutseweg 153 in Den Haag. Vliegensvlug van de ene naar de andere wedstrijd De eindstanden van de zeilwed- I strijden in de 24ste Nieuw Loos- I drecht-week luiden: Flying Dutch- man: 1. F. Imhoff 3614. 2. J. J. Bark 12137 p. Int.-12 m2 klasse: 1. Ch. van I Swol 2441 p.. 2. D. Kuin jr. 2225 p. Valkenklasse: 1 E. Rolf van den Baumen 3993. 2. A. J. Klein 2914 p. 16 m2-klasse: 1. J. de Ruyter 4343, 2. J. van Rietschoten 3565 p. Flying junior: 1. A. P. Siebeles 4119 p., 2. J. Kersbergen 3341 p. Finn jollen: 1. H. van Eist 4343 p.. 2. K. H. Swieringa 3264 p. Olympiajollen1. J. M. Wi- kens. 2. G. C. C. Buys Ballot. Vrij heidsklasse: 1. P. R. Össendorp 3438. 2. J. M. van Hemmen 3157 p. Pam- pusklasse: 1. O. P. Besseling 3591 p., 2. L. J. A. tie Wit 3068 p. Soloklasse: 1 F. H. A Beck 4363 p.. 2 B. C. Fock 4188 p. Vierdaaase-Ieger trekt verder JAN JANSSEN haast om vliegtuig te halen YVereldkampioen Jan Janssen heeft het op het ogenblik zeer druk. Als drager van de regenboogtrui is hy uiteraard veel gevraagd in de reeks criteria, die volgen op de Ron de van Frankrijk. De vraag is nu nog vergroot door zijn tweede opeenvol gende zege in het puntenklassement van de Tour. De vele contractuele verplichtingen zijn Jan Janssen natuurlijk niet on welkom, maar wat hem minder be valt is het feit, dat hij vaak nacht rust tekort komt door het reizen van afgelopen dagen zijn wat dat betreft I wel zeer zwaar geweest. In de nachi l"aar de/Klf ""''"j* va" vóór de Acht van Chaam kwam Jan N'J"ieern door de voortdurende w.nd pas om half vyf thuis vi rium in Frankrijk. Vier uur later was hij al weer op. want het schoonma ken van zijn fiets slaat de Ossen- drechter nooit over. Na de rit in Chaam schoot er weer geen rust over. Jan moest onmiddel lijk op weg naar Marseille, waar vandaag weer een criterium wachtte. Geen wonder, dat Janssen in Chaam wedstrijd naar de andere. De geruisloos uit de strijd verdween RIJKSRECHERCHE INGESCHAKELD BIJ TELEV1ZIER-AFFAIRE (Van onze r.t.v.-medewerkster De officier van Justitie in Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, heeft op zijn verzoek van de p: ocureur-generaal de beschikking gekregen over leden van de rijksrecherche, die in samenwerking met rechercheurs van de plaatselijke politie, een diepgaand onder zoek zullen instellen naar het ,.lek" dat het weekblad Televizier in staat stelt tot in details de radio- en televisieprogramma's van de omroepverenigingen te publiceren. Aangenomen mag worden dat het onderzoek zich zal concentreren in Hilversum. Dit is voor de tweede maal in korte tijd dat mr. Hartsuiker zich met een belangrijke affaire op radio- en televisiegebied moet bezighouden En evenaLs de zaak rond het REM- eiland is er nu weer sprake van een zeer ingewikkelde situatie. „Ik kan ,u wel zeggen, dat het geen onderzoek z«n client d i syptische autoriteiten „ordt „at moreen kUar is„ zuchtte hij. „Ik vrees dat het wel geruime tijd zal duren. Het ligt al- had iugeJich* 'n er cle contacten de Israëlisch geheime dienst met de Franse en v/estduitse autoriteiten, re advocaat zei voorts, dat Lotz hem had verzocht de rechtbank om een besloten zitting te vragen waarop hy dan over deze contacten zou spreken. lemaal niet zo gemakkelijk". De Hilversumse politie is op dit ogenblik nog niet door mr. Hartsui ker ingeschakeld. Het enige dat men op het Hilversumse politiebureau tot dusver van de Televizieraffaire heeft gemerkt is een formeel verzoek van de Leidse politie om op een be paald Hilversums adres een onder zoek in te stellen inzake 'n mogelijke overtreding van de auteurswet. Dat „bepaalde adres" was het gebouw van de VPRO, waarin de persdienst van deze omroepvereniging is geves tigd, welke afdeling tevens de redac tie van het omroepblad „Vrije gelui den" verzorgt en jit dien hoofde vroegtijdig op de hoogte is van de komende programma's. Onaangenaam |flke omrotpvcrenil:,ns ,ier ver- trouwenspersonen zijn aangewezen, De Leidse recherche, die reeds die tot taak hebben, na te gaan eerder een onderzoek had ingesteld j welke banden collega's mogelijk met op de kantoren van Televizier in Lei- de redactie van Televizier hebben, den. heeft op 14 en 15 juli alle leden dc programma bladredact ie aan Geen bewondering regen wel is. blijkt uit het aantal uitvallers. Van de 13.296 gestarte wandelaars zijn er al zo'n 1.000 uit gevallen, en hedenmorgen zijn ruim 12.000 tippelaars op weg gegaan. De derde dag, die door de „heuvels" in de omgeving van Groesbeek voert, is de zwaarste. Verwacht wordt dan ook dat opnieuw velen de strijd zul len staken. Even na negen uur hield de regen, die tot dan al uren lang met stromen viel, opgehouden. Van middag worden enkele opklaringen verwacht. Vanmorgen zyn 1361 wandelaars gestart voor de derde dag van de Vierdaagse van Apeldoorn. Er waren 13 uitvallers. Het weer was slecht: 1 et regende vrijwel onafgebroken. Ook de vierde partij in de halve eindstrijd van het kandidatentoernooi is in remise geëindigd. Tal en Larsen hebben nu elk twee punten. De Japanse wereldkampioen boksen in het bantamgewicht. Masa- hiko „figthing" Harada. heeft zyn eerste gevecht na het behalen van de wereldtitel op de Braziliaan Eder Joffer in mei j.l. op het nippertje gewonnen van zijn landgenoot Kat- suo Saito. een scherp verhoor onderworpen. De belangstelling van de rechercheurs voor de persoonlijke relaties en het verdere privéleven, heeft hen onaan genaam getroffen. Het optreden van de Leidse poli tie heeft de nervositeit in het om- roepwereldje doen toenemen en het op handen zijnde onderzoek van de Rijksrecherche zal deze onrust zeker niet wegnemen. Die onrust treft men vooral bij degenen die uit hoofde hun functie inzage hebben van de programmagegevens, die door het „Centraal bureau voor de omroep" de omroepverenigingen worden j omroepen groei. Wij hebben bovendien I jewo naar Tuzla in 3 uur 28 Bussum de wyze van optreden en werker 18 sec. voor de Rus Cheppelv en de de Leidse politie niet erg kun- Hongaar Megyerdi. Cheppelv 'nam de eerste plaats in de algemene rang schikking over. „Wij hebben maar één antwoord op de hele gang van zaken: onze nummers van de komende weken, waarin zoals altijd de programma's via onze nieuwsgaring volledig wor- In een slechte wedstrijd die on- den afgedrukt", aldus de heer P. A. der miserabele weersomstandigheden G de Ruwe hoofdredacteur van Tele- werd gehouden, eindigde de honkbal ontmoeting tussen het Nederlandse team en de Amerikaanse legerploeg uit Frankrijk, de Evreux Normans in 12-12. verstrekt Er dreigt in Hilversum ;n situatie te ontstaan, waarin dt 'n de ander niet meer vertrouwt. I nen bewonderen. Daarmee Er doen geruchten de ronde, dat by op dit moment volstaan In het hoofdartikel van het nieu we nummer van Televizier staat on der meer: „Onze groepering van na tionaal denkende kijkers en luiste raars neemt met de dag toe. Hoe gisteren de achtste etappe sterker de agressie van de verstarde van de Ronde van Joeso-SlaVië HIJ hoe dynamischer onze won de 138 km lange rit van Sera- De Italiaan Luigi Bollasini heeft villen

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5