Unesco komt expositie naar Leiden Vakantie vreugd voor de Leidse jeugd FANTA Moet de kerk anders worden? Film en toneel Hartinfarct tekenend voor cultuurpatroon 6 limonadeglazen met vrolijke clowns ORANGE GEZINSFLES OP KEULSE KIRCHENTAG BETUIGEN DUIZENDEN HUN SAAMHORIGHEID IN CHRISTUS CHRISTELIJKE VRIJHEID Tweede orgelconcert in de Pieterskerk PAUS KEERT ZICH TEGEN KRITIEK OP CONCILIE EN KERK Van 5 tot en 20 augustus met a.s. LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 JULI TWEEDE BLAD De komende weken: (Advertentie) Voor de Leidse jeugd zijn er weer vakantiebezigheden. Op het programma van de Commissie J eugdvakantiebezigheden staan zoals gewoonlijk film- en to neelvoorstellingen. die met gro te zorg door de leden van deze commissie zijn uitgekozen. De filmvoorstellingen worden ge geven in de Luxor-bioscoopde toneelvoorstellingen hebben plaats in het openluchttheater van het Bospark in de Kikker polder of bij slecht weer, in de veilinghal. Nadat vele honderden kinderen ge durende de eerste helft van deze week in het duister van de bio scoopzaal van „De mislukte bank roof" hebben kunnen genieten, draait op maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 augustus de film „De circusvrienden". En de week daar op wordt de al even spannende film „Sabotage met de hal 5" ver toond (9, 10 en 11 augustus). "Wat de toneelvoorstellingen betreft, het vakantiefeest is vanmiddag al begonnen met „De avonturen van Tyl Uilenspiegel". Niet de Leidse studenten, maar de leden van het Limburgs Jeugdtoneel hebben deze roemruchte figuur weer eens, tot BEVORDERINGEN AVOND HBS Aan het einde van het cursusjaar 1964/1965 vonden aan de Leidse avond h.b.s. devolgende bevorderin gen plaats: Voorbereidende klas bevorderd naar 1ste studiejaar h.ba.: A. v. d. Bos, mej. L. E. Brokaar, mej. G. C. Calls, J. H. Groot, mevr. W. C. van Kesteren, J. Langeveld, N. J. Lange- zaal, F. Sanches, N. J. A. v. d. Tuin, W. Veenman, W. Ververs, G. Zuider- veld, mej. J. C. Dirkzwager, G. B. v. d. Marei. Bevorderd naar het 2de studiejaar van de 3-jarige opleiding h.ba.-A (di ploma 5-jarige cursus)W. F. M. de Jong, P. Nagtegaal, mej. A. M. Schra- ma. mevr. M. D. Vervoort, C. F. Möhl- man, A. P. Naaktgeboren, R. M. A. v. d. Zant, G. Struik, F. A. van Splun- ter, P. J. Verhaar, P. J. van Wage- ningen, J. J. F. Swalen, J. J. Verburg, mej. H. F. A. M. v. d. Hoeven, A. C. A. Leppers. Bevorderd naar het 3de studiejaar (examenklas) van de 3-jarige oplei ding h.b.s.-A (diploma 5-jarige cur sus) M. C. Hoogerwerf, W. R. van Kampen, J. A. de Kier, W. L. Meyers, H. Heikamp, mej. W. Dekker, C. Vrolijk, J. A. J. Heemskerk, D. Noort, W. C. Brussee. Bevorderd naar het 2de studiejaar van de 4-jarige opleiding h.b.s.-B (di ploma 5-jarige cursus): mej. C. C. M. Heemskerk. A. D. H. Eeigenbrood, M. v. d. Krieke, mej. Z. T. Nederlof, P. Tibboel, E. J. v. d. Lee. Bevorderd naar het 3de studiejaar van de 4-jarige opleiding h.b.s.-B (di ploma 5-jarige cursus)T. J. Dijk stra, Th. G. L. M. Noordman, M. Pie- terse, mej. J. C. C. Warmerdam. groot vermaak van de jongens en meisjes, die in verband met de slechte weersomstandigheden in de veilinghal opéén gepakt zaten tot leven gewekt. Swiebertje Er staat echter nog meer op het pro gramma van de Commissie Jeugd- vakantiebezigheden. Op donderdag 5 augustus kan de Leidse jeugd de HOE LANG NOG? Hoe lang nog zal het kruispunt BoerhaavelaanRijnsburgerweg het toneel blijven van de grootste chaos, die er op verkeersgebied bestaat? Hoe lang nog zal het duren vóór er van overheidswege iets gedaan wordt aan deze hopeloze situatie? Moeten er werkelijk eerst dodelijke ongelukken gebeuren? Is het niet genoeg, dat er botsingen plaats vin den, waarbij personen uit de auto geslingerd worden? Hoe lang nog moeten wij het lijd zaam aanzien, dat na herhaalde aan drang één dag het verkeer geregeld werd en na wegblijven de volgende dag van een verkeersagent, het poli- tie-bureau als oorzaak hiervan op gaf: Te gevaarlijk om daar iemand neer te zetten, die het verkeer regelt! Hoe lang nog voordat er behoor lijke stoplichten kornen? Een abonné. (De politie geeft toe, dat het op het bedoelde kruispunt over het al gemeen druk is. Zij ontkent echter, dat hier sprake is van de „grootste chaos". Het is zeker niet te gevaar lijk om, indien dringend noodzakelijk, op dit gedeelte van de Rijnsburger weg een politie-agent het verkeer te doen regelen. Deze dringende nood zaak is volgens de politie (nog) niet aanwezig en bovendien laat de hui dige personeelsbezetting niet toe, dat er de gehele dag bij het Academisch Ziekenhuis een agent staat Red. L.D.). Prof. Bastiaans (Leiden) op congres van psycho-analytici Hartinfarct blijkt tekenend Dit verklaarde prof. J. Bastiaans, voor het huidige cultuurpatroon: psychiatrie dat van harde werkerse' die in geval van moeilijkheden te snel gas geven en bij het wegvallen van moeilijkheden te vlug min deren. Het komt daarom steeds meer voor bij mensen met deze bepaalde karakterstructuur, juist omdat zij in onze maatschappij sociaal sterk gewaardeerd wor den. (Advertentie) ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG. de Leidse universiteit tijdens een pers conferentie in het Rai-gebouw te Amsterdam, waar op het ogenblik een streng besloten, internationaal congres van psyeho-analytici wordt gehouden. Het hartinfarct is op het congres behandeld tijdens een colloquium over psycho-somatische ziekten (li chamelijke ziekten die sterk onder invloed staan van neurotische span ningen en conflicten, zoals reuma). Volgens prof. Bastiaans zijn lijders aan psycho-somatische ziekten men sen die „dwangmatig normaal r ten zijn. omdat zij niet gek willen zfjn. Zij schijnen naar buien toe volkomen normaal en volwassen, maar in hun diepste innerlijk zijn zij nog kind gebleven". De Leidse hoogleraar ging nog even in op het hoofdthema van he congres: „dwangneurose". „Het con gres staat in het teken van d» dwang, dus van de onvrijheid. Nie mand onder ons is opgegroeid der eens het gevoel te krijgen on vrij te zijn. De dwangneurose is van de ernstigste gevolgen van fixeerd zijn aan onvrijheid", aldus prof. Bastiaans, De Amsterdamse psychiaters P. J van dei Leeuw en NL M. Montesso ri zijn door het congres voor de tijd van twee jaar benoemd tot resp. voor zitter en secretaris van de „Inter national Psycho-analytical Associa tion", het overkoepelend orgaan dat het congres heeft georganiseerd. Het volgend congres zal over twee jaar in Kopenhagen worden gehouden. avonturen van Swiebertje volgen, óf in de Kikkerpolder óf in de vei- linghal. Swiebertje (Joop Doderer) komt samen met Bromsnor (Lou Geels), Saartje (Jettv Cantor), de burgemeester en de freule (de twee Kamé's). Op donderdag 12 augus tus tenslotte, brengt de Harlekino toneelgroep het „oerkomische" stuk „Hopfaidera de staatmuzi- kant". De Commissie Jeugdvakantiebezighe- den wijst er met nadruk op, dat deze voorstellingen voor alle Leidse kinderen, in de leeftijd van zes t.m. veertien jaar, toegankelijk zijn. Naast dit algemene programma wordt de jeugd ook in speeltuinver- band veel vakantievertier geboden. Dagje uit %Ci'j FAKTO ORAKGE vruchtenlimonade bereid met zuiver sinaasappelsap Erkend Bottelaer van „Fante" an Coca-Cote": Bottel - Schiedam - 's-Gravenhage ALs het mooi weer is gaan de speel tuinkinderen, uiteraard onder lei ding, voor een dagje naar recreatie oorden zoals Meijendel, Duinrell, de Pan van Perseijn, Noordwijkerhout en het Haagse Zuiderpark. Bij slecht weer zal de gezelligheid in diverse lokaliteiten, o.a. in „De Ze vensprong", gezocht moeten wor- Dr. H. van Woerden in Groningen lector Tot gewoon lector in de radioster- renkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen is benoemd dr. H. van Woerden, thans wetenschappelijk hoofdmedewerker aan deze univer siteit. Dr. Van Woerden heeft veel bijgedragen tot de goede coordina- 'an de Groningse en Leidse on- dcrzcekingsprogramma's te Dwingelo in het kader van de Stichting radio- straling van zon en melkweg. Onze oud-stadgenoot, mevr E. Hoogeveen-Turion, thans woonachtig te Amersfoort, slaagde te Utrecht voor de hoofdakte. Bij K.B. is met ingang van 1 augustus aan onze oud-stadgenoot, kapitein-luitenant-ter-zee G. A. M. Saraber eervol ontslag uit de zee dienst verleend. (Van speciale medewerker) isch centrum van de Kirchentag in Keulen is de laat ste dagen veel werk verzet. Het was een komen en gaan van mensen die heel verschillende talen spraken. De ruim 300 Nederlanders vormden de grootste groep van het buitenlandse VAN LEIDEN contingent. Hun bijdrage aan het ge- I sprek wordt belangrijk geacht. Gis- CiEBOREN: teravond namen ze deel aan de mas- N. H. Bredevelö saie openingsplechtigheid in het sta ll0^0 a* van Zde dion van Keulen, nadat in vele ker- Loo. Ronald J.. z.v. H. N. Bouter en S ken speciale diensten waren gehou BURGERLIJKE STAND J. Pelgrim. A H. Akerboom Planje. Yvonne M. C.. i M. C. Mosse- j (jen- M. S. Oostermann, 47 Jr., weduwe Charles de H olff niet de jonge violist Daniël Otten Het orgelconcert dat morgen onder auspiciën ran de Volksuniver siteit K en O. in de Pieterskerk gegeven wordt, belooft zeer aantrek kelijk te worden. In de eerste plaats omdat als organist optreedt: Charles de Wolff, or ganist en dirigent in Enschede, die kortgeleden de eerste pms verwierf in het Gaudeamous Concours voor jonge musici en wie onlangs de eer te beurt viel, te worden benoemd als opvolger van dr. Anton van der Horst als dirigent van de vermaarde Ned. Bachvereniging. In de historische Kartaeuser Kirche in Keulen hebben de bui tenlandse deelnemers aan de gisteravond begonnen Evangelische Kirchentag vanmorgen voordat ze hun gesprek over de reformatie der kerk begonnen, deelgenomen aan een anglicaanse avond maalsdienst. Mensen uit vele Europese, zelfs Amerikaanse en Afrikaanse landen, ontvingen de communie van de Amerikaanse predikant Leroy Hall, daarmee hun saamhorigheid in Christus betuigend en een uitgangspunt kiezend voor het daarna volgende gesprek over het thema: moet de kerk anders worden? Een thema, dat in meer dan 20 zalen in Keulen vanmorgen ook aangesneden werd door de vele duizenden Duitse deelnemers aan de Kirchen tag en dat ook de komende dag nog stof tot discussies zal leveren, de Wereldraad van Kerken. Hij ging op de gelijkenis van Christus toen die het koninkrijk der hemelen ver geleek met de koning die een dienaar, hem veel schuldig was. diens schuld kwijtschold, waarna de die evenwel een man die hem een klein bedrag schuldig was liet ge vangen nemen, omdat hij niet be talen kon. De koning strafte zijn dienaar daarop zeer zwaar. Komt deze situatie ook niet in ons aller x>r? Vroeg dr. Visser 't Hooft zijn gehoor. Het thema van de Kir chentag is: staat dan in de vrijheid waarmee Christus u vrijgemaakt heeft. Elke poging om ons leven in twee delen te splitsen: hier het innerlij ke leven met God en daar de strijd het bestaan, de verhouding met andere mensen, andere volkeren, an dere rassen, wordt door Christus af gewezen, aldus dr. Visser 't Hooft. Het gaat Christus volgens de spre ker niet alleen om de verhouding tussen de mensen. Die mensen be horen tot gemeenschappen. Het gaat daarom ook om de verhouding tus- volkeren en rassen. OVERLEDEN: I In één van die diensten sprak wijngaarden. 58 Jr„_jnan. j onze landgenoot dr. W. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van Charles de Wolff werd in 1932 ge boren. Hij behaalde zijn conservato riumdiploma's piano, orgel en het diploma hoofdvak theorie en stu deerde orgel bij dr. Anton van dei- Horst in Amsterdam en Jeanne De- messieux in Parijs. Hij verwierf de Prix d*Excellence voor orgel, nadat hij verschillende praktijk- en theorie- diploma's had behaald Door het gehele land heeft Charles de Wolff tal van orgelconcerten ge geven, zijn spel werd op grammofoon platen vastgelegd. Na het vertrek van Yvon Baarspul bij het Overijssels Philharmonisch Orkest heeft hij con certen van dit orkest geleid. Van 1962-'64 was Charles de Wolff gast- dirigent in het Noordelijk Philhar monisch Orkest in Groningen. Thans is hij benoemd tot vaste diri gent van het N.F.O. met ingang van het seizoen 1965-1966. Met orkest trad Charles de Wolff ook op als dirigent- solist, o.m. in een der orgelconcerten van Handel en in Bach's Vijfde Brandenburgse Concert (Klavecim bel-solo). Op 30 juli zal het voor 't eerst zijn, dat deze veelbelovende kunstenaar in onze stad een concert geeft. De tweede reden, waarom dit orgel concert grote belangstelling verdient, ligt in de medewerking van de jeug dige violist Daniël Otten. Daniël Otten is in 1938 in Rotter dam geboren, behaalde o.l.v. zijn le raren Oskar Back en Gijs Beths in drie jaar het einddiploma van het Amsterdams Muziek Lyceum. Door zijn strakke stijl en prachtige techniek kreeg hij een goede pers op het Tsjaikofski-concours in Moskou Als solist met orkest en als partner van de pianist Johan Otten heeft hij in korte tijd een eigen plaats in ons muziekleven veroverd. Deze geboren violist met zijn warme, vérdragende toon, bezit een muzikale rijpheid, die DANIËL OTTEN men zelden bij jeugdige spelers i treft. Hij is, ondanks zijn jeugd, reeds enige tijd concertmeester van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het programma luidt: 1. Scheidt: Variaties over „Christe qui es lux et dies" (orgel); 2. G. B. Vi- tali: Chaconne (viool en orgel); 3. J. S. Bach: Koraalvoorspelen „Wer nur den lieben Gott l&sst walten", „Ach bleib bei uns Hen- Jesu Christ" (orgel); 4. J. S. Bach: Sonate (viool solo) 5. J. S. Bach: Fantasie en fuga in g kl. t. (orgel). Het concert begint om kwart over acht. Schuldvergeving is niet voltooid We leven in een lijd waarin we nog niet bevryd zijn van de grote schuld van het verleden. Hetgeen de tweede wereldoorlog is gebeurd werkt nog steeds door. De schuldver geving is niet voltooid. Er is zelfs een en ander bijgekomen: rijke landen zijn nog steeds niet bereid zich in te zetten voor echte sociale gerechtigheid op wereldwijde basis., is het vraagstuk van de rassenon- derdrukking. Christenen, zo zei dr. Visser 't Hooft die zelf de vergeving hebben ont vangen, in de vrijheid zijn gesteld, hebben de opdracht elkaar en de vol keren waartoe zij behoren, erop te wijzen dat ze niet ongestraft onein dig veel echukl op zich kunnen la den. Nood van het moderne leven Over die vrijheid ln Christus sprak gisteravond in het stadion van Keu len, waar tienduizenden bijeen waren, o.w. de Duitse bondspresident, leden van de regering, roomskatholieke kerkelijke autoriteiten, vertegenwoor digers van vele kerken (ook uit Nederland), dr. Klaus von Bismarck, voorzitter van het voorbereidend co mité van de Kirchentag. Een Kirchentag is, zo waarschuwde hij, geen missionaire beweging, geen ker kelijke demonstratie, Kirchen-tag- gangers zijn vragenden en hopenden. Een Poolse auteur schreef onlangs: sommigen kunnen begrijpen wat ze geloven, anderen willen graag geloven wat ze begrijpen. Dit is de wezenlijke nood van het moderne leven. Weten de dat men in de vrijheid van Chris tus staat willen de Kirchentag deelnemers zich, geleid door kritische denkende theologen maar ook atheïs ten, zich met de grondvragen van het geloof, maar ook met hun hou ding tegenover anderen, de maat - schappij, de politiek, de wereld, de komende dagen bezighouden. Daarbij zal het gaan om vragen als geboor tebeperking. maar ook over de struc tuur van de kerk en andere zaken. H. Kelling te Drelschar-Noordgouwe; Kerkwijk P. Koeman .kand. te Hulzen (N.-H.), die bedankte voor Herkingen (toez.). Kinderdijk, Leerbroek. Lopik. Oosterwolde (Gld.). Poortvliet (toez), Willlge-Langerak en voor Wouterswou- Beroepen te Lisse i Beroepen te Wetsinge-Sauwerd A. ïeelhoed te Zwagerveen-Zwaagwest- Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Driebergen H. van Leeu- ien te Rotterdam-W.; te s-Graven- ande J. Keuning te Veenendaal. Geref. Gemeenten. Beroepen te Slikkerveer P. Honkoop. Paus Paules heeft gisteren kritiek uitgeoefend op hen die het Vaticaan se concilie aangrijpen om „de dog ma's en de wetten van de kerk in twijfel te trekken." De Paus, die sprak op een audiëntie in zijn zomerverblijf in Castel Gan- dolfo, zei dat niet alleen de Paus en de bisschoppen maar de gehele kerk grote belangstelling moeten tonen voor het concilie. Hij spoorde de ge lovige aan tot „geestelijke waakzaam heid" en eenheid van geest" opdat het concilie zyn doel zal bereiken. Maar hij kon niet zeggen, dat de houding van hen. die de door het concilie opgeworpen problemen aan grijpen om by zich en anderen een geest van onrust en radicale her- dere woorden dat de kerk terugge- vorming, zowel op leerstelling als dis- bracht moet worden tot een louter ciplinair gebied, aan te Wakkeren in I geraamte en moet afzien van haar harmonie was met de geest van het bestaan als levend lichaam? concilie. Deze mensen handelen..als- l Paus Paules geloofde niet dat zij. of het concilie de juiste gelegenheid die bepaalde besluiten van het con- had geschapen om dogma's en wetten cilie wraken en alleen die aanvaar - dle geloofszaken zijn, in twijfel te den, die zij juist achten, goede ver trekken. Zij schenen te denken, dat1 tolkers van de orthodoxie zijn. het concilie het eigen oordeel had gesanctioneerd en dat men met zijn eigen mening het geestelijke erfgoed van de kerk kon vernietigen. Zouden deze mensen, aldus Paus Paules, wil len dat de kerk weer naar haar kin derjaren terugkeert, daarbij verge tend. dat Jezus het rijk der heme len vergeleken heeft met een zaad korrel die ontkiemen moet om een dicht bebladerde boom te worden en dat Hij de verdere ontwikkling van zijn leer heeft aangekondigd door de werkzaamheid van de Heilige Geest? Zouden zy menen, dat de ware kerk, als zij echt en oprecht wil zijn. zich tevreden moet stellen met wat zy als wezenlijk beschouwen, met an- De kunst van het sell vijven De Unesco-tentoonstelling "The Art of Writing", die op het ogenblik in Nederland verblijft, komt naar Leiden. Zij is van donderdag 5 tot en met vrijdag 20 agustus te zien in de gebou wen van de Leidsche Onderwijs instellingen (Oosterkerkstr. 11). De officiële opening zal a.s. don derdagmiddag om drie uur door de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, worden verricht. Indringend beeld „The Art of Writing" geeft een in dringend beeld van de verschillende wijzen waarop, door de eeuwen heen, de mensheid erin is geslaagd, tot com- Semieten bewoonde gebieden, in In- die, China, Japan, om dan iets te tonen van Midden-Amerika. Ook schenkt deze expositie aandacht aan de ontwikkeling van he alfabet in Europa. De Griekse. Etruskische, Ro meinse en Slavische lettertekens wor den in hun verschillen en overeen komsten voorgesteld. Illustraties municatie te komen. De tentoonstel ling bestaat in hoofdzaak uit vijftig panelen, waarop bijzonderheden van bepaalde onderdelen uit de geschie denis en de toepaassing van het schrift worden verbeeld. Ieder paneel is voorzien van een beschrijving van de voorstellingen, waarmee een per fecte detailbehandeling is verzekerd. Oudste tijden De eerste panelen geven aan hoe in de oudste tijden zelfs in de ijstijd door tekeningen en reliëfs uitdruk king werd gegeven aan verwachtingen en ervaringen werden vastgelegd. Een reeks van panelen geeft voorts het ontstaan van het schrift weer in het oude Mesorriamië, het tegenwoordige j halve zaterdag en zondag, toeganke- Midden-Oosten, in Egypte, in de door I lijk van negen tot vijf i voortschrijdende, maar zeer fraai resultaat gevende, wijze van schrijven van de Middel eeuwse handschriften en het over gaan naar de boekdrukkunst tot de zelfstandige zich ontwikkelende let tertypen levert een grote reeks van illustraties. De expositie geeft verder aan hoe de rekenkunde zich ontwikkelde met haar eigen symbolen. De toepassingen van het schrijven by propaganda en „aandacht trek ken" naast het gewone „dagelijks schrijven" vormt het sluitstuk van de reeks. De tentoonstelling is elke dag, be-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3